christelijk Wat denk je van een baan bij het onderwijs? l van het De prediking Woord is zèlf het Woord 's nachts pijn De Bijbel in Azië en Afrika Puzzel mee n blijven neutraal Plakkerij van etiquetten tips 2 r Op- en neerkijkers t proi Vilde sche kaï visioer Dan vraagt de leraar: Wat denk je van een baan by het onderwys? De enige reactie is diep verbaasde hila riteit. Dit is natuurlijk niet algemeen het onderwys meer, maar het komt vaak genoeg voor om de vraag naar het waarom te rechtvaardigen. Eerst moeten we laten afvallen de mensen, die niet zoals dat heet „doorleren", omdat ze dat niet willen of omdat het financieel niet mogelijk lijkt. Maar hoe ligt de zaak bij de eindexamenkandi daten, voor wie dit eind nog maar een doorgang is? Er zijn er on der hen, die tegen een baan bij het onderwijs opzien en er zijn er die er op neerkijken. eerste gezicht hoogst onsym pathieke eigenwijze jongens, die niet eens door hebben dat hun betweterigheid berust op waar schijnlijk slecht verwerkte leer stof. die hun dan toch maar bij gebracht is door de voorwerpen van hun verachting. Maar zal hier met mate ..erfe lijkheid en milieu" niet ter sprake gebracht mogen worden? Wie zal zeggen hoe sterk deze houding hun is bijgebracht door onderwijzers - leraren zélf? Het doet per slot de de i het i derwijsambt geen goed, de voortdurende klacht salariëring de schooldeur méé in gaat. En ieder heeft wel een her innering aan docenten, wie klas en les niets konden schelen en die alleen maar van negen tot vier kennelijk hun brood stonden te verdienen. De tijd dat de dorpsonderwijzer in onze kringen plaatselijk de eni ge gestudeerde mens was naast (soms tegenover) de predikant, is voorbij: en de eerbted voor hem is zijns ondanks wat dit be treft verdwenen. Het praten over ..frik" moet ergens nog een oorzaak hebben. En in onderwij zersbladen zou een rubriek over goede manieren heus wel hi<»r »>n daar ontdekkend werker moet ons dit niet kwalijk wij maken hier geen opi: schrijven slechts wat wij horen'. Op leraren heeft de algemene ge- dachtengang blijkbaar minder vat Laten wij intussen ook veel ouders niet vergeten, die hun kin deren stelselmatig minachting voor de lagere of voortgezette „lesboer" bijbrengen, o.m. door elke samenwerking overbodig te achten of door bovengenoemde ge neraliserende meningen weg te geven, waar de kinderen bij zl.in. Wie het boekje van prof. Wate rink hieromtrent ntet gelooft moet maar eens met een onderwijsman TOT DE NEERKIJKERS behoort blijkens zijn uitlatingen minister Cals niet. Hij heeft eens ongeveer gezegd, dat hij onder het ambt van de dienaar des Woords het onderwljsambt het hoogste achtte. Dat is mooi gezegd en het is juist. Meer er zijn genoeg jongelui die tegen dit ambt onzien. Tegen de studie, maar ook tegen het ambt. Volle klassen. En dan die verant woordelijkheid. Er Is iets moois In deze schroom (die wij wel eens bij aankomende onderwijzers missen), maar moet dit nu tot gevolg hebben, dat alj slch de vreugde van dit beroep ontzeggen, omdat het so moeilijk la? WIJ zouden zelfs willen zeg gen, dat wij hen graag bij het on derwijs zonden zien. Boek VAN DE DAG Tanya Matthews: „Ik was een Kua- sisch meisje." Uitg SpectHim, Utrecht. TN DE PRISMA REEKS is nu ook het boek van de vroegere Russin Tanya Swetlowa opgenomen, zodat dit ver bijsterende verhaal nu ook voor min der gespekte portemonnaies te verkre gen is. De haast griezelige vanzelf sprekendheid. waarmee de schrijfster bepaalde situaties schetst of opvattingen weergeeft, zijn in feite boeiender dar de historische details, al zijn ze belang wekkend. Tanya Matthews, die mei een Engelsman, als correspondent in Mos kou gestationneerd. trouwde, heeft in haar relaas de onbevangenheid, waar mee de communistische ideologie werd aanvaard, uitstekend weergegeven. W' 'AT nu het drukwerk „Mensen maken wat denk je van een baan bij het onderwijs?" dat on ze aanleidirg is tot het schrijven deze regels betreft: wij ring waardevol. iets te ambtelijk ge- vinden het een istisch gestelde tekort vóórwerk, dat daarin véél te drukkelijk het hcl-ien-mensen-vor- men op de voorgrond gesteld is: het oyprtuigt de neerkijkers na tuurlijk niet en de opkijkers dur ven nog minder. Het is wel niet duidelijk hoe nu eigenlijk de verhouding tussen les geven en mede-opvoeden moet zijn in de klas met name het voort gezet onderwijs worstelt met dit probleem. Maar wel had men er op kunnen wijzen, dat niet naast maar ook in het ABC (en verder) grote waarde ligt: het is van ge weldige pedagogische betekenis, wanneer de docent bescheiden maar met vreugde lesgeeft. Het boekje Mensen maken (wij laten de titel daar) is een uitgave van het ministerie van o., k. en w.. verzorgd door de staatsdruk kerij. Het kost 75 cent. We merk ten dat verschillende boekwinkels het niet in voorraad hadden. te Kampen Inauguratie en afscheid Gisteren heeft dr. J. T. Bakker, laatstelijk predikant bU de Geref. kerk van Laren (N.H.) aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen inaugurele oratie gehouden als opvolger van prof. dr. K. Dijk, waarby hij een rede hield over „Kerugma en prediking". Bij de vragen naar het w< structuur van de prediking dient naast andere momenten, ook aan het kerug- matische aspect aandacht besteed worden. Het kerugma immers, proclamatie van het heil betekent tegelijk de tegenwoordigheid en d verwerkelijking ervan. De belijdenis va de gehele reformatie, „de prediking va Gods Woord is (zelf) Gods Woord' in de verkondiging van Christus en apostelen naar voren komen. Ondanks sterke bezwaren tegen de eenzijdigheid, waarmee het motief en aldoor wakker "AKKERTJES" helpen direct Tijdens de laatste zittingen van de conferentie van stafleden van Westeuro- pese bijbelgenootschappen, in Amster dam en in Zeist gehouden, hebben de heer P. Mahanty van het bijbelgenoot schap voor India en Ceylon en de heer L. B. Greaves uit Londen een situatie schets gegeven, resoectievelijk uit Azië en Afrika. In Azië wordt jaarlijks 1 bijbel of bijbelgedeelte verspreid op 154 mensen, en in de westerse landen jaarlijks 1 op 28. Het is dus duidelijk, dat de bijbelgenootschappen ookvoor Azië tot een nauwere samenwerking moeten komen, aangezien de bijbel het antwoord geven kan op de vragen van de millioenen, die daar zoekende zijn, aldus de heer Mahanty. 7 T t Wl a D m ïk. '$L A ÜHB BBC] B n 15 E 0 H m 0 a rMmm W s B UJ a Herv. synode wil de kloof met gemeenten overbruggen Het moderamen van de Generale Sy node der Nederlandse Hervormde Kerk wil werkbezoeken gaan brengen aan de classicale vergaderingen, teneinde de af stand tussen synode en plaatselijke ge meenten te verkleinen. Men is dezer dagen begonnen in Deventer, waar de praeses van het mo deramen, dr. A. A. Koolhaas, het doel van het werkbezoek, waartoe men ge komen is na een gesprek met leden van het moderamen van de provinciale kerk vergadering, in het kort uiteenzette. Hij noemde het een tijdsverschil, dat er een afstand is ontstaan tussen de synode en de gemeenten. Deze afstand wil men nu overbruggen. Allerlei spanningen in de kerk verwekken dikwijls misverstanden, welke men tevens op deze wijze wil jorkomen of oplossen. Het moderamen verklaarde zich be reid, allerlei vragen te beantwoorden Gesproken werd over de toepassing van de leertucht, het herderlijk schrijven over de doodstraf, de taak van de veld predikers en de houding van de kerk ten aanzien van het gebruik van atoomwa pens. Afzetting (Is. G. Taverne thans definitief De afzetting door de provinciale com missie van toezicht in Drenthe van ds. G. Taverne, laatstelijk hervormd predi kant te Hoogeveen en thans voorganger in de Presbijteriaal-hervormde kerkge meenschap, is door de generale commis sie bekrachtigd. Ds. Taverne werd in 1903 geboren, kwam op gevorderde leeftijd tot het pre dikambt, dat hij in 1946 te Den Boer aanvaardde. In 1948 vertrok hij naar Minnertsga en in 1951 kwam hij naar Hoogeveen, waar hij op 1 januari 19ofi werd losgemaakt van zijn bediening op grond van ..onchristelijke levenswandel". Ds. Taverne weigert zich te onderwerpen aan de nieuwe kerkorde. Zijn taak heeft ook gediend voor het Leeuwarder ge- het kerugma. vooral in de theologie Bultmann, gehanteerd en daarmee wrongen wordt, menen we ook, aldus spr., voor de bediening des Woords de gemeente van Jezus Christus het verkondigend karakter te moeten hand- Daarin blijkt ten eerste de fundamen tele eenheid tussen de missionnaire kerkelijke verkondiging. Vervolgens komt langs deze weg het feit tot zijn recht, dat ook de gemeente, gerecht vaardigd uit het geloof, slechts bestaan kan bij de gratie van de genadige tegen woordigheid Gods, die zich in het heden der verkondiging manifesteert. Prof. Bakker besloot zijn oratie met de gebruikelijke toespraken waarna hij in de kleine aula recipieerde. Afscheid Diezelfde middag heeft prof. dr. J. J. Koopmans. de enige hoogleraar van de aan de Hogeschool nauw verbonden Johannes Calvijnacademie voor voort gezette theologische studie, die niet tevens hoogleraar aan de Hogeschool is. afscheidscollege gegeven, waarin hij enkele opmerkingen maakte omtrent de cultuur van het oude Nabije Oosten als achtergrond van de Bijbel. Prof. Kood- mans doceerde Semietische letteren. Hij verkreeg ontslag "wegens het bereiken de pensioengerechtigde leeftijd. Het uur der Academie heeft ter voor ziening in de vakature thans een lector benoemd: de heer P. C. Couprie uit Den J, die vorig jaar cum laude te Leiden het doctoraal examen in de semietische letteren aflegde. Beroe pin gs werk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Apeldoorn (vak J. R. Go- ris i: C. Klapwijk te Bennebroek; te Amersfoort (4e pred.pl. R. Ypma te Era. men; te Zonnemaire kand. P. Melse te Vrouwepolder. GEREF. KERKEN (ond. Examen. De classis Amsterdam heeft kand. Kand. Bax, Zaanstraat 98, Amster dam, zal een eventueel beroep in over weging nemen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Middelburg: H. van Gilst te Dirksland en W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.). GER. GEM. IN NEDERLAND Oud-katholiek seminarie in nieuw gebouw Vandaag wordt te Amersfoort een nieuw seminarie voor de Oud-Katholie ke Kerk van Nederland in gebruik ge nomen. Dit gebouw vervangt het sinds 1725 zich in de oude binnenstad van Amersfoort bevindende complex tussen Kerkstraat en Muurhuizen. De oude ge bouwen voldeden reeds lang niet meer aan de eisen, welke de moderne tijd stelt aan een dergelijk opleidingsinstituut. Het nieuwe gebouw is zowel bestemd voor de huisvesting der „humanisten", die het stedelijk gymnasium bezoeken, als voor de theologische studenten, die hier intern hun opleiding ontvangen. De wijding vond plaats door de aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. Andreas Morg en Meer dan anders zijn vandaag onze gedachten uitgegaan naar morgen: morgen horen we in de kerk het blijde evangelie van de hemelvaart van Koning Christus; en ook: morgen mogen de kinde ren naar oma en opa; morgen gaan we naar de bondsdag; mor gen spelen we een wedstrijd in een toernooi; en met meer belang stelling dan an ders bestuderen we het weerbe richt. geldig tot morgenavond. Zo moest ons hele leven zijn: 's avonds gaan slapen met de gedachte: welke verrassing zou de Here God morgen voor me hebben? Ja, zó zou ons leven moeten zijn: wanneer zou de grote Morgen aanbreken, wan neer zou eindelijk de Here Jezus terugkomen? Het is goed, dat de Hemelvaartsdag ons daaraan her innert: „Wat staat gij daar en ziet op naar de hemel? Deze Jezus, die van u opgenomen is naar de hemel, zal op dezelfde wijze wederkomen, als gij Hem ten hemel hebt zien varen." Laat ons dan bidden om de vervulling van die belofte. KANTTEKENING Rinkel, in tegenwoordigheid van de bis schoppen van Haarlem en Deventer en vertegenwoordigers van de oud-Katho lieke seminaria te Bonn en Bern en van de Episcopale Kerk in Amerika. il van burgerlijke autoriteiten wa- eveneens aanwezig, onder wie ver tegenwoordigers van de ministers van o., k. en w. en van financiën, en van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Persoonlijk aanwe zig waren de burgemeester van Amers foort en de wethouder van sociale za ken. de president-curator en de rector van het gemeentelijk Van Oldenbame- veldtgymnasium. tbercjolven COMMENTAAR Goed 9.05 Negro-spliituala; 19.35 V d jeugd; Nws; 20.05 Gevar progr; 21.25 Journ; Gram: 22.05 Voordr; 22.20 Radio mannenko .jortaet; 23.00 Nws; 23.15 correspondenten melden; 23.5 Onze buitenl OPGAVE PUZZEL NO. 32. Horizontaal: 1 Verkering, 5 Wissel borgtocht, 8 Vergift, 10 Muurholte, 11 Uitroep, 12 Kolenemmer, 13 Zoek. 14 Landbouw gereedschap, 16 Vervoermid del, 18 Mannetjeseend, 19 Schoolafde- ling, 21 Het opdoen van voorraad. Verticaal: 2 Dapper, 3 Vloeistof, 4 Be vel, 6 Maanstand, 7 Gemeen, 9 Nog niet in gebruik genomen, 11 Plaats in Gro ningen. 12 Gebouw, 16 Af en toe, 17 Rondhout, 20 Zangnoot. OPLOSSING PUZZEL NO. 31. Horizontaal: 1 Zeeduivel. 2 Weer Roede, 3 Arno N.N. Lee, 4 Adept Edam, 5 Nardus Ons. 6 Smook R.F. Al, 7 Passief Fa, 8 IJs In E.d. Eis, 9 Steur Erts. Verticaal: 1 Zwaan Spijs, 2 Eer Damast, 3 Een Erosie, 4 Drop Dos Nu. 5 Urn Tuk Ier, 6 Ion Es Rede, 9. Leem Sla S. ONTVANGEN BOEKEN Huwelijk zonder angst, door S. A. Le- I win M. D. en John Gilmore Ph. D., be- werkt door J. S. Hoeksma, arts. en in- geleid door H. F. Fortuin-Blitz. arts. Ge- illustreerd. Uitgave De Nederlandsche Uitgeverij, Baarn. Piroschka, door Hugo Hartung. Ver taling door dra. M. G. Schenk. Omslag j en teksttekeningen Rein van Looy. Uit- gave De Boekerij. Baarn. i Sed fugit interea, fugit irreparabile tempus. Een korte verhandeling over het bouwwezen, door Thorn. J. de Vries. Uitgave N.V. W.E.J.T. Tjeenk Willink, i Zwolle. Het christelijk recht van de Friese Beweging. door dr. KI. Runia, met een inleidend woord van P. van der Mark, voorzitter van het Kristlik Frysk Selskip. Uitgave T. Wever. Franeker. Kleurendruk. Relatiekalender 1958. Uit gave N.V. Grafische Kunstinrichting S. Bakker Jzn., Zaandijk. Rondom de ouderdomsvoorziening. Uit gave van Geref. Sociaal en Economisch Verband. Nolensstraat 68b. Rotterdam C.. Erasmus in zijn tijd. Essays over het christendom van de roomskatholieke hu manisten, door Louis Bouyer-, Vertaald door dr. J. A. G. Tans. Uitgave Het Spectrum. UtrechtAntwerpen. Whisky als water, door Compton Mac kenzie. Nederlandse bewerking van Hans van Assumburg. Tweede druk. Uitgave Het Spectrum, Utrecht Antwerpen. De wekelijkse film avond wan' de N.T.S. was gisteravond gewijd aan een minder beken de Engelse film, maar een van aanmerkelijk betere kwaliteit dan wij de laatste weken gewend waren. Het was het verhaal over een man, die, na degene met wie zijn vrouw hem had bedrogen, ge dood te hebben, de politie tracht te ontvluchten. Dat lukte hem aanvankelijk wel maar als het kleine jongetje, dat met hem meegegaan is, ziek wordt, keert hij resoluut terug om zich over te geven. Het gegeven geeft aanleiding om er een sentimentele geschie denis van te maken. Maar zover was het niet gekomen. Integen deel. het zal een film zijn ge weest, die vele kijkers iets ge daan heeft. Waarom de leeftijdsgrens hier op veertien jaar was gesteld be grijpen unj echter niet. Er was alle reden voor minstens acht tien geweest. Kan men, wie het dan ook aangaat, niet eens wat zorgvuldiger zijn bij het vast stellen van deze normen? Eerste chemische L.T.S. De eerste lagere technische sohool in Nederland met een opleiding volledig afgestemd op de chemische industrie is vandaag te Geleen in aanwezigheid van talrijke geestelijke en wereldlijke auto riteiten geopend door mr. J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Advertentie S N E L P O N lijmtbreukenenbreektsnelheidsrecords veE[np 26 Wat een schandelijke vergissing! Wat verdient die man een terechtwijzing! Die zal ze hem zelf brengen. Ze zal hem de papieren voorleggen en hem ijzig verzoeken, voortaan verschoond te blij ven van dergelijke fatale vergissingen! Ze laat haar rijtuig voor komen. Aan auto s heeft ze een hekel. Banale dingen. Een rijtuig met twee roodbruine merries staat veel deftiger. O W.'ers en parvenu's rijden rond in auto's, een aristocraat houdt zich aan de traditionele equi page. Voor het belastingkantoor houdt de equipage stil. De ontvanger en zijn personeel kijken naar buiten. Bezoek van de barones! De heer Van Coorenberg opent eigenhandig de deur, buigt be leefd, laat de barones binnen en nodigt haar in zijn privé kantoortje. „Mijnheer Van Coorenberg!" opent de barones haar toespraak. ,,Ik ben grotelijks verbaasd over de brief, die ik hedenmorgen van u ontving „Ja, mevrouw?" Verbaasd?" „Zéééér verbaasd. Wat is het geval? Mijn be lastingen zijn altijd op tijd betaald, niet waar?' De ontvanger zwijgt. „En nu zulk en brief te ontvangen! Ik be grijp dat niet". Ze kijkt hem aan, wachtend op de verschul digde explicatie. „Ik vermoedde een vergissing, mevrouw, of een onwillekeurig verzuim. Daarom zond ik u en persoonlijk schrijven, ten einde u de onaan genaamheid van het bezoek van een veldwachter met een dwangbevel te besparen". „Dat zou ook alleraffreust geweest zijn!" Ter wille van het effect wil ze het gesprek door K. Jonkheid nog wat rekken, maar de ontvanger antwoordt niet. „Alleraffreust, zeg ik". „Daarom juist, mevrouw", antwoordt de ander. Nu wordt de barones zichtbaar verontwaardigd. „En dat geheel zonder reden!" valt ze uit. „De vergissing en het verzuim zijn niet aan mijn kant, maar aan de uwe!" „Aan de mijne, mevrouw?" „Ja zeker. Aan de uwe". Ze tast in haar zilveren beugel, haalt de pa pieren te voorschijn, legt ze voor hem neer en zegt met verwijtende nadruk: „Kijk u maar eens!" De ontvanger kijkt de stukken in en zit per plex. „Is dit niet uw eigen handtekening, mijnheer Van Coorenberg?" jubelt de barones triomfante lijk. De ontvanger vindt geen woorden. Heeft hij zich zó vergist? Maar tegelijk wordt hem duide lijk, wat hij doen moet. Hij noteert de datum van betaling en slaat het kasboek op. Niets geboekt! Nu nog de dagelijkse aantekeningen van de zelfde datum. Ook niets. Deze bedragen zijn niet betaald! Hij bestudeert de handtekening. De V en de C zijn goed. Maar die oo? En die haal aan de g! Neen, zo doet hij het nooit. Hij ziet nog paar kleine afwijkingen, die een ander niet zou constateren. Hij wordt er bleek van. „Hebt u deze bedragen betaald door tussen komst van meneer Dekker?" „Altijd door tussenkomst van Dekker", „Had hij dat geld van te voren in kas? Oi hebt u het hem die dag ter hand gesteld?" „Van te voren in kas. Hij heeft altijd een be drag onder zich, dat na verbruik, door mij op nieuw wordt aangevuld". „Dan moet hij dit geld nu nog in kas hebben". „Nu nog in kas?" „Maar het geld is toch hier gekomen!" „Neen, mevrouw. Het geld is niet hier geko men." „Niet hier gekomen? En uw handtekening dan?" „Die handtekening is niet door mij geplaatst, maar door een ander". ,,Door-een-an-der?" Er is een ogenblik stilte. „Dus ik moet het nog betalen? Moet ik nu tweemaal betalen?" Ze denkt aan de waardeloze Russen,» aan de wegrottende rijkdom in haar brandkast. „Dat zal de rechter uitmaken, mevrouw Dit is verduistering en valsheid in geschrifte". De barones voelt zich verplet. ..Moet ik Dek ker ter verantwoording roepen?" stamelt ze. i (Wordt veivülgd)' Elgar-programma (20.20 uur) De uitstraling van de Duits- romantische muziek, met name die van Wagner en Brahms, is geen land ongemerkt voorbijgegaan. In Engeland was het Edgar Elgar, die deze invloed geniaal verwerkte, zonder dat evenwel het typische Engelse karakter van zijn composi ties verloren ging. Hij ook maakte, dat Engeland weer ging mee tellen in de internationale muziekwereld, voor het eerst na Purcell en, zo men wil, Handel. Zijn honderdste ge boortedag 2 juni 1857 wordt herdacht met een concert van het Omroeporkest onder leiding van de Engelse dirigent Hugo Rignold, Men hoort de Eerste Symfonie, op. 55 uit 1908), die in de Introductie (Andante) een eenvoudig, rustig thema laat horen, waartegen in het erop volgende Allegro allèrlei im pulsieve en driftige invallen con trasteren. Deze hoofdgedachte speelt ook een voorname rol in het Scherzo en in het Adagio en vindt haar apotheose in de finale, waar zij breed uitgemeten wordt. Verder draagt Jean Decroos het sprookjes achtige Cello-concert in e-min. op. 85 voor, dat sterk de invloed van Schumann verraadt. „Dat gelukkige huwelijk heet het luisterspel, dat S de Vries jr schreef naar de film, die in Nederland onder de titel „Baardig en waardig" is vertoond. Onder regie van S. de Vries jr. is dit hoor spel vanavond van kwart voor ne gen tot tien minuten over tien voor de V.A.R.A te horen. Deze omroepvereniging maakte enige maanden geleden van Tony Brent, toen hij in Nederland was, met het trio van Ger van Leeuwen opnamen, die van tien over half elf tot elf uur worden uitgezonden. Programma voor vrijdag Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws; 7.10 Gram; 7.45 Morgengebed en liturg kal 8.00 Nws en weerber; 8.15 Gram; «'.50- V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gram; 11.00 Vd zieken; 11.40 Pla noduo; 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Plano, tenor, fluit, fagot; 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 Nederlandse liedjes; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath nws; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d vrouw; 14.00 Viool en piano; 14.35 Studentenork; 15.00 Schoolradio; 15.30 Metropole ork en solist; 16.00 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber; 17.45 Vlooi, fluit, plano en spinet; 18.05 Lichte muz; 18.30 Vragenbeant; 18.45 Gram; 19.00 Nws;. 19.10 Commentaar op het nws; 19.45 Re-' gerlngsultz; H J L Nauta; De wet op „ïit. Verz progr v d strijd krachten; 20.30 Act; 20.45 De gewone man; 20.50 De springplank; 21.15 De ko ning die te lui was om vroeg op te staan, hoorsp; 22.00 Omr ork, koor en so liste; 22.30 Strljkkwart; 22.45 Avondgebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 QP DE JAAk VERGADERING van hét Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers heeft minister Zijlstra vorige week, naar aanleiding van een passage in de openingsrede van de voorzitter, gezegd, dat hij wel eens een catalogus zou willen op maken van de dingen, die in de afgelopen dertig jaren als een stukje staatssocialisme zijn aangemerkt en die thans algemeen aanvaard worden. Dat zou een aardige catalogus worden! Vooral wanneer men het beginjaar op een vroeger tijdstip stelde. In de tijd van Kuyper en Talma waren er nog velen, die eigen lijk de gehele wettelijke arbeidersbe scherming en -verzekering als „staats socialisme" veroordeelden. Thans denkt niemand meer aan deze etikettenplakkerij. Van het begrip „staatssocialisme" bestaan verschillende definities. De beste is, dat men er een streven mee kan aanduiden om de opbouw van een nieuwe, althans sterk gewijzigde, maatschappij alleen te doen geschie den door de staat. Het particulier initiatief bestaat, volgens deze theorie, - in feite slechts bij de gratie van de overheid. JN NEDERLAND is in deze richting niet gewerkt. De overheid heeft bij de uitvoering van de sociale wetgeving telkens weer de organisaties van werkgevers en arbeiders ingeschakeld. En de uit gesproken bedoeling van de Wet op de bedrijfsorganisatie is, de bedrijfs- genoten zelf verschillende regelingen tot stand te doen brengen, ten einde het directe ingrijpen van de overheid te beperken. Maatregelen, die in een gegeven situatie oorlogsomstandigheden, financiële en economische moeilijk heden enzovoort door de overheid noodzakelijk worden geacht, behoeven volstrekt niet de uitingen te zijn van een socialistische of staatssocialistische g;edachtengang. Zij kunnen gemoti veerd worden met het oog op de con crete situatie. Men kan er misschien steekhoudende bezwaren tegen aanvoeren. Maar met het plakken van het etiquet „staats socialisme" zij men voorzichtig. "T\IE PLAKKERIJ overtuigt ook nie mand. Het komt aan op de juiste argumenten. Men heeft in het verleden, door op onderscheidene goede maatregelen ten onrechte de etiquetten „socialisme" en „staatssocialisme" te plakken, aan het socialisme meermalen te veel eer be wezen. Het heeft er bij de propaganda munt uit geslagen. C. SMEENK. eeuw; AVRO: 1.05 Het hangt Licfc i Muz tulnb i 12.50 Gram; gram; 13.25 Sport en 13.00Nws; 13.15 Promenade-ork; ïerork en solist; poëzie, een wisselwerking, im; 15.05 Cabaret; VARA: V d jeugd; 17.05 i; 18.00 Nws: 18.15 18.50 De puntjes op de caus; ïa.uo V d jeugd; 19.20 Meisjeskoor: VPRO: 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten? caus; 19.50 Ber 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr; 20.15 Twee ïtfeded'e 13.55 Bei 14.35 Jeugd en caus; 14.55 Gra 16.00 Muz caus; 16. Lichte muz; 17.30 Gi Act; 18.20 Lichte mi België. i cla> Del; 20.3. I 'k Zal eeuwig goedertieren héén, van geestelijke liedei in de Hervormde kerk bommel, wordt om vyf door de N.C.R.V. voor de microfooi gebracht. ;ingen van Gods programma uitgevoerd van Zalt- tien Prog romir.a voor morgen xef. kerkdie (orconc. KRO: 2.35 Lichte mu NCRV: caal 30 Org 9.45 Vocaal k\ Bondsdag llngsver; 1- d Bonden 22.45 Avond- AVRO: 8.00 Nws; ■en; 8.55 Los Ca- rzuela; 9.40 Mor- 50 V d kleuters genwijding; 10.00 Gram; 10.! 11.00 Jeugdens; 11.10 Kame 12.00 Officiële opening 12.30 Land- en tulnb meded; 12.33 Gram: 13.00 Nws: 13.05 Meded en gram; 13.20 Lichte muz; 13.55 Lichte muz; 14.25 De gouden vlinder, hoorsp: 15.05 Lichte muz: uit het buitenland 9 De romantische idylle van Goethe met de schone Frederika uit de pastorie van Sessenheim was een dankbaar onderwerp voor Frans Lehar voor het schrij- van een heerlijke romantische operette. In 1927 voltooide de operettekoning zijn „Frederika" en sindsdien is het dikwijls met succes opgevoerd. Vanavond om acht uur wordt het door België (324 meter) uitgezonden. De bekende dramatische sopraan Kirsten Flagstad, die voor de oor log veel succes oogstte, is van avond om zes uur eveneens voor België (324 meter) te horen. Hoe wel zij als liederenzangeres min der bekend was, worden enkele mooie opnamen van liederen van Schubert en Schumann uitgezon- Steliig het indrukwekkendst en het schoonst is Elgar in zyn oratoria. Vanavond om kwart voor acht tot tien uur met een pauze van een kwartier zendt de Home Service (330 meter) zijn „Kingdom" uit, Dirigent is Sir Adrian Boult. Hemelvaartsdag brengt Italië van kwart voor zes tot zeven uur het oratorium l'Ascenslone van Dome- nlco Bartoliicci. Van André Caplet wordt door Brus sel (484 meter) om half vier „Le miroir de Jesus" uitgezonden. Het werk wordt uitgevoerd door het Kamerorkest, Vrouwenkoor, en Vocaal Ensemble van Den Haag De internationale Kare) de Grote- prijs van de stad Aken wordt uit gereikt aan de Belg Paul Henri Spaak. Duitsland wijdt van tien over half zeven tot half acht een uitzending aan deze plechtigheid. DE RADIO Hemelvaartsdag Mozart's d-moll Pianoconcert (N.C.R.V. 19.30) Mozart's muziek kan zo zonnig zijn, dat men wel eens vergeet, hoe somber en tragisch zij ook kan wezen. Deze donkere, zwaarmoedige kant van Mozart hoort men in het d-moll Pianoconcert (K.V. 466). Het eerste deel begint al dadelijk met een dreigend motief tegen on rustige syncopen en al brengt Mo zart in het 2de thema en in de zeer mooie 3de melodie die de solist geeft) een mildere stemming, in de doorvoering komt het tussen piano en orkest tot een dramatisch ge sprek, dat hoog kan lopen. Het 2de deel is een Romanze en ook hier- wisselt een sneller, bewogen episo de de zacht glimlachende, tedere sfeer van het hoofdthema af. De Finale heeft eveneens een harts tochtelijke hoofdgedachte en pas tegen het einde wordt de opwinding gekalmeerd met het vrolijke en on bezorgde tegenthema. Heel ken merkend sluit dan dit mineur-con cert in de majeur toonsoort. Bruno Walter, vermaard Mozart-kenner, speelt en dirigeert tegelijk dit d- moll Pianoconcert, waarbij het Weens Filharmonisch Orkest hem ter zijde staat. zich tjjdens de verschillende Bonds dagen bezint op haar taak en roeping. Om 2 uur zendt de N.C.R.V. een gedeelte uit van de samenkomst van de Bond van de Gereformeerde Jongellngsvereni- glngen (onderh. art. 31 K.O.), welke samenkomst in Spakenburg wordt gehouden. De bonden van de Ned. Hervormde Meisjes- en Jongelingsverenigingen op G.G. zijn in Utrecht bijeen. Van deze samenkomst wordt om drie uur een gedeelte uitgezonden. Om twintig over acht zingt het Christelilk Haags Knapenkoor on der leiding van Marius Borstlap voor de N.C.R.V. Medewerking verlenen Piet Kraak, orgel, en Koos Verheul en Peter van Munster, fluit. Voor de andere zender brengt Michiel de Ruyter om vijf over euze liederen van de Noordameri- Televisie voor moroen

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2