Als landbouw „bij" blijft, is toekomst niet somber Jonge Hollandse actrice krijgt kans voor Engelse televisie Beter spelend Scheveningen-HS met 3-2 geklopt A.R.C. klopte Lugduiium met 4-0 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 23 MEI 1957 Nieuws voor en van Alphen a. d. Ri jn Nieuw terrein voor Aarlanderveense jeugd Aarlanderveen heeft dringend behoefte- aan uitbreiding van speelgelegenheid de jeugd. Het dorp bezit weinig plaatsen, waar kleuters en opgroeiende jeugd ge vaarloos kunnen spelen en de speeltuin vereniging „Vreugde-oord" beschikte tot nu slechts over één terrein aai Stationsweg waar een speelweide ingericht. Dit terrein zal in de naaste toekomst een speeltuin worden, waa: kele toestellen, schommels e.d., worden aangebracht en daardoor zal dit speel terrein minder geschikt worden voor d< allerjongsten. Daarom heeft „Vreugde oord", gesteund door „Aarlanderveens Belang", een verzoek ingediend 1 steun voor een nieuwe speelweide. Het college van B. en W. te Alphen den Rijn is thans in de gelegenheid terrein te kopen, groot een ha, gelegen aan de Aarlanderveenseweg. De kooppriji van de grond bedraagt een gulden per vierkante meter, maar grote kosten zijn ermee gemoeid om het terrein voor bestemming geschikt te maken. Teneinde de bestedingsbeperkingspoli- tiek van de regering niet te doorkruisen, hebben B. en W. slechts aan de aller noodzakelijkste voorzieningen gedacht, maar deze zullen voor de beide terreinen het veld aan de Stationsweg zal verhard moeten worden toch nog 26.050 bedragen. In verband met de urgentie vai voorzieningen stellen B. en W. de raad voor, het terrein aan de Aarlanderveen seweg te kopen en de voorgestelde 1 zieningen aan beide terreinen te laten verrichten. De lieer Stouthamer 40 jaar onderwijzer Volgende week zaterdag wordt het feest In de Bethlehemschool op het Sint Joris- plein. Dan zal de heer P. Stouthamer 40 jaar het christelijk onderwijs hebben ge diend, begonnen als onderwijzer in het Zceuwsvlaamse stadje Axel en nn al twin tig jaar hoofd van de Bethlehemschool. Op 1 juni 1017 begon de heer Stoutha mer in Axel zijn onderwijsloopbaan, hij tot 31 juli 1921 werkte. Daarna de jubilaris tot 1 oktober 1937 onderwijzer aan de christelijke school in Badhoeve dorp. Op de volgende dag begon hij aar zijn tegenwoordige school aan het Sint Jorisplein als hoofd. De jubilaris, die zijn taak met veel mo,vervult, beweegt zich nog op velerlei terrein. Zijn naam is verder in onderwijs kringen algemeen bekend als schrijve; van enige series leer- en leesboekjes, di< gedragen worden door de gedachte vai de onderwijsvernieuwing van onze tijd In de middaguren van de jubileumdag zal een receptie gehouden worden voor oud-leerlingen en andere belangstellen- Filmvertoning voor de reclassering In het Nutsgebouw is gisteravond op initiatief van de afdeling Leiden-Alphen aan den Rijn van het Ned. Genootschap tot Reclassering de Deense film „Det Sonde Ansijt" („Verdacht van zedenmis drijf") vertoond. De afdeling die sedert enkele maanden in onze gemeente meer actie voert, had voor deze avond ook eeD aantal persoonlijke uitnodigingen verzon den en zo merkten we o.a. op de wethou ders Deerenberg en Nijman en de ge meentesecretaris, de heer A. Veenhuijsen. ds. W. Tom, Geref. predikant, personen die op het gebied van de sociale verzor ging werkzaam zijn en politiefunctiona rissen. De zaal was geheel bezet. Namens de afdeling sprak mr. H. H. Kirchheiner, kantonrechter alhier, een in leidend woord. Hij wees er op, dat voor deze afdeling nu regelmatig een reclas- seringsfunctionaris in Alphen zitting houdt op vrijdagavond. Wat het reclasse- ringswerk betreft, zei hij, dat hij het woord „toezicht" met betrekking tot hen die een veroordeling achter de rug heb ben, onjuist acht. In toezicht zit „controle". Hierdoor wordt de een boven de ander gesteld, terwijl de juiste reclasseringshou- ding is, dat men naast de ontspoorde gaat Tenslotte gaf spreker een korte uiteen zetting over de film. Deze handelt over een ingenieur, die verdacht wordt van een zedenmisdrijf met moord op een 10- jarig meisje. Reeds het verdacht-zijn bleek voor velen voldoende, zelfs voor zijn eigen vader, om hem te schuwen, uit te stoten, omdat de eer, de goede naam er een knauw door kreeg. Twee figuren bleven hem trouw: zijn eigen vrouw, hoewel het hu welijk niet ideaal was, en de predikant. De enorme zielsworsteling van de, naar later blijkt, onschuldige verdachte, werd meesterlijk uitgebeeld. Deze film geeft de les om met barm hartigheid bewogen te zijn over hen die terecht of ten onrechte „verdacht" zijn of worden. Vaste bezoeker van de politierechter Een Alphense schilder had de gewoonte elke woensdagavond na het kaarten dronken op zijn bromfiets te stappen en zo naar huis te rijden. De Haagse politie rechter had hem al enkele malen voor de groene tafel gehad, zelfs enkele weken ge leden nog. Toen had hij maar verzwegen, dat hij gauw zou terugkomen. Dat was gis teren het geval en de politierechter ver weet hem, dat hij het niet gelijk gezegd had. Dan had alles in éénmaal kunnen worden afgehandeld. De officier eiste nu 40 gulden of twintig dagen en veertien dagen voorwaardelijk. De politierechter was iets milder en ver oordeelde de man tot een geldboete van 10 gulden omdat hij zulke goede voor nemens heeft subsidiair 4 dagen en veertien dagen voorwaardelijke gevange- Vogelliefhebbers bijeen De in onze gemeente in het leven ge roepen afdeling van de „Nieuwe Bond var Nederlandse Vogelliefhebbers" hield gis teravond in Centraal een propaganda- bijeenkomst, waarvoor weinig belangstel ling bestond. De avond werd met een kort woord geopend door de voorzitter, de heer K. van Keulen, warna een bestuurslid van de bond, de heer G. Smit uit Amsterdam, doel en streven van de nieuwe vereniging die met andere organisaties op dit gebied in vrede wil leven, uiteenzette. Voorts werden met behulp van een projectielan taarn vogelplaatjes vertoond. Ook w; Kinderen zagen Heidi Gistermiddag is in de Nutszaal bij wij van proef een filmmiddag gehouden u sluitend voor de kinderen van de ledeD der Filmclub. Gelet op de grote belang stelling hiervoor mag geconstateerd wor den, dat deze proef volkomen geslaagd is Volgend seizoen zal getracht worden een maal per maand een filmmiddag te geven De kinderen hebben volop genoten, eerst van een tekenfilm en daarna van de film „Heidi". Schaakclub Voor de zomercompetitie van de Al phense Schaakclub werden de volgende partijen gespeeld: A. PostA. Rademakers 10; A. ZweersB. Kroon 10: L. Klei weg—A. H. Hooijer 0—1: G. Kardol—J. Kempen 01: A. ZweersH. Verhagen 10; L. Kleiweg—A. Rademakers 10; C. BruntJ. Kempen (P-l; P. J. Wijnbeek H. W. v. Teeffelen 1—0; P. Machlelsen- A. H. Hooijer 01: L. KleiwegA. Kooij 0—1; C. H. Knook—C. Brunt 0—1: A. H HooijerA. Zweers 01; H. Verhagen A. Kooij 0—1. Aanvulling raadsagenda Aan de raadsagenda is als punt 28 gevoegd: Voorstel inzake het in gebruik geven als speeltuin van het thans als speelweide te Aarlanderveen dienst di de terrein, het aankopen van een terrein voor een nieuwe speelweide en het be schikbaar stellen van het voor een en ander nodige krediet. Tienjarig meisje verongelukt Op de Provinciale weg tussen Leimui len en de Ringvaart is de tienjarige Geertje van Tol van de Leimuiderdijk te Burgerveen gistermiddag door een auto aangereden. Het meisje werd zodanig het hoofd gewond, dat het vrijwel onmiddellijk overleed. Het ongeluk gebeurde, toen het kind bij het spelen plotseling de weg overstak. Vrachtwagen week niet uit voor autobus In de Dorpsstraat botste een autobus van de firma Maarse en Kroon tegen vrachtwagen van de firma Lefeber uit Leiden. Laatste auto reed niet rechts van eg en week ook niet uit voor de bus. De buschauffeur bleef niets anders over dan op het trottoir uit te wijken, maar kon niet voorkomen, dat de gehele lin kerzijde van zijn wagen door de vracht auto flink werd beschadigd. Tegen de vrachtwagenbestuurder is pro- es-verbaal opgemaakt. Burgerlijke stand Geboren: Herman Jozef, zoon van I 3. van der Jagt en M. Kuiper. Gehuwd: Antoni'us J. van der Laan Regina H. Hoogervorst. Op de eerste dag van het hoge Nederlandse bezoek aan Zwe den sloegen de Zweedse prin sessen met in haar midden kroonprins Carl Gustav val belangstelling het publiek gade, dat voor het paleis was samen gestroomd. Van links naar rechts prinses Margareta, kroonprins Carl Gustav, prin ses Desirée, prinses Birgitta en prinses Christina. WOUBRUGGE Hoger levenspeil van de plattelandsvrouiv Gisteravond vergaderde de afdeling Woubrugge van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen in de Rechtkamer van Het Oude Raedthuys. Mej. Brummelhuis, propagandiste van het Gezinsbegrotings- instituut te Rotterdam, sprak over „Ho ger levenspeil". Nadat de spreekster een interessante uiteenzetting gegeven had over het hogere levenspeil van nu, vestigde zij de aan dacht op koopkracht en aanbieding. Tus sen deze beide begrippen ligt een zekere spanning. Het is een kunst voor de huis vrouw, de juiste manier van besteden te vinden. Zij gaf hier op de flanellograaf verschillende aanwijzingen voor. Bij de bespreking kwam onder meer nog de afbetaling ter sprake. De presi dente, mevrouw van Wijk, dankte speciaal de heer Van der Velde, vertegenwoor diger van de coöperatieve boerenleenbank te Oude Wetering, door wiens bemidde ling deze avond wérd gegeven. Bij het huishoudelijke gedeelte werd onder meer de uitgaansdag besproken. Bejaardensociëteit In de zomermaanden zal eens pei maand voor de sociëteit van ouden van dagen een contactmiddag worden gehou den. De eerste middag is op 29 med. HAZERSWOUDE ging op reis i uur eerder dan andere jaren startten gistermorgen in Hazerswoude de vele bussen en particuliere auto's, die de 6teeds groeiende stroom van ouden dagen één dag door een deel van Nederland zouden voeren. Toen men met rondtocht afscheid van Hazerswoude had genomen, koerste men richting Rot terdam, vanwaar via de Maastunnel Bre da werd bereikt. In" het sprookjespark De Efteling bij Kaatsheuvel stond het diner reeds te wachten, dat na de koffie in Rotterdam zich goed liet smaken. Burgemeester L. J. den Hollander, die het grote convooi leidde, sprak hier de bejaarden toe en deze speech werd be antwoord door de heer C. A. van Dam. Nadat er nog door de heren Bos en van Vliet wa6 voorgedragen eè enkele ge lukstelegrammen waren verstuurd aan jubilerende bruidsparen, werd de heer Voortman door de burgemeester gehul digd vanwege zijn gouden arbeldsjubi- Na dit smakelijke en officiële program- ia werd een uitgebreid bezoek gebracht BENTHUIZEN Benthuizerpolder stelde polderlasten op f 28 In café Van Staalduinen vergaderden de stemgerechtigde ingelanden van de Benthuizer polder onder voorzitterschap m de heer Jos van Eijk. De laatste rekening van de Benthuizer- polders over 1956 werd met een batig sal do van f 1306,88 goedgekeurd. Dit 6aldo zal onder de daarvoor in aanmerking ko mende ingelanden worden verdeeld. De laatste rekening van de Droog gemaakte Gelderswoudsepolder werd goedgekeurd een nadelig saldo van f 756,91. Dit zal achteraf nog van de ingelanden wor den gevorderd. Zoals bekend zijn de Bent- huizerpolders en de Drooggemaakte Gel- derswoudse polder verenigd. De begro- voor de nieuwe polder voor 1957 werd vastgesteld met een totaal van .754,05. De polderlasten voor 1957 zijn vastgesteld op f 28 per hectare. Na de benoeming van een rekening- >mmi6Sie en enkele plaatevervangers kwam de verkiezing van een penning meester en secretaris aan de orde. Met grote meerderheid van stemmen werd besloten, oud-secretaris van de Benthui- zerpolders, de heer W. C. Diephout, te benoemen. De heer Diephout werd te- /en6 penningmeester. Emmabloemcollecte De Emmabloemcollecte (tuberculosebe strijding) heeft ruim 192 gulden opge bracht. Dit bedrag komt ten goede aan de van de plaatselijke Groene Kruis- afdeling. Brandweer De plaatselijke vrijwillige brandweer zal zaterdagmorgen in Hendrik Ido Ambacht aan de provinciale wedstrijden deelnemen. B.B. gaf De plaatselijke groep van de Bescher ming Bevolking heeft 22 overgemaakt ten bate van de Goed-Zo-actie. Burgerlijke stand GEBOREN: Willemijntje, dr v P Mets en A. de Knegt. ONDERTROUWD: Marinus v. d. Velde, 27 jr. en Hillegonda M. Bakker, 24 jr. aan de sprookjes tuin, die niet alleen kin deren in verrukking bleek te kunnen brengen. Op de terugreis werd in Zalt- bommel een broodmaaltijd gebruikt en rond half negen kon de drumband te Hazerswoude zijn welkomstmars inzetten. Voordat de bejaarden de auto's verlieten om hun avonturen in de huiselijke kring aan een uitgebreide beschouwing te on derwerpen, sprak burgemeester Den Hol lander dankwoorden aan allen, die deze geslaagde dag financieel en organisato risch mogelijk hadden gemaakt. en de middenstanders De Chr. middenstandsvereniging heeft dinsdag haar jaarlijkse uitgaansdag ge houden. Na het bijwonen van een bloe menveiling in Aalsmeer vertrok men naar Schiphol, waar men de koffie ge bruikte. Vervolgens reden de bussen naar Amsterdam, dat in de richting Gooi weer Grote consumptie van cultuurgrond moedelijk nog 25.000 ha cultuur grond moeten missen, Noordholland 17.000 ha. Voor ons hele land komt de te verwachten „consumptie" van cultuurgrond neer op 20 pet van wat Deze verwachting sprak de directeur van de Cultuurtechnische dienst, ir. S. Herweyer, gisteren uit in een rede voor de in Den Haag gehouden 177ste vergade ring van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Hij kwam hierbij tot de con clusie, dat de landbouw niet in 't gedrang behoeft te komen, mits alle technische, economische en mentale factoren, die produktie en afzet bepalen, doorlopend worden bestudeerd en geanalyseerd. De agrarische beroepsbevolking zal in 1980 tot ongeveer 7 procent zijn terugge lopen. Dit percentage zal in Noord- en Zuid-Holland nog kleiner zijn. Speciaal daar zal de economische arbeidsproduk- tiviteit tot het uiterste moeten worden opgevoerd. Het economisch rendement van de boer derij zal niet naar de hoogste produktie berekend kunnen worden, maar naar de produktie in verband met het bedrijfsplan en de daaraan ten grondslag liggende ar- beidsbezetting. Dit betekent goede ver kaveling en bereikbaarheid, alsmede het omvormen van ondoelmatige boerderijen. Ir. Herweyer zei, dat de mechanisatie een grotere vlucht zal moeten nemen. Het loonwerk, eerder dan het coöpera tieve werktuigenbezit, zal een voorname functie gaan vervullen. Samenwerking geboden De boeren zullen intensief moeten sa menwerken op het gebied van grondbe werking, vllegtuigenbespulfcing, produk- tenbewaring, enz. Ook de weidebouw zal grote verande ringen te zien geven. Het zelfkazen zal goeddeels verdwijnen. Het mechanisch De Nederlandse delegatie naar de veer tigste Internationale Arbeidsconferentie. welke op 5 juni te Genève begint, bestaat uit: de staatssecretaris van sociale zaken, dr. A. A. van Rhijn, prof. mr. J. J. M. der Ven te Utrecht, die de plaats in- rnt van dr J. G. Stokman, de heer A. G. Fennema en de heer H. Korte. Ver tegenwoordigers van het C.N.V. en de K. A.B. zullen de delegatie als adviseurs bij- verlaten werd. De lunch te Valkeveen werd gevolgd door een tocht langs Hil versum, Soestdijk, Amersfoort en Nij- kerk. Op het landgoed De Hoge Veluwe werd de thee gebruikt en voordat de auto'6 weer koers zetten naar Hazers woude dineerde het gezelschap in De Bilt. Op 1 juni gaan ze weer op pad, de hengelaars. Er zijn snoekers, peur ders, spinners, werpers, fuikers en hoe ze nog meer mogen heten. Ze hebben er allemaal hun plezier van. Het staat echter te bezien of ze er zo volledig in opgaan met hart en ziel zoals deze jochieszij doen het immers niet voor de „poes, de pan of de sport". Nee, wanneer u ze gadeslaat zult u net als onze fotograaf tot de overtuiging komen: dit zijn toekomstige biologen. melken, in 1956 driemaal meer toegenomen dan in voorafgaande jaren (in Friesland zelfs achtmaal meer gaat met door loopstal het melken van vijftien koeien per uur door één man mogelijk maken. Het loonmelken met afvoer per tankwagen zal de arbeid op de boerderij verminderen. Ir. Herweyer zei van oordeel te zijn. dat het westelijke tuinbouwgebied ge spaard moet blijven in zijn logische eco nomische situering. Er is naar de mening van ir. Herweyer geen reden tot somberheid over de toe komst van de landbouw als men met de tijd meegaat Adelheid van der Most naar Londen DE (Van onze T.V.-redacteur) ,E TALENTVOLLE actrice Adelheid van der Most (21), die onlangs der hoofdrollen speelde in het stuk Carambole, dat door de V.P.R.O.-televisie op het scherm is gebracht, krijgt dezer dagen de kans van haar leven. Vandaag is zij namelijk naar Londen vertrokken voor de repetities van het stuk „Intermezzo", dat op 8 juni door de Engelse (commerciële) televisieorganisatie I.T.A. op het scherm zal worden ge- zodanig, dat hij haar een contract ter te kening aanbood. „Pas toen ik het zwart op wit zag staan, wist ik, dat het geen droom was." vertelde Adelheid ons. Zij is, zoals gezegd, voor de repetities vandaag naar Londen vertrokken. Over veertien dagen zullen de talloze Engelse kijkers kunnen zien. wat Dixon zich her innerde en wat Vance ontdekte, toen hij Adelheid van der Most naar Londen in viteerde. Adelheid van der Most maakt nu deel uit van de Nederlandse Comedie. Voor dien speelde zij twee jaar bij de Haagse Comedie. waar zij o.m. de rol van Lotus Blossom vertolkte in het stuk „Theehuis voor Tobiki". Zij heeft ook een rol in de nieuwe Nederlandse film, die gewijd is aan het leven van Anthony Fokker. De aanleiding hiertoe speelde zich ruim een maand geleden af, toen V.P.R.O. glsseur Jack Dixon voor een werkbezoek in Londen vertoefde. Dennis Vance, dra ma-supervisor van de I.T.A., een van d collega's, die hij nog kende van de B.B.C. televisie, waar Vance vroeger werkte, ver :1de hem, dat hij bezig was met de voor bereidingen van „Intermezzo", maar moei Ijjkheden had met de rolbezetting ervan Men zal zich herinneren, dat toen inder tijd de film werd gemaakt Ingrid Bergman Leslie Howard er de hoofdrollen in speelden. Er moest een „buitenlands" meisje in spelen; het werd Ingrid Berg- eerste grote rol en een, die haar be roemd maakte. Vance had nu de manne lijke hoofdrol in het stuk toebedeeld aan Ronald Howard, de zoon van de in de oorlog omgekomen Leslie Howard, maar de rol van de buitenlandse had hij nog steeds niemand gevonden. Jack Dixon herinnerde zich, geïnspi reerd door de typebeschrijving van Van- de actrice die een flinke rol had ge speeld in het door hem geregisseerde Ca rambole, enkele weken eerder. Hij ver telde zijn Engelse college van haar Contract Daaruit resulteerde, toen Dixon weer i Holland was teruggekeerd, een brief wisseling tussen Adelheid van der Most de Engelse televisieregisseur, die haar ir een auditie uitnodigde. De talenten de Hollandse actrice bevielen hem Zilveren-Molentoernooi voor LFC Ondanks een belangrijk technisch wicht en een grote veldmeerderheid is Scheveningen H.S. er gisteravond niet In geslaagd een ijverig en verdedigend sterk spelend L.F.C. tot overgave te dwingen. De zo begeerde fraaie Zilveren Molen kwam daardoor in het bezit van het elf tal van de organiserende vereniging. Reeds dadelijk toonde Scheveningen H.S. zijn superioriteit. Door een hechter ploegverband en een betere spelopvatting schiepen de gasten zich vele kansen, die echter door een slechte, afwerking geen resultaat opleverden. In strijd met de krachtsverhouding nam L.F.C. op ver- Studenten stichten zeilschool Teneinde het bouwfonds voor een grootscheepse restauratie van de studen tensociëteit „Phoenix" in Delft te ver stevigen, hebben de leden van het Delfts studentencorps de zeilschool „De Brielse Maas" in Brielle gesticht. Deze school is gehuisvest In het Chr. Recreatie- en Con- tingswallen van een oud fort is gelegen, tingswallen van een oud fort isgelegen. Doordat het D.S.C. onder zijn leden veel zeilers telt kan het uit eigen kring over instructeurs en materieel beschikken. In de cursussen, die op 30 juni beginnen en gedurende acht weken zullen worden ge geven (elke cursus duurt een week), zul len op de dag praktische lessen worden gegeven; de avonden zullen worden be nut voor lessen in theorie en navigatie. Voorts zal aan de middelbare scholieren onder de cursisten, die voor het eind examen staan en plannen hebben om aan hogeschool of universiteit te gaan stude ren, door hoogleraren en studenten voor lichting worden gegeven over de studie en het studentenleven. Tennis Sterk bezet toernooi te Noordwijk De Kon. Ned. lawntennisbond i6 erin geslaagd sterke spelers en speelsters naar Noordwijk te krijgen waar van 5 tot 10 juni de internationale kampioenschappen van Nederland worden gehouden. Zo zul len bij de dames de winnares 1953, de Amerikaanse Dorothy Knode, de Belgi sche Christiane Mercelis, de Amerikaan se Darlene Hard en de Mexicaanse zus ters Ramirez en mej. Reyes op de banen verschijnen. Drobny (Egypte), Tose en Kenedy (beiden Australië), Stewart en Schwartz (beiden Amerika) en Facchini (Italië) hebben toegezegd aan bovenge noemde wedstrijden deel te nemen bestaat nog een kans, dat men op buitenlandse spelers en 6peel6ters beslag kan leggen. Voorts zullen de sterkste Ne derlandse dames en heren op de lijsten voorkomen. Voetbal flitsen 9 Michael Alex Schwartz is door de KNVB gecontracteerd als bondstrainer. Hij was de laatste jaren trainer van Rot- Weiss uit Essen en zal in ons land de supervisie krijgen over het Ned. elftal, maar ook over de jeugd-, amateur- en zaterdagelftallen. De samenstelling van de vertegenwoordigende elftallen zal eveneens zijn werk zijn, zodat het instituut Keuzecommissie, waarvan twee leden kort geleden zijn geschorst, zal verdwijnen. De kampioen van Nederland Ajax uit Amsterdam heeft gisteravond met 21 verloren van de Engelse tweede divisie club Sheffield United. 9 Sportclub Enschede heeft gisteravond de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse vereniging Stuttgarter Kickers met 31 gewonnen 9 Voor het wereldkampioenschap voet bal zijn in de voorronden gisteravond twee wedstrijden gespeeld. Schotland won in Stuttgart met 31 van West- Duitsland en Noorwegen verloor in Oslo met 2—1 van Bulgarije. rassende wijze een voorsprong door een doelpunt van v. Kampen. Wel maakte IJspelder kort voor de rust voor S.H.S. gelijk, maar enkele minuten later hielp v. Kampen L.F.C. opnieuw aan een voor sprong: 21. Na de hervatting was S.H.8. weer duidelijk het sterkst, maar de schot- vaardigheid bleek niet groot. Lat en paal stonden eveneens ln de weg. B(J één der weinig talrijke L.F.C.-aanval- len wist de thuisclub de voorsprong door v. d. Heijden selfs te vergroten: 3—1. Een uiterst fel slotoffensief van S.H.S. leverde kort voor het einde nog een tegenpunt op. Wim Zwarts kogelde via de lat de bal achter Seller: 32. Verder liet L.F.C. het echter niet komen. De Leidse verdediging hield de laatste minu ten met inspanning van ail* krachten, stand. Van Scheltinga won opnieuw in Dublin De Nederlander Van Scheltinga doet het steeds beter in het zoneschaaktoer nooi in Dublin. In de negende ronde ver sloeg hij de Portugees Durao, waardoor hij op de ranglijst naar de zevende plaats steeg en Durao. die thans de elfde plaats inneemt, voorbjjstevende. Pachman (Tsjechoslowakije) heeft nog steeds de leiding. Door zijn partij tegen Alexander (Engeland) slechts tot remise te brengen, boekte hij zijn eerste halve verllespunt. Benko (Hongarije) won Walther (Zwitserland), zodat het pun- tenverschil tussen de Tsjech en de Hon gaar tot een half is gereduceerd. Na de negende ronde is de stand: 1 Pachman 844 pt, 2 Benko 8 pt, 3 en 4 Gligoric en Schmidt 644 pt, 5 Alexander 6 pt, 6 Gustolisi 5 pt en 1 afgebr. partij, 7 Van Scheltinga 444 pt, 8, 9 en 10 Fair- hurst, Plater en Sternborg 4 pt en 1 af gebr. partij, 11 Durao 4 pt, 12 Llado 344 pt en 1 afgebr. partij, 13 en 14 Dunkel- blum en Walther 344 pt, 15 Dreyer 2 pt en 1 afgebr. partij, 16 Catozzi 144 pt en 1 afgebr. partij, 17 Conrady 1 pt en 1 afgebr. partij, 17 Conrady 1 pt en 1 afgebr. partij en 18 O'Sullivan 1 pt. In het Oosteuropees zoneschaaktoernooi, dat in Sofia wordt gespeeld, hebben Filip (Tsjechoslowakije) en Pfeiffer (Oost- Duitsland) samen met 6 punten de lei ding, gevolgd door Matanovic (Zuid- Slavië), Miti Telu (Roemenië), Sliwa (Polen) en Szilagy (Hongarije), elk met 544 punt. Lot der Hongaarse vluchtelingen Van de 31.000 Hongaarse vluchtelingen, die nog ln Oostenrijk zijn, zullen er waar schijnlijk aan het einde van het jaar nog 8000 a 10.000 achter zijn gebleven. De meesten van hen wensen in Oostenrijk te blijven. Totaal zijn 6000 Hongaren naar hun vaderland teruggekeerd. Turkije heeft 23 Hongaren naar hun land teruggezonden via Bulgarije. Zij wor den beschuldigd van subversieve activi- j telten. Nog zeventien zouden voor terug zending in aanmerking komen. Turkije heeft in totaal 500 vluchtelingen opgeno- Bij opstand in Hongarije kwamen 2700 mensen oin In Boedapest is officieel bekend ge- maakt, dat bij de opstand in oktober van het vorige jaar 2700 personen om het leven z(jn gekomen. Alleen al in Boeda pest verloren 1945 mensen het leven. Naar schatting werden in die tijd 20.000 gewonden in siekenhnizen behandeld. Zuid-Holland Noord Districtstwaalftal samengesteld Gisteren werd op het Tonego-terrein in Den Haag de laatste selectie-wedstrijd gespeeld voor de vorming van het dis- trictstwaalftal Zuid-Holland Noord. De strijd ging tussen een Haags-Delftse combinatie en een Lelds twaalftal. Deze overigens onbelangrijke wedstrijd werd door Leiden met 63 verloren. Het districtstwaalftal, dat woensdag te Delft de strijd zal aanbinden met hel districtstwaalftal van Zuid-Holland Zuid werd als volgt samengesteld: Aanval: dame6 Buikema en Hagoorl (belden VES); heren G. Heemskerk en P. Ketting (bedden Excelsior); Midden, dames C. de Zoete-v. d. Pol (VES) en J v. Rij (Fiks); heren K. Favier (Pernix) er W. Pronk (VES); Verdediging: damet Feijge (Excelsior) en v. d. Sloot (DES) heren P. v. d. Eijk (DES) en J. Ruys (Ex celsior); Reserves: mevr. I. Favier-d« Gelderen (Pernix) en Jac. Roon (Ijsvo gels). Ned. honkballers verloren Het Ned. honkbalteam heeft gister avond in Haarlem een 64 nederlaag ge leden tegen „Hanau Locomotives", d« j Amerikaanse legerploeg uit Duitsland De wedstrijd duurde zeven Innings. In verband met het 25-Jarlg bestaan van de voetbalvereniging „Rouwkoop" te Voorschoten organiseerde deze eniging een klein toernooi, waarin ARC 1 uit Alphen aan den R(jn, Lugdunum 1 uit Leiden en Wassenaar 1 elkaar in een halve competitie ontmoeten. Gisteravond werd de eerste wedstrijd gespeeld tussen ARC en Lugdunum en de Alphenaren behaalden een forse overwin ning. Toegegeven, de Leidse zondags- tweedekl8sser heeft door overgang naar het betaalde voetbal van enkele spelers aan kracht ingeboet, maar er waren toch nog wel 5 i 6 spelers uit het oude elftal van de partij; ook ARC had enkele In vallers, o.a. voor de rust voor rechts buiten Den Hoed, die in Voorschoten bij een ongeval was betrokken. Wel kwam hij na de rust bepleisterd ln het veld. maar de schrik zat hem toch blijkbaar in de benen. In de eerste helfl vooral speelde ARC, met wind tegen, een prima wedstrijd, met rechtsbinnen Boogaard als uitblinker, terwijl ook Last het de Leidse stopper Hoekstra zeer lastig maakte. Na 7 minu ten werd het 1—0 door Boogaard, die eei vrije trap van buiten het strafschopgeöie» steenhard inschoot. Lugdunum kwam toei wel tot aardige aanvallen, maar de Al i phense achterhoede, waarin Bos excel i leerde, was onvermurwbaar en doelma; i v. d. Mark kreeg vrijwel geen bal t verwerken. Nadat Last na goed werk eens tegen d paal had geschoten, won hij weer ee duel; zijn schot werd half door de doei man gekeerd en de bal zou naast gerol zijn, maar nog juist wist linksbuite Verwoerdt hem in het lege doel te plaat sen, 20. En 5 minuten voor de rust wa het Leo Oosterloo die met een kopb; uit een voorzet van rechtsbuiten Van de Linden doelman Erades voor de derd maal passeerde. Rust 30. Na de rust was ARC met wind in d rug heer en meester. Men wilde h« echter te mooi doen en zo was de strij veel minder aantrekkelijk. Boogaar slaagde er nog in de stand op 40 t brengen. Volgende week dinsdag ontmoet AR eveneens te Voorschoten de tweede klasser Wassenaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9