Jliettroc £dhsri)e GTminml Deblokkering huuropslag bij verbetering mogelijk Elf Arabische landen klagen Frankrijk aan VOORZICHTIGE TOEZEGGING VAN MINISTER Binuenonderhoudswerk ook uit geblokkeerde gelden D Welke huren omhoog gaan Verhoging kinderbijslag met drie procent Woede-uitbarsting tegen Amerikanen op Formosa België wil de diensttijd tot één jaar bekorten Tal van suggesties over stedelijk verkeersbeleid §°"X Engeland belooft leger in Europa te handhaven ZATERDAG 25 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10965 Directie: F. DIEMEJt Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stints oitlctj h fheblmtt nyn turt in Uyljenspoef Goede beurt van Kon. Luchtmacht ZIE PAGINA 5 (Van onze parlementsredactie) E REGERING wil in nadere overweging nemen om het wetsontwerp betreffende de blokkering van de helft der komende huurverhoging zo te wijzigen, dat de huiseigenaren, die verbeteringen aan woningen aan brengen, binnen een vaste termijn na goedkeuring van het gemeentebestuur voor deblokkering in aanmerking komen, ongeacht het tijdstip waarop de verbeteringen werden voltooid. Deze toezegging heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid gedaan tijdens het mondeling overleg, dat hij en de minister van financiën deze week met de Tweede Kamer hebben gevoerd naar aanleiding van het complex van huurwetten. Minister Witte heeft de (met de schriftelijke voorbereiding van de huurwetten be laste) Kamercommissie voorts laten weten, dat hij allerminst gesteld is op een zeer grote activiteit bij de verbetering van oude woningen, zolang de nieuwbouw voorrang moet worden verleend. In tegenstelling tot onderhoudswerk zaamheden wenst de regering geen verbe teringswerkzaamheden op enigszins grote, schaal aan te moedigen vóór de woning markt verzadigd zal zijn. Minister Witte zei dit n.a.v. de suggestie van enkele le den der commissie om door het opnemen van de tijdstippen van deblokkering in de wet de verbetering van woningen te sti muleren. Men wees er in de commissie Alle 109.000 woningwetwoningen, die in de jaren 1946 tot en met 1950 zijn ge bouw met steun op voet van de Bijdrage regeling 1948 zullen volledig onder de huurverhoging vallen. Hetzelfde geldt voor 15.000 woningen, die met steun de Financieringsregeling Woningbouw 1947 en 1948 tussen 1947 en 1952 in de particuliere sector zijn gebouwd. Van de woningwetwoningen, die na 1950 zijn ge bouwd met steun op voet van de Bijdrage regelingen 1950 zulen er naar schatting 160.000 onder de huurverhoging vallen. D< verhogingspercentages variëren hier vai 1 tot 25 pet. Ook zal de huur van eei aantal van de op voet van de Premierege ling 1950 en de Premie- en Bijdragerege ling 1953 in de particuliere sector ge bouwde huizen met 1 tot 25 pet. worden verhoogd. Het is nog niet bekend ho. groot dit aantal zal zijn. De regering heeft deze cijfers verstrekt tijdens het mondeling overleg Tweede-Kamercommissie, die belast is met de schriftelijke voorbereiding van de huurwetten. De opgave vermeldt verder, dat alle woningen, die in de jaren 1940- 1945 met rijkssteun zijn gebouwd, volle dig onder de huurverhoging vallen, even als de ongeveer 3100 woningen, die ge bouwd zijn op voet van of analoog naar de Hypotheekregeling 1940 en *41. Ook worden de huren verhoogd geveer 10.000 noodwoningen, nanciële steun is verleend op grond het Noodwoningenbesluit 1947. Over de herbouwplannen, die onder de huurver hoging vallen, zijn geen exacte gegev'ens bekend. In totaal betreft het naar schat ting 25.000 woningen. Moestafa Ben Halim is vandaag om ge zondheidsredenen afgetreden als premier van Lybië. Koning Idris heeft Abdoel Madjid Koebar, vice-premier en minis ter van buitenlandse zaken, opdracht ge geven een nieuw kabinet te vormen. op, dat de volslagen onwetendheid om trent het tijdstip, waarop ten behoeve van vooraf gefinancierde verbeteringen gede blokkeerd zal worden, een remmende werking zal uitoefenen. De minister van financiën Hofstra merkte echter op, dat uit een oogpunt van huurbeleid het noemen van de blokke- ringsdata thans niet mogelijk is en uit ei oogpunt van monetair beleid evenee: een slag in de lucht is. Bovendien zoudi de handen van de op die tijdstippen zit tende kabinetten gebonden zijn. Men zou bij een ongunstiger ontwikkeling van de bouwmarkt of van de monetaire situatie dan thans verwacht wordt, genoodzaakt zijn, wetsontwerpen tot wijziging van de tijdstippen in te dienen. De minister van wederopbouw en volks huisvesting achtte het evenwel niet uit gesloten. dat te zijner tijd voor verschil lende streken van het land afzonderlijke data voor de ingang van de individuele deblokkering zullen worden vastgesteld. Wanneer de woningmarkt eenmaal ver zadigd "is. zo betoogde minister Witte tij dens het overleg, dan zullen de huiseige naren van vóóroorlogse woningen hun huizen naar alle waarschijnlijkheid laten voor wat zij zijn en de huurprijs verlagen. Dit betekent een daling van het peil der volkshuisvesting en kan alleen door i regelen als de voorgestelde blokkering worden tegengegaan. Zonder blokkering is het gevaar groot, dat de reservering van een gedeelte dér huuropbrengst eventuele toekomstige verbeteringen niet plaatsvindt. Gevreesd moet worden, dat in vele gevallen de huiseigenaar de door de regering gewenst geachte beslissing •beteringen aan te brengen niet Niet eeuwig Ondanks haar krachtig pleidooi voor de blokkering liet de regering niet de Kamer erop te wijzen, dat, indien de blokkering tot in lengte van dagen uitslui tend voor woningverbetering zou worden toegestaan, een eeuwigdurende adminis tratie zou ontstaan. En daaraan heeft ook de regering geen enkele behoefte. Van de 160 ambtenaren, die zich bezig- j houden met de omrekening van de „oude' oorlogsschadegevallen, zal een gedeelte te werk worden gesteld bij de administra tie van het Grootboek Woningverbete ring. De minister van financiën deelde dat er geen vrees hoeft te bestaan, dat de regering bij de uitbetaling van de ge deblokkeerde gelden een te ruim ge- parlementsredactie) (Van i Het ligt in het regering de kinderbijslagen in ver band met de huurcompensatie hogen met 2 cent per dag voor h tweede en derde kind, en met 3 dag voor elk volgend kind. Dit komt neer op een verhoging van 3 pet. De regering heeft hiertoe besloten, dat de loonsverhoging voor arbeiders boven 23 jaar als gevolg van de vast gestelde minima gemiddeld ongeveer 3 pet. bedraagt. Bij deze beslissing heeft de regering in de eerste plaats de huur- •hoging, maar voorts ook de extra las- in aanmerking genomen, die voor linnen met meer dan twee kinde- t voortvloeien uit de bestedingsbe perking. Minister Suurhoff heeft dit mee gedeeld tijdens het mondeling overleg met de Tweede Kamer over het complex van huurwetten. looncompensatie voor het overheids personeel zal in geen geval minder be dragen dan die in de particuliere sector Ten behoeve van ouden van dagen zal de regering gebruik maken van de moge lijkheid om de A.O.W.-uitkering bij al gemene maatregel van bestuur te ver hogen. Uiterste spoed zal worden betracht de verhoging van de uitkeringen in gevolge de sociale voorzieningen. Ook zal haast gemaakt worden met de herziening de salarissen van overheidspersoneel gepensioneerden. Voor deze laatste e groepen zal vertraging echter schien onvermijdellijk blijken. De minister van economische zaken deelde voorts mee. dat in het algemeen de loonsverhogingen ter compensatie van de huurverhoging niet in de prijzen mo gen worden doorberekend. Dit zal echter niet over de gehele linie kunnen fielden, b.v. niet ten aanzien van de landbouw- garanticprjjzen. De regering heeft ook laten berekenen, dat de „overcompensatie" van de huur verhoging f 15 miljoen bedraagt, vermeer derd met de 56 miljoen voor loontrek- kenden, die óf in een eigen huis óf in een nieuwe woning wonen, in totaal dus rond 70 miljoen. Minister Suurhoff zette tegenover de Kamercommissie nog uiteen, dat gedif ferentieerde maxima voor de huurcom pensatie de regeling nog ingewikkelder, zou hebben gemaakt. Bovendien bleek uit berekeningen, dat het effect daarvan op de loonsom bijna nihil was. Dank aan Zweden In een telegram hebben H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins vrijdag Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin van Zweden en het Zweedse volk. dank betuigd voor de buitengewoon hartelijke ontvangst, die hun in Zweden ten deel 1* gevallen. Prins Bernhard heeft het erelidmaat schap van de Britse „Royal Aeronautical society" aanvaard. Het bestuur dezer vereniging hoopt dat de installatie op 13 september zal kunnen geschieden. SLAOLIE PER 8 JUNI TIEN CENT GOEDKOPER (Van één onzer redacteuren De slaoliefabrieken hebben, na overleg met de minister van economische zaken, besloten de prUs voor slaolie te verlagen. Als gevolg van deze beslissing zal de sptjsolie per 8 juni een dubbeltje per flea goedkoper worden. Jong toerisme: twee Hagenaar- tjes op de Rotterdamse Lijn baan. „Kijk, hij bijt hem I" bruik zou maken van de mogelijkheid dit in de vorm van schuldbewijzen te doen. Ook is er geen reden voor een voel van onzekerheid als gevolg van omstandigheid, dat de gelden niet in afzonderlijk fonds, maar rechtstreeks 's Rijks kas vloeien. Het verdient n; de mening van de minister aanbeveling de deblokkering te doen plaats vinden in de vorm van contante betaling. Gemeentewoningen In antwoord op de vraag oj het de be doeling is, dat de helft van de huurver hoging, die voor de overige woningen voor verbetering wordt gereserveerd, aemeentewoningen zal worden geb tot vermindernig van de rijksbijdrage zo ja, op welke wijze de gemeenten de beteringen dan moeten financieren, de minister Witte mee, dat de regering zich er nog over beraadt om de gemeente woningen ook onder de werkingssfeer van de blokkeringswet te brengen. Met het oog en zo eenvoudig mogelijke admini- leve opzet, zou naar de mening van inister, veel voor inschrijving ook van de gemeenten in het Grootboek zijn le Gebouwen en auto's vernield en ambassade-personeel mishandeld In Taipeh, de hoofdstad van nationa listisch China, was gisteren alles wat Amerikaans was het mikpunt hevige woede-uitbarsting van de zijde der bevolking. BU gevechten tussen opge' den betogers en politiemannen werden acht Chinezen gedood of gewond. Eerder op de dag had men de gebouwen van d< Amerikaanse ambassade en de voorlich tingsdienst aangevallen en gedeeltelijk vernield. De woede van de bevolking was opge wekt door de uitspraak van een Ame rikaanse krijsgraad, waarbij een sergeant het Amerikaanse leger op Formosa vrijgesproken van moord op een Chinese ambtenaar De sergeant zou de man uit zelfverdediging hebben doodge- De ministers zegden, toe zich opnieuw schoten t, zullen beraden op de verlangens van Hfl begoo een ,anval van steen de Kamer met betrekking tot de mogelijk- tc„ op het ambassadegebouw, dat van heid om ook de kosten van binnenonder- binnen volkomen werd verwoest Ge- houdswerk uit. geblokkeerde gelden te heime stukken werden gestolen of laten betalen. I op straat gesmeten. Acht Amerikaan se personeelsleden, onder wie de persattaché Alexander Boase had den een toevlucht in de kelder ge zocht. Toen zij deze schuilplaats on der politiegeleide verlieten, viel de menigte hen aan. Ernstig mishandeld werd Boase naar een ziekenhuis ge- Plundering van het gebouw van d Amerikaanse voorlichtingsdienst kon de Chinese politie voorkomen. De betogers vielen toen aan op tien Amerikaanse auto's en vernielde deze. RAPPORT VAN STUDIEGROEP DAT HET VERKEERSPROBLEEM de laatste jaren een werkelijk pro bleem is geworden, is nu wel zonder meer voor iedereen duidelijk. Veelvuldig zijn de oplossingen, die ten aanzien van deze materie aan de hand worden gedaan. Een der jongste bijdragen tot het verhogen van de verkeersveiligheid is een rapport, dat dezer dagen is verschenen en dat werd opgesteld door een studiegroep van het Nederlands Verkeersinstituut. In dit rapport (enkele richtlijnen stedelijk verkeersbeleid) werden achter eenvolgens het collectieve openbare per sonenvervoer, het goederenvervoer mei vrachtauto's en het parkcervraagstuk, gepaard gaande aan de stedebouwkun- dige richtlijnen onder de loep genomen. „Er dient een elastisch verkeersplan te worden opgesteld, in samenwerking met alle betrokkenen", zegt het rapport „Het openbaar vervoer moet daarbij als de voornaamste verkeersdeelnemer wor den beschouwd'". De beschikbare ruimte dient zo econo- nomisch mogelijk te worden gebruikt. Het gaat er om, personen en niet voer tuigen zo economisch en zo snel moge lijk te verplaatsen Rail verbindingen p De commissie wenst een net van snelle hoofd-railverbindingen, dat in principe vrij is van het overige verkeer. Bepaalde straten zouden kunnen worden opengesteld voor het openbaar, vervoer alleen, behoudens uitzonderingen en an dere voor particulier vervoer alleen. Door bodencentra aan radiale wegen te vestigen, zouden zware vrachtwa gens uit de binnenstad zoveel mogelijk kunnen worden geweerd. Daarbij zou dan een stadsbesteldienst kunnen worden georganiseerd Voor het particulier vervoer wenst de ruimere verbindiftgswegen naar de binnenstad entussen verschil lende stadswijken en veel parkeerge legenheid. Daar men in de binnenstad weinig verkeerruimte aal kunnen schep pen. moet men daar zijn toevlucht ne men tot sanering. Korte zakenbezoeken per auto aan de binnenstad moeten gelijk zijn, langdurig parkeren zal tot het onvermijdelijke dienen te worden be perkt. Voorts beveelt de commissie decen tralisatie van verkeertrekkende Instel lingen aan. Binnenstadproblemen De binnenstad zal desondanks het voornaamste geconcentreerde gebied van massal vervoer blijven. Het wordt wenselijk gedacht de extreme schei ding van woon- en werkgebieden op te heffen, zodat men een niet te groot periodiek spitsenvervoer krijgt. Men beveelt plaatsing van objecten, die op verschillende tijdstippen van de dag verkeer aantrekken (kantoren en schouwburgen bijv.) in eikaars nabijheid aan. daar dan tweemaal van dezelfde parkeerruimte gebruik kan worden ge- De commissie meent ten slotte, dat de a.inleg van een ringweg van grote ca paciteit. met ruime parkeergelegenheid op loopafstand van de binnenstad, vele moeilijkheden zal beperken. De grootste rubberbanden ter wereld worden op het ogenblik in New Mexico beproefd. Ze zijn bijna drie meter hoog en wegen anderhalve ton per stuk. Ze zullen naar Saoedi Arabië worden verscheept, waar ze zullen worden gebruikt om pompstations te vervoeren. In elke band zit meer dan een halve ton rubber, bijna honderd kilo weefsel en negenduizend meter dun staaldraad. J~)E BELGISCHE regering bestudeert reeds enige tijd de mogelijkheid, de diensttijd, die nu achttien maanden is. te verkorten tot twaalf maanden. Om het leger niet te verzwakken, zou een groot aantal vrijwilligers moeten worden ge> rccruteerd, is gisteren te Brussel officieel medegedeeld. De Christen-socialistische oppositie in het Belgische parlement heeft reeds schillende malen kritiek uitgeoefend op de socialistisoh-liberale regering van mier Van Acker en betoogd, dat het gelijk is de diensttijd aanzienlijk te Theo Lefèviy, de voorzitter van Christ en-socialistische partij heeft kort geleden verklaard, dat zijn partij, neer zij in maart 1958 de verkiezingen zou winnen en aan het bewind zou komen, de diensttijd onmiddellijk tot twaalf maanden zou inkrimpen. De minister van binnenlandse zaken, Pierre Vermeulen, deelde gisteren na de kabinetszittiog mee, dat de regerinjf teza- men met de Navo-autoriteiten in Parijs de mogelijkheid onderzoekt, om „de per soonlijke lasten van jeugdige landgeno ten te verminderen en tooh een leger te behouden, dat aan de eisen voldoet". De maatregelen, die thans worden bestu deerd, zullen op geen enkele wijze het resultaat van de studie, die generaal Norstad maakt over het gehele militaire probleem. 30.000 Chinezen t doden en gewonden vielen pas tegen avond, toen een menigte van 30.000 woedende Chinezen het politiebureau itad bestormde om 30 gearresteerde studenten te bevrijden. Twee agenten 'erden gewond. De betogers hadden twee ïvolvcrs bemachtigd van verslagen po litieagenten cn schoten daarmee. De chef van de generale staf van het nationalistisch-Chinese leger, generaal Pèng Meng Tsji, heeft in Taipeh de staat van beleg afgekondigd. Het leger nam daarop het gezag in de stad over. De Amerikaanse ambassadeur. Rankin, heeft bij de Chinese minister van buiten landse zaken. Jeh, geprotesteerd en scha de vergoeding geëist De auto, waarin hij en de Chinese minister naar de ambas sade reden, werd met stenen bekogeld. DODEN OP DE WEG Een ernstig auto-ongeluk op de nieuwe verkeersweg Leeuwarden-Zwolle nabij Oudeschoot heeft gisteravond het leven gekost aan de 35-jarige C. G. uit Zwanenburg, in dienst van de Rijks lucht vaartdienst op Eelde. Zes anderen wer den gewond. Vier van hen waren even eens afkomstig uit Eelde, de andere twee uit Borne. In St. Philipsland stak de 77- jarige C. Wagemaker uit Anna Jacoba- polder de rijksweg over met zijn brom fiets. Een passerende auto reed hem aan. Wagemaker was op slag dood. In Amsterdam greep een militaire vrachtauto de 12-jarige Gerrit Prins. De jongen kwam om het leven. Eveneens te dam overleed de 70-jarige we duwe Husman-van "t Hull, die zaterdag op de Mauritskade onder een tram van lijn 10 was gekomen. f 349,50 Zeer aantrekkelijke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN Pleven tracht tussen de partijen te bemiddelen René Coty, de Franse president, heeft zich telegrafisch bij president Eisenhower verontschuldigd. In verband met de ka binetscrisis ziet hij zich genoodzaakt, zijn officiële bezoek aan de Verenigde Staten vdn 3 tot 10 juni uit te stellen. Oud-premier Pleven zal op verzoek van de president trachten een basis voor over eenstemming tussen de politieke partijen te vinden, zodat de vorming van een nieuw kabinet mogelijk wordt. Dit houdt echter volstrekt niet in, zo zei Pleven, dat hijzelf als kabinetsforma teur zal optreden. De informateur heeft gisteravond gesproken met de afgetreden premier Mollet, de demissionaire minis ter van financiën Ramadier en de funge rende minister van buitenlandse zaken Pineau. Hij verwacht niet voor dinsdag of woensdag verslag te kunnen uitbrengen. Pleven zei nog: „Het zal uiterst moeilijk zijn, een oplossing te vinden als de par tijen op hun stuk blijven staan. Ik kan maar één argument aanvoeren: men zal bereid moeten zijn tot concessies op het moment,, dat zonen van Frankrijk in Al gerije vallen," Sandys en Strauss zijn het niet eens over defensiemethode SCHANDELIJKE TERREUR IN ALGERIJE TLF ARABISCHE LANDEN hebben Frankrijk bij Amerika aangeklaagd egens de schandelijke terreur en gru- eldaden, die in Algerije worden bedre- en. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, ontving de taoof- lan dc diplomatieke vertcgcnwoordi gingen van deze landen, die Amerika ver. ochten de militaire en financiële hulp lan Frankrijk stop te zetten. De Arabische anden zijn: Libanon. Syrië. Egypte. Tu- lesië, Marokko. Irak, Socdan-Arabië. Jor danië, Jemen cn Llbyë. wilde bestuderen alvorens een definitief antwoord te geven. De Verenigde Staten, zo verzekerde d< minister van buitenlandse zaken, volgen de ontwikkeling van het Algerijnse vraag stuk zeer nauwlettend en zij zouden het beëindigen van bloedvergieten en het be reiken van een vreedzame oplossing, die met de belangen van beide partQen reke ning houdt, ten zeerste op prijs stellen De vertegenwoordigers van de Ara bische landen verklaarden nog reden te hebben om aan te nemen, dal df Algerijnen bereid zijn tot onderhande lingen met de Fransen op basis van de resoluties van de Verenigde Naties. Zij vroegen Dulles suggesties te doen. die zouden bijdragen tot een overwin ning van de vrijheid in het gekwelde Algerië. Israël Verder hebben de Arabische landen \merika gevraagd Israël van zijn v< nemen een schip door het Suczkanaal te ïenden af te brengen. Dit plan raël om een beslissing te forceren be schouwen de Arabische landen ais louter nrovocatie Ten slotte legden zij er nog Je nadruk op dat de Golf van Akaba geen vrij internationaal water is. PNGELAND heeft West-Duitsland be- Ioofd. een belangrijke strijdmacht op lijke ontwapeningsovereenkomst tussen het Westen en het Oosten. Elke uitbreii- blijkt uit het gemeenschappelijk commu kernwapens produceert, bemoeilijkt hel nisten van defensie, Sandys en Strauss. trolesysteem. (Advertentie) voornaamste en centrale doel van de En gelse en Westduitse defensie, zeggen dc ministers verder, en zU verklaren hel vol komen eens te zijn over de beginselen van de collectieve verdediging. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Fa D. KRET en Zn Er zal een Brits-Wcstduitsc commissie gevormd worden om samen te werken bü Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350. wikkeling van de bewapening. Schraal weer dat men erin geslaagd is de kloof te over De Bilt verwacht tot mor- helde landen inzake de methoden van eer Xjlfx Droog en zonnig weer met -Jf/* een matige wind tot krach- mSlllt- tige' overdag nu en ten yf harde wind tussen oost en noordoost. Koude nacht Morgenmiddag iets lagere temperaturen. deugdelijke defensie bestaat. West-Duitsland blijft de nadruk leggen op het „schild", dat gevormd wordt door de conventionele bewapening, terwijl En geland de mankracht wil verminderen en het accent legt op het „zwaard", dat ge- (Opgemaakt om 11.15 uur). Jere moderne wapens In Londen wordt erop gewezen, dat de overeenstemming tussen Sandys en ZON EN MAAN Zondag 26 mei: zon op 4.34 uur. zon onder 20.45 uur. Maan op 2.53 uur. maan onder 17.30 uur. van de Verenigde Staten en Engeland te laten van betekenis is voor een gedeelte Maandag 27 mei: zon op 4.33 uur, zon onder 20.46 uur. maan op 3.21 uur, maan onder 18.39 uur. Op 28 mei nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1