Leidse raad besloot na lang aarzelen tot woningbouw Cadeaus en hartelijke woorden voor jubilaris Noteboom Kranslegging ter nagedachtenis van Cornells Schuyt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 28 MEI 1957 Huren voor academici te hoog Uiterstegracht kan pas over twee jaar worden gedempt MEER DAN DRIE UUR praten en een geheime zitting had de Leidse ge meenteraad gistermiddag nodig, alvorens de grond verkocht en de hypothecaire geldlening verstrekt werd voor de bouw van een universitaire woonwijk. Tevoren hadden de stemmen al gestaakt over een onteigenings- voorstel en ook bij de nota tot beperking van de investeringen vroegen vele raadsleden het woord. In zijn antwoord na de laatste beschouwingen deelde de wethouder van financiën ad interim, de heer S. Menken, mee, dat de demping van de Uiterstegracht zeker tot 1958 wordt uitgesteld. Bij het begin van de vergadering deelde loco-burgemeester J. C. van Schaik (arb.) mede, dat de burgemeester wegens kantie afwezig was en bericht van hindering was ingekomen, van wethouder D. van der Kwaak (prot.-chr.) en mr. C J. Woudstra (prot.-chr.). Bij de ingekomen 6tukken bevond zich een bedankschrijven van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, uil naam van koningin Juliana, voor de bi; haar verjaardag ontvangen gelukwensen Namens de Leidse korfbalbond benoem de de raad met 28 van de 29 stemmen drs. D. Burgy tot lid van de commissie voor de sport- en jeugdzaken. De ontslagaanvrage van de heer A. D. Rovers als onderwijzer aan de openbari 6ohool in de Haverstraat noodzaakte d< heer F. C. de Hosson (k.v.p.) tot enkele opmerkingen. Spr. noemde de vele mu taties in de onderwijswereld, zowel bij het bijzonder als openbaar onderwijs, ver ontrustend. De heer De Hosson vroeg of er geen mogelijkheid was de onderwijzers bij aanstelling per jaarcontract te nemen. Voorzitter Van Schaik zei dit verschijn sel eveneens te betreuren maar, ondanks het gemakkelijke gaan en komen, is bin ding van onderwijskrachten formeel niet mogelijk. Uiteraard betoogden beide spre kers dat het onderhavige geval hier ge heel los van stond, omdat hier na meer dan tien jaar dienst in Leiden, een pro motie in het geding was. Er volgden enkele hamerstukken: een filmprojector zal voor de vijf open-bare 6cholen worden gekocht, bijdragen werden gegeven aan enkele scholen voor de aan schaf van leermiddelen, een centrale ver warmingsinstallatie komt in de school voor g.l.o. in het Noordeinde, een groot aantal woningen in de Binnenlaan en de Julianastraat werd bij verlenging onbe woonbaar verklaard en de pachten van teelland in de Knotterpolder werden ver- De raad besloot verder een geldlening van f 3.077.700 aan te gaan tegen 4 rente, halfjaarlijks te voldoen. Onteigening De onteigening van gronden in de Meerburgerpolder ging niet onder de hamer door. De heer J. van Itersoy- (prot. chr.) waarschuwde het college van B. en W. met klem, op te passen voor ontevredenheid in de stad. Het betrokken onteigeningsplan bevat onder meer een moestuin en spr. zag niet in, waarom nu juist dit stuk grond bij de onteigening betrokken moest worden. Wethouder A. J. Jon- geleen (arb.) zei dat er geen andere mogelijkheid was. Hierop deed de heer Van Iterson, gesteund door en kele andere raadsleden, een voorstel, waarbij genoemde gedeelten uit het uitbreidingsplan worden geschrapt. Met de stemmen van de rechtse frac ties behalve wethouder Menken Moeilijkheden bij beroepskeuze Ouders kunnen vandaag voorlichting krijgen OM OUDERS tegemoet te komen bij de moeilijkheden van de be roepskeuze na de schooltijd geeft het gewestelijk arbeidsbureau jaarlijks vlak voor de eindexamens van het v.g.l.o., de huishoudscholen, het u.l.o. en de lagere technische scholen voor lichting inzake de te kiezen beroepen in de vorm van klassepraatjes en ouderavonden. Men is er evenwel van overtuigd dat ter aanvulling hjervan het contact met de ouders onontbeerlijk is, omdat zij op de hoogte dienen te worden gebracht van de mogelijkheden en de moeilijkheden, die zich bij de keuze kunnen voordoen. Daar om zal vandaag de jeugdafdeling van het gewestelijk arbeidsbureau in de Burcht een voorlichtingsavond geven voor de leerlingen van het v.g.l.o. en hun ouders. Naast de mondelinge voorlichting, die wordt gegeven, worden films vertoond. Voor de jongens o.a. een film die de mo gelijkheden in de industrie aangeeft na het aflopen van de v.g.l.o.-school en de LTS of de avond-LTS; voor de meisjes zal de film „De weg van de katoenplant tot de japon" worden gedraaid. Tenslotte zal voor beide groepen de film ovér Dan ny Kaye's bezoek aan de onderontwik kelde gebieden te zien zijn. Indien deze poging tot contact me ouders bevredigende resultaten oplevert zal men ook voor de andere eohoolvoi trachten in de toekomst dergelijke a den te beleggen. Nog steeds blijken t het gebied van de beroepskeuze onnodige teleurstellingen voor te komen. Daarom wil de jeugdafdeling van het G.A.B. poging aanwenden om de mislukkingen te reduceren door de ouders bij de i lichting te betrekken. en de v.v.d.-raadsleden kon het voorstel geen meerderheid behalen. Met 17-17 staakten de stemmen, zo dat dit punt weer op de agenda van de eerstkomende raadszitting komt. Hoge huren Het voorstel van het gemeentebestuur oni op het terrein bij de Boerhaavelaan en de Van Zwietenstraat, een universi tair wooncentrum met 140 huizen te stich ten, maakte de tongen los en het was meer dan drie uur later, al-vorens de be slissing viel. De -heer J. G. Hagens (v.v.d.) opende de sprekersrij. Deze wees vooral op het hoge risico, dat de gemeente zou lopen en spr. twijfelde of de nog ontbrekende 1.500.000 gulden wel tegen de normale rentevoet van 4I._-% verkregen zou kun nen worden. Ook de huren achtte de heer Hagens vrij hoog. Ook de heer J H. Sehüller ontvouwde enkele bedenkingen en hij wilde graag over de stichtingsakte worden ingelicht. Mr. J. Drijber (v.v.d.) vond dat de raad in een uitermate moeilijke positie met dit voorstel was geraakt. Wanneer het werd afgestemd, dreigde de rijksbijdrage ver loren te gaan en voorstemmen wilde zeg gen akkoord gaan met een plan met vele feilen. Ook oordeelde hij het in hoge mate ongebruikelijk, dat men zich aan één be paalde aannemer van te voren bindt. Uit het plan bleek, dat het stichtingsbestuur niet juist handelde, want de opzet was dat het assistentenwoningen voor het aca demisch ziekenhuis zouden worden en nu werd het juist bestemd voor de mensen die het nodig hebben. Hiermee was het plan eigenlijk al veroordeeld. De heer Drijber ging met behulp van veel cijfermateriaal na wat de versèhil- lende huurprijzen zouden worden. In elk geval zouden de allerduurste woningen andere flats nog 25 gulden per maand goedkoper zijn dan de middelgroepen van de universiteitsflats. Volgens hem ver strekte gegevens hadden slechts 50 gezin nen interesse voor de huizen en het be vreemdde spr. dat de gemeente alleen aan de vrij rijke groep gedacht had, want voor de gewone assistent en zelf6 hoofd assistent is de huur onmogelijk op te brengen. De heer A. van Dijk (k.v.p.) vreesde ook, dat de huren wel eens te hoog zouden kunnen uitvallen. De heer Van Iterson (prot.-chr.) oor deelde de huren in het geheel niet te hoog, maar slechts niet in overeenstem ming met andere, door de tegenwoordige regeringspoiitiek, te lage huren. Prof. dr. Goslings (arb.) noemde de huren te hoog voor de huidige lonen. Een arbei der kan van zijn inkomen voor huur geen missen. De heer H. M. J. W. J. Kort- lan flk.v.p.) wees er nog op, dat de men- :n om woningen en niet om luxe vragen. De heer B. J. Huurman (prot.-chr.) vroeg zich af welke zeggenschap de ge meente in de gehele affaire heeft. Ook was hij niet erg te spreken over het stich tingsbestuur. Mr. dr. H. D. M. Knol (prot.-chr.) oordeejde het risico wel groot, maar gaf het plan veel reden van be- D wang positie Wethouder Jongeleen begon zijn ant woord in eerste instantie met te wijzen op de hoge druk, waaronder het college van B. en W. soms moet werken. Als de raad het voorstel zou verwerpen, zou Leiden de premie verspelen. Het was 6pr. opgevallen, dat bij ieder woningwetplan. dat wordt uitgevoerd, de prijzen van de huren met 1 gulden stijgen. Spreker wist van plannen tot uit- breidinc van de universiteit. De com missie van huisvesting zit telkens met het probleem van buitenlanders, die hier hun studie voltooien en aan woon ruimte geholpen moeten worden. De verhouding tot de aannemer wilde hy slechts in besloten vergadering behan delen. De heer Hagens zei namens z'n fractie ondanks de bezwaren, voor het plan te zullen 6temmen. Nadat wethouder Men ken zich met de ambtsketen getooid had. vroeg de heer Drijber het woord. De; hield een pleidooi voor de leden van c wetenschappelijke staf. die geen hoge huur kunnen betaljn. Gesteund door zijn Jan Zwart aan het orgel van de Hersteld Evangelisch-Lu- therse kerk in Amsterdam. fractiegenoot mr. F. Portheine en de heer E. Meester (arb.), legde hij een voorstel op de collegetafel, waarbij de 140 wonin gen aan de Boerhaavelaan direct of in direct aan de wetenschappelijke 6taf ter goede zouden komen De heer Van Dijk oordeelde dit voor stel een slag in de lucht en de heer Huur man noemde het zelfs gevaarlijk, omdat het valse verwachtingen wekken zo Nadat de heer Jongeleen betoogd had. dat er wel degelijk een stichtingsakte bestaat, werd de vergadering geschorst voor onderling overleg. Na heropei deelden de heren Drijber en Meester het voorstel in te trekken. Investeringen Alvorens de bouw van de universiteits- woningen verder in bespreking kwam. werden de overige agendapunten afge daan. Voor de vestiging voor zuigelingen en kleuters in de school aan de Haver straat werd f 9000 gevoteerd, subsidie* aan instellingen van weldadigheid wer den geregeld, aan de Middelstegracht werden twee huizen gekocht en enkeli kleinere zaken werden geregeld. De nota van de bestedingsbeperking werd nog onderwerp van veel gesprek. De heer H. Zundermann (arb.) betreurde het dat de demping van de Uiterstegracht wordt uitgesteld. Toch stelde hij nog f 100.000 voor deze demping op de begroting te laten staan en het geheli plan niet zonder meer te laten vallen. De heer S. M. Stolp (prot.-chr.) hield een gefundeerde beschouwing over de oorzaken van de overspanning van de kapitaalsmarkt, die voorkomen had kunnen worden, als de regering de symptomen eerder had onderkend. Be stedingsbeperking Is gewoon dus Iets als bezuiniging, al klinkt dit woord velen misschien harder dan de tegen woordige aanduiding van dit verschijn sel. Wethouder Menken wilde eerst iet6 zeggen over het dempingsplan van de Uiterstegracht. Dit zal nog wel 2 of 3 jaar moeten wachten, ook omdat de daar fezige industrieën niet kunnen vol staan met nieuwbouw, maar dan nog de apparatuur moeten overbrengen. De heer Menken bereidde de raadsleden er vast op voor, dat er binnenkort nog een tweede nota te verwachten is, waarin de uitgaven op de gewone dienst ter sprake zul len kdmen. Men zal om de tafel moe ten gan zitten en de begroting, die j al een nadelig saldo van 2 miljoen heeft, bespreken. Te meer is dit noodzakelijk, omdat geen enkele ver hoogde uitkering uit het gemeente fonds te wachten is. De situatie ligt het gemeentebestuur hoogst moeilijk, zo zei de heer Menken. Na deze uiteenzetting stelde de heer Jongeleén er prijs op in besloten verga dering een toelichting te geven op de gang zaken bij de „aannemersaffaire" rond de bouw van de univereiteitswijk. Na heropening werd het plan met algemene 6temmen aangenomen. AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Oegstgeest: „Irene", 8 uur: toneel vereniging Kunst en Genoegen, opvoe ring van „Het meisje met het leeuwen- jong" van Hans Nesna. Oegstgeest: Patronaatsgebouw. 8 u. Leids muzieklyceum. leerlingenuitvoering Woensdag Pieterskerk. 7.30 tot 8 uur: avondgebed Garage gemeentereinigingsdienst. 3 uur afscheid van ir. Westra als waarn. direc teur en verwelkoming van opvolger, hr De Jong. Gymnastieklokaal Kaasmarkt 1. 8 uur: jaarvergadering Geref. schoolvereniging Gebouw Prediker. 7.30 uur: Bouwfonds- Actie-Comité Prediker, opvoering „Deining om de dorpsdokter" door de to neelvereniging „Het Zijlkwartier" te derdorp en ingebruikneming nieuwe len. Stadsgehoorzaal. 8.30 uur: feesta A.S.C. Lakenhal. 8.15 uur: concert door het ka merorkest van het studenten-muziekge zelschap „Sempre Crescendo" o.l.v. de heer E. Poslawsky. werken van Telemann. ach. Purchell. Geminiani en Honneger Telderskade. 4 uur: eerste steenlegging Geref. school voor g.l.o. door dokter J. de Bruyne. igst geest: gemeentehuis. 8 uur: gemeenteraadsvergadering. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit. 13 aei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici" Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 iktober: tentoonstelling ..Mens in mir tuur? De wereld van het poppenspel Universiteitsbibliotheek Rapenburg, 7 juni: tentoonstelling over Linnaeus. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt largenomen door de apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 en de apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatiea INZAMELING HUISVUIL Op Hemelvaartsdag zal geen huisvuil vorden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van het huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op donderdag worden bediend, zal nu plaatsvinden op maandag 3 juni e.k. De wnd. Directeur Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst. Spreekbeurt Donderdagavond om zeven uur hoopt ds Ligtenberg te spreken voor de Gerefor- rdere Gemeente in Nederland in ge bouw Hoge Rijndijk 24. VOOR UW DRUKWERK Demmeme Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Drukke receptie in De Turk Dertig jaar actief bezig in het belang van de volkshuisvesting ZEER V^LEN waren gisteravond naar de receptie in De Turk gekomen om de heer M. H. Noteboom geluk te wensen met zijn dertigjarig jubileum als bestuurslid van de Leidse woningbouwvereniging Ons Doel. Er werden over en weer hartelijke woorden gesproken. Uit alles bleek, dat het werk van de jubilaris in het belang van de volkshuisvesting aller wegen waardering ondervindt. Dank Ook wethouder aanwezig. Hij pr voor de bekwam vijfentwintig jaai schap heeft A. J. Jongeleen s de heer Noteboom wijze, waarop deze lang het voorzitter- rgenomen De goede organisatie van de vereniging groot deel aan de jubilaris te danken. De heer A. C. van der Woerd, penning meester van Ons Doel, beklemtoonde het bekwame leiderschap van de voorzitter de voorzitter van de raad isarissen, de heer De Leeuw, vestigde aandacht op diens werklust. Namens het bestuur en de raad bood hij de jubilaris een haard Mevrouw Noteboom ontving een ruiker bloemen. De heer A. Galjaard, chef van de ge meentelijke plantsoenendienst, merkte op, dat het werk van de jubilerende voorzit- voor tal van Leidenaars vruchten heeft afgeworpen. Hij overhandigde eei geschenk onder couvert. Verder werd in waarderende zin gesproken door de heren A. J. Scho- ncveld. die namens de federatie van Leidse woningbouwverenigingen een mand met fruit ten geschenke gaf, de heer D. Knaap voor de speeltuinver eniging Zuiderkwartier en de heer Th. B. Kapaan als vertegenwoordiger van de aannemers. Deze laatste ver raste de heer Noteboom met een et« en mevrouw met een bloemstuk. Tijdens concert op 4 juni in Pieterskerk Comité Jan Zwart-herdenking 1937- 1957 herdenkt oude meesters MEN SCHRIJFT ONS: In het verhaal over het beleg en ontzet van Leiden komt een episode voor, waaruit duidelijk blijkt, dat de kerkgebouwen, die Leiden in die tijd rijk was: de St. Pieterskerk en de St. Pancras of Hooglandse Kerk, gebruikt werden als bewaar- en verzamelplaatsen voor voedsel en kleding. De Pieterskerk moet in de tijd van het beleg het centrale uitdeel-punt geweest zijn van alle proviand, die nog in Leiden voorradig was. Menigeen vindt dat stand. Het zou in on zijn. dat een kerk gebruikt werd vooi bezigheden En toch n vreemde toe- ize tijd ondenkbaar - een heiligdom zulke marktachtige het zo vreemd niet als het lijkt, indien de historie zelf voor ons maar gaat spreken. Om nog een „schokkender" feit te noemen: van de Oude Kerk te Amsterdam is bekend, dat de markt in de Warmoesstraat bij regen achtig weer naar die kerk werd verlegd, zodat het kerkgebouw dan dus zomaar diende voor in- en verkoopruimte. De kerk als beursgebouwl Hoe komt dat? Wel, onze vaderen kenden in het geheel niet de gewoonte van tegen woordig. om alleen wanneer er kerk diensten of bijzondere plechtigheden zijn de kerkdeuren open te zetten om de kerk gaande gemeente of de officiële personen te ontvangen en later, na afloop, wee te laten waarna de deuren weer metisch dichtgaan. Integendeel. Een kerk was een open ruimte, elke dag en de ge hele dag open en bestemd voor openbaar gebruik, openbare wandel- en gespreks- Dlaats. zoals een marktplein daartoe even eens de bij ons welbekende ruimte is. Ook de Pieterskerk stond altijd open Men wandelde daar, trof er elkaar aan maakte gesprekken, zocht daar vertier. En een attractie daarbij was. dat op bei de uren van de dag (heel vaak in de middag) de organist, die stadsambtenaar was, omdat de kerk stadsbezit was sinds de Reformatie, zijn spel ten beste gaf „tot recreatie ende vcrmaeck der luydi zoals het heet in het officiële besluit de Leidse stadsregering uit de 16de ee Overal in den lande was dit de woonte geworden. Open kerken en spelen de orgels, met organisten, die, vroeger in dienst van de R.K. Kerk en hulpdiensten verrichtend bij de Mis. thans in dienst van de stedelijke overheid waren geko men om op hun kleine orgels de mensen enig vermaak en verstrooiing te geven Zo speelden zij ook voor en na de dienst Improvisatie Het huidige orgel kan daar nog van meegetuigen. Nietdat de oudste meesters daarop gespeeld hebben. Het werd namelijk pas in 1643 ge leverd, door Germer Galtusz en Gal- tus Germersz van Hagerbeer, met 3 klavieren en een vrij pedaal. Voor die tijd werd er ook al gespeeld, bv. op het orgel dat thans in de Marekerk is. en dat orgel van de Pieterskerk is geweest in zijn eerste tijdOp dit or gel (gerestaureerd in 1629, waarbij uitbreiding van het stemmental plaats had) speelden mannen als Cor nells Floriszoon Schuyt die, geroepen tot het voortdurend spelen voor het wandelend publiek, zelf hun program ma's moesten „scheppen" en de orgel literatuur zelf moesten voortbrengen. Meestal improviseerden zij maar over de psalmwijzenhiertoe werd hun trouwens steeds opdracht verleend door de stadsbesturen en door de ker keraden. Schuyt. die een zeer klein (voor koor begeleiding in de Mis bestemd) orgeltjf bespeelde in de Pieterskerk, heeft zich beijverd, te maken wat ervan te maken viel: hij componeerde Madrigalen ovi Psalmen, voor koor en begeleiding be stemd dus. Dat dit niet voldeed en du niet tot uitgave kwam, maar slechts i: handschrift bleef, doet niet af van zij: meesterschap: Schuyt is een meester ge weest voor zijn tijd. Zijn opvolger evenwel werd door het stadsbestuur naar Sweelinck gestuurd (1616). Toen Schuyt in dat jaar stierf en Pieterszoon van Rhijnsburgh benoemd werd tot organist en klokkenist van Ley- den, schreef de Magistraat een brief naai Sweelinck. waarvan een afschrift in hei Gedenkboek ter nagedachtenis van Jar Zwart slaat afgedrukt. Hij moest het ko- raalspel machtig worden in Sweelincks geest en hij werd het machtig. Tijdens zijn dienstvervulling (1617—1635) werd het geitje drastisch uitgebreid (1629), totdat het in 1638—1643 vervangen werd door het huidige instrument. Toen was, behalve voor het dagelijkse concert, het orgel ook reeds aangewezen voor begeleiding va Gemeentezang (11 mei 1636). Alewijn Pie terszoon de Voijs werd de eerste organist op dit instrument (1635—1667). Het is een goede gedachte van het co mité „Jan Zwart herdenking 1937— 1957" op 4 juni door een herdenking van Cornelis Schuyt deze tijd voor Ledden roer op te halen. Het gedenkboek, dat anwege dit comité zal worden ultgege- en en dat tal van historische schetsen an de hand van wijlen Jan Zwart bevat, biedt ook de Leidenaren een stukje eigen historie Het zal bij dc secretaris, Ver engde Horstlaan 1 te Driebergen, wel aiet ontbreken aan Leidse intekenaren op lit zo boeiende gedenkboek. Het is de bedoeling, de nagedachtenis /an Cornelis Schuyt op 4 juni in de Pie terskerk te eren met een kranslegging. j De jubilaris dankte elke sprekgr af zonderlijk en gaf daarna een overzicht van de ontwikkeling van zijn vereniging. Na de oorlog zijn zevenhonderd woningen gebouwd en wekelijks wordt een bedrag van f 9000 aan huur geïnd. De bestuurders van woningbouwverenigingen dragen een nog steeds groeiende verantwoordelijk heid. Sprekend over de woningnood kwam het belang van een goede samenwerking met de gemeentebesturen naar voren, waarover men in Leiden gelukkig niet heeft te klagen. Na al deze goede woorden bleef het gezelschap enige tijd nog in feestelijke stemming bijeen. Laatste vergadering Amateurfotografen in „vak"-discussie "\7"OOR DE LAATSTE MAAL in het sei zoen vergaderden gisteravond in de bovenzaal van de Doelen dc amateurfo- lografen om de inzendingen van dc bonds- "ollectie uit de steden Amsterdam, Rot terdam en Utrecht te bespreken. De voorzilter, de heer J. G. Gompel- mans, verwelkomde de aanwezigen en las een brief voor van de heer Servaas. die wegens ziekte de laatste vergaderingen van dit seizoen niet heeft kunnen bijwo nen. Vervolgens werd een dankbetuiging van de familie van het erelid, wijlen me juffrouw Herft, voorgelezen. De voorzit ter deelde voorts nog mede dat de bonds vergadering dit jaar op 23 juni te Utrecht gehouden zal worden. Aangezien geen van de leden de afdeling zal kunnen vertegen woordigen op die dag besloot men hier voor een bevriende vereniging aan te schrijven om namens de afdeling Leiden te spreken. Een der leden, de heer J. Jongkind, be sprak de zwart-wit-inzendingen. Ze wer den bekeken op de techniek, terwijl bo vendien aandacht werd gevraagd voor de wijze van zien. Aangezien de vereniging hef karakter draagt van een studieclub slak men ook nu weer de kritiek niet on der stoelen of banken. Uitvoerig werd gediscussieerd over de verschillende technieken, de compositie en de belichting. Van de beginners waren er opnamen van een minstens zo grote zeggingskracht als van de gevorderden en de hoofdklasse. De techniek van de hoofd klassers bleek wel ingewikkelder en beter te zijn. Wethouder Jongeleen wenst de voorzitter van Ons Doel, de heer M. H. Noteboom, geluk met diens jubileum. Rechts de vrouw van de jubilaris. Foto N. van der Horst In kleine Stadsgehoorzaal Truus Massaar-van Driels leerlingen zongen TN DE KLEINE ZAAL van de Stadsgehoorzaal gaven de zangpedagoge A en dirigente Truus Massaar-van Driel en haar leerlingen gisteren een zangavond. Daar deze leerlingen alle tot de vrouwelijke kunne behoren, kon men van een dames-concert, spreken. Het komt niet alle dagen voor, dat men zoiets bijwoont. Op de duur maakten, ondanks de onderlinge ver schillen, al die sopraan- en alt-timbres de avond wel wat eenkleurig. Toch was er, dank zij het programma, afwisseling genoeg. Het Is welhaast vanzelfsprekend, dat een aantal vocalisten, die haar opleiding bij een en dezelfde lerares ontvangen, enkele kenmerken gemeenschappelijk be zitten. Zo'n grootste gemene deler in klankproduktie, opvatting, voordracht, was ook in dit geval zonder veel moeite te bepalen. Een nogal lyrische expressie, in alle stijlen gelijkelijk toegepast en eer vrij scherp klinkend forte, maar ook eei zekere eerlijke vrijmoedigheid en eer meestal goed begrip hadden vrijwel a In het „Haags Klein Vrouwenkoor" door Truus Massaar-Van Dfiel aange voerd, zongen ook een aantal van d< solisten. Werken van Di Lasso, Pergoles (uit het „Stabat Mater") en de Franse impressionist André Caplet („Messe a trois voix") brachten de avond elk voor zich reeds boven een meer dan middel matig peil. De zang van dit koor-van-beperkte- nvang gaf blijk van voldoende intelli gentie en aandacht, de klank was, of schoon niet geheel homogeen, zuiver en rijp. Wat betreft de uitdrukking bij Per- golesi. moeten we opmerken, dat de laat- barok deze wijze van expressie, die in n romantisch was, niet kende. De gevoelsuitbeelding was niet realistisch, naar gestileerd De klank van Caplet oonde een ander aspect. Hier waren •nkele mooie passages te waarderen, naar toch vraagt deze muziek een devote lerstilling. die niet volkomen werd ge- ealiseerd Toch werd het een in menig opzicht verdienstelijke uitvoering, gelet al op het feit. dat Caplets werk niet nzienlijke eisen aan techniek en Ikale zeggingskracht stelt. En hieraan kon tot op eet voldaan. Het is niet c redelijke hoogte worden bedoeling, de solisten één voor één te noemen en haar optreden aan een, zij het korte beschouwing, te onderwerpen. Dit zou ons bestek te bui len gaan. De namen Bach, Handel. Men delssohn, Gluck en Mozart beheersten het programma; daarnaast hoorde men van Regcr het „Maria Wiegenlied", aria's van Verdi en Donizetti en de moeilijke variaties van Rode. Handel eiste dan weer het leeuwendeel van dc aandacht op. We hoorden een aantal goede, nu en dan zelfs méér dan verdienstelijke vertolkingen en denken daarbij onder meer aan: „O hatte ich Jubals Harf", en, vooral, aan „Dann tönt der Laut' und Harfe klang". Een bijzonder duidelijke uitspraak viel op in „Sci stille dem Hcrrn". Dc meeste vertolkingen kenmerkten zich door mu zikaliteit, niet weinige door een behoor lijke stembeheersing. Mevrouw Massaar-Van Driel zong met veel succes liederen van Brahms en Richard Strauss. De begeleidster aan de vleugel, Hcnny Hulshoff. kweet zich met vaardigheid van haar taak. In Salnt- Saëns' „La Nuit", door het koor voorge dragen, blies Wim van den Berg de fluit— solo op fraaie wijze. JOH. VAN WOLFSWINKEL. Voor vervolg stads nieuws zie pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3