Whiston Het kan betermaar geen plaats voor pessimisme en 85 ct KI N li SIZE Dr. Vlam sprak over 16-e eeuws liederenhandschrift Leidse jongeren luisterden naar pleiter voor Ambon RE Agenda voor Leiden STATION IN LEIDEN- ZUID VAN DE BAAN Voor PICK-UPS: H, C. VAN LUYKEN MLLWt LKIIÏSCHE COURANT VRIJDAG 24 MEI 19S7 Hervormde jeugdavond in de Burcht Jeugdraad is ermee bezig, enkele secties nieuw leven in te blazen T7"OOR JEUGDLEIDERS en -leidsters is het een gerechtvaardigd ver langen, op hun beurt, zo nu en dan, als het werk een adempauze toelaat ook eens te worden vermaakt. Als een seizoen naar z'n eind loopt, is een zekere matheid niet uitgesloten en het kan jeugdwerk niet ten goede komen, wanneer met zuchten het eind, vóór de grote vakantie, wordt verbeid. Mocht soms één van de gisteravond verzamelde jeugdleiders zuchtend naar de grote zaal van de Burcht zijn gestrompeld, dan heeft K en G. hem of haar wel een morele injectie toegediend, die het besef levend kan houden, dat het werk in de afgelopen winter tóch niet als een over bodigheid kan wórden aangemerkt. Dat besef gaf trouwens ook de voor zitter van de centrale commissie voor het jeugdwerk, ds. J. N. de Ruiter, aan wie een habitueel optimisme vreemd is, maar die er toch bepaald niet toe te verleiden is, zwakte in het jeugdwerk te accentue ren ten nadele van bereikte resultaten en zichtbare mogelijkheden. In een prettig toespraakje heeft hij de jongelui inzicht „Steengoed N atuur historici demonstreerden In het zoölogisch laboratorium aan dc Kaiscrstraat vergaderde gisteravond de Natuurhistorische Vereniging. De bijeen komst was gewijd aan demonstraties met door de leden meegebrachte materialen. De heer J. A. W. Lucas had verras send nieuws. In de planktonnetten, die men gebruikt bij het glasalen-onderzoek, werd bij het lichtschip Noordhinder een soort agaatpissebed aangetroffen, die men voorheen slechts vond op één plek in de Noordzee, dichtbij de Engelse kust. Deze dieren hechten zich vast aan vis sen en ook wel aan het menselijk li chaam. Zij bijten door de huid heen en veroorzaken de badgasten veel last bij het zwemmen. De heer Lucas had een aantal van deze dieren meegebracht. Mejuffrouw dr. A. Timmermans de monstreerde enkele brachiopoden, die veel op schelpdieren lijken, maar in bouw verschillen en bovendien los leven. De getoonde brachiopoden komen voorna melijk fossiel voor De heer J. H. Kroon liet bij zijn be spreking van schelpen een doorgezaagde Noordihoorn zien. De laatste spreker, de heer H. L. Spaar garen, besprak zeldzaam voorkomende exemplaren uit zijn botanische collectie Puzzelprominenten 1. Mej. J. van Lunteren, Heren gracht 92a, Leiden; 2. P. Brouwer. Laan van Nieuw-Zuid 16, Katwijk aan Zee; 3. W. Verhoorn, Hoge Rijndijk 213, Zoeterwoude. de huidige stand Menens Dat deed hij nadat hij speciaal de ver tegenwoordigers van de Leidse Jeugd- Actie. de Stichting Jeugdzorg en ver scheidene kerkeraden had welkom gehe ten en de leiders en leidsters vriendelijk had bedankt voor hun werk in het achter liggende winterseizoen. Een gemeenplaats, waaraan, het zij reëel toegegeven, soms niet valt te ontkomen, deed de predikant met nadruk zeggen, dat het leiderskorps dit nu niet moest zien als een soort be leefdheid of als een traditioneel flauwe- kulletje, maar als echt „menens". Het werk is eigenlijk helemaal niet spectaculair, zoals de Kerk het over het algemeen nooit in het spectaculaire zoekt; het gebeurt in stilte, zonder dat men er veel van merkt. Ds. De Ruiter gaf de jon geren, die de grote zaal geheel vulden, de verzekering, dat de centrale kerkeraad. het hoogste college in de plaatselijke Ge meente, hun werk ook op prijs stelt. Dat dit ook geen inhoudloze woorden v bleek uit het feit, dat in de laatstgehou den vergadering van de centrale kerke raad de jeugdcommissie aanwezig was om verslag te doen van haar ervaringen er Met de Jonge Kerk kan het ook beter. In het hele land zijn 12.000 jonge lidmaten actief in dit werk. Relatief is dat niet veel. De jeugdraad bezint zich erop, dit onderdeel van de „jeugdbeweging der Kerk" weer leven in te blazen. Dezelfde Groei en zwakte En dan het overzicht van de pastor ver de sectie meisjeswerk zei hij, dat t van een armetierig juffertje een ge zonde meid gaat worden. De sectie jon genswerk groeit wel uit de kluiten en ii menig opzicht gespierd. De sectie jeugd- kerk mag zich ook over groei verheugen Met de jeugddiensten gaat het minder goed. Het is een feit, dat de schotloze Hooglandse kerk vroeger vol was. de ga lerij incluis, en dat de tegenwoordige Sint Pancras, door ijzer, vuil, vocht en tocht gereduceerd tot een echoloos dorpskerk] i en jeugddienst heus wel onbezette plekken zou vertonen, zelfs mèt de a 'ezigheid van vermetele opa's en om De jeugdwerkcommissie is nu bezig proberen de jeugddienst op zijn oude plaats terug te brengen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Groeneweg er Marcel zn va Plu; Dirk Karin Inge dr van J. J. I. J. C. van de Kreeke, i W. H. Rietbergen en W d. Plas en A. Koning; Reitze Hendrik zn van R. Hyl kema en H. Bolhuis; Gerda Johanna dr van D. van Klaveren en J. van Duijn; Erik zn van W. Betgen en C. J. Zitvast; Johannes Franciscus zn van J. Westgeest en C. M. Vermin; Frederik Anton zn van G. Aandewiel en T. Eikelboom. OVERLEDEN: C. J. Vermeij, 39 jr. huisvr. v. P. Oosterom; M. Staal, 60 jr, man; M. Stoeken, 68 jr, huisvr. v. G. van der Reijden. GEHUWD: H. van Rossen en E. E. Loers; J. C. Hoogeveen en T. S. H. M. van der Staak; H. J. Overdijk en S. J. C. van Ast; S. J. M. van Noorden en C. R. Boer; W. A. J. Lamboo en H. van Eijgen; P. F. Janse en M. Sjardijn; P. Starre E. J. van der Maat; J. de Vroede en Calsijn; P. C. Erades en M. H. Honders; H. de Romijn en T. J. E. Reijken; W Stavleu en A. Tuit; J. J. Zuijderveldt en M. C. Oudwater; P. J. van Loef en S. B. Rietveld; H. E. Sitskoorn en A. Q. E. van Egmond. Geldlening van ruim 3 miljoen gulden Het gemeentebestuur van Leiden ont ving van de N. V. bank voor Nederland se Gemeenten in Den Haag de mededeling, dat uit de opbrengst van door beleggers beschikbaar gestelde gelden een geldle ning kan worden aangeboden tot een be drag van f 3.077.700 tegen de koers van pet., rente 4,25 procent. Hoewel het igeboden bedrag slechts een deel is i de sommen, die in 1957 en 1958 nodig i voor een onbelemmerde voortgang i de woningbouw, stellen B. en W. de raad voor de lening aan te gaan. Ds. De Ruiter gaf in het slot van toespraak, die hij op het podium uitsprak aan de flank van een in ornaat aange treden K. en G., de gemeensohappelijkf kern van alle jeugdwerk aan. „Wij hebben allemaal dezelfde moeder en dezelfde va der". Met de moeder bedoelde hij de Kerk, iraardn men leven en werken mag. En de ader is God. de Vader van onze Heer Jezus Christus. Wiens kind wij mogen zijn. en G. voerde hierna een afwisselend programma uit, waarmee het zijn kunnen overtuigend bewees. Het gedeelte n auze was wat rustiger met de vertoning an het pathetische filmwerk „Kinderen aor de rechter". Het programma bestond slechts uit drie punten, maar als die goed zijn, is er nie méér nodig om jonge mensen een avonc e verpozen. Crescendoopende bazaar in Prediker Gisteravond is in het gebouw Prediker in de Janvossensteeg een driedaagse ba- begonnen ten bate van de Leidse mondaccordeonvereniging Crescendo ter versterking van het instrumentenfonds. even over half acht opende de voor zitter van Crescendo, de heer A J. van der Kwartel, de bazaar „Wij hebben deze bazaar op touw gezet", aldus de heer Van der Kwartel, „om ons instrumentarium te kunnen uitbreiden". De kosten daar- zijn uiteraard hoog. De vereniging bestaat bijna zes jaar en heeft in Leiden De voorzitter richtte vervolgens woor den van dank tot allen, die prijzen be schikbaar hadden gesteld. In het bijzon der dankte hij de heer Bouter voor diens hulp. „Moge deze bazaar slagen om het beoogde doel te bereiken", zo besloot hij. Met het spelen van een accordeonmars, onder leiding van de heer W. van Strien, werd de bazaar geopend. Vanavond tot 11 uur en morgen van 2 tot 11 uur kan men in Prediker terecht. Er zijn vele at tracties, waaronder het bekende rad van avontuur, de schiettent en het gaasspel. Het geheel wordt door muziek bijzonder gezellig gemaakt K indehvagens C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Juist toen een fikse regenbui neerplensde, stelden leden van de Leidse Christelijke muziekvereniging Concordia zich op aan de achterzijde van het Leidse stadhuis. Twee trouwe verenigingsleden hadden deze dag uitgekozen voor hun bruiloft. Maar het weer deed niets af aan het enthousiasme van de Concordia-meisjes, die een ereboog met hun staven maakten, geflankeerd door de mannen met muziekinstrumenten, toen de tweede tamboer-maitre, tevens penningmeester J. de Vroede en zijn vrouw, die tien minuten daarvoor nog Cobi Calsijn heette, uit de trouwzaal kwamen. (Foto N. van der Horst) Leiclse commissie voor Volkskunde Voor de Commissie voor Volkskunde van de vereniging Oud-Leiden, alsmede voor genodigden van de commissie, hield dr. Chr. C. Vlam in dt Universiteitsbibliotheek een lezing over een laat-zestiende eeuws liederen handschrift. Dit liederenhandschrift, dat zich bevindt in het gemeente archief, was tot nu toe aan de aandacht van deskundigen ontsnapt. Het is geschreven door Anthonis van Buytevest (15751635), een lid vn de Leidse rederijkerskamer „De Witte Acoleye". Enkele aantekeningen in dit hand schrift maakten het mogelijk de identiteit van de schrijver en het milieu waaruit hij voortkwam volledig na te gaan. Hij bleek te zijn een geboren togen Leidenaar die in zijn jeugd onder zijn6 vaders leiding zich bezig hield mei .het ambacht van warmoesen of boger- den". Op 23-jarige leeftijd ging hij eoh- aar Alkmaar om het vak van koeke- bakker te leren waarna hij in zijn va derstad teruggekeerd, in januari 1606 trouwde met de weduwe van de kalk brander Claes Allertez. Hij ging n op de Stille Rijn (thans no. werd steenkoper. Grotendeels nog vóór zijn leerjar Alkmaar moet het handschrift zijn dat, naast rederijkersliedere: ringer belang, een keur van volksliede- bevat die het wezenlijke en grote belang van de bundel uitmaken. Gedeel telijk zijn deze liederen reeds bekend. In Den Burcth sprak Ambonese minister over de toekomst ECHTSHERSTEL VOOR AMBON is eerherstel voor Nederland. Dit was gisteravond het wachtwoord op een jeugdbijeenkomst van df stichting Door de eeuwen trouw, gehouden in Den Burcht onder voor zitterschap van de heer Verheul. Sprekers waren de algemeen-voorzitter van de stichting, de heer J. W. Coenradi te Eindhoven, en de heer Lokollo, die in Ambon minister van voedselvoorziening was. Na de opening de zaal wa6 geheel gevuld, vooral met jongeren van 16 tot 20 sprak de heer Coenradi. Deze zei, niet over de politiek te willen praten, het accent te leggen op het recht. De poli tiek komt er echter wel bij ter sprake, want deze heeft zich vergrepen aan de republiek der Zuid-Molukken. Door de eeuwen trouw is echter een organisatie, die zuiver Nederlands is en voor een Ne derlandse zaak vecht. Zij doet dit, bewo gen door onrecht. Ergens in ons volk. zo oordeelde de heer Coenradi, i6 iets blijven leven, dat steunt op het recht en de gerechtigheid. Deze zijn er namelijk niet alleen vooi materiële, maar ook in ruimere zin nood zakelijk voor de samenleving. Het probleem Ambon is geschapen door de Nederlandse regering. De stichting wil geenszins de klok terugzetten, maar ver- ich tegen de houding van Indonesië, dat de in 1949 gegeven beloften niet ra ti en Nederland, dat dit eveneens ach terwege liet. Fatsoen en geweten zijn er gemoeid. Gebleken is, z0 zei de heer Coenradi, dat de handtekening van een Nederlandse minister onder een verdrag niet6 waard is. Binding Vrijdag Prediker, to>t 11 uur: bazaar Leidse mondacc. vereniging Crescendo. Foyer gehoorzaal, 8 uur: interscholaire contactcommissie, voordrachtavond Al- bert Vogel. Het gulden Vlies, 8 uur: A.R. kiesver eniging wijk I, mr. P. G. Knibbe over zijn brochure „Particulier bedrijf of socialis- ie", bestuursverkiezing. Zaterdag Gebouw Prediker, 2 tot 11 uur: bazaar Leidse Mondaccordeonver. Crescendo. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond personeelsvereniging De Royalisten. Den Burcht, 7.45 uur: bond van speel- linverenigingen voor Leidfen, feestavond ter gelegenheid van 20-jarig bestaan. Foyer gehoorzaal, 3 uur: openbare les in de Gehrels- en blokfluitklassen onder leiding van mej. C. de Jong. Hervormd wijkgebouw Levendaal, 7.31 jr: propaganda-avond Jongens- en meis jesclubs (8 tot 12 jaar) van.Geref jeugd verband Leiden. Kleine zaal gehoorzaal, 7.45 uur: feest avond Con Brio. Rijnsburgerweg. 1.55 uur: afdeling Lei den Natuurhistorische ver., vertrek met gele tram halte Maaldrift voor slootexcur- sie. Het gulden Vlies, 10.30 uur: algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, 12.30 uur lunch, 1.15 uur rede van Z. E. drs. E. H. van der Beugel over „De onderhandelingspositie van Nederland", 2.15 uur hervatting van algemene ledenvergadering, 4.30 uur ont vangst door B. en W. in het stadhuis. Pomonaterrein. 2.30 uur: padvinders- sportwedstrijden district Leiden. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit. 13 mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici". Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo- '.heken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de Doeza-apotheek. Doezastraat 31. tel. 21313, de apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. 350 jaar aanwezig. Niet alleen een b ding door de religie Ook Ambon een volk, dat de knieën buigt mi ook door vele andere banden. Nederland had in 1950 dóór moeten zetten, zo dacht de heer Coenradi. De verhouding tussen Indonesië en Neder land is toch kapot gegaan. Ondanks het feit, dat Nederland Ambon alleen liet staan, is Jungschlager overleden zuchten nog velen in de gevangenissen van Sukarno. De heer Coenradi deed een dringend beroep zich dezelfde barmhartigheid, het zelfde meeleven en dezelfde opoffering te getroosten voor het Ambonese volk. zoais men deed voor Abessinië, Finland, de Joden in de bezettingstijd en Honga rije. .Nu gaat het echter om mensen, die staan onder eenzelfde Vorstin en een zelfde vlag hebben. Er komt een tijd, dat Ambon vrij komt. Het komt vrij, ondanks Neder land. Er vallen doden op Ambon, waarvoor Nederland verantwoordelijk is. Rechtsherstel voor Ambon, bete kent eerherstel voor Nederland. Aldus de heer Coenradi. De pauze werd opgeluisterd door een groep Haagse Ambonezen, die muziek en zang ten gehore brachten verwonder lijk genoeg niet in hun eigen taal maar i het Engels. Vele bronnen De heer Lókollo ging in het tweede ge deelte van de avond dieper in op de om standigheden na de bevrijding van Am- bon. De wereld kent alleen het begrip Ambon en daarom zal Sukarno zich uit alle macht vastbijten in dit land. dat vele bestaansbronnen heeft. Er kan niets worden verwacht van de politiek, maar Ambon zelf zal en kan zich vrijvechten, zo dacht de heer Lokollo. Dan zullen de vele Ambonezen uit Ne derland weer terugkeren naar hun land om met de wederopbouw te beginnen De heer Lokollo wekte de Nederlandse jongeren op zich dan ook te geven met hun kennis in dienst van een broeder volk. De heer Lokollo was zeer erkentelijk voor het vele werk, dat nog in Neder land wordt gedaan, van de Tweede Ka mer af, waar oud-mini6ter-president Ger- brandy blijvend zijn 6tem tegen onrecht verzet, tot de' plaatselijke groepen van Door de eeuwen trouw. toe. met name uit een van de belangrijkste bronnen voor de kennis van het volks lied, het z.g. Antwerps Liedboek van 1544. Echter bevat het handschrift belang rijke aanvullingen en varianten op deze teksten. Daarnaast bevat het nog fraaie volksliederen die niet uit andere bron nen bekend zijn. In de liederen vinden we meermalen een lokale kleur, gelijk bleek uit de vele liederen die de spreker mededeelde. Wjj vinden bijvoorbeeld vermeld dat een trouwlustige jongedame buiten Leiden woont en Mat geheten is. Of dat de koop man die tijdens afwezigheid van de man een bezoek brengt aan diens vrouw, waarbU een buurman zijn paard door een stier vervangt, op de thuisreis in moei lijkheden raakt, zodat: Die stier die liep acn allen sljden Te Voorschoten In de sloot. In het liedboek zijn de melodieën aan gegeven door middel van de beginregels van andere, bekende liederen. Een geluk kige omstandigheid is het dat deze melo dieën gedeeltelijk te vinden zijn in an dere bronnen die eveneens van Leidse oorsprong zijn, en wel In enige zogenaam de luittsbulaturen. Dat zijn boeken waar in de luitmuziek op de voor de luit ka rakteristieke wijze is genoteerd. Waar de volksmuziek in de tijd van het ontstaan van het handschrift van groot belang is voor de gehele muziekcultuur besteedde de spreker het eerste deel van zijn causerie aan de beschrijving van het Leidse muziekleven omstreeks 1600. De archivarische gegevens, aldus spreker, zijn zo overvloedig, dat een „geschiedenis van het muziekleven van een oud-Hollandse 6tad" aan de hand daarvan zeer goed zou zijn te schrijven. In verband met het belang van de luit- tabulaturen voor ons handschrift werd speciale aandacht besteed aan de werk zaamheid van de vele Leidse luitmees- tere, onder wie Joachim van den Hoven de belangrijkste figuur is. Hij was leer meester van Frederik Hendrik van Nas sau en de belangrijkste Nederlandse luit- meester. wiens vermaardheid reikte tot buiten onze grenzen. Van zijn wer- waarvan een groot deel voornamelijk in buitenlandse bibliotheken, i6 bewaard gebleven, werden fotocopieën getoond. Bestedingsbeperking treft Leiden Voor ontsluiting van nieuwe wijk zou gewone overgang al een belangrijke verlichting zijn TYTAAR WIJ VAN BEVOEGDE zijde vernemen, zijn de plannen van de Ned. Spoorwegen voor de bouw van een station in het zuiden van Leiden, in de omgeving van de Melchior Treublaan en de Kastanjekade, door de noodzakelijke bestedingsbeperking van de baan. „Het plan is in zijn geheel gevallen en het is niet te zeggen, wanneer er nog iets van terecht zou kunnen komen", zo werd ons medegedeeld. Zoals bekend, bestond bij de N.S. al geruime tijd het plan om in Lei- den-Zuid, aan de spoorlijn Leiden Utrecht, een station, zij het van ge ringe afmetingen, te bouwen. Dit werk zou gepaard gaan met ver hoging van de spoorbaan van de Herenstraat tot de Kanaalweg, de verbetering van de spoorwegover gang aan de Herenstraat en tunnel bouw tussen de beide delen van de Lammenschansweg aan de ene kant en de Kamerlingh-Onneslaan en de Trekvlietweg aan de andere kant. Met het oog op de snelle uitbrei dingen van Leiden werd dit nodig geoordeeld en tevens zouden met dit werk enkele verkeersproblemen tot een oplossing worden gebracht. Ofschoon dit besluit, gezien de vele maatregelen voor uitstel en afstel van openbare werken, kon worden verwacht, is de teleurstelling er niet minder om. Het tweede spoorweg plan is voor Leiden door zijn expan sie en de urgente verbetering van het wegennet aan de periferie een levensbehoefte geworden, niet alleen met het oog op de nieuwe woon wijken, maar ook voor de indu strieën. Voorlopige oplossing Toen wij de directie van een van industrieën aan de Trekvlietweg overzijde van het verlengde van de Lam menschansweg) van deze beslissing in kennis hadden gesteld, klonk er door de Linnaeus-expositie in Leiden Dezer dagen wordt allerwegen in weten schappelijke kring het feit herdacht dat Linnaeus werd geboren. Ook Leiden bleef hierin niet achter en heeft hiertoe in der zalen van de Universiteitsbibliotheek een aan deze vermaarde Zweed gewijde tentoonstelling gericht, die vanmorgen met een kort woord werd geopend door de eerste gezantschapssecretaris van de Zweedse legatie in ons land de heer O. Kayser. Verder werd het woord nog ge voerd door de directeur der bibliotheek, dr. H. Kessen en door de directeur var het rijks herbarium der Leidse universi teit prof. dr. H. J. Lam. Op deze tentoon stelling waarvan de inrichting berustte bij drs E. van Gulik komen wij morgen nader op terug. (Advertentie) TRIOTRACK. BRAUN. PHILIPS. COLARO. FRIDOR BREESTRAAT 67 LEIDEN TELEF. 20035 Nieuws van en voor Voorschoten Bejaarden gingen uit leden van de bejaardensociëteit maakten woensdag met verscheidene da- die het Sooswerk verzorgen, hun jaarlijkse uitstapje. Om 1 uur 's middags stonden de 2 bus- in gereed voor „Het Wapen van Voor schoten". De feeststemming kwam er al dadelijk in. Ieder kreeg namelijk een corsage, een vriendelijke attentie van bloem-handel v. d. Hoek. Uitgeleide ge- irtedag deelnemen aan het grote na tionale muziekconcours, uitgeschreven door de muziekvereniging van de gemeen telijke reinigingsdienst in Den Haag. Dit vindt plaats onder auspiciën de algemene Nederlandse Muziek- unle. Viswedstrijd De hengelsportvereniging „De Leede" houdt op zaterdag 1 juni een viswedstrijd, de baten bestemd zijn voor de uitgaanskas van de bejaarden. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld. Voor eeste vis is nog een speciale prijs beschikbaar. Omdat de vereniging „Ds Bliek" te Leiden al tweemaal achtereen ibeker heeft gewonnen. daan door burgemeester v. d. Hoeven (mevrouw v. d. Hoeven maakte de tocht mee) ging het via Leiderdorp langs de Oude Rijn richting Utrecht. In de be kende uitspanning „Den Hommel" werd thee gedronken, door velen buiten in 't zonnetje. Een half uur later ging 't opgewekte gezelschap verder langs de Vecht tot Loenen. waarna het naar Oud Loosdrecht trok. Tijdens deze rit werd gestopt voor een traktatie van de fa. Verstegen. In restaurant Van Dijk in Oud Loosdrecht stond om half 6 de koffietafel klaar, 't Werd een allergezelligste maaltijd. Tegen half 7 werd de terugreis aan vaard. Vrolijk zingend ging 't langs Uit hoorn, Aalsmeer. Haagse Schouw en Den Deijl op huis aan. Om half 8 was 't ge zelschap op het uitgangspunt terug. DALEND MELKGEBRUIK Het melkverbruik is in 1956 gedaald tot 140.8 liter per persoon per jaar (1955: 142,3 liter). Dit is echter geen gevolg van de ver minderde koopkracht, want er was een toenemend gebruik van kaas cn room. Dit werd medegedeeld op de algemene verga dering van de Bond van op coöperatieve grondslag werkende melkfabrieken 'n Noordholland, die in Alkmaar werd ge- i spannende wedstrijd te verwachten. I houden. telefoon een minder fraai woord, waar- 1 van wij alleen kunnen zeggen, dat het de teleurstelling duidelijk liet uitkomen. „U moet welen, dat de communicatie met de stad wel erg moeilijk is. Voor de verdere ontwikkeling van het bedrijf is 1 zoiets ook slecht. Als u het mij vraagt, zal dit hele complex van maatregelen in het raam van de bestedingsbeperking repercussies meebrengen op verschillend gebied." Deze zegsman meende, dat het ma ken van een gewone overgang aan de Lammenschansweg. zonder tunnel dus, al een belangrijke verlichting zou betekenen. Er is niet aan te twijfelen, dat het geruime tijd zal duren, voordat de besprekingen tus sen N.S. en gemeentebestuur van Leiden over de verhoging van de baan en de bouw van een station kunnen worden hervat. Daarom kan aan een voorlopige oplossing niet worden ontkomen. ERG JAMMER Van 't gem. bestuur was vanmorgen al- i leen wethouder S. Menken aanwezig. Hij kon zeggen dat B en W. deze ontwikkeling erg jammer vinden. Het college hoopt dat de ontwikkeling van Leiden in dit stadsdeel van dien aard zal zijn, dat de directie van N.S. zich gedrongen zal voelen deze zaak te gelegener tijd op nieuw aan de orde te stellen. De wethouder gaf de verzekering dat het gemeentebestuur, wanneer Intrekking van het besluit te lang op zich zou laten wachten, ongetwijfeld naar mogelijkheden zal zoeken om aan de voor bewoners en Industrieën hoogst onprettige situatie een eind te Ambonezen weer verenigd Het hoofdbestuur der Ambonese partij Crams (Comittee Rehabilitation Army meldt dat de hoofdbesturen van de drie hier te lande bestaande Zuidmolukse or ganisaties en partijen Crams, Badan Per- i wakilan Republik Maluku Selataan en do Partai Nasional Maluku Selatan besloten I hebben tot oprichting van een raad om j te strijden voor land en volk, de Zuid- molukse Nationale Ecnhcidsraad (Dcwan Kesatoean Nasional Maloekoe Selatan), bestaande uit de heren H. Supusepa, J. Hitipeuw, J. Matauseja en W. Munster (B. P. R. M. S.), M. Vh. F. Wenno. J. A. P. Noya en F. A. Aponno (Crams) M. S. Siwalette en I. Amananupunjo (P.N.M.S.) Vrede R.K. kerk met de Hongaarse staat De bisschoppen in Hongarije hebben be- sloten deel te nemen aan de Nationale j Vredesbeweging. Er is bekendgemaakt, dat zij met de nationale vredesraad tot overeenstemming zijn gekomen over de oprichting van een R.K. commissie van Verder is besloten een organisatie- comité te vormen van de nieuwe R.K. vredesbeweging „Opus Pace'. Dr. Joszef Groesz, aartsbisschop van Kalocsa, en mend hoofd van de R.K. kerk in Hongarije, zou van dit comité de voorzit- ter worden. Er zal in de toekomst aan schoolkinde- ;n wier ouders dat wensen tweemaal per week godsdienstonderricht worden gege ven. Eenmaal per maand zal een R.K. radioprogramma worden uitgezonden. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost 1 worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, «taan, tussen haakjes, ach- ir de naam van het «chip vermeld. Australië: via Engeland (1 juni); Argen- tinië: 6s. Argentina (27 mei); Brazilië: 6S. Argentina (27 mei); Canada: ms. Noor- dam (30 mei); Chili: via New York (30 mei); Indonesië: ss. Drente (30 mei); Ned. Antillen:'ms. Ja60n (27 mei); Ned. Nw- Guinea: se. Bengalen (30 mei); Nieuw Zeeland: via Engeland (1 juni); Suriname: s«. Blaafjeld (27 mei); Unie van Z.-Afrika: Jagersfontein (27 mei) en Z.W. Afrika: ms Stirling Castle (1 juni); Brits- Oo6t-Afrika: via Frankrijk (1 juni). In- 1 lichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkanto- RECENJAS kopen org. FALCON JAS reeds vanaf 39.75 kunt kopen in IN NOLETS HEREN MAGAZIJN EN Gevechten op Celebes. Volgens woord voerder van leger te Djakarta in Zuid-Ce lebes deze maand 137 aanhangers van de Daroel-Islam gedood; schuilplaatsen bij Maros en Paloppo door luchtmacht ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3