Jlicuiiic (öimranl Engeland breidt zijn handel niet Rood-China uit Eenheid der westelijken is nu gebroken Laatste nieuws Onderzeeboot jager boort kotter in de grond Felle demonstraties de Libanon Frankrijk gaat boycot Suezkanaal opheffen Adenauer kondigt westers plan van grote waarde aan Italiaanse diplomatenzoon was zes weken op avontuur uit VRIJDAG 31 MEI 1957 BUREAUS: Stee ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Directie: F. D1E.MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEl.IJK'NA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Achtendertigste jaargang No 10969 Stanttflitlth H fbelUtw "mynbtrtlnUghenspott Dag van de jeugd ZIE PAGINA 7 Bezu jaren van Amerika genegeerd NADAT DE ONDERHANDELINGEN tussen de westelijke landen in Parijs over deze kwestie waren mislukt, heeft de Engelse regering besloten, ondanks de bezwaren van de Verenigde Staten en Nederland, de beperkingen op de handel niet China gedeeltelijk af te schaffen. Het exportverbod voor goederen, die strikt militair zijn of die het Chinese oorlogspotentieel kunnen vergroten, blijft gehandhaafd, zoals dit ook geldt voor de handel met Rusland en de andere communistische landen. Het gevolg van de Engelse breuk met de Amerikaanse politiek zal ver moedelijk zijn, dat het gehele stelsel van embargo's op de handel met de communistische landen zal worden ondergraven. Andere landen moeten immers wel het Britse voorbeeld vol gen, aangezien men niet kan toestaan, dat Engeland een monopolistische po sitie krijgt op de Chinese markt (Advertentie) Hij is er! De TOMADO ELEKTRISCHE KOFFIE MOLEN voor de fantas tisch lage prijs van f 23.50!! Thans overal verkrijgbaar! Haal 'm morgen... maan dag kan hij al weer uitver kocht zijn. Geef moeder nogvóór zondag de groot ste verrassing van het jaar1 Massale deportaties in Bulgarije Diplomaten in Sofia schatten, dat er de laatste tijd een 30-000 personen uit de Bulgaarse hoofdstad zijn ge deporteerd. Ook reizigers, die uit Bul garije in Belgrado zijn aangekomen, hebben meegedeeld, dat een nieuwe golf van deportaties in de stad woedt. De weggevoerden krijgen bepaalde ge bieden in Bulgarije als verplichte woon plaats aangewezen. De personen, die de hoofdstad moeten verlaten, krijgen hier voor drie dagen d etijd. De razzia's worden in de vroege morgen uren gehouden. Westelijke diplomaten hebben reeds bij de Bulgaarse autoriteiten geprotesteerd tegen de bemoeiing van de politie met burgers, die voor de buiten landse vertegenwoordigingen werken. Weer twee doden bij autorace In de race om de grote prijs van St Etlenne zijn twee auto-coureur6 van de Ferrari-ploeg met elkaar in botsing ge komen en gedood. De Italiaan Carrini en de Portugees Baretto reden in de afde ling voor sportwagens boven 1500 cc op de autobaan buiten de stad in tegenge stelde richting op elkaar in. gerhuis te verwachten, dat de meerder heid van de Chincom-groep (de advies groep voor de handel met China, waar van alle NAVO-landen en Japan met uit zondering van IJsland lid zijn) ook het besluit zouden nemen het embargo ge deeltelijk op te heffen. Onmiddellijk na het bekend worden van het Engelse besluit, heeft het Ame rikaanse departement van buitenlandse zaken laten meedelen, dat de regering zeer teleurgesteld is over de breuk van Engeland met de andere westerse lan den. De meeste van de Chincom-landen. aldus de Amerikaanse verklaring, wilden de strenge bepalingen handhaven. Enge land. door enkele landen gesteund (o.a. Japan) wilde niet langer een onderscheid tussen China en de overige communisti sche landen handhaven. Amerika is van mening, dat de vei ligheid van de vrije wereld het best ge diend is met de handhaving van de han delsbeperkingen. Anders door achterdeur Engeland heeft tegen deze redenering dit bezwaar (een bezwaar, die reeds twee jaar geleden werd kenibaar gemaakt) dat communistisch China de verboden goe deren toch zou krijgen via de Russische achterdeur De voor China verboden goederen mogen immers wel naar Rus land geëxporteerd worden, dat ze weer verder levert aan China. Daarom, zo menen de Engelsen, gaat het niet aan een onderscheid te maken tussen Rood-China en Rusland. Britse zakenlieden, die handel drijven met China, hebben het besluit van hun regering toegejuicht. Verwacht wordt dat de handel met dit land niet onmiddellijk sterk zal toenemen. Belangrijk wordt echter het nemen van het besluit zelf geacht. Immers, na ge durende twee jaar de wil van de Ver. Staten te hebben gedaan, heeft Enge land een besluit genomen, dat het voeren van een zelfstandige politiek betekent. Vier vissers zaten opgesloten in het wrak van hun scheepje Hr. Ms. onderzeeboot jager Groningen heeft woensdagmiddag in het Schulpengat de kotter Texel 24 in volle vaart overvaren, waarna dit scheepje vrijwel onmiddellijk is gezonken. Hoewel de vijf opvarenden van het visserscheepje zich op één na alle onderdeks bevonden, kwam als door een wonder niemand om het leven. De vier mannen zaten ongeveer tMjf minuten opgesloten in het wrak vai kotter, die onmiddellijk na de aanvaring kap6ei6de en met de kiel boven bleef Hr. Ms. Groningen liep een havende neus op door de aanvaring met het vissersvaartuig Texel 24. De onderste foto toont enkele der gered den van de Tx 24, terwijl zij de Groningen verlaten. Acht doden m In een viertal Libanese plaatsen zijn gisteren relletjes tegen de regering uit gebroken. Met tanks en pantserwagens moest het leger tegen de demonstranten optreden. In Beiroet kwamen acht per sonen om het leven, tientallen werden gewond. De demonstraties stonden onder leiding van twee ex-premiers: Saib Salam en doellah Yafi, die een algemene staking wilden uitroepen omdat premier Solh weigerde af te treden en plaats te ma ken voor een neutrale regemg, die de op negen juni beginnende algemene verkie zingen zou moeten leiden. Bovendien wa6 de demonstratie een protest tegen het re geringsverbod van demonstraties. Een PFLIMLIN THANS INFORMATEUR DE LEIDER van de M.R.P., Pierre Pflimlin is nadat Pleven de opdracht van president Coty tot vor ming van een kabinet geweigerd heeft en Pinay deze uitnodiging eveneens van de hand had gewezen opge treden als informateur voor die vor ming van een nieuwe Franse rege ring. Vandaag zou hij op het nationaal gres van de M.R.P. te Biarritz zijn partij toestemming vragen het formateurschap te aanvaarden. Reeds heeft hij verschei dene besprekingen met Franse politieke leiders gehad en men vermoedt, dat hij goede hoop heeft de medewerking der cialisten te kunnen verkrijgen. In leder geval heeft Pflimlin reed6 verklaard, dat de socialisten te belangrijk zijn om zon der hen een kabinet te vormen. Hi; streeft naar een beperkt regeringspro gramma. waarbij de ratificatie der Euro pese verdragen, de beëindiging vai 6trijd in Algerije en de versterking der valuta hoofdpunten zijn. Intussen heeft de Franse Nationale Vergadering de Bank van Frankrijk gemachtigd met 380 tegen 152 stemmen een bedrag ter waarde 800 miljoen gulden aan de Franse staat te lenen. De partijleiders zijn door de mi nister van buitenlandse zaken Pineau gelicht over de Suezpolitiek. Alleen de communisten en Poujadisten waren uitgenodigd. Verwacht wordt, dat Frankrijk de de reders opgelegde boycot van het Suez- Terug uit Washington Kanselier Konrad Adenauer heeft van daag medegedeeld, dat het vrtfe westen zich opmaakt om aan Rusland een be langrijk voorstel ..van grote morele bete kenis voor de gehele wereld" te doen. Adenauer maakte dit bekend op een pers conferentie na zijn terugkeer uit Washing ton. Dr. Adenauer zeide, dat hij op het ogenblik niet in bijzonderheden kon tre den, omdat nog overleg aan de gang is DODEN OP DE WEG Op de Arnhemseweg te Apeldoorn is gisteren de 17-jarige bromfietser H. M. Logtenberg om het leven gekomen. Hij sloeg plotseling linksaf, kwam onder een auto, werd tegen het wegdek geslingerd en was op slag dood. Bij het oversteken van de weg werd woensdagavond ln Doorn de negentienjarige studente mej J. D. door een passerende auto gegrepen Zij overleed in een ziekenhuis te Utrecht Bij het oversteken van de Zeeweg in Overveen werd woensdagavond de 56- jarige A. Versteg, terreinwerker van het nationale park De Kennemerduinen, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. De heer Versteg was op zijn fiets op weg naar het park. tussen de westelijke geallieerden en de aard van de stap niet zou worden be kend gemaakt vóór de Russen zouden zijn ingelicht. Nieuwe Britse bom van grote kracht Hoewel het Britse ministerie van defen sie een volkomen stilzwijgen bewaart, meent de Daily Mail te weten, dat vandaag in de Stille Oceaan een waterstofbom van grote kracht tot ontploffing zal worden gebracht. Hierbij vergeleken zou de bom van 15 mei slechts zeer klein zijn geweest. Worosjilof beschuldigt Nederland De Sowjetpresident Worosjilof heeft bij zijn terugkeer te Moskou verklaard, dat Nederland Ned. Nw.-Guinea maakt tot 'n militaire basis tegen de. onafhankelijkheid van Indonesië en gebruik maakt van zijn vele economische belangen in Indonesië om druk uit te oefenen. Hij beweerde voorts, dat Nederlands Nieuw-Guinea een deel is van Indonesië. kanaal zal opheffen. Verder wordt het niet onmogelijk geacht, dat Frankrijk met Egypte rechtstreekse onderhandelingen zal beginnen over de kanaalkwestie. Algerije In Algerije hebben de opstandelingen een afschuwelijk bloedbad aangericht in het dorp Meoeza, waar 275 Mohamme danen op gruwelijke wijze werden ver moord ten aanschouwen van de bijeenge dreven vrouwen en kinderen. In Marseille is een vooraanstaand Frans gezind Algerijn vermoord door een andere Algerijn, die aanvankelijk rustig naast hem voortwandelde. In Parij6 is wederom een grootscheepse razzia onder de Algerijnen gehouden, waarbij het stadsdeel aan de linkeroever van de Seine uitgekamd werd. der aanvoerders, ex-premier Salam. werd met een geweerkolf in het gezicht ge slagen en daardoor ernstig gewond. Ter wijl hij in een ziekenhuis verbleef werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaar digd. Volgens oppositiekringen zijn in Beiroet 340 tegenstanders van de rege ring gearresteerd. Gevluchte Hongaren verlieten hun bezit in 't vaderland In Boedapest is bekendgemaakt dat de 2igendommen van de 200.000 vluchtelingen, iie het land sinds oktober van het vorige iaar hebben verlaten, zullen worden be handeld als eigendommen van doden. De president van het Westduitse Rode Kruis, Heinrich Weitz, h#eft gisteren mee gedeeld dat Hongarije mogelijk vrouwen en kinderen van vluchtelingen zal toe staan het land te verlaten wanneer zij dat Het Hongaarse parlement Is tegen drie juni in vergadering bijeengeroepen om te debatteren over de begrotingsvoorstellen en andere plannen van de regering. Amerikaanse studenten zochten sensatie in Hongarije Sinds zondag zijn in Hongarije twee Amerikaanse studenten verdwenen, die een liftreis maakten door West-Europa. Zij besloten eens een nachtje in Hongarije door te brengen om te zien „hoe dat nu was". Met politieke publikaties en een foto-toestel bij zich gingen ze de Oosten rijkse grens over. Een Oostenrijkse grens wachter zag dat de Hongaarse militie twee personen arresteerde aan de andere kant de prikkeldraad-versperring. Nu ook griepepidemie in Japan uitgebroken De influenza-epidemie die reeds enige tijd in Azië heerst heeft zich nu ook uit gebreid tot Japan. In het gebied van Tokio en Kyoto zijn 80.000 tot 100.000 personen ziek. Er moesten 96 scholen worden geslo ten. De influenza heeft een goedaardig karakter. Men is meestal slechts drie of vier dagen ziek. Premier Zoli komt met zijn plannen De nieuwe Italiaanse premier Zoli heeft zijn regeringsprogramma aan de beide Ka mers van het parlement voorgelegd. Het bevatte o.m. de spoedige ratificatie der Europese verdragen, steun aan de Eisen hower-doctrine en het streven naai doelmatige politieke samenwerking in de N.A.V.O. Hierbij maakte hij het Italiaan se standpunt duidelijk, dat geen verdeding tussen eerste en tweederangs Navoleden geduld zal worden. De Senaat zal volgende week beslissen op het verzoek tot vertrouwen van het ka- binet-Zoli. De Kamer van Afgevaardigden daarna. De christen-democraten kunnen rekenen op de steun van de nationale mo narchistische partij en de Italiaanse so cialistische beweging. De Nenni- en Sara- gatsocialisten hebben reeds verklaard te zullen tegenstemmen. Echter zou Zoli i kleine meerderheid kunnen verkrijgen. SOWJETUNIE ZOU SUPER-H-BOM NIET DURVEN BEPROEVEN PARTIJLEIDER Kroesjtsjef zou onlangs tegenover Poolse journalisten hebben verklaard, dat de Russen een h-bom heb ben, zo krachtig dat zij daarmee niet dur ven experimenteren. De bom zou de ijs kap op de Noordpool kunnen doen ont dooien, waardoor het peil van de oceanen meer dan 23 meter zou stijgen en steden als Londen en New York zouden onder- „De bom is zo groot, dat wij haar niet kunnen proberen, zelfs niet binnen het uitgestrekte gebied van de Sowjetunie", moet Kroesjtsjef gezegd hebben, eraan toevoegend, dat één bom van deze explo sieve kracht genoeg zou zijn voor het verwoesten van Engeland of Frankrijk. Een explosie van deze bom in het meest ifgelegen Noordelijke deel van de Sow- ïefunie zou rampzalige gevolgen hebben voor geheel Scandinavië. Doodstil was het gisteren op 't Amerikaanse militaire kerk- hoj te Margraten, toen een Amerikaanse soldaat zijn hoorn naar de mond bracht. The last post weerklonk over de graven. Memorial day de dag waarop de Amerikanen hun gevallenen herdenken. Dit jaar juist op de dag van de herdenking van Christus' hemelvaart: Christus bereidt de woningen toe voor Zijn gelovigen Voordat het scheepje voorgoed in de golven verdween, Richtte het zich nog even op. De bemanning van de oor logsbodem had toen gelegenheid, de schipbreukelingen te redden. De roer ganger was al eerder uit zee opgepikt. Na binnenkomst van de vrij ernstig be schadigde onderzeeboot jager te IJmuidcn gut de commandant, kapitein-luitenant ter zee A. M. Nlessink, een feitenrelaas van de toedracht, waarbij hij uit de aard der zaak niets uitliet over de schuld- Het was mooi, helder weer toen de Groningen uitvoer met bestemming de Verenigde Staten. Vaart vermeerderend omdat de kruiser Hr. Ms. De Zeven Pro vinciën moest worden ingehaald, kwam men om 13.29 uur precies recht voor de tegemoetvarende TX 24. Er was op dat moment weinig scheepvaart op zee. Op de brug van de Groningen bevon den zich de officier van de wacht, de 6einer en de korporaal van de navigatie gevechtsinformatiedienst, bijgestaan door de roerganger en de bedieningsman voor In volle vaart De TX 24 kwam met kruisende koers over bakboord aanzetten en aldus over ste Niessink „op een goed ogenblik hoorden wij in de longroom onze fluit een paar korte stoten geven, het sein om een tegenligger er opmerkzaam op te ma ken, dat hij een gevaarlijke koers stuurt". De commandant van de Groningen had geconstateerd, dat de TX niet viste op het moment van de aanvaring en vol gens het aanvaringsreglement had de kot ter dan ook moeten uitwijken. De Groningen ramde de kotter in volle vaart De onderzeebootjager voer daar door iets omhoog en werd afgeremd. Op hetzelfde moment stonden de telegrafen op stop. De officier van de wacht liet meteen „rood en blauw 6luiten", wat betekende, dat het schip ogenblikkelijk in staat van alarm wa6. De waterdichte schotten gin gen dicht en de luiken werden gesloten. De commandant, ijlings naar de brug gerend, zag het kotterlje met de kiel om hoog achter de oorlogsbodem drijven. Op 25 meter afstand van het aangevaren scheepje lag een drenkeling in zee. Deze werd direct gered. Het bleek te zUn de matroos-motordrijver A. Vonk, een broer van de schipper van de TX 24. Naar schatting vijf minuten later kwam de kotter langzaam overeind. Toen konden de overige vier opvarenden worden ge red. Dezen bevestigden in grote lijnen het re laas van overste Niessink. Zij vertelden dat een hunner bezig was koffie te drin ken en dat de overige drie te kooi lagen toen het scheepje na een daverende klap een 6lag om zijn lengteas maakte. Na hun redding was de kotter 6nel in de vrij rustige zee weggezonken. De onderzeebootjager brak de reis naar de Verenigde Staten onmiddellijk af en zette koers naar IJmuiden, waar de ge redde vissers bij de Noordersluis aan wal werden gezet. De Groningen heeft bij de aanvaring een gat in de voorsteven gekre gen, dat het schip het uiterlijk gaf van een vinnige haai: een gekartelde plaat pantserstaai bleef ln het gat hangen. Na het schutten voer de beschadigde oorlogsbodem naar Buitenhuizen, waar de munitie van boord werd gehaald. Ver volgens 6toomde het schip op naar Am sterdam, waar het gerepareerd zal wor- Bordenwasser in New York "TEN VEERTIENJARIGE Italiaanse di plomatenzoon is in Amerika zes ken ondergedoken geweest. Recherchi van de federale recherche vonden hem woensdag ln New York, waar hjj al die tjjd als bordenwasser en boodschappen jongen had gewerkt, terwijl zijn oudere In Chicago dachten dat hij ontvoerd en waarschijnlijk niet meer in leven was. Vittorio Barattieri is de zoon van de Italiaanse consul-generaal in Chicago. Hij was op 16 april uit school niet thuis gekomen. Met 120 dollar op zak had Vit torio het avontuur opgezocht „alleen maar om iets opwindends te beleven." zoals hij achteraf zei. Dat wistén zijn ouders natuurlijk niet. Dodelijk ongerust schakelden zij de mach tige federale recherohe in. die meer dan 10.000 circulaires met bijzonderheden over de vermiste jongen door de Ver Staten verspreidde. Tito in december naar Djakarta De Zuidslavlsche vice-president luite nant-generaal Svetzar Voekmanic bezoekt in augustus Indonesië voor belangrijke politiek besprekingen. Tito komt in decem- De plaatsvervangende minister tenlandse zaken van rood China Tsjang Wen Tian voert thans belangrijke bespre kingen te Djakarta. Opvolger Kwee Djie Hoo Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft te Djakarta beves tigd, dat de heer Marjunani de heer Kwee Djie Hoo zal opvolgen als diplomatiek ertegenwoordiger te 's-Gravenhage Hij zal in juli naar Nederland vertrekken. Nieuw lid Eerste Kamer Nu mej. J. Zeelenberg haar benoeming tot lid der Eerste Kamer niet heeft aan genomen, heeft de voorzitter van het Cen traal stembureau in haar plaats benoemd •erklaard de heer A. Querido te Amster dam. die voornemens is deze benoeming Het betreft hier de vacature Verwey-Jonker (soc.) die ontslag nam in verband met haar benoe ming tot lid van de Soc. Economische Raad. De tóp, waaraan het terugvinden van de jonge avonturier te danken is, kwam van een televisiekijker, die dezer dagen een foto van de vermiste jongen via het beeldscherm onder ogen kreeg. Toen de rechercheurs de gezochte knaap aanhielden, probeerde deze eerst zijn ware identiteit te verbergen. Nadat hij door de mand was gevallen, zei hij juist van plan te zijn geweest, naar huis terug te gaan (Advertentie) KOELKASTEN vanaf 345.— DE ELEKTRO SPECIAALZAAK FIRMA j. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 4 TELEFOON 32176 HET WEER IN EUROPA j«| i! 11 (Mo Kopenh. Londen half bew. lioht bew. zw. bew. zw. bew! WZW 6 Z 3 WN'W 5 WNW 3 windstil N 3 Bordeaux Grenoble Bc"i)n Frankfort lichTbew. N'NW 2 winds Lil NNO 3 ZZW 3 ZUrlcb regen ZW 2 windstil l^n"b"uck half bew. ZO 7 windstil O.»"' windstil ONO 1 .1*1* WEERBERICHT Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot morgen- f avond: Koude nacht met JV weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen zonnig weer. In de kuststreken in de mid dag zeewind. Iets warmer. Aanhoudend droog. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN OP 1 JUNI Zon op 4.28, onder 20.52; maan op 7.38,

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1