slaap Bungalows voor boeren in Oost-Flevoland Buitenlands bezoek steeg, maar minder dan vroeger Machines graven vaarten en greppels in polder Gemeenschap tussen Herv. en Lutherse Kerk? Kerken moeten elkaar helpen j bij bouw van bedehuizen Honden en bewegwijzering nog steeds de klachtenoorzaken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 24 MEI 1957 TIEN JAAR LANG EEN PER DAG (Van onze speciale verslaggever) TTOORALSNOG is het nieuwe land alleen nog maar hinderlijk. Het kleeft aan je schoenen, het loopt zwaar en het waait er bijna altijd -maar als u nu denkt, dat dit de enige gedachte is, die wij hebben over gehouden van die dag sjouwen door Oost-Flevoland, de tweede nieuwe polder in ons IJsselmeer, dan bent-u ernaast. Want die klei aan je schoenen en die wind om je hoofd horen bij dit grootse project: Nederland aan 54.000 ha nieuw land helpen. En dat lukt aardig, ook al is i die drooggevallen Flevo-polder niet veel anders te zien dan machines, die graven, slepen, sjouwen en sjorren, wat keetjes en auto's en een vlieg tuigje, dat in lange strepen over de modderbanken zaad uitzaait. Maar de plannen voor dit nieuwe land zijn zo boeiend, dat je ze als het wat* sohakelt in je indrukken van de wijdse verlatenheid tussen het nooddorp Lelystad en het oude Kampen. Want de boeren op Flevoland krijgen bungalows om i wonen, en die bungalows-met-aparte- schuur, die de 1900 boerenbedrijven gaan vormen, zullen gebouwd moeten worden met de regelmaat van één per dag! En daartussendoor in de 10 jaar, di boute plan vergt nog 5000 woningen in de 10 dorpen (4 gemeenten). 60 scholen, 40 kerken en 200 winkels en bedrijfspan den. Want in Flevoland zullen in de verrt toekomst 50.000 mensen komen wonen en aangezien bouwen nu eenmaal duur if zullen die boerderijen 190 miljoen gulden gaan kosten en di" huizen, scholen en ke ken waarschijnlijk wel meer dan dat. METER OMLAAG En dat alles op nieuw land, dat na schatting van de ontginners (de „Directie Wicringcrmeer", die het werk overnanr van de Dienst Uitvoering Zuiderzeewer ken) een .meter zal gaan zakken of „in klinken" zoals dat officieel heet. In 1965 zal het laatste stuk worden ont gonnen, in 1969 zal de laatste pachter in zijn boerderij trekken en om dat moge lijk te maken, betaalden wij reeds 190 mil joen gulden aan dijken, bemaling en slo ten en greppels graven. Het is 25 jaar geleden, dat de Afsluit- dUk dicht ging acht maanden geleden sloot de Koningin de dijk om Flevoland. En de dijkenbouwers en droogmalers den ken al weer aan de derde polder: Marker- Dat is de prijs van de fijne zachte 300 veis toiletrol VRAAG BIJ UW BOODSCHAPPEN OOK EEN ROL POPLA waard, „slechts één stap over de dijk" zo als ze zeggen. Veel staat al vast over de nieuwe pol der: zolang definitieve telefoonverbin dingen niet mogelijk zijn, zal de polder worden overdekt met een net van „simo- foons", een nieuw soort mobilofoon, waar bij men de gesprekken echter niet kan afluisteren: men studeert op een water boring bij het Veluwemeer, die alle drie de polders (N.O.P., Flevoland en Marker waard) van drinkwater zal voorzien, men heeft plannen voor een elektrische cen trale. Voorlopig waait het er alleen maar en eed vliegtuigje zaait riet. Een greppel- ploeg trekt lange diepe voren, en een greppel-frais graaft met een snelheid van een kilometer per uur diepe greppels. Draglines zwaaien hun grote armen langs de horizont en trekkers op rupsbanden ronken over de weke grond. En dan als contrast met al deze mechanisatie: achter trekker sloffen een paar zeer middel- /se sleden door het zand en de klei, omdat wielen hier verzakken. Even verder staat een grote, hoe kige machine luid te ronken: zi, graaft een vore en legt daar auto matisch een lange worst van drai- neerbuisjes in, terzijde van het mod- dergordijn, dat de ultra-moderne, 100.000 gulden kostende greppel- frais over het land werpt. Het riet in Oostelijk Flevoland wordt per vliegtuig uitgezaaid. Daarmee wordt een der eerste stappen gezet op de weg naar het in cultuur brengen van de drooggevallen gronden. Classicale vergaderingen bijeen: Vlag halfstok om tunnelbeslissing De vereniging van bedrijven in Am sterdam-Noord, de Amsterdamse indus- trieverenigtng, de belangenvereniging Amsterdam-Noord en het wijkcentrum al daar hebben tot de autoriteiten en burgers van de stad een opwekking doen uitgaan, om maandag haar voorbeeld te volgen en van gebouwen etc. de vlag halfstok te laten waaien „als uiting van diepe te leurstelling over en als protest tegen het regeringsbesluit tot het opschorten van een beslissing over de Ooentunnel en bij dragen in de bouwkosten van de IJ-tun- Mr. F. Frima met pensioen. De directeur van de rijksschool voor hogere politie ambtenaren te Hilversum, mr. P. Frima gaat op 1 juli met pensioen. Als expert op het gebied van de praktische politie- aangelegenheden geniet hij een interna tionale bekendheid, speciaal als bestrij der van inbraken en als kenner van het oodeschrift. sidereerd o deze kerk i i de Generale Synode, die straks deze zaak moet beslissen is een drietal nieuwe artikelen voorgesteld voor 'erband met andere kerken (ord. 20): artikel over de gemeenschap met andere kerken over de eenwording kerken en over de hereniging van kerken, terwijl een nieuw hoofdstuk de gemeenschap moet regelen tussen de Herv. Kerk en de Evang. Lutherse Kerk in ons land. In het kort komt het hier op terwijl men de mogelijkheid wording met kerken die tot nu toe naast de Herv. Kerk leefden en hereniging kerken die zich afgescheiden hebben, kerkordelijk wil mogelijk maken, thans een gemeenschap tussen He: Evang. Lutherse Kerk wil bewerkstelli- S Evenwel rijzen nog bezwaren tegen het over en weer dopen van kinderen. De beroepbaarheid van predikanten wordt voorgesteld om goed te vinden dat (indien de kerkeraden hierin toestemmen) kanselruil kan plaatsvinden en men to" intercommunie (bij elkaar ten Avond maal) zal komen. Sinds 1953 worden er door theologen uit de beide kerken besprekingen gevoerd. Deze commissie heeft een „consensus ovei het Heilig Avondmaal" opgesteld. di* tegelijk met de voorstellen aan de ledei der classicale vergaderingen is toege zonden De commissie drong aan op voortzet ting van het gesprek tussen de beide kerken en behalve kanselruil en inter- Sigarenwinkeliers zeer ontstemd over huidige winstmarge-regeling Op de gisteren te Rotterdam gehouden landelijke vergadering van de Nederland- gemene bond van sigarenwinkeliers, is door de afgevaardigden uit alle delen het land ernstige ontstemming geuit de huidige regeling van de winst marge na de laatste prijsverhoging. Deze ontstemming vindt haar oorzaak in de binnenkort stijgende lasten door huur verhoging en premie oudedagsvoorzie ning. Hierdoor zullen vele sigarenwin keliers, die thans nog juist een bestaan t hun zaak kunnen putten in zeer grote loeilijkheden geraken, aldus werd op een resolutie is de minister van economische zaken nog eens aan de zeer grote moeilijkheden voor sigarenwinke liersbranche herinnerd. ook de bevestiging van huwe lijken door de predikanten van de an dere kerk en tevens de wenselijkheid van intercelebratie te overwegen. De Synode heeft de consensus over het Avondmaal met vreugde aanvaard. Ook een consensus over de Doop is toegevoegd. De Lutherse predikanten wilden nl. verder gaan dan de Hervorm den, die de Doopsbediening nog niet in discussie, wilden brengen. Vermoedelijk zullen nog wel amende menten worden voorgesteld: de Herv. Kerk kent immers (nog) niet de vrouw! i het ambt; de Evang. Lutherse wèl. Ook de vraag van de Lutheranen in hoeverre de Calvinisten thans Zondag 18 (antw. 47) van de Heidelberger nog voor hun rekening nemen, wekt reacties. Nieuwe fruitsoort j JEUGD AAN "ET nooRD in Nederland j Om te kunnen kamperen heb je Het instituut voor de veredeling van méér nodig dan een tent soort in onderzoek: de feyoa of Nieuw- 4 Zeelandse banaan. Deze vrucht heeft een 4 op aardbei en ananas gelijkende smaak J PA JE DIT JAAR misschien ook „de paden op, de lanen in" in p: en is beter bekend in Nieuw-Zeeland, 4 VJ tijk brengen? Anders gezegd: Ga je dit jaar ook kamperen? Californië en Italië en de Krim. Pas 4 Natuurlijk sta je er nog een beetje sceptisch tegenover, want ja, nog Sard, waardoor S kleur geefg"om ma<"' veel hoor je „kamperen is krainperen". geworden, wordt het vruchtvlees zachter i Vergeet dat maar! De tijd van sheltertjes zonder muren en zonder en gaan de vruchten aangenaam geuren. grondzeilen is zo goed als voorbij. In november vorig jaar geoogste vruch- 4 Vroeger was het de sport van een aantal excentriekelingen, die ten zullen pas met Keretmis aan de markt 4 wer(jen nagejouwd, als ze met hun potjes en pannetjes erop uittrokken, kunnen komen. Thans kampeert de professor, de dokter, de schoenmaker, de ambte- Indien de smaak van de Feyoa s beant- 4 r woordt aan de gewekte verwachtingen en 4 n ®r' 1 lS normaal geworden. de produktiviteit van de planten redelijk En nu wil je misschien ook gaan kamperen? Welkom! Als ervaren is. zal kunnen worden onderzocht of de 4 kampeerder kan ik je wel enkele tips geven, teelt onder glas winstgevend i6. Feyoa's hebben ook sierwaarde als 4 het is heel erg, zelfs voor 6truik. De donkergroene leerachtige bla- 4 kamperen heb je officiële papi deren zijn grijsviltig aan de onderzijde. 4 nodig. Ongeacht of je De bloemen zijn van buiten wit Geref. commissies van beheer (Van een onzer verslaggevers) )E ONDERLINGE hulpverlenir der (gereformeerde) kerken zal zich in de toekomst dienen toe te spitsen op het steunen van elkaar bij de bouw van nieuwe kerken. Dit was ongeveer de strekking van referaat, dat de heer L. van Rij, ac countant te Rotterdam, heeft gehou den in de jaarvergadering van het (Advertentie) Bevrijdt U rheumatiek, spit, ischias, hoofd- anuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat aaa- andere falen. Togal zuivert de me en en i® onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en dirog. 0.95, 2.40, 8.88. Bedrijfsinentiiig tegen kinderverlamming Vooruitlopend op de van rijkswege te roeren polio-bestrgding gaat Philips te Eindhoven een offensief ontketenen tegen de kinderverlamming. Alle employees van deze n.v. in het gehele land zullen in de gelegenheid worden gesteld hun kin deren in de leeftijdsgroepen van 3 maan den tot en met 9 jaar te doen inenten iet Salk-vaccin. Verwacht wordt, dat 32.000 kinderen )or inenting zullen worden aangemeld. De eerste inenting geschiedt half juni, de tweede half juli en de derde in januari 1958. Hiermee zal een bedrag van 300.000 gulden gemoeid zijn, welk bedrag voor het grootsite deel door het bedrijf zal worden gefourneerd. Verijdelde aanslag op Worosjilof Het blad Indonesia Baru te Medan en aanslag zou zijn verijdeld. De politie ontving een dag voor Worosjulofs komst brief, dat op een massa-bijeenkomst een jongeman met een vuurwapen een aanslag zau plegen. Als het lukte zou hij van „een bepaald lichaam" een beloning van honderd miljoen roepiah ontvangen. De politie trof oonmiddellijk voorzorgs maatregelen en er deden zich geen inci- veel- 4 bungalow, kampeerwagen of auto ver- j blijft, je dient in het bezit te zijn van 4 een geldige kampkaart. Zo'n kamp- 4 kaart kun je aanvragen bij de Neder- 4 landse Kampeerkaarten Centrale. 4 Sweelinckstraat 2, Den Haag. 4 Natuurlijk zijn er nog veel meer 4 papieren. We denken aan het kam- 4 peerpaspoort, het landgoed-kampeer bewijs, het internationale kampeer- carnet, enz. Maar het zou beslist te ver voeren hierop in te gaan; ten slotte is er een A.N.W.B. die je hierover alles kan vertellen. Voordat we de paperassen de paperassen laten nog één goede raad: Tr 4 wacht niet te lang met het aanvra- Landelijk Verband van Commissies J gen m k>mpkaart Vooral ln van Beheer der Gereformeerde Ker- 4 seizoen heeft de n.K.C. het vreselijk ken, te Hoogeveen. 4 druk. Het is maar dat je het weet. In een gedocumenteerd betoog ging de 4 yyjy Qp g^AP 1 heer Van Rijn na wat er in het verleden 4 op het gebied der hulpverlening van d. TT° «o, ZUL Je reggen. eerst toch kerken onderling al is gedaan 4 de uitrusting. Natuurlijk, heel goed Bekend is de activiteit van het comité 4 opgemerkt, maar bedenk dat voor de Overvloed van Werk en Werkkrachten; 4 nieuwelingen kamperen kamperen dit comité rapporteerde in 1946, dat 31 J is. En daarom gaan we eerst kijken kerken met zijn steun een dominee had- 4 hoe we op stap gaan. den beroepen, «terwijl 55 kerken een hulp prediker vermocht te benoemen. Ook voor door oorlogsschade of scheuring getroffen kerken is hulp verleend. In de laatste tijd i is de stichting Kerkbouw populair met 4 haar inzameling ten bate van gemeenten die, door de snelle groei van woonwijken, plotseling voor kerkbouw staan, terwijl hiervoor niet voldoende fondsen heeft kunnen vormen. Dit is het, waarop de kerken zich in de moet j komende twintig jaar moeten concentre- 4 ren. Want er zullen in die periode zeker genbewoners zijn nl. ook kampeerders, alleen zijn ze de „kruip en hurk" pe riode te boven. HOE JA. dat is een zeer belangrijk onder werp. Heb je wel eens gehoord van de ongeschreven kampwet? Uiteinde lijk komt het hier op neer: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet". Je dient dus steeds rekening te houden met de ander. Die ander, kan zijn je medekampeerder, de terreinbeheerder, maar ook de be volking, de kruidenier, de melkboer. Juist die plaatselijke bevolking is je gastheer en gastvrouw. Gedraag je als goed gast en wandel niet rond in kle dij, die veel te wensen overlaat. Het is een kwestie van innerlijke bescha- De Noordamerikaanse Indianen had den reeds een dergelijke ere-code. In het prachtige boek van Ton Koot „Klaar voor 't Kamp" vind je hun on geschreven wetten van kampeerfatsoen bijeengebracht. Het zijn regels van een eenvoudig volk, maar van een grote waardigheid. We kunnen er veel van Want verschillende mogelijk- We kunnen met de fiets gaan kamperen, met de scooter of de motor, met de auto, maar ook onze hele uit rusting meesjouwen op onze rug. Dat laatste schoolkamperen. Om „loopkever" te worden moet je beslist enige Jaren ervaring hebben. Voordat je dus op stap gaat, dien je eerst Betonmij ontslaat personeel kerken nodig zijn. Het formeerden neemt namelijk volgende decennnia toe tot ihatting 197.000. Men zal de lasten moeten verdelen. to gaan hoe r 4 w«nst te gaan kampe- 4 ro*. Want de uitrusting 4 voor de fiets stelt an- 4 dere eisen dan een uit- 4 rusting voor de motor. 4 Een tent van dertig kilo is weer niet De N.V. Belonmaatschappij Diamant 4 geschikt voor een fiets; neen die hoort te Hardenberg heeft ongeveer twintig 4 bij een automobilist thuis. Dat zijn zo personeel moeten ontslaan ln ver- 4 van die zaken die men eerst dient te band met het feit dat tengevolge van de 4 overwegen. bestedingsbeperking de afzet is terugge- 4" Het aanschaffen van een tent is een lopen. Het bedrijf heeft zich gespeciall- 4 probleem. Er zijn tenten van duizend seerd in het vervaardigen van betonnen 4 gulden en er zijn tenten van zeventig straatstenen, waarvan de afzet belangrijk 4 gulden. Gelukkig zijn er hier in Ne- is gedaald nu juist aan de wegenbouw derland maar weinig slechte tenten te de grootste beperkingen zjjn opgelegd. 4 koop, zodat men met een gerust hart I op prijs kan kopen. Do A.N.W.B. helpt I u ook weer graag bij het aanschaffen j van uw kampeeruitrusting, bovendien I is er iedere woensdagavond een kara- peertechnisch spreekuur. tfezontC FEITEN UIT A.N.V.V.-JAARRAPPORT OOK IN 19ü6 kwamen er weer meer vreemdelingen naar ons land dan in de voorgaande jaren. Het C.B.S. registreerde een totaal van 2.561.000 buitenlandse overnachtingen, ofwel acht procent meer dan in 1955. Maar dat stijgingspercentage is geringer dan in de jaren vóór 1956. delijk aangetoond door de door de A.N.V.V. geraamde f 232 miljoen als opbrengst aan buitenlandse toeristen- deviezen in 1956, tegen f 206 miljoen ruiken. Dat Is een ongewenste binding •an de gast, waarvoor het horeca-koffic- afelcouponsystccm geen compensatie De meeste buitenlanders denken gun stig over onze hotels en restaurants. Van de klachten, die men over Nederland had noemen wij: onvoldoende bewegwijzering, bevuiling door de straten door honden, gebrek aan logiesgelegenheid, de over- commeroialisaitie in sommige toeristen oorden, het verplichte toegangsgeld voor het bezichtigen van kerken en het geslo ten zijn van kerken vóór of nó de dien- Eind 1956 beschikte de A.N.V.V. over zes eigen kantoren en 64 agent schappen in het buitenland. Door de dertien kantoren van de Logiesinfor- matiedienst (gedreven door A.N.V.V. en V.V.V.'s) hielpen in 1956 niet min der dan 175.000 toeristen aan een onderdak; de meesten van hen waren buitenlanders. in 1955. Het binnenlandse toeristenbezoek ont wikkelde zich in 1956 minder gunstig. grote steden boekte alleen Amsterdam een stijging van het aantal Nederlandse overnachtingen. In Den Haag bleef het aantal gelijk en in Rot- De A.N.V.V., aan welker jaarverslag wij deze gegevens ontlenen de vereniging houdt vandaag en morgen haar jaarver gadering te Hoorn wijt deze „terug gaande toeneming" aan de Intenser wor dende concurrentie van het buitenland de voortdurende stijging van het Neder landse prijspeil, het hotcltekort en het optreden van dc kinderverlamming. Dat de Duitsers van de buitenlanders eer het grootste contingent vormden (21 pet), is geen nieuws, evenmin dat Engelsen (15 pet) en Amerikanen (14 pet) daarop volgen. Wèl, dat door een inge teruggang in de komst van de Belgen de Fransen hen van de vierde plaats hebben verdrongen. Zij maakten n de Belgen 7 pet. uit Het buitenland- overnachtingspercentage is het snelst gestegen voor wat de Engelsen betreft: 13 pet., daarna kwamen Duitsers, Ameri kanen en Fransen. De topmaanden waren in deze volgorde augustus, juüi en Amsterdam stond met 1.219.000 buiten landse overnachtingen weer bovenaan, gevolgd door Den Haag (394 000) en Rot terdam (270.000). Ook het aantal buiten landse dagbezoekers aan ons land was in veer bijzonder groot, al is het. naar het oordeel van de A-N.V.V., door het e weer niet onaanzienlijk geremd. 232 miljoen terdam liep het zelfs met 16 pot terug. Waarschijnlijk is dit te wijten aan het feit, dat de Maasstad in 1956 de extra stimulans van de E-55 miste. In de pro vincies was het beter: de meeste provin ciale WV's mefldden een stijging. Hoteltekort 4 ongetwijfeld alleen op uit willen trek- 4 ken. Heeft natuurlijk z'n voordelen. 4 Je behoeft niemand naar de ogen te 4 zien, helemaal je eigen zin doen, 4 maaralleen is maar alleen. 4 Beter is nog om er met een goede 4 vriend of vriendin op uit te trekken. 4 Dat heeft o.m. het voordeel dat je de 4 bagage kunt verdelen, maar het is 4 bovendien toch veel prettiger om 4 samen van al dat moois te genieten 4 van hetgeen je onderweg te zien 4 krijgt. Ook ik heb prettige herinnerin- 4 gen aan kampeertochtjes, die ik samen J met een vriend heb gemaakt. We heb- 4 ben van alles beleefd. Zou ik ook zo 4 veel plezier hebben gehad, als ik er 4 alleen op uit was getrokken? Ik denk 4 aan een voettochtje door België. 4 We dwaalden rond in het verruk- 4 kelijke Belgische landschap en ont- 4 dekten op een hoge heuveltop een kas- 4 teel dat groter bleek dan wij dachten. 1 Zo'n kasteel met toegangspoorten en 4 zware muren. Natuurlijk moesten we 4 dat bekijken en daar het reeds avond 4 geworden was, dachten we aan een 4 mooi kampeerplekje bij het kasteel. 4 Zo gezegd, 7.0 gedaan! De zware 4 poortdeur stond open en brutaal als 4 wij waren: het kasteel was voor ons. 4 Dat wil zeggen: het kasteel was be woond, maar wij hadden toch vrije De A.N.V.V. betreurt het, dat ook In 1956 geen noemenswaardige uitbreiding 4 toegang in de bijgebouwen, van de hotelruimte plaats had. De bouw- 4 Na verloop van tijd hoorden wij een stop voor hotels heeft de garantie-krediet- 4 doffe klap en toen bleek dat de grote verlening voor hotelbouw alle waarde 4 poortdeur gesloten was. Wij konden ontnomen. Dat de kamerprjjzen 4 dus niet 1 gasten zichtbaar moeten zijn aangegev* juicht de A.N.V.V. toe. maar zij betrei de tendens, aan het verstrekken van gles de verplichting te verbinden. I plaatse een of meer maaltijden te g r uit. En daar wij geen agen en eerlijk ge- Bezorgdheid Met enige bezorgdheid maakte de voor zitter van dc N.N.V.V.. staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, vanmorgen In zijn ope ningsrede gewag van de stijging van hel vreemdelingenverkeer aan ons land in '56, omdat het procentueel geringer is dan in alle ons omringende landen. Er is dus sprake van een verminderde toeristische belangstelling voor ons land. daarvan zijn niet moeilijk de A.N.V.V. is Nederland is zijn 4 zegd ook niet durfden 4 pen, hebben wij de nacht doorgebracht 4 in de paardenstal van het kasteel. 4 De volgende dag zijn we, toen we 4 zagen dat de poortdeur weer open 4 was, vlug weggegaan. U begrijpt, dat 4 dit clandestiene logies ons altijd is bij- 4 gebleven. 4 Kijk, zoiets kun je met kamperen J beleven. Maar je hoeft niet altijd alleen 4 of met z'n tweeën er op uit te gaan. 4 Als kampeerder kun je je ook organl- ORGANISATIES te zoeken: het budget aanmerkelijk kleiner en naam van goedkoopte-eiland liezen. Hotelbouw oudste kampeerclub van Europa, ls de 4 Nederlandse Toeristen Kampeer Club. 4 Deze club organiseert geen clubrelzen, 4 maar geeft u de gelegenheid te kam- 4 peren op de bij haar in het beheer J zijnde kampeerterreinen, die over ge-T' bond Horecaf is de mening toege- 4 heel Nederland zijn verspreid. daan, dat de bouw van nieuwe hotels niet Maar dat is niet de enige kampeer- rendabel kan worden gemaakt zonder ne- 4 club m Nederland. Thans bezit o.a. de venbedrijven. maar andere, niet-belang- 4 Nederlandse Christelijke Reis Vcreni- hebbende experts hebben berekend, dat J ging een kampeerclub. Het doel is de kampeerders te verenigen Wees gastvrij. Lijd liever zelf gebrek dan Je gast tekort te doen. Zijt ge ln andermans kamp, volg dan zijn gebruiken en niet f d« jouwe. Beantwoord hoffelijkheid, zon- y der uitstel, Blijf nooit zitten, wanneer de ouderen staan. Wees vriendelijk. Respecteer alle mensen, maar kruip voor niemand. Laat stilte je devies zijn, totdat de plicht je tot spreken noodt. Ook ons mooie natuurschoon dient door ons kampeerders beschermd te worden. We moeten woekeren met de ruimte voor de recreatie. Begrijpelijk dus dat we in die ander ook het na tuurschoon betrekken. Ruk geen tak ken van de bomen, spaar de bezaaide akkers en nieuw aangeplante bossen. En met al deze kennis wordt het langzamerhand tijd om op stap te gaan. WAAR ALS DE AVOND DAALT ever ons kampje, kan de natuur een sfeer van rust en ontspanning brengen. We trekken onze trui aan en maken dan aanstalten om ons kampvuurtje te ont steken. En als dat kampvuurtje dan eenmaal knetterend brandt, dan zetten we ons op de boomstronk, die heerlijk zit. en staren in het vuur. Er wordt niet gesproken. Het zou wreed zijn deze sfeer te verstoren. Deze sfeer weldadige rust. gebroken door de roep van de koekkoek. Ja, zo kan da sfeer zijn. Waar dan ookl I^i Nederland zijn werkelijk nog veel van die plaatsen te vinden. Zo'n ter- reintje, waar Je je helemaal één met de natuur kunt voelen. Er zijn ook kampeerterreinen waar deze sfeer niet is. Daar zijn dan ge woonlijk alleen maar mensen, die den ken dat ze de sfeer gevonden hebben, als ze om het kampvuur veel herrla kunnen maken. Tracht daar niet tussen te komen, want die „sfeer" is erg verleidelijk. Trek liever naar Twente, de Achter hoek of Noordbrabant. Je zult er geen spijt van krijgen. Vertoef je in het buitenland, zoek dan ook liever een stukje grond bij een boer. Je wilt toch land en volk leren kennen? Er is geen betere manier om met deze mensen Ln contact te ko men, dan er Juist te kamperen. Je zult ondervinden dat Je gastheer en gast vrouw zeer gastvrij en behulpzaam zul len zijn en dat ze ook dezelfde zorgen hebben als jij. Hoeveel vriendschapsbanden zijn er al niet aangeknoopt tussen kampeer ders en buitenlandse gastheren? Het leert ons. dat wij allen één zijn, ongeacht of het nu een Fransman. Duitser. Italiaan of Nederlander is. Kampeerders vormen een broed er- schaD. het ls al zoveel keren gezegd. Als kampeerder kun Je trots zijn, deel uit te maken van zo'n broederschap. Rest me tot slot nog één wens: hoe 1e ook gaat kamperen, hetzij in Neder land. hetzij In het buitenland: een GOED KAMP!! W. Kraan I eenvoudig nieuw hotel zonder rendabel te maken is. Hoe het ook zij, uitbreiding van de logiesrulmte is in ho- 4 mate gewenst. Het gebrek aan hotelaccomodatie had 4 iet de Paasdrukte gemakkelijk tot een 4 anti-reclame voor ons land kunnen wor- den. Dat het zover niet gekomen op rekening schrijven van het VVV- 4 ">aKen n. wien.s inspanning onze toeristi- Kunnen sche goodwill in het buitenland nog aan- zienlijk vergroot heeft. buitenlandse kampeertochten I te organiseren. y I Niet alleen kampeer-tourlngcar-rel- I zen worden georganiseerd, maar ook y I bestaat de mogelijkheid naast de kantietochten week-endkampen 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7