Ter Aarse raadsleden willen meer woningbouwgeld Kerkrestauratie loopt geen gevaar Herstel van de molen is werkelijk hard nodig ft CHR. MILITAIR TEHUIS NOG DIT JAAR OPEN Nieuws voor Hazerswoude Herv. bejaardencentrum voor 120-150 personen? VISSERIJGOLFIES NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 29 MEI 1957 Chr. nat. school wordt centraal verwarmd In Langer aar en Papenveer meer bouw dan in Aardam-Korteraar TN DE gisteravond door burgemeester B. J. Hogenboom voorgezeten ver- gadering van de Ter Aarse gemeenteraad de heer F. Sassen was met kennisgeving afwezig werd meegedeeld, dat Ged. Staten de aan schaffing van een vrachtauto-vuilniswagen hadden goedgekeurd en dat dit college evenmin bezwaar had tegen het aanbrengen van een centrale verwarmingsinstallatie in het in aanbouw zijnde gymnastieklokaal te Langera ar. Geen der raadsleden kwam In opstand worden uitgevoerd. Dat de heer Koning tegen de wijziging van de gemeenschap- aan de hand van cijfermateriaal kon aaD- pelijke regeling keuringsdienst. De ver- tonen, dat te Langeraar en Papenveer andering hield in, dat bij het omslaan verhoudingsgewijs meer' was gebouwd van het saldo van een bepaald jaar dan te Aardam en Korteraar, komt, aldus (meestal nadelig, soms voordelig) voort- de voorzitter, doordat er verschil is in aan niet de oppervlakte van eed gemeente de mate, waarin in de buurtschappen en haar inwonertal als criteria gelden, particulier wordt gebouwd, jaaar dat In bet vervolg alleen het aantal Wethouder Volgeling zei de opmer. inwoners er nog maar toe doet. Sommiee k gemèenten bestaan immers voor een groot deel uit water. Voor de Chr. nat. school werd krediet van ruim f 44.000 beschikbaar ge steld. Daarmee zullen voorzieningen den getroffen en leermiddelen en meube len worden aangeschaft. De voorzienin gen omvatten de aanleg van centrale ver warming en de aankoop van materian voor het gymnastieklokaal. B. en W eisen, dat de aanleg der verwarmings installatie publiekelijk wordt aanbesteed. Het college behield zich verder de goed keuring van de gunning van dit werk De R.K. kleuterschool krijgt medewer king bij de aanschaffing van meubilair en ander materiaal voor de eerste inrich ting van een derde in gebruik genomen lokaal van de kleuterschool te Langeraar. Niet te spreken Over de wijze, waarop de N.V. Bank voor Ned. gemeenten haar van insti tutionele beleggers verkregen gelden onder de verschillende daarvoor in aanmerking komende gemeenten hac verdeeld, was de raad niet best te spreken. De bezwaren kwamen hierop neer, dat gemeenten, die tussen 1954 en 1956 al veel bouwden, nu niet meer zoveel behoefte aan woning bouw hebben. Ter Aar, dat geen hoog contingent kreeg toegewezen, heeft die behoefte nog wel zeer sterk en nu werd aan deze gemeente door de Bank voor Ned. gemeenten slechts f 168-600 toegewezen, een lening met een looptijd van 30 jaar, tegen 4,25 procent rente. Van dit bedrag zal dit Jaar nog f 62.200 worden uitgekeerd. De rest komt volgend jaar. Algemeen waren de raadsleden van oordeel, dat Ter Aar beter geholpen dient te worden, vooral omdat de gemeente veel grote gezinnen heeft. De gemeenterekening 1955 werd vastge steld met op de gewone dienst aan inkom sten f628 359.68 en aan uitgaven f014 095. zodat het batig saldo f 14.164.68 bedraagt; op de kapitaaldienst staat een uitgaven- bedrag van f 1.609.612.57 en een bedrag aan inkomsten van f 1.437.022.33. Het nadelig saldo beloopt dus f 172.590.24. Minder vlot In acht woningwetwoningen te Aar- dam zullen boilers worden aange bracht. Nadat dit besluit was geno men, was de agenda afgehandeld, in Vlot tempo. De afwerking van de rondvraag verliep minder vlot. De heren Van Eijk en Koning hadden de indruk, dat naar verhouding meer wo ningen waren gebouwd te Langeraar en Papenveer dan te Aardam en Korteraar. Zij noemden dit een schrille tegenstelling. De heer Koning vond het bovendien billijker, dat de gerepatrieerde gezinnen over de verschillende buurtschappen wor den verdeeld. De voorzitter zette het standpunt van B. en W. uitvoerig uiteen Het college Is diligent t.a.v. de woningbouw zei hij. Wij willen zoveel mogelijk plannen gereed hebben. Wij willen nu 45 woningen gaan bouwen en de verdeling is door ons als bij u bekend vastgesteld, omdat het bou wen op verschillende plaatsen ons meer geld kost Het volgende bouwplan zal in Aardam king van de heer Koning niet te kun nen begrijpen en die ook niet te kun nen nemen. Kennelijk toont de be volking van Langeraar zelf meer ini tiatief, zei hij. Ook wethouder Den Hollander toonde zich verbaasd over wat de heer Koning had gezegd. Hij deelde mee zich geheel achter zijn collega-wethouder te stellen wat de verdeling der woningwetwoningen ABBENES Spreekbeurt Donderdagavond om half acht zal in het verenigingsgebouw de heer G. Nijhof voor de Oud-Gereformeerde Gemeente een spreekbeurt vervullen. aangaat. Als wij zo verder moeten praten als de heer Koning doet. zo verklaarden de beide wethouders, dan krijgen we ver wikkelingen in de raad. Rondvraag Over de toewijzing van woningen gerepatrieerden zei de voorzitter, da het uitbreidingsplan Aardam hoogstw; schijniijk drie gezinnen zullen worden ge huisvest. De heer Van Vliet merkte bij wat verder over deze kwestie werd ge zegd, op, dat te Aardam al zeven voor keurswoningen voor het rijk zijn. Er werd bij deze rondvraag verder nog gesproken over de beplanting aan beide kanten van het Kerkpad, waar de heer Uijttewaal riet wil zien gezaaid, over de Hoekse Aarkade, die vermoedelijk zal worden verbeterd, zodra voor de verbete ringswerkzaamheden een aannemer kan worden gevonden, over de gunning van de werken in het uitbreidingsplan Langeraar, waarvoor de heer Van Vliet de aanbesteding graag publiek ziet gehou den en over de bouw nog weer van de 45 woningwetwoningen, waaromtrent de voorzitter vertelde, dat de curveprijs de aannemingssom nog steeds verscl len. Het is niet zo erg waarschijnlijk, dat dit verschil kan worden overbrugd. Mocht er geen overeenstemming worden bereikt, aldus de voorzitter, dan zal de gemeente zich van de huidige inschrijver moeten distanciëren. Afscheid schoolhoofd Het hoofd van de Hervormde school, de heer A. van Sprang, heeft gisteren af scheid genomen van de leerlingen. Door bijzondere omstandigheden was hij maai acht maanden aan de school verbonden Hij keert terug in zijn vroegere betrekking te Ermelo. De heer Van Sprang had reeds eerder afscheid genomen van het bestuui Rijnsaterwoude B. en ïT. zullen alles doen om woningbouw te laten doorgaan De raad van Rijnsaterwoude kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Kammenga. Aanwezig waren alle leden. Aan de orde kwam het voorstel van B en W. tot wijziging van de gemeenschap pelijke regeling van de vleeskeurings dienst. Als maatstaf voor de verdeling het nadelige 6lot zal het aantal in- ;rs der gemeente genomen worden Tot nogtoe gold het aantal inwoners, ver meerderd met het aantal hectaren dat de gemeente groot iö, als maatstaf De voorzitter deelde mede, dat het ma ximum krediet bij de Bank van Ned. Gemeenten over 1957 werd bepaald op f 50.000. De restauratie van toren en kerk vordert steeds meer uitgaven, zodat het krediet verhoogd dient te worden. De bank is bereid, het krediet tot 1 juli op te voeren tot f75.000. De heer Broekhuizen vroeg of het kre et na 1 juli nog omhoog kan. De i zitter geloofde dat dit wel zal gaan; de opdracht tot restauratie was namelijk al gegeven vóór de bestedingsbeperking kwam. B. en W. zullen op tijd verhoging an het krediet aanvragen. De voorzitter deelde mede dat de gemeente Rijnsaterwoude uit de be schikbare fondsen voor de woning bouw f 14.100 kan lenen. De raad ba- sloot, met de Bank van Ned. Gemeen ten een geldlening aan te gaan. Voor de tien woningen die men bouwen wil, is dit slechts een druppel op een gloeiende plaat. Wil men de hulzen bouwen, dan zal aanvulling van de geldmiddelen gezocht moeten worden. B. en W. zullen alles doen om de bouw te laten doorgaan. Van Ged. Staten was een 6chrjjven inge komen betreffende de begroting 1957. Zij zagen gaarne dat alle kapitaalsuitgaven de begroting zouden verdwijnen, ten minste al die werken die in 1957 via de capitaaldienst onder handen genomen zouden worden. B. en W. willen echter Hondsdijkse polder Koudekerk de i de Ingelanden van de HondsdUkse polder in Jaarvergadering bijeen. De secretaris- penningmeester maakte melding van een batig saldo ad 592,87. De begroting voor 1957 sluit met f 6248,26 by een omslag van ƒ11 per hectare. Men machtigde het bestuur tot het doen van af- en overschrijvingen. De heer J. D. Corts werd benoemd tot lid van de commissie voor het nazien van de rekeningen. De heer J. Bijsterbosch werd plaatsvervangend lid. D® heer Heemskerk meende, dat het wenselijk is de molenaar een gratificatie te geven met het oog op het extra werk door de vele regenval in 1956. Er werd flink gediscussieerd over dit voorstel aangezien het salaris van de molenaar verleden Jaar nog is verhoogd. Ten slotte werd beeloten een gratificatie van 100 te verlenen- Van G.S. was een brief binnengeko men, waarin zij zich bereid verklaren vijftien procent van de restaura tl ekosten van de molen te betalen, mits het rijk eenzelfde bedrag uittrekt. De restauratie la hard nodig. Uit de bespreking bleek, dat er wel Ingelanden m|Jn, die voor een andere bemaling voelen. In leder geval is het onredelijk, dat de molen op kosten van de polder in goede staat moet worden gehouden. De meerderheid is vóór een restauratie, maar men ziet niet in, dat de Ingelanden moeten opdraaien voor de kosten van het be houd van het landschapsschoon. Er is echter gebleken, dat de molen onvoldoende watertoevoer krijgt, doordat de sloten niet goed worden gebaggerd Hieraan kunnen de ingelanden wèl het nodige doen, waarop van bestuurszijde werd aangedrongen. Rekening houdend met het besprokene zal het bestuur na uitsluitsel van G.S. met nieuwe voorstel len komen. De heer D. P. van Leeuwen werd met grote meerderheid tot voorzitter herko- Consultatiebureau De eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau valt in verband met He melvaartsdag op 13 Juni. Collecte De collecte voor het Rode Kruis heeft 122.28 opgebracht. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: Johannes Schippers Jr. te Woubrugge en Pietje M. Gulde- mond. 20 jr. GEHUWD: M. Ph. van Tubergem 25 Jr. Amsterdam en B. A. Wille 24 Jr. enige posten handhaven, nl. het teren der wegen, de verbetering van de straatver lichting en de aankoop van leermiddelen voor de o.l.-school. De raad kon hiermede akkoord gaan. De begroting 1957 werd in deze zin gewijzigd. De raad besloot medewerking te ver lenen aan het bestuur van de vereniging voor Chr.-Nat. schoolonderwijs tot het beschikbaarstellen van gelden voor het onderwijs in de lichamelijke oefening. Een schets van het vooraanzicht van het Christ, militair tehuis, dat dit jaar in Katwijk aan den Rijn voor de marinemannen van het vliegkamp Valkenburg gereed zal komen. Katwijk aan den Rijn Van nieuw marinehonk verrijzen reeds de muren JN DE TWEEDE HELFT van de aprilmaand van 1947 werden door de plaatselijke correspondent van de Nederlandse militaire bond „Pro Rege" pogingen gedaan, om in een van de bestaande lokaliteiten in Kat wijk aan den Rijn te trachten een militair tehuis in te richten. Helaas strandden die pogingen. De eerste stappen op een zeer lange weg waren echter gezet, want sedertdien hebben de mannen en vrouwen van Pro Rege niet opgehouden te trachten het reeds in 1947 gestelde dodl te verwezen- lijken. De weg is niet alleen lang geweest, maar ook moeilijk. Maar dat het doel bereikt diende te worden, daar waren allen het over eens. Elf kaasmakers kregen hun diploma In café Verhaar reikte burgemeester Den Hollander gisteravond de diploma'! uit aan de geslaagden van de cursus kaas maken. Vele cursisten waren erin ge slaagd zich de f|jne kneepjes van hei kaasvak eigen te maken, hoewel de spre kers op de diploma-avond erop aandron gen de kennis over kaasbereiding te blij ven vermeerderen. De heer W. van den Akker verwelkom de de cursisten, burgemeester Den Hol lander, wethouder Molema van Koude kerk, de heer Heykoop, voorzitter van dc kaasproducenten en de vertegenwoordi gers van het kaasproefstation te Gouda en de R.V.D., de heren Nutseler. Adema en Parelberg. Het verheugde de heer Van den Akker, dat de cursisten steeds op de kaasdagen een goede beurt maken him produkten. Burgemeester Den Hollander reikte, nadat de cursisten enkele vragen hadden moeten beantwoorden, die de heer Nut seler stelde, met een enkel woord de diploma's uit. Het getuigschrift ontvingen de dames A. C. A. Koot, M. J. W. Broek huizen, M. A. A. Menken en T. Groen- van der Bijl, allen te Hazerswoude er de Koudekerkse dames A. P. Heemskerk- van der Geest, J. A. Kapteyn-Reyneveld en J. van Leeuwen-de Korte. Vier heren ontvingen het diploma, namfelijk D. Kap- teyn te Leiderdorp, J. A. Menken en N C. Kerkvliet te Hazerswoude en Joh. vax der Salm te Koudekerk. De heer Heykoop, voorzitter van de kaasproducenten, sprak een kort felici tatiewoord, waarin hij de geslaagden op wekte hun kennis over kaas te Gistermiddag kwam een motorrijder, de heer A. A. S. uit Stompwijk in botsing »en vrachtauto bestuurd door de heer A- L. uit Leidsendam. Terwijl de motor- •ijder kwam te vallen raakte hij ook nog :en acht jarig meisje C. T. uit Stompwijk, die daar ter plaatse fietste en ook viel. De motorrijder moest met een hersen schudding per ziekenauto naar huis wor den vervoerd, terwijl het meisje met de schrik vrij kwam. Nieuws voor en van Alphen a. d. Rijn van de N.V. Spanbeton De personeelsvereniging van de N.V. Nederlandse Spanbetonmaatschappij bood gisteren in de grote Nutszaal leden directie een gezellige toneelavond aan. heer A. J. Struyck, voorzitter van de per soneelsvereniging, sprak een welkomst woord, in het bijzonder tot de directeuren C. Verruyt en ir. A. S. G. Bruggeling afgevaardigden van de fa. Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. De toneelgroep van de personeelsvereni ging trad deze avond voor het eerst op Onder regie van ir. M. Kroes werd heel erdienstelijk het komische stuk „Een ba- iy van 1000 weken" opgevoerd. De spel ets. die op twee na voor het eerst op de plan ken stonden, hebben het er prima afge bracht. Aan het succes van de avond hielp het ensemble van de heer M. Nij- kamp zeker in grote mate mee. Bijzonder pplaus oogstte het jongste personeelslid LEIMVIDEIS Agenda gemeenteraad De gemeenteraad van Lelmuiden komt vrijdag in openbare vergadering bijeer agenda vermeldt onder meer: wijziging gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst; wijziging gemeenschappelijke regeling technische dienst; wijziging legesverorde ning; voorstel tofthet vaststellen van eer algemene regeling inzake het verlenen gemeentelijke bijdragen in studiekos- ontslag op verzoek aan gemeente werkman C. J. de Rijn; benoeming ge meentewerkman; benoeming lid com woonrutmtewet; wijziging begrotingen I en 1957; aangaan geldlening woning bouw; toetreding Bouwkas. Brand bij bloemkweker Dinsdagmiddag constateerde bakker Ad miraal brand in de pakschuur van de bloemkweker Koek, welke schuur aan gebouwd is aan de woning van deze kweker. Een partij pakpapier en kranten had vlam gevat. De heer Admiraal liet, terwijl hij met emmers water aan het blussen 6loeg, de brandweer alarmeren brandweer was zeer spoedig ter plaatse en wist met enkele waterstralen het brandje te blussen. Bij onderzoek i6 gebleken, dat het brandje in de pakschuur van de heer Koek i6 ontstaan door het spelen met lucifers. Een achtjarig knaapje had de boel aangestoken. VOORHOUT Spoedeisende raad De gemeenteraad van Voortiout komt vanavond om 8 uur ten gemeentehuize in spoedeisende vergadering bijeen. De agen da vermeldt een voorstel tot het aangaan een wonlngbouw-geldlening met de bank van Nederlandse gemeenten. Verder 'orden wijzigingen ter tafel gebracht in de gemeentebegroting 1957. noodzakelijk de uitbreiding van de rooms-katiho- lieke jongensschool en de aanleg van wa- terledding ten behoeve van de percelen Leidsevaart 1 en 3. Aanbesteding r.k.-school Dinsdagmorgen werd de te bouwen 8- klasstge school voor r.k. onderwijs aanbe steed. Er waren 24 inschrijvingen. Laag ste inschrijver was het bouwbedrijf J. W Schutte te Ammerzoden met 216.000. Hoogste waren de firma's Van der Bent en Zn. te Wassenaar en H. Fennis te Bus- sum met beide 300.000. WOUBRUGGE Gemeente aanvaardt woningbouwlening De raad kwam in een korte zitting bij een ter bespreking van een schrijven van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Hierbij werd de gemeente een woning bouwlening aangeboden van 28.100. verdeeld over de Jaren 1957 en 1958, resp. van 10.500 en 17.600, op een rente voet van 4Vi pet. Dit bedrag is gebaseerd op he>t aantal in de jaren 1954', 1955 en 1956 tot stand gekomen woningwetwonin gen in de gemeente. Nadat enkele raadsleden nadere inlich tingen hadden gevraagd over voorwaar den en eventuele besteding van deze lening, deeflde de voorzitter mede, dat de lening ten doel heeft de algemene fi nanciële toestand te verlichten. De raad ging zonder verdere discussie akkoord met deze lening. brug weer in werking is getreden, zal de brug op zondagen voor het waterver keer open zijn van 13.3017.30 uur. deren. Mevr. Kapteyn-Reyneveld bood de heer Nutseler een kaasbord aan, nadat zij alle cursisten in een humoristisch ge dicht de revue had laten passeren. Ook de heer Molema burgemeester Den Herder was verhinderd bood ge lukwensen aan. Ten slotte proefde men gezamenlijk de op de praktische lessen gemaakte kazen. Voor 9t eerst sinds jaren Vliegtuigen schrijven in de lucht (Van r verslaggevers) Het Nederlandse Luchtreclame Bedrijf te Amsterdam is vorige week voor het eerst sinds jaren weer begonnen met „luchtschrijven". Voor een grote sigaret- tenfabriek is in het weekend boven ons land op deze manier reclame gemaakt. Het bedrijf heeft twee North American Harvards dezelfde toestellen die op de Rijks Luchtvaart School worden gebruikt en die zijn uitgerust met tanks gevuld met rookstof. Jarenlang had men van deze ma nier van reclame maken geen gebruik ge maakt, omdat het te duur was en men bo vendien vliegtuigen nodig had die hoog kunnen vliegen. Met de Harvards is het mogelijk zelfs bij harde wind reclame te maken, door op grote hoogte te gaan vliegen. Het vliegkamp Valkenburg immers v na de oorlog uitgegroeid tot een grootste vliegvelden in ons land. E meer tijd verstreek, hoe meer de no< zaak gezien werd, een militair tehuis stichten, want de bezetting van het n rinevliegkamp werd steeds groter. Sedert 1950 hebben ongeveer een 2000 n mannen daar hun permanente m woonplaats. De braniekraag is drukke straten en op het strand va wijk en in de omgeving een vertrouwd beeld geworden. Bij honderden trokken al de jaren na 1945 na diensttijd de n rinemannen de poorten van „Valki burg" uit, de „wal" op, naar her en en ze moesten (en moeten) hun vertiei maar ergens zoeker). Er bestond geen gelegenheid waar d jongens iets kon worden geboden, wat als protestantse christenen zo graag had den willen doen. Aan de slag De zomer van 1951 bracht echt) een nieuw gezichtspunt. De afd. Val kenburg van de Vereniging beroeps- schepelingen Zeemacht deed eer roep op het gemeentebestuur van Kat. wijk om ontspanningsmogelijkheden te scheppen voor de jeugdige militai ren. Het gemeentebestuur reageerde met het beleggen van een vergadering, waar afgevaardigden van verschillen de organisaties uit de Katwijkse ge meenschap bijeenkwamen. Op deze vergadering konden geen besluiten genomen worden. Wel was een en an der een stimulans voor de „Pro Rege"- mensen opnieuw actief te worden. Men ging met kracht aan de slag. In de belde Katwijken werden afde lingen gesticht van „Pro Rege" Katwijkse raadsagenda aangevuld B. en W. willen vormingsklas verbinden aan Chr. huishoud- en industrieschool VOOR DE RAADSVERGADERING van hedenavond is door B. en W. een voorstel aan de agenda toegevoegd. Het is een voorstel tot het nood zakelijk verklaren van uitbreiding van het leerplan der Christelijke Kat wijkse industrie- en huishoudschool met een vormingsklas. De meisjes uit deze gemeente, die tot nu toe een vormingsklas wilden bezoeken, waren aangewezen op Leidse of Haagse scholen. Het is begrijpelijk, dat ver schillende ouders om uiteenlopende redenen er bezwaren tegen hébben hun dochters aan die scholen deze opleiding te laten volgen. Daarom heeft het bestuur van de Chr. Katwijkse industrie- en huishoudschool besloten dergelijk vormingsonderwijs te gaan geven. In antwoord op eerder door dr. G. W. Overdijktok gestelde vragen betreffende mogelijkheden om in de Voorstraat pa piermanden te plaatsen, antwoorden W., dat deze suggestie niet voor voering vatbaar is in verband met hinder het verkeer en ook uit vrees vernielzucht. Hetzelfde raadslid had ge vraagd om een zodanige verandering de politieverordening dat honden voortaan slechts onder toezicht op de openbare weg mogen. B. en W. voelen hier niet voor Vele dieren zouden m worden opgevangen en ondergebracht in de bewaarplaats, terwijl het zich laat aanzien, dat vele eigenaren hun dieren niet zullen terughalen, zodat tot afmaken zal moeten worden besloten. De heer N. J. van Duijvenbode had be zwaren geopperd tegen het aanbrengen een zandzuiginstallatie in de ding van Rijnlands Uitwateringskanaal, i W. delen in antwoord hierop mede /oorzover thans kan worden nage gaan weliswaar de materie buiten de rechtstreekse bemoeiingen van het ge meentebestuur ligt, doch dat het collegt niettemin in verband met de belangen an het badbedrijf, diligent Is. Aanvraag ingediend De heer A. Wassenaar wenste te den ingelicht omtrent de stand van z betrekking tot het bouwen van bejaardencentrum in Katwijk. B. ei delen mee, dat is gestreefd naar de op richting van een interkerkelijke organl- Aanvoer van gisteren verschenen in totaal ze6 trawlers, trawlloggers en grote kotters aan de IJmuidense markt, die samen 3300 kisten aanvoerden. Hierbij waren 850 6chel 650 makreel, 100 wijting en 1800 6tuks tijve kabeljauwen. De Dirkje had daar- 'an 800 kisten vis, waarvan 200 met schel- •is, 375 makreel, 200 kleine makreel en verder 500 stuks stijve terwijl van de Nestor KW 101 690 kisten gel06t werden, waaronder 300 met schelvis, 285 makreel 200 stuks stijve. De Amsterdam lag 670 ki6ten voor de wal waarva schelvis, 80 kool, 430 makreel en 40 kleine kisten haring, en de KW 176 had 410 kis- n totaal, waarvan 170 schelvis, 170 makreel en 500 6tljve, terwijl van de KW 74 410 kisten in de hal stonden, waar onder 200 met schelvis, 125 met makreel, plus 400 stijve en de Wiron III had 210 kisten aanvoer, waarvan 90 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 40 makreel plus 150 tuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart roerde 1000 kilo tongen aan. Voor het buitenland De regels en kisten kabeljauw gingen [isteren naar België voor f 42—62 per egel grote dikkoppen en voor de kleine kabeljauw werd van f 2435 de reg€ taald. De kisten grote haaldèn van f 54 69 en de kisten kleine, die ditmaal eens naar België verkocht zijn, deden f 5770. De grote schelvis ging van (export)hand voor f 1720 en men b taalde voor de grote tongen f 3.202.i terwijl voor de grootmiddel van f 33.20 kwam en voor de kleinmiddel is f 33.40 gegeven. De enen deden f 2.702.75 en de slips haalden f 2.102.20. Binnenlandse markt De binnenlandse handel kocht de grote gullen af tegen f 2030 de kist en be taalde de middelgul met f 1724 terwijl voor de torgullen f 812.50 kwam. De zwarte kool noteerde f 4149 en de witte kool boekte f 57, terwijl de lengen f 42 48 haalden en de verdere 6cheivt6soorten tegen eenheidsprijs van de hand gingen; f 1015. De wijting maakte niet meer dan f 1215 en de makrelen f 12.5020. terwijl de haring van de f 3022 betaald ls. Mlddci Aan de markt van vanmorgen verscheen de Haarlem met 1300 kisten in totaal, met kool, 400 met schelvis verder 200 kleine kisten haring. satie. Deze opzet is niet geslaagd, omdat van de zijde van de Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee een mededeling werd ontvangen, dat voor hetzelfde doel in eigen kring reeds een stichting vormd. Er is al een aanvraag om bouw grond in Overduin ingediend. Gedacht wordt aan het bouwen van een centrum, bestaande uit een ver zorgingstehuis voor 120 A 150 personen en van ongeveer 20 eengezinswonin gen. Dit centrum zal ook toegankelijk z|jn voor personen van andere kerke lijke gezindte. Kortgeleden is een verzoek binnenge komen van het bestuur van de landelijke Hervormde bouwstichting voor bejaarden te Utrecht. Dit bestuur vroeg principiële uitspraak met betrekking tot financiële medewerking aan de bouw op een nader te bepalen bouwterrein in het uitbrei dingsplan van een pension voor bejaarden met een capaciteit van 130 verzorgden, benevens 10 personeelsleden alsmede 20 bejaardenwoningen voor eohtparen. bedoeling is, dat dit centrum na opleve ring zal worden verhuurd aan de stich ting Hervormd bejaardencentrum te Kat wijk. Een beslissing is door E niet genomen. Ouderavond van CJVF In het wijkgebouw Abeelplein werd door de C.J.V.F. een ouderavond gehou den onder leiding van mej. J. Eikelen boom. Jacoba van Dijk las een opstel Maartje Ketting een gedicht. Uit het jaar- :lag bleek dat de vereniging nog steeds in ledental toeneemt. Na de pauze werd toneelstukje opgevoerd. Aardig ook de pantomine „Op het bankje" •ke Guyt en Mientje van Beelen zegden gedichten. Nadat enkele liederen waren gezongen, volgde het toneelstukje Poppenland. Het volksdansje deed het op deze vrolijk) vond ook goed. Doktcrsdienst De dienst van de hulsartsen wordt oi Hemelvaartsdag waargenomen door dok- r P. Visser, Zeeweg 77. Leger des Heils Op Hemelvaartsdag zal een groep sol daten van het Leger des Heils in Leiden openluchtactiviteit ontplooien in Katwijk Zee. Op het programma staat straat zang en om 3 uur een openluchtsamen komst op de bekende plaats aan de Bou- Hulsvull Inplaats van donderdag wordt het huis vuil maandag opgehaald. Hoog en laag water Heden, woensdag 29 mei: hoog water 3.01 en 15.26, laag water 11.06 en 23.28. Donderdag 30 mei: hoog water 3.39 en 16.07, laag water 11.48. Vrijdag 31 mei: hoog water 4.19 en 16.46, laag water 0.09 en 12.29, springvloed. deze kringen gingen de gedachten uit 1 naar de bouw van een nieuw tehuis. Een bespreking met de toenmalige direkteur van gemeentewerken, wijlen de heer Reus was oorzaak van veel pessimisme, want hier werd gesteld, dat de bouw van een tehuis wel op een f 70.000 zou ko men. En daar geen cent op tafel te bren gen was, gingen de gedachten nadien uit naar een eenvoudiger oplossing. Aller eerst werd gedacht aan een zgn. Rom- neyhut, kosten f 10.000, nadien aan een semi-permanent gebouw van een speciale constructie, kosten f 20.000. Deze ge dachten liet men weer varen, toen van de zijde van het gemeentebestuur een nieuwe suggestie ter tafel kwam, name lijk een definitief tehuis te bouwen aan de Wassenaarseweg naast de Zanderij vaart. Dat zou f 23500 vergen. Ook dit derde plan ging na verloop van tijd de prullemand in. 120.000 Het hoofdbestuur van „Pro Regge" was van mening dat het vliegkamp Valken burg in zekere zin recht had op een tehuis, even groot als die elders in het land reeds gebouwd. En dus kwam een vierde plan in bespreking, een plan dat zou uitgevoerd worden niet ver van de Noorderpoort van het vliegkamp en dat rond f 100.000 zou kosten. Intussen was het 1954 geworden. Ook dit plan moest losgelaten worden om plaats te maken voor het vijfde plan: een protestants mi litair tehuis aan de Tulpstraat te Katwijk aan den Rijn, waarvan de kosten in totaal zouden bedragen f 120.000, Offervaardigheid En nu schrijven we mei 1957. Ruim tien jaar geleden is de lange weg naar het tehuis betreden, maar nu is dan definitief ■het einde in zicht, want, in weerwil van bestedingsbeperking en andere moeilijk heden, zal dit jaar het tehuis geopend worden. Op 8 februari kwam de rijks goedkeuring af en eind maart kon met de bouw begonnen worden. Dank zij de grote offervaardigheid van de bevolking van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg is die mogelijk geworden. Zij alleen zag kans in enkele jaren een bedrag op tafel te brengen van f 26.000 bij openbare geldinzamelingen, collecten en door particuliere giften. Dank zij de medewerking van de minister en de staatssecretaris van Marine, die een ga rantie gaven voor een te sluiten lening, dank zij de subsidies en garanties van de gemeenten rondom het vliegkamp zijn de moeilijkheden overwonnen. Intussen, zoals gezegd, is de bouw begonnen en wordt het ontwerp van de architecten Van Donkelaar en Bodegraven door de firma Burggraaf uit Woerden uitgevoerd. De funderin gen z|jn gelegd en de muren verrijzen reeds. Het wordt een prachtig tehuis, de marinemensen waardig. Inrichting Achter de hoofdingang aan de Tulp straat zal' men een gezellige vestibule inden, met daarachter een zeer ruime conversatiezaal, waarin rechts de garde robe en links een gezellig zitje en in de :ijwand de toegang tot de studie- en mu ziekzaal. Aan de overzijde van de con versatiezaal, dus recht tegenover de hoofdingang is de toegang tot de spelzaal, de liefhebbers hun hart kunnen ophalen aan ping-pong, een biljart en andere dingen. Naast de garderobe, dus rechts naast de hoofdingang is nog een spreekkamer- zonodig, iemand, bijv. de vloot- predikant, zich kan terugtrekken voor ;n wat intiemer gesprek. Het gebouw zal veel lucht en veel licht krijgen, want er is veel glas geprojecteerd de muren. Voor hen, die graag, bij mooi ier, in de buitenlucht willen vertoeven, daar aan de zuidzijde van het gebouw gelegenheid voor in een hof. Boven de keuken, naast de spelzaal, de opgang naar de bovenverdieping, aar de tehuisleider zal komen te wonen. In marinekringen bestaat naar we hoorden, veel belangstelling voor dit te huis, daar dit het eerste nieuwe militaire tehuis is, dat bij een marinebasis wordt gebouwd. Geslaagden bij Hercules Bij de vaardigheidsproeven van de Katwijkse gymnastiekvereniging Hercules slaagden 42 leden voor het diploma derde graad. Dit zijn Truus Ouwehand, Maria Teunis, Geertje Vooijs, Piet Hoek, Riet der Plas, Annie van der Panne, Teu- de Jong, Henny Hus, Lida Haasnoot, Corrie van Duyvenbode, Ada de Vreugd, Marietje van Rhijn, Lenie Schuitemaker, Henny Vooijs, Neeltje van der Mey, Sprieneke Dusoswa, Lies Varkevisser, Aria van Duyvenbode, Corrie van der Bent, Nelleke Rijsdam en Grietje van Duyn. Voor het B-examen slaagden, eveneens derde graad: Net Guyt, Wil van der Plas, Dick van der Marei, Aagje van der Luyt, Ria de Ruijter, Neeltje van der Plas, Greet van der Plas, Bea Dubbeldam, Gerda van Elten, Ria Vooijs, Leuntje van Duijn, Willy van der Plas en Ada van Duijn. ALTIJD VERS GEBAKKEN VIS! P. v. d. PLAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6