Jliritme gtihsctjt (jfourant Russische belangen in het Midden-Oosten op 't spel Zeiljachten hadden een zware race Jordanië gevaar voor de Arabische eenheid Schandaal bij inkopen voor Duitse leg er HARDE N.O.-WIND ZORGDE VOOR FELLE BRANDEN K.W.F. steunt onderzoek methode-Van E verdingen Eli*. Aardschokken teisteren Turkije: 50 doden Koning Boude wijn brengt zijn vader hulde Fransgezinde Algerijn in Parijs neergesehoten Ui: MAANDAG 27 MEI 1957 BUREAUS; Ste« ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No 10966 Directie: F. D1EMER Chef-red.; H. W. J. CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvflstlcfi h flettms "myn bert lo Uyfteaspott Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 Moskou beschuldigt Amerika T>USLAND kan de nieuwe toestand in het Midden-Oosten niet negeren, AL omdat de belangen van zijn eigen veiligheid in het geding zijn. Deze waarschuwing is door het officiële Russische persbureau Tass de wereld ingestuurd, nadat het Amerika beschuldigd had van het vestigen van een reactionaire dictatuur in Jordanië. Dit land. aldus Tass, is een broeinest van ondermijnende acties tegen de vrijheid en onafhankelijkheid van de Arabische staten. In Jordanië is een militaire en politieterreur ontketend. Het Russische persbureau beweert, dat volgens de twee gevluchte Jordaanse staf chefs de Amerikaanse ambassade in Am man een actieve rol bij de staatsgreep in Jordanië heeft gespeeld. Aan de voor avond kwamen „honderden" special) agenten naar de Amerikaanse ambas sade om de gebeurtenissen te organiseren Intussen werd de Amerikaanse Zesde Vloot naar het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee gedirigeerd. De bevelhebber van deze vloot dreigde met atoomwapens en de Amerikaanse minister voor leger deelde mee, dat Amerikaanse pen in Jordanië zouden landen. Voorts landden Amerikaanse mariniers in Liba non en werd in Turkije en Irak troepen langs de grens samengetrokken. Lijnrecht tegenover deze Russische be schuldiging staat de verklaring van de Jordaanse ambassadeur in Kairo, Abdocl Moenim Rifai, dat de gevluchte generaal Noewar koning Hoessein van de troon (Van onze correspondent) BONN.- maandag De Westduitse re cherche en de militaire „Abwehr" heb ben het weekeinde een uitgebreid onder zoek ingeleid in wat het eerste grote om koopschandaal hij de aanschaffing van uitrustingsstukken voor de bondsrcpubli- keinse „Bundeswehr" schijnt te zullen worden. Minstens negen firma's en drie afdelingen van de militaire aanschaffings- dienst in Koblenz zouden bij de veronder stelde corruptie zijn betrokken. Bij laatstgenoemde instantie zijn in middels vijf ambtenaren ln hechtenis ge nomen. Op grond van de door hen tijdens verhoren afgelegde verklaringen is het justitiële onderzoek tegen de firma's ingeleid, die voornamelijk zijn betrokken bij research ten behoeve van en de leve ring van uniformen aan de Westduitse strijdkrachten. Het ingrijpen van de Westduitse justi tie tegen vijf zijner ambtenaren was een onaangename verrassing voor de minis ter van defensie, dr. Franz-Joseph Strauss, die zaterdag terugkeerde van zijn besprekingen in Londen met zijn Britse ambtgenoot. Duncan Sandys. Hij heeft intussen gelast zonder aanzien des persoons de omkoperijen tot klaarheid te brengen. De in hechtenis genomen ambtenaren hadden geld en goederen (lappen textiel kostuums, elektrische apparaten en drank) als .gesdhenken" aangenomen in ruil voor het in een bepaalde richting dirigeren van militaire aanschaffingen De aandacht viel op hen, toen zij buiten dienstverband om en vergezeld van hun echtgenoten reizen naar Essen maakten, waar zij door be paalde ongenoemde firma's werden gefê teerd en hoge rekeningen maakten. Haïti in de branding. Na revolverschoten feestvreugde Terwijl zaterdag de kustbatteriien en revolverschoten over Haïti daverden in de hoofdstad Porte au Prince, omdat de mannen van de chef van de politie, kolo nel Pierre Armand. de troepen van gene raal Cantave te l|ff gingen, was het gis teren groot feest. Onverwacht was-name lijk een derde in het spel gekomen en ging deze met de macht strijken, althans voorlopig. Het was de 43-jarige leraar in de wis kunde. Daniel Fignole, kandidaat voor de presidentsverkiezingen, die op 16 juni ge houden zouden worden. Hij zegde een waarlijk democratische bestuursvorm toe de vorming van een kabinet en vrije ver kiezingen. Kolonel Armand zeide met pensioen te zullen gaan. Ook generaal Cantave wil aftreden, maar blijft in functie tot zijn op volger is benoemd. Armand en Cantave stonden naast Fignole. toen deze in het presidentiële paleis plechtig werd inge huldigd. Vanmorgen is in Parüs een groot scheepse razzia onder de Algerijnen ge houden. Meer dan zeshonderd Noord- Afrikanen werden gearresteerd en op het hoofdbureau van politie verhoord. Strijd in Algerije. In de afgelopen week zijn 738 Algerijnse opstandelingen gesneu veld en 168 gevangen genomen Aan Fran se zijde werden 37 man gedood en 43 ge- De Deense kabinetsformatie is voltooid Er is een coalitie gevormd van socialisten radicalen en de Georgisten Wopr.sdag za' de nieuwe parlementszittlng geopend worden. wilde stoten en een republiek wilde stich ten om zelf president te worden. In de Jordaanse hoofdstad. Amman, is gisteren officieel bekendgemaakt, dat de laatste Syrische troepen het land heb ben verlaten. Tussen Syrië en Egypte zou overeen stemming bereikt zijn over een confe rentie, die gehouden moet worden met koning Saoed van Saoedi-Arabië. Irak, •'*5H Minister Staf blijkbaar in de beste stemming vertrok zater dagmiddag van Schiphol naar Nieuw-Guinea, waar hij in de eerste plaats in zijn kwaliteit van minister van marine zich op de hoogte zal stellen van de situatie. Leer verworpen Minister-president Sabri Assali van Sy-| rië heeft gisteren officieel verklaard, dat Syrië het communisme als leer verwerpt, maar dat zijn land Rusland beschouwt als een vriend in nood. ..Wij kunnen er niets aan doen. dat wij Rusland als een vriend beschouwen", zei Sabri Assali, „aange zien het ons in tijd van tegenspoed te hulp kwam" heeft de harde noordoosten wind van de laatste dagen enkele bran den aangewakkerd tot ware vuurzeeën, waartegen de brandweer lange lijd machteloos stond. Zo werd in het centrum van Utrecht naar voor lopige raming voor drie kwart miljoen gulden schade aangericht door een brand in een houtopslagplaats. Zondagmiddag woedde er in Assen even eens in het centrum een zware pakhuisbrand. Even over twaalven werd zaterdagmid dag de Utrechtse brandweer gealar- meexd. Bij de houthandel Jongeneel stond een grote loods vol platen triplex in lich terlaaie. Er dreigde een paniek te ontstaan onder de bewoners van de Westerdijk en de Otterstraat, wier huizen gevaar liepen, door overvliegende brandende stukken hout. De woningen werden in allerijl ontruimd. Hier en daar ontstond eei gin van brand. De brandweer werd het vuur ten slotte met twintig stralen meester, geholpen door 35 BB-ers. die een stertocht zoudei houden, maar zich spontaan tot helpen bereid toonden. In het hart van Assen brandde zon dagmiddag een groot pakhuis met eer ne voorraad goederen uit. Een naast gelegen manufacturenhandel werd gro tendeels door het vuur vernield. In tweede, pas eergisteren geopende m; renhandel ontstond grote water- Verongelukt in Oostenrijk. De 31-jarl- g-e Utrechtenaar A. Hamelink is gisteren in het Oostenrijkse plaatsje Biudens op bergpad uitgegleden, in de diepte gestort en omgekomen. Hij was met zijn kind op vakantie in hét sport- Arts Joh. Wetter, oud-geneesheer-di recteur van de Chr. psychiatrische in richting Dennenoord te Zuidlaren, is op 66-jarige leeftijd te Naarden overleden. Preparaten voor rekening van de ziekenfondsen bereid een groots opgezet onder zoek naar de methode-Van Everdin- gen financieel te steunen. De belang- nebbenden zullen daarvoor een aan vraag moeten indienen en een plan aan het fonds voorleggen. Deze mededeling deed de heer P. S. Be sanger, directeur van het K.W.F. op de zaterdag in Utrecht gehouden jaarverga dering van de Vereniging tot steun aar AZETFABRIEKEN TE Amerikanen worden uit Boedapest uitbewezen Van de 21 Amerikaanse diplomaten in Boedapest zullen er binnen zes weken negen vertrokken moeten zijn; van het overige Amerikaanse personeel, dertien Dit heeft de Hongaarse regering aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Boeda pest doen w ten. Het contact van het ge zantschap met de Hongaarse regering is aldus de nota. gedurende de laatste maan den zo gering geweest, dat de huidige per soneelsbezetting niet te rechtvaardigen is Over kardinaal Mind <enty, die nog •.teeds ir- de legatie verblijf en die da nacht bewaakt wordt, rept de nota ni het K.W.F. Een andere mededeling was. dat er samenwerking zal komen tussen hel adiobherapeutisch instituut te Tilburg en de Landelijke organisatie voor de Kanker bestrijding (L.O.K.). De heer Besanger achtte het gevaarlijk een landelijk fonds naast het K.W.F. tr stichten om preparaten volgens de me thode-Van Evcrdingen te financieren. Ook kan het K.W.F. niet als financier optreder van deze preparaten, omdat het fondi zich dan op het terrein van de ziekenfond sen begeeft. De verstrekking van de geneesmiddelcr is een zaak van de ziekenfondsen. De heer Besanger deelde in dit verband mee. dat het vraagstuk met betrekking tot het ver strekken van preparaten van dr. Van Everdingen door de ziekenfondsen in ster ke mate de aandacht heeft van de Zieken fondsraad. Er worden, zo meende de heer Besanger, reeds onderhandelingen ge- Zjoekof en Gromyko in Boedapest Geheime conferentie leden Pact van Warschau? De Russische minister van defensie, Zjoekof, en de minister van buitenlandse zaken. Gromyko. zijn vandaag in Boeda pest aangekomen voor ondertekening van een verdrag, over de toekomst van de Sowjet-strijdkrachten in Hongarije. Volgens berichten uit Warschau zouden de Russische leiders echter reeds eerder zijn gearriveerd en gedurende het week einde geheime besprekingen hebben ge voerd met de leden van het Warschau pact. Onder ahdere hebben, volgens deze berichten, de Poolse partij-secretaris Go- mulka en premier Cyrankiewicz aan de besprekingen deelgenomen. De Sowjetunie zou hebben voorgesteld, haar troepen in de Oosteuropese landen het communistische blok te vermin deren, indien ook de NAVO-landen in West-Europa overgaan tot het verminde ren van de troepen. Aanslag op Pcron. De auto van ex- president Peron van Argentinië is za terdag door een bomontploffing vernield vijf minuten, voordat Peron er mee zou gaan rijden. De chauffeur wérd licht ge- Kind verdronken. Het vijfjarig zoontje van de familie Bruin uit Noordscharwou le is gistermiddag op onverklaarbare wij ze ln een sloot geraakt en verdronken. In Tilburg is vanmorgen om acht uur het garenmagazijn van dé wollen- stoffenfabriek Swagemakers-Caesar in de Gasthuisstraat uitgebrand. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Een brandweerman zakte door een afdak werd in een ziekenhuis opgenomen. Vijf anderen vielen in een waterput en den licht gewond. Markt voor meer dan duizend Friendships Volgens de verkoopchef van de Ameri kaanse vliegtuigenfabriek Fairchild Is het mogelijk, dat in Noord- en Zuid-Ame rika 1000 Fokker F-27 Friendships zullen worden gekocht. Daarbij is dan niet in begrepen de verkoop naar Brazilië, waar de Nederlandse Fokkerfabriek zelf de rechten heeft. Zoals men weet bouwi Fairchild de F-27 ln licentie. Deze verkoopchef. de heer Pfeiffer, zei op de Parijse luchtvaarttentoonstelling, dat een van zijn directeuren nog veel ver. der gaat met zijn optimistische verwach tingen over de afzetmogelijkheden van de Friendship. Hoewel hierover nog niets definitiefs bekend is. gaan er hardnekkige geruchten, dat de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena dezer dagen 12 Friendships heeft besteld voor haar lijndiensten in Kongo. De exportmainager van de K.L.M.. de heer J. Gerritsen, ontkende, dat de order getekend is, maar verklaarde, dat de on derhandelingen een gunstig verloop heb ben. Over ongeveer een maand zou over deze order nader nieuws te verwachten zijn. Volgens het A.N.P. is het niet uit gesloten. dat de Sabena overweegt, de Friendship ook op de Europese lijnen te gebruiken, temeer omdat deze Belgische maatschappij streeft naar standaardisatie (Advertentie) matig bekoren, 'k Kom tot de conclusie. t Is heus geen Illusie. „Drink TIP" en je bent als herboren Whiav.v M-iiMI Zaterdagmiddag heeft een grote brand gewoed in de houtop slagplaatsen van Jongeneel in Utrecht. De foto geeft een tref fend beeld van de felle strijd die de brandweer tegen het vuur had te leveren. Duitse hereniging Adenauer wil S.U. waarborgen geven Als de Russische regering ernstige vrees koestert voor de herleving van het Duit se militarisme, staat het haar vrij voor de hereniging van Duitsland doeltreffende garanties te eisen voor eigen veiligheid. Dit heeft bondskanselie Adenauer aan de Russische regering geschreven in ant woord op de Sowjet-nota inzake de Rus- sisch-Duitse problemen. Echter wees hij directe onderhandelin gen met Oost-Duitsland onvoorwaardelijk van de hand. Uit de brief blijkt, dat West-Duitsland bereid is de instelling van een gedemili-, tariseerde zone in Europa te overwegen. I Zeker 280 huizen vernield TTEVIGE AARDSCHOKKEN hebben gis- teren midden- en west-TurkUe ge- tiesterd. De provincie Bolu, waar de schokken het sterkst waren, was in eer ogenblik t(jd het toonbeeld van dood er verwoesting. De reddingsploegen, dit zich een weg zochten door de ruïnes, hebben volgens de laatste berichten vijf tig doden gevonden, terwijl zeker zeven tig gewonden zijn geteld. Terwijl de meeste mensen aan het ont bijt zaten, vond de eerste aardbevign plaats. Veel huizen, die uit kalk en hout bestonden, stortten als kaartenhuisjes elkaar. In de stad Bolu zwaaiden minaretten heen en weer. Twee erv hebben zoveel schade opgelopen, dat dreigen om te vallen. Zeker 280 huizen zijn totaal vernield. Ook in Istanboel werden de aardschok ken gevoeld. Er werd echter geen schade aangericht. De regering en de organisatie van di Rode Halve Maan (het Rode Kruis) ver lenen alle mogelijke hulp. De Rode Hal ve Maan zond duizenden tenten, deken: en grote hoeveelheden voedsel naar he rampgebied. President Celal Bayar er minister van binnenlandse zaken, Namik TAHITI NCI GEZONKEN IN STORMWEER Een ongewoon ruwe zee heeft gisteren ;en einde gemaakt aan de roekeloze tocht der vier avonturiers, die met een bamboevlot van Tahiti onderweg waren aar OhiM. Het vlot was enige dagen geleden op sleeptouw genomen door een Chileens fregat, dat zijn sleep echter verloor, toen de kabel tijdens de storm brak. Het vlot sloeg lek en zonk vrij snel. Het fregat de bemanning en een deel van de uitrusting aan boord. Men bevond zich 900 mijl van de Chileense kust. De poging, om Heyerdahls Kon Tiki- expeditie in omgekeerde richting te ma ken, is dus mislukt. Bij onthulling van Leie-monument DE ONTHULLING van het Leie- monument te Kortrijk door koning Boudewijn van België is gis teren een demonstratie geworden van aanhankelijkheid aan ex-koning Leo pold. Het monument stelt koning Leopold voor in uniform met de helm op en omringd door infanteristen. Premier Van den Acker, die ook in 1946 (toen onderhandeld werd tussen koning Leopold en de Belgische regering) pre- was, werd uitgefloten toen hij na zijn rede naar zijn zitplaats terugging. Maar toen koning Boudewijn op het punt stond zijn rede uit te spreken, klonk plotseling de kreet: „Leopold, Leopold!" Even later viel een diepe stilte, waarin alleen de woorden van de jonge Koning klonken. Hij zeide om: „De oproep van zijn opperbevelhebbel de Koning, beantwoordend, ontzegde het leger door zijn heldhaftige weerstand de vijand de toegang tot Duinkerken. Op di wijze werd kostbare tijd gewonnen voc de redding der Britse en Franse froepei Het Belgische leger en zijn opper bevelheb ber hebben daarvoor in belangrijke MARINEMANNEN IN MOEILIJKHEDEN De 170-mijlen-race van de Koninklijke marinejachtclub is ditmaal wel onder bijzonder ongelukkige weersomstandigheden gevaren. De harde noordoostenwind (kracht zes) bracht zaterdagavond en gisteren verschei dene zeiljachten in moeilijkheden. Tal van schepen en vliegtuigen moesten assisteren om de jachten veilig binnen te loodsen. De jachten waren vrijdagavond van Texel vertrokken. De route liep via het Me lichtschip Smithnoll onder de En gelse ku6t naar Hoek van Holland. Zaterdagavond vuurde het jacht Alba tros twee rode lichtkogels af ten teken ;r moeilijkheden waren. Twee Aven- van de Marine luchtvaartdienst, die de jachten gedurende de race begeleidden, merkten het 6ein op en waarsohuwden Britse reddingboot en de Nederlandse onderzeebootjager Utrecht. Deze 6leepte Albatros naar Portsmouth. Het jacht had averij aan het roer. Het marinejacht KUkduin kwam gister middag zes mijl ten westen van de Nien- e Waterweg in moeilijkheden. Het •heepje lag met gestrekte zeilen achter zijn drijfanker. De mijnenveger Woerden, ileepboot Maas en de reddlngvlet Dl- eur A. J. M Goudriaan van de Zuid- hollandsc reddingmaatschappij voeren uit De mijnenveger bracht het jacht binnen iet hulp van de reddlngvlet. Ook het jacht Fram 2 moest geholpen worden bij het binnenlopen ln Hoek van Holland. De mijnenveger koos direct eer zee nadat de I'T'duin was overge- ?ven aan een sleepboot van de Marine Het lichtschip Goeree en twee MLD- vliegtuigen keken intussen uit naar het laatste jacht, de Zllverkrui6. Dit zeilde onder klein tuig in de buurt van het lichtschip, maar verkeerde niet in moei lijkheden. hoewel men zich aanvankelijk ongerust maakte over het lange weg blijven. bijgedragen tot de eindoverwinning. Koning Leopold was ervan overtuigd, dat hg de nationale eenheid zou dienen KONING BOUDEWIJN zijn land Dit was de eerste maal, dat koning Boudewijn ln het openbaar zinspeelde de Belgische koningskwestie. Constaterend, dat de hartstochten, de- ekt door de tegenslagen van 1940, ge luwd waren, vervolgde de Koning: „Toen koning Leopold III de troon besteeg, be loofde hij plechtig, zich geheel aan Bel gië te geven. Tot hem en tot allen, die zich met hart en ziel ten dienste van het vaderland hebben gesteld, gaan op deze dag onze ontroerde en dankbare ge dachten." Een luid gejubel onderbrak hier ko ning Boudewijn, die in beide landstalen Toen generaal Van Strijdonck de Bur- kel zijn rede in het Frans uitsprak, werd geroepen: „In het Vlaams!" De generaal vervolgde ec)^< Emir Chekkal,,, oud-vice-president van de Algerijnse assemblée en vurig voor stander van samenwerking tussen Frank rijk en Algerije, is gistermiddag in Parijs vermoord. De 27-jarlge mohammedaan Sadok Mohammed schoot de emir driekwart meter afstand neer toen deze het voetbalstadion Colombes verliet, het vertrek van president Coty. Het publiek sloeg de dader neer ei erde hem aan de politie over. Emir Chekkal (60 jaar oud) heeft scheidene malen een beroep gedaan op de Algerijnse nationalisten om de strijd te staken. In februari was hij lid van de Franse delegatie toen de Algerijnse kwes tie werd behandeld door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Kort daarna werd hij door het „Alge rijnse bevrijdingsfront" ter dood veroor deeld Chekkal officlet in het Legmen van Eer. woonde ln een duur hotel te Parijs Overal waar hij ging. werd hij door een lijfwacht bewaakt Deze kon gisteren ech ter niet tussenbeide komen. Gedik. begaven zich met spoed naar het getroffen gebied. Ruim een Jaar geleden werd dezelfde streek door een aardbeving getroffen, waarbij vijf personen om het leven kwa- De seismografen van het K.N.M.I. in De Bilt tekenden gisteren om twintig mi nuten voor acht een buitengewoon sterke aardbeving op. Droge Waddenzee overgewandeld Twee Groningers, de heren F. E. L. M. Suttorius en de heer J. D. Buwalda, zijn zaterdagmiddag vanaf Hornhuizen te voet de Waddenzee overgelopen. Door de sterke oostenwind was er weinig water in de Waddenzee. Zij hebben ongeveer 250 meter over een diepe vaargeul ge- Auto te water: twee kinderen verdronken Twee Amsterdamse kinderen, de negen jarige Franklin Vermeulen en de negen jarige Trijntje Scholtens, beiden uit de Lepelstraat, zijn gisteravond jammerlijk verdronken in het water langs de Nieuwe Achtergracht. Door onbekende oorzaak reed de oude, langs de grachtkant ge parkeerde auto, waarin de kinderen speel den, te water. Aanvankelijk meende men r niemand in de auito zat, maar toen de brandweer een half uur na het onge luk het voertuig op de wal kreeg, ont dekte men de ontzielde lichaampjes. DODEN ÖFDE WEG Vlak bij zijn huis aan de Fioris Vos- itraat te Hilversum is gistermiddag de 25-jarige motorrijder P. Esman uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast geslagen. Hij reed te hard en was op slag dood. In Rotterdam reed gisteren de 40- jarige caféhouder A. van Woerkom door onbekende oorzaak met zijn auto in de Maashaven. Voorbijgangers sprongen te 'ater, maar slaagden er niet in, de man uit zijn auto te halen. Eerst veel later werd zijn stoffelijk overschot opgedregd. Rijkswerklieden eerder op hun maximum ganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft met enige voldoening kennis geno men van de nieuwe berekening van het loon der lagere ambtenaren (de werk lieden), die de minister van binnenlandse zaken kortgeleden heeft toegezegd. De re geling, die per 1 juli ingaat, komt erop neer,, dat evenals in de metaalindustrie niet het aantal dienstjaren maar de leef tijd bepalend is. Hierdoor worden de maximale lonen reeds op 23-jarige leef tijd bereikt. Tot nu toe kreeg men deze op z'n vroegst op 27-jarige leeftijd. De personeelsorganisaties hebben thans voorstellen ingediend om het loonpeil op te trekken naar dat van het personeel in de metaalindustrie. Deze worden bhans bestudeerd. Adv» 1349,50 Zeer aantrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN HET WEEF CN EUROPA 5s mh WEERBERICHT A Weinig verandering De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met tijdelijk enkele overdrijvende wol kenvelden, maar morgen overwegend zonnig. Weinig verandering ln temperatuur. Meest matige noordoostelij ke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). inder 20 47 i ónder 19.48 u Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1