Hoofdverkoopster Eerste Verkoopster Raad voelt er niets voor zich te laten passeren Voor wonm ingbo uw ruim één miljoen nodig Gewoon hoogleraar in de culturele antropologie NIEUWE LEÏDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 25 MEI 1957 Industrievestiging in Sassenheim Met bouwen begonnenvoordat voorstel in behandeling kivam p ISTERAVOND kwam de gemeenteraad van Sassenheim onder leiding van burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens in openbare ver gadering bijeen. Bij de behandeling van een voorstel om een stuk grond van het industrieterrein te verkopen aan de N.V. Linde Metaal te Amster dam werden over en weer niet altijd even prettige opmerkingen gebezigd. De heer Kortekaas vond het pijnlijk, dat dit voorstel zo laat in de raad kwam. Men is al met de bouw begonnen, voordat de raad hierover te be slissen kreeg. Zoiets moet in het vervolg per se worden vermeden, zo zei zei het raadslid. Voordat werd begonnen met de afwer king van de vrij uitgebreide agenda hield de heer Van Breda een interpellatie over de toenemende verkeersonveiligheid. Een dodelijk ongeluk, dat dezer dagen in Sas senheim heeft plaats gehad, was voor hem aanleiding deze kwestie aan te snijden. De heer Van Breda drong er bij het college krachtig op aan bij de bevoegde instanties stappen te nemen om te ko men tot de instelling van een maximum snelreid in de dorpskom. De heer Van Breda dacht hiervoor een actie te kun nen voeren in samenwerking met andere gemeenten, of via de vereniging van Ne derlandse Gemeenten. De voorzitter zegde een onderzoek toe De heer Kortekaas had bedenkingen tegen de aanvraag van de De Visserschool voor een voorschot vergoeding vakleer krachten tekenen en zingen. Nadat de voorzitter had uiteengezet, dat de betrok ken vakken volgens de wet in aanmerking komen voor de aanstelling van vakleer- ZETHAMETANV. OUD IJZER VLAARDINGEN Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. fruitfulnli te Leiden. Herenhuis met tuin Rijnsburgerweg 33, in bod f29.500, koper G. H. Oltheten te Voorschoten voor f 33.500; Huis en erf Sieboldstraat 15, in bod f7600, koper W. van der Reijden te Leiden, q.q. voor f 8700; Huis en erf Rodenburgerstraat 10. in bod f 7000, koper P. de Jongh te Leiden, q.q. voor f 8100; Pakhuis met afz. boven woning Pieterskerkstraat 16. in bod f 8000. koper T. Beeuwkes te Leiden, q.q. voor f 8500; Huis en erf Levendaal 137, in bod f 2150, koper P. de Jongh te Leiden, q.q. voor f 2700; Huis en erf Hooglandse Kerk steeg 6, in bod f 2300, koper H. Niepoth te Leiden, q.q. voor f 2300; Huizen en erven Pioenstraat 16, 18 en 20. na afmij ning in bod f 6000, koper W. J. Hoogkamer te Leiden, q.q. voor f 6200; Huis en erf Oranjegracht 2, in bod f 1900, koper A. de Jong te Leiden voor f 1940; Huis en erf GeregracM 32, in bod f 2100, koper E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor f2325; Grond met opstal Utrechtse Jaagpad 38, in bod f500, koper J. Bleijie te Leiden, q.q. voor f 1050; Grond met opstal Prin senstraat 46, in bod f 1040, koper J. Marks jr. te Leiden, voor f 1048; Winkel woonhuis Lange Diefsteeg 19, in bod f3200, is niet verkocht. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Catharina Johanna Maria, dr van B J A Holweg en J M Dirkse; Forry Tyrone, zn van W E Michel en M M de Boer; Jannetje, dr. van J Zwart en N van Hemert; Markus Roeland, zn van C Bas en F Moes; Hester, dr van Th. v Tongeren en A van Dijk; Willem, zn van A M ft Versanbvoort en A Hartevelt. ONDERTROUWD: C van Leeuwen en J M Verhoeven; K F van den Berg en L J Haan; K H Yap en T N LieiA W M Hendriks en J M van Offeren; F Oost veen en H C Hermans; F Blonk en M M Vermeer; P F van Gijzen en C Dls- se-velt; J G van der Oort en C M van van Delft; L J de Koekkoek en J A C van Wijk; L L Cavé en P Vermeulen; D J van Ginkel en M W Kramer; W F Smit en W S Vavier; P F van Atten en A Floresse; J Schouten en M Kesseboom. GEHUWD: W S de Wolf en J v Dissel. OVERLEDEN: J Rijebergen, 43"jr, man; L A van Brero, 90 jr, man; W van Bol Es, 66 Jr., huisvr. van A. A. Mulder. Eerste steen voor Geref. school Dr. J. de Bruyne zal volgende week woensdagmiddag om 4 uur namens het bestuur van de Geref. schoolvereniging te Leiden de eerste steen leggen voor de aan de Telderskade te bouwen school voor gewoon lager onderwijs. Haags gerechtshof Een aannemer uit Leiderdorp, die hu welijks- en bela6tingmoellijkheden had, moest zich gisteren voor het Haagse ge rechtshof in hoger beroep verantwoorden, omdat hij in een tijdvak van drie Jaar f 12.000 inkomen voor de belasting had verzwegen. Nadat de procureur.-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis had gevraagd twee maanden gevangenis straf legde verdachte uit. dat hij in zijn bedrijf niet gemist kon worden. Zijn verdediger vertelde, dat verdachte door zijn eerste vrouw In financiële moei lijkheden was geraakt. Zijn tweede doet het zuiniger krachten, liet het raadslid zijn bedenkin- Schoolzaken Zonder opmerkingen kreeg de Christe lijke kleuterschool een bedrag van 4000 toegewezen voor de verbetering var toiletten en van 400 voor de aanleg een zandbak. De afdeling ulo van de De Visserschool kreeg 450 voor de aankoop van een stencilmachine en voor de afde ling l.o. van deze school werd 28.542,76 uitgetrokken voor de verbouwing van Bij de behandeling van het gewijzigde ambtenaren-reglement moest door de raadsleden een lijvig en taai rapport wor den doorgeworsteld. Na enkele toelichtin gen van de voorzitter en wethouder Schrama werd het voorstel zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Het punt doortrekking waterleiding Industriekade werd van de agenda teruggenomen, dat enkele belanghebbenden zich op het laatste moment hadden teruggetrokken. Hierna ontstond het in de aanhef vermelde debat over de industrieves tiging. De heer Bergman merkte op, dat enkele jaren geleden een besluit is genomen voorlopig geen nieuwe in dustrieën aan te trekken In verband met de woningnood en de spanningen op de arbeidsmarkt. De voorzitter antwoordde dat de aanbe steding en de bouw zijn geschied op rïsi- an de N.V. Linde Metaal. Wethouder Vogelaar voegde hieraan toe, dat er niets gebeurd is buiten de raad om, aangezien en enkele weken geleden gehouden praatavond de raadsleden hierover zijn gepolst. De heer Bergman, die niet op deze praatavond was geweest, toonde zich zeer verontwaardigd te moeten constateren, dat alles al was besloten voordat de gemeen teraad hierover heeft vergaderd. Hij merkte op, dat B. en W. nooit toestemming tot bouwen mogen geven als de raad nog geen beslissing heeft genomen. Het raads besluit wordt door deze gang van zaken ernstig beïnvloed. Praatavond De voorzitter wees nogmaals op de be sprekingen op de praatavond, waar men had opgemerkt dat de meerderheid van loeilljk- n het hoofd gegroeid. De de ingewikkelde mani- en meende te kunnen ao eigenlijke ontduiking de J. heden hem bove verdediger zetti pulaties uiteen aantonen, dat t geen sprake w Of het hof overtuigd is, zal 7 juni blij ken, wanneer de uitspraak zal volgen. LISSE Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter N- Bet. Nassaupark. de raad niet tegen vestiging van deze in dustrie is. De heer Bakker zei hierop, dat op een praatavond geen beslissingen kun nen worden genomen. De voorzitter moest toegeven, dat deze gang van zakeh formeel gezien niet juist is. De heer Van Breda merkte op, dat hij sterk de indruk had, dat deze kwestie reeds lang was besloten, voordat zelfs de raadsleden op de praatavond werden in gelicht. Overigens wilde hij zich niet ver zetten tegen de vestiging van deze indus trie. Wethouder Vogelaar vond, dat men van een mug geen olifant moet maken. Volgens hem was deze kwestie vol doende besproken in de praatavond. Hetgeen voortijdig is gebeurd komt geheel voor risico van de N.V. Linde Metaal en is buiten het college om gegaan. Overigens zou deze fabriek geen aanspraak maken op woonruim te in Sassenheim, terwijl het aantrek ken van personeel geen spanningen op de arbeidsmarkt zou veroorzaken. De heer Bakker meende, dat het voor stel te aanlokkelijk Ijjkt en in de prak tijk wel tegen zal vallen. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen van de heren Bakker en Bergman tegen. Bij de comptabiliteit9besluiten kwam een voorstel in behandeling tot de aanleg van een springplank op het sportterein, waarvan de kosten worden geraamd op 450. De heer v. d. Nouland verzette zich tegen deze uitgave. Het voorstel werd toch aangenomen met alleen de stem van de heer v. d. Nouland tegen. Hierna ging de raad in geheime zitting, om te spreken over de onteigening van gronden in het plan Bijdorp en in het plan verbinding Westerstraab-WilheLminalaan. TOP is van j>lan een toernooi te houden In het jeugdhuis heeft de christelijke korfbalclub TOP gisteravond haar leden vergadering gehouden. Een bestuurs voorstel over te gaan tot een geringe contributieverhoging, werd aanvaard. De plannen werden besproken voor de vie ring van het 30-jarig bestaan. Evenals bij het 25-jarig bestaan, wil men volgend voorjaar een jubileumtoer- nooi houden. Men weet nog niet of dit op 2e Paasdag of Hemelvaartsdag zal zijn. Mejuffrouw J. van Pijpen en de heren S. Kroes en L. Westeneng werden in de organisatie-commissie benoemd. Tevens werd besloten een apart junioren-bestuur ln te stellen. De heer S. Kroes werd als wedstrijdsecretaris gekozen. Verkeersexamcns Vooruitlopend op de op 4 juni te hou den vedlig-verkeersdag. neemt de politie maandag in de Oranjebuurt verkeers- Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Nes te Sassenheim en Walenkamp te War- GEVRAAGD Prima krachten wordt ruime salarieëring en aantrekkelijk bijkomstige voorwaarden geboden. Brieven met volledige gegevens omtrent ervaring, leeftijd enz. worden gaarne ingewacht onder no. 5161 van dit blad. Geheimhouding verzekerd Gemeenteraad van Rijnsburg Men probeert toestemming te krijgen dit jaar nog 28 huizen meer te bouwen TTET WAS WEL een sterk gedunde raad van Rijnsburg, die gisteravond een negen punten tellende agenda te verwerken kreeg. Afwezig waren de heren K. Zandbergen, dokter van der Laan, H. de Mooy en D. van Delft. Dat hiermee de zeggingskracht van de raad aanzienlijk had ingeboet, werd bewezen door het korte tijdsbestek, waarin de agenda werd afgehandeld. Toch was hetgeen ter tafel kwam niet van belang ontbloot. Men ging enkele voor Rijnsburg vrij hoge leningen aan, er zal een begin worden gemaakt met de inrichting van een speeltuin en burgemeester Koomans deelde mee, dat zal worden getracht vergunning te krijgen voor de bouw van 28 wo ningen in 1957, naast de 36 reeds in aanbouw zijnde huizen. Hoe deze moeten worden gefinancierd, is echter nog een open vraag. Het voorlopig bestuur van de speel tuinvereniging Kindervreugd deelde i: een brief mede, dat het een speeltuin voo een gedeelte van Rijnsburg wenselijk ei voor een ander gedeelte noodzakelijk acht. Men is gaarne bereid de exploitatie van een door de gemeente in de Zeehel denbuurt in te riohten speeltuin te voe ren. Als toeziohthouder zal de heer J. Vink fungeren. Met aller instemming werd besloten met de aanleg een begin te maken. Het voormalige clubhuis van Rijnsb. Boys werd gratis ter beschikking gesteld van de padvindersgroep Rudolphheim en (voor cursussen op regenachtige midda gen) aan de speeltuinvereniging. Op een desbetreffende vraag van de heer Krom hout werd meegedeeld, dat de beide ver enigingen over de verdeling reeds onder ling tot overeenstemming zijn gekomen. Het was gebleken, dat formeel nog niet tot de stichting van een gym- veju/ofei NIEUWS SLEU Dr. P. E. de Josselin de Jong aanvaardde ambt in Leiden Met een inaugurele oratie over „Enige richtingen in de hedendaagse culturele antropologie" heeft gistermiddag in het groot-auditorium der Rijksuniversiteit te Leiden prof. dr. P. E. de Josselin de Jong het ambt aanvaard van gewoon hoogleraar in de culturele antropologie, in het bij zonder van Zuid-oost-Azië en het Zuidzeegebied. Hij volgde in deze functie zijn oom op, prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong. Behalve hoogleraren, leden van de we tenschappelijke staf en studenten van de faculteit der letteren en wijsbegeerte zagen wij onder het gehoor vertegen woordigers van het curatorium der uni versiteit en familieleden van de nieuwe hoogleraar. Prof. De Josselin de Jong begon zijn voordracht met erop te wijzen dat de situatie in de meeste westerse landen thans zo is, dat de antrapologen zoeken naar de meest zinrijke wijze om de cul turele antropologie bij verwante weten schappen aan te sluiten, terwijl de nlet- antropologen zich afvragen wat de doel stellingen zijn van de culturele antropo logie en wat men van haar mag verwach ten. In Leiden komt er nog bij, dat men Ds. J. v. d. Zwaag, art. 31, met emeritaat Ds. J. v. d. Zwaag, Geref. predikant onderh. art. 31 K.O. te Blija-Holwerd. heeft om gezondheidsredenen eervi emeritaat aangevraagd tegen oktober. zich afvraagt, wat de bedoeling is van de taakverdeling tussen twee leerstoelen, de een voor culturele antropologie, in het bijzonder van Z.o.-Azië, en het Zuid zeegebied, de andere voor de culturele antropologie, in het bijzonder de sociolo gie der niet-westerse volken. Het doel van deze rede nu was een ant woord te geven op deze vragen, waarbij spr. allereerst een vluchtig overzicht gaf van enkele recente pogingen om univer- seel-geldige sociaal-antropologische gene ralisaties of wetten te formuleren. Een overzicht, dat geen opwekkend beeld gaf. omdat de geformuleerde wetten niet op gingen of zo vaag gesteld waren, dat zij niets zeggend of tautologisch werden. Waarde Men dient echter, volgens prof. De Jos selin de Jong, te beseffen, dat de waarde van een wetenschap als de culturele tropologie niet wordt bepaald door het aantal conclusies die met de aforisr sche beknoptheid van een „wet" g< muleerd kunnen worden, maar vei door de algemene inzichten in de mer zijn maatschappij die zij ons geschonken heeft. Nadat spr. de situatie, de antropo logie betreffende, te Leiden als zeer gunstig had gekenschetst, stond hij een ogenblik stil bij de noodzaak van specialisering op dit gebied. Hij dacht hier o.m. aan het onderzoek van de wijze, waarop de cultuur inwerkt op het individu, studiën over „modal personality" en volkskarakter, aan cultuurpatroon of „stijl", economi sche antropologie, studie van de ma teriële cultuur, etno-linguistiek, etno- musicologie enz. Specialisatie Is wel haast onvermijdelijk. De wijze waar op deze in Leiden is georganiseerd is z-i. in overeenstemming met de si tuatie ln de antropologie-zelf: de „traditionele" antropologie, met spe cialisatie naar gebiedsdelen (Afrika, Amerika, Azië), en de niet-westerse sociologie. Na afloop van de oratie kwamen velen de nieuwe hoogleraar complimenteren, waartoe gelegenheid geschapen was in de receptiekamer van het academiegebouw. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Gebouw Prediker, tot 11 uur: bazaar Leidse Mondaccordeonver. Crescendo. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond personeelsvereniging De Royalisten. Den Burcht, 7.45 uur: bond van speel tuinverenigingen voor Leiden, feestavond ter gelegenheid van 20-jarig bestaan. "Hervormd wijkgebouw Levendaal, 7.3( uur: propaganda-avond jongens- en meis jesclubs (8 tot 12 jaar) van Geref, jeugd verband Leiden. Kleine zaal gehoorzaal, 7.45 uur: feest avond Con Brio. Maandag Turk, 7 tot 8 uur: woningbouwvereni ging „Ons Doei", receptie M. H. Note- boom ter gelegenheid van 30-jarig be stuurslidmaatschap. Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur-Fo tografen-Vereniging, bespreking bonds- cpllecties groep A. Jacobazaal Den Burcht, 7.45 uur: Selskip Fryslan, Jiergearkomste, opfiering fan ..Ikobberdebonk", klucht Ijn- ien bidriuw fan Hein Cats, trooh leden fan de eigen toanlelploech. Kleine zaal gehoorzaal, 7.45 uur: zang avond van Truus Massaar-van Dried met haar leerlingen en het Haags klein vrou wenkoor. Gebouw Prediker, 7.30 uur: Bouwfónds- Actie-Comité Stichting Prediker, opvoe ring van „Deining om de dorpsdokter" door toneelvereniging „Het Zijlkwartier" Leiderdorp en ingebruikneming nieuwe stoelen. Oegstgeest: Montessorischool L. de Colignylaan, 7 uur: openbare les van de blokfluitklassen onder leiding van mej. H. Lems en de heer A. van Kapel. Dinsdag Oegstgeest: „Irene", 8 uur: toneel vereniging Kunst en Genoegen, opvoe ring van „Het meisje met het leeuwen- jong" van Hans Nesna. Oegstgeest:Patronaatsgebouw, 8 u.: Leids muzieklyceum, leerlingenuitvoering. Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Garage gemeentereinigingsdienst, 3 uur: afscheid van ir. Westra als waarn. direc teur en verwelkoming van opvolger, hr. De Jong. Gymnastieklokaal Kaasmarkt 1, 8 uur: jaarvergadering Geref. schoolvereniging. Gebouw Prediker, 7.30 uur: Bouwfonds- Actie-Comité Prediker, opvoering van „Deining om de dorpsdokter" door de to neelvereniging „Het Zijlkwartier" te Lei derdorp en ingebruikneming nieuwe stoe len. Stadsgehoorzaal, 8.30 uur: feestavond A.S.C. Lakenhal, 8.15 uur: concert door het ka merorkest van het studenten-muziekge zelschap „Semipre Crescendo" o.l.v. de heer E. Poslawsky, werken van Telemann, Bach, Purchell, Geminianl en Honneger. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit, 13 mei tot 15 Juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici". Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur? De wereld van het poppenspel". Universiteitsbibliotheek Rapenburg, tot 7 juni: tentoonstelling over Linnaeus. nastieklokaal is besloten, hetgeen als nog gebeurde. Dit ontlokte de heer Van der Mey de opmerking, dat een en ander wei wat laat gebeurt, aange zien de bouw vrijwel is voltooid. De heer W. L. v. d. Gugten vond het beter De aanvraag tot subsidiëring van di katholieke militaire tehuizen zal tegelijk met andere subsidiëringen van militaire tehuizen onder de loep worden genomen. Met algemene stemmen benoemde de raad vervolgens mej. C. J. Balkestein uit Brommen tot onderwijzeres aan de open bare sohool, dit ter vervanging van mej Smit, aan wie inmiddels eervol ontslag it verleend. Kerkstraat Ter verdere verbetering van de Kerk straat werd een stuk grond aangekocht van de Hervormde schoolvereniging vooi f10 per m2. Doordat men nu de beschik king heeft gekregen over een stuk tuin van de burgemeester, de schoolhoofden Jagersma en Mul en de familie Den Haan is het mogelijk de Kerkstraat te verbre den aan de zijde van het raadhuis. In de toekomst zal een oplossing moeten den gezocht voor de trechter, die wordt gevormd door het gedeelte van de schuur van de heer Pauw tot de Vliet Zz. Bij de bouw van een nieuw raadhuis zal het probleem „Kerkstraat" opnieuw worden bezien. In de zeer nabije toekomst zal een bedrag van niet minder dan 1.100.000.nodig zijn voor de bouw van woningen. Van de Bank van Ned. Gemeenten kan een bedrag worden geleend van 407.500.De burgemeester merkte hierbij op, dat men deze kans gretig zal aangrijpen. De toewijzing van een dergelijk hoog bedrag steekt gunstig af bij andere gemeenten vanwege het grote bouw- contingent in de jaren 1954, 1955 en 1956. Het is echter nuttig, aldus de voorzitter, de Bank van Ned. Gemeenten er op te wijzen, dat men nog met een aanzienlijk tekort aan financieringsmiddelen tobt, zodat wij van eventuele overschotten ons deel krijgen. Voorts werd een kasgeld- lening aangegaan bij de coöperatieve boe renleenbank alhier voor een bedrag var f 250.000 tegen een rentevoet van 5% °/t. Aangezien de bestuurskamer van d( Julianasohool als leslokaal is ingericht, achtten B. en W. een deugdelijke afschei ding tussen genoemde school en do nieuwe kleuterschool noodzakelijk. Zon der commentaar ging de raad hiermee akkoord. Bloemencorso Wel werd er gepraat over de subsidie- verhoging voor het Rijnsburgse bloemen- oorso op 3 augustus. Het comité had een verhoging met f 500 tot f 2000 gevraagd. Men stelde hierbij, dat dit nodig is om het peil van het corso evenhoog te houden als voorheen in verband met de gestegen kosten. De burgemeester meende, dat ergens een grens moet liggen, hoezeer men de zaak zelve een goed hart draagt. Na ampele overwegingen stelde men ln overleg met het comité voor de subsidie te handhaven op f 1500 en een garantieverklaring af te geven voor f 500. Na enige discussie werd aldus besloten. De begroting 1956 werd gewijzigd door enkele reserveringen te verster ken. De belangrijkste versterking kreeg de reservering voor het sane ringsplan, die met f 10.000 tot f 42.500 werd verhoogd. De saldi-reserve steeg hiermee tot f 75.000. Burgemeester Koomans merkte op, dat de sanering ln de toekomst zeer hoge bedragen zal vergen, zodat h|j dit alleszins aan vaardbaar achtte. De heer C. van Egmond vroeg, of men (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen - Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg dit geld bij de huidige geldschaarste geen betere bestemming kon geven. Wethouder Van der Vijver zei, dat het hier slechts een formele kwestie betreft. Het geld blijft voor direct gebruik beschikbaar. Arjos in Rijnsburg vergaderde Onder voorzitterschap van de heer D. Notenboom vergaderde de Arjos in de zaal achter de Voorhouterwegkerk. De heer D. J. Brouwer, hoofd van de Chr.- Natlonale opleidingsschool te Oegstgeest, sprak over Eldad en Medad, twee man nen, die behoorden tot de zeventig oud sten uit Israël, die met Mozes de last het volk moesten dragen. Toen deze zeventig mannen werden op geroepen, bleven zij echter in de leger plaats achter en profeteerden daar. Op het voorstel van Jozua, hun dat te ver bieden, antwoordde Mozes: Och, bestond het gehele volk maar uit profeten. De heer Brouwer betrok dit verhaal op het a.r.-lidmaatschap. Overal moet men spreken van de a.r.-beginselen, i dat niet alleen; men moet ook werkzaam zijn. Vooral de activiteiten van de Arjos moeten worden voortgezet. Verder gaf de heer Brouwer een be schouwing over het federalisme en de Nato. Na de thee volgde discussie. Hoge prijzen in de bloemenhandel In de kantine van Flora verstrekte men koffie-met-koek, het weerbericht en sterke verhalen over hoge bloemenprij- zen. De verhalen waren nauwelijks over dreven. Want het zal in Flora'6 historie nog niet zijn gebeurd, dat men eind mei voor een doodgewoon bosje tulpen van het vrije veld de somma van f 1.30 betaalde. Vrijdagmorgen telde men deze prijs neer voor een partij Kleurenpracht en Miss Ellen Wilmott, Alaska, Niphetos e.d. brachten slechts heel weinig minder op De opbrengst van half gesneden Pre6 Hoover was in verhouding nog veel ho ger: nl. f 1.— per bosje. Pyrethrums waren ook duur: beste Eileen May Robinson en Glorious van f 5—6 om het over de witte margrieten verder maar niet te hebben: tot f 3.per 100. Irissen die in beperkte hoeveelheden werden aangeboden, gingen eveneens te gen ongekend hoge prijzen van de hand. White Excelsior draaide notabene voor f 1.60 en f 1.70 per bos, lichte Wedge- wood voor f 0.80 tot f 1.—, Imperator voor f 1-40, Yellow Queen voor f 11.20. Van de gladiolen zagen we Allard Plerson van de hand gaan voor de klei nigheid van f 0.28 per stuk. Gold Du6t noteerde zelfs nog tot f 0.40 per stuk Johann Strauss ook. Van de kleinbloe- mige gladiolus nanus werd Nymph met f 28 per 100 betaald en Peach Blossom met f 24.— per 100. De Colvlllei's deden rond f 23 per 100. Boerenpioenen ver anderden van eigenaar voor f 15 tot f 18 per 100, papavers voor f 1217 en Ere- murus voor f 0.600.80 per stuk. La thyrus was vooral vrijdag duur: tot f 1.20 per bosje. Van de ixia's zagen we nog Blauwe Vogel verkopen voor f 1 per bosje of daaromtrent en Hogarth voor f 0.50. KATWIJK C.-h.-jeugd en B.B. In het weeshuis vergaderde gisteravond de plaatselijke afdeling van de c.h.-jon- gerengroepen. De heer K. D. Gerth van Wijk, commandant van de burgerlijke verdedigingskring Z.H. 1, sprak over het werk van de Bescherming Bevolking. De commandant ging uitvoerig in op de orga nisatie, zowel in groter als kleiner ver- Er volgde een geanimeerde gedachten- KATWIJK AAN DEN RIJN Zondagsdienst Voorzover het patiënten betreft van de artsen E. E. van der Laan te Rijnsburg en H. M. Hueting, wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter J. Bergman, V a 1 k enburgs e weg 1, tel. 2921. Uitstapje bejaarden Het comité autotocht ouden van dagen heeft de reis vastgesteld op 25 juni. Men dient zich tussen 3 en 6 juni bij één der comitéleden op te geven. Wie later komt, kan de reis niet meemaken. In tegenstelling tot wat in de kerk- dienstenlijst is vermeld gaat morgenoch tend in de dienst van de Hervormde Ge meente in de school Narcisstraat niet ds. Sepmeijer voor, maar ds. Ter Haar Ro- meny, eveneens vlootpredikant. (Advertentie) een fiin Mie kaas? Probeert het dan eens bfl DE LANDBOUWER MOEDER, HOU MAAR OP MET DIE KOUS! Ik bèn eens gaan praten met de kassier van t de Raiffeisenbank. We moeten ons geld niet langer in een kous bewaren! Want nergens ligt het vei liger voor brand en diefstal dan in de kluis van die bank. BOVENDIEN groeit het aan en blijft het dagelijks opvorderbaar. Maar nog véél meer heb ik gehoord, dat voor ons van belang is bij de kassier van de RAIFFEISEN - BANK REMINGTON FOUR-MOST SHAVER U kunt nu voor slechts ƒ59.75 'n echte Remington hebben. H. BEDEKER - D. en H. Kapper Voorstraat 73 Telefoon 2584 KATWIJK AAN ZEE Onze apparaten zijn all risk verzekerd. NOORDW1JK Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter De Beer, tel. OPENBAAR ONDERWIJS KATWIJK AAN ZEE AANGIFTE VAN LEERLINGEN s voor alle hogere leer- GEMEENTELIJKE OPLEIDINGSSCHOOL VOORSTRAAT 100 KATWIJK AAN ZEE De opleiding voor Gymnasium, HBS, Lyceum, Ulo, enz geschiedt in 6 jaar. Cursus Frans na de schooluren. Eigen 7e en 8e leerjaar voor het Voortgezet Onderwijs met een cursus Engels tijdens de schooluren. Inschrijving alle schooldagen aan de school van kwart voor negen tot een half uur na afloop der middagschooltijden of d. S„ Wyborghsitraat 17. telefoon 2072. Leerlingen voor klasse 1 moeten vóór 1 oktober a.s. 6 jaar z(jn. i het huisadres: W. Panman, H. W. PANMAN, H. d. KATWIJK AAN ZEE Geslaagden Voor de te 's-Gravenhage door de af deling kusttelegrafie van de P.T.T. ge houden examens voor radiotelefonisten zijn geslaagd: J. Jonker, stuurman va KW 20; Jan Hoek, schipper van de KW 54; P. C. Hoek Janzn., stuurman va KW 54; Arend van Beelen Jzn., schipper an de KW 41. Bij de door de rijkscommissie voor d« stuurliedenexamens te 's-Gravenhage ge houden examens voor stuurlieden bij de ivisserij is geslaagd voor het eerste ge deelte van dit examen Corn. Pronk Czn. stuurman van de KW 110. Voor het door de rijkscommissie vooi de machinisten te 's-Gravenhage gehou- examen voor motordrijvers (m.m.) ii geslaagd A. Kouprie, eerste motordrij- /an de KW 78. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen, voor tver het patiënten betreft van de dok- tèrs Visser, Slagmolen, Lodder, Cleve- a en Hagen, wordt waargenomen door dokter Borleffs, Voorstraat 85. OEGSTGEEST Raadsagenda Woensdagavond om 8 uur komt de ge meenteraad in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt slechts één be langrijk punt. namelijk een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een lening ad 253.000 ten behoeve van de woning- Uitstapje bejaarden De rondrit voor de bejaarden wordt dit jaar op 18 juni gehouden. De rit gaat via KatwijkNoordwijk, naar Zandvoort en na een pauze naar IJmuiden, vanwaar men over de sluizen en langs de tunnel- werken via Haarlem Groenendaal bereikt, waar een koffiemaaltijd wordt gebruikt Doktersdienst De zondagsdienst van de huisartsen wordt morgen waargenomen door dr. Va rekamp, Geversstraat '45, tel. 21916. Maandag: hoog i

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4