Grote B.B.-oefening in Alphen aan den Rijn Kinderen veroorzaakten felle brand op Alphense boerenerf Spectaculaire skidemonstraties in Oude Wetering Openbare les- en kijkmiddag in Chr. technische school C.H.-jongeren: zijn wij in Europa op de goede weg? FRIDOR door rechtbank failliet verklaard NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 20 MEI 1957 Door de zware, gefingeerde bominsla gen, die omstreeks zeven uur boven Al phen losbarstten, kreeg de oefening Be scherming Burgerbevolking reeds direct een realistisch kraktcr. En toen spoedig daarna zware rookwolken het uitbreken van branden verkondigden, werd het ernst voor de mensen van de B B. en feest voor de jeugd. Want er kon niet worden gezegd, dat men overal zonder hinder heeft kunnen werken. Doelwit van de aanvallen was de Ko ningin Julianabrug, maar als gebruikelijk waren er „afzwaaiers" en zo was er brand achter de Jan Nieuwenhuizen- straat, Surinamestraat en bij de Ten Harmsenstraat instortingen met gewonden waren er bij het P.T.T.-kantoor, Chr lyceumstraat. Zoutmanstraat, in aanbouw zijnde flats langs de oprit bij de Juliana brug en op al die plaatsen kwamen de mensen van de B.B. met blusmateriaal en E.H.B.O -diensten. Er is uiteraard in alle sectoren onder hoogspanning gewerkt en al ging het dan niet altijd even vlot, speciaal wat het, reddingswerk uit hoge gebouwen betreft, er waren toch vaak heel goede dingen Na de oefening, die ongeveer anderhalf uur duurde, kwam men voor een nabe spreking in hotel Centraal bijeen. Hier waren ook aanwezig burgemees ter Z. Bruins Slot van Alphen a. d. Rijn. burgemeester Den Hollander van Hazers- woude, de heer G. A. Suermondt namens de stichting P.A.B. uit Den Haag. Conclusies De heer A. Ros, commandant van de kring, sprak enkele welkomstwoorden, waarna burgemeester Bruins Slot een toespraak hield. Bij oefeningen in groot verband, zo zei de burgemeester, zijn er altijd fouten en tekortkomingen; daarom oefent men ook. Spreker trok enkele con clusies. In de eerste plaats bewijst de grote opkomst, dat men overtuigd is van de noodzaak van dit werk en ten tweede: er is een goede wil aanwezig. En waar een wil is, daar is ook een weg. De heer Suermondt sprak ook een en kel woord. De commandanten van de verschil lende diensten gaven hierna hun vi sie op de groep, waarvoor zU verant woordelijk waren en er was gelegen heid hierover zakelijk te discussiëren. Eén van de meest gewaardeerde dien sten op deze avond was ongetwijfeld de dienst sociale verzorging, die de B.B.-ers gedurende de oefening van koffie voorzag. En de padvinders, die als slachtoffers fungeerde en soms lang op hulp moesten wachten, hebben stellig ook een pluim verdiend. Hollandia herdenkt 15de lustrum De roei- en zeilvereniging Hollandia houdt op 24 en 25 mei haar jaarlijkse roei- wedstrijderr-.op de Rijn. Omdat de ging difjaar haar 15de lustrum herdenkt, krijgen de wedstrijden een feestelijk tin tje. Eenentwintig verenigingen, waa der Amstel. Nereus en Viking zullen de races deelnemen en voor de winnaars heeft koningin Juliana een legpenning beschikbaar gesteld (dames 8). Prins Bernhard schonk een wisselbeker de jonge 8a heren en mr. L. A.,Kesper stelde eveneens een wisselbeker beschik- Een der damesploegen zal roeien in het kostuum, dat dames pleegden te dragen, toen zij yoor het eerst aan wedstrijden deelnamen. Zaterdagmorgen zal het bestuur vereniging recipiëren in hotel 's Mole- naarsbrug en zowel de Huzaren reel als de plaatselijke harmonie zullen het feest de nodige klank verlenen. Geref. jeugdeontact Alphen-Delft Een rechtgeaard Alphenaar mag dan met reden trots zijn op zijn in de laatste tientallen jaren flink gegroeide gemeente, men behoeft niet eens zo ver weg te rei zen om tot de ontdekking te komen, dat men Alphen a. d. Rijn niet kent, of meent dat het een klein plaatsji Toen dan ook enkele weken geleden Geref. J.V.'ers en M.V.'sters, via de Jeugdcentrale een weekeinde de gast ren van zusterverenigingen te Delft, moesten „de boertjes" het ontgelden. Nu heeft Alphen revanche genomen. Toen zaterdagmiddag omstreeks kwart vooi vijf de Delftse jongens en meisjes in Al phen arriveerden, stond er een versierd! melkauto op hen te wachten, waarop als bedienend personeel: de boertjes, met blauwe kiel aan. rode zakdoek om d hals, klompen aan en de pet op. En z zijn ze mee door Alphen genomen en aan de diverse „kosthuizen" afgeleverd Voor dit weekeinde was gebouw Con cordia het trefpunt. Hier kwam 's avonds bijeen voor een ontmoeting, die. onder leiding van de voorzitter van de G.J.C., de heer Jac. Bijl, gezellig verliep Daar hebben de Delftenaren met hun Hugo de Groot en zijn boekenkist, het ook menigmaal moeten ontgelden. De gehele avond werd door de Alphense Jongelui verzorgd, waarbij het lawaal- orkest (met toeters enz.) niet ontbrak en ook Toon Roos goede bijdragen le- Zondagmiddag werd een wandeling ge maakt. 's Avonds is in Concordia de slot bijeenkomst gehouden. Er was onder meer een lekenspel en er werd gemu- Was er aan Alphense zijde Indertijd dankbaarheid voor de ontvangst in Delft, de gasten uit de Prinsenstad Successen voor Arti Peet van Bruggen, de bekwame dirigent van de Chr. muziekvereniging „Arti Religion', had het risico genomen n het concours te Hoogvliet ock de jonge leden, die er pas „tussen zitten", mee te nemen. En als was het dan benauwd, men ls toch met twee eerste prijzen thuis gekomen, nl. in de concert- en in de marswedstrijd. In de afdeling uitmun tendheid harmoniegezelschappen be haalde men 289^4 punt; in de marswed strijd kwam men op 96V4. Het puntenaantal mag vooral de jonge leden leren, dat er geen reden is, zich op de borst te slaan, en dat hun diri gent het waard is. alle krachten in te spannen om op gelijke voet te komen met die leden, die de naam van „Arti" zo'n goede klank gaven ln onze gemeente Het succes In de marswedstrijd Is ook heel prettig voor de tamboèrgroep vaD „Con Brio", de tamboers- en pijpersclub die vorig jaar werd opgericht Marktconcours begonnen Als eerste van de zes standwerkers-za terdagen. waaruit tenslotte een wedstrijd tussen de eerste prijswinnaars volgt, is zaterdagmiddag gehouden en deze markt dag werd, wat de belangstelling betreft, zeker een succes. De kooplieden, met name de stille kramers, waren ook te- En de standwerkers? Van de zes die Ingeschreven hadden, verschenen er vier Afgezien van het feit, dat zij hier ln een wedstrijd stonden, waaraan voor hen een prijs verbonden was, verklaarden ze, een goed daggeld te hebben verdiend. De juryleden hebben de standwerkers twee uur beluisterd. Ze deden dit zo on opvallend mogelijk en gaven elk een pun tenwaardering voor de volgende onder delen: bespraaktheid, originaliteit, be schaafdheid en verkoopkwaliteit H. Korreman uit Amsterdam (golfmes- sen) behaalde de eerste prijs met 152 punten; K. Hövig, Roterdam (repro's) de tweede prijs met 145 punten; 3. S. Levie Hilversum (theezeefjes) derde prijs, 131 punten; 4. H. Mazzelman, Hilversum fdrukventiel) troostprijs. AA V boekte in Leiclen goede resultaten De afdeling Leiden van de KNAU hield zaterdag ln het Leidse Hout een junioren- dag, die mede door het zonnige wee: geslaagde sportdemonstratle werd. Onder de A A Vers, die aan start kwamen, lever de de marathonloper J. A. Smits de beste prestaties. Bij de 5000 meter moest hU lopen tegen Van der Linden uit Leiden, maar hjj liét deze Sleutclstadloper enkele tientallen meters achter zich en verbeter de zijn persoonlijk record in 15 min. 40 sec. met een halve minuut. J. v. d. Meent hield ook de eer van AAV hoog. door in het nummer vèrspringen jongens C als tweede te eindigen met eer sprong van 5.34 meter. A. Vos en Cr Cothé eindigde m de serie 100 meter jon gens A als 2de en 3de met 12,1 en 12 sec J. v. d. Meent oogstte ook nog lauweren op het nummer 60 meter, waarin hij ln de serie een tweede plaats bezette (7.9 s< en ln de finale een derde plaats (7.8 se Een vijftal AAV-ers startte op de 600 jongens B. doch zij konden zich geen van allen bij de drie eersten plaatsen. Een zeer goede tijd liep R. Verkade op het nummer 1500 meter heren D. Hij eindigde hier als 2de in 4 min. 19 sec., hetgeen pro motie naar de C-klasse voor hem beteken de. De 4 x 100 m. jongens B leverde de AAV-ers een tweede plaats op 54,4 sec. Remmen weigerden en auto kantelde Zaterdagmiddag omstreeks twee uui vond op de splitsing van de Prins Bern- hardlaan-Rijksstraatweg Leiden-Utrecht een auto-ongeluk plaats, dat gezien de omstandigheden nog goed is afgelopen. Over de Bernhardlaan reed een vracht auto. bestuurd door A. van L. uit Utrecht. Bij de splitsing stopten voor hem twee auto's om het verkeer van rechts voorrang te geven. Ook Van L. wilde stoppen, maar hij bemerkte dat zijn remmen weigerden. Om een botsing te voorkomen reed hij naar links, passeerde beide auto's, zonder ongelukken gebeurde. Omdat de remmen nog steedö weigerden werd scherper naar links uitgeweken, ten gevolge van deze schielijke zwenking kantelde de wagen. De bestuurder liep geen enkel letsel op; de vrachtwagen is later door een kraan weer op de weg Brandweer slaagde er met moeite in de bijgebouwen en huis te sparen Een felle brand heeft gistermiddag een gedeelte van het bezit van de veehouder C. Voets aan de Prins Hendrikstraat 52 verwoest. Buurkinderen, die op het erf vuurtje hadden gestookt, waren oorzaak van dit gebeuren. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, slaagde erin het vuur te localiseren tot de hooiberg, hoewel de daklijsten van de boerderij zelf al in brand waren geraakt. Zoals elke zondagmiddag speelde eer groot aantal buurkinderen' Op hèt erf var de veehouder Voets. Dltmaal-was het eer wel uitermate gevaarlijk spelletje, wan er kwamen lucifers bij te pas. Na en!si minuten vatten de balen stro rondom hooiberg vlam. Enkele ogenblikken later stond de driekwart gevulde hooiberg n Een van de kinderen waarschuwde di familie Voets, die zelf telefonisch de politie waarschuwde. De Alphense vrij willige brandweer was direct ter plaatse, maar kon van het hooi en het stro wei nig meer redden. Wel slaagde men erin het vuur tot hooi en stro te localiseren De schuren en de boerderij, -waarvan de daklijsten reeds vlam hadden gevat, werden natgehouden. zodat ernstiger onheil werd voorkomen. De familie Voets had met behulp van buren vijftien varkens uit de ^schuur ver wijderd. Het melkvee'bevond zich reeds op hte land. Eén der helpers slaagde erin een vat olie van de vuurhaard daan te rollen. De sterkte Rljnwaartse wind was mede oorzaak van dat uitbreiding to bijgebouwen voorkomen werd. sprongen een aantal ruiten. Na twee was men de brand meester, maar het blussingswerk duurde tot zondagavond; de gehele nacht bleef er nog een brand- Tijger doorbrak het IJzeren Gordijn Een jonge Bengaalse tijger heeft kans :ezien het IJzeren Gordijn van een te rij ten. Het dier was in een goederenwagon ie express Berlijn-Parüs uit zUn kooi gebroken, terwijl hU door Oost-Dultsland •eed. Een conducteur ontdekte de vluchteling sn sloot snel de wagon af. Op de grens /an oost en west reed de trein zonder het gebruikelijke oponthoud van de douane door naar Hannover, waar oppassers van de dierentuin de tijger weer achter de tralies wisten te krijgen tijger is onmiddellijk weer op de gezet. De spoorweg-autoriteiten dachten, dat hij voor Nederland bestemd Artls weet ln ieder geval van niets itig jaar geleden, op 21 mei 1887 werd in Moerkerken het huwelijk vol trokken tussen Willem van Duyn en Jo- Hoogerdijk. Het echtpaar vertrok later naar Zwammerdam en vestigde zich nadien ln Woerden, waar ze nu nog in vrij goede gezondheid wonen. De heei Van Duyn is thans 91 jaar oud, zijn hoopt die leeftijd 20 mei te be niet I reiken. wacht. De heer Voets was tegen brand schade verzekerd. Het blussingswerk werd geleid door de heren A. J. T. M. Korver en W. Heems kerk; adjudant E. Kruizinga zorgde voor de afzetting met z'n manschappen. Zo wel aan de straatzijde als aan de over zijde van de Rijn was er op deze zomerse middag veel belangstelling. Van Os speelde in Amersfoort ïijdens dé zaterdagmiddag in Amers foort gehouden vergadering van de Ge reformeerde organistenvereniging heeft de Alphenaar J. F. van Os op het Van Vulpenorgel in de Amersfoorter Herv. Bergkerk een concert gegeven, bestaande uit koraalbewerkingen van Bach, Bux- tehude en Pepping. Alphense Vriendenclub Zaterdag is deelgenomen aan de vlucht van St. Quentin, 273 km. Er werden om 11 uur 102 duiven gelost met zuidwesten wind; aankomst eerste duif 1.52.21 uur. laatste 2.16.14 uur. 1. A. Groeneveld; 2, 7 Wartent-Hoogeveen; 3. C. Verdel; 4, 12. 16, 18, 19 A. van Eijk; 5, 9, 15 H. van És: 6. 10. 11, 14 A. Dissel; 8. 21. 22 A. Groenen dijk; 13. 23, 24 Th. v. d. Elshout; 17 E. v. Wilgen 20 A. Groenendijk Jr.; 25 J. Rooda. Op initiatief van de V.V.V. Oude Wete ring heeft de skischool Braassemermeer zaterdagmiddag voor paviljoen De Bra- te Oude Wetering een waterski-de monstratie gehouden. Het programma onder meer ski-springen, dat bij het publiek bijzonder in de smaak viel. Hoewel het weer niet bepaald ideaal as, werden toch goede prestaties ge leverd. In volle vaart stond een lieftallige jongedame bijvoorbeeld rechtop de schou ders van twee skiënde heren en ook het plaatsverwlssfelen van de voortsuizende skiërs bleek heel spectaculair. Het laatste nummer was een lachsucces Als clown verklede ski-lopers haalden de meest dwaze toeren uit, veel vrolijkheid veroorzaakten. HAZERSWOVOE Sportavond ten bate van ouden van dagen De jaarlijkse sportwedstrijden voor di kas, waaruit de autorit der ouden vat dagen wordt betaald, zijn zaterdag op het terrein van Hazerswoudse Boys gehouden. Er namen aan deel Hazerswoudse Boys, St. Bernardus, Rapid en de Harmonie zorgde voor muziek. Al om zes uur begon een wedstrijd tus sen twee damesploegen van Rapid. Later de belangstelling werd ondanks de gunstige weersomstandigheden langza merhand beter kwam de hoofdschotel van het programma, de voetbalwedstrijd tussen Hazerswoudse Boys en St. Bernar dus. De Boys hadden het nogal met de gladheid van het terrein te stellen, méér dan St. Bernardus, maar overigens wer den aan beide kanten de aanvallen niet erg fraai afgewerkt. _St. Bernardus voor de rust een voorsprong van een punt. Na 4e rust waren de rollen omgedraaid. De Boys-gingen, hei (middenveld beheersen en aanval op aanval rolde naar het doel der wederpartijders, dat echter goed werd verdedigd. Zo kwam het einde met eer overwinning van St. Bernardus. Een ge lijke stand zou de krachtsverhoudingen beter hebben weergegeven. De Harmonie had intussen niet stil ge zeten. Er was lustig geblazen, zodat de regen de gezelligheid niet kon doven en de toeschouwers er niet vandoor gingen. Met 98 moesten de Rapid-jongens in :n zeven-handbalwedstrijd tegen het Haagse Animo-juniorenteam het hoofd buigen. Animo verscheen in het veld met :eer sterk team. dat ln de eerste klas- an het Ned. Handbalverbond speelt Bij de rust was de stand 55. Het was en op goed peil staande wedstrijd. De Kievit liep mee De wandelsportvereniging „De Kievit" liep zaterdag een mars van 18 kilometer Gouda, uitgeschreven door de plaatse lijke w.s.v. „Des". waren geen uitvallers en leder ont ving de medaille. Ook de groepsmedaille •erd behaald, een extra derde prijs met 671 punten,en een lauwertak Dinsdag avond wordt om half acht met de training begonnen. nische school is wel zeer voorspoedig. De leerlingen komen uit alle groeperin gen van onze burgerij (ook uit R.K.- kring) en eveneens uit de omgeving. Het aantal is thans 225, maar de directeur, de heer H. v. d. Bijl, deelde ons mede. dat hij er per 1 sept. a.s. 270 8 280 wacht. Het ruimtegebrek, dat met reeds kent, wordt dan wel heel drin- Zoals we onlang6 reeds gemeld hebben, zijn de plannen voor uitbreiding va school wel gereed, maar of ze binnen af zienbare tijd gerealiseerd kunnen worden, hangt ten nauwste samen met 't vraagstuk der bestedingsbeperking. En de Chr. nische school is waarlijk niet de enige gemeente, die in ernstige moei lijkheden komt. Zo is de blijdschap om de groei een verheugen met beving. Zij, die zaterdagmiddag de openbare les en kijkmiddag bezocht hebben (en dat waren er velen) en oog gehad hebben voor het mededelingenbord hebben daar op in meerklëurig schrift kunnen lezen: „De leeftijdsbarrière is doorbroken 6 jaar lager onderwijs school toegelaten, onge acht hun leeftijd." Dat wa6 eeh beschik king van het departement van Onderwijs, die juist vrijdagmiddag om 5 uur was, afgekomen. Tot nog toe was het zó, dat men voor toelating 12 jaar en 8 maanden moest zijn en dan direct in de eerste klas van de technische school geplaatst werd. Nu wordt het zó, dat de jongens al6 ze van de lagere school komen direct ln een voorbereidende k4as geplaatst kunnen worden, waar ze dan ai va6t wat kunnen acolimatiseren, en zij onder meer alge mene vorming en handenarbeid krijgen. In de school wa6 weer heel wat te ge nieten, want ze was in vol bedrijf. Hoe wel er veel jongens in touw waren, dit anders zaterdagsmiddags op de sportvel den te vinden zijn, waren ze toch alle maal vol animo bezig. In de kantine wa ren gymdemonstraties; in de bank- en plaatwerkerij, in de las- en timmerafde- ling, overal werd met de hand of met machines gewerkt. In de theorie lokalen lag een schat van tekeningen elen hebben in deze mooie school een genoeglijk uur doorgebracht. K.L.M. op record te New York Het bericht, dat de K.L.M. in het eerste kwartaal 25 procent meer inkomsten had dan een Jaar tevoren en dat het vervoer de 100 miljoen ton kilometer overschreed of 18 procent meer was dan in i956, deed de aandelen te New York stijgen tot een record sinds de handel 11 mei begon. In levendige handel over de toonbank stegen de aandelen gisteren 62'4 dollarcent tot 34.37V2 dollar bieden en 34.87H laten. De aandelen werden 11 mei oorspronkelijk aangeboden voor 29 dollar. Men verwacht dat de handel aan het einde van de maand op de New Yorkse effectenbeurs zal beginnen. Voorschoten Duivenvoordetocht had deelnemer van drie en half jaar Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden is de derde Duiven voordetocht, die zaterdagmiddag werd gehouden over de afstanden 10, 15 en 25 km, een succes geworden. Het aantal deelnemers, dat zich in een stijgende lijn beweegt, bedroeg dit jaar bijna 1350. We twijfelen er niet aan, of de volgende maal zal dit wéér hoger liggen. De deelnemers waren ook nu enthousiast ovtr het mooie parcours via de landgoederen Ter Horst en Duivenvoorde. Hoeveel mooier zou het nog geweest zijn als de zon had geschenen Het was zaterdagmiddag ln „Het Wapen van Voorschoten" een enorme drukte. Daar was in een zaal gratis beschik baar gesteld het startbureau gevestigd. De zaak verliep echter vlot en om 2 vertrokken de eerste tippelaars. Er ren niet minder dan 53 groepen. De jong ste deelnemer was 3'/4 jaarl De medewerking van de politie uitstekend en de drumbands van Benve- nuto en Laurentius maakten zich dienstelijk door de thuiskomers een eind tegemoet te gaan en met de nodige „tam tam" binnen te halen. De plaatselijke af deling van de EHBO. die zich eveneens verdienstelijk heeft gemaakt, had niet zc héél veel blarenpatiënten te behandelen. Van de zijde van de burgerij w: veel belangstelling, al hadden aar verzoek om de vlaggen uit te steken velen geen gevolg gegeven. Prijzen Zij die de tocht volbracht hadden, kre gen een fraaie medaille. Voor de groepen waren er speciale prijzen, onder meer een medaille van Z. K. H. Prins Bernhard. Marsbekwaamheid, zang en netheid wer den door een jury beoordeeld. De eerste prijs voor de junioren, een wisselbeker van de Nieuwe Leidsche Cou rant, werd gewonnen door de Chr. gym nastiekvereniging DWS uit Rijnsburg, die met een eigen keurig geüniformeerde drumband deelnam. De tweede prijs kreeg de meisjesclub Margriet I uit Voorscho ten. Derde: De Zwervers II, Voorscho ten. Vierde: Amicitia V uit Katwijk; Vijf- (Van een onzer verslaggevers) TN DE PROVINCIES Overijssel en Gelderland zijn de jongeren uit de A.R.P., de C.H.U. en de K.V.P. verder gevorderd op het stuk van de onder linge contacten, dan in de rest van het land. Immers, de federatie van CH. jonge rengroepen ls nog niet aangesloten bij de Unie van Jonge Christen-democraten, bij het z.g. Grenscontact. In deze twee provincies, waarbij van Duitse zijde in tensief werdt deelgenomen door leden van de Jonge Union der CDU alt Mun sterland, staan z(J echter niet meer al zijdig. Dat bleek duidefljlc loWd^ de bijeen komst te Apeldoorn in hotel NielBnd on der de talrijke deelnemers ook ettelijke CHJG-ers luisterden naar het betoog van één hunner, nl. drs. D. F. van der Mei uit Lelden, lid van de Tweede Kamer. De heer Van der Mei is voorzitter van de buitenlandse commissie der CH-Joc- gerenfedeatie en heeft als zodanig reeds zijn Kamerlidmaatschap meerders Filmprijzen te Cannes De Jury van het internationale film festival In Cannes heeft het gouden palm blad voor de beste speelfilm toegekend de Amerikaanse film „Friendly Per suasion" van William Wyler. Een speciale prijs werd toegekend aan de Poolse film „Zij hielden het leven" i aan de Zweedse „Het zevende zegel" De Russische film „De één-en-veertig- e" kreeg een prijs voor het originele scenario, het gehalte en de romaneske grootsheid. De prijs voor de beste regie kreeg de Fransman Robert Bresson voor „Een ter dood veroordeelde ontsnapt". De prijs voor de beste mannelijke hoofdrol was voor John Kitzmiller (Zuid- slavië) voor zijn spel m „De vallei van de vrede". Die voor de beste vrouwelijke rol ging naar Giulletta Massima (Italiël „De nachten van Cabltia". Prospectus Eerste Nederlandse Het prospectus is verschenen der emis- e van de Eerste Nederlandsche Verzeke. ringmij op het Leven en tegen Invalidi- it te 's-Gravenhage van f 2,5 miljoen ndelen op naam van f 500 met 20 pet. storting tegen 100 pet. met claim voor twee oude op een nieuw. Inschrijving 28 mei bij Heldring Plerson, de Amster- malen deelgenomen aan de bijeenkomsten van het grenscontact. Wij zijn in Europa, aldus 6preker, op weg naar een democratische eenheid. Als Christenen verheugen we ons over deze gang van de historie. Kortelings besprak dre. Van der Mei de reed6 tot stand ge komen organen die de Europese een-wor ding metterdaad illustreerde. Ook stond hij sbiJ bij de mislukking van de Euro pese defensiegemeenschap, waarbij hij zijn blijdsohap uitsprak over de positieve houding, die Frankrijk nu inneemt t.a.v. de Europese zaak. Uitvoerig behandelde het C.H. Kamerlid het verdrag voor de gemeenschappelijke markt, die hij be schouwde als een enorme stap vooruit Aan het slot van zijn betoog 6telde de heer Van de Mei met grote nadruk de vraagT Zijn wij als jongeren van de Chris, telljke partijen in Europa op de goede weg? Wat is onze bijdrage? In het Chris telijk geloof immers, "gt de beste bouw stof voo dit nieuwe samenlevingsverband. We rullen elkaar als Christenen moeten zoeken en deze bijeenkomst is dan ook zeker te beschouwen als een stap ln de goede richting van het elkaar leren be- grijpen en waarderen, aldus de heer Van der Mei. Op deze inleiding volgde een geani meerde discussie, waaaan ook krachtig werd deelgenomen door de Duitse gasten. Rljnsb. Boys. de: Amicitia II. Katwijk; Zesde DES I, Den Haag; Zevende CJMVe Wassenaar. Van de senioren kreeg Z.U.T. uit Leid- schendam de eerste prijs. Tweede: Ami citia I. Katwijk; Derde Irma, padvinders- groep, Voorschoten. Vierde: DSB II, Lei den. Vijfde: WOW, Oude Wetering. Van de militaire en semi-militalre groepen kreeg de luchtmachtstaf uit Den Haag de eerste prijs en tweede werd de Lief- Erlcson-padvindersgrocp Voorschoten. Zoals bekend, komt een deel van de ba ten ten goede aan Pro Juventute. waarvan de secretaresse, mej. Mr. Heybroek. uit Den Haag aanwezig was. Ook freule Schimmelpenninck Van der Oye toonde haar belangstelling voor deze tocht. Zij heeft 's middags bij de buitenplaats Dui venvoorde het voorbijtrekken van de wandelaars gadegeslagen. Jongen reed auto in de sloot De vijfjarige jongen V. heeft zaterdag middag zijn eerste autotocht gemaakt, die echter voortijdig in een sloot eindigde. Familieleden van hem waren bezig de ba- bage uit de autokoffer te halen, toen de jongen ln de auto stapte en aan alle mo gelijke knopjes draalde. De auto ging rlj- :n omdat de jongen ook nog het stuur zwenkte, reed de wagen achteruit de sloot in. De jongen kon er op eigen ge legenheid nog uit kruipen, maar voor de auto was een takelwagen nodig. Schaaknieuws Met 13 punten uit 16 partijen Is B. Smit kampioen van de schaakvereniging ge worden. Voor de eerste groep zijn nu alle partijen gespeeld en is de stand: 1. B. Smit 13 uit 16 partijen; 2. G. Sluiter lltt uit 16; 3. N. Maarsen 10 pnt; 4. dokter P. Vermet 9%; 5. K. Waasdorp 7>-4; 6. J. v. ,Os 6V4; 7. A- Boven 6; 8. J. Braggaar 5; 3. P. Segaar 3 punten. Verdere uitslagen: groep I: Waasdorp Maarsen 10; SmitMaarsen 1—0; Waasdorpdr. Vermet '416; Sluiter Smit 01; BovenSmit 01; Waasdorp Boven 10. Groep IIA: N. Segaar—v. d. Marei 1—0. IIB: M. Segaar—Maat 01; Renswouw— Grobben 10; v. d. Werfv. d. Akker RenswouwKouwenhoven Vi Zomercompetitie: Grobbe-Halleman 10; promotie/degradatie: Kuneke—P. Segaar 0—1. Vrouwenbond Vanavond wordt in de kerkzaal van .Nieuw-Voordorp" de laatste vergade ring in dit seizoen van d« afdeling van de Christen-Vrouwenbond gehouden. Het programma vermeldt muziek, zang en de clamatie. Avondvierdaagse van 4 t.m. 7 juni een avondvierdaagse zal worden gehouden. Een deel van het parcours loopt door Voorschoten. Ronwkooptoernool Woensdagavond begint het Rouwkoop- toernooi met een wedstrijd om 7 uur, tus- Lugdunum-AFC. Het verdere pro gramma luidt: 28 mei AFC—Wassenaar en juni WassenaarLugdunum. Vrijdag aanstaande worden voo D i,. I laatste keer de loonzakjes uitgedeeld; dan damsche Bank. Pierson Co. Twentschs|is het afgelopen. Fridor bestaat dan de werknemers niet meer. Een circulaire, Bank, Nederlandsche Handelmlj. Geen parkeer- Nieuwkoop BOERENLEENBANK TER AAR SLOOT GUNSTIG JAAR AF TIJDENS de Jaarvergadering van dl boerenleenbank „Ter Aar" te Nieuw koop. die zaterdag In café Bos werd ge houden, kon de kassier, de heer A. Schoorl icordomzet van 55.800.000 in 1956 en. Het winstsaldo bedroeg 21.003,95 aantal dagboekpostcn beliep 43.655; •rekeningen 3.215; voorschotten vaste hypotheek 189: voorschotten borgstelling idere zekerheden 269. n deze getallenregen was een wel komstwoord van de directeur, de heer A im. voorafgegaan. Deze betreurde bet dat de oud-kasslertter, r Schoorl-Copray, door ziekte niet aa: zig kon zUn; hU wenste haar een spoedig herstel toe. Toen de controlecommissie een gunstig rapport had uitgebracht, werden de ba- en jaarrekening met algemene stern- goedgekeurd. terwijl tevens besloten werd de nettowinst 21.003,95 aan de ve toe te voegen. De slag gevallen "jV"OG EEN PAAR DAGEN zullen bij de Fridorfabrieken aan het Leegh al waterplein de machines draaien en de schrijfmachines ratelen. Na vrijdag 24 mei zal er echter een doodse stilte vallen over dit bedrijf. De poorten zullen gesloten blijven. Nadat het faillissement donderdag door de Haagse Arrondissements-rechthank werd uitgesproken, zijn door de bedrijfsleiding bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslagvergunningen aangevraagd en gisteren de voorlaatste lonen uitbetaald. die bij het uitbetalen van het loon werd verstrekt, gaf hierover zekerheid. Vrijdag zijn de nog overgebleven 80 personeelsleden van het bedrijf ln een spoedvergadering, door de metaalbewer kersbonden belegd, In het Volksgebouw bijeen geweest Daar ls hun door do be stuurders van de Chr. Metaalbewerkers- bond, de neutrale en de rooms-katholleke bond verteld, hoe de gang van zaken In de komende weken zal zijn. Het ontslag ia] pas rechtsgeldigheid be zitten na de beslissing van het Arbeids bureau. BU faillissement duurt dit in de praktijk nooit langer dan zes weken. Zolang het Arbeidsbureau nog niet be slist heeft en de werknemer nog geen an dere betrekking heeft, Is hij In die zes weken verplicht zich dagelijks te melden. Daar het bedrijf In die tijd de lonen niet meer garandeert, moest een oplossing ge zocht worden. Het Gemeenschappelijke Administratiekantoor, dat de wachtgelden en wcrkloosheidsverzekeringsgevallen be handelt, zal. zo Is na overleg met de vak bonden bereikt, de garantie voor de lonen '"•ernemen. Al het personeel ontslapen Secretaris I. M. Schoorl vertelde in zijn jaarverslag, dat de bank weer een boven- verwachting gunstig jaar had afgesloten. Het ledental bedraagt 602; er werd f 220.000 meer ingelegd dan opgevraagd en de rekeningcourant-omzet was in 1956 hoger dan het jaar daarvoor. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Roest herkozen als lid van de raad van toezicht en de heer J. Th Volgering als bestuurslid. Omdat het vereiste aantal leden niet nnwezig was. kon het nieuwe reglement niet worden aangenomen en men besloot enkele weken een vergadering aan dit doel te wijden. Bij de rondvraag stelde de heer J. Eg berts onder grote bijval der vergadering ln de volgende vergadering mevr Schoorl-Copray te huldigen bij haar ver trek als kassierster van de bank. Dc ver gadering werd besloten met een debat kredietverstrekking ln het kader der bestedingsbeperking. Van de 180 technische personeels leden van Fridor, zijn er In dc loop van de laatste weken reeds 100 naar andere bedrijven overgegaan. Vrijwel allen konden weer in de clcctro-tech- nlschc of fUn-mechanlsche Industrie een plaats vinden. De vakbondsbestuurders vertrouwen dst de overige 80 personeelsleden ook weer een plaats In deze Industrieën kunnen krijgen, hoewel de personcels- aantrekklng In de metaalindustrie wel over haar hoogtepunt heen Is. BIJ geruchte heeft men vernomen dat buitenlandse firma's al veel belangstel ling hebben getoond voor de mnclfines en de prnduktlemethoden. Over de nieuwe bestemming van het gebouwencomplex is nog niets bekend. Tot curatoren zijn benoemd de bewind voerders mr. L. Pels Rijcken, Jhr. mr C Beelaerta van Blokland en de heer A. van 't Hof (bedrijfseconoom). Rechter-com- missaris is mr. J. Braun.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9