Bert gaat geld verdienen cfeugd- I paginal at Jimmy de Leeuw zoal be eerde radars ZONDAGSBLAD ZATERDACf 1 JUNI 1987 Dit is nu eens een puzzel waar aan zowel de grote als kleine neven en nichten kunnen meedoen. Als jullie deze tekening goed bekijkt, zie je overal driehoe ken getekend. Door deze drie hoeken in te vul len, met verschil lende kleuren of gewoon met zwart potlood, komt er een fi guur te voor schijn, welk dat zien jullie wel als je alle drie hoeken goed hebt ingevuld. Oplos singen moeten jullie insturen voor dinsdag 4 juni. Onze brievenbus door Co van der Steen-Pijpers (SLOT) Stel je voor, dat de hele stapel op de grond vielDan durfde hij nooit meer naar de boekwinkel. Op de stoepen gaat het nog het best. Die zijn tenminste mooi gelijk. Alleen als hij er af moet. dan stoot het achter wiel met een bons op de grond. En bij iedere bons zakt de stapel een beetje schever. Nu en dan staat Bert even stil om het zweet van zijn gezicht te vegen. Met z'n linkerhand, want de boeken durft hij niet los te laten. Hoe dichter hij bij huis komt. hoe rustiger hij wordt. Hij haalt het! Maar dan ziet hij opeens dat het papier los gaat. De stapel boekjes wijkt langzaam uiteen. Met een schreeuw van schrik slaat Bert z'n andere arm er ook omheen. De fiets glijdt schuin. Hij duwt z'n knieën er tegen. Hij wrikt en schuift tot hij bij de muur is. Daar lukt het hem. de fiets weer recht te krijgen. Voor zichtig vouwt hij het papier weer om de boekjes heen. Een stuk dat nat geworden is langs een venster bank scheurt hij er af en gooit hij weg. De wind neemt het op en smijt het weer neer. Wat klinkt dat haTd! Zat er een boekje in? Dat kan toch haast niet? Bert probeert om te kijken, maar hij voelt dat de stapel weer gaat glijden. Er zal best niets gevallen zijn! Dat zou wel meer la waai gemaakt hebben! Voetje voor voertje zet hij de tocht voor, toch niet helemaal gerust. Wist hij nu maar precies hoeveel het er waren. Maar hij heeft zo vluchtig geteld! Met pijn in z'n rug en kramp in z'n armen schuifelt hij eindelijk het hekje binnen. Jopie ziet hem komen. „Moeder, kijk eens!" roept ze la chend. „Bert heeft zóveel huiswerk. Hij brengt wel honderd boeken mee!" „Snertgriet!" bromt Bert. ,,Je kan me beter helpen!" Dat doet Jopie. Ze plaagt graag, maar ze is de kwaadste niet. Samen dragen ze de vracht naar binnen. Bert legt de boekjes uit z'n zak en uit de tas er bij. ..Hoeveel zijn het er?" vraagt hij gejaagd. Jopie telt. ..Negentig!" Bert zucht van opluchting. ..Dan zal het wel kloppen. Ik dacht, dat ik iets had la ten vallen. Maar negentig is zo'n mooi getal!" Jopie schudt het hoofd. „Ik geloof niet dat het klopt." Ze heeft de boekjes soort bij soort ge legd. Drie stapeltjes van drie en twin tig, en één stapeltje van één en twintig, ,,'t Waren er natuurlijk van ieder soort evenveel. Dus je bent er twee kwijt!" Je bent er twee kwijt! 't Klinkt Bert als een vonnis in de oren. Snel rijdt hij terug. Maar er ligt niets. Natuurlijk niet! Er zijn in die tijd een heleboel mensen langs geko men. En twee nieuwe schoolboekjes laat je zo maar niet liggen. Z'n te vredenheid is weg. Had hij nu maar de helft voor Kees laten staan! 't Is z'n eigen schyld. 's Avonds kaft hij twintig boekjes. Heel secuur. Maar hij heeft er geen plezier in. Iedere morgen brengt hij weg wat hij de vorige dag heeft klaargekregen. Hij zegt niets. Nog niet. Hij telt en hertelt de boekjes. Maar 't zijn er drie maal drie en twintig, en één stapeltje van één en twintig! Twee te kort! De laatste dag gaat hij met lood In z'n schoe nen naar de winkel. „Zo Bert, je hebt het keurig ge daan. Ik zal even geld voor je ha len!" Bert aarzelt. Niet zeggen Wel zeggen Dan gooit hij er uit: ..Meneer, ik heb.... ik geloof ik ben er twee kwijtgeraakt!" „Dat is niet zo mooi, Bert. Waar om geloof je dat?" „Van van dót deeltje zijn er twee minder!" Meneer lacht. „Zat je erg in je rats? Helemaal niet nodig hoor! Die twee had je hier al gekaft. Weet je nog wel?" Bert staat heel stil. Hij kan het bijna niet geloven. Hij voelt het als iets dat hij niet verdiend heeft. Nu is tóch alles in orde. Alleen hij heeft vier gulden vijftig, en Kees niets. Hij kan misschien aan de wed strijd meedoen. Kees niet. Maar als hij 't geld met Kees deelt, kunnen ze geen van beiden meedoen. En dan krijgt hy een idee. In één ren holt hij naar het huis van Kees. Die is gelukkig thuis. „Heb jij al geld voor de rolschaat sen," hijgt hij. „Ik niet," zegt Kees een beetje koel. „Beukenhof had geen „Ik heb ze allemaal gekaft." be kent Bert eerlijk, „voor vier en een halve gulden. Nu heb ik zeven gul den. Kees. als we al ons geld bij el-' kaar doen, dan kunnen we eerder schaatsen kopen. Dan zijn ze van ons samen. Jij mag op maandag oefenen en ik op dinsdag, en zo ver der. Bij de wedstrijd doen we ze om de beurt aan. En daarna sparen we voor nog een paar. Goed?" „Jofel!" zegt Kees. En dan komt opeens de zware stem van Kees' vader: „Ik vind dat zo'n mooi plan. jongens, ik zal jullie 't geld zolang voorschieten. Voor één paar, hoor! Maar als er ruzie om komt, dan houd ik ze zelf. Dan ga ik op rolschaatsen naar m'n De jongens juichen. En ze hebben nog nooit zo hard gelopen als nu ze samen hollen naar de rolschaatsen- De boekjes waren niet weg. Hij heeft het met Kees in orde ge- Bert is weer helemaal blij van bin- Onze De oplossing van de puzzel komt hier dan nu 1. tolk, 2. kamp, 3. lamp. 4. spar. 5 koek, 6. tong, 7. kans, 8. wolf, 9. kind en 10 heks. Robbie denOuden won de hoofdprijs deze keer, Anke Vos, Joke Stam en Franci en S lappendel krijgen alle drie een troostprijs. En dan hier de briefjes van OZ. Hettie Prud'homme van Reine is ge lukkig weer helemaal beter. Wat zal dat een leuk gezicht zijn drie meisjes in eenzelfde jurkje Atie, An nie en Hennv Verkou. Gefeliciteerd met je verkeersdiploma Piet Storm! Hebben jullie nog bjj tante gelo geerd Jan en Marian Westerik? Heb je het boek nu al gelezen Ineke Toet? Mag Sjaak ook wel eens op jouw fiets Piet Stok? Bedankt voor je tekening Anton v.d. Salm. Wat stuur jij mij toch mooie kaarten Panlie Paulusma!Heb je al een hok voor je konijntje Henk Teeuwen? Reina van Wetten wat heb je toch leuk postpapier, schrijf je weer eens? Jij helpt vader zeker wel eens Ger- rit Poot? Nelly de Wachter stuur de ipij weer heel mooie oplossingen, bedankt Nelly, Ik ben benieuwd hoe de foto op school is geworden Adrie van Vuuren. Jij hebt een prettige vakantie voor de boeg Kees Spronk niet? Die juffrouw van jul lie was goed af Willy Ooms. Nu jij hebt je prijs mooi verdeeld Cor- rie Verkade. Waar ga jij naar toe met de vakantie Liesbeth Resoort? Gaan jullie ook een schoolreisje maken Marja van Schothorst? De kinderen Van de Water weten niet veel te schrijven, gaat alles goed bij jullie? Je broertjes hebben ze ze ker wel ontvangen Annie van Vlancn? Neeltje den Otter heeft thuis heel wat jonge konijntjes, leuk. Hoe was je verjaardag Teunis den Otter, schrijf je me eens wat je hebt ge kregen? Je was deze keer toch niet vergeten me te schrijven Annefieke Poppeliers. Speel je vaak met je nichtjes Liesje van Velzen, of wonen ze een eind weg? Ben je nog naar het strand geweest op Hemelvaarts dag Abje van Wattum, of zijn jullie in de duinen gebleven? Hoe oud is Ineke nu al weer Tony Tol? Zijn jullie nog uitgeweest op de bromfiet sen Lenie Vernee?Jos Wildeman leest veel boeken, nee Jos lezen voor het naar bed gaan is niet goed, je valt dan meestal niet zo gauw in slaap. Jer Ponsen ik ben ook be nieuwd wat je zult krijgen hoor, vast gefeliciteerd. Bedankt voor je te kening Peter van Tol. Ik heb die bouwdozen nog nooit gezien Adrie Steenhoek, ze zijn zeker wel mooi? Is je voet nu weer helemaal beter Hettie van Vliet? Wat een enige tekening gtuurdc jij me Lanrien Reijnhout, bedankt hoor. Wat leuk dat je nog twee van die kleine broer tjes hebt Henk Siersema, hoe heten ze? In die duiventon gaan heel t duiven Helene Stoorvogel hebben jullie al lang duiven? Wat hadden rfrfrft-fr Ct A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A.1 A A A A A A A A A A L A A .1A A Aa A li:. A a A A A A A A A A A A A A A A A A AAA ^ullie best gedaan op uaAüAAAAAAAA&AAuAwAAAAAAAAAAAAAAAiiJifrWvwwvrftW brief Annie en Kobi W. t. it i T t n £i.rts? j bussen komen goed vijf uur bij jullie aan Marga Verwijs. De nieuwe nichten en neven zijn Kees Verwelj, Henk Schuurman, Hennie Vis ser. Ada van Wetten, Rietje van Velden, Henk Spreenwenberg, Ada van Vuuren, Anneke Rlem- stra, Joke Oudshoorn en Elsje van 't Veer. Vol gende week beantwoord ik de brieven van AG. Jongens en meisjes tot de volgende keer, dag alle maal, TANTE JOS. KORTSLUITING Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Het komt maar uiterst zelden voor dat twee spelers van wereldklasse on derling de kans krijgen om de ander, zodanig te pakken te nemen dat er een spectaculaire partij ontstaat welke in een betrekkelijk gering aantal zetten ten gunste van een der spelers wordt beslist. De verklaring ligt voor de hand, zozeer zelfs dat ze hier nauwelijks ge geven behoeft te worden. Zo af en toe vindt een dergelijke kort sluiting toch nog wel eens plaats. Een bijzonder goede Kans hierop bestaat, in dien de karakters van de betrokken spelers wat antagonistisch zijn. Hier mede bedoelen wij niet, dat ze het niet met elkaar zouden kunnen vinden, maar veeleer dat ze in schaaktechnisch op zicht wel te verstaan niets van el kaar „nemen" Twee zulke karakters hebben bijv. Najdorf en Kotov. Beiden zijn niet geheel wars van bravour, om het nu maar eens mild te zeggen. Bei den zijn heel vaak overtuigd dat ze het beter weten dan „de ander". Twee spe lers van dit type zijn als het ware voor bestemd In hun onderlinge partijen tot „kortsluiting" te komen. Ziehier wat er gebeurde toen deze he ren elkaar ontmoetten ln het toei te Mar del Plata 1957. Wit: Najdorf. Zwart: Kotov. 1. d4 Pf6; 2. c4 e6; 3. P£3 d5; 4. Pc3 Lb4; 5. e3 0—0; 6. Ld3 c5; 7. 0—0 dxc4; 8. Lxc4 Pbd79. De2 a6; 10. a4! Pb6; 11. Lb3 cxd4: 12. exd4 Ld7; 13. Tdl Tc8; 14. Td3! (tot nu toe ging alles heel rustig; maar let op wat er nu ge beuren gaat!) Pbd5; 15. Pxd5 Pxd5; 16. De4 Lc0; 17. Pe5 Pf6; 18. Dh4 Ld5? 19. Lg5 Le7; 20. Th3 Te8; 21. Ldl! Da5; 22. Lh5 Ted8; 23. Lxf7r Kf8; 24. Lh6! Pe8; 25. Df4 Lf6; 26. Lxg7t! Ke7; 27. Lxe8 Lxg7; 28. Txh7! en zwart gaf het op. Commentaren hebben we opzettelijk achterwege gelaten. We willen U het genoegen niet bederven zelf ook eens op de overtalrijke varianten te studeren. Het loont de moeite! OPLOSSINGEN Ziehier de oplossingen van de „twee- 160. Inderdaad is 't voor Jimmy nodig een poosje uit te rusten en van de schrik te bekomen. Hij zal dus lek ker in de stoel gaan zitten. Maar wat is dat nou weer? Hij komt niet in de stoel maar op de grond terecht. Wat een raar huis is dat hier. Je komt van 't ene ongeluk in 't andere ter recht. Nu pas ziet Jimmy dat de stoel op rails staat. Toen hij wou gaan zit ten vloog de stoel opeens achteruit. Wie heeft zoiets nou ooit meegemaakt. Maar de luipaard vindt 't een koste lijke grap en zijn gegrinnik maakt Jimmy nog bozer. De „gastheer" gaat naar een tafel, waarop verschillende schakelaars staan. Hij drukt op een knop en de stoel komt weer op zijn gewone plaats te staan. Maar Jimmy denkt er niet over om er weer in plaats te nemen. Hij heeft nu genoeg leergeld betaald. Hij blijft gewoon op de grond zitten. Dan kan hij tenmin ste zien wat er gebeurt. „Kom aan", zegt de luipaard, „nu zullen we 't een beetje gezellig gaan maken." 161. Wat zal er nu weer gaan ge beuren? denkt Jimmy. Als de lui paard over „gezelligheid' praat, moet je oppassen. Want steeds meer blijkt dat 't een vreemde snuiter is. „Hier heb je een reep chocolade", zegt de gasth» er „Peuzel die maar lekker op. dan ga ik de kamer een beetje opruimen." Dat is nog geen gek idee, denkt Jimmy. Misschien heeft hij er spijt van dat hij mij zo vreemd behandeld heeft en wil hij 't weer goed maken. De luipaard drip- pelt wat rond en Jimmy gaat eens echt op z'n gemak zitten. Zo'n stuk chocolade zal smaken na al die vreemde gebeurtenissen. Hij neemt een flinke hap maar met een lui de knal ontploft de chocolade. De ar me Jimmy is ontzettend geschrokken, 't Wordt hier hoe langer hoe gekker. Wie weet wat de luipaard nog meer van plan is. Wie heeft er ooit gehoord van ontplofbare chocolade? Gelukkig heeft hij zich niet bezeerd, alleen is hij erg geschrokken. En die luipaard staat zich een kriek te lachen- 162. Jimmy is echt kwaad, en dat is wel te begrijpen. „Ik heb er nu genoeg van zegt hij met bevende stem, „en ik wil dit huis ogenblikke lijk verlaten." De grond is bezaaid met stukken chocolade en die rare luipaard komt maar niet uitgelachen „Ben je nu kwaad?" vraagt hi< zo vriendelijk mogelijk. „Je begrijpt toch zeker wel dat 't maar een grap je is. Ik ben dol op grapjes. En ik zorg wel dat mijn gasten geen onge luk krijgen. Maar jij schijnt niets ge woon te zijn Je staat gewoon te ril len op je benen, zo zenuwachtig ben ie. Ik wist niet dat een groot dier van zo'n kleinigheidje zo schrikken zou. Weet je wat, ik zal even e~- glaasje watei voor je halen." Doe dat maar, denkt Jimmy. Al? je even weg bent, dan heb ik de kans dit betoverde huis te ontvluchten. Want ik wil hier geen ogenblik langer blijven. Maar dat valt Jimmy tegen. Hij probeert eerst de deur en daarna het raam open te krijgen, maar alles zit op slot. KRUISWOORD- RAADSEL HORIZONTAAL: 1 innig, 5 oudt. speelgoed voor meisjes, 9 overhel len, 11 grote bijl, 12 klein persoon, 13 taaie schil, 14 kuisheid, 15 aanzien, 17 wijd, 18 uit roep, 20 afgepaste hoe veelheid, 21 stuk grond, 23 sneeuwschoen, 24 rustoord, 26 groente, 28 uitroep, 29 wiel, 31 uitbouw, 34 boom, 35 tevreden, 37 de naam onbekend, 38 Nederlan der, 39 zelfkant van weefsels, 40 aanw. voor naamwoord, 41 baard, 42 vruchtbare plek, 44 drinkgerei, 46 vaartuig, 47 houding, 49 onder wijs, 50 Fr. zomer, 51 grof, 53 bid, 54 Jav. voertuig, 55 tandeloos zoogdier, 56 boom, 58 fijn marmer. 60 rege ringsstelsel, 61 min of meer plechtig. VERTIKAAL: 1 geld beleggen met een pro- duktieve bestemming, 2 deel van een fuik. 3 droogoven. 4 zangnoot, 5 muil, 6 binnen. 7 ver blijf, 8 verwonding, 10 vrijgevig, 11 werk, 13 scheepsterm; balk. 16 kippenprodukt. 17 dier, 19 behoeftig. 22 opzet. 25 tussenvoegsel, 27 broeder, 30 dicht, 32 afval, 33 onbestendig, 35 vervoermiddel voor dieren, 36 lisje, 37 aanslibbing, 38 zonder betekenis, 39 beslommering, 42 familielid, 43 cirkeltrekker. 45 voorkeur, 48 Chin, maat, 51 borstbeen, 52 broedplaats, 55 drank, 57 bevel, 58 maanstand, 59 spil. Oplossing kruiswoordraadsel 25 mei 59 erato, 60 dadel, 61 ia, 62 leges, 63 werst. VERTIKAAL: 1 waterhoen, 2 edik, 3 renet, 4 matineus, 5 via, 6 label, 7 kalkoen, 11 trek, 15 eis, 17 ets, 18 kramer, 21 ra, 24 motto, 27 lobak, 28 isabel, 29 ne, 31 as, 33 el, 35 S.S., 36 transport, 38 vermetel, 40 kreupel, 42 alm, 44 si, 45 rei, 48 emoe, 51 aarde, 53 serie, 56 naar, 58 das. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen, een van 5,— 3n twee van 2,50. ling-etudies" welke wij in onze rubriek van 18 mei Jl. publiceerden. Studie van J. Lonma: 1. Pe6i" Ke7 (of A) 2 Pf4! Pc4t3. Kd3! Pb2t; 4. Kc2 Lf2; 5. Kc3! Lg3; 6. Pg6t Kf7; 7. Kxb2 Kxg6; 8. Tgl en wint. A) of 1Kd7; 2. Pc5t Kc6; 3. TxaS Lel; 4. Tal Lc3; 5. Tel en Studie van Farago (zwarte pion op f2): 1. Le6t Kb6; 2. Pc0t Ka8; 3. Lc8 dlDt; 4. Kc7 DbS; 5. Lb7t Dxb7; 6. axb7 mat. Studie van Farago (zwarte pion op f7): 1. 07 Kb7; 2.Ld5t Kxa7; 3. Kc7! dlD; 4. Pc6t Ka8; 5. Pd4t met eeuwig schaak en dus remise. ONZE OPGAVEN We vonden in Chess Review weer een aardige sortering van problemen, waarvan wij menen dat ze velen van onze oplossers wel genoegen zullen doen. Uitzonderlijk moeilijk zijn ze niet. Misschien geeft het tweede pro bleem nog wel de meeste moeite om dat de sleutelzet niet zo héél erg voor de hand ligt. Bij de andere twee pro blemen ligt de situatie in zoverre wat gemakkelijker, dat men dóór het pro bleem van de stelling slechts behoeft te doorgronden om de sleutelzet te vin den. Hetgeen, indien men wat dieper doordenkt, ten slotte toch ook weer voor het tweede probleem geldt. Door gronde deze cryptogrammatiek, wie het kan!

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 16