Grote belangstelling voor het moderne geestelijke lied Grahams kruistocht |^JE2S3ES" Toch dood Honderd drie en vijftig i verklaringen van 153 Kinderdoop in discussie Verkoopcijfers van grammofoonplaten wijzen op ZATERDAG 1 JUNI 1957 Een fraaie foto van het liturgisch centrum in de Lutherse kerk aan de Lutherse Burgwal in Den Haag. Het licht en donker hebben op de gevoelige plaat een harmonisch spel gespeeld, zoals ook de bekende organist Feike Asma, die meester is van het mooie dat deze kerk rijk is, zo vaak en voor zo velen met de klankc zijn instrument heeft gedaan. trgel. De „christelijke" grammofoonplaat staat weer in het middelpunt van de belangstelling, al heeft Jo Vineent haar monopoliepositie van de laatste jaren verloren. Het is zeer opmerkelijk dat in ons land van Psalmen op het ogenblik de meer „populaire" geestelijke liederen veel grotere opgang maken. MASSAZANG Op zijn aanraden heeft Telefunken dan ook een massazangplaat uitgebracht Men heeft hiervoor zang opgenomen uit de Joris kerk te Amersfoort. De platen brengen wat de kerkmens iedere zondag hoort, en er blijkt maar heel weinig be langstelling voor deze platen te zijn Tijdens de samenkomst van ..Rotter dam voor Christus" heeft Philips het ge hele programma opgenomen en men denkt er over om de opname van het massale koor en van de gewone samen zang op de markt te brengen. Mijnheer j- trverwacht meer van deze pla- Een onbekend koor Vitanova heeft zich in één slag op de eerste plaats van de christelijke koren gedrongen door haar uitvoering van ,,Er zijn geen grenzen aan Jezus macht" de best verkochte plaat van de laatste maand is de negro spiritual „Just a little talk with Jesus" dat half in het Engels en half in het Hollands wordt gezongen door het Cross Quartet. Zij worden op de voet gevolgd door de twee zingende zusjes Marry en Thea Verhey met ,,Ik wandel in het licht van de NCRV, Kees Deenik, volgt pas van verre, als we tenminste alleen maar gaan kijken naar de verkoop cijfers van de laatste maand. Voor de oorlog beheerste Jo Vincent eigenlijk een soort monopolie positie op het gebied van geestelijke liederen op grammofoonplaten. Na de oorlog werden vooral de platen van Kees Deenik veel I gekocht. Overgroot was de belangstel ling onder de kopers eigenlijk niet en dat was ook de reden, dat er slechts een heel beperkte oplaag van deze pla ten was. De meeste maatschappijen had den er eigenlijk geen belangstelling voor, omdat de verkoop uiterst gering was. Er was op het gebied van amusements muziek veel meer te be- Plotseling schijnt* er echter een verandering te komen en vreemd genoeg begon deze verandering bij de komst van de Ame rikaanse prediker Billy Sraham in het Feijenoord- stadion te Rotterdam. Merkwaardig is wel, dat de NCRV. die de samen komst later op de avond j uitzond, de zang van Beverley Shea weg liet, bestellingen voor platen i ging ondanks dat met e: omhoog. Tot dat ogenblik was h dig onmogelijk om zijn platen in Neder- 1 land te krijgen, omdat zij niet geïm porteerd werden. His Masters Voice be- I gon ze echter toen al spoedig op de s markt te brengen. Intussen heeft de RCA, die deze platen uitgeeft, óp het I vaste land van Europa een eigen ver koopsorganisatie opgebouwd en kan His 1 I Masters Voice de platen niet meer im- porteren. Ondanks herhaalde aandrang om de platen regelrecht uit de USA op de Nederlandse markt te brengen, is de importeur in Nederland nog altijd laks gebleven. Er is echter voor deze buiten landse platen van geestelijke liederen een vrij grote belangstelling in ons land. HART GERAAKT Natuurlijk wordt de Nederlandse plaat veel beter verkocht, al was het alleen maar omdat dan de zang verstaan wordt. Toen dan ook een geheel onbekend koor speciaal voor Philips het lied ,,Er zijn. geen grenzen aan Jezus macht" zong en deze plaat direct na de Graham-samen- komst op de markt vërscheen, was hij van meet af aan een enorm succes. De ze plaat bereikte wat nog geen christe lijke plaat bereikt had, zij raakte het hart aan van de eenvoudige kerk gangers. Het koor is niet uitzonderlijk goed, de arrangementen breken geheel met de lijn die men tot nu toe in het geestelijk lied volgde, maar op de een of andere manier voelden de kopers een bepaalde warmte die men in andere platen blijkbaar miste. Hetzelfde kan gezegd worden van de plaat die Columbia uitgaf van het Cross Quartet, (vier jongens uit Amsterdam die regelmatig in jeugdevangelisatiesamen- komsten zongen). Zij zingen twee negro spirituals; de stemmen zijn niet ge schoold, maar de enorme aantrekkings kracht, die deze vier jongens in samen komsten van kerken, de „Open deur" en Youth for Christ e.d. bleken te heb ben, schijnen zij op de plaat ook te heb ben. Hetzelfde kan gezegd worden van de twee jonge meisjes Marry en Thea Verhey uit Velsen en het duo Marika en Floor Stoop uit Den Haag, op plaat uitgebracht door het blad „Kracht van Omhoog". Op de één of andere nier spreken deze jonge mensen de luis teraars aan. Toen wij mijnheer de Heer uit Rot terdam, bij wxe de verkoop van de ..christelijke" plaat tot ongeveer 40 pet. van zijn omzet steeg, vroegen, wat de oorzaak was dat deze platen een derge lijk plotselinge opgang gemaakt hebben antwoordde hij: We weten wel welke kant we met de nieuwé platen uitmoe- maar definiëren kunnen we het niet precies. De platen, die tot nu toe wer den uitgebracht, werden alle door inge studeerde koren gezongen, maar ze sche iets van het spontane, van het war- te missen. Waarschijnlijk spreekt de eenvoudige taal, en de eenvoudige muzikale bewerking de mens van van daag meer aan, en heeft men het tot nu toe teveel gezocht op een- cultureel vlak. r men over de hoofden van de men- heen gezongen heeft. Men niet of nauwelijks zijn gedraaid, heeft de NCRV een aantal platen genre toegezonden, waaronder bijv. ook de Engelse platen van Bev. Shea, de zanger van Billy Graham, wiens platen tot de meest verkochte behoren in de Angelsaksische wereld. Men aanvaard de wel de platen van het koor der school voor Engelse kerkmuziek, die in Neder land nauwelijks verkocht werden, maar de Shea platen niet. De NCRV schreef: ,.Wat de andere platen betreft, delen wij u mede. dat wij er ten aanzien van het geestelijk lied de voorkeur aan ge ven in onze uitzendingen te blijven in de stijl van hetgeen in Europa historisch is gegroeid en ook thans nog ontwikke lingsmogelijkheden vertoont. Het zal u bovendien niet onbekend zijn, dat wij dikwijls het bezwaar ontmoeten, dat er in vreemde talen wordt gezongen. Ook dit dient juist ten aanzien van de door u toegezonden platen, in onze overwe gingen te worden opgenomen." Dit laat ste argument kan nauwelijks aangevoerd worden voor de drie platen, die op dit ogenblik in de verkoop de too bereikt hebben. verkoopcijfers van grammo foonplaten werkelijk Ia- ten zien wat de mensen op een bepaald ogenblik graag willen horen, dan wijst dit erop. dat het gewone gemeentelid grote belangstelling heeft voor het geestelijk lied, mits het eenvoudig is in woord en in uitvoering. Het ziet er naar uit. dat de liede ren die hoe dan ook. een bepaalde missionair bewo gen warmte bezitten, het meest geliefd zijn. Bevalt Canada niet kante hun Amerikaanse zusterkerk, de Netherlands Reformed Church, aan de overzijde van de Atlantische Oceaan minder goed te bevallen. In korte tjjd keerden namelijk drie van hen terug. De laatste is rev. A. Ver- gunst van Corsica (Verenigde Staten) die tegelijk een beroep kreeg van Bradford-Toronto (Canada) en Rot terdam, hij gaf de voorkeur aan de Maasstad. Een van de beide andere predikanten die terugkeren, rev. C. Hegeman van Sioux Center die een beroep naar Genemuiden aan reeg zyn ge ïeente Ford als afscheidsgeschenk (Centraal Weekblad! VJ Aan een Oostduits soldaat werd het verwijt gericht: vroeger zei je: Heil Hitier en later werd het: leve Sta'in! Wat zou dat, zei de soldaat, ze zijn toch Leilen doodgegaan! Het is vaak heel moeilijk uit te maken, waar Bijbelstudie over gaat in fantasie en exegese verwordt tot inlegkunde. Een vers, dat door de eeuwen heen de Bijbelgel eerden aan het denken en schrijven heeft gezet, staat in het laatste hoofdstuk van het Evangelie van Johannes. Eigenlijk gaat het hier slechts om een cijfer, het getal 153: „Simon Petrus ging aan boord en sleepte het net aan land, vol vis sen, honderd drie en vijftig." Reeds AugUstinus heeft uitvoerig over deze vangst geschreven. In zijn „Trac- taat over het Johannes Evangelie", trekt hij een serie vergelijkingen en tegenstel lingen tussen de visvangst in Lucas 5 en in Johannes 21. Het ongewone getal, spreekt van een zeer nauwgezette tel ling, en Augustinus trekt dan ook de lijn door naar de gemeente van verlosten en wijst er op, dat evenzo de gemeente een vast getal is van uitverkorenen. Jeromius haalt een oude Romeinse dichter aan, die een studie van de vis sen gemaakt heeft en beweerde, dat er 153 verschillende soorten vissen be staan. Het getal wijst dan op de ver schillende soorten menser en zegt dat dus alle mensen van alle rassen door het Evangelie tot Christus getrokken zul len worden. Het getal zelf Men heeft echter ook geprobeerd uit het getal zelf bepaalde betekenissen te peuren. In de dagen van Christus kende men geen getallen, maar hadden bepaal de letters tevens een bépaalde getals waarde. Tevens kende men bepaalde ge tallen bepaalde symbolische waarden toe. Het getal vier bijv. was het getal van de aarde, drie het getal van de godheid. Zeven was het getal van volkomen zijn, acht van een nieuw begin. Gregorius de Grote gaat dan ook het getal 153 uit el kaar rafelen om te zien, wat er in ver borgen ligt. Hij doet het via vermenig vuldiging en komt tot de conclusie, dat 153 bestaat uit driemaal driemaal zeven tien. Dit getal zeventien is ondeelbaar, evenals 1, 3, 5, 7. M en 13. Het is de zevende in de rij van ondeelbare getal len en versterkt dus de betekenis van zeven (volkomen zijn). Men hecht er de betekenis van geestelijke volkomenheid aan. In 153 ligt volgens Gregorius de Grote dus verborgen, dat de gemeente een door God gewrochte geestelijke vol komenheid is. Verborgen betekenis Ook Augustinus gaat op dezelfde ma nier een verborgen betekenis in het ge tal zoeken, alleen maakt hij geen ge bruik van vermenigvuldiging, maar van optellen. Hij schrijft: „Als U 2 en 1 op telt, krijgt U natuurlijk 3. Als u er dan ook nog 3 en 4 bijtelt hebt U tien. Als U nu alle getallen tot en met 17 bij el kaar telt dan verkrijgt U het genoem de getal (163). Ook bij Augustinus komt dus de betekenis van het getal zeventien Een Engelse bisschop Wordsworth be reikt hetzelfde resultaat weer langs een andere weg. Hij maakt gebruik van ver menigvuldiging en van optellen. Eerst gaat hij uit van het kwadraat van 12 (het getal van de kerk) en voegt daar het kwadraat van 3 bij en krijgt zo 153 (12 in het kwadraat plus 3 in het kwa draat is 153) Getalswaarde De mogelijkheden zijn echter nog niet uitgeput, want wel hebben we enige ver klaringen gegeven die aan de getallen een symbolische betekenis toekennen; nog niets hebben we gezegd van hen die uit gaan van de getalswaarde van de verr schillende letters. De eerste letter van het Hebreeuwse alfabet aleph had de waarde 1, de tweede beth 2, de derde gimel drie. enz. Als de eenheden op zijn. gaan de volgende letters door met de tientallen, zodat yod tien is, kaph 20. lamed 30, enz. Als we nu de letters ne men van de Hebreeuwse zin „zonen van God" en we tellen hun waarde bij el kaar op, dan komen we alweer aan 153. Dit getal, zegt de schrijver dan, moet dus wel spreken van de zonen van God. Als we op deze manier tewerk gaan met andere zinnen, d?n blijkt dit getal 153 opnieuw op te duiken. TER OVERDENKING Genade als drukfout „Moge wij bij de genade blijven, opdat de genade toeneme? Volstrekt niet! (Rom. 6:1)" stond er boven een medi tatie in „De Waagschaal". We hebben er enige minuten naar zitten turen. Een ogenblik wilde ik zelfs de apostel Paulus tegenspreken en uitroepen: Vol strekt wel! We moeten bij cl genade blijven! Maar langzaam drong het tot me door. dat de apostel deze woorden heeft geschreven. Hij vroeg:. Mogen wij bij de zonde blijven? Gezien het „Moge" heeft het drukfou- tenduiveltje de zetter kennelijk parten gespeeld. Hoe het ook zij. deze zetfout heeft ons aan het denken gezet. Waar „zonde" behoorde te staan, verving „genade" haar. Was de zetter misschien zo on der de ind-uk van het feit dat Gods genade onze zonden kan wegnemen, dat hij aan niets anders dan genade kan denken? Wat een zegen als onze zonden zo door Gods genade wegge wist zijn, als we ondanks onszelf ons geborgen weten in Zijn genade. Zulk een genade is niet goedkoop. Het is geen: „Voor deze keer zal ik het maar over hef hoofd zien." En het is ook geen: „God vergeeft me *el. Hij kan immers niet anders." Genade komt slechts met bebloede handen en voeten tot ons en met een doornenkroon. Ge nade ziet niet door de vingers, maar droeg zelf de gevolgen van onze schuld aan het kruis- Genade kostte God zijn zoon, maar daarom juist is Gods gena de waarachtig. Gelukspillen Een bekend Amerikaans journalist had een onderhoud van twee uur om ma teriaal te verzamelen voor een serie artikelen over Billy Grahams campag ne in New York. Na afloop van het ge sprek vroeg hij één van Grahams naaste medewerkers „welke pillen slikt Billy Graham om zijn persoonlijkheid zulk een gloed te verlenen?" Amerika slikt tegenwoordig miljoenen pillen om de nervositeit te verdrijven, om rust te vinden. De pil is een soort magisch snoepgoed dat alle nood, druk, zorg, en angst op de vlucht moet jagen. Ieder jaar worden 35 miljoen recepten uitgeschreven ter waarde van 5 miljard gulden. Wat al cohol moest doen in de vorige eeuw, wordt nu gevraagd van de dokters- pil. Beide laten evenwel een kater na. De journalist kon maar niet begrijpen dat Graham helemaal geen pillen ge bruikte en toen men hem probeerde uit te leggen, dat echte rust en vrede alleen gevonden kunnen worden in Je zus Christus, omdat Hij onze zonden verzoend heeft, begreep de man er he lemaal niets meer van. Het is merk waardig, hoeveel geld de mens er voor over heeft om vergetelheid te zoeken om rust te vinden, zelfs als men bij voorbaat weet, dat de rust sLechts van zeer tijdelijke aard is. Dc waarachtige Tust, die door het sterven en de opstanding van Christus moge lijk geworden is, loopt men voorbij. Tk herinner me een gesprek met een jongen, die bij me kwam om het Evan gelie te horen. Hij wist er vrijwel niets van en het werd een lang ge sprek. Eindelijk scheen hij het te be grijpen. „Bedoelt U", vroeg hij, „dat Christus alles gedaan heeft en wij niets meer kunnen doen om rechtvaar dig te worden?" Ik knikte: „Inder daad!" Hij stond op en zei: „Dat is me te gemakkelijk." en liep weg. Ger nade is een onverdiende gave. Neen, 1 het is veel meer. Het is een onver diend geschenk dat door God duur gekocht is en aan mensen gegeven wordt die zich moedwillig van God afgekeerd hadden. Andere uitleg Weer een totaal andere uitleg vinden wij bij een zekere luit.-kolonel F. berts, die heeft uitgerekend, dat onder de menigte van personen die een zegen van Christus ontvingen toen hij op aar de was, er precies 153 genoemd worden. Hij geeft een heel lijstje waaruit hij Judas weglaat, maar vier broers van Jezus wel meetelt. Verder hebben we hem maar niet nagerekend. Zelfs het laatste boek dat in Neder land verschenen is over het Johannes Evangelie heeft nog iets over dit getal te zeggen, al wijdt het zich niet aan spe culaties en gezochte ideeën. Ds. R. C. Harders schrijft in „Het Evangelie van Johannes", onlangs verschenen bij Bosch en Keuning in Baarn: „De disci pelen hebben de buit gelaten voor wal ze was, Simon Petrus voorop. Maar Je zus wijst hen naar de netten terug, ze moeten eens gaan zien en tellen. En ze tellen honderd'drie en vijftig vissen, „en hoewel er zovele waren, scheurde het net nie'". Ze moeten het wonder gaan bezien, ze moeten de tekenen van Zijn heerlijkheid nauwkeurig in zich opnemen; Zijn zege ningen willen geteld zijn". En daarmee zijn we eigenlijk weer bij de kernge dachte van Augustinus aangekomen en stoppen we maar. We hebben wel geen 153 verklaringen genoemd, maar wel ze ven-en aangezien zeven het getal der volkomenheid is. zeggen we nu maar dat het getal 153 vol is. Welke verklaring maar aan de lezer de juiste is laten zelf over In de kerk van Genève: Het consistorie van de Kerk van Genève heeft zich in de laatste ver gadering beziggehouden met de vraag van de kinderdoop. Gehandeld werd over de vraag, of naast de kinderdoop een andere ceremonie mogelijk moest worden gemaakt, als bv. een „in de gemeente brengen" van het kind, voor die ouders, die de bedoeling hebben het later aan hun volwassen kinderen zelf over ti l/iten of zij door de doop tot de gemeente van Christus willen toetreden. Een be sluit kon nog niet worden genomen, maar verwacht kan worden, dat in een van de volgende vergaderingen van het consistorie in de geschetste richting toch zal worden besloten. (Gereformeerd Weekblad) Veldprediker V.N- strijdkrachten De Finse afdeling van de V.N,-strijd krachten in Egypte zullen een eigen Lu therse veldprediker krijgen. Ds Olavi Ojala hoopt begin juni in het gebied van Suez aan te komen. Hij is van de om standigheden al enigszins op de hoogte, omdat hij in mei een studiebezoek bracht aan de afdeling. Een bisschop en vrouwelijke schoonheid J)E Finse bisschop van Tampere, ds. E. G. Gulin heeft het niét begrepen op schoonheidswedstrijden. Miss Finland bezit voor hem geen enkele aantrekkingskracht en de manier, waarop zij haar schoonheidskroon verwierf stuit hem (en vele andere gelovigen) tegen de borst. Deze wedstrijden, waarin vrouwen met elkaar wedijveren om een eerste plaats voor iets, waaraan zij in de grond der zaak part noch deel hebben, zijn een teken van de geestelijke achteruitgang. Zij verlagen het moreel en brengen slechts lijden, zei de bisschop onlangs in een toespraak tot de vrouwen van Tampere. Ds. Gulin riep alle vrouwenverenigingen op zich tegen deze wedstrijden te verzetten. op de Amerikaanse televisie Naast de bidstonduitzending, die iedere dag kwart over twaalf over de radio de men sen oproept tot gebed voor de campagne van Billy Graham in New York, is nu ook de televisie ingeschakeld. Iedere avond zendt één van- de sterk ste televisiezenders van de stad een „Kruistochtverslag" uit om half twaalf. Belangrijker is evenwel het feit dat met in gang van 1 juni het zaterdag avondprogramma tussen 8 en 9 uur van kust tot kust op de televisie gevolgd kan worden. Het programma zal bestaan uit een lied van het massale koor, een solo van Bev. Shea en de preek van dr. Graham. Gezien het dichte net van televisiezenders en de enorme dichtheid van toestellen, zal ieder een in de U.S.A. deze uitzending kunnen zien. MILJOEN GULDEN 's avonds, die door de medewerkers van Billy Graham wordt verzorgd, worden de kijkers die meer over het persoonlijk geloofsleven willen weten, uitgenodigd om te telefone ren. Speciale raadgevers bedienen de telefoon om de mensen te hel pen. Bovendien heeft men bekend gemaakt dat in de zaal van Madison Square Garden, waar de massale avondbijeenkomsten worden gehou- De campagne in New York groeit van de zangcampagne kwamen er 957 mensen voor een geestelijk ge sprek naar voren. Het aantal ge sprekken van de eerste vijf dagen bedroeg toen al 3570. Uiterst ortho dox en uiterst vrijzinnig hebben zich nogal fel tegen de campagne uitgelaten. De echte fundamentalis ten vallen over het feit dat b.v. Henry Van Dusen, president van Union Theological Seminary, zit ting heeft in het comité. De vrij zinnigen keren zich tegen de ortho doxe boodschap van Graham. GROTE PERS De totale kosten bedragen bijna een miljoen gulden, voor dit doel bijeengebracht door gelovigen bui ten New York. Na iedere televisieuitzending den van 's morgens 10 tot 's mid dags 4 ook raadgevers aanwezig zijn om geestelijke hulp te bieden. NAGESPREKKEN Na afloop van de eerste samen komst werden 704 nagesprekken gevoerd. Op de eerste zondagavond Opmerkelijk is de grondige en vooral faire wijze waarop de grote pers de campagne beschrijft. Het weekblad Times, schreef vorige week: Graham is als evange list een nieuwe figuur zonder de trucjes van een Billy Sunday, waar op het publiek zo dol was en zonder de bonte praat van Aimee Sample Macpherson. Zijn eerlijke oprechtheid, duide lijke capaciteit en onwankelbaar ge loof in zijn afhankelijkheid van de kracht van God zijn van veel groter invloed op de mensen die hem ho ren dan de dingen die hij zegt en de manier waarop hij ze zegt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17