|lieuitie £ciJtsd)c (fouraitt Moskou houdt Hongarije en Polen goed in toom Communistische activiteit in alle richtingen Medici tegen kernproeven Angst voor kernenergie is volkomen ongegrond Negen c.h. Kamerleden tegen huurverhoging van 25 pet. Vuurzee in Gennepse papierfabriek Ook de Sowjetunie wenst een ernstig gesprek 61 DINSDAG 28 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No 10967 Chef-red.: H. W. J. ENSERIXK CHRISTELIJKE AT ÏOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Staatfo«Uct) H «beblevec "mgn fatrt In Ugljeospott Waar bier een probleem is ZIE PAGIISA 5 Peking: „Gooi die Amerikanen eruit!" F)E COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT is gedurende de laatste dagen FJ opmerkelijk groot geweest. In Boedapest werd gisteren het verdrag „tot tijdelijke legering van Sowjetrussische troepen in Hongarije" ondertekend door de Russische ministers van buitenlandse zaken en defensie, Gromyko en Zjoekof, en hun Hongaarse collega's. Imre Horvath en generaal Geza Revesz. Het verdrag zal onmiddellijk na ratificatie te Moskou van kracht worden. Hiermede is de juridische positie van de Sowjettroepen in Hongarije vastge legd naar model van de overeenkomsten tussen de Sowjetunie en andere satel- lietlanden. Aan Hongarije is een schgn-soeverei- niteit toegedacht door de bepaling, dat verplaatsingen van Russische militairen buiten hun Icgeringsgebieden de goed keuring behoeven van de Hongaarse autoriteiten. Er is niets bekend gemaakt over de omvang van de militaire macht der Russen in Hongarije. Deze wordt thans geschat op negen tot tien divisies Misdaden van de Russische militairen en hun gezinsleden zullen door Hongaarse gerechtshoven worden berecht. Over geschillen door de interpretatie van het verdrag zal een gemengde com missie van drie Russische en drie Hon gaarse leden beslissen. De zetel der com missie is Boedapest Zjoekofs rede Op de receptie, die na dit „feeste lijk gebeuren" In Boedapest gehou den werd, hebben Zjoekof en Gromy ko hun commentaren geleverd. Zjoe kof zeide: „Het is een kinderlijk idee. wanneer men denkt, dat de imperia- listen hun agressieve plannen heb ben laten varen. Echter moet bedacht, dat een atoomoorlog in het bijzonder gevaarlijk is voor hen, die met atoom wapens schermen of gehoorzaam hun grondgebied aanbieden als opslag plaatsen van atoomwapens." Gromyko legde er de nadruk op, dat het de Sowjetunie ernst is met haar ver langen naar internationale ontwapening. Radio Moskou juichte de pas gesloten overeenkomst toe met de woorden: „Er is bij de huidige internationale toestand, nu er een agressief Noord- atlantisch blok bestaat, nu West-Duits- land opnieuw bewapend wordt en de re vanchistische machten in dat land hoe langer hoe actiever worden, nu Amerika en andere leden van het Noordatlantisehe blok een groot aantal troepen en mili taire bases hebben in de buurt van de socialistische staten, een bedreiging ont staan van de veiligheid van die staten. In dergelijke omstandigheden is de tij delijke aanwezigheid van Russische troe pen op het grondgebied van de Hongaar se volksrepubliek nuttig ter behartiging van de gemeenschappelijke defensie ter gen mogelijke agressie." Weekend in Moskou Het raadsel waar Gomulka en pre mier Cyrankiewicz dit weekend zijn geweest, is opgelost. Niet in Boeda pest, maar in Moskou hebben zij aan de Sowjet-mach'tihebbers verantwoor ding moeten afleggen over de be sprekingen in de onlangs gehouden partijraad. Gomulka echter schijnt voet bij stuk te hebben gehouden inzake zijn mening, dat de eenheid in het socialistische kamp bewaard kan blijven zonder de leiding van de Sowjetunie te erkennen. In War schau wordt aangenomen, dat de Polen hebben aangedrongen op snelle eri doel treffende Russische economische hulp. Nu de Amerikaans-Poolse onderhandelin gen omtrent economische hulp niet vor deren en uitstel voor Polen levensge- Het Internationale medische genoot schap ter bestrijding van bloedziekten en gezwellen, waarin o.a. Nederlandse artsen zitting hebben, dringt in een resolutie aan op een overeenkomst ter beëindiging van de kernproeven. De resolutie is gezonden aan de V.N., de wereldgezondheidsraad, het Internationale Rode Kruis en het Vaticaan. Afsluitdijk 25 jaar geWlen gedicht Vandaag is het 25 jaar geleden dat het laatste sluitgat in de Afsluitdijk werd ge dicht en de Noordzee definitief van de Zuiderzee werd afgesloten. Ter viering van dit feit hebben de provinciale be sturen van Friesland en Noordholland er vandaag een feestdag van gemaakt. Mi nister Algera, de commissaris der Konin gin in Friesland, mr. H. P Linthorst Ho- man, de oud-directeur-generaal van dr Zuiderzeewerken, dr. P. M. de Block van Kuffeler en talloze anderen waren van morgen in Den Oever bijeen om een krans te leggen bij het monument van dr. ir. C Lely en via het monument op de dijk gin gen zij naar Kornwerderzand en Honsera- deel. waar de Kon marine een oefening hield en waar een vlaggenparade werd ge houden. i op Russische bij- vaarlijk is, hoopt i Toch wenste men in Warschau de reis van Gomulka en Cyrankiewicz naar Mos kou geheim te houden, want de Ameri kaanse besprekingen mochten geen scha de toegebracht worden. Daarom ook ver klaarde het Poolse ministerie van bui tenlandse zaken niets af te weten van de reis naar Moskou. Formosa De onlusten in Taipeh hebben een nieuw offensief van communistisch China ten gevolge. Dc Chinese regering heeft vandaag opcnljjk een beroep gedaan op Formosa om tegen de „Amerikaanse agressors" op te staan en hen van het eiland te ver drijven terwille van de vreedzame her eniging van „ons grote vaderland". Aan de Amerikanen werd de waar schuwing gegeven, dat de bevolking van Formosa nooit zou toestaan, dat dit deel van het Chinese grondgebied een Ame rikaanse kolonie zou worden. Ter herinnering aan de felle strijd, die de Belgische legers in mei 1940 tegen die Duitsers hebben geleverd aan de oevers van de Leie is te Kortwijk een monument onthuld van koning Leopold III, die te paard zijn troepen aanvoert. Na de onthulling legde koning Boudewijn een krans aan de voet van het beeld. Op de foto ziet men achter de koning prins Alexander en prins Albert. Directeur kernfysisch onderzoek Toepassing in Nederland is nodig DE ANGST van de mensheid voor de ontwikkeling van de kernenergie en haar toepassing vindt en zeker niet in de mate waarin zij op treedt eigenlijk in niets haar rechtvaardiging. Deze geruststellende uit lating deed professor dr P. C Gugelot, directeur van het Instituut voor kernfysisch onderzoek te Amsterdam gisteren tegenover de vereniging van hoofdstedelijke industriëlen. Premier Bourguiba krijgt vertrouwen trouwen in de regering Bourguiba uitge sproken inzake de financiële verhouding met Frankrijk. Een afgevaardigde stelde voor de schuld aan Frankrijk van een miljard gulden niet langer te erkennen. Door bovendien binnenlandse bezuinigingen toe te pas sen zou '6 lands economie geholpen kun nen worden. Premier Bourguiba echter zeide. dat de verdragen met Frankrijk 6lechts opgezegd werden geacht vooi ver deze de soevereiniteit van Tunesië aantastten. Na de revolutie... /"^ISl'ERfcN zgn de 250U officie ren en manschappen van hel leger in Haiti, die elkaar daags te voren te lijf gingen met kanonnen en revolvers (er zgn honderd do den gevallen) broederlijk naar hel betaalbureau om voor het ccrsl sinds lange t(jd hun salaris en En even opgewekt gingen de winkeliers aan de slag. Ze waren druk in de weer de kogelgaten in hun panden te repareren en ver kochten verder vlot aan de klan ten, die na een weck van geslo ten winkels, van alles en nog wal nodig hadden. De boeren stromen naar Porte au Prince met hun produkten, waar de nog steeds feestvierende menigte grif afnemers worden. Ook een andere stoet trok stadwaarts, dat waren de gevluchte burgers- Hun terugkomst was niet zo fees telijk. want veelal vonden ze ver brande of geplunderde huizen Morgen Benelux- verdrag Morgen behandelt het ministercomité van dc Benelux te Brussel het ontwor pen Benclux-verdrag. Naar reeds is uit gelekt, zou de voorlopige duur 50 jaar zijn. Het verdrag behelst 100 artikelen he nevens 38 artikelen overgangsregelin gen voor perioden van 2-10 jaar, waar van het ministerscomité de definitieve duur vaststelt. Wisselkoersen kunnen slechts gewijzigd worden na overleg met deelgenoten. .België en Nederland kunnen speciale artikelen betreffende de overzeese rijksdelen verlangen. De leiding van de Benelux komt bij het ministercomité, dat eenstemmig beslist, de dagelijkse leiding bij de bestaande raad van 21 hoge ambtenaren, die richt lijnen zal geven voor de commissies van handel, nijverheid, wissels en sociale po litiek. De parlementaire Beneluxraad wordt adivserend. Een scheidsgerecht voor commerciële, juridische en tech nische geschillen beslist bij meerderheid zonder beroep, doch deelgenoten kunnen zi-dh nog tot het Internationale gerechtshof wenden. Burgers der Beneluxlanden kunnen vrije beroepen in het gehele ge bied uitoefenen behalve door advocaten en in Luxemburg voor artsen. Ten aanzien van landbouw, voedsel voorziening en visserij kunnen crisis maatregelen getroffen worden. Zonder socialisten Finse regering steunt op minderheid De leider x Suskelainen, regering socialisten n bestaat uit ze tij, drie de Finse volkspartij kelijke. Het steunt op 79 v mentsleden. an de Finse agrarische partij, is er in geslaagd een nieu- e vormen, waaraan echter de et deelnemen. Het kabinet /en leden der agrarische par- de Zweedse volkspartij, drie De sluier van geheimzinnig heid, die tot nu toe hing over de proef-basis van het ballistische Atlas-projectiel, is door deze officiële foto weggenomen. De oefentoren in Sycamore Canyon ten noord-westen van San Die go (Californië) wordt gebruikt voor proefnemingen met pro jectielen en machines. (Foto United Press). ZWARTE RUITER NAAR 'S-HERTOGENBOSCH De „Zwarte Ruiter" is gisteren van Rot terdam overgebracht naar 's-Hertogen- bosch. Hij zal daar in het huis van bewa ring worden opgesloten, in afwachting van de behandeling van zijn cassatieberoep door de Hoge Raad. (Van onze parlementsredactie) Het christeiijk-historische Tweede- Kamerlid mr. H. K. J. Beernink heeft, mede namens acht andere leden van fractie, een amendement ingediend om komende huurverhoging te beperken 12Vt procent zonder blokkering. De acht medeondertekenaars zijn: F. H. van dc Wetering, C. J. van Mastrigt, M. R. H. Calmeyer, C. F. van der Peijl, Tj. Krol, J. de Ruiter, D. F. van der Mei en dr. J. J. Schmal. Slechts vier leden var christeiijk-historische Tweede-Kamerfrac tie hebben het amendement niet onder tekend. Het zijn de fractieleider H. W. Tilanus, Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Brandweer haalde het bluswater kilometers ver uit riviertje A CHT BRANDWEREN, waaronder die uit Nijmegen (van wie een man na door rook bedwelmd te zijn, naar het ziekenhuis moest wor den gebracht), Venlo en Kleef, hebben gistermiddag, gisteravond en van nacht in Gennep een vuurzee van catastrofale omvang bestreden. De brand woedde in de opslagplaatsen van de N.V. Papierfabriek Gennep en tastte ook de fabriek zelf aan. Het offensief van de brandweer zo massaal, dat de gemeentelijke w leiding van Gennep bij lange na niet doende bluswater kon leveren. Men heeft toen kilometers slangen uitgelegd naai het riviertje de Niers om in aanjaagver- band het tekort aan te vullen. De brand is vermoedelijk ontstaan ii een kleine loods. Door de straffe wind sloeg het vuur onmiddellijk over naar drie loodsen van elk 100 bij 20 meter. Hierin lagen grote partijen papier, cellu lose en andere grondstoffen opgeslagen. Er viel niets van te redden. afdeling van i Professor Gugelot zei, dat men z bg hel experimenteren als bU praktisch toepassen van de kernenergie met vol doende zekerheid weet, wat er gebeurt en de gevaren kent van de vrijgekomen straling. „Als wij voortdurend met deze factoren rekening blijven houden en geen ogen blik vergeten, de op dit terrein nood zakelijke hygiëne toe te passen, zijn de gevaren aanzienlijk minder dan die van het huidige verkeer". Een oplossing om de gevaarlijke radio-actieve afvalstoffen kwijt te raken noemde professor Gugelot ze eenvoudig het heelal in te schieten. Dit is volgens hem binnen afzienbare tijd mogelijk. Indien men de afvalstoffen naar de bodem van de oceaan zendt, zal een kwantum van een miljard eenheden radio-actdvitedt de straling van een kubieke centimeter oceaanwater slechts verhogen met één gedeeld door 1.000.000 miljard. Kernreactors kunnen volkomen veilig worden gebouwd en in bedrijf gehouden, ook in de nabijheid van bevolkingscentra. De kans. dat er iets mis gaat is verwaar loosbaar gering. Elektriciteit Om in ons dichtbevolkte land met zijn steeds groeiende bevolking een redelijk welvaartspeil in stand te houden, zullen wij hard moeten werken aan de toepas sing van de kernenergie en hieruit bij voorbeeld omstreeks 1975 veertig pet van de dan benodigde vergeleken met nu sterk gestegen hoeveelheid elektrische energie winnen. „Meegenomen" is volgens de Amster damse hoogleraar, dat in de kernreactoren tegelijkertijd radio-actieve isotopen wor- len geproduceerd, die nuttig toegepast kunnen worden, bijvoorbeeld in de bio logie, de geneeskunde en de techniek. Stassen dient plan nog niet in in de de Ver ?nigde Naties, Zorin, heeft gisteren, na Jat de besprekingen waren hervat, ver 'Haard dat Rusland bereid is tot ernstige onderhandelingen. De Amerikaan Stassen heeft z(jn nieuwe voorstellen nog niet in gediend. maar wel is overleg gepleegd over 'iet nieuwe plan met dc Engelse, Canadese "n Franse afgevaardigde. De eerste reacties van Britse, Canadese en Franse zijde op de Amerikaanse voor tellen zouden gunstig zijn geweest. Even- .vel is erop aangedrongen de besprekingen 'n de commissie uit te stellen, om de plan nen te kunnen bestuderen. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat de Ameri kaanse plannen direct reeds in de com missie behandeld worden. Amerika wil voorkomen, dat de indruk ■ntstaat dat het buiten zijn bondgenoten om zou handelen. Twee broers, president Dwight D. Eisenhower (links) en dr. Milton Eisenhower hebben in het Witte Huis te Washington geposeerd voor de Amerikaanse beeldhouwer Nison Tregor (midden), die van de twee broers borstbeelden heeft ver vaardigd, welke in Frankrijk zullen worden gegoten. Dr. Eisenhower, een vooraanstaand Amerikaans opvoedkundige, is de jongste van de vijf broers en negen jaar jonger dan de president. In de familiekring wordt hij de tweede president genoemd en Washington noemt hem „The guy closest to Ike". had men pas zekerheid, dat de fabriek grotendeels gespaard zou blijven. Deson danks ls de schade buitengewoon groot. Naast de papierfabriek, een van de grootste industrieën in het Noordlimburg se. i6 de bedrijfsbrandweer van de Zuid ooster busdienst urenlang in touw ge weest om de reparatiewerkplaats van deze onderneming te behouden, hetgeen Antivoord aan KIS AC Nog geen nieuws over lagere benzineprijs Na eerst de benzinemaatschappijen er vervolgens de directeur-generaal vat handel en nijverheid gevraagd te heb ben of de benzineprijs in ons land ver l&agd kan worden, is de K.N.A.C. no» even ver als voorheen. De benzinemaat schappijen wilden en de regeringsfunc tlonaris kon niet antwoorden op deze De K.N.A.C. wilde weten of de prijs verhoging vanwege het Suezconflict onge daan kon worden gemaakt. Volgens de directeur-generaal is uit de in december ingevoerde verhoging van de benzineprijs met l.fi ct. per liter de toepassing van een systeem van getemporiseerde prijsverho ging voor alle aardolieprodukten voort gevloeid. Het gevolg hiervan is. dat evcntueli 'Üsverlaging voor benzine niet los kar worden gezien van die voor andere aard olieprodukten. De kostenfactoren van d< Suezcrisis zijn in ons land niet direct cr ollcdig in dc pr(jzen verwerkt, wat el- Iers in Europa wel het geval was. In zijn antwoord aan de K.N.A.C. zegt de directeur-generaal, dat de scherpe prijs- bewaking van aardolieprodukten er borR voor staat dat er zo spoedig mogelijk een prijsverlaging komt. Hij voegt hieraan toe, dat het de benzinemaatschappijen is toe gestaan. eigener beweging dc prijzen te verlagen. Nog steeds Nieinv- Guinea De Indonesische premier ir. Djuands Kartawldjaja heeft heden verklaard, dat de betrekkingen met Nederland slechts volkomen normaal kunnen zijn als Neder- ands Nieuw-Guinea Indonesisch gewor den zal zijn. Stoetwegen, H. Kikkert en dr. I. N. Th. Diepenhorst. Men zal zich herinneren, dat de heer Tilanus ruim een maand geleden op da Algemene Vergadering van de C.H.U. ver klaarde: „Omtrent de huurblokkering zijn afspraken gemaakt tijdens de kabinetsfor matie. Wij achten ons daaraan gebonden. Enkele leden van de c.h. Tweede-Kamer fractie hebben zich echter van deze af spraak „vrijgehouden". Ook die c.h. leden, die na de formatie tot de Tweede Kamer zijn toegelaten, zijn vrij". HOOFDVERDACHTEN IN MONTESI-PROCES NU VRIJGESPROKEN In de afgelopen nacht zijn de drie hoofd verdachten in het beruchte proces-Mon- tesi vrijgesproken. De Italiaanse rechter Tiberi deed deze uitspraak, nadat de drie rechters zeven en een half uur achter ge sloten en zwaarbewaakte deuren hadden beraadslaagd. Vijf dagen geleden had de openbare aanklager in zijn requisitoir al gezegd, dat er niet het geringste bewijs is. dat een van de drie verdachten Wilma Montesi gekend, laat staan vermoord heeft. In Venetië stonden als hoofdverdachten terecht Gianpiero Piccioni, jazz-pianist en zoon van een ex-minister, de zogenaamde „markies" Ugo Montagna en het voorma lig hoofd van de Romeinse politie, Saverio Poli to. Toch weer konijnen op de Veluwe Nadat de myxomatose vorig jaar op de Veluwe bijna alle konijnen had uitgeroeid, schijnt thans de jongere konijnengeneratie immuun voor deze ziekte te zijn. In Bar- neveld.is tenminste alweer van een kleine konijnenplaag sprake. Eerste kaskersen Op de Elster kwekersveiling te Bemmel zijn gisteren de eerste kersen uit de kas sen aangevoerd door de tuinder W. A. Maters uit Lent bij Nijmegen. De vruch ten brachten f 4,40 per 100 stuks op. Zij werden doorverkocht aan Arnhemse fruitwinkeliers. HET WEFR IN EIFROPA ONO NNO windstil windstil ONO ONO ONO 5 Xlï WEERHERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met zonnige perloden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 29 mei: zon op 4.31 uur. on- :r 20.48 uur: Maan op 4.35 uur, onder 20.51 uur. Morgen nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1