i 1 CHRISTELIJK Juist op de kleuterschool christelijk onderwijs Puzzel mee Achterstand in scholen bij chr. nijverheidsonderwijs Protestant en r.-katholiek collecteren voor elkaar :o; ZWITSAPLAST blijven neutraal Confrontatie 2 r Door de ontmoeting met de ander *P"E VEEL laten christenen zich verlegen maken door het verwijt van apartheid; door schijnbaar plausibele opmerkingen over het zoeken van gemeenschap en chris telijke naastenliefde. Teveel nemen zij het verwijt van „verzuiling" serieus. Hier tegen heeft de heer T. M. Gilhuis stelling genomen in een rede, die hij gisteren voor de Bond van verenigingen voor christelijk kleuteronder wijs gehouden heeft. „De christelijke kleuterschool de normale" was de titel van zijn referaat. Is de nadrukkelijkheid van deze stelling juist? Indien alles wat de stroming van de tijd weer spreekt werkelijk onjuist is, geldt dit zeker van het „normaal-zijn" van christelijk onderwijs. Men hoort thans meer preken over soli dariteit, naast-de-ander-gaan-staan Men weigert bijna te geloven, dat er in de Bijbel naast oproepen tot solidariteit nog wel iets anders staat. De heer Gilhuis wees op het woord uit Ephese: „Maar gij zijt geheel anders"; anders dan zij die vervreemd zijn van het leven met God. Men mag dit bijna niet meer hardop zeggen. Tegenover dit ge- heel-anders-zijn heeft men de leuze der algemeenheid; men wil het evangelie zonder de wet; een chris tendom dat ons nergens meer komt Dit betekent voor de kleuter sobool, dat de oude oproep „onver deeld naar de openbare school" nu een extra-accent krijgt door de meewarige vraag: „Moeten die peu ters nu al ln aparte hokken ge jaagd worden?" En men zoekt het ln de syntheseschool. Men wil ook alleen subsidie geven, soms, als niet aan zulk een synthese wordt mee gedaan. ER is veel in de uitwerking van de solidariteitsgedachte, dat een onschriftuurlijk vooruitgrijpen is op de laatste dingen. Men wil de zonde, die (nog) de Wereld niet uit is, niet in zijn ware aard erkennen. Nu is de christen niet beter dan een ander; hij is wel „geheel an ders", maar „omdat hij Christus heeft leren kennen". Ook al loopt de antithese dwars door zijn eigen hart, toch wil hij oprecht zijn in zijn pogingen de band met God te bewaren. Men acht het een zegen van de synthese-school, dat daarin een ontmoeting mogelijk is mei anderen. Maar zeker op de kleu terschool is allereerst plaats voor de ontmoeting met dè Ander. Dat is helemaal niet een zo vroeg al volstoppen met brokjes dogmatiek, zoals men dat graag noemt. Het betekent alleen maar, dat de leidster vantiit het geloof leeft en dat kinderlijk geloof de kleuters vóórleeft. De „neutrale" school, die daar van niet spreken wil Is abnormaal. De christelijke school kan niet be keren, maar zU wil wel ln alle ge brokenheid en deemoed heenwijzen naar het normale z(jn, dat Is het leven met een band aan God in Christus. vrede, naastenliefde moeten de kleuters voorgelééfd worden. Al deze dingen zijn niet veilig in men senhanden; alleen in zover ze ge grond zijn in Christus, zijn ze in derdaad veiliggesteld: op Goede Vrijdag. Dit betekent een geweldige ver antwoordelijkheid voor de leid sters. Het wil in deze tijd wel voorkomen, dat niet-christelijke ouders hun kinderen naar de chris telijke kleuterschool zenden. Wan neer de leidster deze ouders het gezicht geeft op het anders-zijn van christenen, dan vinden zij mis schien ook de weg. Wat nu de synthese aangaat: In dien ons als voorwaarde gesteld wordt dit normale los te laten dan moeten wij denken aan het woord van wijlen Mastenbroek: liever géén school, dan een waardoor de weg naar Christus wordt gesloten. Daar is moed voor nodig. En een offer. Dit is niet hoogmoed, zo lang het accent ligt op het van- Christus zijn. Aan het begin van de vergade ring heeft de wnd. presidente me vrouw H. Rosieiy-Markenstein uit Eindhoven herdacht de overleden voorzitter van de Bond, de heer B. Mastenbroek, directeur van de Koningin Wilhelminakweekschool te Rotterdam. 692 besturen zijn thans bij de Bond aangesloten; te zamen onderhouden zij 862 kleu terscholen. In het bestuur werden gekozen mevrouw A. C. ten Cate— IJzerman uit Eibergen en de he ren E. van Gils en W. G. Ages uit Den Haag. 'tjtdenut illl OPGAVE PUZZEL NO. 27 Horizontaal: 2 metaal, 5 vogel, 7 stok, 9 pachthoeve, 10 grondtoon, 11 zangnoot, 12 zangnoot, 14 venster, 17 delfstof, 20 opwaarts, 21 klein persoon, 23 bevel, 24 puntdicht, 26 roofdier. Verticaal; 1 kist van latwerk, 2 vogel, 3 gave, 4 binnenkort, 6 klaar, 8 gemeen volk, 12 bosgod, 13 dichtbij, 15 rivier, 16 opening in netwerk, 18 dier, 19 brand stof, 22 wagen, 25 pers. voornaamwoord. OPLOSSING PUZZEL NO. 26 Horizontaal: 1 velo, 3 gems, 7 N.V., 9 16 ledigheid, 18 1 Ier, 25 te, 2 ooi, 10 set. 11 te, 12 ore, 19 P.K., 21 27 loon. Verticaal: 1 voorlopig, 2 ons, 4 e.o., 5 mot, 6 sierdegen, 8 vergiet, 13 Ee, 14 Ede, 15 beo, 17 Ir-, 20 kei, 22 tel, 24 re. Het Berljjnse protestantse zondagsblad Potsdamer Kirche ls opnieuw ln beslag genomen door de Oostduitse autoritei ten. De reden ls het opnemen van de verklaring der landssynode van Ber- Hjn-Brandenburg, dat op haar bisschop Dlbelius leugenachtige aanvallen wor den gedaan. Met deze verklaring zijn staatsinrichting en overheid van de Duitse Democratische Republiek en de christelijke bevolking ten diepste beledigd (men begrijpt dat wij cite ren). if (Van een onzer verslaggevers) P\ E bestedingsbeperking heeft ook voor het nijverheidsonderwijs U problemen met zich meegebracht en wel in de vorm van financieringsmoeilijkheden en een veel te klein bouwvolume. Dit werd nog ééns extra onderstreept op de achtentwintigste jaarver gadering van de Bond van Verenigingen voor en Instellingen tot Bevordering van Chr. Nijverheids- en Land- en Tuinbouwonderwijs, die gisteren onder leiding van de heer J. Schipper in Utrecht werd gehouden. Eigen bureau voor Bond C.N.O. De heer Schipper vertelde in zijn ope ningswoord, dat de minister de nadere uitwerking van de plannen voor 28 landbouwhuishoud-, technische- en huis houdscholen heeft toegestaan, i voor 80 andere chr. nijverheidsscholen worden stopgezet. Op het ogenblik wor den 19 chr. scholen gebouwd, vernieuwd of uitgebreid. Voor de neutrale en de ooms-katholieke scholen liggen de cij- srs wat gunstiger. In de afgelopen drie jaren werd slechts voor negen nieuwe chr. huis houdscholen subsidie toegezegd. Het njj verheldsonderwljs voor meisjes vertoont vrij grote achterstand. Zo bestaan .v. in plaatsen als Heerenveen, de Z.O.-hoek van Groningen, Meppel, Zwol le, Almelo, Nijmegen, Gouda, Schie dam, Breda, Goes en Zeeuws-Vlaande- ren nog steeds geen chr. huishoudscho len. In zijn jaarverslag uitte de heer P. Tjeerdsma de teleurstelling van het be stuur over de oprichting van een vereni ging van uitgebreid technische scholen. Volgens de opvattingen van de be stuursleden moeten naast de christe- lijk-sociale organisaties èlle besturen van chr. nijverheidsscholen lid var Bond C.N.O. zijn. Internationale conferentie Bijbelgenootschappen Een groot aantal stafleden van Westeuropese Bijbelgenootschappen zal de conferentie bijwonen, die van 23 tot 27 mei a.s. wordt gehouden in Amsterdam en Zeist. Op de eerste dag, Vrijdag a.s., zal men van gedachten wisselen over „Het beeld van onze moderne maatschappij en van de ont wikkeling der Bijbelgenootschappen." Inleiders zijn dr. W. Huender en de heer Ivor Crouch uit Londen. Zaterdag wordt gesproken over „De uitdaging der mogelijkheden in de thans sterjc opkomende landen en het antwoord van de Bijbelgenootschappen daarop." Sprekers zijn de heren P. Mahanty uit Londen, L. B. Greaves uit Engeland en mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van het N.B.G. Amsterdam. De laaL'uS dag is gewijd aan een bespreking van de mogelijkheden der Bijbelverspreiding in Zuid-Amerika, ingeleid door dr. N. P. Cockburn, van het Brits en Buitenlands Bijbelgenoot schap. De conferentie zal ook worden bijgewoond door de voorzitter van de Verenigde Bijbelgenootschappen, bis schop Berggrav uit Noorwegen. In Zwitserland en Italië Het voorstel van de evangelische theoloog prof. dr. Oscar Cullmann te Bazel om eenmaal per jaar een ge meenschappelijke inzameling te hou den (waarbij de protestanten voor de behoeftige katholieken collecteren de laatsten voor hun behoef tige protestantse broeders) blijkt in beide kerken veel instemming te ontmoeten. Prof. Cullmann vertelt in het deutsche Pfarrerblatt, dat hij in Zwitserland na een rede voor en kele honderden toehoorders, onder zeer vele roomse geestelijken. veel sympathie heeft ontvangen. Het gaat er z.i. nu maar om hoe de ge dachte het best in de praktijk kan worden verwezenlijkt. Hij ontving o.m. een cheque tot een belangrijk bedrag van een roomse ordegeeste lijke. Ook de protestantse minderheid i in Italië staat zeer welwillend tegen over de collecte. Studenten, die tot de Waldenzer kerk behoren, hielden een inzameling, waarvan de opbrengst aan een Franciskanermonnik ter hand werd gesteld met het verzoek het geld door te geven aan behoefti ge roomskatholieken. Eigen bureau In december 1956 heeft de minister een subsidie goedgekeurd van 160 gul den per jaar, voor de contributie die ieder schoolbestuur aan een van de drie bonden voor nijverheidsonderwijs be taalt. Op de jaarvergadering in Utrecht werd besloten, deze gesubsidieerde con tributie te verhogen met 15 gulden per 100 leerlingen. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de Bond C.N.O. een eigen bureau inricht, waarin een bezoldigd secretaris en een typiste de uitgebrei de bondswerkzaamheden zullen kunnen gaan verrichten, die de bestuursleden en in het bijzonder de heer Tjeerd sma tot nu toe voor hun rekening hebben genomen. Prof dr. J. Sonneveld, ds. J. K. F. Mantz, de heer C. Steneker en ir. L. Eringa bedankten dit jaar voor het be stuurslidmaatschap. Als nieuwe be stuursleden werden gekozen de heren J. C. Pellicaan (Amsterdam), C. P. v. d. Hoeven (Rotterdam) en M. A. Potter Cs-Gravenhage). De heren G. Bramer en S. v. d. Broek werden herkozen, ter wijl de Ned. C. B. T. B. de heer J. Heij als zijn vertegenwoordiger Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Amersfoort (4e pred. pl.): Mr. dr. J. Ozinga te Lunteren en R. Ypma te Emmen. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Gouda: M. Vlietstra fc Eeiyidijk; te Woerden: B. Bijleveld t< Noordeloos. BAPTISTEN GEMEENTEN Nederlanders stichtten tehuis in Israël In tegenwoordigheid van de gezant van Nederland in Israël, jhr. Joh. Q. Bas Backer, vertegenwoordigers van de regering van Israël, de burgemees ter van Haifa, leden van de Neder landse kolonie in Israël, een deputatie van de Joodse gemeenschap te Haar lem, is dinsdag 21 mei te Haifa of ficieel geopend het Nederlands tehuis voor ouden van dagen Beth Joles. Dit tehuis is tot stand gekomen door de middelen die de bestuurderen van het voormalige Joodse ziekenhuis te Haar lem, het Joles-ziekenhuis, hebben ver strekt. Het tehuis dat onder Neder landse leiding staat, is sinds 15 juli 1956 in gebruik, doch eerst thans of ficieel geopend. IJdelheid Overkomt het u ook nooit eens, dat u 's morgens met een zucht opstaat, omdat het hele leven zo onzegbaar vermoeiend is en u zich afvraagt wat voor zin het eigenlijk heeft weer een hele dag te zwoegen? U bent geen uitzon dering; eeuwen geleden hadden de mensen het er ook al moeilijk mee. De Bijbel laat zo'n man aan het woord: Pre- EEN WOORD VOOR VAN DAAG diker, die haarscherp heeft weergegeven wat vaak in het hart van de moderne mens leeft. Hij zegt: „Ik kreeg een afkeer van al mijn zwoegen, waarmee ik mij had afgetobd onder de zon, daar ik het moet achterlaten voor de mens, die na mij zijn zal. Ook dit is ij delheid en najagen van wind". Veel pessi mistischer kan het wel niet. Het is je reinste nihilisme Maar gelukkig is het verhaal niet uit. Er staat nog veel meer. Prediker, die als weinig mensen voor en na hem het leven in al zijn betrekkelijkheid, zijn verdriet èn zijn vreugden heeft doorzien en geproefd, weet, dat er een God is. En dat al ons geploeter van elke dag alleen maar zin en doel heeft, als het wordt geplaatst in het licht van de eeuwigheid. Ja, inderdaad: al uw en mijn woorden en daden hebben alles met die eeuwigheid te maken. Prediker zegt: „Ik heb ingezien, dat al wat God doet, voor eeuwig is; daaraan kan men niet toedoen en daarvan kan men niet afdoen. En God doet het, opdat men voor Zijn aangezicht vreze". Kunt u dit Prediker nazeggen? COMMENTAAR Weg door de nacht Walther van der Kamp heeft zich by de Avro- televisie langzamerhand het terrein toegeëigend de thrillers, van de harde detective-stuk ken. Hij Heeft er niet alleen liefhebberij voor, maar ook een onmiskenbare vaardigheid in gekregen. Als men daarbij een rol bezetting weet, die Ellen Vogel, Jeanne Verstraete en Han Bentz van den Berg vermeldde, dan zal iedereen van ons willen aannemen, dat de voorwaarden voor een uit stekende televisie-opvoering waren geschapen. Is het dat ook? Wij geloven van wel, niet alleen artistiek, maar ook voor kijkers, die de gave des on derscheids hebben moreel. Zij, die kijkers, zullen de strijd hebben begrepen van de vrouw (Ellen Vogel), die zonder het te weten een man heeft doodgereden in de auto van een vriend. Die strijd of zij zichzelf moet aangeven. Wat zij dan uiteindelijk doet, daarmee de weg terugvindend naar haar man. Ellen Vogel gaf een uitnemende, beheerste vertolking van haar moei lijke, twijfelachtige rol en Han Bentz beeldde de tussen hoop en vrees geslingerde echtgenoot uitste kend uit. Jeanne Verstraete en Ton Lensink droegen ertoe bij de in druk te vestigen van een televisie avond, die ons lang zal heugen. Daarbij mogen het politieke com mentaar van mr. Hilterman, het extra, aan Zweden gewijde NTS- journaal en de ballet-uitzending uit Kopenhagen niet worden vergeten. Serenade in A-dur van Brahms (23.20 uur) Van deze Serenade, die Brahms op 24-jarige leeftijd schrééf, zei de componist eens: „Nog nooit heb ik een stuk geschreven, waarvan ik zoveel voldoening had." Het instru mentale apparaat mist de eerste en tweede violen. Het hoogste strijk instrument is dus de altviool, terwijl de blazersbezetting aldus is: 2 fluiten, 2 hobo's, 2 klarinetten, 2 fagotten en 2 hoorns (geen trom petten en slagwerk). Door deze bezetting heeft het werk Regen geen bezwaar Openluchtspel voor televisie Wanneer straks door de televisie vakanties in de Bussumse studio's gedurende enige tijd praktisch geen. grote produkties kunnen worden uit gezonden en de verschillende omroep- componenten zich in hoofdzaak bepa len tot het uitzenden van buitenrepor tages, zal N.C.R.V.-regisseur Max Douwes een interessant experiment verzorgen. Auteur Jan de Koek heeft namelijk een televisiespel „in de maak", dat geschreven is met de be doeling het te doen uitvoeren met als decor de oude stadswallen van Naar- den. Het stuk is géén typisch open luchtspel, maar wordt wel in de open lucht gespeeld. -De oude Naardense wallen boden aparte donkere kleur gekregen, j8n d, Kock volop i„,pir.ue de betere pleister 21 Maar juist komt de kellner binnen, serveert de soep en trekt, heengaand, de deur zachtjes achter zich dicht. ,,De soep is nog te heet", zegt het ambtenaar tje, „we kunnen wel eerst de stukken wisse len". Hij haalt een gele enveloppe te voorschijn en legt die naast Brouwershofs bord. Gretig pakt deze het stuk. Het is een wit papier, waarop druk- en schrijfletters. Een consent voor uitvoer van een partij rubber. Alles klopt. De hoeveelheid, de plaats van af lading en bestemmjng, in orde! „Is dit voldoende?" vraagt hij zekerheidshal- „Dit is voldoende". Brouwershof legt het papier tussen zijn por tefeuille en neemt er een pak bankbiljetten uit, dat hij de ander overhandigt. „Dank u", zegt deze en laat het bundeltje wegglijden in zijn binnenzak. „Moet u het niet natellen?" „Als er een te kort is, kom ik die wel ha len". „Hebt u een kwitantie?" „Kwitanties schrijven kan ik niet. De soep is afgekoeld, eet smakelijk". Anderhalf uur later is Brouwershof weer aan het station en neemt plaats in de trein. Nu zou hij graag het papier te voorschijn halen en goed bekijken, maar dat durft hij niet. Als de zaak maar in orde is! Wat zal er aan te doen zijn, als dit heertje een bedrieger blijkt? Po litie en justitie er in betrekken zou niet mee vallen door K. Jonkheid De collega in Amsterdam is aan het station. Zijn eerste woord is: „In oyde?" „Ik heb het stuk", antwoordt Brouwershof. Ze nemen de tram en komen in collega's woonhuis. Brouwershof geeft hem het papier en wacht. De ander kijkt en leest. „Is alles goed?" vraagt Brouwershof ongedul dig. „Ja, het is goed. Toevallig heb ik gisteren een consent gezien en dat zag er precies uit als dit". Het is voor Brouwershof een geruststelling. „Hoe zullen we nu met de tien mille voor mijn tussenpersoon?" vraagt hij nu. „Je hebt toch gezegd, dat hij het volle be drag ontvangen zal, zodra alles goed en wel achter de rug is?" „Ja dat is zo". „Goed. Daar wachten we dan op. Het is een kwestie van enige dagen". De collega zal het geval verder behandelen. Brouwershof gaat naar huis. De volgende dag gaat hij een bankgebouw binnen, papieren geld wisselen voor zilver, dat hij die dag nodig heeft v<--- kleine betalingen. Daar ziet hij aan een der loketten de belas tingambtenaar Dekker. Wat komt die hier doen? Zeker zaken voor de polder of voor zijn ba rones. Hij glimlacht meelijdend. Wat is zo'n ambtenaar een stumperig mannetje! Maar Dekker doet heel iets anders. Hij koopt marken en ontdekt tot zijn verrassing, dat ze goedkoper zijn dan twaalf cent, zodat hij voor zijn vijf honderd gulden heel wat meer krijgt dan hij verwachtte. Een week daarna loopt Brouwershof weer in de hoofdstraat. Hij kijkt uit naar C&mmeraat. Deze heeft hem in de verte al gezien en ver moedt, dat het om hem te doen is, daarom loopt hij in zijn richting. „Kom vanavond op mijn kantoor". „Is i „Ja, geld". Cammeraat komt thuis, maar zegt niets. Hij schaamt zich voor zijn vrouw. Zelfs voor zijn kinderen. Na kantoortijd komt hij bij Brouwershof, die hem ontvangt met een lach en een handdruk. „Ga zitten. De zaak is voor elkaar". „Is het voor elkaar?" herhaalt Cammeraat, hijgend van zenuwen. Zal hij het bedrag nu krijgen? „Ik heb hier het geld. Kijk eens". Brou wer shof telt tien biljetten van duizend gulden neer. Cammeraat kijkt zijn ogen uit. Is dat nu van hem? Ja, het is van hem. Voorzichtig pakt hij de papiertjes op. „Stop ze maar goed weg", zegt Brouwers-' hof. wat weemoedig, wat pessimistisch wellicht. Vredig en ernstig is het werk, in een zuivere sfeer. Carlo Zecchi dirigeert vanavond het werk, dat gespeeld wordt door het Concertgebouworkest. 0 Tijdens de laatste studio-steravond van de N.C.R.V. zal Johan Bode graven nog een keer de aandacht vragen voor de Ictle Goedzo. Het zal een laatste appèl zijn. 0 Reportages van het koninklijk bezoek aan Zweden zijn vanavond om kwart over zes voor Hilversum II en tien over tien voor Hilversum I te horen. Een verslag van het vertrek van Koningin Juliana en Prins Bernhard van het vliegveld wordt mor n via Hilvei zonden. 0 Om vijf minuten voor half twaalf vanavond kunnen we nog de wereld rond met Les Baxters koor en orkest (Hilversum II). Progrommo voor morgen Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws: 7.10 Gewijde muz: 7.30 Gram; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weer- dat hier een historisch spel „uit. zou komen" heeft het mis. Het Wordt namelijk een detective-ver haal en de regisseur zocht met de auteur èn de technische dienst naar stig naar een zodanige spelco'mpositie. dat eventuele plotselinge weersver anderingen er een rol in kunnen spe len. Het spel hoeft dus nooit te „ver regenen" al gaat de schrijver, ons kli maat kennende, er in zijn „plots" al vast maar van uit, dat het regent. Het experiment zal zich, wanneer de plannen allemaal doorgaan, afspe len op 31 juli. mdwljding. VARA: 23.0i lenst; 11.00 Gram; 11.30 De jeugd vliegt ut, hoorsp; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- n tuinb. meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 itaatsiebezoek aan Zweden; 13.00 Nws; 18.00 stemmen van Overzee; 18.15 Fanfa recorps; 18.35 V d jeugd; 19.00 Nws. en weerber; 19.10 Regeringsuitz.Rubriek Verklaring en toelichting: 1. Prof. dr. Ph. i Luyk; 19.30 Viool iiokrant; 20.20 Gram: gt uit, hoorsp; 21.00 V d kleuters; ooi en piano; den AVRO: vijding. VARA: Amus. muz; 11.20 Vi- Con. bezoek aan Zwe- lieaterork. en solist; i. meded; 12.33 Sport VARA: 16.00 17.05 Gram; 17.40 Lichte 18.15 Act; 18.20 Ai 16.40 V d jeugd; 19.00 Vd kin< ezoek bij anderen; iespr; 20.10 Theate 5or en solist; 20.35 :aus; 20.45 Leven VARA: 21.00 Dar TIPS UIT HET BUITENLAND 0 De Duitse omroep (309 en 195 meter) heeft, het aangedurfd om vanavond het hoorspel „Das Postamf' van de Bengaalse Nobelprijswinnaar Rabindranath Tagore uit te zenden. Een drama van Tagore moet men niet met Westeuropese oren beluisteren. Daarvoor gebeurt er te weinig. Zijn werken zijn meer filosofi sche beschouwingen die naar voren komen in een reeks van lyrische beelden. Het verhaal gaat over een zieke jongen, die vanuit zijn ziekenkamer naar de wereld buiten ziet. Deze jongen is het zinnebeeld van de mens, die binnen zijn eigen grenzen uitziet naar het onbegrensde en het eeuwige. (Kwart voor negen). 0 Die Lustige Witwe van Léhar Is om tien over acht voor België 198 meter te horen. 0 Een concert van hedendaagse ko- raalmuziek wordt om kwart voor zeven door Engeland (464 m) uit gezonden. aidWiflTM—w MfvM i De K.R.O. wijdt vanavond de ■20 gehele zendtijd aan de uitvoering van de operette „Die Czardas- fürstin" van Emmerich Kalmin, onder regie van Helmut Kaehms. De uitvoering is in handen van het Stadttheater van Rheydt en komt uit het Casino te Den Bosch. Hel is een experiment, ongetwijfeld, maar ongetwijfeld een, die zeer veel televisiekijkers veel genoegen o zal doen. Om 10 uur is er weer 19.50 'let extra N.T.S.-journaal, gewijd 20.05 aan het koninklijk bezoek aan 20bT Zweden. Het is het laatste journaal ginsel.' 'n deze reeks. Morgen, vrijdag- o waar avond is er geen uitzending. KANTTEKENING 'J'OEN vorig jaar de Dr. Wiardi Beekman-Stichting, het weten schappelijk partijbureau van de socialisten, tien jaar bestond, is dit jubileum op een opmerkelijke wijze gevierd. Het is namelijk gevierd met een conferentie, waarbij antirevolu tionairen, rooms-katholieken en libe ralen gelegenheid kregen, uiteen te zetten waarom zij geen socialist wensten te zijn en waarbij zij van socialistische kant van antwoord werden gediend. Een opmerkelijke conferentie dus en als zodanig een gelukkig teken van wat in de Nederlandse demo cratie en onder het Nederlandse volk mogelijk is. Het zou niet best zijn, wanneer wij in politiek opzicht als landgenoten langs elkaar heen leven zonder met elkaar over onze politieke standpunten te spreken. Toch gebeurt dit nog veel te veel. De conferentie van de Dr. Wiardi Beekman-Stichting heeft laten zien, wat mogelijk is. Het is een geslaagde conferentie geworden, ook al zijn er vermoedelijk niet vele bekeerlin gen gemaakt. JU is daarom geslaagd, omdat zij stellig heeft meegewerkt aan het wekken van beter begrip voor de politieke tegenstander en aan het wegwerken van misverstanden. Thans heeft zij een gelukkige afsluiting gekregen, doordat vanwege dezelfde Dr. Wiardi Beekman-Stich ting de ter conferentie afgestoken betogen in het licht zijn gegeven („Confrontatie", N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam), Aan politiek geïnteresseerden mogen het er velen zijn bevelen wij de lezing van deze betogen graag aan. Wij leven in een periode, waarin wij ons hebben te bezinnen op onze houding ten aanzien van het socia lisme. Over de mate waarin het socialisme er in slaagt zich te doen gelden, kan men van mening ver schillen dat het zich laat gelden, is zeker. Om een persoon, een richting, een opvatting te kunnen bestrijden, moet mi;n hem, moet men haar kennen. Een oppervlakkig sentiment of zelfs ressentiment is daarvoor niet vol doende. Wij voor ons zijn van mening, dat het socialisme bestreden dient te worden, maar dan een socialisme zoals het werkelijk is. Eerst dan kan ons betoog winnen aan zeggings- en vooral ook aan overtuigingskracht. ^"ANNEER wij de lezing van deze betogen aanbevelen, is er een, dat wij toch in het bijzonder willen noemen. Het ls het eerste: dat van de hoogleraar in het staatsrecht aan de Vrije Universiteit, prof. mr. A. M. Donner. Zijn betoog heeft ons destijds bij het horen, en thans bij het lezen, met name toegesproken. Prof. Donner dan zet uiteen, hoe een van de wezenskenmerken van het socialisme is, dat de staatsge- meenschap sterk wordt overtrokken. De staat is voor de socialist een soort van piramide, een supergemeenschap die alle andere gemeenschappen om sluit en bevat. Daarmee doet meii echter aan die andere gemeenschap pen tekort. Wij zijn van mening, dat in onze tijd staatsbemoeiing onvermijdelijk is. Maar het verschil ligt in de geest, waarin dit gebeurt. Is het iets onver mijdelijks, dat dus aan grenzen ge bonden moet blijven, of is het een ideaal? Wat de socialist voorbij dreigt te zien, is dat de staat niet alleen maar gemeenschap is en dat de staat ook dwangorganisatie, die haar wil oplegt, of dat nu gebeurt door weini- aan velen of zelfs door een meerderheid aan een minderheid. Dit laatste maakt in wezen geen verschil, PJIER ligt ook een reden, dat de staat zichzelf grote reserve moet opleggen. Deze reserve ontbreekt bij de socialist. Staatsactiviteit, die im mers met dwang en uniform wordt uitgeoefend, houdt naar haar wezen allerhande gevaren in van onrecht en willekeur, van bedilzucht en bet weterij Men zou wel wensen, dat de socialist over deze zaken innerlijk wat meer verontrust was. Het hangt alles toch weer samen met de wijze waarop de socialist de mens ziet. Hij ziet hem vooral als burger. Dat is op zichzelf natuurlijk al een mensbeeld, maar het is een verengd mensbeeld, een mensbeeld dat op niet te verantwoorden wijze is vereenvoudigd. De mens wordt in dit mensbeeld een ongecompliceerd wezen en wordt onttrokken aan de velerlei verantwoordelijkheden. Dit zei prof Donner van de socia listische zienswijze: „Omdat zij te weinig oog heeft voor de eigen aardigheden van het niet-statelijke leven, ziet zij niet de beperktheid van de machts- en andere middelen der overheid en de betrekkelijke machteloosheid op allerlei terrein de staat. Dat levert het gevaar op, dat zij ln een staatkundige bij ziendheid meer schade dan baat brengt en in haar miskenning doodt wat nog hoop op leven had".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2