Blad Vitaminen zijn o zo belangrijk PENRAAT KNIELEN WIJ NOG WEL? Welsh rarebit Weer een ,,lon" er bij geeft goede aanwijzingen ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1 JIM 1957 y iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii Maar men kan het ook overdrijven lllllllllllliillllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllll Spruitjes zagen er héél vroeger, als ze op tafel kwamen, niet groen, maar bruinig uit. Rode kool was niet rood meer, maar had iets terra-achtigs. Andijvie was onherkenbaar door een glad en papperig bindmiddel enfin, het was de tijd, dat de vitamine-leer nog geen hoogtij vierde- Groen ten werden over het algemeen veel te lang gekookt, en kostelijke bouwstoffen gingen op die manier verloren- Nee, dan wij! Wij weten het precies, met onze ingestamp te wijsheid van veel rauwe groenten eten en appels in de schil en vruchtensappen Leve de vitaminen! Alleen we moeten onze wijsheid nu ook weer niet té veel overschatten. In ons land tobben we nog niet zo met de vrouwen, die niet alleen de so ciale tradities van haar grootmoeder willen afschudden, maar ook de oude keukentradities en die zich daarbij ver beelden, dat haar culirfaire aspiraties van een hogere orde zouden zijn. Het zijn die vrouwen, die een zekere schep pingsdrang" in zich voelen en die heer lijk experimenteren gaan in hun keu- Nu is dat helemaal niet erg, als ze het maar niet zo gek maken als op het ogenblik in de Ver. Staten het ge val is. Door de mengeling van volkeren ontbreken daar vrijwel alle tradities, dus ook die in de keuken. Bijzonder amusant vertelt Betty MacDonald schrijfster van ,,Het ei en ik" in haar nieuwe boek „Het eiland en ik" over de spijzen, die haar door vriendinnen worden voorgezet, of die in radiopraat jes worden aanbevolen. Deze recepten zijn allemaal daaraan is geen twijfel mogelijk hoogst origineel. SLA Daar is bijvoorbeeld een sla uit dobbelsteentjes ananas, koude ma caroni, aardnoten, gehakte kool en olijven. Het geheel wordt overgoten met mayonnaise. Een ander ge recht is: vleesballetjes in.... een sui- ltersaus. Bevroren champignonsoep met citroengelei. Geroosterde stukken vlees met kaas.... Dat alles wordt nog overtroffen door het voorsitel van een radiospreek ster. die meende dat de dierbare huis genoten ongetwijfeld verrukt zouden zijn van een aardig schaaltje waarin een mengsel van water, wortelen en rauw rundvlees gedurende twintig minuten in de oven wordt gewarmd. „Evengoed", schrijft Betty MacDonald. „zou je je dierbare huisgenoten een stuk gekookte wollen deken uit een legerdump kunnen voorzetten." Maar al die zorgvuldig uitgekiende recepten dan. van meneer Bircher of van meneer Hauser? Dat is toch gewel dig gezond allemaal? troen en een eetlepel ge condenseerde melk met sui ker. Daarin raspt u een grote zure appel en over het ge heel strooit u dan een eet lepel gemalen hazelnoten of amandelen. Heel erg gezond en toch schrijven iedere week huismoeders naar redacties van allerlei vrouwenbladen en vragen of het geen ver gissing is, dat zo'n gerecht als hoofdschotel voor man en zoon voldoende zou zijn. Ja, wie alleen maar denkt in itaminen en calorie-be rekening kan met stellig heid beweren dat zo'n ge recht voldoende is. Maar lang niet iedereen heeft lange, zware dag genoeg nog niet i opwindende werk- i bord rauwkost, en n ook! Er zal toch GEZOND af moeten gaan en de hoofdschotel zal moeten worden aangevuld met kaas en worst. Doet de huisvrouw dit niet, laat ze dan niet verbaasd zijn, dat man en zoon 's avonds nog een straatje omgaan en ergens een paar croquetjes of een flink stuk worst gaan eten. We hoeven heus niet helemaal terug te gaan naar de methoden van onze grootmoeders, we zullen de spruitjes en de rode kool en de andijvie wel tot hun recht laten komen. Maar we moe ten toch niet denken, dat het menu van onze grootouders vitamine-loos was. allesbehalve! Fruit aten ze in grote hoeveelheden. En sla was even popu lair als vandaag. SCHILLEN Dat zij de appel of de peer liever schilden in plaats van de schil mee te eten Wel, misschien gingen daar door inderdaad een paar vitaminen ver- art eitjes Snijbonen, spersie sen, peren keurig staan de rijen weck flessen op de planken. Het zal aait heel wat beter smaken dan die rare slaatjes, die onze vriendinnen in Amerika hun huisgenoten plegen voor te zetten loren. Maar daar tegenover stond dat dan de absolute zekerheid, dat zij geen giftige bespuitingsmiddelen binnen kre gen. En wanneer zij jonge peentjes lie ver met wat verse boter en een schep je suiker stoofden, dan werd het ver lies aan vitaminen zeker goed ge maakt door de zekerheid, dat alle bac teriën op deze manier grondig gedood Het komt uit Wales en het is een .gerecht, waar ze allemaal verrukt over zijn. U kunt het als voorgerecht eten, maar het zal ook als hartig hapje 's avonds best tot zijn recht komen. U gaat om t worcestershiri cayennepeper (het moet wrijft beginnen 250 gr. belegen 1 dat mengt u dan met wat De bodem van een pan en dikke bodem zijn!) pitje knoflook en rengt u 3 eetlepels ook. Van het vuur af doet r by en roert de massa moo i de kaas glad. Intussen roostert u wat brood, of, als u niet de beschikking heeft over een roos ter, neemt u wat toastjes (grote modellen is het beste). Die belegt u dan met die kaasmassa. Warm opdienen en meteen ïomaan, we hebben er weer eentje bij een nieuwe „Ion" namelijk. Ditmaal heet het Ceolon en het komt uit Duitsland, Bielefeld. Het laboratorium van een tex tielindustrie uit die stad heeft dat nieuwe weefsel gecreëerd en liet er beroepskle ding voor landarbeiders en huisvrouwen, monteurs en fabrieksmeisjes van maken. leolon is een weefsel, dat bestaat uit smalle, dicht naast elkaar liggende strepen. Het is vermengd met celwol, licht, poreus en toch warmte-isolerend, en is volkomen ongevoelig voor olie, vet of transpiratie. Het is dus heel gemakkelijk te wassen. inige jasjes en vesten van Ceolon zyn on langs in de handel (in Duitsland) geko men. Vermoedelyk zal er ook ondergoed van gemaakt worden. De bedoeling is, dat men, zonder een dik pak kleren aan te trekken, toch afdoende tegen de kou be schermd is. „De belangrijkste fout van alle is misschien wel, dat zo vaak meubelen gekocht worden, die weinig gemak geven en veel ruimte vragen. Doordat die meu belen dan bovendien nog onhan dig opgesteld worden, heerst in bijna elk huis een chronisch ruimte gebrek. De bewoners zit ten elkaar in de weg en hebben net niet de vrije loopruimte of de ruimte voor de afzondering die ze altijd wensen. Ze moeten op staan als er iemand langs wil en ze kunnen hun benen niet meer uitstrekken als ze visite hebben. De meubelen zijn dan de baas ge worden in het huis Nog niet zo lang geleden hebben Amerikaanse hygiënici vertwijfeld j Dat is maar één van de vele alarm geslagen, toen hun gebleken belangwekkende opmerkingen, ken sap van uitgeperste rauwe wor teltjes zozeer was verontreinigd, dat het grote hoeveelheden schadelijke bacteriën bevatte wilt u wonen?" dat geschreven werd door de bekende binnenhuisarchitect J. Penraat en uitgegeven bij Kosmos in Amsterdam. Penraat heeft met dit prettig lees bare, duidelijk en zakelijk geschre ven en overvloedig geïllustreerde boekje een grote dienst bewezen aan hen, die van hun woning iets anders willen maken dan een opslagruimte voor meubels. Ach - die Listerine Heel veel lezeressen en lezers hebben destijds wél ons artikel gelezen, waar in werd aangeraden Listerine te ge bruiken ter bestrijding van hoofdroos maar helaas niet het berichtje, dat wij tot onze grote spijt een paar ken daarna moesten plaatsen en w in wij vertelden, dat Listerine hier in Nederland niet (meer) te krijgen is, wegens exportmoeilijkheden uit Enge land. Nog steeds worden wij opgebeld of krij gen wij briefjes waarin min of mee: verontwaardigde Blad Zy-vriendinnen en vrienden ons toevoegen: „dat is óók wat moois, jullie zeggen dat Lis terine zo goed is tegen hoofdroos en het is nergens te krijgen Ja heus, het spijt ons óókvoor u namelijk. Maar wij kunnen het écht niet helpen dat het nergens met krijgen is als moeder uitvalt Een hummel van nog geen jaar strekt haar armpjes uit in een gebaar, dat onwillekeurig tot troosten noodt. Het is een gebaar, dat zoiets roerends en hulpeloos' heeft, dat het een vrouw, of ze nu jong is of oud, doet zeggen: „Ach puk, wat is er dan? Kom maar Dat plaatje van die klei- -r j.- puk zal men binnen- kor£ bij een bezoek aan Rotterdam, veel tegenko men. De raad voor ge zinsverzorging en gezins hulp in deze stad heeft een kleine affiche in grote oplage verspreid. „Helpen als moeder uitvalt", staat er op die affiche en ten kan ze tegenkomen trams en bussen. De bedoeling is duide lijk: het gaat er om meer krachten te werven voor het Zo bitter-noodzakelij- ke werk van gezinsver zorgster. Want al telt de Maasstad er al 400. er zyn er nog veel meer no dig, zoals het ook in ande plaatsen het geval is. Zeker het is gezond. Müsli vooral. U weet toch hoe het klaargemaakt wordt? Eén afgestreken lepel haver mout die een nacht geweekt heeft, mengt u met het sap van een halve ci- Lentemaar zomer Een heel klein toefje lelietjes van dalen, even beneden de lin kerschouder, duidt er op dat de couturier Max Hermans dit com plet als een lentebode beschouwt. Maar ook een boeketje hoog-zomer -bloemen zal het best doen, want 's zomers kan men zich eveneens heel goed vertonen in dit pakje van blauw en beige wol, in een grof weefsel. Het jasje heeft de onmiskenbare „flou". De hals is kraagloos en wijd uitgesneden. En de grappige hoed doet wel iets denken aan de strandhoeden, die men in de jaren dertig zag. QNLANGS, tijdens een zuiming van het geestelijk le- en: „Wij knielen voor ven hiervan zeker het gevolg tel r00*-" - conferentie, kwamen twee meisjes, één van vijftien en één van achttien jaar, bij elkaar op de kamer te sla pen. De jongste kroop na zich in nachtgewaad te heb ben gestoken, gauw in bed. De oudste, die in een „Te- den' Die andere patriarchale fi- zómaar r wij dóén guur met zijn zilverwitte haar haar knieën Dat jonge meisje kwam er eerlijk voor uit: „als ik het tenminste niet vergeet." En laten óók wij, volwasse nen eerlijk zijn: hoe vaak hebben wij vergeten te bid- ermoeibn- het niet. „Ja, in de geest' zal iemand zeggen, maar d; is een dooddoener. Ik vind het kinderen HRHL.., altijd nog te betreuren, dat mèt hem geknield lagen i—•-! hun stoelen, ons vóórging prachtige witte baard, die dat op Oudejaarsavond, als zijn ruit, van één of andere film- i.:_jkleinkinderen ster of zanger. huis" was opgevoed draalde de dag, in winterse kou het warme bed lokte, zijn wij dan óók wel eens niet erin gekro pen met het vaste de reformatie de kniel banken uit onze kerken ver dwenen zbn. Alleen dat éne knielbankje voor bruidsparen ter wereid, die is nog gebleven. Raar eigen- illeen op de trom de kerk te mogen staan kon En dan de mij liefste vrouw r wereld, die in 1945, uitge mergeld door de honger nau welijks meer op haar benen vindt het toch niet gek hè, pe" ny vaste voornemen, - S, onder de dekens te bidden? m «Tehuis Wat kwam daarvan terecht!? geleerd's morgens 's avonds geknield te bid den en nu kan ik nie anders meer." Een paar dagen later ver telde het vijftienjarig meis je als een bijzonderheid aar Is dat bidden?! Wij hebben jl. donderdag het feest van Christus Triumfator gevierd. Wij weten Hem in Zijn troon aan 's Vaders rechterhand, vanwaar Hij de wereld, het leven der volkeren en ons al ler leven regeert. Als wij pro- knielen! Zijn wij niet bezig het knie len te verleren?? Het is toch de zuiverste en óók meest intieme gebedshou ding. Diep in 't stof gebogen, klein en zondig mensenkind voor de heilige God en tege lijk: kind dat alles uitzegt. knield te bidden Zó zijn de ouden ons vo< gegaan. En wij? En onze gi te kinderen? Knielen wij nog wél? Of. bidden we zo te hooi en gras, zo en passant, als 1 En nóg heeft God geduld Wèl horen wij in dit alles steeds duidelijker de voetstap pen van onze naderende Heer. Houde de Geest der gebeden onze lampen brandende. MARGARITHA heid in te denken, duizelt het 's avonds geknield te bid- te weten, dat Ik".- Moeder keek hoor M>de tèg'elfjk 'onze "Heiland dochter verbaasd aan en zei. en Zaligmaker is! We moes- „Maar vader geleerd? Toen jullie klein H©m 'c aanbidden. Ik acht gen die Overpeinzingen van Margaritha waren baden jullie toch al tijd op je knieën vóór je vtui u „iajCBieil t bed of aan mijn schoot? eigenlijk hetzelfde als op het: liggend in bed bidden dan ook een grove belediging zien Zijn Majesteit 't Is toch 1"~ n 's Vaders schoot, in nood zitten, als i de mooiste din- vooi mens ooit in zijn zijn' i de troonzaal te gaan is: het een biddend kind", schreef ds. Sillevis Smitt on langs. Dit ben ik met hem Wij leven in waarin vrijwel geknield wordt Mhr. H. S. Sr. Hartelijk dank voor uw waar- >r- devolle adviezen inzake de •o- vogels. Inmiddels hebben wij al zo'n „kastje" aan een boom bevestigd en zijn daar te dit jaar jonge mezen in ge ve weest. De katten hebben ze nu niet te pakken gekregen. Uw brief bewaar ik tot 't vol gend voorjaar. Een hartelijke groet! Mhr. en mevr. C. P. et Sch, Uw brief maakte me blij. Veel dank ervoor. Juist deze week .sprak ik iemand, die óók met er Pasen die conferentie had bij- stemming gewoond en daar zo gesterkt en verfrist vandaan kwam. wereld is zoiets h^I Ik ben het Kolomaal mof 1 oa„c I - U God u het ik het mij haar troon zit te gen: „Ach majesteit, er als 't u blieft dat i de Koningin, heeft mij het geknield bidden van oude i iets heiligs en zeer schoons getroffen. Deze ouden zullen weer. maar ik doe het de teU,l.on' laatste jaren altijd in m'n bed liggend, als ik het ten minste niet vergeet." Die moeder, die mij dit ver telde was hiervan geschrok ken en hierop doorpratend stelden wij elkaar en onszelf voor de vraag: „Bidden onze jongens en meisjes nog wel geknield"' Knielen de ouders I u blieft voor zorgen, getroffen. Deze ouden zuilen music nan ie in wat minder belasting mij hierin mijn leven lang tot «P- Een goede kennis of dergelijks. Want is ons bid den niet dikwijls alleen maar het opnoemen van een ver langlijstje" Hoe anders heeft de Here Jezus het ons ge leerd. De aanbidding gaat in het Onze Vader aan het bid den vooraf. En. hóé zullen wij aanbidden zonder te knie- i lichtend voorbeeld blij' Die oude man. die stijf van de rheuma, iedere avond en iedere morgen met veel moei te en pijn tóch nog op zijn knieën ging liggen. „Ach vader, de Here vindt het wel goed als u het staan de doet", zei z'n dochter. „Nee kind, zolang ik op you' die daar óók eens kwam nemen zag tot zijn ver ergernis opeen* tientallen meisjes (zgn. „fans") achter uit de zaal ko- eens wat be- ancta. Mevr. M. C. Z. te Sch. U hebt gelijk! Ik citeerde niet de eerste, maaT de mid- iii int. Strijd" ook. Die regels zijn kijkje waarschijnlijk in mijn hoofd blijven hangen als begin-re- gels van dat gedicht. Op 't moment dat ik ze citeerde wist ik ze niet thuis te bren- deze aarde leef als zondig Frank en andere filmsterren Komt, laat mensenkind zal ik knielen de hele wereld door. Men kan den Heer" voor mijn God." deze „fans" in New York ook vóór het podium op &en Vindt u dat gedichtje Zulke „fans" volgen vriendelijke groeten. Bekend beeld Ze zijn overal in het land al een be kend beeld geworden, die meisjes in hun groen-witte of blauw-wltte uni form. Ze helpen in die gezinnen, waar de hulsvrouw ziek is of een tijdlang rust moet houden en ze zorgen er voor, dat de goede sfeer in het gezin ondanks moeders ziekte blijft ge handhaafd. Deze meisjes krijgen een opleiding van zes maanden, waarin ze te maken krijgen met opvoedkunde, sociale wet geving, gezin en gezinsleven, voedings leer, enige vormen van maatschappelijk werk, kinderverzorging- en opvoeding. ziekenverzorgingHet lijkt heel wat, maar het is stof die een meisje van achttien, negentien jaar best verwerken kan. Dan krijgt ze daarna een jaar praktijk (onder toezicht), ten slotte kan ze hei diploma gezinsverzorgster krij- Huishoudondertvijs Huishoudonderwijs is een geschikte vooropleiding voor de aanstaande ge zinsverzorgster. Zij kan, als ze zich eenmaal zo mag noemen, rekenen op vaste werktijden en een vrij weekend: de sociale voorzieningen zijn uitstekend en de vakantie- en salarisregeling is re delijk te noemen. Wat Rotterdam betreft, ook jonge meisjes van 16 of 17 jaar kunnen zich al aanmelden, eerst om gezinshelpster, later om gezinsverzorgster te worden. Ook aanmeldingen van ouderen worden gaarne ingewacht. Financiële bezwaren voor wat de opleiding betreft, kunnen on dervangen worden. Men kan zich aan melden bij het secretariaat van de Rot terdamse raad voor gezinsverzorging en gezinshulp. Schepenstraat 100, telefoon 84Ó30, toestel 6. Meisjes in Dordrecht en omgeving, die zich voor dit interessante en boeien de beroep willen opgeven, wordt aange raden zich voor wat de Hervormde op leiding betreft, in verbinding te stellen met zr. Smit, directrice van het inter naat, Wolwevershaven 33. Ook zr. Gel derloos, Viottakade 112, kan over de op leiding inlichtingen geven. Voor wat Leiden betreft kunnen de meisjes zich wenden tot het internaat van de interkerkelijke opleiding, Rijns- burgerweg 86. Haagse meisjes kunnen inlichtingen inwinnen bij de interkerkelij ke gezinsverzorgstersopleiding. Beek- Duinweg 19 te Den Haag, secretaresse van de federatieve gezinsraad, tel. 557176, kan over de andere opleidingen nadere inlichtingen geven. Zolang moeder er b\j is, sch gril de zon, maar als moeder ziek is, wat dan? Dan zjjn de moeilijkheden groot en vaak moet dan een beroep worden gedaan op gezinshulp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15