Classis Leiden vóór nauwere gemeenschap met Lutheranen Gillette Rocket L 4-50 Gillette Agenda voor Leiden Indruk overal van poppenspelzoals dit werd en wordt gespeeld Qtyüeda. NIEUWfc LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 23 MEI 1957 Verhouding Hervormde Kerk-Lutherse Kerk Samengaan van beslistheid en verdraagzaamheid noodzakelijk n ISTEREN vergaderde de classis Leiden van de Hervormde Kerk in het Zendingshuis te Oegstgeest. Een wijziging van de kerkorde heeft een groot deel van de beraadslagingen beheerst. Het ging namelijk i de gemeenschap tussen de Hervormde Kerk en de Evangelisch Lutherse Kerk in het Koninkrijk der NeSerlanden. Nadat de punten van verschil tussen de beide Kerken naar voren waren gebracht en lange tijd was gediscussieerd, werden de voorgestelde wijzigingen met drie stemmen tegen aanvaard. De praeses van de classis, ds. D. J. Vossers, oiteerde in zijn openingswoord de Engelse schrijver Chesterton, die heeft gezegd, dat er voor de wagen een Christen twee paarden gespannen moeten zijn, namelijk beslistheid en draagzaamheid. Bij tal van Christen echter één paard op hol: bij sommigen de beslistheid, bij anderen de verdraagz: heid. Paulus heeft deze twee punten ten te handhaven. Ü6. Vossere meende, dat voor de wagen van de Hervormde Kerk eveneens paarden zijn gespannen. De Zwinglibond ziet te veel beslistheid in de leiding de 6ynode en uiterst rechts is ontevreden, omdat men in de Kerk teveel de geest van verdraagzaamheid meent te ontdekken. Ook de overeenstemming met de Luther se Kerk zal voor de één te verdraagzaam en voor de ander te beslist zijn. De blijd schap over de ontmoeting zal echter moe. ten overheersen. T oelichting In de middagvergadering hi^ld ds. J. J Meuzelaar uit Noordwijk Binnen een in leiding over de punten van verschil en d< punten van overeenkomst tussen de Lu therse en de Hervormde Kerk. Beide ker ken belijden, dat als kenmerk van di ware Kerk van Christus hebben te gel den de zuivere prediking van het Evan gelie en de zuivere bediening van de sa cramenten. De Lutherse Kerk kent d« tucht over leer en leven; de Hervormde Kerk kent de tucht als middel ter waring van de reinheid van de bediening des Woords en die der sacramenten. Zij zegt, dat de eerste twee kenmerken van de ware Kerk behoren tot het wezen van de Kerk. terwijl het kenmerk van de tucht behoort tot het wèlwezen van de Kerk. Beide Kerken belijden, dat de Heer dn Z(jn Gemeente aanwezig is; èn in en door de bediening van de sacra menten. Het sacrament met z(jn stof felijke elementen onderstreept de vleeswording van het Woord. Het Hei lig Avondmaal predikt nadrukkelijk dit wordt door beide Kerken be leden dat de gelovigen hun heil bul ten zichzelf in Jezus Christus zoeken. V er schillen Beide Kerken belijden, dat Christus in en door het sacrament werkelijk tegen woordig is. De Lutheranen vragen nu aan de Calvinisten, in hoeverre dezen thans nog zondag 18, antwoord 47 van de Cate chismus voor hun rekening nemen. De Calvinisten vragen aan de Lutheranen in hoeverre een alomtegenwoordige mense lijke natuur van Christus niet in feite een opheffing van de vleeswording betekent. Naar Luthers inzicht is de tegenwoor digheid van Christus in het Heilig Avond maal onafhankelijk van het geloof, zowel van degene die het bedient, als van hem, die het ontvangt. Daarentegen belijdt de Hervormde Kerk. dat men alléén door het geloof het ware lichaam en bloed van Christus kan ontvangen. Bespreking Nadat ds. Meuzelaar nog enkele opmer kingen had gemaakt over de doop, omdat ook hierin enkele punten van verschil tussen de beide Kerken naar voren ko men, werd met de bespreking begonnen, waaraan werd deelgenomen door de pre dikanten Groot en Kloek uit Leiden, Van der Kooij uit Noorden, Mackaaij uit KANTOORMACHINES Demmewe Haarlemmerstraat 184 Telef 21400 Leidse etaleurs sloten zich aan bij genootschap Gisteravond is In Zomerzorg een Leidse afdeling opgericht van Het genootschap ter bevordering van de etalagckunde. Men stelt zich ten doel de bevordering van een betere vakopleiding voor etaleurs en de corateurs. Door middel van lezingen, ex cursies en demonstraties kunnen bepaalde contacten worden gelegd en kan belang stelling worden gekweekt. De heer A. Kayser sprak over de sa menwerking met buitenlandse genoot schappen. Nederland staat wat de etalage- kunde betreft ver bij andere landen ten achter. De heer Kayser vestigde de aan dacht op het uitwisselingssysteem, waar door etaleurs uit verschillende landen voor een jaar met elkaar van betrekking kunnen ruilen. De heer G. Wolf gaf een beschouwing over de culturele en economische aspec ten van het beroep. In het voorlopige bestuur van de afde ling Leiden hebben zitting de heren P H. Reehsteiner, A. Ficker en H. J. de Vroede, respectievelijk als voorzitter, se cretaris en penningmeester. Oegstgeest en Meuzelaar uit Noordwijk Binnen en de ouderlingen Mulder Leiden en Jonker uit Katwijk aan Tevoren was aandachtig geluisterd i hetgeen de praeses had opgemerkt in band met het overlijden van ds. J. Schin kel uit Woubrugge. Een woord van wel kom werd gericht tot ds. G. Koerselman uit Koudekerk aan den Rijn en ds J F Roth uit Hoogmade Zending De heer Mulder uit Oegstgeest bracht verslag uit van de arbeid van de classi- cale zendingscommissie. De opbrengst van collecten en giften is iets beneden de ver wachting gebleven. Men gaf het advies ook een collecte lang de huizen te hou den. Het komt namelijk veel voor, dat mensen die niét regelmatig ter kerke gaan, toch wel bereid zijn hun gave voor het zendingswerk te geven. In het verslag, dat mevrouw Hon- nef-Bender uitbracht over de arbeid van het classicale jeugdwerk, maakte zij de opmerking, dat dit werk maar al te vaak een bescheiden plaats in neemt op de agenda van de classicale vergaderingen. Men moet proberen bjj de jeugd meer belangstelling te wekken voor de activiteiten in de Kerk. In september zal in Oegstgeest Ds P Kloek sprak over de Kerkedag 1958. Hij stelde de vraag, of de gemeente bereid zijn een werkzaam aandeel te n< men in de voorbereiding van een kerk« dag voor de classis Leiden, die volgend jaar Hemelvaartsdag of Tweede Pinkt dag zou kunnen worden gehouden. Ook de medewerking van de gemeenteleder is noodzakelijk voor het slagen van eer dergelijke dag. De afgevaardigden zuli- len deze vragen aan hun kerkeraad voor- Verkiezingen Bij de verkiezingen werd ds. P. A feber uit Alphen aan den Rijn gekozen als afgevaardigde tertius naar de Getie^ rale Synode. Als leden van het breed-moderamer van de classicale vergadering werden aam gewezen de ouderlingen-kerkvoogd L Eijkelenboom uit Rijnsaterwoude. C. Reij- laaredam uit Leiderdorp en J. J. West maas uit Alphen aan den Rijn; als diake nen: J van Rijn uit Woubrugge. N. J de Graaf uit Hoogmade en L. Kool uit Zevenhoven; als ouderlingen: L. R. Kui per uit Alphen aan den Rijn; J. van Vliet uit Koudekerk aan den Rijn en C. van Luit uit Oude Wetering; tweede vi ture: P. J Kleiwegt uit Noordwijk Zee, H. Flinterman uit Katwijk aan P. Haasnoot aan Katwijk aan Rijn. Tot leden van de provinciale kerki gadering werden benoemd d6. P. Kloek uit Leiden en ds. E. Saraber uit Voorschoten. De heer E. B te Bokholt uit Voorhout werd lid van de commissie voor het op en de classicale commissie voor het jeugdwerk onderging een uitbreiding door de benoeming van mejuffrouw M. H. Turion uit Voorschoten, C. van der Tuin uit Leiden en D. Blom uit Alphen in den Rijn. De vergadering werd bijgewoond door i predikanten, 28 ouderlingen, 4 diake- *n en 3 ouderlingen-kerkvoogd. Ouderavond Hervormde school Van Vollenhovenkade TN DE AULA van de Hervormde u.l.o.-school aan de Asserstraat werd gisteren de ouderavond gehouden-van de Hervormde lagere school aan de Van Vollenhovenkade, de Prinses-Ireneschool. Het hoofd, de heer Koster, verwelkomde de talrijke aanwezigen, in het bijzonder de heer Huijgens, hoofd van de Hervormde school voor buitengewoon lager onder wijs aan het Plantsoen. Aan deze avond werkten leerlingen van de school mee met voordrachten, zang en fluitspel. Een leerling uit de zesde klas bracht een sonate van Beethoven ten gehore. Voor de pauze sprak de heer Huijgens irer het b.l.o. en zijn leerlingen. Hij constateerde, dat over het b.l.o.-kind in de regel wordt gepraat als over het af- ijkende en ook wel het achterlijke kind. De heer Huijgens sprak de hoop uit. dat nog eens vriendelijk en redelijk over de kinderen van het b.l.o. zal gaan den ken. Hij ging nader in op de moeilijkhe- van het moeilijk lerende kind en de mogelijkheden, die het onderwijs voor deze kinderen van ons volk biedt. heer Koster belichtte enkele as- n van de school Van Vollenhoven kade. Hij zette uiteen, wat een oplei dingsschool eigenlijk is, Op deze school t wat moeilijker dan op. een gewone school, vooral de vakken rekenen, taal. iardrijkskunde en geschiedenis. Het is tiet zo. dat elk kind naar een opleidings school moet. In het algemeen geldt het ts: geef uw kind de kans. zich te ontwikkelen. Het hoofd der school wees erop, dat het huiswerk matig dient te zijn. De hoofdzaak is. wat er in de school van gemaakt wordt. Men moet het kind niet te veel aan de huiselijke sfeer onttrekken door het huiswerk cursussen te doen volgen. Het bezoek aan jeugdverenigingen en het nemen van muzieklessen dienen te worden beperkt. Doet men dat niet, dan is het kind op school vermoeid. Laat het kind niet op de fiets naar ichool komen, als het dichtbij woont. Dit met het oog op de heperkte ruimte. De heer Koster deed ook een beroep op de ouders voot extra schoolgeld. Hij bracht Avondtochten van De Stalen Band De ontwikkelings- en ontspanningsver eniging van H.C.W. en N.E.M. „De Stalen Band" heeft de traditionele avondwan deltochten gehouden. Ze werden door het fraaie weer en door de deelneming van lim 600 tippelaars een groot succes. Er werd gelopen over afstanden van 10. 12M, 15 en 20 kilometer rondom Lei den. Er werden prijzen uitgereikt aan in dividuele deelnemers en aan de volgende groepen: Amicitia, Katwijk (11 deelne mers); K.J.B., Noordwijk (12); Veteranen- »n Leiden (12); De Zwervers, Voor schoten (16); DOS, Noordwijk (11); Herv school, Leiderdorp (24 25); DVT, Voor hout (19); DSB-jeugdgroep. Leiden (18): Leidse Houtschool, Leiden (25); Martha- Stichting, Alphen (43 15); MOC, Voor schoten (16). Het waren tochten, waar DSB met plezier aan kan terug denken. Promoties in Leiden PRISMA- het veilige horloge r f63.- tevens de uitbreiding van de school t sprake, alsmede de handenarbeid en h onderwijs door middel van projectie i film. Aan het eind van de avond werdt nog een aantal kleurendia's vertoond. Een nieuwe lente een nieuwe Dat frisse voorjaarsgevoel krijgt U als U zich scheert met een nieuwe Gillette. Doe Uw oude apparaat weg. Neem een Gillette Rocket, waarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheen de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, avonds i voor super - snel scheren Tragisch en komisch tegelijk Troosteloos concert door het London Opera Ensemble WIJ KUNNEN NIET BEVROEDEN, wat het London Opera Ensemble heeft bewogen een tournee door Nederland te ondernemen, we weten trouwens ook niets omtrentJLe reputatie, die dit gezelschap in Engeland geniet; nu heeft de opera-kunst in Nederland nooit bijzonder gebloeid al komt daarin de laatste jaren wel verbetering, in elk geval hebben de drie vocalisten waaruit bovengenoemd ensemble bestaat, het Nederlandse pu bliek wel erg laag aangeslagen, toen ze meenden, dat hun „kunst" hier weerklank zou vinden. Indien het de bedoeling was geweest in navolging van de 18de eeuwse gar's opera" een parodie te leveren op d* door een bepaald publiek nog altijd be wonderde belcanto-trucjes bijvoor beeld de snerpende kreten, smeltend* haaltjes, hartverscheurende snikken dan zou deze avond een opzienbarende ge beurtenis zijn geweest. Het tragische was evenwel, dat de certgevers het serieus meenden laatste bleek wel uit de keuze der en ensembles, alle bekende doch op zich zelf waardevolle fragmenten uit opera' van Mozart, Rossini, Verdi, Smetana. Bi zet, Gounod, Puccini en Leoncavallo. Hoewel dergelijke opera-potpourri- concerten geen aanbeveling verdienen en gelukkig ten onzen» ook wel gro tendeels tot het verleden behoren, zou er van dit programma wel iets te ma ken zijn geweest, als de zangers ook nog over zangkunst hadden beschikt, doch helaas die ontbrak en zal er ook wel nooit zijn geweest. Weliswaar onthielden Edith Joyce, Ro bert Pearson en Alan Pearson ons geen en was hun intonatie over het al gemeen niet eens zo gek, doch da; ook alles gezegd. De sopraan Edith Joyce heeft misschien betere tijden ge kend, haar volume en stembereik wijzen Leidse filatelisten vergaderden Gisteravond hield de Leidse vereniging in Postzegelverzamelaars in de Kleine Burcht haar maandelijkse bijeenkomst. Voorzitter D. J. Meiboom bracht verslag sn de jaarvergadering van d»- lande lijke filatellstcnbond, waar onze stadge noot, dc heer J. A. D. Kraaienbrink, met lezing over de zogenaamde roizegels de eerste prijs heeft gewonnen. Aan de hand van dia's vertelde de heer J. C. Schafer hierna de postgeschiedenis Israël. Hij ging terug tot aan de Bij belse tijd. toen men nog kleitafeltjcs en papyrusrollen als postpapier gebruikte, e tarieven waren schrikbarend hoog. Hoewel in de vijftiende en zestiende ïuw al werd gestempeld, verschenen de ;rste echte postzegels echter pas in 1850 Het land 9tond toen onder de Turkse heer schappij. hetgeen ook uit de betrokken zegels^ duidelijk blijkt. Sedert het uitroepen van de zelfstan digheid van Israël in 1948 is een interes sante reeks van postzegels verschenen De afbeeldingen zijn meestal geïnspireerd door verhalen uit het Oude Testament. Maar ook de Jaffa-sinaasappels zijn niet Donderdag Prediker, 7.30 uur: bazaar Leidse mondacc. vereniging Crescendo, Van der Werfpark, 8 uur: openlucht- Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Ambon- avond voor jongeren. Burcht, 8 uur: centrale het jeugdwerk van de Leidse Hervormde Gemeente, opening door ds. J. N. de Rui ter, optreden van K. en G. en vertoning (Advertentie) ECHTE ZEIS-IKON CAMERA'S CONTINA I lens Novar 3,! van 183,— voor CONTINA II, lens Novar met ingebouwde belich- tingsmeter van 255,- v 156,- ƒ217,- Foto-Ciné )AN WOLFSLAG Brcestraat 123 Co. Stadhuis. Tel. 21851 Haarlemmerstraat 102 Naast Bata Telefoon 32778 Mens en miniatuur in Volkenkunde Niet alleen maar leuk, doch ook weergave van het leven \TAN HEDEN AF is in het rijksmuseum voor Volkenkunde een tentoon- stelling te zien, getiteld Mens en miniatuur. Deze expositie, die is bedoeld als zomertentoonstelling en waarvoor men vooral hoopt op de belangstelling van de jeugd, wil een indruk geven van het poppenspel, zoals dat over de hele wereld werd en nog wordt gespeeld. Men wil er de bezoekers bij bepalen, dat het spel met poppen niet uitsluitend werd aan gewend als volksvermaak, als grappig zonder meer, maar dat het door de tijden heen een weergave is geweest van het menselijk leven, van mense lijke zwakheden, van vreugde en van verdriet. De tentoonstelling heeft veel werk met zich gebracht, zo vertelde gistermiddag dr. P. H Pott, directeur van het museum. Behalve het materiaal dat het museum zelf rijk is, moest worden geleend van particulieren en van musea in Frankrijk, Duitsland en België. Het vervoer ver oorzaakte nogal wat moeilijkheden. En bij het aanbrengen van schimmenspelen deden zich technische en verliohtings- problemen voor. In het zo levendig mogelijk opstellen van het materiaal is men volledig ge slaagd. De organisator, de heer Gan Tjiang Tek, conservator van de afdeling China, plaatste de poppen niet afzonder lijk, maar zó, dat ze handelend optreden in het décor waarin ze thuishoren. Voor zover er geen achtergrond mogelijk was, werden ze toch zodanig neergezet, dat een levensmoment wordt weergegeven. De poppen hebben veelal een eigen karakter, de hoofdfiguren in ieder geval; het is nodig, dat ze voor zichzelf spre ken door hun uiterlijk, hun kleding, maar ook door het voldoen aan een bepaald gedrag. De speler geeft weliswaar in het poppenspel zijn gevoelens weer, maar hij doet dit uitsluitend door middel van zijn poppen, hij zélf moet op de achtergrond blijven; het publiek mag zich zijn aan wezigheid tijdens de vertoning niet be wust zijn. Hóe belangrijk de pop op zichzelf ook is, men dient in het oog te houden, dat het gaat om het samenspel. In het ver leden werden menselijke conflicten uitge beeld of sociale en politieke wantoestan den gehekeld. Voorts wendde men het poppenspel wel aan als pedagogisch of moraliserend hulpmiddel in de samen leving. De strijd tussen goed en kwaad werd erin uitgestreden, of de grondsla gen van de maatschappij of de godsdienst aan het volk voorgehouden. In sommige landen ging van opvoeringen, waarin mythologische figuren of bovennatuur lijke wezens optraden, een magisch- religieuze invloed uit. Dikwijls gingen deze voorstellingen gepaard met rituele handelingen, die het sacrale karakter verhoogden. Het afwijken van de realiteit, een wezenlijk element van het poppen spel laat de mogelijkheid open voor het karikaturale. Juist daardoor kan de speler In zijn spel datgene zeggen, dat hem op een andere wijze niet ongestraft zou zijn toegestaan. Zo kan men bijvoorbeeld op de tentoonstel ling de drie helden tegenkomen, die zijn ontleend aan een Chinese schel menroman en die In tijden van poli tieke druk bijzonder geliefd waren. Naast taferelen uit de wajangspelen en de schimmenspelen van China treft men ook als Hollands schim menspel De moord van Raamsdonk Het Oosten heeft dikwijls stof gevon den voor poppenspelen in heldendichten of oude verhalen. Vooral China is met fraaie scènes vertegenwoordigd. De Hol landse Jan Klaassen, waarmee de ten toonstelling opent, heeft zijn tegenhanger in de Duitse Kasperl en de Pulcinella van Italië, afkomstig uit de Commedia dell' Arte, evenals de droevige Pierrot en Donna Clara. Ontleend aan het Roelantslied werd de Orlando (Roeland, één van de paladijnen van Karei de Grote in de strijd tegen de Saracenen), een.belangrijke poppenfiguur in Sicilië. Engeland heeft zijn beroemde poppenspelfiguren in Punch en Judy en Parijs en Lyon in Guignol, Gafron en Madelon. Antwerpen is aanwezig in dc voddebalen van de Poesjenellenkelder. daarbij gebruik maken van een bepaalde techniek, waardoor de menselijke bewe gingen worden nagebootst. De handpop pen en de marionetten zijn in ons land wel het meest bekend. Behalve deze laat de tentoonstelling ook andere constructies zien, zoals de enkelvoudig gelede pop, die zich vrij star voortbeweegt, de stok- pop en de snaarpop. Vooral voor de jeugd is dit belang rijk. Aan deze tentoonstelling is na melijk een wedstrijd verbonden voor middelbare scholieren, leerlingen van het l.o. en voor jeugdorgani saties. Het is de bedoeling, dat men in groepsverband een spel (eigen fantasie, vrij of naar een bestaand motief, verhaal of sprookje) opvoert met eigengemaakt materiaal. Het zal aan het oordeel van een deskundige jury worden onderworpen. Degenen die zich voor 10 juni opgeven, hebben zo vaak zij dit wensen gratis toe gang tot de tentoonstelling en kunnen vragen stellen over de expositie. Ook be staat voor de jeugd de mogelijkheid in groepsverband een spel te zien opvoeren. De tentoonstelling zal tot oktober ge opend zijn. Op 13 juni wordt voor de NC.R.V.-televisie in een kunstrubriek de aandacht voor de expositie gevraagd. Een groepje middelbare scholieren, dat door dr. G. D. van Wengen, medewerker aan de educatieve afdeling, voor het gamelanspel is opgeleid, zal aan deze uitzending medewerking verlenen. van film „Kinderen voor de rechter' Zoölogisch laboratorium, 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging, demonstraties. Rijnsburgerweg 70, 8.30 uur: Ver. be strijding t.b.c., ledenvergadering. Vrijdag Prediker, 2 tot 11 uur: bazaar Leidse mondacc. vereniging Crescendo. Foyer gehoorzaal, 8 uur: interscholaire contactcommissie, voordrachtavond Al bert Vogel. Het gulden Vlies, 8 uur: A.R. kiesver eniging wijk I, mr. P. G. Knibbe over zijr brochure „Particulier bedrijf of socialis me", bestuursverkiezing. Het gullden Vlies, 2.30 uur: afd. Leiden Ned. Vereniging van Huisvrouwen, lezing door de schrijver Maurits Dekker. Zaterdag Gebouw Prediker, 2 tot 11 uur: bazaar Leidse Mondaccordeonver. Crescendo. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond personeelsvereniging De Royalisten. Den Burcht, 7.45 uur: bond van speel tuinverenigingen voor Leiden, feestavond ter gelegenheid van 20-jarig bestaan. Foyer gehoorzaal, 3 uur: openbare les in de Gehrels- en blokfluitklassen ondei leiding van mej. C. de Jong. Hervormd wijkgebouw Levendaal, 7.3( jr: propaganda-avond jongens- en meis jesclubs (8 tot 12 jaar) van Gerei jeugd- ?rband Leiden. Kleine zaal gehoorzaal. 7.45 uur: feest avond Con Brio. Rynsburgerweg, 1.55 ul den Natuurhistorische vi tram halte Maaldrift sie. Het gulden Vlies, 10.30 uur: algemene ledenvergadering van de Vereniging Internationale Rechtsorde, 12.30 uur lunch, ïur rede van Z. E. drs. E. H. Beugel over „De onderhandelingspositie Nederland", 2.15 uur hervatting algemene ledenvergadering, 4.36 uur ont- vagst door B. en W. in het stadhuis Pomonaterrein, 2.30 uur: padvinders- sportwedstrijden district Leiden. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit, 13 mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici". Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de Doeza-apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313, de apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 de apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapi 8, tel. 28274. afdeling Lei- x»r slootexcur- Voor vervolg stads nieuws zie pagina 4 „Snelste vlieger van Europa" verongelukt „De snelste man van Europa", de Franse testpiloot Charles Goujon is dins dag om het leven gekomen toen zijn Trident militair straalvliegtuig tijdefis de vlucht uit elkander sprong. De 46 Jaa: oude Goujon verwierf zijn bijnaam toei hij onlangs met een supersonisch vliegtuig een snelheid van 2400 km/u bereikte. Drie helden uit schelmenroman. hier nog op, maar haar timbre is meer dat van een alt of lage mezzo, dramatische expressie zocht ze slechts in de dynamiek en in een verkeerd gebruik van de keel- spieren. Lachwekkend De tenor Robert Pearson scheen nog niet te hebben ontdekt, dat men met een stijf vooruit gestoken onderkaak nu een maal niet kan zingen. Hij gaf vaak de in druk als wilde hij op komische wijze de Italiaanse tenor van de zoveelste rang pa rodiëren. Zijn houterige gebaartjes en voze lachjes wekten op ongelegen momen ten vaak onze lachlust op. De bariton Alan Pearson had nog de meeste vocale gaven, al demonstreerde ook hij ettelijke elementaire fouten. Een zeker dramatisch inzicht valt hem niet te zeggen, al schaadde hier soms ook 'n te veel, bijv. in het Largo al factotum uit de Barbier van Sevilla. Bovendien gelo- wij, dat de stier uit Carmen bepaald van deze toreador zou zijn geschrok- de meeste aria's niet in het Italiaans of Frans, doch in het Engels werden ge zongen. hetgeen in Nederland volmaakt ngebruikelijk is, laten we nu maar bul- en beschouwing. Het is altijd een pijnlijk gevoel, wanneer men een onbedwingbare lachlust krijgt op een moment, dat dit in strijd is met de artistieke bedoelingen der uitvoerenden, dat hebben we deze avond Draaglijk Gelukkig waren er wel enkele draag lijke momenten, en we zullen maar aanne- dat het niet talrijke auditorium uit dankbaarheid daarvoor applaudisseerde, pianiste Mary Earl begeleidde in elk al verdienstelijk al kon ze moeilijk een est vervangen. Het getuigde van in zicht en van een stellig gepaste beschei denheid, dat de artiesten geen toegift ga- De inspanning, die zij zich getroost hadden, was zo al groot genoeg geweest. Jammer, dat het op deze avond zo smaak vol aangeklede podium als décor moest dienen van een zo troosteloos concert. Dr. J. van der Veen R *EUMANOt* „Uw gezondheid verdient warme belangstelling". Vraag uw winkelier deze folder met 15 patronen. Brei met Neved a Reumanon! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan Pieter z.v. J. Verbiest •n E. Arroyo; Catharina Petronella Maria d.v. N. v. d .Burg en E. J. T- Goossen; Gizeila Piroska Franscina d v. F. W. van Houten en G. P. Domankus; Jacoba Jo hanna d.v. P. Schroef en P .J. Ie Febre; Cornells z.v. C. de Roode en S. de Nobefl; Thierry Qudrinus Théo Maurice z.v. J. L. d- Vliervoet en J. J. F. Bette; Hendrika r. P. J. de Jong en H. ter Wal; Alexan der Johannes z.v. C. C- Boogerd en J. E. Lin.den; Agnès Sophie d.v. M. Ja- cobson en J. C. Keij; Hendrik Jan z.v. H. Prins en G- Nagtcgaal. OVERLEDEN: W. F. Hofstra, 14 jr. zn; W. F. de Lang, 62 jr, huisvr. v. H. G- de Kappers prijzen vielen in Leiden Het „Collége des coiffeurs artistiques" heeft in Zomerzorg de sluitingsavond van het seizoen gehouden met een wedstrijd in modern dameskappen. Het bestuur van C.D.C.A. had de Juryleden, de heren J. H. Vroomans, P. W. Vóórhaar en J. van der Hoff ditmaal van ver laten komen en deze heren hadden geen gemakkelijke taak. De prijzen bleven bijna allemaal in Leiden. De ereprijs behaalde de Leidse mej. Wisse; de eerste prijs kreeg de heer W. F. Vermeer te Leiden; de tweede prijs ging naar Woerden voor de heer J. Kapel de derde prijs was voor de heer J. P. i Hoven. Diploma's voor het behalen 75der punten waren voor de heren B. Louwe en B. Mingers te Leiden, mej. T. Bosboom te Leiden en de heer Busman te Noordwijk. eventuele Invloed van verbeterde arbeidsvoorwaarden in de mijnen is nog te berekenen, aldus gaf men ons van daag ten departemente van economische aken te verstaan. Dit naar aanleiding 'an een bericht in een der ochtendbladen, lat een prijsstijging met tien procent dit aar te verwachten was. Er zijn of komen dit Jaar in feite drie 'erhogingen id de kolenprijzen. Vorig aar daalden (lormaal de prijzen per 1 oei. Deze daling is thans uitgebleven: de winterprijzen bleven ook voor het voor- gelden. Deze „voorjaars"-prljzen zui per 1 juli worden gevolgd door hogere zomerprijzen, en per 1 september komen wéér hogere, winterprijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3