a VAN MENS TOT MENS Chronologische illustratie van het leven van Linnaeus ALBERT VOGEL bracht jeugd nader tot voordrachtskunst Werkelijke humor geeft gevoel van bevrijding van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG 25 MEI 1957 Belangrijk materiaal in de Leidse U.B. Zijn wetenschappelijke arbeid en persoonlijke eigenschappen "JI/TET DE ACHT bladzijden ervan heeft de pathologie, de grondslag van J- de .hele geneeskunde en van alle theoria medica, meer gewonnen dan met honderd schrijvers of folianten". Wanneer iemand dergelijke prij zende woorden spreekt over een boek dat hijzelf geschreven heeft, moet hij zich toch bewust zijn van zijn eigenwaarde. Welnu, dit was Linnaeus. Hij wist niet alleen dat zijn „Clavis medicinae" van grote importantie was, maar dat dit evenzeer gold van alle andere arbeid, die hij voor de weten schap verrichtte. En het feit, dat thans, tweehonderdvijftig jaar na zijn geboorte, allerwegen zijn leven en werken worden herdacht, bewijst dat de ganse wetenschappelijke wereld evenzo over hem denkt. een zekere George Clifford, een der groten van de Oostindische Com pagnie, in de Hartencamp bij Haar lem. In die dagen volgde hij tevens Zoals wij gisteren al vermeldden, is in een der zalen van de universiteitsbiblio theek te Leiden gistermorgen een expo sitie geopend, die gewijd is aan deze grote Zweed. Hierbij waren tegenwoor dig: de president-curator der unii teit, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, vergezeld van beide secretarissen, de eerste gezantschapssecretaris va Zweedse legatie, de heer O. Kayser, de echtgenote, hoogleraren en leden vs wetenschappelijke staf der filosofische faculteit en nog vele andere belangstel lenden. Belangrijk Dr. A Kessen. directeur der biblio theek. leidde de bijeenkomst in met eei enkel woord en zei. dat het tentoonge stelde het eigendom was van de biblio theek. aangevuld met exemplaren het Rijksherbarium. Met steun van ratoren en het Leids Universiteitsfonds was men in de gelegenheid gesteld de verzameling belangrijk uit te breiden, o.a. door aankoop van de verzameling der familie Mac Gillavry in Amsterdam, zodat de collectie thans als een der be langrijkste van West-Europa mag wor den beschouwd. Prof. Lam gaf hierna een uitvoerig overzicht van het geëxposeerde en knoop te hieraan een beschouwing vast over de wetenschappelijke arbeid van Lin naeus. die niet alleen een dor theoreti cus was. maar met zijn waarnemingen en boeiende colleges middenin het leven stond. Zijn lessen in de dieetleer die deterministisch van inslag waren wa ren hiervan het bewijs. Met een enkel woord opende vervol gens de heer Kayser de tentoonstelling, die is ingericht door de conservator van de bibliotheek, drs. E. van Gulik. De expositie is een chronologische il lustratie van Linnaeus' leven, die niet alleen de bezoeker bepaalt bij de we tenschappelijke arbeid van de grote Zweed, docji tevens de yinger legt op merkwaardige persoonlijke eigenschap pen. De zinsnede uit wat hij eens schreef over een boek dat hijzelf geschreven heeft, is hier een markant voorbeeld van. Carolus Linnaeus eigenlijk Carl Linné werd in 1707 geboren en- stu deerde aanvankelijk theologie, welke studie hij naderhand door die der me dicijnen verving. Reeds op jeugdige bleek zijn voorliefde voor de plantenwereld en nog tijdens zijn studie beheerde hij de hortus van Lund. In 1732 ondernam hij een reis naar Lapland een grote olie verf van hem in Laplands kostuum hangt in de expositiezaal die hem stof le verde voor zijn „Flora Laponica". In 1734 kwam hij naar Nederland, promoveerde te Harderwijk en kreeg de leiding van de botanische tuin van de colleges van de vermaarde Boer- haave aan de Leidse universiteit, die hij „honoris ergo", zonder betaling, kon volgen. Een presentielijst van een dezer colleges is een der merk waardigste stukken van de verzame ling. In 1738 ging Linnaeus naar Zweden terug en werd drie jaar later hoogleraar in Upsala. Hij stichtte er een natuur historisch museum, werd de eerste voor zitter van de Zweedse Academie van Wetenschappen en werd benoemd tot koninklijk lijfarts. Hij werd voornamelijk beroemd door zijn classificeersysteem en nomenclatuur van planten- en dierenrijk Het geëxposeerde materiaal nu geeft de bezoeker een duidelijk beeld van alles wat de grote geleerde die ook nog aan het Rapenburg, schuin tegenover de academie, op de hoek van de Kloksteeg gewoond heeft heeft gepresteerd voor de wetenschap. Modieus Duurzaam Uitstekende kwaliteit KIJKEN BIJ Voortreffelijke avond van ICC TN DE FOYER van de Stadsgehoorzaal werd gisteren een voordrachts- avond gehouden, die was georganiseerd door de Inter scholair e Con tact Commissie. 'De activiteiten van deze commissie zijn in onze stad ge noegzaam bekend. Men had de jeugd van de middelbare scholen bij elkaar geroepen om gezamenlijk te luisteren naar de voordrachtskunstenaar Albert.Vogel. Zo'n avond heeft een enigszins ander doel dan een gewone voordrachtsavond. Men moet de jonge toehoorders(ster6) na der brengen tot sommige schrijvers en hun werk, maar tevens deze spes patriae nooie van de voordrachtskunst, het stiefkind onder vele kunsten, doen horen. Eerlijk, wij benijden hen niet. die deze taak op zioh hebben genomen. Het is bij Albert Vogel in volkomen ïilige handen. Hij weet, wat hij doet. Het programma was op de jeugd inge steld, daardoor misschien wat eenzijdig, hoofdzakelijk verhalend proza met romantische inslag, maar het was volko- verantwoord gekozen. We hoorden werk van E. A. Poe. Andersen. Albert Helman en Louis Couperus. Wanneer we het programma moesten kenschetsen, zouden we zeggen: het was ens in de strijd met zijn geweten, het dier en zijn medemens. Het beschrijvend, vertellend proza ligt Albert Vogel. Hij zegt de tekst uitstekend. Men zou hem meer klank in zijn stem toe- in, opdat de verschillende nuances dan nóg beter tot hun recht zouden ko- Hij bouwt in zijn voordracht het ver haal visueel goed op, zodat men het ge beuren zich ziet ontwikkelen. Zijn mimiek en plastiek waren heel goed. zeker voor een gelegenheid als deze. Niet alleen het jeugdige publiek was enthousiast over deze avond, maar ook als recensent waren wij blij en dankbaar, dat Albert Vogel op zo'n voortreffelijke wijze deze jonge mensen in aanraking bracht met de kunst van het voordragen. Persoonlijk hebben wij nog de mooiste herinneringen aan de avonden van zijn vader. Uit ervaring weten we, hoe be langrijk de eerete contacten met een bepaalde vorm van kunst zijn. Daarom was het jammer, dat de foyer niet hele maal was bezet. A. C. Bouwman. DemmeniE Maurits Dekker voor Leidse huisvrouwen: Het vreemde, onverwachte en ongerijmde spelen een belangrijke rol jl/TAURITS DEKKER, de auteur van korte verhalen en romans als het psychologische werk „Waarom ik niet krankzinnig ben" (dat in ons land, onder een pseudoniem uitgekomen, werd erkend als een belangrijk werk van een buitenlandse schrijver) en van het toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer", dat thans in China en Japan wordt gespeeld, sprak gistermiddag in Het Gulden Vlies voor de vereniging van huis vrouwen over de humor in de letterkunde. De middag was tot stand ge komen in samenwerking met de firma B. de Kier. In de literatuur is het verdriet ster ker vertegenwoordigd dan de vreugde, omdat dit over het algemeen ook in het leven het geval is. En de literatuur weerspiegelt het leven, zo meende de schrijver. Ons land maakt hierop geen uitzon dering. Grote humoristische schrijvers als Rabelais en de Amerikaanse auteurs korte verhalen heeft onze literatuur nooit opgebracht. De heer Dekker gaf een korte uiteen zetting van het begrip humor en be lichtte hiervan enkele facetten. Doordat de smaak en de omstandigheden in de loop der eeuwen veranderen, komt de humor steeds anders naar voren. Een definitie van het begrip humor is dan ook moeilijk te geven. Men heeft het wel geprobeerd, maar de uitspraken zijn nogal uiteenlopend. Kronkel Op enkele punten zijn de belangrijkste beschouwers het echter eens: bij de hu- r spelen het vreemde, onverwachte ongerijmde tegen de achtergrond van het vertrouwde een belangrijke rol. Om dit te zien. moet men over het vermogen beschikken om met een draai, „een kron- te kunnen denken. Mensen die sterk rechtlijnig denken, herkennen de humor dikwijls niet. Spreker gaf enkele voor beelden van wat hij salto's van de geest noemde. Een belangrijk facet x'an de humor is de gewaarwording van bevrijding. Wat ons In conflict met de maat schappij zon brengen, reageren we soms af in de humor. Voorbeelden hiervan zijn de korte verhalen van de Amerikaan O'Henry. Bij ons zijn het Henriëtte van Eyk en in het zui den de Vlaming Willem Elsschot. die op deze wijze tewerk zijn gegaan. In de ironie prijst men spottend, het geen men in werkelijkheid afkeurt. Het succes hangt af van de toon. Op papier was de zo zeer gevreesde Barbarossa de Telegraaf hierin een meester. Op hoger plan wordt de Ironie geplaatst door de zelfkritiek. De schrijver las staaltje van zelfironie voor uit zijn ji nalistiek oeuvre. Volgens de Amerikaanse schrij' Twain zou de bron van de humor op drogen als ze niet door de werkelijkheid werd gevoed. Ook de heer Dekker mening, dat alle literair werk moet wortelen in de werkelijkheid; anders 'ordt een auteur voor zijn lezers or staanbaar. In tal van zijn humoristische korte verhalen heeft de schrijver dan ook gebruik gemaakt van ervaringsfei ten, die zó werden uitgewerkt, dat ze niet meer herkenbaar zijn. De heer Dekker vertelde enkele ge beurtenissen, die aanleiding hadden ge geven tot verhalen. Ten slotte las hij uit de verhalenbundel „Op zwart stramien" de geschiedenis voor van „Karei en Ka- beljetje". Actie Toverbal Het Geref. jeugdhuis aan de Breestraat is de centrale post in Leiden geworden van de actie Toverbal. Tot en met maan dag 27 mei zijn daar doosjes met tover ballen verkrijgbaar. Tussen de bladzijden Sisside jonge keizerin Luxor. Gezien het enorme succes var de film Sissi heeft regisseur Ernst Ma- rischka gemeend er een vervolg te moe ten aanbreien. Romy Schneider speelt ni de rol van de jonge keizerin Elisabeth van Oostenrijk en toegegeven den, dat haar dit heel charmant afgaat. Na de geboorte van het dochtertje, prinses Sofie, komt er een breuk in he huwelijk door toedoen van de heerszuch tige aartshertogin, maar alles komt op de spreekwoordelijke pootjes terecht. En de romantiek viert hoogtij. Ernst Ma rischka heeft filmisch vaak mooie dingen weten te bereiken. Vooral bij het feest, waarop de jeugdige keizerin de Hongaarse delegatie zo voorkomend tegemoet treedt tot grote ergernis v haar schoonmama. Sissi, de jonge keizerin is werkelijk t bekoorlijke rolprent, die terugvoert n; een tijd van luister, liefde, romantiek enintriges. Met de geschiedvervalsing valt het bovendien nog wel mee. (Een beetje zoetelijk, maar tóch onaardlo). Happy ever after Casino. In een klein Iers plaatsje sterft de patriarchale landheer en z erfgenaam meent een nieuwe politiek moeten volgen. Kleine privileges, die door de jaren heen zijn gegroeid, worden afgeschaft en in het hele dorpje is geen inwoner te vinden, die niet door het „economisch inzicht" van de nieuwe landheer wordt getroffen. De Ieren nemen dit echter niet sluiten de meedogenloze landheer uit de weg te ruimen. Een ieder gaat op zijn eigen houtje een aanslag uitbroeden en volbrengen, maar omdat het Ieren zijn. heeft elke aanslag iets weg van een grie zelroman. De aanslagen komen praktisch allemaal op de woendende hoofden van de aanval lers neer, maar de oude landheer heeft over zijn graf heen voor de laatste aanval gezorgd en deze treft doel. Alleen Engelse filmmakers kunnen zo'n dol sprookje een verhaal maken, dat de toeschouwer tot glimlachen dwingt. De film is gecomponeerd als een wijsje uit lang vervlogen tijden. En het resultaat is hartve roverend. (Charmante romantiek, gevat in lijst van goed spel). Graf Spee Lido. Een spannend stuk uit het begin in de laatste wereldoorlog, met het loop waarvan zich zelfs de schooljeugd bezighield, is thans in Lido te zien, waar de ondergang van het Duitse vestzakslag- sohip Graf Spee kan worden meegemaakt. Deze slag in de Rio Plata bij Montevideo beroemd geworden. Hij werd voor de Engelsen aanleiding tot grote overwin- ningsberichten, terwijl de Duitse propa- TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. ganda fanfares aanhief over het opoffe rende Deutschtum. De Graf Spee, een enkele dagen voor de oorlog al uitgevaren Duits oorlogs schip onder bevel van de bekwame zee man Hartdorff, was wekenlang de schrik van Engelsen en Fransen. Pas later is bekend geworden, dat het schip snel van naam verwisselde. Na een lange reeks transportschepen tot zinken te hebben ge bracht, werd het schip eindelijk door drie Engelse kruisers in het nauw ge dreven. Het gelukte de Graf Spee tóch nog de Exeter te vernietigen en een toe vlucht te zoeken in het neutrale Monte- Een ingewikkelde diplomatieke oorlog begon rondom de president van dit kleine land, die zioh stipt aan de neutraliteit wil houden. Aangrijpend zijn de beelden van de Duitse marineleiding, die pro beert uit de impasse te komen. Ten slotte valt de beslissing: de Graf Spee moet vóór zonsondergang het neutrale gebied verlaten. Inmiddels trokken uit de Oceanen vele Engelse oorlogsbodems naar de zeestrook voor Uruguay. Er hing een geagiteerde stemming in de stad die uitliep in het vooruitzicht van een echte zeeslag ge tuige te zijn. Voor één dag was de blik van de wereldpers van het zieltogende Polen afgewend, naar het havenstadje, waar een ongelijke strijd zou moeten wor den gestreden. De tijd van Riohard Wagners Götter- dammerung wordt uitgekozen voor do uittocht. Wanneer de zon ondergaat, kiest de Graf Spee met de allernoodzakelijkste bemanning zee. Juist voordat het schip de territoriale wateren zal verlaten, daalt een bootje neer met de staf en enkele ogenblikken later verkondigen doffe knallen, dat de Graf Spee zelfmoord pleegt. In rook en vuur gaat de trots van het derde rijk ten onder. De film geeft een goede vertolking van het begin van de Europese vrijheidsstrijd. (Boeiendj. Een dokter nodig? De zondagsdienst van de huisartsen wordt morgen waargenomen door de dok ters Hartman, Pleiter, Postel, Verhoef er De Bruyne. Welke apotheek Vanmiddag, vanavond en vannacht zijn open voor het klaarmaken van spoed- recepten: apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 en apotheek Oegstgeest, tel. 26274. Morgen is van 8 uur 's morgens tot 12 's avonds alleen de apotheek Kok ge- Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN Werkloosheid in Leiden Gunstige ontwikkeling van arbeidsmarkt Het aanbod had een stabiel karakter en beliep 160. In 1955 waren werkloos 430 en in 1954 980 personen. De voordelige ver schillen bedragen derhalve resp. 250 en 800. Een analyse van de arbeidreserve naar vorm levert het volgende beeld op: wrij vingswerkloosheid 100, seizoenswerkloos heid 60 (onder wie 40 mindervaliden). De vraag handhaafde zich en beliep 700 geregistreerde aanvragen, waarvan er 260 betrekking hadden op jeugdigen. De vraag naar volwassenen gaat in hoofdzaak uit naar arbeidskrachten voor de textielindustrie, de metaalindustrie de bouwsector en aanverwante bedrijfstak ken. o. a. betonwarenindustrie en de landbouw. De scholenactie wordt intensief ge voerd. Zo zal a.s. dinsdag een voorlich tingsbijeenkomst worden gehouden. Het aanbod is miniem, terwijl het aan tal aanvragen aanzienlijk is. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van enige betekenis en beliep 45. De vraag vertoonde een kleine toeneming en be droeg 275 geregistreerde aanvragen, waarvén 40'/« betrekking had op jeugdi gen 15 t/m 18 jaar). De behoefte aan vrouwelijk personeel treedt in vrijwel alle bedrijfstakken aan de dag. doch in het bijzonder in de tex tiel- en de confectie-industrie, de huis houding en de handelssector. Muizenissen TN EEN groot huis aan een der -*• Leidse wateren, dat nog slechts de. leden van Oud-Leiden en Mo numentenzorg in verrukking kan brengen, woont een gezin, waar van de jongste zoon zijn gymna siale. studie in de' Dode Talen poogt te verlevendigen met het kweken van witte muizen. Op zekere morgen verraste hij zijn moeder met een half dozijn water- vlugge witte schimmetjes en om dat deze uit ervaring weet, dat je mannen-initiatieven nooit on middellijk moet tegengaan, ver wees zij hem naar de zolder. Volkomen naar de geest des tijds begon deze nieuwe episode in het witte-muizen-leven met een huisvestingsprobleem, want op zolder aangekomen kwam de on dernemende jongeman tot de ont dekking, dat het zekere voordelen zou hebben gehad, wanneer hij de muizen tevoren een woning had bereid. Hij toog echter onmiddel lijk aan de arbeid en toen de dag zijn einde naderde, lagen beneden in alle kamers onderdeeltjes van plafonds op de vloeren, maar kon den de muizen zich verheugen in een eigen huis. Deze woning bleek de volgende dag echter slechts van tijdelijke aard te zijn geweest en met vernieuwde moed ging de amateur-bioloog het woningpro bleem te lijf. De kist kreeg een in- en een uitgang; er kwam een schuinaflopend dakje boven en via een vernuftig systeem kon het voedsel binnen de kist worden geschoven. De witte muizen voelden twaalf uren lang hun woning dreunen, werden grijs van ellende en de volgende dag wasde gehele ko lonie op één muisje na ver scheiden. „Te weinig zaagsel!" conclu deerde de kweker deskundig. Na dat hij met de vereiste plechtig heid de muizen in de gracht over boord had gezet, zag zijn moeder een steeds groter wordend spoor van zaagsel dwars door het ge hele huis naar de zolder lopen. „Alleen één mannetje is over gebleven", meldde hij zijn belang stellende familieleden 's middags aan tafel, en zijn vader adviseerde hem er twee vrouwtjes bij te ko pen voor de gezelligheid. „Wat?" kreet de muizen-i ontzet. „Nee hoor, als ik twee vrouwtjes erbij koop, neem ik er ook nog een mannetje bij". En met doorgroefd gelaat bezag hij zijn beide zusjes, tegen wie hij een dagelijkse strijd te voeren heeft. Muizenval een probleem in grootse omvang uit gegroeid daar in dat oude huis aan dat kalme Leidse water. De vier mui zen bleven in leven, voelden zich na ve'rloop van tüd volkomen op hun ge mak in de met zorg gebouwde woning en toonden grote belangstelling voor hun omgeving. Op zekere morgen bleek, dat zü een clandestien uitvalspoortje hadden ge knaagd en enkele weken later bleek, dat er interessante contacten waren gelegd via dit uitvalspoortje, want de vrouwelijke muizen werden moeder van een aantal muisjes van moeilijk te bepalen kleur. De jeugdige be wonderaar geraakte in extase over zoveel biologisch studiemateriaal, maar zijn moeder begon het geval weer an ders te bezien, toen bleek, dat ook de mannetjes hun nachtelijke uitstapjes niet ijdel hadden doorgebracht. Binnen recordtijd wemelde de zolder van mui zen in allerlei kleurschakeringen en toen ook deze muizen weer erg onder nemend bleken te zijn en hun nieuws gierigheid niet tot de zolderverdieping wisten te beperken, viel het woord Eerst meende de jeugdige bioloog nog, dat hij zyn moeder niet goed ver staan had: „U bedoelt toch niet, dat u vallen gaat zetten, waar mün muizen in zouden kunnen lopen?" vroeg hy vriendciyk. Daar dat echter in prin cipe wel in de bedoeling had gelegen, verstarde hu tot afgryzen: „Dus u gaat dieren, waar ik voor zorg, die alles voor me zyn gaan betekenen, zo-maar, moedwillig een vreseiyke dood berei den?" schetste hy met enkele sobere lünen het plan van zijn moeder. Deze probeerde haar voornemen in een an dere vorm te gieten en poogde een beroep op het economisch inzicht van haar zoon te doen. Maar deze studeert reeds oude talen en in zyn vrge tyd biologie; je kunt van een 14-jarige jongen niet alles verwachten: dus was deling gaat leggen, omdat hij hen niet langer kan onderhouden. En zyn veertien-jarig gemoed kan deze last slechts met grote moeite Zilveren trouiv QP 26 MEI 1932 stapte een stralende bruid aan de arm van haar ridder in een gloednieuw Fordje, dat een breed-laohende vrijgezel in Ter Aar naar het gemeentehuis, naar de kerk en naar verenigingsgebouw „Jonathan" reed. Het Fordje was feitelijk geen bruidsauto. maar het was spiksplinter nieuw en de eigenaar was ook een gloednieuwe bruidschauffeur, want doorgaans placht hij de ploeg en niet het stuurwiel te besturen. Maar de heer W. v. Vliet wilde de romantiek niet geheel uit zyn leven bannen en daarom reed hij het gelukkige paartje naar de loopplank van het huwelijks bootje. De jaren verstreken en de witte broodsweken ran het bruidspaar W. EsveldN. H. Esveld-Van der Ster verliepen in de zomer des levens. De eerste herfstblaadjes vallen thans in hun huwelijksbootje, maar nog steeds is de bruidegom voor het bruidje de ridder van haar dromen. Ook de heer Van Vliet bleef zijn ideaal trouw. Hij is nog steeds vrijge zel en zb'n Fordje, dat op 26 mei 1932 de eerste schreden op het huwelijkspad gesmeerd deed lopen, staat nog als een trouwe kameraad in zijn garage. De vergankelijkheid van alle zaken des levens doet ook in Ter Aar de men sen zuchtend denken aan „die goede oude tüd" en daarom werd donderdag jl. die oude tijd weer tot leven geroe- In de morgenuren stopte het oude Fordje voor de deur van het bruids paar, dat als vrucht van vijfentwintig jaar trouw zyn groene glans zag ver zilverd. Lachend stapte hhet bruidje aan de arm van haar ridder het trouwe Fordje in, dat hen met de thans 74- jarige vrijgezellige heer Van Vliet aan het stuur naar „Jonathan" bracht, waar het feest van vüfentwintig jaar gele den in extenso werd overgevierd. Bo( ven) mans 1/ORIGE WEEK hield Godfried Bomans zyn vijftigste radiopraat je en deze gelegenheid namen drie schrijvers en een schrijfster van gees tige stukjes te baat om hem te feli citeren. Enkele maanden geleden werd deze uitzending gedeeltelijk in een Leids studentenhuis opgenomen en ondanks de herhaling hebben we ge boeid geluisterd. Opnieuw werden we getroffen door de woorden van de heer Elias, die vertelde, dat een heer hem had ge zegd: „Hoeveel moet gij geleden heb ben om zo geestig te kunnen schrij ven". Wij hebben wederom de heer Elias benijd, omdat hij door deze sim pele woorden de zekerheid kreeg, dat in ieder geval twee mensen zijn ge schrijf geestig vinden: Meneer Elias en de onbekende meneer. Deze we tenschap is meer dan de meeste cur- sivisten in Nederland hebben: zij we ten nooit of iemand hun stukjes aar dig uindt, want zij twijfelen meestal aan zichzelf. Godfried Bomans groef dieper en bereikte zijn diepte- en tevens hoogte punt in het antwoord, dat hij Annie Schmidt gaf: Geestig schrijven zo zei Bomans is als het maken van een liefdesgedicht, nadat men de geliefde onbereikbaar weet. Geen waarlijk epos ontstaat in de armen van het meisje, dat men lief heeft. Maar als tussen het meisje en de dich ter een onverwoestbare muur is ont staan, beschrijft de dichter bevend in versvoeten zijn verloren droom. En dit heeft Bomans gezegd in een oud huis aan het Rapenburg, waar hij zelf jaren geleden heeft gedroomd en toaar nog dagelijks jonge mensen dromenen dichten. Waar! EN VRIEND van ons, die in grote zorgen zat en wilde we ten hoe een beeldschoon meisje zou reageren op een nogal ingrij pend voorstel, dat hij haar wilde doen, kwam na zeven slapeloze nachten tot de slotsom, dat er nog slechts één oplossing voor zijn pro bleem mogelijk was: de waar zegster! Dies toog hij de volgende mid dag naar een gerenommeerd Leids adres en stortte zijn hart uit. De dame luisterde begripvol en keek hem meelevend in de ogen: „Vrees E hy ongevoelig - haai Toen de muizenkolonie zich steeds meer uitbreidde, heeft de jongen eerst nog overwogen een tweede woning in te richten, maar de oorlogsverklaring van zyn moeder heeft hem op andere gedachten gebracht. Op een rcgenach-" tige morgen heeft hü zyn muizen naar het Zoölogisch Laboratorium gebracht en die nacht heeft hy de muizenwoning gastvrü opengezet, De volgende morgen had zich een half dozyn muisjes, in kleur variërend van sneeuw-wlt tot loodgrUs, in de vrye woning gevestigd en ook deze vonden een weg naar het laboratorium. Elke mens heeft zyn eigen zorgen, maar de jonge bioloog heeft tydens iedere tocht het gevoel of hy zün bloed-eigen kinderen te von- De groene trouw werd zilver niets, meneer" zo sprak de vrouw „wanneer gij straks dit huis verlaat, zult ge door een portier worden aangesproken. Dit zal de laatste hindernis zijn, die ge op uw pad zult ontmoeten". Verheugd en blakend van onder nemingslust snelde onze vriend, nadat hij piëteitvol twee rijksdaal ders bij de dame had achtergela ten, de straat op. Nauwelijks tien schreden van de deur verwijderd, voelde hij een tikje op zijn schou der. Een volbloed portier stond achter hem en informeerde of de fiets langs het trottoir 't eigendom van onze vriend was. Omdat dit niet het geval was, kon onze vriend hinderloos doorlopen, en groot was zijn vreugde, toen hij even later onze kamer opstormde: „Morgenmiddag ga ik naar haar toe", zo sprak hij opgewonden. „Vind jij een bos van vijftig rozen te opvallend?" Nadat we de bloemenhulde tot een bos nobele veldbloemen had den teruggebracht en de deur achter onze verrukte vriend dicht hadden gedaan, vervielen we in diep gepeins. Ook wij worstelen wel eens met problemen en plot seling werden we trillend nieuws gierig naar de uitslag van een komend examen, omdat deze we tenschap ons massa's vermoeiend werk op zonnige dagen zou kun nen besparen. Drieënvijftig minuten later za ten wij bevend tegenover de dame, omdat we de zenuwen, die we anders voor het Zweetkamer tje opsparen, toch ergens kwijt moesten. De dame stelde ons vlugger op ons gemak dan professoren ple gen te doen: „Vrees niets, me neer", zo sprak zij kalmerend, „wanneer u mijn huis verlaat, zult u door een portier aangesproken worden. Dit zal de laatste hinder nis zijn, die u op uw pad zult ont moeten". Na enig praten kregen we de portier mee naar een kleine ge- 'egenheid en na het drinken van enig geestrijk vocht vernamen we, dat hij voor iedere klant een gul den kreeg: „Ik kom soms aan vijf tientjes per week in vertrou wen gezegd". Dat examen is een griezelige bedoening geworden; het Zweet kamertje is er nog steeds nat van. Maar onze vriend blijft onwankel baar in de betrouwbaarheid van de dame geloven, want zijn karre- vracht veldbloemen heeft het hart van het schone meisje tot tedere gevoelens bewogen. Trianon. In de film Zarak wordt een uitermate zwakke, met een sausje van valse romantiek overgoten verdediging gegeven van het vroegere Engelse bestuur in Voor-Indië. Een stamhoofd verstoot zoon en deze wordt bandiet. Jaren lang pleegt hij overvallen op Engelse kampementen, brandt dorpen plat en rooft wat hem voor de hand komt. Aan het slot van de film „offert hij zijn leven op" voor een Engelse majoor, die op het punt staat het zyne te verliezen. Vooral het einde van de rolprent doet denken aan een fantasieloze driestuivers- n en de gehele film demonstreert, dat maar heel weinig respect kan op brengen voor een mensenleven. De toe schouwer rolt van het ene gevecht in het andere en als achtergrond dient een ietwat zwoel decor van het Indische haremleven. De film pretendeert te zün gemaakt aar historische gegevens, maar zelfs al >u dit waar zijn, dan nog heeft men aan ;n dergelijke geschiedkunde weinig. Op geschoten jongens joelen mee met de En- soldaten als tientallen Indiërs van hun paarden worden geschoten en dit effect zal de filmmakers ongetwijfeld meer hebben geïnspireerd dan de verde diging van het Engelse bestuur. (Een filmdie zijn doel voorbij schiet). Curucu van de Amazone De film die deze week in Rex draait brengt de bezoeker naar de oerwouden van Zuid-Amerika, waar zioh, naar in het begin van de film wordt medege deeld, zekere geneeskrachtige kruiden bevinden, die een eind maken aan een hoop ellende. Voordat echter dat eind komt, beleeft men nog een hoop narig heid, want in het oerwoud zit men nu niet bepaald te klaverjassen. Aller men sen en dieren staan de helden van het verhaal naar het leven. Deze helden, een man en een vrouw, 6laan zich echter door alles heen. Het is een genoegen de kus t« zien geven, die het einde aankondigt. Gelukkig maar dat de regisseur de pracht van fauna en flora van het oer woud in zijn film niet vergeten zodat men toch nog ergens van kan genieten. (Narigheid in oerwoud).. (Advertentie) B.B,-contactavond Na inspanning ontspanning Wijk 3 van de georganiseerde zelfbe scherming heeft in het Antoniusclubhuis contactavond gehouden. Na een wel komstwoord van het plaatsvervangend- wijkhoofd, de heer J. G. Wilterdink, werd brief voorgelezen van wijkhootd L. Zitman, waarin dank werd gebracht voor het goede volhouden van de B B 'ers bij de uitoefening van de vrijwillig aan vaarde taak. De heer Zitman sprak de hoop uit, dat het nooit verder dan tot oefenen zal behoeven te komen. Na vertoning van de propaganda-film Burgers Bereid en de opnamen van de oefening O 550, sprak de heer S. W. Hagedorn. Hij legde er de nadruk op, dat het B.B.-werk moet doorgaan. Heel be langrijk is een goede samenwerking. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door het cabaret-gezelschap De Witte Raaf. Jaii Zwart-herdenking in Leiden Dinsdag 4 juni hoopt Felke Asma in de Pieterskerk te concerteren in het kader /an de Jan Zwart-herdenking. Het eon- :ert, dat om acht uur begint, omvat wer- ten van Jan Zwart. Aan de programma's, iie 's avond bij de kerk verkrijgbaar :Un, bevindt zich een strook waarmee men kan intekenen op het gedenkboek, dat door ds. Kret te Krimpen aan de Lek Feike Asma is samengesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3