theryolven Nieuwe e.a.o. klein metaal laat op zich wachten Kinderen in drijven ouders de hoek i "1 bereid te praten voor beambten Werkgi evers over c.a.o. Zevende Geref. lustrum van de mannenbond Een geestelijk tij lieeft New York overspoeld GETALAG! Ceta-Bever blijven neutraal D. 2 Het ivoordje „maar" Uit een referaat, dat ds. O. Jager uit Almelo op' de jubi- leumbondsdag van de Gerefor meerde Mannenbond hield over Cultuur en christelijke vrijheid geven wij hier een citaat. Uiter aard is er meer gezegd. mogen de kinderen nooit tebod 7 icht i zonder dat het i Jezus daardoorheen hen Eigenlijk zit alles al vast op éét aord uit de Bjjbel: het woordj< naar", als Paulus zegt: Alles is he ve, maar gij zijt van Christus et ligt wjj dat oordje oorhouden. Wij mogen ze zeggen: „Alles is van jullie, alles staat jullie vrij, alle kanten mogen jullie uit; ja, dat geloof je niet; ik zie het aan jullie gezichten; goed, ik zal verder lezen: alles is van jullie. En dan denken zij: Aha, daar hebben we 't al, zo gaat het nu altijd. Het mag wel en dan mag het toch eigenlijk weer niet; wat ze je geven met de ene hand nemen ze weer terug met de andere hand; altijd weer dan ,ja maar", dat gereformeerde „maar", dat ouderwetse „maar".... En dan moeten wij ze laten zien, dat het een kostelijk „maar" is, niet een wijsvinger, maar een uitgesto ken hand; niet een domper, maar de inzet van een loflied. Dan moeten we vragen; kunnen jullie je voorstellen, dat ze in Co- rinthe gevraagdhebben: Mogen we nu naar het circus, Paulus, er is juist zo'n mooi programma van dierengevechten: er zal veel bloed vloeien: dit willen we zien; mag dat? Neen. dat kunnen we ons niet voorstellen. Een christen kan dat niet meer vragen zelfs. Waar- Omdat hy een ander mens ge worden Is, met andere ogen, andere smaak, een andere stijl van leven: Iemand die wel kan genieten maar dan van dieren en niet van dleren- "aÏs wlfde klank van dat „maar- verstaan, dan kunnen we tussen verstarring en verwarring onze doopbelofte vervullen. Het gaat er om, dat wij alle randvragen terug brengen tot het centrale: onze per soonlijke band aan Jezus. EN dit is nu het mooie van deze tijd: als wij niet terugvallen od die kern, dan drijven onze kinde ren nns daarnaartoe. Als u tegen de kinderen zegt (o"»r bioscoop, dansen enz.): Dit doen wij niet, want dat zijn we niet gewend, dan vragen zij: Maar vatirom dan niet; als iets toevallig niet op onze menu-kaart staat, is het dan daarom een verboden vrucht? Dan zegt u: We zijn er tegen. Dan vragen ze; Er zijn toch zoveel dingen waar zoveel tegen is: er is iets tegen de wetenschap en tegen de handel en waartegen niet? Dan zegt u: Ja, maar als iets noodzakelijk is, dan moeten we het risico nemen. Dan zeggen ze: Ja, i de anders. Dan zeggen zij: Dat publiek in de diergaarde ook en in de trein. Dan zegt u: Ja, maar de gevaren van de erotiekDan zeggen zij: Het gaat bij het dansen om de schoonheid, simpelheid, onbevangenheid, de spontaneïteit, en prof. Schippers heeft gezegd, dat de jongeren méér verstaan van het erotische dan de ouderen. Dan zegt u: Maar al dat moderne; al leen de klassieke stijl is christelijk. Dan zeggen ze: De bijbelschrijvers hadden toch ieder hun eigen stijl; en neem nu die Griekse beelden die u zo mooi vindt: daar werd de mens geïdealiseerd tegenwoor dig weten ze weer, dat de mens een balling is en de moderne schilderijen laten zien dat de mens in barensnood is. Dan zegt u: Maar we moeten ons toch houden aan onze calvinistische stijl. Dan zeg gen zij: Calvijn heeft wel regels opgesteld voor de kunstenaar: dat hij sober moet zijn, klaar, zuiver, kort en bondig; maar Kuyper en Schiller waren niet kort en bon dig, en Paulus ook niet, en vele trnrterne kunstenaars zijn het wèl. F1 dan bent u zoetjesaan uit gepraat. 't Is niet gemakkelijk om pal te staan, als ze ons zo in de hoek drijven. En ze heb ben nog gelijk ook. Ze dringen ons telkens een stap achteruit, totdat wij uitkomen bij de Here Jezus. Als wij niet bij Hem uitko men? Dan hebben wij het ver diend, dat wij er niet meer uit komen. De kinderen doen iets wat u vroeger nooit gedaan hebt: ze drijven hun ouders in het nauw. Maar dat kan geen kwaad. Bij congres Chr. Metaalbedrijf sbond (Van onze sociale redacteur) HET METAALBEDRIJF, één van de belangrijkste bedrijfstakken in Nederland, behoort stellig niet tot de slechtst georganiseer de. Hoewel hier met grove getallen gewerkt moet worden, kan toch gezegd worden, dat ongeveer zestig procent van de werknemers in het metaalbedrijf georganiseerd is. Uitvoeriger cijfers hierover verstrekte ons de heer J. de Graaf, secretaris van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, met wie wij, naar aanleiding van het tweejaarlijkse congres van de bond op 5 en 6 juni in Musis Sacrum te Anhem, een gesprek hadden over de gang van zaken in het metaalbedrijf. Het grootmetaalbedrijf telt ongeveer 1100 ondernemingen met circa 190.000 handarbeiders en het aantal beambten kan in deze sector worden geschat op 35.000. Als we voor het kleinmetaal uit gaan van een 20.000 kleine bedrijven met een 100.000 werknemers dan komen we tot een totaal van 330.000 werknemers in het Nederlandse metaalbedrijf. Hiervan zijn er een 98.000 bij de so cialistische A.N.M.B. georganiseerd, ruim 60.000 bij de r.k. organisaties en circa 32.000 bij de Christelijke Metaal bedrijfsbond. In totaal zijn dus een kleine 200.000 werknemers georganiseerd, wat op een geheel van 330.000 werknemers een per centage van ongeveer zestig procent uit maakt. Een percentage, dat waarschijn lijk ook wel opgaat voor het aantal ge organiseerde christelijke werknemers ten opzichte J" groep, die ir Conferentie over vraagstuk der verzuiling De Hervormde raad voor kerk en sa menleving organiseert een conferentie voor mensen uit de vakbeweging op 11 en 12 juni 1957 op het Eijkmanhuis te Driebergen Het vraagstuk van de zuilen is tot on derwerp van gesprek gekozen. Prof. dr. J. P. Kruyt zal een sociologische -ver kenning geven van de begrippen zuil en verzuiling. In de loop van de confe- het CNV en uit het NW over „De be tekenis van de christelijke organisatie" en ,,De betekenis van de niet-confessio- nele organisatie". De conferentie staat onder voorzitterschap van dr S. Roze- TV1AV1GARE NECESSE EST er moet gevaren worden! Onder dit wel typisch Rotterdams motto is woensdag in de Rivièrahal der Konink lijke Diergaarde het vijf-en-dertigjarig bestaan gevierd van de Bond van Gereformeerde Mannenverenigingen. Sloeg de titel van het openings woord van voorzitter ds. IJ. van der Zee uit Nieuw-Vennep op de arbeid der verenigingen zelf, stellig heeft de bondsdag met zijn momenten van ootmoed, bemoediging en bezinning gewerkt „Tot dienstbetoon en opbouw". In dat aanvankelijk door belendende Wij moeten in het beleven van de roofdieren nogal gestoorde openings-1 belijdenis God verheerlijken. Niet zon- woord wees ds. Van der Zee er op, dat der oozaak stelde ds. Van der Zee be- in 1947 het jubileum-motto was ,,Ein- lijden en beleven naast elkaar. Wij delijk wordt het rijsje een boom". Die moeten 20 in gehoorzaamheid de weg bondsboom staat in volle kracht. Wij I vinden* tussen intellectualisme en piëtis- zijn dankbaar, maar waarvoor? vroeg me door, al ligt het eerste gevaar dich- de voorzitter. Omdat de bond zolang be- ter bij. staat? Neen, maar voor het werk dat Vervlakking en verschraling zijn thans door deze bond kon worden verricht gerust mag noemen: kerke- werk, kerkopbouw. God hield dit werk door onze slapheid, dwaasheid en eigen wijsheid heen in stand. Billy Grahams kruistocht Billy Graham heeft woensdagavond voor een uitverkocht Madison Square Garden verklaard, dat een geestelijk tij de stad New York over spoeld heeft. Zijn kruistocht zal tot in de nazomer voortduren. Woensdagavond vormde het begin van de derde week van Graham's zesweekse campagne. Achttienduzend vijfhonderd mensen zaten in het reusachtige gebouw, terwijl 500 anderen genoegen namen met een staan plaats. „Een geestelijk tij is als de getijden van de zee" zei Graham, „het komt en gaat en thans is het in New York". Hij verzocht de christenen hun vakanties tot augustus uit te stellen, zodat zij onkerkelijke vrienden naar de bijeenkomsten konden brengen. Toen journalisten hem vroegen of dit betekende, dat zijn kruistocht tot na de oorspronkelijke einddatum van 30 ..juni zou voortduren, zei Graham: „Hij zal vermoedelijk voortgezet worden". Aan het slot van zijn preek kwamen 758 mensen naar voren in ant woord op zijn oproep om Christus te aanvaarden. In totaal hebben thans 9.485 New Yorkers aan deze oproep gehoor gegeven. de gangbare woorden kelijke klacht over het geestelijk leven. Men kan hier gemakkeliik onvoorzich tige diagnoses stellen. Hij wees op een artikel van ds. G. Lugligneid in Cen traal Weekblad, dat de bonden verant woordelijk stelt voor deze verschijnse len. Hiertegenin wilde ds. Van der Zee opmerken, dat de in dit verband zo gangbare tekst „Mijn volk gaat verlo ren omdat het geen kennis heeft" nauw verbonden is met het verloop in de pries terdienst. Kennis en dienst behoren bij elkaar. Gebrek aan kennis betekent verschraling in het christelijk dienstbe- Burgemeester Van Walsum zei in een begrotingswoord, dat de obligate lof zang op de stad, die van een gelegen heidsspreker als hij nu eenmaal op een bondsdag is verwacht wordt, wel kon vervallen, nü het programma de voor treffelijkheden van Rotterdam al zo breed had geschetst. Indien echter het verwijt, dat het in deze stad alleen om de buitenkant gaat, juist is, zou het gemeentebe stuur dit oprecht betreuren, Want het weet, hoezeer het geestelijk leven de fundamenten van de samenleving be vestigt. En al is er een kloof tussen hem als hervormde en deze bond van gereformeerden, de afstand is niet te groot om elkaar te kunnen begrijpen. Daarom voegde hij een persoonlijke gelukwens aan die van het gemeen tebestuur toe. Na een kort muzikaal intermezzo, op een zgn. electronisch orgel verzorgd door de heer F. Asma, heeft prof. dr. K. Dijk een opwekkend woord gespro- Wij moeten van de valse tegenstel ling tussen daad en bezinning af. In preek, studie en leven moeten Ongetwijfeld zijn dus in de toekomst v de C.M.B. nog wel i gelijkheden het leden tal uit te breiden, wat echter niet wegneemt, dat men over de ont wikkeling na de o< bijzonder tevreden kan zijn. Toen de C.M.B. moest worden opgeheven I telde zij 11.500 leden. Na de oorlog begon men met 8800 leden en thans heeft men een ledental bereikt van niet minder dan 32.000. Stellig een prachtig resultaat. Een resultaat, waartoe ongetwijfeld ook het uitstekende en verzorgde orgaan van de bond, Het Metaalbedrijf, heeft bij gedragen. Wat betreft de doorvoering va,n de bedrijf staksgewijze organisatie staat de C.MB. samen met de socialistische bond vooraan. Een belangrijke stap in deze ontwikkêling was de over komst op 1 januari 1956 van een kleine 3000 beambten. Op het ogen blik kan gezegd worden, dat de be- drijfstaksgewijze organisatie hier vol ledig zijn beslag heeft gekregen met uitzondering van enkele ondernemin gen in de- elecfrotechnische industrie, en dan gapt- hier eigenlijk v namelijk ofn djtbèambten, die werk zaam zijn bij Philips en nog georgani seerd zijn bij de Nederlandse Christe lijke Beambtenbond. In r.k. kring is mèn in dit opzicht nog lang niet zover. Hier zijn de hand arbeiders (St. Eloy), de werkmeesters, de technici en de handels- en kantoor bedienden nog afzonderlijk georgani- Nieuwe c.a.o.'s Wat betreft de c.a.o.'s In het metaal bedrijf biedt grootmetaal weinig nie Hier is zowel voor de handarbeiders de beambten de huidige c.a.o. nog kracht tot eind 1958. In de kleinmetaalsector is er echter heel wat meer te doen. Enige maanden geleden berichtten wij al, dat in een aan tal bedrijfstakken in de kleinmetaalnij- verheid overeenstemming tussen partij en was bereikt over een nieuwe c.a.o. Inmiddels is deze overeenstemming be reikt voor de circa tien bedrijfstakken, waarvoor een nieuwe c.a.o. nodig was. Op het 07enblik is er echter in vrijwel geen van de onderhavige bedrijfstakken een nieuwe c.a.o. van kracht, omdat het college van rijksbemiddelaars nog steeds op een beslissing over Je ontwerp-c.a.o.'s laat wachten. Begrijpelijkerwijze is de kleinmetaal- nijverheid over deze gang van zaken niet zo best te spreken. De belangrijkste punten in de ontwor pen c.a.o.'s zijn: de verhoging van het percentage van de jeugdlonen, het ver minderen van de verschillen in gemeen te-classificatie en de afschaffing van de lagere loonbasls voor bedrijven die in tariefloon werken. Een wat optimistischer geluid kunnen we laten horen over de pogingen die in het werk gesteld worden om te komen tot een c.a.o. voor de beambten in het klein metaalbedrijf; deze beambten ken den tot nog toe namelijk nog geen col lectieve arbeidsovereenkomst. De Fede- van werkgeversorganisaties in klein metaal heeft zich thans, mede dankzij niet geringe activiteit van de C.M.B. in deze, in -rincipe bereid ver klaard een gesprek te openen over een ontwerp-c.a.o. voor beambten, zoals de ze door de negen beambten-organisaties is ontworpen. Het is echter vrijwel ze ker dat deze c.a.o. dit jaar niet meer tot stand zal komen. De ontwerp-c.a.o. behandelt bovendien slechts de secundai re arbeidsvoorwaarden; de lonen zijn nog buiten beschouwing gelaten. Gespreksnota Wat betreft de ontwikkeling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie in het metaalbedrijf zou gewezen kunnen worden naar de vertegenwoordiging het hoofdbedrijfschap Ambachten naar de totstandkoming van het bedrijf schap voor de edelmetaalnijverheid. In het rijwielkleinbedrijf zijn besprekingen gaande om te komen tot een bedrijf schap, maar hier werkt de A.N.M.B. ■niet mee. De A.N.M.B. geeft de voor keur aan een branchecommissie bij het hoofdbedrijfschap Ambachten. De be drijfstak zou te klein zijn en te slécht georganiseerd. Voorts zijn in enkele an dere bedrijfstakken in de kleinmetaal- nijverheid besprekingen gaande. Voor grootmetaal zijn nu al ongeveer vier jaar besprekingen gaande. Enige tijd geleden hebben deze besprekingen geleid tot de oprichting van de Comei, het Centrum voor Overleg in de Metaal- Elektrotechnische Industrie. Op deze wijze tracht men te komen tot een ge- dachtenwisseling over economische on derwerpen en tot een rijp-making van de p.b.o.-gedachte. Thans is een gesprek- nota opgesteld over de instelling van een bedrijfsschap. Van werkgeverszijde heeft men ten aanzien van deze nota echter van te voren verklaard, dat men zich door dit gesprek in geen enkel opzicht gebonden zal achten. Nieuw systeem In ongeveer 260 grootmetaalonderne- mingen met de helft van het aantal werknemers zijn thans de reglementen voor een ondernem' -sraad tot stand ge komen en goedgekeurd. Ten aanzien van het verkiezingssysteem bestaan echter nog moeilijkheden. Bij het huidige sys teem is het mogelijk, dat een belangrij ke minderheid van christelijk-georgani- seerden in een onderneming toch geheel buiten de ondernemingsraad blijft. Daar echter volgens de wet de verschillende levensrichtingen ook in de samenstel ling van de raad tot uitdrukking moeten komen heeft vooral de C.M.B. bezwaren tegen deze gang van zaken laten horen in de bedrijfscommissie. Deze heeft op haar beurt de zaak aan de S.E.R. voor gelegd. De S.E.R. heeft nu de kwestie in behandeling en zal waarschijnlijk op korte termijn een uitspraak doen. Van de zijde van de C.M.B, heeft men een nieuw verkiezingssysteem voorgesteld, waarbij het mogelijk is ook de minder heidsgroeperingen in de ondernemings raden te doen opnemen. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Eind en begin De hemelvaart van Christus, waaraan we in het bijzonder gisteren dachten, wordt beschre ven aan het eind van de evange liën en aan het begin van de Handelingen der Apostelen. Aan het eind: de hemelvaart is een hoogtepunt, alles liep daarop uit, de Zoon van God had Zijn werk volbracht en heeft zich, zoals Marcus bondig schrijft, gezet aan de rechterhand Gods. Maar dat is ook een begin: hét startpunt van de activiteit van Christus' Kerk. Wij kunnen gemakkelijk toe schouwers zijn, Christus en Zijn arbeid bewonderen tot aan Zijn hemelvaart. Maar dat is Zijn be doeling niet: toeschouwers moeten medewerkers worden, soldaten van de Koning, paraat en getraind, trouw en zeker van de overwin ning. Zijn wij vandaag ook bereid, net als de discipelen, oude ruzies te vergeten en eendrachtig te vol harden in het gebed? ïteroepmgswprk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Joure: Vik. A. Venema te Bergen N.H.; te Leiden C. A. Korevaar te Rotterdam; te Zaamslag (toez.) Ph. M. Becht te Spijkenisse. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oudewater: B. Went- sel te Pingjum en Zurich. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Slikkerveer: W. Hage te Nunspeet en A. F. Honkoop te Goes, waarvan ds. W. Hage te Nunspeet is be roepen; te Amsterdam: A. Elshout te Utrecht en K. de Gier te 's-Gravenhage, waarvan ds. A. Elshout te Utrecht is beroepen. Advertentie Verf nu zelf van deur tot dak: PLASTICÏERF van wij dicht bij het Woord blijven, al dus prof. Dijk. Ds. P. N. Kruyswijk, assessor van de laatstgehouden synode der Geref. Ker ken vertolkte de gevoelens van die ker ken. Namens de federatie van confessio nele mannenverenigingen sprak ir. C. Ouderkerk uit Delft. De heer L. K. 'Geerdes uit Chicago bracht de groeten over van de 350 verenigingen omvat tende «broederbond uit Noord-Amerika. Een bijzonder moment was de aan bieding van de jubileumgift door de pen ningmeester der jubileumcommissie de heer C. Jelgerhuis. Ter vermindering van de schulden, die nog op de bond rusten wegens de aankoop van „Een Vast Blokhuys" en tot verruiming van de bondsmiddelen; waardoor de vereni- i hetei de hom den gediend, was bijeengebracht een be drag van 10.360. Liever dan van het referaat van ds. O. Jager uit Almelo een samenvatting te geven, nemen wij elders een ge- 27 „Dat zal een ander voor u doen, mevrouw. Laat de verdere betaling daar op wachten. Dat wordt wel in orde gebracht". Hij voelt medelijden met deze eenzame vrouw, die hier kwam, staande op een voetstuk van hoogheid en nu ineen zakt als een bouwvallig oud kasteel. Met gebogen hoofd neemt ze afscheid en stijgt in haar equipage. Ze drukt haar rechterhand tegen haar hart en kreunt. Het gerucht verspreidt zich en verwekt meer sensatie dan een bericht van duizend doden op het slagveld. „Meneer Dekker is gearresteerd. Hij heeft de barones bestolen". Het bedrag van acht honderd gulden is binnen vier en twintig uur uitgedijd tot acht duizend. De reactie is verschillend. Sommigen slaan ontsteld de handen ineen en klagen: „Wat door leven we toch een verschrikkelijke tijd!" Ande ren lachen en zeggen lakoniek: „Die barones kan best wat missen". Daar tussen liggen tien tallen variaties, plus een klein getal rechtvaar dige farizeeën, de handen vol eerste stenen, altijd gereed deze de eerste zondaar, die op de vlakte verschijnt, naar zijn doemwaardige hoofd te smijten. En niemand is er, die voor hem bidt. Zelfs zijn eigen vrouw durft het aanvankelijk niet. De gemeenteraad vergadert. Hoe moet het met de ambtenaar Dekker, die in arrest is gesteld? Er wordt gemompeld van oneervol ontslag Maar dat wordt dadelijk bestreden „Dekker heeft zich niet misgaan tegenover de gemeente. Zijn werk als ambtenaar heeft nooit aanleiding tot critiek gegeven". K. Jonkheid -¥• „Maar hij kan toch niet gehandhaafd blijven?" Sommigen menen van wel, als hij niet door de voorlopige hechtenis verhinderd was, zijn werk te doen. Van bepaalde zijde wordt zelfs het voor stel gedaan, hem voor onbepaalde tijd verlof te geven tot zijn straftijd voorbij is. Maar daar wil de meerderheid niet aan. „Zijn wettelijk pensioen, naar verhouding van dienstjaren en genoten salaris, kan hem niet ont houden worden". Besloten wordt, eervol ontslag te geven. „Met ingang van welke datum?" Hierover lopen de meningen uiteen. „Met in gang van heden", zeggen sommigen. Maar dat kan niet, want het ontslag wordt eervol gegeven. „Laten we de termijn niet te kórt nemen", zegt er een. „De man heeft een gezin". Voor dit argument voelen ze iets. Het geval is al treurig genoeg. De datum van ontslag wordt vastgesteld op een half jaar na heden Barmhartigheid verlangt een zetel naast het Ook het schoolbestuur hoort de geruchten. Er wordt vergaderd, kas en boeken gecontroleerd. Er blijkt een tekort van omtr nt drie honderd gulden. De verslagenheid is groot. „We moeten aangifte doen bij de officier van justitie". „Och, het wordt zo'n schandaal. Is het al niet erg genoeg? Iemand uit onze kring. Een chris telijk man. En nu ook nog een tekort in de schoolkas. Wat zal men daar van zeggen op de straten van Askelon?" „Ik zal het tekort aanzuiveren", zegt de heer Adelsberg. „We staan allen schuldig". Op verzoek van de voorzitter beëindigt hij het samenzijn en besluit zijn gebed met de woorden: en laat het voor ons allen een waarschu wing zijn, gedachtig te blijven aan het woord der Schrift: Hij, die meent te staan, zie toe dat hij niet valle". Brouwershof zit- er ook bij. IX. EEN TREDE NAAR BENEDEN, TWEE SPORTEN OMHOOG Het bestuur van de polder behoeft voorlopig niet te vergaderen. Het kan misschien wel twee maanden wachten. De dijkgraaf weet niet, wat hij doen zal. Het geval-Dekker heeft hem aangepakt. Hij denkt aan het gezin en vraagt zich af, hoe een ernstig man als Dekker tot zo iets gekomen is. Was de nood zo hoog? Of kreeg de geest van de tijd hem te pakken? De twee demonen, die thans heel de wereld beheersen, spelen al hoger spel. Mercu- rius heeft zijn duizenden verslagen, nu velt Mammon zijn tienduizenden. Hoe moet het met de secretaris? Ontslaan? Zoals het gemeentebe stuur hem ontsloeg als ambtenaar? Nog maar een tijdje afwachten. Binnen drie weken is de uitspraak te verwachten in het proces tussen stad en polder. Dan zal hij de vergadering niet lang meer kunnen uitstellen. (Wordt vervolgd) COMMENTAAR Zeer goede beurt Men kan natuurlijk als bezwaar tegen het televisiespel „De Be vrijders", dat woens dagavond werd uitge zonden, aanvoeren, dat er enkele scènes in voorkwamen, die het rauwe sol datenleven moesten waarmaken, en die voor vertoning in de huiskamers gevoegelijk hadden kunnen worden geschrapt. Maar dan zou het toch jam mer zijn, als men de hoofdzaak uit het oog verloor. Die hoofd zaak was, dat regisseur Willy van Hemert een spel voor de camera's bracht, dat rijk was aan dramatische spanning, een, waarmee de vaderlandse tele visie een zeer goede beurt heeft gemaakt. Eigenlijk is het een oorlogs spel: de schrijver, lan McCor- mick, heeft de reacties beschre ven van een gezin in Noord- Italië, dat inkwartiering krijgt van een aantal geallieerde mili tairen, dat de operaties leidt tegen een klein dorpje, waar zich belangrijke Duitse brand stof- en munitieopslagplaatsen bevinden. De ondergrondse helpt, hoewel het al zeker is. dat tal loze onschuldige burgers er het leven bij zullen laten. Met een inleiding uit een oor logsfilm („To hell and back") zaten de kiikers meteen in de verlangde sfeer. Dat in de rest van het spel, dat zich geheel in en om het huis afspeelde, een ononderbroken spanning kon worden gehandhaafd, is een niet geringe prestatie van de regis seur. Alle actrices en acteurs (er waren bijna geen kleine rollen) gaven uitstekende rolvertolkin- gen. Laten wij één naam noe men: die van de jonge acteur Ton Kuyl, die men niet veel op het scherm ziet. Ten onrechte, bleek hier. RADIO VANAVOND OPGAVE PUZZEL NO. 33 Horizontaal: 1. Oude Spaanse goud munt, 5. Vogel, 7. Glanspunt, 10. Reke ning, 12. Kern, 14. Met gras begroeid duin, 15. Geheel de uwe, 17. Lichaam, 19 Reeds, 20. Boomschors, 22. Inhouds maat, 24. Small strook, 26 Uitdruk king, 27. Smalle opening, 29. Vorm van Verticaal: 1. Gezinslid, 2. Voorzetsel, 3. Telwoord, 4. Verlichting, 6. Zuilen gang. 8. Voorzetsel. 9. Nachtvogel. 11. Iedereen, 13. Plantengeslacht, 16. Teder, 18. Kracht, 21 Zoutbak, 23. Lidwoord, 25. Door, 28. Voorzetsel. OPLOSSING PUZZEL NO. 32 Horizontaal: 1 Omgang 5. Aval. Venijn, 10. Nis, 11, Ba, 12. Kit, 13. Weg, 14. Eg, 15. Bus, 18. Woerd. 19 Klas, 21 Verticaal: 2. Moedig, 3. Azijn, 4. Ga. 6. V.M.. 7. Laag, 9. Nieuw, 11. Beerta, 12. Kerk, 16. Soms, 17. Ra, 20. Si. Suite nr. 3 van Teleman (14.35 uur) Georg Philipp Telemann heeft een ontzaggelijke hoeveelheid comr posities nagelaten: meer dan 600 kantaten en motetten, 44 passie- muzieken, 40 opera's, ongeveer 600 orkestsuites en serenades, ontelbare kamermuziekwerken in allerlei be zettingen, enz. enz. Hij schreef voor alle gelegenheden en liet zich een muzikale illustratie van curiositei ten niet ontgaan, zoals jachttafre- len, watermuzieken, natuurschilde ringen. En het wonderlijke is, dat bij deze enorme produktie zijn mu ziek niets heeft van een routine achtig werk-aan-de-lopende-band, maar even fris en spoptaan blijft klinken. De 3de Suite in Bes be hoort tot de z.g. „tafelmusiken" en wil de luisteraar alleen maar een pleziertje doen, zonder hem te ver moeien met zwaarwichtige proble men. Men vermaakt zich er dan ook best mee en bij een „Bergerie", of Postillonsof „Flatterie". zoals sommige deeltjes van de Suite ge noemd zijn, moet men vooral geen ernstig gezicht zetten. Daar is de miLziek werkelijk te charmant voor! De uitvoering geschiedt door het Nederlands Studentenorkest onder Jan Brussen. Een min of meer dwaas sprookje, dat toch ~er ook bestemd is voor volwassenen, is vanavond om art over negen voor de K.R.O. te horen. De titel van dit luisterspel van Hans Andreus is „De Koning, die te lui was om vroeg op te staan." Het Magnificat van Jurriaan Atidriessen, uitgevoerd door het Groot Omroepkoor en het Om roeporkest onder leiding van Henk Spruit, wordt om tien uur door deze omroepvereniging uitgezonden. Om negen uur wordt voor de V.A.R.A. het geheim van de to verbal onthuld Dat zal dan ook het sluitstuk zijn van de grote actie ten behoeve van de Hongaarse jeugd. Na deze uitzending brengt de V.A.R.A. een programma van me- lodiëen uit de gouden operatijd. Programme voor morqen Grootbeeldprojectie De televisietoestellen met de groot ste beeldbuizen, die op het ogenblik gemaakt worden (53 cm) zijn ge schikt voor een flinke huiskamer maar zeker niet voor vertoning voor een min of meer groot publiek. Voor grotere aantallen kijkers was er de tot nu toe zeer kostbare grootbeeld- grojectie. Door een systeem, dat bij Philips in de praktijk is ontwikkeld, kunnen theaters, tehuizen en dergelijke instel lingen nu ook televisieuitzendingen op doek brengen; een bioscoop in Krom menie en het Asta-theater in Den Haag zijn de eerste, die er een heb ben aangeschaft. In Den Haag hebben wij. zo een uit zending op een scherm van 1.70x2.20 m. kunnen volgen. De kwaliteit doet niet onder voor die van een gewoon toestel, integendeel: de zwart-wit- grijsverdeling is zelfs aanzienlijk be ter dan op het scherm. In Den Haag heeft men de bedoe ling. af en toe bijzondere gebeurtenis sen (sportreportages e.d.) ongeregeld dus, tot voorstellingen te maken. De gewone filmvoorstellingen hebben daarvan geen last. aangezien televi sie-séances in de foyer gegeven zul len worden, waar plaats is voor twee honderd kijkers. De vermakelijk heidsbelasting is lager dan die voor filmvertoning. Men kan alleen van de films op dinsdagavond geen openbare voorstelling maken, indien men dat zou willen, aangezien de Bioscoop bond daartegen bezwaren heeft. Op d( IS.25 Hami 17.30 Gran Ritm. strljkork: liddelbare school in de VerSta- 15.30 Gelders ork.. koor en sol; lorgel; 17.00 Weekjoum; 18.45 Regerlngsuitz. Passepartout, ïeen en thans, VARA 20.00 4.00 Gra 23.15 GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP Cover de 3e lijn. Vrijdag 31 mei 1957 va 18—19.30 uur) I. Wolfgang Amadeus Mozart: 1. uit Philhai Orkes „Le Nozz ïrlijn olv. Lehmi a. Non heil'gen Halier XI. Wilhelm Klenzl uit: Korngolduit: „Die 7.10 Gram: gengebed ei weerber: 8. (9.35—9.40 Waters! 10.15 Gram; 10.30 V d zieken: 11.45 klok-noodklok; 12.0: en tuinb. meded: newijzer: 13.00 Nv 17.55 Ballroom ork: 102 m. KRO: 7.00 Nw: Gewijde muz; 7.45 Mo irg. kal: 8.00 Nws. t ram; 8.50 V d vrouv rst 10.00 V d kleuter 14.40 Boekbespr: 1 Kron. v. letteren lengd koor; 16.00 1 hoonheid v.h. Greg nuz: 17.40 Amus m 18.15 Journalls' •am: 18.30 Pari. ovt Nws: 19.10 Comir 9.15 Omr. ork. en en, caus: 20.30 A in; 20.50 Cabaret: 2 antietlps: 22.00 Lie 5r; Philharmc olv. Eugen Joel IV. Giuseppe Ouverture. Riai lijn olv. Feren< lico, 6. Mamma q Angeles Mariann renz Fehenberger bariton: Koor van Radio I van Kemp mchielii mar, M; ilharmonisch t': „La Gio- io del Mona- Accademla di Alberto Erede. de Belgische lv. Franz André lit: „Cavallerla Siciliana, 2. II itermezzo sinfo- i IX. 298 m. 7.20 Gram; 1 V d vrouw schakeld. car tuinb meded: 12.33 Gram 13.15 VARA-Varia: 13.20 1 Sportpraatje; 14.00 Nieuw V d jeugd; 15.00 Klein vr< Televisie nmn voor morqen 7an de schrijftafel: 20.25 Films.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2