Bouw van nieuw Europa mag nimmer rusten ER IS WEER RAS ROT ER Gods verlossend handelen omvat dieren en dingen Knap óp die kale schuur met Ceta-Bever Buiteubijts Eens zullen alle volkeren God eer bewijzen Economische Benelnxunie is bijna voltooid Anna Blaman kreeg P. C. Hooftprijs de SPOEL OM die melkfles! Amerika heeft haast met de ontwapening VRIJDAG 31 MEI 1957 Spaak kreeg Keizer Karelprijs AKEN, vrijdagochtend In de historische rijks- en kroningszaal van het stadhuis in Aken heeft Paul Henri Spaak de „Churchill van Brussel" gisteren de „interna tionale Karei de Grote-prijs" die de stad jaarlijks verleent voor bijzondere verdiensten ten behoeve van de Europese eenwording, in ontvangst geno men. Hij werd de zevende Europeaan wiens naam met gouden letters geschreven staat in het boek der na-oorlogse Europese geschiedenis aan wie deze hoge onderscheiding is toegekend. De plechtigheid, die muzikaal werd omlijst met muziek van Ludwig van Beethoven en Carl-Maria von Weber werd door een groot aantal vooraan staande figuren uit de politieke economische en wetenschappelijke wereld bijgewoond. Nadat achtereenvolgens Graaf Cou- denhove-Kalergi, prof. Brugmans, .lean Monnet, wijlen ATcide de Gasperi, dr. Konrad Adenauer en (het vorige jaar) sir Winston Churchill door het curatorium van vooraanstaande burgers der stad Aken voor de Karei de Grote-prijs waren uitverkoren, was dit Jaar de man aan de beurt die bij de totstandkoming van alle Europese organen een rol heeft gespeeld de Benelux, de Raad van Europa, de Ko len- en Staalgemeenschap, de O.E E.S en de Westeuropese Unie. Paul Kr-nr Spaak is zelf van mening en hij zeide dat gisteren ook in zijn redevoering de illustere gasten in Akens stadhuis dat hij de Karei de Grote-prijs te vroeg heeft gekregen. Hij hoopte echter, dat men eens van hem zou kunnen zeggen, dat hij die prijs daarna door zijn werk toch nog had verdiend. De grote kwaliteiten van ,Paul Henri Spaak werden In redevoeringen belicht door de burgemeester van Aken, Herman Heusch, door vice-kanselier dr. Franz Blücher en door de eerste president de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., Monnet. Levenstaak Spaak zeide, dat Europa eigenlijk nog steeds bezig is om de geschiedenis te rigeren en de fouten te verbeteren, die de landen en volken van Europa zoveel bl< en tranen hebben gekost. Aan het n lukken van de eerste schuchtere pogingen om Europa te verenigen was de tweede wereldoorlog te danken, zo zeide Spaak, omdat slechte doctrines (communisme, fascisme en nationaal-socialisme) het eenmakingswerk stoorden en de Euro pese landen opnieuw scheidden. Zo ont stond aldus Spaak een soort broe- derkrijg tussen de Europese naties mei zijn enorme menselijke, politieke en eco nomische verliezen „Thans gaat er het er om de bescha ving, de avondlandse cultuur te red den, die zeker ook nu nog niet bevrijd is van alle gevaren en bedreigingen", zei Spaak. „De oorlog moet worden uitgc roeid, onmogelijk worden gemaakt, nici alleen door de kernwapens af te schaffen, doch door volledig te ontwapenen en do sociale en economische rechtvaardigheid te herstellen." „In de bouw van dit nieuwe Eutop; kan wel eens een pauze intreden, rioc'ri hij mag evenwei nimmer rusten. Wat bereikt is, heeft ons met nieuwe hoop vervuld. Deze bouw te verwezenlijken zal mijn levenstaak zijn," aldus Taul Henri Spaak nadat hij de Karei de Grote-prijs uit de handen van burgemeester Heusch ontvangen. Keizer Karelsstad Sinds Keizer Karei is Europa in Aken thuis geweest. De stad ligt dichter bij het' Belgische Luik dan het Duitse Keulen. De Limburgers kijken bij de Akenaren in de schoorstenen. De kunst der Vlamin gen en der Nederlanders ontmoet die der Duitsers in „Aquisgranum", zoals de stad VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. r Argentinië: m.s. Kennemerland (3 juni). Australië: via Engeland (8 juni), Brazilië m.s. Gaasterland (3 juni), Canada s.s. i te Beer (5 juni), Chili: via New York (5 juni), Indonesië: m.s. Willem Ruys (11 juni), Ned. Antillen: m.s. Willemstad (4 juni), Ned. Nw. Guinea: m.s. Willem Ruys (11 juni), Nieuw Zeeland: via Engeland (8 juni), Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: m.s. Pretoria Castle (8 juni). Brits- Oost-Afrika: via Frankrijk (8 juni). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan tdie ook nog een Duitse, Nederlandse en Franse naam heeft) oorspronkelijk heette. De oude en nieuwe handelswegen lopen er samen. In Aken waar 33 koningen en keizers werden gekroond sloeg het hart van het avondland tussen Rijn en Maas. Er is altijd buitenlands bezoek in Aken. Het is een stad met een interna tionaal gezinde burgerij, die per tram buitenlandse reizen kan maken naar Bel gië en naar Nederland. Het is ook de stad der Europese een wording, de brug naar het Westen, waar men steeds weer vervuld raakt van eer bied voor haar geschiedkundige groot heid en voor de prestaties van de burgerij van dit „prima regum curia", de eerste koningszetel van het Rijk. VIER NEDERLANDERS GEWOND IN SPANJE Vier Nederlanders en een Fransman zijn gisteren bij Burgos in Spanje gewond bij autobotsing. De inzittenden van de Nederlandse auto waren de Utrechtse J. B. Bussemaker. zijn vrouw, zijn 27-ja- rige dochter Julia en een vriendin de 28-jarige Johanna Wilmar. Hun verwondingen zijn niet ernstig. De Frans- Pierre Fournier die de andere bestuurde werd ernstiger gewond. Opblaasbaar vliegtuig In Olathe (V.V.) is dezer dagen eer demonstratie gegeven met een rubber vliegtuig, dat opgeblazen moet worden. Het toestel weegt evenveel als een mei In opgevouwen toestand neemt het niet meer plaats in dan een televisietoestel. De enige niet-opvouwbare delen zijn de motor van -14 pk en een kleine houten pro- Prof. Van Rider voor dierenbescherming "70RG BAART bet lot van de vinken in de mijnstreek. Men is daar namelijk doende om de minister van onderwijs bewegen vergunning te verlenen tot het houden van vinkenconcoursen, waarbij voor de vinken gebruik wordt gemaakt van kleine, nauwe, geblindeerde kooitjes, waardoor de levensvreugde van deze die ren ten enenmale wordt beknot. Dit zeide mr. dr. Hugenholtz uit Leiden van morgen op de 94ste algemene jaarvergade ring van de „Nederlandsche verccniging lot bescherming van dieren", die in Ei schede werd gehouden. Staande de vergadering werd over deze vinkenaffaire gen protesttelegram BaT minister Cals gezonden. Mr. Hugenholtz deelde in zijn openings rede nog mee. dat het aantal leden var 73.000 tot 76.000 is gestegen. Ook besprak hij het wetsontwerp over gevonden za ken en dieren, waartegen hij enkele be zwaren ontwikkelde. Onvoldoende gaat dit ervan uit, dat dierenbescherming tot de sociale taak der overheid behoort. Verder vermeldde hij, dat in 1956 bijm 3.000.000 dieren op de markten zijn aan en afgevoerd, waarvan 99 procent met di door de inspectie der vereniging goedge keurde veewagens. Mr. Hugenholtz n de met waardering de activiteiten va KOCH EERSTE IN RACE NAAR-EIBERGEN Woensdag is voor de deelnemers aan de nationale zweefvliegkampioenschappen. die op Teriet worden gehouden, een race uitgeschreven van Teriet naar Eibergen, een teken moest worden waargeno- en terug naar Teriet. Deze wedstrijd gold echter niet voor het totaalklassement. ïaar werd K.L.M.-gezagvoerder Koch, gevolgd door Seyffert en de Lezenaar Eikelenboom. Bedrijfsongeval. De 40-jarige werkman W. A. Derksens uit Weurt is woensdag avond bij het lossen van steenkolen op het terrein van de elektriciteitscentrale te Nijmegen om het leven gekomen. Een grijper van een kraan schampte tegen de wagon en drukte Derksens, die er juist tussen zat, dood. J. Sipkes, administrateur der Eer ste kamer, i6 bij besluit van die kamer de titel hoofdadministrateur verleend D. Huisman, hoofdcommies ter griffie, door de kamer bevorderd tot hoofdcom- Egypte is bezig >en nieuwe Rode-Zee- im de ingang van de het zuidelijk eind van werkgroep dierenbescherming en op voeding, die 330.000 kinderen hebben be reikt. Daarna luisterde men naar enkele re devoeringen. Prof. dr. A. A. van Ruler, hoogleraar in Utrecht, sprak over „Pro testantisme en dierenbescherming". Hij zeide onder meer: God heeft een recht streekse relatie mei de dieren en de din gen. Zij zijn er alle krachtens Zijn wel behagen. Daarom ligt de opdracht van d< mens in het samen schepsel zijn met he dier. In de natuur vindt hij een onmis bare ontspanning voor zijn spanning in de geschiedenis. Bovendien leert hij i liefdevolle aandacht voor het dier de elementen van de veelheid, de vreemd heid en de aardsheid in de werken v God kennen Vanuit deze Godskennis liccft hij dan voor alles met de dieren cn de dingen te verkeren in onbeperkte wereldaanvaar- ding, in liefde, dankzegging en lofprij zen. Omdat hjj de „weter" is, is hij ook de „hoeder", maar deze verantwoordt Hjkheid. is alleen te verdragen in het uitzicht op het rijk der heerlijkheid, waarin Gods verlossend handelen ook de dieren en de dingen blijkt fc omvatten. Hierna sprak dr. C. Schravesande over ..Humanisme en dierenbescherming". Hij kwam tot de conclusie, dat menselijke be wogenheid de stuwende kracht dient te blijven met betrekking tot het welzijn van het dier. In het bijzonder, zo zeide hij, zal dit voor de bewuste humanist gel den, die zijn arbeid daarvoor zal ervaren als een deel van zijn streven naar volle ontplooiing van de menselijke waarde en waardigheid. Levensverzekering hoekte lagere produktie Het levensverzekeringsbedrijf boekte in het eerste kwartaal een produktie van f 890 miljoen tegen f 1029 min. in het laatste kwartaal van 1956 en 911 min. in het eerste kwartaal van vorig jaar. Aan premies en koopsommen is f 212 (laatste kwartaal 1956 (203) min. ontvangen, uitge keerd werd f 53,5 (50,6) min.). Doot over lijden vervielen 1084 polissen, die nog geen twee jaar van kracht waren. De uitkeringen hierover waren f 922 608 tegen f 110.997 premiën. De beleggingen stegen 5982 (5811) min. aldus de Telstrook. t vliegveld Walm bij Bonn, zal in augustus door de NAVO worden vrijgege- en daarna door West-Duitsland voor burgerluchtvaart worden gebruikt. Dc Amerikaanse minister van financiën George M. Humphrey is woensdag afge treden. Hij wordt opgevolgd door Robert B. Anderson, de voormalige plaatsver vangend minister van defensie. ZENDINGSMIDDAG IN SCHEVENINGEN De afdelingen Den Haag, Leiden. Mon ster cn Katwijk van de Geref. Zendings- bond hielden gisteren in de Nieuwe Bad- kapel te Schevenlngen de zesde zendings middag. Ds. H. G. Abma uit Monster sprak het openingswoord. Ds. Iz. Kok uit Zegveld sprak vervol gens over het onderwerp Van hond tot kind. Spr. wees er op. dat het niet slechts om de vorm van het geloof gaat. God vraagt ook ons hart. In dit verband haalde ds. Kok het voorbeeld aan van de Kananese vrouw, die al haar rechten kwijt was en bij Jezus ontferming zocht voor haar zieke dochter iJraagt u ook, zo vroeg ds. Kok, de nood van uw kind aan Jezus op? Wat .is het een zegen als de kerk een smeekbede mag opzenden voor de jonge kerk op het zen- dingsveld. De Kananese vrouw pleitte ook door te belijden: Ja, Here, doch de hondekens eten ook van de kruimels, die daar vallen van de tafel hunner heren Zij zocht het niet in de vormen maar in de overgave van haar hart. Daarna sprak ds. J. van Slledregt uit Putten over „Een vruchtbare Tak", naar aanleiding van Genesis 49 22, handelende over het sterfbed van Jacob. Gods kinde ren. aldus spr., mogen zonder vrees in het aangezicht van de dood staren. Jacob zag zijn kinderen stuk voor stuk en door hen heen schouwde hij in de toekomst. In Juda zag Jacob zijn grote nazaat, die ge geven werd tot een licht der heidenen. In Jozef als middelaar werd dc kerk gezegend cn gered van de dood. Ons past een loflied op de meerdere Jozef. Als een rijsje is de meerdere Jozef voortgekomen uit de dorre aarde. Ondanks alle vijand schap gebeuren er op het zendingsveld toch wonderen. Laatste spreker was ds. H. Goedhart uit Rotterdam-Delfshaven, die sprak over „Gebogen knieën-overal" naar aanleiding van Filippenzen 2:9 en 10. In Jesaja'» tijd was er nog een wereld vol heiden dom. Eens zullen alle volken God eer bewijzen. Dit is zendingsperspectief. Wij geloven, aldus spr., dat er eens zulk een dag komt. Hemelvaart en wederkomst be noren bij elkaar. Voor dc zendingsmiddag bestond veel belangstelling. Kredietbeperking in Indonesië De Bank Indonesia heeft particuliere banken, die deposito's van 75 miljoen roe- piah hebben, verplicht de eerste en d.e 15de van elke rnaand 10 van haar kasgeld te registreren als staatsschatkistpapier. On der kasgeld wordt het creditsaldo der ban ken en het saldo bij de Bank Indonesia verstaan. De banken moeten voorts een verhouding van minstens dertig op hon derd handhaven tussen aar kasgelden en het totaal harer tijdelijke deposito's en de voor transfer bestemde gelden. De banken mogen een van de tien procent van het gedwongen genomen schatkistpapier' ver kopen aan de bank Indonesia. De Bank Indonesia zal kredieten ver strekken aan exporteurs en heeft 100 min. repiah krediet verstrekt aan kleine ban ken, ten behoeve van exporteurs. De invoer van onontbeerlijke goederen wordt 1 juni hervat. Attaché uitgewezen. Een vice-militaire attaché van de Hongaarse legatie in Wash ington heeft opdracht gekregen vóór maandag Amerika te verlaten. Het schijnt een represaille-maatregel te zijn voor de uitwijzing yan kapitein R. Gelason. vice-militaire attaché aan de Amerikaanse legatie in Boedapest, onder beschuldiging van spionage. Protest tegen wet volkswagenfabriek (Van onze correspondent te Bonn) rPWEE DAGEN vóór dc indiening var daag btf de Bondsdag van het initia tiefvoorstel der C.D.U.-fractie tot repri- vatisering van de „Volkswagenwerke" in Wolfsburg en Hannover door uitgifte van „volksaandclen" met een waarde van vijftig mark voor een kwart van een nog nader le bepalen aandelenkapitaal, is de strijd om het bezit van deze automobiel fabriek ontbrand. Met een koerier hebben de premier Hellwege en minister van financiën Koch. lid der C.D.U... van de deelstaat Neder- saksen woensdag persoonlijke brieven naar Boon laten brengen, gericht aan bondskanselier Adenauer, die deze bij zijn terugkeer uit Amerika op zijn bureau in de bondskanselarij vond en gan bonds dagpresident dr. Gei-6tenmaier. In deze brieven wordt geprotesteerd tegen het CDU-initiatief-wetsvooretel tot «privatisering van de „Volkswagenwer ke". De Nedereaksische regering staat op het standpunt, dat de V W.-fabrieken haar toebehoren en eist in geval van privati sering, volledige schadeloosstelling. In art. één van het C.D.U.-initiatief voorstel staat nl. dat de V.W.-fabrieken „eigendom van de Westduitse 6taat" zijn, een bewering die op zijn zachtst ge zegd ietwat boud is. Wanneer de Bondsdag (waarin de C.D.U. en haar coa- litiegeoote C.S.U. een absolute meerder heid hebben) het C.D.U.-initiatief-voor stel zou aannemen, zal de regering van Nedersaksen via de Bondsraad (de ver tegenwoordiging der „Lander") alle mo gelijke middelen toepassen om afkondi ging van de V.W.-wet (zoals zij zal gaan heten) op en tegen te houden. Om minder huurverhoging bedrijfsruimten gevraagd Het Nederlands verbond van midden standsverenigingen heeft in een adres aan de Tweede Kamer gewezen op de moei lijke positie, waarin huurders van be drijfsruimten door de huurverhoging ko- rnen te verkeren. Raad van .4'dam achter verklaring var B. en IF. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich woensdag na een debat, dat vijf uur in beslag nam. unaniem achter de ver klaring van burgemeester en wethouders betreffende de uitvoering van de IJ-tun- nelplannen gesteld. Ook aanvaardde de raad algemeen het voorstel van B. en W tot het instellen van het Grootboek IJ- tunnel en het uitgeven van de IJ-tunnel- lening 1957 zonder hoofdelijke stemming Alvorens hel definitieve besluit viel. voerden leden van alle fracties het woord over. wat een der raadsleden noemde „het tunneldrama". Zij hadden vrijwel allen critiek op de ministeriele beslissing en op de inhoud daarvan. Fabriek ontslaat hele personeelgeen orders Wegens een groot gebrek aan orders, hebben vijfentwintig personeelsleden van de chemische fabriek N.V. Franerex te Hoogerheide ontslag aangezegd gekregen. Het bedrijf komt geheel stil te liggen en is de tweede fabriek in de zuidwesthoek van Brabant die binnen een jaar de pro duktie moet staken. Eerder sloot reeds een chemische fabriek in Ossendreoht. TET VERDRAG voor de Economische timisme Unie der Benelux staat bijna op pa pier. De ministers van Nederland, Lu xemburg cn België, die woensdag bijna de gehele dag bijeen zjjn geweest in Brussel, hebben vrijwel de laatste hand gelegd aan het verdrag. Alleen moeten nog een aantal artikelen van de over gangsregeling, dïe in bepaalde bescher mende clausules van tijdelijke aard voor ziet, behandeld worden. Een juridische commissie zal de definitieve tekst uitwer ken cn het is zeer waarschijnlijk, dat 15 juni, wanneer de ministers weer bijeen komen de datum van ondertekening van het verdrag zal worden vastgesteld. Minister Luns. die de leiding van de besprekingen had. heeft na afloop aan de journalisten een communiqué voorge lezen. dat echter zoals de Luxemburgse minister Bech zei, geen goede indruk van het vele werk, dat die dag was verricht. Verder merkte minister Bech op, dat alle delegaties zeer tevreden en vol op- Er j geen sprake grote tegenstellingen en evenmin haastige 6poed met de vaststelling van het verdrag, omdat de nieuwe Europese Verdragen reeds op ratificatie door de parlementen wachten Dc ministers waren na de conferentie zichtbaar verheugd en tevreden over het gedane werk. Minister Luns was zelfs van mening, dat er nog geen Beneluxvergadering is geweest, die nog zo bevredigend en suc cesrijk ls verlopen. De organen Er zijn geen nadere mededelingen ge daan over de inhoud van het verdrag. Wel is bekend geworden, dat er geen veranderingen zijn aangebracht in de taak en de bevoegdheid van de organen van de Economische Unie. Het comité van ministers zal de lei ding van de Unie hebben. De besluiten zuilen eenstemmig genomen moeten wor den. De dagelijkse leiding berust bij de Raad der Unie. Deze raad zal ook de richtlijnen geven voor de verschillende In de statige ridderzaal van het Muider- slot heeft de Rotterdamse schrijfster Anna Blaman woensdagmiddag uit han- van de directeur-generaal voor d( kunsten, mr. H. J. Reinink, de P.C. Hooft prijs 1956 ontvangen. Het was de tiende keer dat deze staatsprijs, drieduizend gul den groot, werd uitgereikt, maar voor de eerste maal ontving thans een vrouw de prijs. De jury had, onder voorzitterschap var dr. Victor E. van Vriesland, de geadviseerd de prijs toe te kennen het gehele oeuvre van Anna Blaman (pseudoniem voor mej. J. P. Vrugt). Mr. Reinink zei, alvorens hij de oorkonde uit- kte, dat de bezwaren van enkele leden der jury tegen de thematiek schrijfster waarschijnlijk door velen in de lande gedeeld zullen worden. Laten dezen zich dan voor ogen houden, aldus mr. Reinink, dat Anna Blaman's realisme uiteraard niet opzettelijk beoogt ergernis te wekken, maar voortvloeit uit haar waaraohtigheidsdrift. Elke tijd heeft zijn gen geesteskenmerken en zijn eigen gee6tesstrijd. Anna Blaman heeft bepaal de, haar bijzonder ter harte gaande pro blemen literair gestalte gegeven met een eigen persoonlijke visie en met een door luciditeit uitmuntende vormkracht, aldU6 Ir. Reinink. In haar dankwoord zei Anna Blaman dat haar werk aan negatieve en voorin- Tijdens het tuinfeest op Njjenrode kreeg prins Bernhard het gouden insigne van dc studentenvereniging De Nieuwe Compagnie van Verre, aangeboden door „de hceren VUf". PRINS BERNHARD OP TUINFEEST VAN TIENJARIG NIJENRODE S WIJ aan een tuin- 'eest denken, zweven iltjjd twee voorbeelden de geest: zoals God fried Bomans het beschrijft i|n verzameling „Bui telingen" onder dc Delftse Dag (latere uitgave: Cou leur Locale), en zoals de- :elfde auteur het ons wil loen geloven in zijn roman .Pieter Bas". In het eerste reval gaat het om een hls orisch tuinfeest, waar ir oude dracht gestoken lie den in lommerrijke laan tjes opduiken „in fles- groenc jassen met goud brokaten vesten, de rotting luchtigjes In de hand", in het tweede geval beschrijft hU een etentje in het stads tuintje van Bas' aanstaan de schoonvader, waar de buren over de waranda's hangen mee te genieten van de keur van spijzen en dranken. De „garden-party", die het tienjarige Nijenrode het Nederlandse oplei dingsinstituut voor het bui tenland woensdagmid dag op dit Breukelse kas teel gaf, leek op geen van beide daarover waren ve het met onszelf roerend ens. toen we met het glaasje appelsap in de hand luisterden naar de dank woorden, die prins- Bern hard sprak, toen hem het gouden Insigne van het elidmaatschap der stu dentenvereniging op de |s gespeld was. Er wa ren geen buren, die hemdsmouwen over de w randa's hingen en met h opmerkingen ons de op rechte zin in het appelsap bedierven; er waren echter ook geen heren in flessen- groene jassen en brokaten vesten, als men de zaam tussen het gewoel van de bloem van Neer- lands bedrijfsleven rond scharrelende verklede, mei een postkoets aangekomen studenten, die de feest- krant „Het Journaal" uit deelden. over het hoofd wil zien. bedrijfsleven. En het boe ket van captains of indus try bewees eens te r dal de opvatting dal het „NOIB met een stoomcur sus van rtjkeluis-zoontjcs pasklare ambassadeurs voor Chili en Beloctsjis maakt" (rector Postm eigen woorden) op i misvatting berust. Niji rode levert kooplui vi binnen- en buitenland dat Nijenrode dat op all zins bevredigende wi doet, is de oorzaak dat tweede lustrum zo opge wekt cn feestelijk gevierd kon worden- In Breukelens Herv. kerk kwamen beheerders, docenten, studenten en gas ten vroeg ln de middag bijeen voor een buitenge wone openbare bestuurs vergadering. waai de voor zitter van het Verbond van Nederlandse werkgevers. de heer T. J. Twijnstra de herdenkingsrede uitsprak, waarin hij de toekomstige taak van deze voor het be drijfsleven opgeleide jon geren, speciaal waar het Europese gemeenschap be treft („volgens mij groot goed, dat een markt van 160 miljoen consumen ten voor ons opent") roos kleurig schilderde. Rector Postma sprak er zijn sprankelende toespraak! voorzitter Pessers van de studentenvereniging „De Nieuwe Compagnie van Verre" liet de waarde van deze bundeling voor karak tervorming en toekomst blijken, er waren vriende lijke woorden namens mi nister Cals en voorzitter mr. J. J. Klaasesz opende en sloot deze bijzondere vergadering. LTOOGTEPUNT van deze feestelijke dag was on getwijfeld het bezoek van prins Bernharcl. die na zijn installatie als erelid van de „Nieuwe Compagnie van Verre" een bezoek bracht aan de tentoonstel ling „Tien jaar NOIB" in het nieuwe studenten paviljoen, dat naar oprich ter dr. A. Plesman is ver- Het bleef bU appelsap en rode wijn en toen tegen zessen de touwtjes waarmee kleurige ballons aan dc kraampjes vastza ten. werden doorgesneden, kwam 't rustige einde van de eerste dag van deze jubileumviering. Als u het metéén doet, pftat 't makkelijk en goed I genomen kritiek heeft blootgestaan. Doch het i6 symbolisch te noemen, waarop een klein land met deze prijs de vrije meningsuiting wordt gewaardeerd en zelfs gestimuleerd. Dr. Van Vriesland bood vervolgens de gelukwensen van de jury aan. Verschillende auteurs woonden de prijsuitreiking bij. Koninklijke/Shell boekt hoger winst Het netto-resultaat van de Koninklijke Shell-groep over het eerste kwartaal was 51,7 (40,7) miljoen pond sterling, dank zij hogere inkomsten in de Verenigde Staten en produktiestijging in Venezuela. De volgende cijfers worden opgegeven tn miljoen ponden sterling: Opbrengst kopen en andere baten 643 (535), kosten 372 (308), belastingen op omzet 115 (102); afschrijvingen en voorzieningen 52 (45), ontvangen dividenden 1,4 (0,6), interest lange leningen 1,4 (1,5), belastingen op win sten 45,4 (32,6). aandeel van derden 6.1 (5,2) De olielevering in Europa was volgens mededeling in de aandeelhoudersvergade ring aanzienlijk beter tijdens de Suez- crisis dan verwacht en de toestand is der verbeterd. Amerika, het Midden-Oos ten en Venezuela leveren 90 van de pro duktie der vrije wereld. De groep krijgt een vijfde van de produktie uit de V.S., 2/5 uit Venezuela, 1/4 uit Midden-Oosten. De inkomsten komen voor de helft uit het oostelijk en de andere helft uit het w lijk halfrond. Met de pijpleidingsplannen wordt de grootste spoed betracht. In het najaar worden filmvoorstellingen voor aandeelhouders gegeven, o.a. in Den Haag. In plaats van prof. dr. ir. J. Klopper werd tot commissaris gekozen C. J. bar. Collot d'Escury. Prof. Klopper werd gehuldigd. Jaarstukken en dividend werden goedge keurd. Oprichting van een fabriek vi synthetische rubber wordt ernstig ove wogen. Financieel verdrag Japan Minister Luns heeft gisteren een nieu we betalingsovereenkomst getekend tus sen Nederland en Japan. Voortaan zullen alle betalingen tussen Nederland en Ja pan worden gedaan in guldens of trans ferable ponden sterling. Met wederzijds goedvinden kan in andere valuta worden betaald. Verder zal Japan worden opge nomen in de transferabele guldenszone Mevrouw dr. M. S. Bouman-Van den Berg wordt op een jaarvergadering van de Nederlandse vereniging van vrouwen met een academische opleiding op de Pietersberg te Oosterbeek geïnstalleerd als buitengewoon lid. Kanaaltunnel. Binnen enkele weken zal een groep deskundigen worden gevormd, die de zeebodem tussen Engeland en Frankrijk zal onderzoeken, om vast te stellen, of de droom van een tunnel onder het kanaal werkelijkheid kan worden. Europese verdragen. De Belgische Ka mercommissie voor do parlementaire werkzaamheden heeft als haar mening te kennen gegeven, dat het wetsontwerp be treffende de verdragen over de gemeen schappelijke markt en Euratom niet be sproken zal worden voor de maand no vember. Machinefabriek Breda. Dividend vastge steld op 12%, w.v. 10% desgewenst in aan telen; dr. ir. Th. S. G J. M. v. Schaik en M. C. Rueb als commisarissen herkozen. I Raadgevend orgaan wordt de interpar lementaire Beneluxraad, die twee maan den geleden voor het eeret in Brussel bijeen kwam. Tenslotte is er nog een Be- nelux-scheiding6gerecht voor het behan delen van commerciële, juridische en technische geschillen. Parijse „Salon" F okker-F riendship zeer in trek QP DE INTERNATIONALE luchtvaart- tentoonstelling, die in ParUs op bet vliegveld Le Bourgct wordt gehouuen, is de Nederlandse verkeersmachtne Fokker F-27 Friendship het meest gevraagde vliegtuig voor het maken van demon stratievluchten, de talrijke helikopters daargelaten. Vooral vertegenwoordigers van de Amerikaanse luchtmacht en marine tonen belangstelling. Chef-invlieger Hugo Bur gerhout stijgt soms drie maal per dag op met een uitgelezen gezelschap Amerika- Woensdag heeft vice-admiraal W. A. Schoech uit Washington, souschef van de afdeling onderzoek en ontwikkeling, met de F-27 veertig minuten gevlogen. Gis teren was luitenant-generaal Clarence S. Irvine, die een hoge functie bekleedt bij de afdeling materieel van de Amerikaanse luchtmacht, gast bij Fokker. Algemeen roemen deskundigen op de Parijse Salon de kwaliteiten van dit Ne derlandse produkt, waarvoor de laatste maanden flinke orders zijn geboekt. Zo als men weet. wordt de F-27 in Amerika in licentie gebouwd door de Fairchild- fabrieken te Hageretown. Geen hulp voor kooltelers Het Landbouwschap heeft een beroep op de minister van landbouw gedaan de kooltelers, die een slecht seizoen hebben gehad, te hulp te komen. De minister heeft medegedeeld geen vrijheid te kunnen vin den de gevraagde hulp bij de regering aanhangig te maken. De moeilijkheden lig gen zijns inziens voornamelijk in de struc tuur der bedrijven. Cubaanse militairen hebben gisteren ge- ■ochten tegen een groep rebellen, die don derdag met een jacht op het eiland is ge land. De rebellen verloren zestien man. Het leger had geen verliezen. Gisteren ontplofte een bom voor het huis van oud president Morales. De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft voor haar buitengewoon verdien stelijk werk ten behoeve van de vluchte lingen de Nansen-medaille voor dit jaar (Advertentie) EEN ONNODIG „GEBROKEN HART"! Iedereen neeft in zijn leven wel eens ..een gebroken hart" gehad' Daar ko men wij gelukkig wel weer overheen en het blijkt al spoedig, dat wfj tóch wel verder kunnen leven zonder nem of haarl Maar dat geval van Mary en Ben, nee. dat was toch écht niet leuk! Dat die verloving verbroken wera. nad niemand verwacht maar ia eigen lijk koD 1e Ben geen ongelijk geven I Lichaamsreuk is iets heel naars en ie moogi niet verwachten, dat een man deze kwelling maar dag in dag uit ge laten draagt! 3ac-stif1 - een desodnri- serende stift nad aan dit euvel een einde kunnen maken Het is zo een voudig: een paar keer per dag een en- Kei streekje in de oksel en lichaams- reuk krijgt zelfs geen Kans om te ont staan' Het houdt U urenlang deerlijk frisLn practlsche nouder: 1 2.15 en 3 60; hen Bac-stift i I oor rang aan inspectiezone B" DE i de V. mg geven aan het vaststellen var one voor een luchtinspectie, heeft de Amerikaanse minister van buitenland- s zaken, Foster Dulles op zjjn pers- inferentle gezegd. Het ls de bedoeling m zo spoedig mogelijk tot een resultaat Daarom zullen de Verenigde Staten iet elk gebied als zone voor Inspectie aar zich geen politieke complicatie* kunnen voordoen, akkoord gaan. Ook een zone, die Europa omvat zou invaardbaar kunnen zijn. Maar hierover zullen geen beslissingen worden genomen zonder de toestemming van de betrokken Europese landen, zo beloofde dc Ameri kaanse minister nogmaals Grote Vier Foster Dulles verwachtte niet, dal ei poedig een conferentie van de Grote Zier over het Duitse vraagstuk zou wor den gehouden. Ten minste niet binnen enkele weken of maanden. De ontwape ningsbesprekingen kunnen Immers nog geruime tijd in beslag nemen. Meer dan eens zei Dulles met klem. dat er spoedig een akkoord over de ont wapening moet komen, want het wordt steeds moeilijker aan de groeiende be wapeningswedloop een halt toe te roe pen. Het komt er niet op aan hoe vèr- reikend het eerste akkoord is, als er maar een begin wordt gemaakt. Van de Westeuropese landen zelf hangt het af of dit deel van de wereld bij het eer ste stadium van de ontwapening betrok ken zal zijn Mr. L. F. Duilemen, ls bij net bereiken van de pensioengerechtigde 'eeftijd ontslag verleend als procureur- generaal te Amsterdam. In een buiten gewone zitting van het hof is afscheid van hem genomen. Mr. H R. de Zaaijer, :ot dusverre procureur-generaal te Leeu warden. volgt hem op. De C.B.T.B., de Ned Christelijke boe ren- en tuindersbond. houdt van 2 tot en met 4 juli in Muai6 Sacrum te Arnhem zijn bondsdagen 1957 Prof. dr. R. Schip pers spreekt over „Boer en cultuur".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5