llicuwc £ditsd)e (üouraitt Coty doet ernstig beroep op beschaafde wereld Rebellen vermoorden vele onschuldige burgers BRITSE „SUPER" H-BOM GISTEREN ONTPLOFT Minstens twee jaar voor eerste fase ontwapening Dubois kon door regering niet gesteund worden Lastenverzwaring belemmert steun aan prijsstabilisatie ZATERDAG 1 JUNI 1957 BUREAUS Stee ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stdütvaittcf) l« qbrblewrn tnya bert In Ugtjenspott Achtendertigste jaargang No 10970 Vis vogelvrij verklaard ZIE PAGINA 5 Alle ivetten worden met voeten getreden'' TN EEN bewogen toespraak heeft president Coty van Frankrijk gister- ■A avond voor de radio de aandacht van de openbare mening in de ge hele wereld gevestigd op het vermoorden van meer dan driehonderd mo hammedaanse mannen in een dorp in Oost-Algerije door de opstandelingen. „Er bestaat niet écn Fransman, die thans niet door medelijden en afschuw is overweldigd bij het vernemen van de gruweldood, die verscheidene hon derden van onze Algerijnse landgenoten in enkele uren moesten onder gaan." Nasution is in Makassar Sumual is niet voldaan over bespreking Generaal-majoor Nasution, chef-staf van het Indonesische leger, is heimelijk naai Makassar vertrokken en voert besprekin gen met overste Ventje Sumual, de door Djakarta afgezette militair commandant van Oost-Indonesië, die zich niet aan xe afzetting gestoord heeft Nasution werd door drieëntwintig vrachtauto's met militairen begeleid van het vliegveld naar het gouverneurshuis, waar de bespreking gehouden wordt. Deze heeft ten doel tot wederzijds begrip te komen over vele problemen. De conferen tiezaal wordt streng bewaakt. Bij een on derbreking zei Sumual tot de journalisten, dat hij niet voldaan was Nasution zou ook het nieuwe militaire oommando in Zuid- en Zuidoost-Celebes installeren, doch het is nog niet bekend wanneer dit gebeuren zal. Te Djakarta heeft de communistische partij in een telegram aan de premier de afzetting geëist van overste Hussein, de militaire commandant van Midden- Sumatra. Pflimlin maakt vor rdering en Pflimlin, de Franse kabinetsinforma teur, schijnt goede vorderingen te maken. De socialisten hebben hem een gewillig oor geleend al moet het partijbestuur nog beslissen over eventuele deelneming aan een kabinet. Pflimlin streeft naar een programma, waaraan alle pairtijen, uitgezonderd de communisten en de Poujadisten, hun steun in principe zouden kunnen verle nen. Vandaag zou hij een tussentijds rap port uitbrengen aan president Coty. YMRE NAGY WEER IN BOEDAPEST In Boedapest doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de voormalige premier Nagy uit Roemenië naar Boedapest is terugge bracht. H(j zou zich in de staatsgevangenis bevinden. Van balcon gevallen. In Rotterdam is gistermiddag de 64-jarige schilder J. Ade laar van een balcon gevallen en daarna overleden. De schilder stond op een trapje te schilderen, verloor zijn even wicht en sloeg over de balconrand. Hij viel met zijn hoofd op een twaalf meter lager gelegen stenen straatje. Door jeep overreden. In Eindhoven heeft een militaire jeep bij het passeren van een paard en wagen twee van de andere kant komende bromfietsers aan gereden. De 85-jarige J. B. was op slag dood. De 17-jarige «Van de K. werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. „Deze gruwelen zijn niet slechts het werk van enkele bandieten," zeide de Franse president. „De moordenaars gaar voort met het uitvoeren van de orders van hun leiders, dezelfde leiders, die don derdag nog via een buitenlands radio station hun vreugde uitten over de laf hartige verraderlijke moord op een gerijn (Ali Chekkal), wiens enige fout was, dat hfj van Frankrijk hield. Het zijn deze leiders, die reeds vijfduizend n loze Algerijnen, mannen, vrouwen, ouden van dagen en kinderen lieten afslachten' RENE COTY ernstig beroep Coty vervolgde'. „Ik richt mij tot alle beschaafde volkeren en ik vraag hun of zij niet het ogenblik gekomen achten duidelijk te verklaren, dat zij weigeren te luisteren naar de aanstichters agenten van dit afschuwelijk dat alle goddelijke en menselijke met de voeten treedt". Deze toespraak van de Franse president volgde op een periode van grote onrust in Algerije en ook in Tunesië. Overal zijn de laatste dagen slachtoffers gevallen Zo zijn in de nacht van donderdag op vrijdag bij Saida in westelijk Algerije 35 Mohammedaanse arbeiders door de rebel len gedood, die hun slachtoffers eerst martelden Officieel wordt verder ge meld. dat de Franse troepen in de afge lopen 24 uur 140 opstandelingen doodden, 15 rebellen werden gevangen genomen Twee lezingen Aan de Tunesisch-AIgerijnse grens ont stond een ernstig incident, dat zes Tune sische militairen het leven kostte. De se cretaris-generaal van het Tunesische mi nisterie van buitenlandse zaken werd tij dens het gevecht ernstig gewond. De Tunesische ambassadeur In Parijs heeft een protest ingediend op het Franse i buitenlandse zaken. De Tunesische voorlichtingsdienst heeft de volgende lezing gegeven vai incident: Gisteravond verrichtten Franse militairen in twee Tunesische dorpen huiszoeking. Zij zochten naar Algerijnse vluchtelingen, die daar zondag v aangekomen. Tijdens deze huiszoekingen is een gevecht ontstaan. De Tunesische regering had het leger namelijk opdracht gegeven de bevolking te beschermen De Franse ambassade in Tunis gaf een andere verklaring: Een Franse heid. die in het grensgebied een normale oefening hield, die niets te maken had met de aanwezigheid van Algerijnse ylyohtelipgeh. werd door een wegver sperring opgehouden. Toen de voorete patrouille de versperring passeerde, werd die en de rest van de eenheid beschoten De Fransen beantwoordden het vuur en de secretaris-generaal van het Tunesische ministerie van buitenlandse zaken. Hajeri, werd getroffen. Hij had met een Franse officier bij de wegversperring 6taan pra ten. toen de kogels over hun hoofden floten. De officier zocht snel dekking. Later heeft men Hajeri gevonden, bloe dend uit een hoofdwond. Vijfmaal sterher dan vorige T^NGELAND heeft gisteren hoog boven de Stille Oceaan een tweede w itofbom tot ontploffing gebracht. Waarne- ners schatten de kracht van deze explo sie op v(jf miljoen ton t.n.t. (vjjf megaton), dat is vijf maal sterker dan de vorige ntploffing. De vier ton zware bom werd door een vit geschilderde Valiant-Etraalbomfnen- werper duizenden meters boven de oceaan losgelaten Het vliegtuig maakte daarna scherpe bocht en zocht met een snel heid van 1000 km per uur een veilig heen komen. Het had maar 90 seconden de tijd as dus 25 kilometer van de bom ver wijderd toen deze ontplofte. wit-hete flits, die de zon in schit tering overtrof, verlichtte een gebied me» liameter van 160 kilometer. Waarne- aan boord van marineschepen op 50 kilometer van de explosiehaard hadden de Daarna pas praten over hereniging van Duitsland Twee jaar, zo schat de Westduitse bonds kanselier, zijn nodig om tot een rege ling van Internationale militaire inspec tie te komen. Althans tot de eerste fase Pas dan, zo zeide hij, zal het ogenblik aan gekomen zijn een conferentie te houder van de ministers van buitenlandse zaker van de Verenigde Staten. Engeland Frankrijk en Rusland over de hereniging van Duitsland. Adenauer verklaarde da» zowel Engeland als Frankrijk bereidwil ligheid hadden getoond mede te werker uan de uitvoering van deze gedachte. De Duitse hereniging wordt óp dezi wijze afhankelijk van het slagen van de lopende ontwapeningsbesprekingen, doch Adenauer legde er de nadruk op. dat e: onder de bondgenoten van West-Duitslanr absoluut geen twijfel bestond of de split ■ing van Duitsland de voornaamste mede oorzaak is van de spanning tussen oost en west. Hij beklemtoonde de hernieuwde De inspectiezone Adenauer verklaarde, dat een inspcc- ticzone, die West-Duitsland en Oost-Duits- land zou beslaan, niet uitgestrekt genoeg is. Op een vraag of het dan voldoende zou zijn indien deze een gedeelte van Frankrijk en andere Westeuropese landen en de Oost-Europcse satellietlandcn zou omvatten, antwoordde Adenauer: „Neen". Hij voegde hieraan toe. dat Rusland en 1e Verenigde Staten de voornaamste te genstanders zijn van het opnemen van hun gebieden in de inspectiezone, daarmede te kennengevend, dat hij een voorstander van deze maatregel was. Op een vraag over de bewapening van de Westduitse strijdkrachten, antwoordde Adenauer, dat er zelfs na het sluiten van een overeenkomst nog soldaten zouden olijven en dat hij die dan uitgerust wenste '.e zien met „de modernste wapens". Zou er een algemeen verbod van atoomwapens komen, dan zou Duitsland zich hieraan natuurlijk houden. raad gekregen, zich af te wenden om hun ogen te beschermen. De bom is geworpen bij het eiland Mal- sen. 700 kilometer van Christmas Island, ongeveer 6700 kilometer van Japan en bij na 200 kilometer van Hawaii. Het zeegebied in de omgeving van de explosiehaard was twaalf uur tevoren nauwkeurig afgezocht om zekerheid te hebben, dat zich geen schepen in de ge vaarlijke zone bevonden. Je moet maar pech hebben. Maar aan de andere kant van de draad zit de sportvisser, die zich gelukkig prijst met deze eerste vangst in het nieuwe visseizoen. Vannacht waren de vissen weer het haasjezoals vele hunner het de komende maanden ook zullen zijn, ten pleziere van de hengelaar. Hoe die de eerste visnacht meemaakte leest u op pagina 5. Openbare les dr. Wiggers Met een openbare les over de herkomst van de quartaire grondafzettingen in Ne derland heeft dr A. J Wiggers uit Kam pen gistermiddag het ambt van lector in de geologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aanvaard. Proces tegen uitvinder Meisje 3 maanden in ondergronds hol opgesloten In Londen is gisteren het proces be gonnen tegen de 26-jarige uitvinder John Raymond Bridal, die ervan wordt be schuldigd. ruim drie maanden een 28- iarig meisje in een ondergronds hol te hebben verborgen. Hij zou haar tevens hebben aangevallen en lichamelijk letsel hebben toegebracht. De donkerharige Marjorie Jordan werd in januari door Bridal uit haar bed ge haald, op zijn motor meegenomen en in een hol opgesloten. Bridal verklaarde het meisje nodig te hebben voor experimen ten. Haar enige werk Is echter geweest het aangeven van emmers zand om het hol groter te maken. Alleen 's avonds mocht ze het hol even verlaten om in Bridals huis te baden. Ze werd ontdekt, nadat ze een briefje in de tuin van de buurman gooide. De Koningin heeft gisteren onverwacht in gezelschap van haar dame du palais mevrouw N A. Repe!aer-van Driel, bezoek gebracht aan het internationaal jeugdcentrum, schoolbuitenhuis en confe rentieoord Maarten Maartenshuis ii Doorn. Prins Bernhard leidde gisteren de jaarlijkse bestuursvergadering van Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans instituut, die in Utrecht werd gehouden. vrolijke Oostenrijkse gezin (vader moeder op de achtergrond) is al vaak gefotografeerd, maar dan meestal op podium met een aantal muziekinstrur i. Het is de muzikale familie Engel uit Reutte, die in eigen land en daarbuiten maandenlang concerten geven. Ze komen Pinksteren ook weer naar Nederland- De baten zijn voor de bouw van een pro- kerk in hun woonplaats. Er zijn Oostenrijk maar weinig evangelischen. die er zijnwonen nog zeer verspreid. Kerk en pastorie zijn nu onder de kap; gaarne had men de kerk deze zomer in gebruik willen nemen, maar het geld U op Wel hoopt men (en er zullen dan vele Nederlandse toeristen bij zijn) de kerkdiensten deze zomer al in de nieuwe kerk te houden, al bestaat die alleen nog een dak. Gelukkig beseffen steeds meer Nederlanders, dat zij hun Oostenrijkse broeders wat moeten helpen, en men heeft goede hoop dat mede door hun hulp de kerk van Reutte spoe dig zal zijn zoals de tekening aangeeft. Nederland moet zijn best doen... De Indonesische minister van voorlich ting Sudibjo heeft heden te Djakarta be weerd, dat een goede samenwerking tus- Nederland en Indonesië slechts tot stand kon komen, indien de Nederlandse regering zich bewust wordt van de andering der omstandigheden. Hij verklaarde dit naar aanleiding het bezoek van de Nederlandse minister defensie ïr. C. Staf aan Nederlands Nieuw-Guinea en Australië. Volgens Su dibjo zou minister Staf de huidige toe stand in Indonesië gebruiken voor eer aanval op Indonesië ter rechtvaardiging Nederlands bezetting van Nederlands iw-Guinea. Hij geloofde echter niet, dat Australië als goede buur van Indone- o maar de verklaringen van minister Staf zou aanvaarden, die erop gericht zijn Indonesië in kwade reuk te brengen. Nederland zou volgens Sudibjo de Rus sische steun aan Indonesië inzake Neder lands Nieuw-Guinea beschouwen als eer bewijs, dat Indonesië communistisch of pro-Russisch wordt, doch volgens Sudibjo betekent de Russische steun niet, dat In donesië zou zijn afgeweken van zijn ac tieve en onafhankelijke buitenlandse po litiek, doch Indonesië stelt elke steun in zake Nederlands Nieuw-Guinea op prijs. Zo lang Nederland zich niet bewust zou worden van de veranderde omstandighe den, zou er volgens Sudibjo geen hoop zijn op een goede samenwerking Ziekenfondsen aanvaarden suggesties voor arbitrage in tandartsenconflict De organisaties van algemene zieken fondsen hebben aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid schrif telijk bevestigd, dat zij de suggest: de minister inzake arbitrage in het tussen tandartsen en ziekenfondsen be staande conflict aanvaarden. Zij blijven met ae minister van mening, dat de arbitrage zal moeten lopen over de geschilpunten zoals deze lagen op noment van afbreken der onderhan delingen, d-w.z. binnen de marge van enerzijds 25 cent en anderzijds 27,64 cent per stoelminuut. De ziekenfondsorganisaties zullen het :er op prijs stellen, indien de minister m spoedige totstandkoming van de ar bitrage zou willen bevorderen. „Ilsy, geen sensationele vertoning" Naar aanleiding van de bezwaren, die in de gemeenteraad van Delft zijn geuit tegen de ILSY. deelt de Koninkl. Neder landse vereniging voor Luchtvaart mee: zowel de K.N.V. v. L. als de met haar samenwerkende militaire luchtvaart instanties, zoals de koninklijke lucht macht en de marine luchtvaartdienst, hebben in het organiseren van vliegfees- ten een jarenlange ervaring, die het ne men van onaanvaardbare risico's uitsluit Het gaat er bij de ILSY niet om sensa tionele vertoningen te bieden, doch wel het publiek door middel van normale de monstraties een indruk te geven van de ontwikkeling van de luchtvaarttechniek in de loop der jaren. De verrichtingen behoren tot het dagelijkse werk van de vliegers en mogen niet worden gezien als uitzonderlijke staaltjes van acrobatiek. Zwitserse spiunage-affaire raai, die op 23 maart zelfmoord pleeg de na de ontdekking van een sionageaf- faire ten gunste van Frankrijk, i: slachtoffer geworden van de regeringspo- litiek. Dat moet tenminste blijken uit het verhaal dat A.P. over deze affaire vol gens gegevens uit betrouwbare bron ge reconstrueerd heeft. Sinds 1952 hadden zich in Bern vele Al gerijnse uitgewekenen gevestigd, die een levendige poltiek contact met andere lan den onderhielden. De federale poltie, ver antwoordelijk voor de binnenlandse po litieke veiligheid en de contra-spionage, hield toezicht op deze uitgewekenen. Men vreesde voor schending van de Zwitserse neutraliteit, bijv. door een samenzwering tegen Frankrijk. De afluisteringinstallatie werd in wer king gesteld en Dubois gaf inspecteur Ul- rich opdracht deze dienst te leiden. Du bois schiftte het aldus verkregen materi aal in twee gedeelten. Ten eerste algemene inlichtingen over de bannelingen en ten tweede Egyptische plannen in Noord- Afrika. De eerste wisselde hij met de Franse attaché Mercier uit en kreeg hiervoor in lichtingen uit Franse, Duitse en Ameri kaanse bron over communistische activi teiten in Zwitserland. De regering was deze uitwisseling op de hoogte. Deze werd even natuurlijk beschouwd als bijv. de internationale uitwisselingen over de weersverwachtingen. De tweede werd strikt geheim gehou den. Niemand had er een flaum ver ■t dat Ulrich ze aan Mercier kocht. Toen bleek, dat Frankrijk prècics op de hoogte was van Algerijnse machinaties. De Egyptische ambassade in Bern pro- MEISJE ZWAAR GEWOND BIJ BRAND IN SCHVL R Bij een brand in een schuur achter haar ouderlijke woning i6 gistermiddag de vier jarige Bertha Aareen te Roosendaal 6tig gewond geraakt. Een buurvrouw ont dekte de brand en samen met de moeder i het kind deed zij pogingen het i dat achter een ton bescherming zocht tegen de vlammen, te redden. De hoge vlammen, die uit het stro in de 6chuur 6loegen, beletten de vrouwen bij het kind te komen. Terwijl omstanders vele em- water in de vuurzee wierpen, waag- en later te hulp gesnelde buurman in H. zich door de vlammen. Hij wist het kind naar buiten te brengen. Zij had derde graads verbranding en shock opgelopen. Waarschijnlijk heeft Bertha met lucifers gespeeld. Tsjechoslowakjje. Nieuwe handelsover eenkomst met Nederland te Praag gete kend, o.a. i.z. vervoer Tejechoslowaakse goederen met Ned. schepen; goederenver keer 10V» verruimd: duur tot Vi 1958. Adres middenstandsbonden testeerde bij de Zwitserse regering. Mer cier probeerde Ulrich te beschermen door te dreigen zijn contacten met Dubois open baar te maken. De regering kon moeilijk toegeven op de hoogte te zijn van deze affaire en de minister van justitie stelde Dubois hier van op de hoogte. Deze moet zich volko men in de steek gelaten gevoeld hebben en pleegde zelfmoord. Inspecteur Ulrich werd later gearre steerd en bekende, toen een briefje, dat hij uit de gevangenis trachtte te smokke len, onderschept was. Men verwacht, dat het openbare proces- Ulrich pas van de winter gevoerd zal Brug over Bosporus en spoorweg naar Perzië Alfred Krupp von Bohlen heeft met Turkije een overeenkomst gesloten tot bouw van een hoogoven voor een miljard gulden. Voorts overweegt Krupp plan nen tot bouw van een tweede hoogoven elders, een brug over de Bosporus, een spoorlijn naar Perzië, een groot zeeschip, een olieraffinaderij samen met Amerika nen, deelneming in de bouw van zes cementfabrieken, die reeds In aanbouw zijn en investering in exploitatie van wolfabrieken. HET WEER IN EUROPA Li Kopenh. Londen Frankfort München Zürich Genève NNW NNW windstil lil WEERBERICHT F)E REGERINGSBESLISSING inzake de lastencompensatie voor de huurverho ging, gevoegd bij de mogelijkheid van eer huurverhoging voor bedrijfspanden, heeft itige ongerustheid gewekt bij de drie middenstandsbonden. Dit blijkt uit eer adres, dat zH aan de Tweede Kamer heb ben gezonden. De bonden menen, dat de cumulatie var lastenverzwaring voor het midden- en kleinbedrijf het welhaast onmogelijk za! maken, nog langer mee te werken aan het prij stabilisatiebeleid. Het adres verwijst naar lué van de centrale werkgeversorgani- :aties, waarin gesproken wordt over eer lanmerkelijke overcompensatie, vooral In de lagere gemeenteklassen. De in de regeringsbesllssring ge noemde minimum bijslagen hebben oor het midden- en kleinbedrijf tot gevolg, dat aan het betrokken perso neel in den regel aanmerkelijk meer dan 2 pet. in sommige branches zelfs 5 pet. van de rechtens geldende lonen zal moeten worden gegeven. Daar komt nog bij, dat er nog geen beslissing Is gevallen over de premie- verlagdng voor de k/inderbijslagver- zekering. Dan is er de in het kader van het lend- bouwprijsbeleid voorgestelde verhoging van de inkomstenbelasting, die een ver zwaring van de lasten zal inhouden en wt voorts, dat de eigenaars van bedrijfspanden de mogelijkheid van huur verhoging tot het uiterste zullen benutten Bjj dit alles zijn de middenstandsorga nisaties met grote zorg vervuld ovei standpunt van dc minister van econ sche zaken, dat de koxtprljsverhoglng geen Invloed mag hebben op dc kosten van hel levensonderhoud. De bonden hopen, dat de Tweede Kamer ïij de behandeling van deze wetsontwer pen rekening zal houden met de moei lijkheden in het klein- en middenbedrijf. Zonnig Dc Bilt verwacht tot inor- '"•-•f, j genavond: Droog en overwe- a!v gend zonn»g weer. Vannnacht Jê, jm hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Opnieuw iets warmer. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 2 juni: zon op 4.27 uur, zon onder 20.53 uur. Maan op 8.54 uur, maan onder 23.50 uur. Maandag 3 juni zon op 4.27 uur, zon onder 20.54 uur, maan op 10.13 uur, maan onder -.- uur. Op 5 Juni eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1