n O CHRISTELIJK n theryo Simplisme belemmert bet uitzicht l Puzzel mee ¥- Boek C.H.-vrouwen veranderen haar organisatie Amerikaanse kritiek op de methode van dr. Graham Kunstgebitten blijven neutraal Kunst Het Protestants Centrum Slot Ni onze excursie naar het bos RomeReformatie, waar van achter bijna elke boom een vraag op ons afkwam, keren wij snel terug tot ds. H. B. Meyboom, die ons even dat bos inzond. Wij vragen hem, wat hij nu over de verhouding tus sen Rome en de Reformatie denkt. Allereerst is het beslist nodig, dat wij ons er rekening van ge ven, wat de R.K. Kerk officieel leert. Het heeft geen zin ons te vergapen aan allerlei moderne ex perimenten in r.k. kring. Heit is ook weinig nuttig ons boos te ma ken op allerlei parochieblaadjes. De officiële léér vraagt om een antwoord. Zo krijgen wij hou vast in onze bestrijding. En wat nu de verhouding tus sen de Romana en de kerken der Reformatie betreft: het lijkt ds. Meyboom evangelisch gezien on juist, dat wij die kerk niet ken- Het zou voor beide wellicht een grote zegen zijn, wanneer zij el kaar gewapend met echte kennis ontmoetten. Natuurlijk betekent zo'n innerlijk geladen confrontatie meer vechten. Want dan gaat het om centrale zaken. Het is trou wens merkwaardig, dat waar het protestantisme innerlijk (let wel!) sterk is, het rooms-katholicisme het dichtst bij het Evangelie blijft. Zo worden beide weer terugge drongen tot op het Evangelie zelf. De bijbelse biecht hebben Ro me en de Reformatie beide verlo ren. De ene door de verbastering, de ander door afschaffing in plaats van hervorming. Er moet tussen beide componenten van het wes terse christendom een openheid komen, een innerlijke bewustwor ding. waardoor juist de conflicten scherper en de controverse duide lijker worden. EN DAN VERDER: het evange lisch christendom moet streven naar zo nauw mogelijke samen werking, ook in internationaal ver band. Maar daarbij moetep wij aldus ds. Meyboom ook afstand nemen als het moet. Het is nu eenmaal niet te ontkennen, dat in typisch-roomse landen door im- port-protestantisme een mogelijk heid tot r.k. verzet wordt gege ven. En meestal is het inheemse protestantisme veel belangrijker. (Dat dit niet alleen in roomse lan den het geval is, bleek onlangs nog. toen een Amerikaanse bap tistenzending met enige fanfare een éérste(l) samenkomst van christen-jongeren in Djakarta aan kondigde. Ze hadden nog niet ge merkt, dat daar al drie eeuwen lang christenen woonden). Als één ding het zicht op Rome In de weg staat dan is het wel het simplisme, dat alle dingen eenvoudig ziet in schema's. De Nederlandse protestantse kerken hebben het zo druk met hun interne zaken en hun uitvals- poorten naar de wereld, dat ze voor het conflict met Rome niet voldoende tijd hebben, zegt ds. Meyboom. En als ze er wel werk van maken, zijn zij oer-voorzich- tig en dat is nu ook weer niet no dig. ERGENS in een drukke straat in Amsterdam is een winkelhuis, waar men inlichtingen verschaft over de R.K. Kerk. En als men dat wil kan men in de achterka mer met een pater spreken, die daar de hele dag voor zit. Dit „ontvangende apostolaat" (in te genstelling tot het „tegemoettre- dende" waarbij men naar de men sen toegaat in straatpreek, tijd schrift enz.) geeft informatie en de vragers kunnen zonder hun naam te hebben genoemd weg gaan. Er moet ook in onze kringen ernstig over deze méthode na gedacht worden. Er zijn tallozen die vragen hebben en toch voor geen geld in de wereld naar een predikant toewillen. Voor hen is ook de anonimiteit in het gees telijk leven van groot belang. Zou het niet goed zijn ex-rooms- katholieken en intellectuelen zo op te vangen? AI deze zaken zijn op een of andere manier in studie. Al de witte plekken op de land kaart, waarvan wij verschillen de genoemd hebben, worden langzaam bijgekleurd. Het Pro testants Centrum in Utrecht zoekt wegen en wijst die aan de kerken. Advertentie Exqtwefl: nr rr i5~ i - v -i- r I tt ILTT 1 las OPGAVE PUZZEL No. 25 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Het toedienen een stimulerend middel; 6 wilde haver; 7 telwoord; 9 verwonding; 12 VAN Db, DAG toon; 25 bergpas; 27 sierboom. Verticaal: 1 Griekse munt; 2 gezins lid; 3 onwrikbaar; 4 insgelijk; 5 kop pel; 8 dochter van Laban; 10 hoogste >unt; 11 pracjit en praal; 13 wankel jaar; 16 ouderwetse japon; 18 manl. dier; 20 bewijs voor ontvangst; 23 in- sekt; 26 Chin. maat. OPLOSSING PUZZEL No. 24 1. Sabel, 2 chef, 3 olijk, 4 els, 5 ma- ier, 6 abt Schol, bliek, baars. Allen nu lid van de C.H.U. Sterker een eigen geluid laten Jioren (Van i verslaggevers) 'TE ZEIST, op het conferentieoord „Woudschoten", is gisteren de Algemene Vergadering gehouden van de Centrale van Christelijk-Histo- rische Vrouwengroepen. Tenminste luidde de naam aan het begin. Aan het slot, na een lange huishoude lijke vergadering, werden echter nieuwe statuten en reglementen aan vaard, wat ondermeer inhield de naamsverandering in: Centrale van C.H. Vrouwen. Hierdoor is het zware accent, dat aanvankelijk lag op de plaatselijke Groepen, wat verlegd naar de vele leden van de Centrale, die wonen in plaatsen, waar (nog) geen Groep is de zg. „buitenleden". Door de met algemene stemmen goed gekeurde veranderingen in het orga nisatorisch raam wordt het ook zó, dat alle leden van de Centrale auto matisch lid zijn van de C.H.U. Met het hoofdbestuur van de Unie is daarvoor een financiële regeling ge troffen. In haar jaarrede memoreerde Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer en presi dente van de Centrale, de uitslag van de Kamerverkiezingen '56. Deze gaven voor de C.H.U. geen reden tot juichen, omdat de teruggang van Vz% het ver lies van één zetel meebracht. Teleur stellend achtte zij het, dat er geen tweede c.h.-vrouw haar intrede deed de Tweede Kamer. Mej. mr. E. A. Haars te Breukelen, naar voren ge bracht door de vrouwenorganisatie, staat nu weliswaar eerste reserve. Dat betekent wel vóór het doel, maar nog niet er inaldus de freule in voet baltaal. Samenwerking Het is onder de .h. vrouwen helaas zo, it men moeilijk ;chijnt Je kunnen in- en. dat eendracht macht maakt. Het merkwaardige verschijnsel doet zich nl. voor, dat telkens c.h. vrouwengroepen ontstaan, die geen enkele landelijke bin ding zoeken, meestal om financiële oor- Freule Van Stoetwegen weet dit aan. een gebrek aan inzicht in wat het huidi ge politieke leven van ons vraagt. Door deze afzijdige houding van enkele groe pen kan d« Landelijke organisatie moei lijker een sterk eigen geluid laten horen, dat enig gewicht in de schaal legt wan neer het er om gaat de vrouwenbelangen te behartigen. Het aantal c.h. vrouwen is bovendien veel groter dan het leden tal van de Centrale. Uitvoerig ging freule Van Stoet wegen in op de politieke situatie in de wereld. De vrede wordt nog immer bedreigd, zo stelde zij, met name door de blijvende tegenstelling tussen Oost en West. Wonderlijk achtte zij het, dat velen in ons land daar zo rustig aan voorbij leven. We staan toch temidden van deze machten telkens, weer aan de rand van de afgrond. Een afgrond, die door het geweld der atoomwapens de ondergang van Leerboek voor mocderschapszorg en kinderhygiëne, samengesteld onder redactie van dr. P. W. Kop- pliis. Van Gorcum Se Comp. N.V. de markt gebracht, dat bedoeld als leidraad dienst te doen bij de oplei ding van allen, die te maken hebben met de sociale hygiëne van het kind vanaf de prilste jeugd tot het begin van de volwassenheid. Men vindt in het eerste deel in kort bestek practisch alles, wat te maken heeft met moederschapszorg, zuigelin- Senzorg, zorg voor de kleuter, gezond- eidszorg voor het schoolgaande kind en de zorg voor de puberteitsfase. Het tweede deel handelt in hoofdzaak over kinderziekten en de maatregelen om deze te voorkomen. We kunnen dit boek, dat door zeer deskundigen geschreven is, van harte aanbevelen. De bestudering er van zal de gezondheidszorg voor het toekomstig geslacht ten goede komen. MET J-'-*- xati een grote samenkomst in de geweldige Madison Square Garden is zaterdag de twee maanden durende evangelisatieveldtocht van dr. W. Graham in New York geopend. De avond tevoren waren in tien grote kerken gebedsdiensten gehouden. De veldtocht wordt in brede Amerikaanse kring besproken. Bijna alle kranten en tijdschriften hebben er hoofdartikelen over geschreven. Zelfs het vakblad der vermaaksindustrie geeft uitvoerige overzichten van de aanpak en de uitvoering der campagne, die het blad bijna collegiaal de „grootste show" noemt. .T *r In tegenstelling tot de 1500 protestantse gemeenten van New York staat het invloedrijke weekblad The Christian Century zeer kritisch tegenover dr. Graham. Het wijst het massale en gigantische van zijn veldtocht af en kenschetst zijn optreden als een mengsel van moderne reclame en fors piëtisme. Graham zelf zou een gevaarlijke, on-protestantse uniformiteit nastreven^nvai van Thg Chrjstjan Century is vanuit kerkelijke kringen New York scherp tegengesproken: men mag de arbeid van dr. Graham alleen zien als een poging de van de kerk vervreemden de eerste stap tot ontmoeting met het evangelie gemakkelijker te maken. de wereld kan betekenenOok uit kerkelijke kring wordt vaak protest aangetekend tegen de atoomproeven. men het zover kan brengen, dat e betrokkenen de proeven zouden staken en een controle .op de raden zouden toelaten, waren i hele stap verder. Helaas is de kelijkheid zó, dat we hier nog niet aan toe zijn. In deze dreiging rustig te leven is alleen verantwoord, zo betoogde freule Van Stoetwegen klem, wanneer het de rust is var geloof, dat God regeert, óók in atoomtijdperk. Namens het Hoofdbestuur der CHU sprak vervolgens Mr. Dr. J. van Brug gen, lid van de Eerste Kamer een woord van waardering voor het werk Centrale. Hij vroeg de echtscheidingsgronden, weduwe- :r.zekering, bezitsvorming en het belastingprobleem van de ongehuw de vrouw die, volgens Dr. Van Bruggen, onverdiend in de „strafklasse" werd ge plaatst. Hproenin sswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.): A. van den Ham te Uithuizen; naar Rhein- hausen-Hochemmerich Evangelische Kirche im Rheinland): W. K. Post te Harenkarspel-Warmenhuizen. Bedankt voor Boven-Hardinxveld: R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hasselt: kand. P. Melse te Vrouwenpolder; te Marken: kand. C. in Zuylen te Hillegom. Bedankt voor Kamerik: dr. K. J. Cre- .er te Halle (Gld.). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Zaandam: C. Noordegraaf 's-Gravendeel en M. Vlietstra te Eemdijk. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kampen: E'. du Marchie an Voorthuysen te Leersum. Goed beridit voor de bezitters van DENTOFIX een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder brengt uitkomst voor alle loszittende ol losrakende kunstgebitten. Een weinig DENTOFIX, "s morgens op de plaat ge strooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid gegarandeerd. Koopt nog heden een strooibus in Uw apotheek of dro gisterij voor slechts f 2,35. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Hemel en verstand „Is dit niet het grote Babel-dat ik gebouwd heb?".Nebukadne- zars trotse uitroep het begin van zijn derde en hevigste botsing met God. Want wat Daniël voor speld had gebeurde: waanzin trof de despoot en hij werd door de mensen verstoten. Maar dan vertelt hij zelf, in zijn proklamatie aan zijn volk: Maar na ver loop van de ge stelde tijd sloeg ik, Nebukadne- zar, mijn ogen op naar de hemel en mijn verstand keerde in mij te rug!" Voor heël ve len is dat dwaas heid: wie verstandig is houdt zijn ogen gericht op wat hier op de aarde is, want het leven is van deze aarde en op deze aarde is iets te bereiken. Daar kan men voor zichzelf een Babel bouwen. Slechts dromers slaan hun ogen naar de hemel. Aijme mens die zo denkt. „God doet naar Zijn wil met de bewo ners der aarde!" zo belijdt Nebukadnezar. „En niemand is er die Zijn hand kan weerhouden of tot Hem kan zeggen: wat doet Gij?" Geloof toch niet dat ge een Babel hier op aarde kunt bouwen gebruik uw verstand en ver wacht alles van de hemel. Want aan Gods zegen is alles gelegen! COMMENTAAR Aangrijpend De leegte, dat was ie geheugenstoring, raan een directeur een bedrijf leed, nadat hem een ernstig auto ongeluk was overkomen. De man staat voor een on doordringbare zwarte muur, die hem van zijn eigen verleden en van een groot deel van zijn eigen leven scheidt. Vergeefs probeert hij door deze muur te stoten. Maar het lukt niet het verloren contact geheel te herstellen. Maar dan, als hij weer voor het eerst voor de piano zit en „Blijf met mij Heer" speelt, het lied, dat hij vlak voor het ongeluk ook had gehoord, valt die muur weg. Dit aangrijpend hoorspel bracht de N.C.R.V. gisteravond in het hoorspel „De leegte", geschre ven door Nico Forgeron. Door zich te beperken tot de essen tiële gebeurtenissen in liet verhaal, door slechts enkele ogenblikken van de zielestrijd van de directeur weer te geven (indrukwekkend gespeeld door Wam Heskes) en de regie aan het sobere relaas aan te passen, was het mogelijk door de ge luidsradio een beeld van strijd en uitkomst te geven, dat ir\ de herinnering van de luisteraar zal blijven vasthaken. RADIO VANAVOND Ups en downs Voor ons waren er twee hoogtepunten in de tele visieuitzending van gis teravond: het frisse inter view door Mies Bouman •F, c- - van een Jordaans echt paar en het extra N.T.S.- journaal. waarin een algemene in druk van Stockholm werd gegeven. Het avondprogramma was begon nen met de onvermijdelijke (omdat men aan de serie schijnt vast te zitten) muziekfilm, die als gewoon lijk weer 'bijzonder stroperig was. En nog iets: De éénacter van Duitse herkomst over de zoon van een industrieel, die Willens en we tens zijn broer laat sterven, omdat zakelijke belangen hem beletten een dokter te halen. Dat was een draak van het ergste soort en zelfs het talent van een Van Dalsum of van de jonge Henk van Ulsen ver mochten niet veel meer van het stuk met holle rethoriek te redden. Dat waren twee laagtepunten. 19 „Ik kan niet naar Den Haag komen op gewo ne werkdagen. En op zondag reis ik niet." De ander glimlacht. Met dit naieve mannetje kan hij de zaak niet afhandelen. „Kan jouw lastgever niet zelf hier komen?" „Dat denk ik wel". Goed dan verwacht ik hem aanstaande don derdag tussen vijf en zes uur in de tweedeklas- wachtkamer van het station Hollandse Spoor. Hier heb je een sleutel, neem die mee. Je ziet wel, dat het een heel bijzonder is. Die meneer kan gaan zitten in de wachtkamer en enige voorwerpen uit zijn zak halen en voor zich op tafel leggen, bijvoorbeeld een vulpen, een zak boekje en deze sleutel. Daaraan kan ik hem her kennen". „Goed". ..ij. „Heb jij soms iets bij je, dat je mij kunt ge ven en waaraan hij mij herkennen kan? Cammeraat zoekt in dl zijn zakken, maar kan niets vinden dan de huissleutel, een vuile zak doek en de briefkaart, waarop zijn vriend hem meldde, dat hij verwacht werd. „Daar zie ik mijn eigen briefkaart. Geef me die maar". In de trein op weg naar huis zit Cammeraat alles te overdenken. Hij is tevreden over het voorlopig resultaat. Tienduizend gulden heeft hij gezegd. Zodoende blijft er voor hem tiendui zend over. Dat zou geweldig zijn. Het hoofdstuk, dat hij zijn vrouw voorlas: „Al deze dingen zoeken de heidenen, uw Vader weetis hij totaal vergeten. VI Een stapje verder. Donderdagmiddag vijf uur. Op het perron van het station Hollandse Spoor K. JonUeiJ is het plotseling stil geworden. Er was een druk geloop van mensen, toen achtereenvolgens een tweetal treinen uit verschillende richting binnen kwamen en weer vertrokken. Toen viel de stilte '"in de wachtkamer, waar het kort geleden roe zig en rumoerig was, is het nu rustig. Er zitten slechts enkele langwachters, die veel tijd heb ben en die tijd trachten te korten met koffie drinken, roken en kranten lezen. Een van hen haalt zijn broodkaart en zijn boterkaart te voor schijn en bestelt twee sneetjes brood met rook vlees. Ook hij heeft de tijd, want de treinenloop is beperkt. Een ander haalt een boekje te voorschijn en een bundeltje brieven, zoekt wat rond in zijn zakken, legt een paar dingen op tafel, bladert in het boekje, doet alsof hij leest, maakt aantekenin gen en kijkt nu en dan rond. De kellners ruimen de boel op, vegen de ta felbladen schoon, zetten de stoelen op hun plaats, gaan weer staan bij het buffet en staren doel loos voor zich uit. Ze wachten op nieuwe aan voer van reizigers Daar komt er een. Het is een correct gekleed heertje. Hij heeft geen haast, hij doet niet druk als een handelsreiziger, is ook niet vast van tred als een reizend agent, die altijd tussen de wielen zit en de inventaris van ieder station op zijn duimpje kent. Bij de deur blijft hij staan, plant zijn paraplui op de grond en kijkt de ta feltjes langs. Dan loopt hij regelrecht naai heer, die in zijn boekje bladert. Hij loopt bedacht zaam en zonder gerucht. Hij plaatst zich aar dezelfde tafel en zegt zacht: „Dag meneer Brou wershof". De aangesprokene kijkt verrast op, maar de nieuweling haalt bedaard een briefkaart te voor schijn en legt hem die voor. ,,0, is u....?'" „Ja, en dat daar is mijn sleutel". Ze wisselde panden en bekijken elkaar. „Uw afgezant heeft mij uw boodschap o gebracht", zegt het heertje. „En mij uw antwoord". ,,En nu?" „Ik wil verder praten". „Welk artikel is het?" „Rubber". „Goed artikel. Hoeveel?" Brouwershof noemt het cijfer. „Zo véél? Ep dat voor tien mille? Ik denk er niet aan". „Voor hoeveel denkt u er wél aan?" „De partij is te groot. Ik wil beginnen met de helft". „Voor tien mille?" „Neen, voor vijftien". „De helft voor vijftien?" „Ja, de helft voor vijftien". (Wordt vervolgd.) Missa Solemnis van Beethoven (20.20 uur) Beethoven heeft fwee Missen gecomponeerd: één in C. gr. t. (opus 86), geschreven in opdracht van Graaf Esterhazy, en één in D. gr. t. (opus 123), de zgn. Missa Solemnis. De aanleiding tot laatst genoemd werk was de benoeming van Beethoven's leerling Aarts hertog Rudolf tot bisschop van Olmiitz. Voor de plechtige intro- nisatie zou Beethoven een Mis componeren, doch die viel veel uit voeriger uit dan hij zich had voor gesteld. Hij werkte er enige jaren aan en toen het werk in 1823 voltooid kwam was de datum van de bisschopswijding reeds lang verstreken. Trouwens voor de liturgie zou deze Mis toch onge schikt zijn geweest, niet alleen door de grootte, maar ook door het te sterke dramatische karak ter. Ah motto schreef Beethoven boven zijn Missa Solemnis: „Uit het hart moge het weer tot de harten gaan." De uitvoering geschiedt vanavond door het Concertgebouworkest, het Amster damse Toonkunstkoor, het Col legium Musicum Amstelodamense, de sopraan Elisabeth Schwarzkopf de mezzo Nan Merriman, de tenor Josef Simandy en de bas Heinz Rehfuss. Het geheel o.l.v. Otto Klemperer. 9 Wim Ruth heeft met een groep Ne derlandse journalisten een reis ge maakt langs de opleidingskampen van het nieuwe Westduitse leger. Om tien voor zes zal hij voor de A.V.R.O. zijn indrukken vertellen over de nieuwe bewapening van de Duitsers. 9 In de grote instructiehal van de Van Genthkazerne in Rotterdam wordt de mariniers een gevarieerd programma geboden door Chris Barber's Jazzband, Johnny Duncan's Skiffle Group en anderen. Ook de tamboers en hoornblazers van het korps mariniers werken aan deze uitzending mee, die om vijf over acht begint. (A.V.R.O.) 9 De opera Don Pasquale van Gae- tano Donizetti wordt opgevoerd in het komende Holland Festival. Leo Riemens zal om vijf over zeven (Hilversum II) in zijn disco-causerie deze opera bespreken en fragmen ten uit het werk laten horen. 9 Ben Brans en Arie Kleiwegt geven een verslag van het Staatsbanket waaraan Koningin Juliana en Prins Bernhard aanzitten, welk Staatsban ket vanavond in de Karei XI Galery van (het koninklijk paleis in Stock holm wordt gegeven. (Hilversum II) 9 Reportages van het bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan culturele, sociale en militaire in stellingen in Zweden zijn mor genmiddag- om kwart voor een voor Hilversum II te horen. Een verslag van de ontvangst van de bezichtiging v oude Riddarholmkerk wordt mor gen om kwart voor zes door Hilver sum I uitgezonden. Programme voor morgen to. hoorsp; 12.15 Gram: 12.30 Land- en -mnb. meded; 12.33 Zigeunerkwintet: 12.53 Gvom. en act: 13.00 Nws: 13.15 Met PIT op pvi; 13.20 Negro-spirituals: 13.40 Gram; 14.00 Bondsdag v.d. Bond van Verenigin- 1 gen v. iseret vrouwen; 14.45 Gram; 15.30 Interscholair jeugdtournooi; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Staatsiebezoek; 18.00 Gemengd koor; 18.20 Spectrum v.h. Chr. org.- en verenigings leven; 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: Ster renbeelden, sterrenmythen en sterrenreli- gles; 19.00 Nws. en weerber; 19.10 Klankb. ter herd. v.d. geboortedag van Carolus Linnaeus, 250 jaar geleden: 19.30 Buiten]. Televisie en de scholen Voor scholen ei teiten wint de televisie steeds meer aan betekenis. In Frankrijk moeten reeds een 700 scholen over televisietoestellen beschikken. Be- paalde programma's zijn reeds in' het leerplan opgenomen. In Amerika brengen in samen werking met de scholen 23 tele visiezenders regelmatig speciale programma's bestemd voor de scholen. Er bestaan plannen voor 42 schooltelevisiezenders. 8.18 De Ontbijtcl VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram; 10.45 Idem; 11.30 Gevar. progr; 12.30 Land- en tulnb. meded: 12.33 V.h. platteland; 12.38 Gram; 12.45 Kon. be zoek aan Zweden: 13.00 Nws; 13.15 Ten- toonstellingsagenda; 13.18 Orgelspel; 13.50 Medische kron; 14.00 Kamermuz: 14.30 V d jeugd; 16.00 V d zieken; 16.30 Gram; 17.00 Instr. trio;17.20 Dansmuz; 17.50 Regeringsuitz.'Rijksdelen Overzee: De inden, geologisch bekeken, P. H. de Bulsonjé; 18.00 Nws. en co 18.35 Act; 18.45 Om de klankb. VPRO: k.. Om sol; !2.05 20.15 Lichte muz; 20.40 7 hoorsp; 22.25 Gram; 22.35 Kon. bezoek aan Zweden; 22.45 Tussen mens en nevel vlek, caus: 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.50 —24.00 Soc. nws. In Esperanto. OVER DE 3e LIJN. WOENSDAG 22 MEI 1957 VAtJ 18—20 UUR. I. Orkesten Norrie Paramor en Eric Jupp. Easy to love; Dancing with tears In my eyes; What is this thing called love; Dancing on the ceiling; Can't help lovin' that man; Dancing in the dark; Takintf a chance on love; I'm in a dan- lood; Falling In love with love Br, Paul Kuhn, Mi er. Erwin L,ehn er. Franz Thon. Rosen In der Nacht Is der icht gern allelne; Die Sennerin Warum sfhreibst du nicht Kleine Nachtigall. sing mir das Lied noch ein- mal; Wenn der weisse Fiieder wieder blüh't Schoner Gigolo: Edelweiss Köni- gin Bitte, sag ein liebes Woi' III. Jackie Davis. IPs the talk of the town; Beau night in Hotchklss Corners. IV. Ella Fitzgerald met Ellis Larkins. Looking for a boy; My one and only. V. Orkest Les Brown. Just you, just me: Checkin' in; The continental: Ridln' That's a plenty. TIPS UIT HET BUITENLAND 9 De handschriftenspeurder Pol- chau vond tussen een hoop oud papier ergens in Sint Peters burg, papier, dat om zijn deug delijke kwaliteit bestemd was boter in te verpakken, enkele sonates en partita's van Johan Sebastian Bach. De violist Henri Desclin speelt vanavond om elf minuten over tien deze werken in het Belgische derde programma (324 meter). 9 Gedurende vijf kwartier, van half acht tot kwart voor negen, zendt Duitsland (309 meter) een discussie uit over de vraag of de doodstraf weer ingevoerd moet worden. De K.R.O. brengt vanavond de Franse film „De weg naar Damascus", onder regie van Max Glass. Deze film behandelt een gedeelte van het leven van de apostel Paulus. Progrommo voor morgen 17.0ft_i7.45 KRO, V d kind. AVRO: 20.00 Televizier; 20.15—22.00 De weg door de nacht. spel. NTS: 22.00—22.10 Kon. bezoek aan Zweden. NTS: 22.25—23.00 Eurovisie: QNZE KONINGIN EN PRINS bren gen thans een officieel bezoek aan Zweden en reeds weten wij van de bijzonder hartelijke ontvangst, die hun daar van de Zweedse koninklijke familie en van het volk van Zweden ten deel is gevallen. Wij hier ver heugen ons daarover bijzonder en dank zij de middelen van de moderne communicatie volgen wij hen met enige gretigheid op hun reis. Ook aan volk en land van Zweden verbinden ons gevoelens van vriend schap en genegenheid. Welke Neder lander, welke Nederlandse protestant het bijzonder, denkt niet gaarne terug aan een achtenswaardig figuur als Gustaaf Adolf, aan wie ons land, ja geheel Europa, zoveel te danken heeft, toen hij hen, die door vervolging be nard werden, te hulp snelde? Dit moge lang geleden zijn, het is ons op de scholen van jongsaf bij gebracht en het is ons bijgebleven als :n boeiende episode in de historie. Letten wij op de situatie, waarin Europa en de wereld zich op dit ogen blik bevinden, dan zijn er buiten twij fel landen te noemen, waarmee onze banden hechter zijn. Uit overwegingen van zijn geografische ligging hecht Zweden er aan, een wat meer eigen positie in te nemen naast andere volken van Europa. Anders dan Noorwegen en Dene marken maakt het geen deel uit van de Navo. Het meent daarvoor zijn redenen te hebben, redenen overigens niet van dien aard, dat het Zweedse volk naar sympathie zich niet één zou gevoelen met de volken van de vrije wereld. Deze sympathie is wederzijds. Een bezoek als thans onze Koningin i Prins aan Zweden brengen schept ruimschoots gelegenheid, aan die wederzijdse sympathie en vriendschap uitdrukking te geven. Zweden zich intens bezig te houden met de aanwezigheid en ontwikkeling van kunst onder het volk. Kunst komt op uit een geestelijke wortel en zij kan slechts gedijen in een vrije ontwikke ling van de geest. Wanneer de overheid hier iets heeft te doen, is het het scheppen van ruimte, opdat het kunstleven zich kan ontplooien. Kunst is een zaak van de s en nog niet eens in de eerste plaats van de mens in diens hoedanig heid van staatsburger. Wij zien de taak van de overheid hier tweeërlei, en dan nog alleen voor zover materiële omstandigheden tot het aanvaarden van deze taken aan leiding geven. Waar de kunstenaar door ingezon kenheid van het kunstbesef van het volk niet aan de slag kan komen, zal het op de weg van de overheid liggen, hem de uitoefening van zijn kunste naarsroeping te vergemakkelijken. En aan de andere kant: de overheid zal de gang van het volk naar de kunst ook in materieel opzicht gemakke lijker moeten maken, wanneer het volk door de materiële situatie waar in het verkeert tot die gang zelf niet in staat is. yOOR HET OVERIGE betaamt de overheid grote reserve. Hier liggen voor haar geen primaire taken. Meent zij het anders te zien en neemt zij hier taken ter hand, dan de ervaring leert het komt zij ook keer op keer in moeilijkheden. Het valt ons gemakkelijk, ook uit de jongste tijd hiervan voorbeelden aan te halen. Wij noemen er enige. Toen in 1955 van overheidswege een componist de „opdracht" kreeg een opera te schrijven over onze grootste schilder, kreeg de minister die de op dracht verstrekt had, daarover felle critiek te horen. Deze componist kwam daarvoor, meende men, niet in aan merking. Nog enkele weken geleden deed de zelfde minister een misgreep door een soortgelijke opdracht te geven aan een kunstenaar, die daarvoor zeker niet de meest aangewezene was. En wanneer wij thans lezen, dat nogmaals dezelfde minister de „staatsprijs letterkunde" heeft toe gekend aan een schrijfster, wier rre naar de geestelijke inhoud veel critiek heeft opgeroepen, dan gevoelen ons in onze beduchtheid alleen maar bevestigd. Voorzitter Bond Chr. Politieambtenaren wordt gesalarieerd Het hoofdbestuur van de Bond van Christelijke Politieambtenaren in Neder land zal op de algemene vergadering, die op woensdag 19 en donderdag 20 juni in hotel „Boschlust" te Zeist wordt ge houden, voorstellen de bondssecretaris, de heer D. Rook tot voorzitter te kiezen, welke functie dan bezoldigd zal zijn. De huidige voorzitter, de heer G. van Netten, geniet geen salariëring, doch het is volgens het hoofdbestuur thans niet langer doenlijk de functie van bondsvoor zitter uit te oefenen naast een normale dagtaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2