Subsidie Chr. handelsonderwijs en bouw ulo-school in west Speeltuinvereniging Noordwij k streeft naar groter ledental Zelfbouw van clubhuis vordert gestaag Christen-vrouwen herdachten 30-jarig hestaan van afdeling M. Spiering nam nieuwe ruimte in gebruik NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 21 MEI 1957 Voorstellen aan Alphens raad Burgemeester en wethouders van Al phen stellen de raad voor, aan de Stich ting voor Christelijk Handelsonderwijs een eenmalige subsidie te verstrekken, groot f 4.000. Reeds jarenlang poogt men in Alphen aan den Rijn tot de oprichting van een Christelijke Handelsschool te komen, die zal starten met een 3-Jarlge cursus, welke mogelijk uitgebreid worden tot een 5-jarig leerplan. De gemeente achtte het niet haar taak daarin te voorzien, doch nu een 6tichting tot dit doel in het leven i6 geroepen, juicht men dit plan toe. De stichting heeft zich nu voor subsidie tot het Rijk ge wend; deze subsidie en de te ontvangt schoolgelden zullen naar de stichting verwacht een sluitende begroting geven. Omdat het Rijk echter de subsidie aanvrage eerst in de begroting van 1958 zal verwerken en de 6tichting per 1 sept. a.s. de nieuwe 6ohool wil openen, ts het gemeentebestuur verzocht tot 1 Januari 1959 dus bijna anderhalf jaar een overbrugigingssubsidie te verstrekken, die gesehait wordt op f 4.000. Bij de desbe treffende gemeenteraadscommissies be staat geen bezwaar tegen de aanvrage, zodat B. en W. de raad voorstellen het verzoek in te willigen. Bedrijfsauto Omdat de bedrijfsauto van het water en elektriciteitsbedrijf in 1951 aange schaft zodanig versleten is. dat repa ratie onverantwoord hoge kosten met zich zou brengen, stellen B. en W. de raad voor tot aanschaffing van een nieu we auto over te gaan. Daar de elektrische straatverlichting in de loop der jaren i6 uitgegroeid tot 1.375 lichtmasten, wordt het praktisch geacht de nieuwe auto te voorzien van een aluminium ladder. B en W. hebben het oog laten vallen op Volkswagen, die voorzien van de vereiste uitrusting f 9.000 zal kosten. De raad wordt voorgesteld in deze aankoop to te 6temrnen. Ulo voor „west' In de Chr. ULO aan het Sint Jorieplein kan het totale aantal leerlingen niet meer gehuisvest worden; niet alleen is het enige vaklokaal in deze 6chool reeds als schoollokaal in gebruik genomen, dat de vakken scheikunde en fysica 6tig in de verdrukking komen, maar vens heeft het schoolbestuur al enkele lokalen buiten het schoolgebouw moeten aantrekken. Met overlegging van de vereiste be scheiden is thans een verzoek bij B, W. binnengekomen om medewerking de oprichting van een nieuwe Chr. ULO in het uitbreidingsplan „West". Het we schoolgebouw zal plaats moeten bie den aan 330 leerlingen, verdeeld over 1( klassen en twee vaklokalen. Het inge diende plan is door het ministerie var O. K. en W. op de urgentielijst van 195' geplaatst en B. en W. adviseren de raad de gevraagde medewerking te verlenen. Afscheidsreceptie van notaris Boks In verband met zijn vertrek naar Doorn heeft notaris H. G. Boks gisteren tijdens een druk bezochte receptie in hc'.el Toor officieel afscheid genomen van de vele zakenrelaties, vrienden en kennissen uit Alphen en omgeving. Namens het gemeentebestuur was wet houder Dekker met z'n echtgenote aan wezig. Namens het kantongerecht ge tuigde kantonrechter mr. H. H. Kirch- heiner van zijn belangstelling. Aanwezig waren voor de Nutespaarbank de heer Kroos, notaris A. van der Veen Meerstadt en de heer Hoogendljk; namens de Ver eniging van Huisvrouwen de dames Kort- hal6-Steen en Smit-Zefat. Voor de B.B. kwamen de heren A. Ros: en Van Noort een kijkje nemen, er burgemeester Van Wageningen uit Woubrugge. In vele toespraken i6 het echtpaar Boks een rustige levensavond toegewenst, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat de oevers van de Rijn niet vergeten zul len worden. Uitbreiding huizenbouw in de raad B. en W. stellen de raad voor, een kre diet van f 230.865,41 beschikbaar te stel len voor de bouw van 11 woningen op een van de Jacob van Damstraat gelegen terrein. Deze plannen hebben, aldus een aan de raad gericht schrijven, in begin sel de instemming van de hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in Zuid-Holland. De heer Jac. van Vliet, die ook de laatste 6 woningen aan de genoemde straat heeft gebouwd, wil ook de bouw van dit complex van 11 woningen op zich nemen, voor f 181.300. Het college stelt de raad voor, genoemde aannemer de bouw op te dragen. De ëtiohtingskosten zullen f 38.621,40 bedragen voor de grond en f 192.224,01 voor de bouw van de wo ningen, waarvoor een aanvraag om steun bij het rijk i6 ingediend. Het i6 mogelijk gebleken, aldus het col lege, aan de overzijde van de oprit van de Koningin Julianabrug, tegenover de in aanbouw zijnde 84 etagewoningen, het aantal daar te bouwen woningwetwonin gen (36) nog met 18 uit te breiden. De firma Van Wieringen wil ook deze woningen bouwen, waartoe de aanneem- som. die aanvankelijk voor 36 huizer f 499 940 was, verhoogd zal moeten wor den tot f 754.625. De totale 6tichtingskos- ten zullen voor deze bouw f 180.937.8S bedragen. De hoofdingenieur-directeur gaat met deze uitbreiding akkoord. B. en W. stel len de raad voor de bouw aan de fa. Van Wieringen op te dragen. Geboorte Volkswagen Gisteravond hield Kamsteeg's automo bielbedrijf in het Nutsgebouw een film voorstelling. Na enkele ontspannings filmpjes zagen de bezoekers op het doek hoe de Volkswagen gebouwd pleegt te worden. Agenda gemeenteraad De raad van Alphen komt vrijdagavond om half acht In openbare vergadering bijeen. De 27 punten tellende agenda ver meldt onder meer de gebruikelijke ver zoeken van medewerking bij de bijzon dere scholen, tegemoetkomingen ln reis kosten. benoemingen en ontslagen van personeel van de gemeentelijke nijver heidsschool. aanvraag voor subsidie ten behoeve van een op te richten Christe lijke handelsavondschool, beschikbaar stelling voor een krediet yoor de aan- :chaf van een nieuwe bedrijfsauto voor de water- en lidhtbedrijven, de wijziging de begrafenisverordening en wijzi gingen van de gemeentebegroting. NIEUWVEEN Jaarvergadering van Oosterpolder Onder voorzitterschap van de heer S. Heemskerk kwamen de stemgerechtigde ingelanden van de Buitendijkse Ooster polder voor de jaarlijkse vergadering In café Uijttewaal bijeen. Na diverse jaarverslagen warden rekeningen als volgt vastgesteld: Gewone polderzaken: ontvangsten 2846,10, uitgaven ƒ2516,31, batig saldo 1329.79; zoetwaterbeheer: ontvangsten 2204,75, uitgaven ƒ1887,95, batig saldo f 316.80 Voor het jaar 1957 werd de be groting als volgt vastgesteld: Gewone polderzaken: 2836,29 - lasten ƒ22 per ha; zoetwaterbeheer ƒ2256,73 - lasten 2 per ha en ƒ0.05 per m2 kassen en warenhuizen. Bij de rondvraag ontspon zich een gebreide discussie over de handhaving van het peil van de waterstand in d< polder. Geconstateerd werd, dat het elek trische gemaaltje, dat vorig jaar gebouwd werd. uitstekend voldoet. De ingelanden waren van mening, dat de toestand aan zienlijk verbeterd zou kunnen worden, als de sloten op de juiste diepte werden gehouden. Er zal een extra schouw ir september worden ingevoerd voor het ..flappen" van de ringsloot van de polder. De voorzitter deelde desgevraagd mede dat de polder niet meer gerechtigd is retributie te heffen voor het rijden met auto's öp de Amstelkade. De hierdoor ontstane schadepost van 170 per ji moet door lastenverhoging ongedaan w> laakt. BF.TdTHVIZEN Tijdrede Donderdagavond om half acht zal ds. H. Visser te Rotterdam-zuid in het kerkge bouw van de Geref. gemeente een'tijdrede uitspreken voor de plaatselijke afdeling de S.G.P. In Royal heeft de Noordw|jkse speel tuinvereniging gisteren een filmavond ge- honden. Mevr. C. G. Crama-de la Bfle ver welkomde de bezoekers en schetste de betekenis van het speeltuinwerk. Men is indertijd met zeshonderd leden gestart. In het najaar waren er nog maar 325 over, maar nu is dit getal weer tot 425 gestegen. Om de plannen te kunnen verwerkelijken, is het noodzakelijk in brede kring donateurs te werven. Het be stuur streeft naar een ledental van dui- Ter versterking van de kas zal deze zomer een middenstandsshow en een soort kermis worden gehouden. De tra ditionele schatgraverij staat ook weer op •het programma. Het ligt in de bedoeling van de binnen komende gelden een glijbaan in de speel- Noordwijk aan Zee te laten maken. Hiermee is een bedrag van ongeveer 1500 gemoeid. Verder wordt gedacht aan het aanleggen van een tennis- en voet balveld voor de grotere jongens en meis jes. Pro Rege naar Brabant Dc leden van Pro Rege hebben et tocht gemaakt langs enkele protestants- christelijke militaire tehuizen in Noord brabant. Men bezocht de tehuizen in Oir- schot en Den Bosch, waarbij bleek, dat zelfs aan logeerruimte voor de meisjes en verloofden van de soldaten is gedacht. Op de terugweg vermaakten de reizigers zich geruime tijd in de speeltuin Klein Betuwe te Haastrecht. Klein Avifauna Vanavond om acht uur vergadert Klein Avifauna in Ons Gebouw. Amateurfotografen Morgenavond om acht uur vergaderen de amateurfotografen in hotel Zeerust. Schietvereniging Blijf voor 't Land Bij de schietwedstrijdl van Blijf voor 't Land zijn de wisselmedailles gewonnen door: D. van den Hoonaard 47 punten le klasse (buiten medediging); P. van der Tuyn 44 punten 2e klasse: J. A. Ammeraal 45 punten 3e klasse. Spreekbeurt Voor de Hervormde Evangelisatie zal morgenavond half acht ds. M. Ottevanger Leiden een spreekbeurt vervullen. Enthousiasme in Rijnsburg groeit Boys. Het enthousiasme, dat bij het graven van de waterleidingssleuf op het voetbalveld tot uiting kwam, is zelfs aanzienlijk gegroeid. Dit bleek zaterdagmiddag heel duidelijk toen in nog geen vier uur tijds de 720 meter nog te leggen waterleiding door niet minder dan 150 man werd ingegraven. Ook de bouw van het clubhuis gaat gestadig voort. Het werkschema kan volledig worden aangehouden. Het was zaterdag wel een krachttoer bij uitnemendheid. Aangezien de sleuf langs de openbare weg moest worden ge graven, diende het verkeer in de rich ting Noordwijk te worden omgelegd over Voorhout. Uit Noordwijk kon het ver keer normaal doorgang vinden, daar de werkzaamheden vrijwel geheel langs één zijde van de weg werden uitgevoerd. Aangezien was overeengekomen dat het verkeer zo weinig mogelijk last moebt ondervinden, had burgemees ter Koomans zich ten doel gesteld de gehele waterleiding ln één middag in orde te maken. Deze door velen voor onmogelijk gehouden krachttoer kon worden volbracht, doordat vrijwel alle leden en vele donateurs van RJJnsburgse Boys, mede door het aanstekelijke voorbeeld van burgemeester Koomans, met geestdrift de spade ter hand na men. Reeds om kwart over vijf kon het verkeer weer volledig worden vrijgegeven. Dat de Rijnsburgers 'niet alleen warr lopen voor „stunts", zoals zaterdagmid dag, wordt bewezen bij de bouw vs sportgebouw. Hieraan kunnen niet dan 6 a 8 man tegelijk werken, doch iede re avond om flalf zeven is een ploeg van die sterkte present. Een voornaarr ding ls, zo verzekerde ons de heer Trom- pert, hoofd van gemeentewerken, dat hierbij vrijwel iedere avond een vijftal vaklieden aanwezig is. zodat vakwerk als betonvlechten doorgang kan vinden. Overigens mogen we wel verklappen, dat ook de heer Trompert zelf. iedere avond meehelpt. Inmiddels is de fundering van het club huis geheel gereed gekomen. Deze week hoopt men de onderste betonvloer kunnen leggen. Gemeentesecretaris Van Dijk houdt de administratie van de werkzaamheden bij, :odat straks iedere medewerker kan zien. hoeveel steentjes hij heeft bijgedragen tot de vervolmaking van het sportveld. Burgemeester Koomans is tevreden dankbaar. Hij verzocht ons de volgende boodschap op te nemen: De velen die gehoor gaven aan de oproep voor de graafwerkzaamheden op en bü het sportveld van Rjjns- burg, zeg ik hartelijk dank voor de Russische atoomwapens in satellietlanden Russische troepen ln Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Hongarije zijn met atoomwapens uitgerust, weet het West- duitse blad Die Welt te melden. NOORD WIJKERHOUT Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes C. M. zn v H. C de Wit en G M. van Dam; Wilhelmina J M. dr v J. J. Nederstigt en A. M. v. d. Klugt; Nicolaas W. M. zn .v C. J. v. d. Drift en M. M. v. Resteren; Anna M. J. dr v P. W. Pompe en A. C. J. v. d. Put ten; Hermina H. M. dr v W. Cornelissen en H. A. Woerde; Geertruida A. M. dr v P. J. M. v. Haaster en G. A. M. Warmer dam; Anfconius M. zn v E. J. Vogels en H. A. Pasker; Wilhelmina C. M. dr v G. Mourits en M. C. C. Verkade; Jacobus J. n v H. A. den Elzen en F. J. v. d. Voort; Marc zn v F. J. Drost en M. Brand- hof. ONDERTROUWD: W. J. v. d. Holst. 25 jr. en C. J Bakker. 25 jr.; A. M. van Elzakker, 27 jr. en T. M. Warmerdam. 24 jr.; J P. Straathof. 31 jr. en C. J. M. d Berg. 24 jr.; J. Duindam. 28 jr. en W. M. S. Geerlings, 26 jr.; P. L. Onder water, 31 Jr. en W. M. J. Geerlings 30 jr. GEHUWD:C. P. van Werkhoven. 26 jr. J. A. v. Resteren, 23 jr.; C. L. P. Las sooij23 jr. en E. M. Berg, 24 jr.; H. C. P. Rusman, 32 jr. en W. A. v. Graven, 23 jr.; J. J. Verlaan 52 jr. en C. M. de Win ter 43 jr.; P. G. v. Kempen. 36 jr. en A. C. Geerlings, 32 jr.J. B Nijman, 25 jr. D. P. M. v. d. Berg. 24 jr. OVERLEDEN: A. v. d. Raad, 70 jr., wed. M. v. d. Burg; J. G. Nagelkerken, 74 jr. v. G. J. Smit; J. G Smit, 82 jr. e.v. J. G. M. Scholten;-W. Noomen. 67 jr. e.v. T. J. v. Beek; H. Mensing, 82 jr. wedn. H. J. Bentvelzen: B. de Koning, 31 jr. In verband met het dertigjarig bestaan van de afdeling Alphen van de Christen-Vrouwenbond werd gisteravond in de zaal van Concordia een feestelijke jaarvergadering gehouden onder presidium van mevrouw I. Brouwer-Langen. De zaal was feestelijk voor dit zesde lustrumfeest met bloemen versierd. Mevrouw Brouwer liet „Dankt, dankt nu allen God" zingen en mediteerde over een gedeelte uit de Bijbel. Zij wees erop, dat de afdeling dankbaar gestemd moet zijn voor wat God in deze dertig jaren geschonken heeft. Een terugblik is aan genaam en dankbaar, want bij onze moei lijkheden Killen we steed6 de ogen ge richt moeten hóuden op Hem. van Wie hulp kan komen. De presidente richtte zidh tot de afge vaardigden van Bodegraven, Gouda en Koudekerk. Van de nieuwe gewestelijke presidente was een schriftelijke geluk wens ontvangen. Tevens deeldè zij mee. dat de gewestelijke landdag op 26 septem ber van dit jaar in Avifauna zal worden gehouden. De Jaarverslagen van de secretaresse, mevrouw Kuijper-Bakker. en van de pen- ningmeesteresse, mevrouw Meijer, ge tuigden van een gezond verenigingsleven. Het ledenaantal is inmiddels gestegen tot 306. Het driehonderdste lid kon deze avond ook begroet worden, namelijk me vrouw Eggink-Boot. die van de presiden te een bondslepeltje ontving. Mevr. Tol lenaar bracht verslag uit voor de propa- gandacommi6sie en mej. Bakker vertel de over het ziekenbezoek in het voorbije jaar. Mevr. Scherpbier-Sam6om bracht als oud-ge west el ijk presidente de geluk wensen over. waarna de vergadering bij monde van mevrouw Lefeber de presi dente hartelijk voor haar vele werk dankte Over het wel en wee van de bond vertelden mevrouw Van der Brink en mevrouw Basie het een en ander. Na de pauze, waarin de koffie zich uit stekend liet smaken, volgde een opvoe ring van het toneelspel „Dr. Ida". Mevrouw Lefeber 6loot deze avond na een dankwoord van de presidente tot de Valkenburg Bijna zes jaar geleden keek de heer M. Spiering sr. in Valkenburg rond om ruimte te verkrijgen voor de vestiging van zijn loonbedrijven. In een schuur van de heer Zandbergen kreeg hij onderdak en de orders begonnen binnen te stromen, zodat aan alle kanten uitgekeken moest worden naar bedrijfsruimte. In stallen, schuren en zolders werd het werk uitgeoefend, maar dit alles gaf toch niet de voldoening, die de heren Spiering ervan verwachten! Enige maanden geleden werd de dacht van de heer Spiering gevestigd op een stuk grond nabij de grens van Katwijk en Valkenburg. Plannen werden gemaakt en zo stonden we zaterdagmiddag ir nieuw gebouw van meer dan duizend vierkante meter, waarin thans de „Zuid hollandse loonbedrijven" hun bedrijf voortzetten. Bij het rondkijken werden w( er opmerkzaam op gemaakt, dat het ge bouw speciaal is ingericht voor verpakken en afvullen van alle mogelijke produkten, zoals farmaceutische, chemische, cc tische, zoetwaren, bestrijdings- en levens middelen. Er is ook 'n sorteerbedrijf var groenten, zaad en bollen; alles kan in af zonderlijke ruimten gesohleden. Voor deze omgeving enig in zijn soort. Zaterdagmiddag zei burgemeester Van Geslaagd Onze plaatsgenote mej. E. W. van Vel- :n Jd., behaalde het diploma voor kin derverzorgster. Zij werd ln het studie centrum te Culemborg opgeleid. Politiedienst Voor enkele weken ls de wachtmeester eerste klasse J. C. van der Horst te Ha- zerswoude gedetacheerd in Leimuiden. Helpt helpen Het bestuur van het Rode Kruis, afde ling Leiden en omstreken is onder het motto „Helpt helpen" een inzamelings actie begonnen. Binnen enkele dagen zal de inzameling van de zakjes begonnen worden, die dezer dagen huis aan huls zijn verspreid. TER AAR Aanbesteding weg en riolering Aanbesteed werd het aanleggen van we- :n en rioleringen in het uitbreidingsplan Langeraar. De raming was op 76500 ge steld. Er waren 19 inschrijvingen. Inge schreven werd door firma Van Northeim, Soesterberg 83.200; W. Hennipman, Lei derdorp 85.500; H. Heemskerk, Ter Aar. 81.080; fa. Froscheda, Wilnis 80.880; T. Bakker, Rotterdam 80.500; D. Bos, Am- terdam 80.500; H. J. Strijk, Rljpwete- •ing 77.500; D. de Rooy, Badhoevedorp, 76 000; Oudenes en Turkenburg, Alphen den Rijn 74.500; J. Visser Leiden, 72.000; fa. M. Hoeke en Zn., Nieuwendijk 70.500; C. A. Langeveld, Aiphen aan den Rijn 69.900; gebr. Schelvis, Heemstede 68.200; G. Hulsebosch, Bloemendaal 67.280; fa Van der Bron en Visser, Den Haag 67.000 A. J. Hoogenboom, Rijp- wetering 65.000; L. P. van der Geer. Leiden 60.000; H. Zanen. Bergambacht 59.484; en Deerenberg en gebr. Van Wijk Alphen aan den Rijn 58.965. der Have tot de directie, dat er reden was tot grote vreugde nu de tijd van inwoning bij anderen voor de firma Spiering is ge ëindigd. Ook het gemeentebestuur is voor deze vestiging dankbaar gestemd en deze vreugde kan het minst egoïstisch zijn nu er van de gemeenten geen ondernemings belasting meer wordt geheven. Spr. meen de, dat we hier ook met een arbeidsinten sief bedrijf te maken hebben en daarom was er ook geen bezwaar enige cultuur grond voor de bouw van deze werkhallen Nadat hij de directie had gelukgewenst, knipte hij een oranje lint door; de deuren werden geopend en onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door Valkenburgs Harmonie, begaven zich de vele belang stellenden naar de inpakzalen, die in bloe menmagazijnen waren omgetoverd. Vele sprekers boden gelukwensen aan en prezen de onverwoestbare energie van de heer Spiering sr. Nadat deze een kort dankwoord had gesproken, bleef men nog lange tijd in gezellige sfeer bijeen. Burgerlijke stand RIJKSATERWOUDE Oudste inwoner overleden In zijn woonhuis aan het Molenpad is dezer dagen de oudste Inwoner van Rijn- saterwoude overleden. Dit was de heer Willem Veldhuljzen, die op Kerstmis 93 was geworden. Mevrouw A. van der Zwan-Taal is haar 90 jaren nu de oudste ingezetene het dorp. Rode-Krols-inzameling Door de afdeling Leiden en omstreken van het Rode Kruis zijn folders huis huis gezorgd. Binnenkort zullen de hel pers de gaven voor dit nuttige werk ko men ophalen. WARMOND Zwembad Lommerlust zaterdag open De zweminrichting Lommerlust zal za terdagmiddag om twee uur weer worden opengesteld. Het toezicht zal worden uit geoefend door de heer C. Ouwehand van de Katwijkse reddingsbrigade, die op ie dagen door een extra hulp zal worden bijgestaan. Een deel van de zwem- hokjes heeft een dak gekregen, wat bin nenkort ook met de overige het geval zal zijn. Voor de kleintjes is er een zandbak is veel aan de rijwielstalling ver- enthousiaste medewerking. Nog even dc schouders onder het kleedgcbouw en dan kunnen we „los". De aanhou der wint. Eendracht maakt macht. BURGEMEESTER KOOMANS Commentaar overbodig. Tweede prijs De muziekvereniging Wilhelmina heeft onder leiding van de heer D. Anderson uit Leiden op een concours ln Hoogvliet met 273 punten een tweede prijs in de tweede afdeling behaald. Paclmiaii nog onbetwist leider in Dublin In de achtste ronde van het Zoneschaak toernooi in Dublin is de partij van onze landgenoot Van Scheltinga tegen Fair- hurst afgebroken. Leider Pachman won van Dunkelblum en Benko. die al enige ronden vast genesteld is op de tweede plaats, wist Gustolisi te verslaan. Daar door blijft hij Pachman volgen, die al zijn partijen tot nu toe nog gewonnen heeft. De voorsprong van Benko op Gligoric en Alexander, die de derde en vierde plaats delen is nog steeds anderhalve punt Bei de laatstgenoemde schakers wonnen na melijk eveneens, resp. van O'Sullivan en Catozzi. Na de achtste ronde is de stand: 1 Pachman 8 pnt; 2. Benko 7 pnt; 3/4 Gli goric en Alexander 5% pnt; 5. Schmidt 5 pnt. -f 1 afgebr. partij; 6. Gustolisi 5 pnt; 7. Durao 4M pnt; 8. Fairhurst 4 pnt 1 afgebr. partij; 9/10. Plater en Sten borg 4 pnt; 11/12. Dunkelblum en Walther 3ü pnt; 13. Llado 3 pnt; 14. Van Scheltinga 2% pnt. 1 afgebr. partij; 15. Dreyer 2 pnt; 16. Catozzi lü pnt; 17. O'Sullivan 1 pnt en 18. Conrady li pnt. 1 afgebr De Vries leidt in toernooi om Zuidhollandse damtitel Ondanks drie Haagse overwinnlnge dc vijfde ronde van het toernooi on Zuidhollandse damtitel ls de positie de leidende Rotterdammer De Vries niet Eén van de Haagse overwinningen ei wel die van de DIO-speler Kaïn werd be haald ten koste van een stadgenoot, de HCDV-er Gordijn. In deze partij zege vierde de afwachtende taktiek van d« oud-kampioen van Den Haag over de systematiek van de handige Haagse ti telhouder. Op het beslissende ogenblik bleek een door Gordijn berust aanvaarde opsluiting aan zijn linkervleugel, door tempogebrek, niet 't beoogde doorslaande succes op te leveren. Nadat Gordijn door zettenverwisseling deze opsluiting vroeg tijdig had moeten verbreken, kwam het itiatief in handen van Kaïn die op cor recte wijze zijn tempovoordeel uitbuitte. De HCDV-er werd tot een ongunstige combinatie gedwongen, die een doorbraak verzekerde. De opmars van Gordijn werd echter vertraagd en Kaïn wikkelde het overmachtseindspel foutloos af. De Hagenaar Kinnegen speelde tegen Overes een partij, waarin beiden beurte lings het initiatief hadden. Hoewel de debutant Overes tegen het eindspel de winst voor het grijpen had, faalde hij, de bordjes verhangen werden en tenslotte de meer geroutineerde Hagenaar op beide punten beslag legde. Bom zorgde eindelijk ook eens voor een overwinning. Tegen de Rotterdammer v. .d Doe bracht een combinatie hem een schijfwinst, waarna de partijzege niet kon uitbiijven. Van Dam uit Lexmond liet zich een zeker schijnende zege tegen v. d. Starre ontgaan, doordat hij in een overmachts eindspel te vroegtijdig zijn tweede dam in het spel bracht. Deze werd opgevangen, de winstgang niet meer te ont dekken viel. De Alblasserdammer Mudde speelde gedurfde partij tegen de Rotterdamse kampioen De Kluijver Een reeds bij de ingenomen voorpost van Mudde werd geruime tijd bedreigd; echter s en het einde bracht een diende remise Korfbal Den Haag-Leiden en Merwede-Rotterdam Morgenavond 22 mei worden twee ste- denwedstrijden gespeeld. In Den Haag wordt op het terrein van Tonego de strijd angebonden tussen de vertegenwoordi gende teams van Den Haag en Leiden, die de vorgie week kort na het begin wegens de regen moest worden gestaakt. In Sliedrecht zijn het de twaalftallen bestaande uit spelers rondom Dordrecht vanuit Rotterdam en omgeving, die elkaar gaan bekampen. In beide wedstrijden hoopt men n loop een vertegenwoordigend twaalftal In Den Haag komt men tot de sa stelling van het „Noord" twaalftal, Sliedrecht zal het „Zuid" team worden geformeerd. De bedoeling is dat beide ploegen week later tegen elkaar uitkomen. VOORHOUT Enquete L. E. I. Het Landbouw-economisch Instituut stelt op 27, 28 en 31 mei ln de gemeente Voorhout een onderzoek in naar de be roepskeuze en de opleiding van boeren- en tuinderszoons. Dit onderzoek geschiedt in opdracht van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening er het landbouwschap. Voor de toekomst van de plattelandsjongeren is het in band met een verantwoorde voorlichting over een beroepskeuze en het te volgen onderwijs noodzakelijk, dat een dergelijk onderzoek wordt ingesteld. Sumitro's arrestatie gelast De Indonesische militaire autoriteiten hebben een bevel tot arrestatie uitgevaar digd tegen dr. Sumitro oud-minister van financiën. Sumitro was reeds verscheide ne malen door de militaire politie in Ban doeng opgeroepen om over de beschuldi gingen van corruptie te worden gehoord, doch hij heeft nimmer aan de oproep ge volg gegeven. Zijn huidige verblijfplaats is onbekend. J. Bilker (Hollandia) kreeg Friese prijs De heer J. Bilker, onderwijzer aan de Chr. school te Hollandia (Nieuw-Guinea), heeft een prij6 gekregen voor een kort verhaal „De Jacqueline bocht". Het be treft hier de prijs die jaarlijks beschik baar wordt gesteld uit de nalatenschap de Friese dichter Rely Jorritsma voor de beste verhalen of gedichten in de Friese taal. De heer Bilker had in Fries land voor zijn vertrek naar Nieuw-Guinea reeds een goede naam ais auteur van kor- verhalen, terwijl hij thans een kinder boek in de Friese taal schrijft De volledige uitslagen van de 5e ronde waren: H. F. J. Kinnegen—R Overes 20; A. J. BomJ. v. d. Doe 20; F. Gordijn—L. P Kaïn 0—2; G. Mudde—J. H. de Kluijver 1—1; B. v. Dam—J. P. v. d. Starre 11; J. de VriesTh. Zwetsloot uitgesteld. Na deze ronde luidt de stand: 1. De Vries 7 uit 4; 2. Kaïn 6 uit 4; 3. en 4. v. Dam en Kinnegen 6 uit 5; 5. Gordijn 5 uit 4: 6. De Kluijver 5 uit 5; 7. Zwet sloot 4 uit 4; 8-10. Bom, Mudde en v. d. Starre 4 uit 5; 11. Overes 2 uit 4; 12. v. d. Doe 1 uit 4. Finale Molentoernooi Morgenavond om aoht uur wordt de finale van het Zilveren-Molentoernooi ge speeld tussen Scheveningen-H. S. en L.F.C. Mooie zege van mevr. Roodzant in Venetië In het damessrhaaktoernooi In VenetlS heeft mevrouw Roodzant in de achtste ronde een prachtige overwinning geboekt. Z(j wist mevr. Pritchard (Engeland) te verslaan en haar daarmede de eerste plaats op de ranglijst te onthouden. Door deze winstparlij steeg ztf van de gedeelde achtste en negende plaats naar de onge deelde zevende plaats. De tweede Nederlandse vertegenwoor digster. mevr. v. d. Veen, verloor haar partij van mevrouw Nedelijkovlc uit Zuid- slavië. Laatstgenoemde bezet thans da De andere uitslagen van de achtste ronde waren: mevr. Lazarevis (Zuidsl.) Chaude de Silans (Fr.) 01; mevr. Bruce (G.B.)mevr. Knttinger (Oostenr.) 1—0 en mevr. Rinder (Did)mevr. Cifuente (Span je) 1—0. De stand na de achtste ronde luidt: 1. mevr. Redelijkovic (Zuidsl.) 6M uit 8; 2. mevr. Lazarevic (Zuidsl.) 6 uit 7; 3. mevr. Pritchard (G.B.) 6 uit 8; 4/5. mevr. Chaude de Silans (Fr.) en mevr. Rinder (Did) beiden AM uit 7; 6. mevr. Benidi (It.) 4 uit 7; 7. mevr. Roodzant (Ned.) 2M uit 7; 8. mevr. Kattinger (Oostenr.) 2 uit 8; 9/10. mevr Bruce (G.B.) en mevr. Van der Veen (Ned.) lM uit 7, en 11. mevr. Cifuente (Spanje) 1 uit 7. Ned. amateurelftal tegen Frankrijk Het Ned. amateurelftal, dat 29 mei in Nijmegen tegen Frankrijk zal spelen, is als volgt samengesteld: achter: Van Bruggen (DFC) en Claus (Helmondla); midden: Paule (WVC), Blom (WVV) en Ten Braak (HRC); voor: Elfring (Robur et Velocitas), Van Ham (Zeeburgia), Verhoeven (Lug- dumim), Kerkhofs (Maurits) en De Kreek (Feijenoord). Reserves: Mouw (Rapiditas), Sjerp (Quiok HG), Van Gaans (Moe. '17) en De Rijke (Friesland). In vergelijking met het team, dat 15 med in Leeuwarden tegen Ierland uitkwam, ls de ploeg op één plaats gewijzigd: Van Gaan6 werd als linksbuiten vervangen door De Kreek. Woensdag 22 mei wordt voor de spelers van het Ned. amateurelftal een laatste training gehouden in Culemborg. Een oude vriend In modern DIALERS: GOOSEN'S AUTO- EN MOTORENBEDR. - NW| BINNENWEG 311 - R'DAM - TEL. 33546 DE ROTT. AUTOMOBIEL CENTRALE - HOUTLAAN 29 - R'DAM - TELEFOON 115555 GARAGE AUTOPARK - BARTH. RULOFFSSTRAAT 5 - AMSTERDAM - TELEFOON 722622 GARAGE KEMPERS - TRAMSTRAAT - AALTEN - TELEFOON 339 „GARAGE FARWICK" - SPOORSTRAAT 6 - ALMELO - TELEFOON 3803 FA. J. W. v. d. SCHEUR - ARNHEMSEWEG 299 - APELDOORN - TELEFOON 7104 FA. M. W. THIES - STEENDIJK 20 - ASSEN - TELEFOON 3751 FA. W. J. KAAM - ANTWERPSESTR.WEG 371 - BERGEN OP ZOOM - TELEFOON 1015 FA. A. A. v. d. ZWAARD - KONINGINNESTRAAT 63 - BREDA - TELEFOON 36084 FA. GEBR. HOEKE - ROTTERDAMSEWEG 374 - DELFT - TELEFOON 24132 GAR. H. N. L DE WIT - JAN WAPSTRAAT 11/15 - DEN HAAG - TELEFOON 723090 DE GOEDE'S AUTOBEDR. - DORPSSTRAAT B 150a - DIRKSHORN - TELEFOON 213 FA. JAC. VOS ZN - STEEGOVERSLOOT 32 - DORDRECHT - TELEFOON 6131 FA. M. v. ROOIJ-DERKS - HOOGSTRAAT 163a - EINDHOVEN - TELEFOON 2220 GARAGE CENTRAAL H. NIJHUIS - HENGELOSESTR. 7 - ENSCHEDE - TELEFOON 3844 GAR. A. KWAAITAAL - KOESTRAAT 45 - GEERTRUIDENBERG - TELEFOON 897 GARAGE BIERMAN CO. - TURFSINGEL 4 - GRONINGEN - TELEFOON 25223 GARAGE E. DE VRIES - MOLENSTRAAT 22 - GRIJPSKERK - TELEFOON 244 FA. A. NEFKENS ZN - PARALLELWEG 7-9 - HEERLEN - TELEFOON 3536 GARAGE G. ORDELMAN - MARSKANT 8 - HENGELO (O) - TELEFOON 3898 GAR. „MODERN" - Z-WILLEMS VAART 57/59 - 'S-HERTOGENBOSCH - TELEFOON 3716 FA. P. F. STROBBE - HOOFDSTRAAT 168 - HILLEGOM - TELEFOON 5234 FA. D. KOUDIJS 4 ZN - NOORDERWEG 52a - HILVERSUM - TELEFOON 5069 GARAGE TH. WEEMAES-BRASSEL - GROENENDIJK B 53 - HONTENISSE - TEL. 10 GARAGE K. BOOIJ 4 ZN - ZUIDEINDE 44 - KOOG AAN DE ZAAN - TELEFOON 4692 GARAGE BOELENS - TWEEBAKSMARKT 62 - LEEUWARDEN - TELEFOON 6471 GARAGE C. J. v. d. ZON - HEEREWEG 448 B - LISSE - TEL 7486 (Sastanhaim) GAR. J. SCHOENMAKERS - SCHARNERWEG 66 B - MAASTRICHT - TELEFOON 2004 GARAGE J. SUKKEL - ROTTERDAMSEKADE 59 - MIDDELBURG - TELEFOON 2057 FA. D. KOUDIJS 4 ZN - CATTENHAGÉSTRAAT 45 - NAARDEN - TELEFOON 3486 GARAGE HEUSEVELDT - POSTSTRAAT A 302 - NIEUWERKERK ZLD. - TELEFOON 240 GARAGE BENTHEM - HOOFDSTRAAT OOST 39 - NOORDWOLDE FR. - TEL 300 GARAGE DIRK DE GOOIJERT - GRAAFSEWEG 231 - NIJMEGEN - TELEFOON 24131 FA A. J. DE WINKEL - UTRECHTSESTRAAT 84 - OOSTERBEEK - TELEFOON 2020 GARAGE TH. WEEMAES-BRASSEL - STATIONSTRAAT 16 - SAS VAN GENT - TEL. 389 FA. W. van HAM 4 ZN - AMSTERDAMSESTR. 3 - SCHEVENINGEN - TEL. 550743 FA. D. TER HORST - BADHUISSTRAAT 40/64 - SCHEVENINGEN - TELEFOON 550038 GARAGE H. v. d. EINDEN - VAARSELSTRAAT U - SOMEREN - TELEFOON 481 GAR. B. A. HARDENBERG - H. J. KNIGGESTRAAT 19 - STADSKANAAL - TEL. 228 GARAGE J. MOORTHAEMER - RIJKSWEG NOORD 12 - SUSTEREN - TELEFOON 229 FA. FR HELMES 4 ZN - KLOOSTERSTRAAT 50 - TEGELEN - TELEFOON 906 GARAGE „WISCH" - LAAN VAN WISCH 6 - TERBORG - TELEFOON 3218 FA. M. UIJTDEWILLIGEN - HEUVEL 92 - TILBURG - TELEFOON 22240 GARAGE J. G. URSUM - MIDDELWEG 46 - UITGEEST - TELEFOON 337 FA ARIJJANSEN 4 CO - NACHTEGAALSTRAAT 29e - UTRECHT - TELDfOON 19852 FA. J. W. KUIL - SOENDALAAN 30 - VLAARDINGEN - TELEFOON 4279 GARAGE VAN NIELEN - DORPSSTRAAT 47 - WADDINXVEEN - TELEFOON 405 FA. H. P. KOOIJMAN - BREDERODESTRAAT 8-10 - ZANDVOORT - TELEFOON 2088 GARAGE V. A. REUS - H. RIJNDIJK 55 - ZOETERWOUDE - TELEFOON 22381 GARAGE RONK - GROENMARKT 4 - ZUTPHEN - TELEFOON 4116 AUTO PALACE - BLOEMENDALSTRAAT 2 - ZWOLLE - TELEFOON 7100

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7