Blad Ook „MOEILIJKE" VOETEN Maar 35 jaar geleden gingen vrouwen toch ter stembus modern geschoeid milkshakes? E BESTEN zijn gekozen... STEPHANOTIS- Voor de niet zo héél slanken O - die dienstplichtdie groentijd. ZATERDAG 25 MEI 1957, Likdoorns, knobbeltenen, doorge zakte voeten Opeens weet u het en het bedroeft u: ik heb steunzolen nodig. U stelt het van dag tot dag uit natuurlijk, want dat vindt u zoiets ergsSteunzolen, stel je voor dat betekent:: weg met de mooie moderne schoenen; gemakschoenen moet u dragen. het is heus minder erg dan de laatste jaren al lang at u alleen saaie zwarte „DOOR ROEPING VREEMD AAN BEMOEIING VAN DE STAAT...' Het was nog vóór de grondwetsher ziening van 1887, dat Aletta Jacobs als eerste Nederlandse vrouw een plaats op de kiezerslijst opeiste. Voorwaarde was immers, dat men aan bepaalde belastingverplichtingen had voldaan en „Nederlander" was. Nu wat dit laatste betreft: daarin is men man én vrouw, zo meende de bekende strijd ster voor de rechten van „het zwakke geslacht" en daarom vroeg zij (als een demonstratie) haar stembiljet op. Het was een voor die tijd stoutmoedige poging, die echter geen resultaat opleverde. De rechter, die over de aanvraag moest beslissen, legde de nadruk op een andere bepaling, nl. dat de kiezer moest beschikken over „het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten". Volgens deze regel kwam de vrouw er niet aan te pas. Zij was immers naar het oordeel van de be trokken magistraat niet in het bezit van alle burgerlijke rech ten! Met name werd daarbij aangevoerd dat zij in het alge meen niet bevoegd was als voogdes op te treden. 1918.... Dal tijd, dat vrouwen nog niet stemmen mochten. Maar in 1922 tverd het ook haar beurt! C Toekomst- vbeeld Alle nog resterende twijfel deze kwestie werd weggevaagd door de grondwetsherziening, waarbij het woordje „mannelijk" ter verduidelij king vóór „Nederlander" werd plaatst. Tegen deze combinatie is tientallen jaren gestreden, vaak met hartstoch telijke felheid. Aan het eind van de eeuw omschreef Anna Polak het fe ministisch toekomstbeeld ondermeer als het streven naar: „Een maatschappij, waarin de vrouw voor de volle ontplooiing van haar individuele gaven en talenten in wetten noch zeden meer belemme ring ondervindt; waarin zij, zonder overwegingen van sekse, naar de eerlijke mate van haar kennen en kunnen, dié plaats in het gemeenschapsleven mag inne men, die zij zélf begeert; waarin de getrouwde vrouw, zonder inmenging van wetgever of publieke opinie, naar eigen aanleg en omstan digheden de verhouding mag rege len tussen haar gezms- en haar be roeps- en gemeenschapsplichten; waarin de burgeres dezelfde staatkun dige rechten bezit als de burger". Zover was het nog lang niet! Jhr. A. F. de Savornin Lohman, die zich in 1919, in tegenstelling tot tien dere rechtse Kamerleden, zou spreken voor vrouwenkiesrecht, in 1885 nog een heel andere mening toegedaan. ..Vrouwen behoren van het stemrecht uitgesloten te worden", zo betoogde hij toen, ,,door roeping zijn zij vreemd aan de bemoeiing van de staat en het openbaar leven". Arme huisvrouw Vrouwen kiesbevoegdheid verlenen? ..Het zal wel nimmer ondersteuning kun nen vinden bij hen", aldus de anti-re volutionaire staatsman. ,,die de bestem ming der vrouw naast de man in het huisgezin in ondergeschiktheid en die nende liefde vinden. Die menen dat zij door de ordeningen Gods niet tot rege ren, niet tot openlijk optreden is roepen. Maar om in alle stilheid kende in eigen kring, als moeder haar hoogste bestemming te vinden of een leed verzachtende in elk verdriet troostend geluk rondom zich te spreiden". „Kiesbevoegdheid zou de vrouw' vervolgde Lohman. „op een plaats brengen, waar zij niet behoort en haar kwaadste niet voor de vrbuwen! In 1905 is zijn standpunt al zienlijk stuk milder geworden. „Wij zouden toe kunnen geven", zo formu leert hij, „dat tegen de absolute uit sluiting van vrouwen, thans in de Grondwet vastgelegd, wel iets te zeg gen valt, omdat moeilijk valt in te zien, waarom op zichzelf staande vrouwen, ongehuwd of weduwe, niet evengoed een stem mogen uitbrengen als een man. Ons althans is daarvoor geen redelijke grond bekend." Gehuwde vrouw niet Deze opvatting was toen echter nog geen gemeengoed onder de vertegen woordigers uit de prot. christelijke par tijen, wat practisch wél gezegd kan wor den van de volgende zin uit Ix>hmans ar tikel: „Aan getrouwde vrouwen zou ik, zo lang de man het kiesrecht kan uitoefe nen, geen kiesrecht willen geven. Dit hangt samen met mijn begrippen c trent het kiesrecht in het algemeen omtrent de positie van de vrouw in huisgezin". Zoals gezegd vertolkte Lohman daar mee de mening van zeer vele geestver wanten. De gehuwde vrouw behoorde in haar gezin, in haar huis en met de din gen daarbuiten moest zij zich maar zc weinig mogelijk bemoeien! Dat hier of bruine schoenen, met antiekerige ver sierseltjes kunt kopen. Men gaat in de gemakschoenen-industrie tegenwoordig ook met het nieuwe mode-kleurenbeeld mee en de versieringen op de schoenen zijn heel aardig en sober, soms een perforatie, soms stiksels. Verder zijn er niet meer uitsluitend veterschoenen met de ietwat plompe hak, maar ook pumps. Voor de zwakke voet hoger gesloten en voorzien van een elastieken instap. Maar toch staat steeds bij dit orthopaedisch schoeisel, zoals het officieel heet. voorop, dat de pasvorm het voornaamste is. Kleur en élégance komen in de tweede plaats. Interessant is verder, dat de zg. tus senvorm in de schoenen hoe langer hoe meer in zwang komt. Men heeft de (mo dieuze» schoen voor de normale voet en de gemakschoen voor de voet die meer steun behoeft, maar de voeten, die eigenlijk in gewone schoenen al een beet je gemarteld werden en voor steun- schoenen nog niet in aanmerking kwa men die voeten krijgen nu ook wat ze toekomen. De foto hieronder toont een fijn calfs- lederen pump. met een spitse leest, maar met een heel ruime balwijdte, ge schikt dus voor een brede voet. De foto rechtsboven laat een paar pumps zien in rood suède met witte garnering. De schoen is gemaakt op een rond leestje en dus geschikt voor iets zwaardere voe ten. De laatste foto (rechtsonder) laat een pomme-de-terrekleurig suède steun- schoentje zien met 0,75 hakje. De schoen is zo gemaakt, dat geen enkele naad knelt op de meest gevoelige plaatsen. Maakt u wel eens De vorige week gaven wij u en kele recepten van melkdranken met vruchtenmoes. Maar heeft u wel eens milkshakes gemaakt? Als u zelf een koelkast bezit en roomijs „in voorraad" hebt, is de zaak al heel eenvoudig, maar anders laat u het vlugste en snelst-fietsende familielid naar de dichtstbijzijnde ijscoman, -zaak of -tent gaan om ijs te halen. D, .dk, 2 ■houdingen van moet u onthouden: vier delen roomijs en 1 deel siroop of moes (in dit laatste geval 1 a 2 eetlepels auiker toevoegen). 1 Siroop, ijs en melk worden in een mixer gedaan en zo lang geklopt tot een luch- tige massa ontstaat. Met een gewone mayonnaiseklopper bereikt u ook goede •fr er kan men heerlijke en met verschillende smaken n, ananas, bananen, choco- frambozen, gember, kersen, koffie, sinaasappel, enz. Maar net als de dranken die we de vorige week beschre ven opdrinken direct na het klaarmaken. Weet u nog, dat t geleden verteld hebben, dat Hermien I van Doorn uit Zevenaar de eerstel prijs in de categorie japon-ontwerpenl gewonnen had in een wedstrijd van' het Internationaal wol-secretariaat? Zij was de enige, die naar het oor deel van de Nederlandse jury mocht meedingen naar een van de prijzen in de finale van deze wedstrijd, die in Parijs plaats had. i paar weken Daar bleek, dat de Nederlandse inzen ding niet voor een prijs in j king kwam. In de vier categorieën (coektailjaponnen, mantels, eenvoudi ge japonnen en tailleurs) gingen de in de strijd des levens cn de twisten te mengen en haar daardoor buiten het haar toekomende gebied over te brengen op een terrein, waar zij ge lopen hare schoonste eigen- te verliezen, tot schade van de maatschappij". 35-jarige ervaring als kamerlid geeft Lohman in debatten van 1916 niet al tc hoog op i het politiek bedrijf, wanneer hij het toekennen van het kiesrecht brengt mede de noodzakelijkheid om deel te nemen aan het publieke leven, de bladen te lezen, de vergaderingen en meetings te bezoeken, vaak uithuizig te zijn. Vooral in tijden van spanning is de geest vol van politieke bacteriën, die zich door heel het geestelijk leven, vaak op onrustbarende wijz wat blijft er dan moeder, wier natu is zich zig te houden met allerlei dagelijkse dingen, die niet kunnen worden ver zuimd zonder het gezin zelf te gronde te richten?" liet is wel duidelijk, dat de huidige c.h. vrouwenorganisatie, die juist (en gelukkig!) de huisvrouw en moeder poogt te interesseren voor de politieke vragen, met deze uitspraken van de christelijk-historische fractievoozitter geen propaganda kan maken Toch Lohman beslist de in bruidsboeket en als kamerplant Meimaand huwelijksmaand. Hoeveel bruidsboeketten zullen speciaal deze maand wel de bloe menwinkels verlaten hebben en via de bruidegom in de handen gelegd van een (vanzelfsprekend lieftal lige) bruid? Heel vaak bestaat zo'n boeket uit de prachtig witte, en heerlijk geuren de Stephanotis. Soms in combinatie met andere bloemen, zoals Anjers. De Stephanotis is echter niet alleen mooi in een bruidsboeket, als kamer plant doet ze het ook uitstekend. Het is oorspronkelijk een slingerplant uit Madagaskar en ze lijkt veel op de Oranjebloesem, die dure bloem, die voorheen, alleen voor wie het betalen kon, als bruidsbloem fungeerde. In de natuur is de Stephanotis een grote plant, die wel vier meter lang kan worden. In de kamer wordt ze in potten gekweekt en langs gegalvani seerd ïjzerdraad geleid, zoals dat ook het geval is met de Passiebloem, die wij veertien dagen geleden beschreven. De plant verlangt een voedzame bloemistengrond en houdt van warm te en veel licht. Ook in de winter wil ze graag in een verwarmd vertrek staan, maar dan liefst matig ver warmd. De Stephanotis wordt van stek voort- gekweekt. Ze bloeit dan in het vol gende jaar zeer rijk. Het mooie bij deze kamerplant is, dat de bloemen lang goed blijven en dat de bloeitijd langdurig is. Men heeft dus heel lang genot van de bloemen. Het blad is vrij groot en leerachtig. Men zal er goed aan doen, de Ste phanotis veel te besproeien, ook in de winter, als de kamerlucht uiteraard droog i*. In de zomer moet de aarde ur\7 vochtig gehouden worden. In de winter is dat niet nodig, dan mag de aarde wel vrij droog zijn, maar denkt u er om wél het loof door veel be spuiten goed vochtig te houden. Zorg in de zomer ook voor veel frisse lucht, men kan op die manier lang genieten van deze plant. te stellen, dat „de beperkingen in mige gevallen aan de vrouw opgelegd, het natuurlijk resultaat zijn van de door het huwelijk geboren toestand, niet verschil in waardering van man Tijdens het „politieke bestand", dat de politieke partijen in de oorlogsjaren hebben gesloten, kwam de zeer belang rijke grondwetswijziging van 1917 tot stand. Gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, evenredige verte genwoordiging, stemplicht en algemeen mannenkiesrecht zijn er in vastgelegd. Nadat de voorstellen door de beide Ka mers waren goedgekeurd, werden ze in mei tot wet verheven, dat is dus deze maand 40 jaar geleden! De mogelijkheid voor vrouwenkies recht was er in geopend, niet tot werkelijkheid geworden Er be stonden in de volksvertegenwoordiging met name aan de rechterzijde, nog te veel bezwaren. Men duchtte in het protestants- christelijke kamp „ontwrichting van het gezin" bij de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw. Tijdens de mei-debatten van 1919 over het initia- tiefvoorstel-Marchant om de vrou wen stemrecht te verlenen, tilden 10 leden dit argument zo zwaar, dat zij tégen stemden.' Edoch: de overgrote meerderheid was vóór: de weg naar de stembus lag open voor de Nederlandse vrou wen! In 1922, 35 jaar geleden, zouden zij er voor het eerst haar schreden op zetten Slank afkledend is deze japon, die vooral dus voor de wat gezette figuren prettig te dragen zal zijn. De hals wordt iets verhoogd, terwijl de plooiverwerking even boven het heupstuk voor voldoende ruimte zorgt. In de taille worden drie knopen gezet en een smal ceintuurtje in de rug. De mouw heeft een smal man chetje. Voor deze japon heeft u nodig 4.25 m stof van 90 cm. breed. Patronen zijn ver krijgbaar in de maten 46, 48 en 50 (maat 44 op bestelling). Deze patronen kunt u bij onze bureaux afhalen a f 0,50 per stuk. Ook kunnen ze per post worden toegezonden. Plakt u dan aan de voor zijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, naast de. gewone fran keerzegel van zeven ct. (denkt u er aan dat de posttarieven verhoogd zijn?) 0,60 aan postzegels. Denkt u er wel om, binnen een week uw bestelling te doen, want na 1 juni kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. „Oóó, snap ik maar daar krijgen ze beter te eten." „O ja?? kwam de ste spreekster ..M"N zoon zit voor zijn eindexamen H.B.S., maar als hij dat haalt, moet hij in 't najaar in militaire dienst en wilt u wel ge- dan ihacf mijn louen, dat ik daar nu al tegenop zie?" „Nou, daar kan ik in komen mevrouw, want ze krijgen daar slecht te eten, die schapenIk heb twee Engels' jongens in militaire dienst, vrouw? maar 't is zand en gruis wat ze te eten krijgen en niks meer. Maar erover kankeren jongens niet hoor. Ze laten bTfhet1 ïrwekelijkte papvent- het, we toch óók? Heus moeders. Maar is dat w _«6. v veel ziet toch die militaire dienst ten toch kérels worden -ls een schrikbeeld, geen verweke' uw jongen mogelijk jes? Ook hier tussenbeiden zal vergroven, nog onver- de zégei zoon zich be- schilliger worden dan hij al te zijn. En „kankei bij de marine kunnen la- is, zijn geloof zal verliezen en (naar woord!) schijnt ten inschrijven." „Ja maar, wat al meer f., weet u wat het is?? Bij de de hoofden marine worden ze afgt" hoor. Beestachtig hard ken, veel leren en alles 't niet waar (tegen mij). Juist stopte de bus e _J kon niet anders meer doen taire dienst beslist op. Dat niet! waar vroeger alles afgebeuld moeders kunnen rondwaren, delingen De praktijk wijsit meestal het zich tegendeel uit. Jongens, die doen tijdens hun laatste schoolja- pagne, terwijl zij droog brood ren thuis allervervelendst zitten te kauwen enz waren, knappen in die mili- Vergeet het korreltje t Moe- pen en eerste vereiste van de ouders is loslaten. Ja. loslaten, behalve in ons gebed. In ons gebed hou- de zegen van sober opgevoed den wij hen dagelijks vast en 1 kanlrpron" vragen wij of onze hemelse Vader hen vasthoudt. En dan e^^3al bij^ te ook gelóven dat Hij dit doet. Schrijf uw kinderen, die buitenshuis zijn geregeld en 1 f i c i rtl un mess tp rr>pH «""«laruuïS tijn gvregeu reebout eb c&m. prijzen respectievelijk naar Bernadet- te Pecqueraux (Frankrijk), Lars Hil ling so (Denemarken), Lore Krampf (Duitsland), en Marcelle Duchateau, (Frankrijk). De jury bestond uit Jean Desses, Pier re Cardin, vertegenwoordigers van de huizen Dior en Lanvin, mevrouw Va- renius (Duitsland), mevrouw De Cas- tenskiold (Denemarken) en lady Pa- melia Berry (Groot-Britannië). Wij laten u hierbij de tekening zien van het ontwerp, dat Marcelle Duchateau de eerste prijs bezorgde in de afde ling tailleurs. Ja echt, tailleurs. Het blijkt dat Marcelle een soort shawl met franje heeft genomen en die ge drapeerd heeft om een mevrouw, die wat ons betreft best een shawltje (met franje, desnóóds!) om haar hals mag knopen. De andere tekening stelt een ont werp voor in de categorie „eenvoudi ge japonnen". Het heeft iets harem achtigs. Het ontwerp is van Jacque line Guillas uit Frankrijk, die overi gens twee tweede prijzen, een derde volle vermelding in de wacht alles, (ook de kleine dingen) van thuis. Spoor hen aan, de zout {TLSE. =""«"ire tehuizen Hoor het glimlachend al- die kost rustig passeren en diteren na afloop gaan zij ergens in een hotel dineren." Wij stonden met ons drieën bij de bushalte. Daar de laatste spreekster een eenuoudige t'routo was. die net uit haar werkhuis steken' kwam, trok ik waarschijn- ben ik gaan me- straat op, wordt dan tot de wonderlijke dorado als ze lang of kort lijk gebeuren „e week-end krijgen. Die tuöht militaire dienst laten zij is rustig kunnen uit- maar ga niet méé schelden. Natuur- die wij, moeders toch zijn. Neem nu die eerste vrouw. Van haar type lopen er velen rond. Eerst hopen en bidden en werken opdat die jongen dat diploma in zijn zak kan ken en dan, juist als hij in heetst van de eindstrijd Overpeinzingen van Margaritha j lijk mijn wenkbrauwen wat zit, beginnen te jeremieren op, bij dat dineren jongens, want ze zei: „Ja. u hoeft zo ongelovig niet ïqji te kijken, want zowaar als kunnen haar jongen ik hier sta: ze krijgen zand lijk loslaten en gruis te bikk< ders niet." de militaire dienst, die in 't zicht komt. Andere moe ders doen dit weer ten aan- de groentijd. Zij dentenleven schandelijke on rechtvaardigheden en botsen jongemannen of tegen speciale moeilijkheden met uw zoon zijn, eens schriftelijk contact op met hun leiger- vloot- of luchtmachtpredi kant. Dat is óók een zegen, waar we God voor danken mogen, dat dank zij de ar beid van het P.I.T. (prot. in terkerkelijk thuisfront) er zo veel méér voor het geestelijk welzijn van onze militairen gedaan wordt dan vroeger. Laten wij dankbaar zijn als onze zoon of onze dochter straks het einddiploma in de zak heeft. En dan wil ik di rect toegeven, dat die ander half a twee jaar dienstplicht al de duwen die hij in het leven te seren zal krijgen. Dit ik, mijn kortzichtig en ook in strijd die militaire met de hele opvoeding, die zand- dienst is krijgt heerlijke kar bonaden, goeie snert, nassi hebben. Wij brengen goreng met veel vlees, 't Mag dan eens een week min der smakelijk zijn, maar over 't algemeen is het eten toch goed." „Waar ligt die zoon van u de militaire dienst, waar- i zij zich hebben te onder- rpen is zo uitermate heil- |BP Het spreekt vanzelf ieugen, vloeken, bedrog, dron- niet Prettig zijn. .u..;- kenschap enz. enz. Maar is - het werkelijke leven anders? En nu zal dan pas blijken uit wélke voedingsbodem zij thuis gevoed zijn. Of zij méé- Klagen, zich laten ompraten dat jongens, die thui. zijn bevreesd tucht gewend zijn, zich ge stoten. makkelijker in de militaire ïcas- dienst schikken dan dc slap toch opgevoede knapen. En wat 'riÉteBj' eede vrouw met haar en gruisverhaal be- kinderen gegeven treft: vergeet toch bij al die Vé toch verhalen pubers groot, opdat zij op hun beurt adolescenten het korreltje weer op eigen benen kunnen zout niet! Natuurlijk: staan in het leven? En dat dat leven hard weten wij uit eigen ondervin- en zeggen. Vele jongemannen worden w "zal z'ch tijdens de militaire de andijvie dienst pas hun geloof bewust. eenmaal helaas een plicht in dit zon dig aards bestaan, zo vol van oorlogsgeruchten. Met bekla gen cn meeklagen helpen wij onze kinderen niet in 't minst. Wél met hen ook hier in nog op het goede te wij zen. Want vele ouderen zijn er, die nu nog ervan getui gen kunnen, dat die dienstja- zegen in hun tóch tot e i jongen negentien of leven zijn geweest. „Hij is bij de marine." nódig hebben gehad, weten bijv. „stroopjesvet" r vers witbrood met twintig jaar geworden die opge- veel belegging gewend is. wordt het hoog tijd dat ze stoten valt dat oude bruinbrood met het oude nest verlaten Onze MARGARITHA opvoedingstaak is dan afgelo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15