onze jeuqó-p&qin&f Bert gaat geld verdienen Wat Jimmy de Leeuw zoal belee m m m a s m m ZONDAGSBLAD ZATERDAG 25 MEI 1957 Allemaal hartelijk wel kom in de kring van Brievenbus-lezers. Jon gens en meisjes volgen de week beantwoord ik de brieven van O-Z. Jul lie weten toch allemaal dat je naam. adres en leeftijd in je brieven moeten staan? Tot de volgende week allemaal. Dag jongens en meisjes TANTE JOS. :n n n M.' Al deze afbeel dingen hebben namen van drie letters, door ach ter al deze woor den een letter bij te voegen, een van de let ters die jullie in het midden van de tekening ziet staan, ontstaan andere Neder landse woorden. Oplossingen kunnen jullie insturen vóór dinsdag 28 mei. door Co van der Steen-Pijpers „Moeder, hoort u eens, we gaan op school een wedstrijd houden op rolschaatsen. Mag ik alstublieft rol schaatsen kopeij. Iedereen heeft ze. En ik wou zo erg graag meedoen. Mag het?" „Je bent niet eens jarig!" zei Jopie snibbig. „Houd jij je er buiten!" snauwt Bert. „Jij gunt ze me natuurlijk niet. Moeder, luister maar niet naar haar. Vindt u het goed?" Moeder kijkt bedenkelijk. „Rolschaatsen zijn duur. manneke. En ik iheb geen geldboompje in de tuin. Hebben echt alle kinderen rol schaatsen? Kees ook?" „Nee. Kees niet. Maar verder geloof ik alle maal!" Moeder twijfelt er aan. „In elk geval zullen we aan vader vra gen of het mag." En vader zegt NEE! „Misschien voor je verjaardag. Ik moet eerst sparen hoor! Jij houdt maar een wedstrijd op de benenwa gen!" Als vader nee zegt, blijft het nee! Teleurgesteld slentert Bert naar Kees. „Mag jij rolschaatsen kopen?" Kees kijkt hem verbaasd aan. Dan schatert hij het uit. „Ik wel! M n moeder zei: hier heb je een briefje van vijf en twintig, zoek de duurste maar uit!" Bert vindt het maar een flauw grapje. „Kan het jou dan niet schelen als je niet mee kunt doen?" „Ik doe wel mee!" verklaart Kees beslist. „Ik ga ze zelf verdienen!" Nu komt er leven in Bert. „Hoe?" vraagt hij gretig. „In de boekwinkel van Beukhof moeten altijd een hele boel schoolboeken gekaft worden. Je krijgt vijf cent per stuk. Nou, als je een beetje opschiet doe je er vijf en twintig in een uur." „Zzzou ik dat ook kunnen?" Bert stottert van op winding. „Man, boeken kaften kan toch iedereen!" „Ja, maar ik bedoel of ik dat ook zou mógen!" „Natuurlijk! Je gaat er maar heen. Als je voor mij ook maar wat over laat!" Nu slentert Bert niet meer. In een vaart rent hij naar huis om het te vragen, en dan naar de boekwinkel. Meneer Beukhof kent hem wel. Hij moet er vaak boodschappen doen voor vader. Als hij hard werkt, heeft hij zó een paar rolschaatsen. Van Oma heeft hij nog een rijksdaalder. Die doet hij er bij. Eigenlijk is het nog veel leuker als je zelf iets ver diend hebt. Buiten adem stuift hij de boekwinkel binnen. „Dag Bert, m'n dak staat toch niet in brand?" Verbaasd kijkt Bert hem aan. „Uw dak? Niks van gezien!" „O, ik dacht het. omdat je zo hard liep. Dan is bij jullie thuis zeker de inkt op en jij moet nog huiswerk ma ken!" „O nee," lacht Bert. „dan zou ik zo hard niet lopen. Meneer, ik wil graag geld verdienen om rolschaat-" sen te kopen. Zijn er nog boeken die gekaft moeten?" „Nou. je boft! Er is een hele stapel. Kom maar eens mee in 't kamertje. Kijk, deze alle maal. Ga hier maar zitten, en dan moet je er twee kaften, want ik wil eerst weten of je het netjes doet!" Bert doet z'n best. Zorgvuldig knipt Onze brievenbus Hallo neven en nichten HDe heeft mij een grote stapel JHMB. brieven van jul lie bezorgd, wat hebben jullie al lemaal je best gedaan op de kruiswoord puzzel Ze was deze keer niet zo heel erg moei lijk, de meeste van jullie had den de oplossing goed. Hieronder volgen de woor den die ingevuld moesten worden: appel, anker, lepel, ratel, poort en knoop. Annie van Kleef heeft de hoofdprijs gewonnen, G on da Nell, S ie b van Hoog, Eddy van Loon krijgen een troost prijs. Gefeliciteerd hij het papier in en vouwt de randen om. Meneer knikt goedkeurend. „Dat heb je meer gedaan, 'k Zal jou de klandizie maar gunnen. Maar ze moe ten deze week klaar, hoor! 't Zijn voorlopig de laatste. De uitgever waar ik nu besteld heb, stuurt ze ge kaft en wel." Meneer gaat naar de winkel, een klant helpen. En dan begint er voor Bert een moeilijke strijd, 't Is Kees z'n plan. Kees heeft gezegd, dat hij voor hem ook wat moest overlaten. Bert telt. Vijf. tien vijftien 't Zijn er ongeveer negentig. Dat is voor vier gulden vijftig. Best de moeite waard. Maar als je 't samen delen moet En er komen voorlo pig geen boeken meer. Kees is zo handig. Die weet manieren genoeg om geld te verdienen. „Meneer," vraagt hij haastig, als meneer Beukhof weer binnenkomt, „mag ik ze mee naar huis nemen? Dan kan ik er 's avonds ook aan wer- Even aarzelt meneer. Maar hij weet, dat 't bij Bert thuis netjes is en dat er met z'n boekjes niets ge beuren zal. 't Mag! Meneer moet weer naar de winkel. Bert krijgt een groot stuk papier. Hij mag zoveel boekjes meenemen als hij vervoeren kan. Bert past en meet. Hij stopt er een paar in z'n binnenzak en een paar in de fietstas. En de rest pakt hij in het papier! Al lemaal! Naast de fiets loopt hij naar huls, z'n arm krampachtig om de" stapel geslagen. Hij is tevreden. Hij wil nu niet aan Kees denken. Alleen aan de rolschaatsen. Heel langzaam gaat het verder, 't Heeft geregend. De straten zijn nat en modderig. Anneke v. d. Lee gaat graag zwemmen, heb je al diploma's be haald Anneke? Trudy Kooy stuur de mij twee raadsels, ze waren wel makkelijk te begrïioen als je een maal de oplossing wist Trudy, maar zo ineens zag ik het niet Wat zul jij er prachtig uitzien in je nieu we nylonjurk Ada van Iperen, ik vind blauw altijd een erg mooie kleur voor een jurk. is ze licht blauw? Anjo van Houten stuurde bij de oplossing een tekening in, jij bent zeker nog niet zo oud Anjo? Wat heb jij leuk postpapier Alie Hooglander! Jij kunt al mooi ty pen Adje Mostert, dat heeft papa je zeker geleerd? Cobi en Aafke van Nierop hebben kuikens en ganzen thuis, zijn er ooi: van jullie bij? Fijn dat jullie de prijs mooi vonden. Dus jij voetbalt graag John Kleij- wegt, speel je ook in een club? Wlm Markestein ik zal zien wat ik voor je doen kan, jij leest zeker ook graag boeken uit die tijd? Schrijft Margreet Hoogendam ook eens een briefje bij haar oplossing? Nu brieven vind ik toch altijd heel ge zellig Ria Hout, ondanks „de moed die je bij elkaar moet rapen". Heb je nu al weer va cant ie, of is dat voor de schoolreis? Je mag mij best iedere keer schrijven hoor Cor- ne de Jong als je aan de beurt bent, dat doen alle neven en nichten toch? Had je wel meer een mars meege lopen? Nu cfat was niet zo mooi die inbraak in jullie school Elsje Loe- ve, is er nu al iets naders bekend? Je tekening was leuk Tiny Hoede- maker, gaan jullie op school nog een reisje maken? Hartelijk bedankt voor je tekening met de denkbeeldi ge bloemen Marrie Hakkesteegt en ook voor de prachtige tekening van het dorp. Je hebt zeker wel een mooi cijfer voor tekenen op je rapport? Ik kan me indenken dat je het erg druk had thuis Nellie Melscn, met al die zieke mensen. Gelukkig dat ze nu weer allemaal opknappen. Koos van Kleef heeft een eigen tuin waar hij veel in werkt. Hoe gaat het met je konijnen Koos? Jij hebt het haast te druk om te schrijVen John ny v.d. Heiden, ja langs de havens kun je mooie wandelingen maken. Hoe gaat het met Marijke Nelij Koen? En was de verjaardag van je vriendin gezellig? Moet je ver lo pen met de mars Pietje Kl-eppe? Ge lukkig dat het poesje niets mankeer de Frits toen het van de zolder ge vallen was. Fijn dat je met Pink steren uit gaat Ineke van Herp. Stuur je album maar naar mij toe. Wat leuk dat jij twee konijntjes hebt Rietje van Noordenne, heb je ze ook namen gegeven? Djoekle Hiel- kema bij jullie thuis is het feest ze ker vandaag? Gefeliciteerd hoor. Ja het is hier inderdaad druk in de stad. Jouw zusje is toch nog erg jong Marga de'Kooter? Meisjes kun nen ook wel lawaai maken geloof ik hoor. maar bij jullie op school ze ker niet? Jullie hebt het zomer- plan dus al uitgestippeld thuis Ria v. ■d. Haven. Nu ik denk wel dat jij het in Valkenburg naar je zin zult hebben zeg. Jack Huisman is verkeersbrigadier, om de hoeveel weken kun je dat zijn Jack? Anneliesje Littopy, Dick Herweij, Siem van Nugteren, Anke Mar seille, Ineke Louwerse (bedankt voor de tekening), Martha de Haas, Maarten Hak kesteegt, Greetje van Kooij, Baukje Jacoba Mvan Kesteren, Ria van Leeuwen, Josje Ko- S~\ ning en Nettie Lok zijn V3 de nieuwe nichten en en van deze week. e - §1 a s 1 si! 8 JB ÉS 157. Wie denkt, dat Rollo wel erg blij zal zijn dat hij nu eindelijk van die ladder verlost is, heeft 't helemaal mis. Hij is boos, op de luipaard en ook op Jimmy. Hij wil met die twee niets meer te maken hebben. Hij neemt zijn bal en zonder een woord te zeggen gaat hij heen. Jimmy vindt dat natuurlijk erg vervelend. Rollo is een rare snuiter, dat is waar, maar ze hadden toch zo'n beetje vriendschap gesloten. En Jimmy heeft zelfs be loofd met Rollo mee naar huis te gaan. Ze staan Rollo na te kijken, net zo lang tot hij verdwenen is. Nu Jim my z'n vriendje van korte duur weer kwijt is, zal hij alleen de reis moeten vervolgen. Dat is niet zo gezellig. 158. Zo heeft dan onze Jimmy weer een nieuwe vriend. Maar erg blij er mee is hij niet. Hoe dat komt kan hij niet zeggen, maar de luipaard heeft iets in z'n ogen, iets vreemds, iets geheimzinnigs. Nu kunnen ze de lad der samen dragen, dat gaat makkelij ker dan dat je alleen met dat ding loopt te sjouwen. Zo gaan ze samen op stap. 't Huisje is dicht bij, dus de wandeling duurt niet lang. De lui paard heeft onderweg veel te vertel len. Jimmy verstaat er echter maar weinig van, want ze hebben de wind tegen, en dan is 't buiten altijd lastig praten. Jimmy is blij als ze 't huisje eindelijk bereikt hebben. „We zijn er zegt de luipaard, „nu gaan we mijn 159. Dit begin is allesbehalve leuk, maar de luipaard heeft de grootste pret. „Is dat niet aardig verzonnen?" lacht hij. Iedereen die mijn huis bin nenstapt begint met in de kelder te vallen. Sommigen vinden dat niet erg vriendelijk van me, maar ik vind 't leuk, en telkens moet ik er weer om lachen. Zo ben ik nu eenmaal." Ook Jimmy kan niet zeggen dat hij dit een bizonder hartelijke ontvangst vindt. Hij heeft zich gelukkig geen pijn ge daan, want hij kwam in 't hooi te recht. Toch vindt hij 't een vreemde manier om zo je gasten te ontvangen. Zuchtend klautert hij het keldertrap- je op. Wie weet wat hem in dit vreem de huis nog meer te wachten staat. maar er zit niets anders op. Maar de luipaard denkt er anders over. „Ga met mij mee naar huis," zegt hij, dan kun je zien hoe ik woon. Ja ja, dat is de moeite waard hoor, zo'n huis zal je nog nooit eerder hebben gezien. Ga je mee?" Jimmy zal maar mee gaan. Hij heeft toch niets anders te huis bekijken. En dat zal je best de moeite waard vinden." Hij zegt dit met een vreemd lachje. Nee, Jimmy voelt zich niets prettig. De luipaard opent de deur en zegt: „Vriendelijk verzoek ik mijn gast binnen te tre den." Jimmy doet dat, maar tegelijk tuimelt hij in de kelder, waarvan het luik open staat. De luipaard is erg vriendelijk. „Je hebt je toch geen pijn gedaan hè," vraagt hij deelnemend. „Maar dat kan niet, daar zorg ik wel voor. Na dit avontuur wil je zeker wel even uitrusten?" Hij brengt zijn gast naar de kamer, wijst op een grote stoel en zegt: „Ga maar zitten, goede vriend, en bekom van de schrik." Wit, die aan zet was en enige zetten voor de diagramstelling ontstaan was, de principiële zet 40-34 had gespeeld, vervolgde met 37-31, waarna zich het volgende spel ontwikkelde: 1. 37-31 21-26 2. 42-37 (de consequentie van de voorgaande zetten) 27-11 3. 48-43. Hef béslissende mo ment, zoals we in het vervolg zullen zien. Op dit ogenblik kan zwart niet 11-17 spelen door 27-21 (16x27), 31x11 (12-17), 11x22 (13x27), 32x21 (23x41), 36x47 (26x17), 38-33 en wit wint door de dreiging 34-29 een schijf. Zwart speelt echter als derde zet 3-9. Wit vervolgt met 43-39, waarna 11-17 wel mogelijk was (men ga dit zelf na). In het verder verloop van de partij wreekt zich bij wit het tempogebrek en ging de partij voor hem verloren. Zoals we reeds schreven, was de derde zet van wit (48-43) beslissend. De beste zet en tegelijk de consequen tie van zijn voorgaande spel was nl. 3. 45-40! 3-9 (de meest voor de hand liggende verdediging; 11-17 gaat immers niet door 27-21 en verder als reeds is aangegeven; op 24-29 wint wit door 48-43.,en diverse dreigingen; op 12-17 gaat wit bijv. door 27-21 enz. met een schijf meer een damïnen- cindspel in). Na 33-9 volgt de pointe; 4. 38-33! en tegen de dreiging 27-22, 37- 32, 32x41 heeft zwart geen voldoende Nieuwe opgaven Het veertiendaagse menu wordt deze keer opgediend door v. d. Boogaard en Pranger. Aan het probleem van v. d. Boogaard kleeft een kleine technische tekortkoming (de eerste twee zetten zijn verwisselbaar), maar de oplossing is verrassend genoeg om dit vraagstuk een plaatsje te geven. Pranger brengt een probleem, waar van de oplossing vermoedelijk niet zo moeilijk te vinden is. De manier, waarop hij een lastig motief heeft bewerkt, verdient alle waardering. No. 420 J. v. d. Boogaard^ Rotterdam RAADSEL Iuzeudingen Oplossing kruiswoordraadsel 18 mei Horizontaal: 1 spa, 4 eminentie. 9 aubet, 10 pro, 11 strategie, 15 rede, 16 des, 18 Epe, 20 rel, 21 tem pel. 24 do, 25 wieg, 27 enig, 29 tor, 30 klaar, 32 sak, Zwart: 7/9,^11, 13, 14, 20, 21, 24, 30, Wit: 22, 25. 29, 32/34, 39/42, 44, 47, 49. Voor beide problemen geldt wit be gint en wint. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. Zending in de Baliem Langzaam maar zeker vordert het zendingswerk in de Baliem vallei op Nieuw Guinea, waar nog 50.000 mensen leven in het stenen tijdperk. Men treft op het ogenblik voorbereidingen om ook de stammen in het zuiden van de Ba liem aan de rivier de Mugivie te be reiken. De zendeling Karcesky, die sa men met de nationale werker Adriaan het get.ed binnentrok, werd bijna van de noordelijke Baliem afgesneden, door dat een vijandelijk groep de hangbrug over een diep ravijn dreigde te vernie tigen. En de mensen zoeken contact met de bevolking om de mogelijkheden te onderzoeken een zendingspost te ves tigen. Op Hemelvaartsdag zullen op de land dag van de Christian and Missionary Alliance drie Nederlandse jonge men sen en een Belgisch meisje worden in gezegend voor onderwijs en evangeli- satiearbeid in de Baliem en aan de Wis selmeren. Om het kampioenschap van Zuid-Holland Voor dit tornooi, dat op dit moment in volle gang is, werd zaterdag j.l. de belangrijke partij gespeeld tussen de Hagenaars F. Gordijn (wit) en. L. P. Kaïn (zwart), resp. kampioen en oud- karr|?ioen van de Residentie. In deze partij deed zich de volgende interes sante stelling voor: L. P. Kaïn Horizontaal: 1 manne tjeseend, 5 vleugel, 8 lid woord, 9 verworpeling, 10 gelaatskleur, 12 boom, 13 volksfeest, 14 zangnoot, 16 voorzetsel, 17 ieder, 19 paardje, 20 gedroogde vrucht, 22 dier, 23 dier, 25 uitroep, 26 bladgroen te, 28 elektrisch geladen deeltje, 30 familielid, 32 veter, 34 vuurvaste stof, 37 stuk hout, 39 plaag geest, 41 reptiel, 43 boom, 45 rondhout, 46 staaf, 47 flauwe drank, 49 heide- meertje, 50 jong^dier, 52 middelbare school, 54 be staat, 55 vrucht, 57 edel dier, 59 een der muzen, 60 zuidvrucht, 61 dieren roep, 62 schrjjfkosten, 63 Russ. afstandsmaat. Verticaal: 1 vogel, 2 vloeistof, 3 vrucht, 4 vroeg op, 5 over, langs, 6 kaartje aan reisgoed, 7 vogel, 11 lust, 15 vorde ring. 17 naaldtekening, 18 koopman, 21 Eg. god heid, 24 kernspreuk, 27 uitheemse vrucht. 28 soort geel, 29 neon. 31 spil, 33 maat, 35 stoom schip, 36 overbrenging, 38 stoutmoedig, 40 mank, 42 hooggelegen weide, 44 zangnoot. 45 koor, 48 struisvogel, 51 planeet. 53 opeenvolgende reeks, 56 akelig, 58 dier. Zwart: 1, 6, 8/13, 25, 35, 37. Wit: 21/24, 28/30, 32/34, 41, 43. No. 421 B. J. Pranger, Den IHaag KRUISWOORD-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 16