Nederlanders deelden luchtverkenningszege orth State 111 Derde coalitie in China Weet voor Wie ge staat in de eredienst 19 ASPRO Consument kan het beste kiezen en veel eisen s ZATERDAG 25 MEI 1957 GOEDE BEURT VAN KON. LUCHTMACHT (Van een onzer redacteuren) Tx LAARBRUCH, zaterdag WKE OFFICIEREN van de Koninklijke lajp(nacht, behorend tot 306 squadron, dat Is gestationeerd op Laarbruch, het geallieerde vliegveld net over de Neder landse grens, een uur rijden met de auto van Nijmegen, behoren tot het team, dat voor dit jaar de General Alfred M. Gruenther-trofce voor 2de Allied Tactical Air Force (A.T.A.F.) heeft veroverd. Het zijn de eerste luitenants-vlieger F. N. Tuytjens uit Rotterdam en J. F. Brosky uit Utrecht, die tevens In de wedstrijd als derde en vierde op de ranglijst stonden. Dit is wel een bericht om in Nederland over te juichen, want de Nederlanders hadden een zware concurrentie. En wat het Nederlandse hart ook goed zal doen is het feit, dat 306 squadron het hoogst aantal punten behaalde in het vliegen met de RF 84 F. de Thunderflash. De Generaal Alfred M. Gruenther-tro fee werd vorig jaar voor het eerst be schikbaar gesteld als eerste prijs in eer wedstrijd tussen Navo-fotoverkennings- vliegtuigen. De trofee werd toen gewon nen door 4th A.T.A.F. En het was te voor zien, dat dit jaar fel gestreden zou wor den om de zeer begeerde zilveren bo kaal. De 2nd A.T.A.F.. waartoe behoren een Brits, een Belgisch en een Neder lands squadron zette alles op alles oir het van 4th A.T.A.F., bestaande uit Fran sen en Amerikanen, te winnen. De uitslag was niet voor twee uitleggingen vatbaar. Generaal Jean Valuv de commandant van de geallieerde strijdkrachten in mid den-Europa waarbij de twee tactische luchtmachten zijn ingedeeld die de prijs persoonlijk uitreikte, maakte be kend, dat de tweede tactische luchtmacht 756% en de vierde tactische luchtmacht 575% punten had behaald. Geen risico Twee dagen achtereen de derde dag was het weer niet geschikt voor de wed strijd hebben de bemanningen elkaar van de uitrusting van de strijdkrachten van president Tsjang Kai Sjek met Ame rikaanse gelelde projectielen. De con nistische regering te Peking werkt op het ogenblik nl. achter de schermen aa vreedzame bevrijding van Formosa. Mao Tse Toeng, president van rood China Tsjang Kai Sjek zijn niet altijd vijanden geweest. Tweemaal vormden zij wat noemt coalities. De eerste coalitie ging vooraf aan Tsjangs anti-communistische staatsgreep in Sjanghai in 1927. De tweede duurde van 1946 tot 1947 en had de instem ming van de Verenigde Staten. Nu is Peking met de gedachte van eer „derde coalitie" komen aandragen. De rode Chinezen hebben hun campagne tactvol in enige fasen ontwikkeld. De dreigementen met een geweldadige bevrijding van For mosa hielden eigenlijk reeds op in de lente van 1955, toen premier Tsjoe En-lai in een rede over Tsjang Kai -Sjek sprak als een oude vriend. Tijdens een bezoek aan Kam- bodja verklaarde Tsjoe verder, dat zijn regering bereid zou zijn, Tsjang een hoge positie aan te bieden. discrete contacten werden aangeknoopt tussen de hoofdsteden van rood China en Formosa. Particuliere bezoeken van het vasteland aan het eiland hadden plaats, zogenaamd om venvanten of vrienden te bezoeken. In uitzendingen van radio- Peking werden personen van Formosa uit- w, genodigd, naar het t Verklaarde vasteiand te komen, uitzicht waar zij goede posities zouden kunnen krij gen. Tsjang Kai Sjek verleende geen medewerking aan deze machinaties en lichtte Washington er over in, voorzover zij hem ter ore kwamen. De derde fase werpt licht op de voor stellen van Tsjoe En-lai aan zijn „oude vriend" Tsjang Kai Sjek. Uitgelekt is, dat de voorstellen niet aan Tsjang Kai Sjek zelf .maar aan zijn zoon en tweede man Tsjang Tsjing-kwo waren gericht. Ver moedelijk is dit nieuws de wereld inge zonden door de ambassade van rood China in Bern, meestal de bron van „gewilde lek ken". Tsjang Tsjing-kwo ontkent echter elk recent contact met Peking en geeft slechts toe, dat hij na de conferentie van Bandoeng benaderd is met voorstellen, die hij niet eens heeft bestudeerd. verneur van Formosa worden erkend, zou hem de positie van vice-premier in het rode Chinese kabinet worden aangeboden en zou het nationalistische leger een ïekere autonomie blijven genieten, mits uiteraard aan de onafhankelijke regering van Formosa een einde zou komen. Er zou een tolunie met het vasteland moeten komen, het probleem van de vertegen woordiging in de Verenigde Naties zou worden opgelost en Peking zou de loyali teit van vele overzeese Chinezen in Zuid- oost-Azië kunnen overnemen. De opwinding op Formosa was groot. Admiraal Stump, bevelhebber van de Amerikaanse Zevende vloot, bracht een bezoek aan president Tsjang Kai Sjek, die hem ongetwijfeld geruststellende mede delingen kon doen. Maar in Peking werd in maart een speciaal subcomité voor de vreedzame bevrijding van Formosa ge vormd. waarvan vele vroegere nationalis tische aanhangers van Tsjang Kai Sjek deel uitmaakten. werd eind april ingezet ter gelegenheid van Worosjilof's bezoek aan Peking. Tij dens een onderhoud verklaarde Tsjoe En- lai. dat de Chinese communisten in het verleden reeds tweemaal met de nationa listen hadden samengewerkt. Even later merkte Mao Tse Toeng op, bereid te zijn. een derde maal samen te werken. De lei der van de Chinese communisten dekte daarmede het voorstel met zijn gezag. De communisten houden vol, dat de voorstellen ernstig bedoeld zijn. En in de omgeving van Tsjang Kai Sjek houdt men vol, dat er geen sprake van een derde coa litie op de voorwaarden van de commu nisten kan zijn. Maar de jongeren om hem heen en het leger zouden wel eens anders kunnen resgeren op de zoe.e woorden van Peking, die van verzoening »n van kansen op promotie na terugkeer op het vasteland ■preken. De toestand op Formosa is im mers evenmin rooskleuirg. sportief en hevig bevochten. Er moesten verkenningsvluchten worden gemaakt zo wel hoog, boven de 10.000 meter, als laag, beneden de 400 meter. De luitenant Tuyt jens had de eerste dag pech, wat hem in tijd een achterstand gaf Hy vertelde: „Ik zal in de buurt var Bremen, toen ik veronderstelde, dat ik moeilijkheden met mUn brandstof zou krijgen. Om geen onnodig risico te lopen, besloot ik te landen op de vliegbasis Aalhorn, waar ik brandstof innam, maar de Amerikanen stelden het erg op prijs, dat ik aan de veilige kant was gebleven". Er zijn bij deze wedstrijd geen ongeluk ken gebeurd. Tenminste niet tijdens het vliegen. Maar de dag, waarop de strijd begon, rende een Amerikaanse vlie ger naar zijn auto om snel het vliegtuig te bereiken, waarmee hij aan de wed strijd deelnam. Hij liep zo hard, dat hij met zijn hoofd tegen de auto liep en bloedende hoofdwond kreeg. Een kame raad heeft toen maar voor hem gevlo- Het eerste liturgisch gebod Het voornaamste ii SEDERT de kentering, waarover we schreven, wordt de stem van hen, die om een meer verantwoorde calvinistische eredienst vragen, steeds krachtiger. Zijn onze vermoedens juist, dan zal die stem in de komen de jaren ook steeds scherper worden gehóórd. Toch zijn alle verbeteringen van de eredienst, hoe noodzakelijk en belangrijk overigens, het allerbe langrijkste niet. Het voornaamste ii een opleving van het liturgisch be sef. Een duidelijk antwoord van de gemeente op de vraag, wat we des zondags in de kerk plegen te doen. Zolang op die vraag geen of een ver keerd antwoord wordt gegeven, zul len allerlei suggesties van onze litur gen op een muur van weerstanden en wanbegrip stuiten. Daarom stellen ditmaal het liturgisch besef aan de orde door een antwoord te zoeken op de vraag: Wat is liturgie? Het woord QP ZICHZELF 'zegt het Griekse woord liturgie niets over de betekenis e kerkdiensten. In het Nieuwe Testa ment wordt het enkele malen gebruikt i de oudtestamentische offerdienst duiden. Maar die liturgie is sinds het scheuren van het gordijn voor het heilige der heilige op de avond van de goede vrijdag voorgoed voorbij. De kerkdienst is geen offerdienst meer waarin een zoen offer voor de zonden wordt gebracht. Wel heeft ook de kerk van Christus een ds. G. N. Lammens altaar, maar dat altaar staat in de hemel de witte troon aan de glazen zee. De brief aan de Hebreèn noemt de Here Jezus onze Liturg in het hemelse heilig dom (Hebr. 8 6). De offerliturgie is na de goede vrijdag verhuisd van de aarde de hemel en daar celebreert Jezus Christus voor ons tot aan de dag van zijn wederkomst. Verder wordt de term liturgie in het ieuwe Testament een enkele maal ge bruikt voor de collecte, het dankoffer der gemeente, dat gebracht werd in de ere dienst en éénmaal voor een gebedssamen komst van de gemeente van Christus, namelijk in Hand, 13 2. Het is echter de vraag, of hier gesproken wordt van wat ij een kerkdienst plegen te noemen. Wij kunnen dus wel vaststellen, dat de term liturgie zeker niet hèt nieuwtesta mentische woord is om onze eredienst aan te duiden. Daarom behoeven wij er ech ter geen bezwaar tegen te hebben haar ijven gebruiken: deze term heeft nu eenmaal een zeker burgerrecht gekregen de kerktaal en de letterlijke betekenis dienst, een woord, dat we zonder be- aar kunnen gebruiken om onze kerk dienst te benoemen. we dan maar goed weten, wat onder liturgie verstaan dient te worden. De spraakmakende gemeente gebruikt het woord op een manier, die aan potjeslatijn bargoens doet denken. Liturgie is een Ier woord voor kerkdienst! De uitdruk king liturgische dienst is dus kortweg on- rij staat op één lijn met „nat water" en ronde cirkel" en is dus een pleo- e. Een liturgische dienst is een dienst-dienst. Wordt een jeugdavond ge opend met enkele schriftlezingen en töe- passelijke liederen, dan spreekt men van liturgische opening, wat betekent een kerkdienst-opening en dus onjuist is. want 'jeugdavond is géén kerkdienst. onzin wordt gekroond, wanneer men liturgische diensten voor buitenkerkelij ken gaat aankondigen, want dergelijke samenkomsten zijn nu juist geen liturgie, mneer men onderscheid gaat maken tussen liturgie en preek, zo van: „ik voel voor liturgie, maar wel voor een preekl" Alsof de preek niet een onder deel van de liturgie zou zijn. De preek is tuk van de liturgie, of helemaal geen 3 preek, die geen liturgie is, die dus geen plaats in de kerkdienst heeft, is hoogstens een preekverslag, maar nooit de preek zélf. We mogen het woord litur gie gerust blijven gebruiken, maar dan dienen we te weten, wat we zeggen, an- deTs ontstaat er een babylonische spraak verwarring en dat is zeker niet ter be- •ordering van het liturgisch besef! De zaak LJET woord liturgie is dus niet de term, waarmee het Nieuwe Testament onze kerkdiensten kwalificeert, evenmin zijn dat de onder ons gangbare woorden als godsdienstoefening en eredienst. Als het Nieuwe Testament over de kerkdienst spreekt, dan gebruikt het aanduidingen als: bijeenkomst, samenkomst of vergade ring. Iemand heeft opgemerkt, dat het nuchterder en met minder pathos gezegd kan worden. Akkoord! als w deze termen nu maar niet gaan denken aan de sfeer van notulen, rondvragen, sigarenrook en ingekomen stukken, die op onze vergaderingen heerst. Het ni tcstamentisch woord vergadering is het zelfde als het oudtestamentische „kahal", de heilige vergadering, die God zelf sa menroept en waarin H(j z(jn volk wil ont moeten. Een afspraak TN dit verband herinneren wij ons een tweetal afspraken, die de Here Jezus met ons heeft gemaakt. Voor zijn heen gaan heeft Christus beloofd, dat Hij alle dagen bij ons zou zijn, Matth. 28 20, maar Hij heeft ook een bijzondere af spraak gemaakt met het oog op de kerk dienst, toen Hij zei: „Want waar twee of drie vergaderd zijn in mijn naam, daar ben Ik in het midden", Matth. 18 20. Wij hebben een afspraak met Hem, dat Hij èlle dagen bij ons zal zijn, maar ook een afspraak, dat Hij in de kèrkdienst het dichtste bij ons is. Luiden de klokken, dan gaat de Here Jezus door alle eeuwen naar zijn gewoonte op naar de kerk. Wij geest aan de kerkdienst niet gebonde Het bijzondere A/l"AAR wat is nu het bijzondere va kerkdienst? Waarom is Christus dén dichter bij ons? Als we thuis individueel bidden, is het oor Gods toch ook bij en als we in de eenzaamheid de bijbel lezen, spreekt de Here immers ook tot Ja, en toch is de kerkdienst mèèr dan individueel contact met God. Zowel Gods als van onze zijde is er iets bij: ders. Van onze zijde, omdat de geméénte meer is dan de enkeling. Niet de eenzami bidder, niet de gelovige ziel, maar di geméénte is de bruid van Christus. Daar om brengt de goede Herder alle wegge lopen schapen bij de kudde terug. Om die bruid gaat het onze Heer. De Here Jezus heeft niet duizenden bruiden; zijn huwe lijk is monogaam .en elke gemeente, die samenkomt vertegenwoordigt die bruid. Omdat nu Christus in de kerkdienst een afspraak heeft met zijn bruid, bena dert Hij de gemeente op een zeer bijzon dere wijze, namelijk met de genademidde len: prediking en sacramenten. Buiten de liturgie ontvangen we die niet.. We kun nen in de huiskamer met veel stichting een preek lezen, maar onze zieken kunnen het getuigen! het is toch heel anders dan in de kerk. We kunnen een plechtige maaltijd met elkaar beleggen en onder die maaltijd diep geestelijke ge sprekken voeren, doch zo'n maaltijd is nooit de maaltijd des Heren. Alleen in de liturgie, waarin Christus de bruid ont moet, is brood zijn lichaam en de beker het nieuwe verbond in zijn bloed. En als we dit alles van harte geloven en „bevin delijk" verstaan, ontwaakt in ons het liturgisch besef. Dan gaan we, als de klokken luiden, vanzelf zingen: Komt laat ons s met Godgewijder imen Israels Heer, ons heil, met eer. zang ontmoeten.' Dan gaan we de diepste geloofservarin gen verwachten niet bulten, maar in de heilige kerkdienst. En dan nemen we de hele dienst ernstig. Dan gaan we niet naar de kerk om een geslaagd redenaar of een aangenaam causeur te horen; dan gaan we zelfs niel naar de kerk om een preek te beluisteren, waaromheen wat liturgische franje hangt, die 'we op de koop toe nemen. Nee. dan weten we ons in héél de dienst en bij élk liturgisch onderdeel betrokken in de grote, onbegrijpelijke ontmoeting. Dan wordt niet de wet „afgelezen" of de zegen „afgegeven", maar dan spreekt de Here zélf tot ons in de taal van de kerk. En dan weten we, dat de engelen, die met de Heer zijn meegekomen, ademloos luiste ren, als de bruid haar geloof belijdt. Op het fraaie gordijn voor de ark, waar in de wetsrollen worden bewaard en die zich bevindt in de nieuwe Rotterdamse synagoge, staat met Hebreeuwse letters: Weet, a a t". Dit is i de aanvang naamste liturgische b e (Wordt vervolgd). Dit was uw auto in de twintiger jaren Pech als op de foto was heus een uitzondering en 2o'n beste „Amerikaan" kostte niet veel meer dan een rooie rug. Kom daar nu eens om. Troost u - steek net als toen - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, maar ja, een kwartje is niet meer wat het geweest is. Wèl North State, die bleef in kwaliteit en prijs nog steeds uw allerbeste koop. I Quality since 1873 de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers! Rook niet in bos en hei, zelfs geen North State Q Tobtcco CofPOMQ i. Louisville. Kt. U.S.A. Prins Bernhard zal op donderdag 13 juni in 's-Hertogenbosch een nieuw briek van een Amerikaanse onderneming openen. Deze fabriek, Nicholson File Ne derland N.V., is een nieuwe vestiging. Z- vervaardigt vijlen. BEURSBAROMETERi Werkgevers minder somber gestemd dan minister Hofstra T~\E STEMMING OP DE BEURS is deze week min of meer tegengevallen en een gunstig feit als de mooie kwartaalstaat van Philips Gloei lampen bleef zonder uitwerking. Het hoofdfonds kon de mijlpaal van 1000 in de officiële handel nog niet overschrijden. kwam op iets beneden genoemd niveau. De aand. KLM stegen gedurende de eeFSte dagen der week tot bijna 140%, maar na de min of meer feestelijke ope ning van de officiële handel op de New Yorkse beurs in aanwezigheid van presi dent-directeur Aler, kwam de KLM in „een luchtzak" terecht en zakte het aan deel tot 130%. Financieel overzicht Ongetwijfeld hebbén de mededelingen in minister Hofstra over de positie var is land geen prettige indruk op de ef- fectenmarkt gehad. De ontwikkeling in ongunstige zin, aldus de bewindsman, gaan nog steeds voort en het tekort op de lopende rekening der betalingsbalans bi liep in de eerste twee maanden des jaars niet minder dan 200 miljoen tegen 10 miljoen in dezelfde periode van 1956 Volgens de minister is men nog niet vol doende doordrongen van de ernst van d« toestand en wij moeten ons psychologisch anders instellen. dus geen opgewekte v den, welke van de ministertafel deze week klonken en men vroeg zich ter beurze af, of de bril van de minister niet extra ge kleurd was vanwege de weerstanden, wel ke gewekt zijn door de plannen der re gering ter bevordering der bestedings beperking. Het jaar verslag van het Ver bond van Ned. Werk gevers oordeelde, dat bij een omzichtig be leid en zonder vergro- bestaande interne spanningen goede samenwerking tusser overheid, werkgevers en werknemers om land erin zou kunnen slagen om het moei lijke vraagstuk van een conjunctuurpoli- tiek beleid in de hausse tot een goede oplossing te brengen. Wanneer ons aldus het jaarverslag van deze prominente organisatie, niet beschaamd wordt, dan verwachten wij, dat de opgaan, de lijn zo spoedig mogelijk kan worden hervat. Na het overwinnen der spanningen >p allerlei gebied zou men dan weer in staat zijn het structureel beleid alle kan- ;n te geven en verder te bouwen aan ize nationale welvaart. De moeilijkheid, waarvoor de regering echter staat, is juist het overwinnen van de spanningen en deze taak vergt onge twijfeld in dit tijdsgewricht veel wijsheid, veel voorzichtigheid en veel bestuurs- In Frankrijk heeft men het kabinet naar huis gezonden en gaat men het weer eens een nieuwe ploeg proberen. Inlus- heeft de waardevastheid van de Franse franc ernstig geleden en houdt men rekening met de noodzakelijkheid van een nieuwe devaluatie. Een gewaarschuwd land geldt voor twee. zouden wij met een ariant op een spreekwoord kunnen zeg en en wij zijn van oordeel, dat, om de wagen hier in het spoor der gezonde wel vaart te houden, een sterk regeringsbeleid nodig is. Philips had geen invloed Opmerkelijk was het, dat de gunstige publicatie van Philips, betreffende de re sultaten over het eerste kwartaal, deze weck geen invloed op het koerspeil der aandelen kon uitoefenen. De omzet ver beterde in het le kw. met 28%, terwijl ook de winstmarge een verbetering heeft ondergaan. Hoewel men niet verwacht, dat de omzetten in de volgende kwartalen veel zullen stijgen, kan men toch met voldoening constateren, dat het jaar voor Philips gunstig is ingezet. Desondanks be loonde de beurs de kwartaalsstaat met !n koersdaling van 7 punten. Veel beter ontwikkelde zich hel mar- garinefonds, dat van 420 tot 432% omhoog liep. Het hoofdfonds, Kon. Olie, tipte deze eek enkele malen aan de „rode streep" 10(10%), maar het was niet mogelijk om daarop royaal zaken te doen en het slot Ziende blind in Indonesië Culturwaarden lagen gedrukt in de markt. De monetaire positie van Indonesië is bijzonder ongunstig en men verwacht. van 50% worden gegeven plus een aan vullende contante uitkering van 12%%. Een dergelijke transactie kost echter veel geld voor belasting en we vrezen slechts weinig ondernemingen het beeld van deze maatschappij zullen vol- Het bestuur van de Draka (Draad Kabelfabriek) heeft reeds laten doorsche meren, dat men van de aantrekkelijkheid ener herkapitalisatie voor de aandeelhou ders nog niet overtuigd ic en zo zullen er wel meer zijn in deze periode var pitaalschaarste. Scheepvaartwaarden kwamen op enigszins hoger niveau, ondanks het feit, dat de wilde vrachtenmarkten nog niet erg opgewekt gestemd zijn. Men verwacht een goed dividend van de Kon. Paket- vaart en als dat bekend is kan men rekenen welke uitkering op de aand. Scheepvaart Unie waarschijnlijk zal den gegeven. Ook de aand. Holland Ame rika Lijn lagen beter in de markt en~ gen een viertal punten. Voorlopig verwacht men in scheepvaart- kringen nog geen behoorlijk herstel der vrachten, omdat de periode van de zo mermaanden daarvoor minder geschikt is. Wat een opluchting dat mijn hoofdpijn weg is! Elke huismoeder moest, zoals ik. 'ASPRO' in huis hebben. Een ideaal en on misbaar huismiddel voor het hele gezin. Twee 'ASPRO'- tablelten en hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, reumatische pijn, een opkomende verkoudheid worden radicaal gestuit. Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij 'ASPRO' dao by enig ander middel. Elk 'ASPRO'-tablet is apart .herme tisch gesloten verpakt. 'ASPRO' irriteert de maag niet. en de pijn verdwijnt! :en devaluatie van de roepiah onver mijdelijk is. ondanks de tegenspraak van officiële zijde. Het wanbeheer van het land trekt de samenleving daar steeds verder in de draaikolk der inflatie. Het is wel tekenend voor de situatie in Indo nesië, dat de directie van de Senembab Mij tengevolge van de steeds hogere kos ten de tabakscultuur gaat beperken. Het lijkt wel of men ginds in leidende kringen .ziende blind" is. nu men de werkzaam heid van het bedrijfsleven in toenemende late hindert, ten koste van de welvaart an het volk. Senembah Mij daalde van 73 tot 67%, terwijl Ver. Deli een drietal punten moest prijsgeven. Het jaarverslag van de Billiton Mij maakte op de beurs een goede indruk. De voornaamste kapitaalbelangen van dit ïrn liggen buiten Indonesië, al dra gen de zaken daar nog wel flink tot de resultaten bij. Maar ook de leiding van dit bedrijf verplaatst steeds meer haar belang stelling naar andere gebieden in de we reld. bv. naar Canada, naar Afrika en naar Suriname. De koers van dit aandeel steeg an 231 tot 244%. De locale industriemarkt was weinig In teressant te noemen. Men vreest hier en daar de gevolgen van de bestedingsbeper king en ongetwijfeld zal het uitstellen van overheidswerken'(denk b.v. aan de tunnel Amsterdam en de wegenbouw) ge volgen hebben. kondigd heeft, heden voor een zullen maken, pben. Er zal Herkapitalisatie aatschappij. welke aange- van de nieuwe mogelijk- herkapitalisatie gebruik te is de Industriële Mij Zut- een herkapitalisatie-bonu Maar men kan overigens, ondanks dit feit. niet zeggen, dat het rendement op scheepvaartaandelen laag is, daar in de opgaande markt de koersen weinig geste gen zyn. Op de emissiemarkt werd de uitgifte van 5% obl. 's Heeren Loo flink overte- kend. Nu zijn Du Croo Brauns cn Pietersen Autobedrijf ieder met een uit gifte van 5'i converteerbare obligaties aan de markt. De Friesland Holland Bank, welke bouw- kredieten onder hypothecair verband ver strekt. geeft 5%% schuldbrieven af Een rentevoet, welke nog niet wijst op een ontspanning op de kapitaalmarkt. Staatsfondsen waren luier in verband met de rede vam minister Hofstra in de Eerste Kamer. Verbijsterende hoeveelheid van nieuwe goederen en merken (door onze economische medewerker) T~AE INTERNATIONALE schoenen- en lederbeurs, die deze week in Utrecht is geopend, is voor de Nederlandse fabrikant een teken aan de wand. De Italiaanse modellen toch trekken sterk de aandacht, waardoor de schoeneninvoer stijgt. Zoals het met de Italiaanse schoenen is, is het met andere produkten (denk ook de herenmodeartikelen). De consument ziet dan ook voortdurend nieuwe produk- Hzich heen; mooier, doelmatiger, duurzamer, aangenamer, lekkerder. Zij: behoeften en begeerten worden dag in dag uit geprikkeld en gestimuleerd. De statistieken leren ons daarom dat het verbruik regelmatig stijgt. Niet alleen voedingsmiddelen maar ook van genot middelen, duurzame consumptiegoederen overige goederen en diensten. De sta tistieken leren ons zelfs dat het afbeta lingsstelsel er een handje aan mee helpt het verbruik van die duurzame sumptiegoederen, die radio- en televisie toestellen, die koelkasten en wasmachines op te drijven. Toch halen wij uit die cijfers niet het echte beeld van de consument. Wij weten wel dat hij meer koopkracht heeft, dat hij welvarender is geworden maar leren weer niet dat hij bovendien kieskeurige koper is geworden, die durft te stellen. Deze verandering van houding, deze andere levenshouding, die het produkt grotere koopkracht, een geraffi neerde voorlichting tact met het buitenland, is economisch ongetwijfeld belangrijk. Zij toch stelt de fabrikant, de groothandelaar en de winke- er voor speciale problemen, dwingt hem Ti aan steeds nieuwe eisen te voldoen. Zij allen vinden een klant tegenover zich, die niet zo snel tevreden is te stel' len, die zich niet gemakkelijk iets in zijn handen laat stoppen, die Stijgende verkoopkosten Dit noodzaakt de leverancier onmidd lijk met nieuwe produkten voor de dag komen, de technische ontwikkeling bij houden, een ontwikkeling die in veel sn Ier tempo gaat dan voor de oorlog. Dit noodzaakt de leverancier ook >ot mogelijke keus te zorgen. Econo- sch gezien, betekent dit echter extra plaatsruimte nodig is groter assortiment, waardoor de verkoop kosten stijgen, terwijl daarnaast de kans p „winkeldochters", het blijven riffen iet verouderde produkten groter wordt. Ondanks deze kostenverhogende tendens zal de winkelier er op uit zijn het nieuw ste, het beste, het mooiste te laten zien. want zijn concurrent doet dit zeker. En biedt de Nederlandse fabrikant hem onvol doende, dan zal de buitenlandse fabrikant ogenblik aarzelen het gat op te vul len. De liberalisatie van de handel schenkt daartoe alle mogelijkheden. Dc consument is weliswaar veelelsenc maar hy is desondanks toch geen alles eter. Veel van al dat nieuwe overdon dert menigeen. De consument ziet in de winkels honderd cn één aantrekkelijke (Advertentie) 24 olifanten omringen één man. Een van de grootste persoonlijkheden die de circuswereld ooit gekend heeft, Hans Stosch Sarrasani, was de directeur van het wereldberoemde circus Sarrasa ni. Persoonlijk leidde hij altijd zijn groot ste nummer, de 24 olifanten! Wat eer dressuur; wat een geduld en toewijding moet Sarrasani niet gehad hebben om met al de beslommeringen die hij door zijn deze enorme dieren geven, dat nooit d is. Lees de geschiede- ircus had. prachtig nis van het circus vanaf de saltimban- ques tot Barnum and Bailey, Strassbur ger en Carré. Zie de fantastische rij van srote artiesten en beroemde circus-sen saties aan u voorbijtrekken in het prach tige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; ge schreven door de circuskenners bij uitstek, J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter-leverancier of recht streeks bestellen per brief of briefkaart oij Kantoor „Roombnteralbum". Postbus 47. 's-Gravenhage U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rljksbo- artikelem textielsteden, zeepsoorteu, plastic-artikelen, speciale levensmiddelen en arbeidsbesparende apparaten. Zy worden aangediend onder nieuwe namen, die de so vertrouwde klank van vroeger missen. De consnment hoort en leest namen waar hy soma geen raad mee weet. Vaak voelt htJ slch dan ook in een doolhof waar hy moeilik uit kan Voorlichting Dit legt de fabrikant een nieuwe, eco nomisch niet minder belangrijke taak op. Hij moet niet alleen er voor zorgen bij te blijven, proberen aan de smaak van de veeleisende klant te voldoen, hy moet ook de klant wegwijs maken. Hij moet voor voorlichting zorgen, hy moet vertel len waaruit het artikel bestaat, hoe het is samengesteld, wat er mee gedaan kan wor den, hoe het moet worden onderhouden. Nog te weinig fabrikanten beseffen dit alles. De klant van tegenwoordig bestaat voor een deel uit een jonge generatie, die de vooroorlogse situatie niet of nauweiyks kent. Het is een generatie die het druk heeft, omdat ook de vrouw vaak werkt, een generatie bovendien, die het gemak waardeert en die daardoor de ontwikke ling van de techniek met beide handen aangrijpt. Kunst Toch is er gelukkig niet louter een vlucht in het materiële, in her zoeken naar meer genot en gemak. Opmerkelijk toch is cn economisch is dit ook gezond dat het bezoek aan musea, schouwburgen en concerten eveneens stijgt, dat de kunst dus zeker niet'in de ban is gedaan. De vraag blijft nu over welke motor de consument tot zo grote beweeglijkheid aanzet, uit welke richting hij de prikkel voor het willen kopen van nieuwe produk ten krijgt, waar en hoe hij geleerd heeft vergelykingen te maken. Om te kunnen kopen moet hy natuurlijk koopkracht hebben. Maar dit is niet vol doende. Het zijn de suggestieve adverten- hun geraffineerde teksten en alle andere vormen van reclame die de con sument wakker maken, zijn begeerte prik kelen maar hem ook leren dat er wat nieuws aan de markt is, waardoor hij ver gelijkingen kan trekken. Wij denken voorts aan dc huishoudbeur- in, aan de buitenlandse reizen op grote schaal, aan de radio en aan de heel •whjichter nog televisie. Zij alle zorgen mede voor de opvoeding van de consu ment Hij wordt dus van alle kanten ge bombardeerd met feiten, die hem kies keurig en veeleisend maken maar die des ondanks geen waarborg zijn voor kennis an zaken, van kwaliteiten en prijzen. Velen zijn dan ook niet zeker wat wel het beste is, laat staan dat zij kunnen beoor delen of voor een bepaalde kwaliteit ook de aangegeven prijs verantwoord is. wy komen hier terecht op dat terrein van de •oorlichting, waarop in het bijzonder de Nederlandse Consumentenbond zich wil begeven. termerken. U pakje roomboter. Neem voor de zondag! i pakje Verwaarloosd De nument is in het verleden In de lomie altyd erg verwaarloosd. Ten chte. want niet alleen dat zyn stu kende koopkracht dc produkfie enorme timulansen geeft, maar de geleidelUke erandering van smaak, de voortdurende raag naar nieuwe produkten. de kies- rurigheid en veeleisendheid van de Mént. *y dwingen de fabrikant, de groa- ier en de winkelier alles op alles te :etten om het koning klant naar de sin

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5