BB A-kring Leiden hield oefening in groot verband 111 LLL Hoofdinspecteur verliet de Leidse belastingdienst Herstel van molens in Leiden en omgeving Nieuw type student ziet vele tradities als inhoudloos Internationale spanning deed grote ontsparing ontstaan MiiLWfc I.UI)S«.Hh (.OIIHAJNT MAANDAG 20 MEI 1957 Voor de jeugd was het feest Velerlei activiteiten rondom het Schuttersveld "\7"OORAL DE JEUGD heeft zaterdagmiddag genoten van de oefening O 557, die door de Bescherming Bevolking A-kring Leiden in de nabije omgeving van het Schuttersveld werd gehouden. Waren de aan gekondigde straaljagers door het laaghangende wolkendek verhinderd over te vliegen, het slaan van een brug over de Korte Mare, het laten zak ken van gewonden uit het topje van molen De Valk en niet te vergeten het enorme watergordijn, dat brandweerlieden van de gemeenten Leiden en Oegstgeest, van de B.B. en uit de kringen Zuid-Holland 1 en 3 langs de Oude Vest opspoten, waren spectaculair genoeg om de fantasie van de jongens en meisjes aan het werk te zetten. Nadat op het Schuttersveld een inspec tie was gehouden, trokken de verschil lende onderdelen naar de plaatsen, waar hun aanwezigheid dringend was vereist. De geneeskundige dienst begaf zich met haastige spoed die nu eens wel goed was naar het Antoniusclubhuis en het gebouw van de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst, waar gewon dennesten waren gevestigd, vanwaar de slachtoffers na de eerste hulp te hebben ontvangen, naar het academisch zieken huis werden vervoerd. Het was een heen- en-weer-geloop met brancards van jewel ste; de stijf in het verband gepakte pad vinders epeelden hun rol voortreffelijk. Koffie Politie en verbindingsdienst hadden de handen vol en intussen zorgde de dienst soc. verzorging, dat de oefenende dames en heren werden gelaafd. Hiervoor moest heel wat koffie worden gezet, want be halve de rond vijfhonderd direct aan de oefening deelnemende noodwachters en gewonden deelden ook vijfhonderd geü niformeerde noodwachters van de zelf bescherming, die als toeschouwers aan wezig waren, in de goede gaven. Toch dachten wy, na wat wg zater dagmiddag hebben gezien, dat de B.B. nog geen reden heeft zichzelf op de borst te kloppen. Er werden by de nabeschouwing In de stadsgehoorzaal vanzelfsprekend loftuitingen gehoord, maar de eeriykheid gebiedt ook het maken van de opmerking, dat het soms nog te veel op spelen leek. Er heerst onder de B-B.'ers kenneiyk een goede sfeer en dit is een belang rijk element by werk in ploegver- band; men moet er voor biyven wa ken, niet de indruk te wekken, dat het om een min of meer geslaagde vorm van vryetgdsbesteding zou gaan. De algehele leiding was in handen van het hoofd Bescherming Bevolking van de A-kring Leiden, de heer S. W. Hagedoorn, die krachtig de hand hield aan het tijd schema. In de stadsgehoorzaal prees hij alle medewerkenden voor hun activiteiten en de goede resultaten, die werden be reikt. De heer Hagedoorn wekte de B.B.- leden op, steeds paraat te blijven. Band Burgemeester Van Kinschot, die met zijn Oegstgeester ambtgenoot de oefening geheel had bijgewoond, meende, dat de B.B. in Leiden een peil heeft bereikt, waarop de Leidenaars trots kunnen zijn. Er is een onderlinge band ontstaan, die onmisbaar is geworden. De heer Tilenius Kruythoff reikte de prijzen uit van de wijk- en kringwedstrij den en overhandigde de heer en mevi Hagedoorn een kleine attentie. Hij merkte op, dat er in Nederland thans 165.000 nood wachters zijn en dat Leiden van de op richting van de B. B. af, steeds in voorste gelid heeft gestaan. De A-kring Leiden is één van de meest parate vai De uitslagen luiden als volgt: Wijkwedstrijden: 1. wijk 1, ploeg 1; wijk 2, ploeg 1; wijk 3, ploeg 2, wijk ploeg 1; wijk 6, ploeg 3; wijk 7, ploeg 3; kringwedstrijden: 1. ploeg 2, wijk 4; 2. ploeg 2, wijk 3; 3. ploeg 1, wijk 5. De wisselbeker is gewonnen door de blokploeg Bekkering-Van der Zee. Voordat zaterdagmiddag Leiden de grote B.B.-oefening begon, werden de manschappen geïnspecteerd. Burgemeester Van Kinschot zei het H. B. B. Hagedoorn, veel waardering te hebben voor de uitrusting der B.B.'ers. Foto N. van der Horst De Leidse Sleuteljes zongen voor verre landen „De Leidse Sleuteltjes" onder leiding an Franke brachten zaterdag voor de mi crofoon van Wereldomroep-Nederland ex zestal nieuwe liedjes van Annie G. M. Schmidt ten gehore. Het programma was ditmaal bestemd voor Israël, Zuid-Afrika, Canada en Australië, waar een veertigtal :enders het programma relayeerden ten behoeve van de Nederlandse kolonies daar De componist Paul Chr. van Wester ling begeleidde aan de vleugel. Verbetering visstand Door C. D. Zandvliet en Zoon zijn in de Haarlemmertrekvaart tweeduizend jekjes uitgezet. Men is van plan tevens •rhonderd pond pootaal uit te zetten. Bi; de B.B.-oefening van zaterdag moest een brug over de Mare worden geslagen. De „genie van de B.B." bracht het er goed van af. De burgerij toonde voor dit karweitje intensieve aandacht. Foto N. van der Horst Personeelsavond van de Elmi In de stadsgehoorzaal vierden de direc tie en het personeel van de Elmi-over- hemdenfabrlek zaterdag de jaariykse per soneelsavond. Het verheugde de heer H D. Lens. directeur van de Elmi, dat hy een zo groot aantal gasten, onder wie zaken- en privé-relaties en leden kon verwelkomen. Men had voor dit feest verscheidene van radio en televisie bekende artiesten uit genodigd om het publiek het eerste deel van de avond aangenaam bezig te houden. Met mr. Doodle als conférencier werd het programma vlot en met elan afgewerkt. De Windmolens onder leiding van Johnny Holshuizen speelden en zongen met pianobegeleiding van Harry de Groot. Hun eerste optreden werd besloten mei een potpourri die door de aanwezigen werd meegezongen Van een geheel ander genre was de voordracht van Tineke van Leer. Zij droeg voor uit werk van bekende Neder landse humoristen. Thom Kelling zong Zuidamerikaanse liederen en oogstte hier- meer veel succes. Ook de Movers met hun verbazingwekkende lenigheid kregen een warm applaus voor hun schets van „De Naast zijn conférences verzorgde mr Doodle nog een apart nummer in het pro gramma. Johnny Kraaikamp en Rijk de Gooyer traden op als parodisten. Met een show door de Windmolens werd het pro gramma besloten. Gouden huwelijk Het echtpaar Schilthuizen-Koome (Pi oenhof) is vijftig jaar getrouwd. De brui degom is 79 jaar. Jarenlang was hij slager en daarna controleur-assistent van Leidse veemarkt. De bruid telt 74 jai Het kweken van planten is haar liefheb berij. Er zijn 5 kinderen en 18 kleinkinde ren. Zij zullen er mede voor zorgen, dat het op Pioenhof 18a een gouden feest Toneelavond van „De Stalen Band" Het toneelgezelschap van de perso neelsvereniging van HCW en NEM, „De Stalen Band", heeft zaterdagavond in de ontspanningszaal aan de Zoeterwoudse- weg een toneelvoorstelling gegeven van Herman Heyermans' stuk „De opgaande zon." De heer A. de Graaf. 2e voorzitter (de eerste voorzitter was ziek) heette in het bijzonder wel'kom de directeur, ir. Boogaart, mevr. Boogaart en de heren J. en G. Dupree. De toneeluitvoering stond onder lei ding van de heer A. C. van der Woerd Toen na afloop de heer De Graaf alle medewerkenden dankte werd er luid ge- applaudiseerd. De dames van het toneel gezelschap kregen bloemen. Deze week zaterdag wordt hetzelfde stuk nog eens opgevoerd. Professor Sirks 'in het artikel, dat wij vorige week wijd den aan de 70ste verjaardag van prof Sirks. schreven wij dat het alleen de Re monstrantse Broederschap de vrouw een volledige ambtsbediening toekent. Ten on rechte legden wij deze woorden prof Sirks in de mond. W ijstellen het op prijs rklaren, dat prof. Sirks hierbij in één adem de Doopsgezinde Broederschap en de Evangelisch Lutherse Kerk noemde doch dat deze beide kerken abusievelijk door onze redacteur in zijn verslag niet genoemd werden. Afscheid van cle heer Dibbits Rienstra Sprekers schetsten hem als streng ambtenaar, maar ook als vaderlijk vriend IN DE BOVENZAAL van restaurant „De Harmonie" waren zaterdag middag alle personeelsleden van de Leidse belastingdienst verenigd om afscheid te nemen van hoofdinspecteur J. D. Dibbits Rienstra, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verliet. De belangstelling had zich ongetwijfeld over een breder vlak uitgespreid, wanneer de heer Dibbits Rienstra niet wegens zijn gezondheid aangedron gen had op een afscheid in intieme kring. Vele buitenstaanders hadden zich echter door bloemstukken laten vertegenwoordigen en de zaal had een kleurig aanzien, dat als stemmige achtergrond diende van de vele sprekers, die de scheidende hoofdinspecteur grote lof toezwaaiden. Alle sprekers legden het zwaartepunt van hun waardering op de wijze, waar mede de heer Dibbits Rienstra de belan gen van zijn personeel had behartigd. Voor de scheidende hoofdinspecteur ein digde zijn functie niet buiten de kantoor- muren, maar met een warm hart volgde hij zijn personeel ook in hun privélevei en stond hij op de bres als daar moei lijkheden dreigden. Daarnaast vroeg d< Gedeputeerde Staten wensen 15*/» sub sidie te verlenen voor verder herstel er onderhoud van de molen in de Zemel polder te Lisse. In 1953 werd voor herstel van deze molen een provinciale subsidie Gezellige avond Euripides IN DE FOYER van de stadsgehoorzaal werd door de toneelgroep „Euri pides" een gezellige avond gehouden. Men had een afwisselend pro gramma in elkaar gezet, waarvan de verschillende onderdelen vlot werden afgewerkt. Voor het muzikale gedeelte had men de medewerking van de Kohala's. Een aar dig, leuk groepje dat goed speelt en zingt, maar nog een beetje stijf op het toneel staat. De voordracht moet aan vlotheid Freek Sachs had voor zijn conférence de krant tot uitgangspunt genomen. Hij deed dat niet onverdienstelijk, maar is in sommige gedeelten te druk. In een ge dichtje wordt de situatie wel eens „over bekend" om de gedachte aan scherpte te doen winnen. Zulke dingen moet men sober brengen, anders gaat de situatie de gedachte overheersen. Na de pauze bracht de heer Pauwinie de aanwezigen onder de indruk van zijn telepathisch vermogen. De toneelgroep zelf speelde onder regie van George v- d. Wijngaard vóór en na de pauze een eenakter. „Ik betaal de reis kosten" is het verhaal van een zeven- entaohtigjarige oma, die lang niet afge leefd, nog wel eens wat van de wereld wil zden. Ze is slim genoeg om te weten, dat haar kinderen haar liever niet in huis hebben. Er vloeien uit de aanwezig heid van oma nog wel eens moeilijkheden voort. Ze weet dit zó uit te buiten, dat haar dochter haar reisgeld geeft om naar Zuid-Afrika te gaan. Het stuk werd vrij aardig gespeeld. Waarom oma de hele tijd met zo'n hese stem moest spreken is ons niet duidelijk. „In de auto van Trenton naar Camb- den" is een lastiger te spelen stuk, omdat het geen intrige heeft en niet meer is dan de reis met de auto. Dit stuk moet zonder rekwisieten gespeeld worden. Het is beter geschikt als oefenstof dan als stuk om op te voeren. Alles komt aan op het expressief vermogen van de spelenden. Men is er niet ten volle in geslaagd om alles goed te realiseren. Men had bijv. niet het ritme van een auto te pakken. De reizigers hadden met deze bewegingen ook in een rijtuig of ander vervoermiddel kunnen zitten. Toch was het geheel wel Het was voor Euripides een geslaagde avond, waar de gezelligheid de boventoon voerde. Catena Leiden vijf jaar Passen niet meer bij soberder opvattingen van studentenleven ONDER INVLOED VAN MILITAIRE DIENST, moeilijker financiële omstandigheden en de onzekerheid der levensomstandigheden in het algemeen is het voor de student vaak een gebiedende eis zo vlug mogelijk af te studeren. Nemen wij auan, dat de student zich heetf georganiseerd in een gezelligheidsvereniging, dan zal hij daar veelal stuiten op overgebleven vormen uit vroeger dagen, die voor hem zonder inhoud zijn. Zij passen niet bij zijn soberder opvattingen van het studentenleven. Vele tradities, die om hunzelfswil nog worden meegesleurd, ziet hij als volkomen leeg". Aldus sprak zaterdagmiddag de heer J. F. van Gemund, praeses senatus van de Leidse Studentenvereniging Catena, ter gelegenheid van het eerste lustrum dezer vereniging. De plechtige bijeenkomst voor het aan horen van de lustrumoratie had plaats in een der zalen van De Doelen en werd om. bijgewoond door afgevaardigden van de commissie van advies, de reünisten- commissie, het dagelijks bestuur van de gecombineerde Senatorenvergadering, de deelgenoten van de Federatie van Unita- tes en Bonden, de Leidse Studentenbond. en reünisten en leden van Catena. De heer Van Gemund begon zijn rede met erop te wijzen, dat de universitaire samenleving na de tweede wereldoorlog een grote verandering heeft ondergaan, wat geldt zowel voor het gezelligheids leven van de student als voor de samen stelling van de groep studenten en de houding van de student ten opzichte van studie en studenteiifeéven. Sinds de laatste oorlog komen nog meer dan vroeger, d^ studenten voort uit vrij wel alle lagen der bevolking. Grote groe pen aankomende académici bestormen de ivoren toren waarin het studentendom zich vóór de oorlog veelal opsloot. Hier door is er een nieuw type student ont staan, dat vele tradities uit het voorma lige studentenleven als inhoudloos be schouwt en het oude sociëteitsleven niet meer als waardevol ziet. Het sociëteitsge bouw zal meer de taak moeten vervul len, plaats te bieden aan onderafdelingen van de vereniging, en de leden tot zich moeten trekken voor gezamenlijke maal tijden, het verschaffen van slaapgelegen heid aan spoorstudenten, aldus toch het centrum der vereniging blijvend. Deze versobering wat niet wil zeg gen „verarming" van het studenten leven zal vooral voor de spoorstudent van belang zijn, omdat het studentenmilieu hierdoor geen grote verandering voor hem betekent ten aanzien van de omge ving. waarin hij is opgegroeid. Voor de student, die in zyn studie stad op kamers woont, zal het een eer ste eis zyn, vil hy geen individualist worden, contacten te leggen. Dit zal goeddeels moeten geschieden door middel van de gezelligheidsvercni- ging. Doch voor de spoorstudent be staat hieraan ogenschynlgk minder behoefte. Temeer en dit geldt in het byzonder voor Leiden omdat velen georganiseerd zyn in de Haagse Spoorstudenten-Vereniging. Het is hem niet wel mogeiyk, intensief aan het Leidse gezelligheidsleven deel te nemen. Het is daarom de taak van de gezelligheidsvereniging om juist met 't belang van deze minderheid rekening te houden. Zy moet de minderheid aan trekken. Daartoe dient 't karakter van de sociëteit als het alles omvattende deren In een overkoepeling van het geheel, terwyi het essentiële van de vereniging zich afspeelt in de dispu ten. Want de structuur der vereni gingen zal zich dienen te wyzigen, omdat de student zich meer dan voor heen op de studie zal richten. Wan neer deze ontwikkeling inderdaad plaats vond, zou hier tevens een bg- drage worden geleverd aan de ver- wezeniyking van een gedachte, die tot nu toe moeilijk te realiseren bleek: die van het Studium Generale. Civi tas -gedach te De heer Van Gemund wees er voorts op. dat de belangstelling voor het vakgebied van de ander gemakkelgker gewekt wordt in het dispuut van een gezellighcidsver- eniging dan door het college Via de persoon krijgt men interesse in zgn vakgebied. De grote scheiding studie en gezelligheidsleven dient verkleind te worden, wil er van een werkelijke univer sitaire gemeenschap sprake zyn. Studen tenvereniging en docenten dienen nader tot elkaar te worden gebracht, 'n Belang- ryke stap zou zgn 't betrekken van de we tenschappelijke staf bg de disputen van de gezelligheidsvereniging en, indien moge- ïyk, ook de hoogleraren- „De Civitas Academica", aldus spr. „die wy thans kennen, beperkt het contact tussen het docerende en het studerende deel van de universiteit tot het louter formele, het geen volkomen onbevredigend is. Ik ben niet geneigd het gelgktgdig aanwezig zyn op recepties en zelfs in vergaderingen beschouwen als „contact". Bg zulke ge legenheden is men uitsluitend qualitate qua aanwezig, hetgeen een waarlgke de gradatie betekent van de Civitas Aca demica. De gezelligheidsvereniging behoeft niet alleen wetenschappelijk te worden, de wetenschap mag ook gezellig worden. Daarmee wil ik aangeven, dat men zich eens dient te beraden of vele studenten manifestaties niet zouden kunnen worden uitgebreid tot manifestaties, waaraan ook de wetenschappeiyke staf kan deelnemen. Op muziek-, toneel- en sportgebied liggen hier mogelgkheden, die gebruikt kunnen worden org een werkeiyk contact ti docent en student mogeiyk te maken. Het uitsluitend formele moet doorbroken Ten aanzien van de verenigingen op wereldbeschouweiyke grondslag, zei de heer Van Gemund. dat de student er be hoefte aan kan hebben, zich met eigen geloofsgenoten te verdiepen in hun ge- meenschappelgke wereldbeschouwing, doch naast het lidmaatschap van hun ver eniging is noodzakelgk het toetreden tot een algemene vereniging. Verdieping in het eigene, het vertrouwde is waardevol, maar houdt een onaanvaardbare beper king in. Een soort van wereldbeschouwe- lgk specialisme treedt op, terwül zeker ir academisch milieu het in ons land be staande zuilensysteem als onwaardig dient te worden betiteld, aldus spreker De confrontatie (begin van begrip) met anderer overtuiging biedt de algemene vereniging. Spr. sprak er zgn blgdschap over uit, dat dit ideaal in de Leidse Civi tas steeds is gesteld, al is een volledige verwezenlijking nog niet bereikt. „Ik gaf u," aldus eindigde de praeses Cater zyn rzicht iyn inzicht moet groeien een na-oorlogse algemene studentenvc eniging. De uitwerking zoals ik die hier gaf is voor het ogenblik voor een groot deel nog een ideaal. Het eerste lustrum van Catena gaf my aanleiding tot een beschouwing van de toekomst. U kunt dat symbolisch opvatten. Catena ziet niet naar het verleden, maar principieel naar de toekomst. Ik ben ervan overtuigd, dat Catena iets van het hier uitgestippelde zal kunnen waarmaken en er met kracht naar zal streven. Haar grondslagen bie den daartoe de volle gelegenheid". Na afloop van de plechtigheid werd ir Het Gulden Vlies gedineerd. De dag werd besloten met een concer van het Kamermuziekensemble van Cate na in „Seinpost" te Noordwyk. van 15'/. van 6700 verstrekt. De nu door de gemeente Lisse aangevraagde subsidie heeft betrekking op extra-kosten als het plaatsen van kruipalen en het aanschaffen van een staaldraad, benevens voor beste ding van houtworm. De provinciale Mo lencommissie heeft G.S. gunstig geadvi seerd. Achthoven polder Voor het herstel van de wipmolen in de Achthovenpolder te Leiderdorp wordt een subsidie van 579 voorgesteld, zijnde 15'/» van 3860. Het herstel van deze molen, die niet slechts het landschapsschoon vermeerdert, maar ook van belang is voor de water beheersing, vraagt een ander wieksysteem en vervanging van enkele onderdelen. De gemeente Leiderdorp heeft als bedrag, benodigd voor het herstel, opgegeven 4000 benevens 105,23 voor reeds in 1956 verrichte werkzaamheden. De provinciale Molencommissie advi seerde aan dit bedrag een extra post „on voorzien" toe te voegen van 500 en het drag met 750 te verminderen, omdat dit gedeelte betrekking heeft op gewone on derhoudswerken. Hierdoor is het voor subsidie in aanmerking komende bedrag vastgesteld op rond 3860. Hondsdijkse polder Ingevolge een verzoek van het bestuur van de Hondsdijkse polder bij Koudekerk aan den Ryn, stellen G. S. voor ten be hoeve van het herste van de daar lig gende molen een subsidie te verlenen van maximaal 3312. De door de pro vinciale Molencommissie gecontroleer de besomming van de noodzakelijke her stelwerkzaamheden bedraagt 22.595. De Molencommissie oordeelde echter, dat van deze uitgaven ƒ2015 zuivere onderhouds kosten zijn. die niet voor subsidie in aan merking komen. Daarnaast was de post „onvoorzien" 1200 te laag gesteld; deze post is met 1500 verhoogd, zodat het bedrag, waarvoor subsidie werd aange vraagd ten slotte werd bepaald op 22.080. Molen De Herder De Leidse houtzaagmolen De Herder, gelegen op korte afstand van de spoorlgn LeidenHaarlem en de Haarlemmertrek vaart. behoeft restauratie tot een bedrag van 10.500. Daar de molen een ver fraaiing van het landschap is en in nood gevallen voor bemaling kan worden in gezet, stellen G.S. voor 15*/. van het be drag tot een maximum van 1575 als subsidie te verlenen. Feestavond S.R.O. „S.R.O." van Smits Röntgen-Apparaten- fabriek hield zaterdag een feestavond in het Antoniusclubhuis, waar Cakie's caba retgezelschap optrad. Met enkele woorden verwelkomde de voorzitter van S.R.O., de heer M. Rijn beek, de aanwezigen. In het byzonder deed hy dit de heren Van der Berg, Voor zaat en De Bruin en de afgevaardigden van de zusterverenigingen. Het programma dat Cakie's gezelschap, onder leiding van Piet van Dolen, de aan wezigen voorzette, bereikte na de pauze zgn hoogtepunt, toen het duo Hado, kol derspecialisten, voor het voetlicht kwam. Twee meisjes, „De Bella's", zorgden voor een beetje romantiek me( hun verlichte accordeons. Ook van acrobatiek kon men genieten. Bertwinl en Co. verrichtten boeiende toeren op een fiets. Operette melodieën werden gezongen door Leny Cramer. Piet van Dolen ten slotte weefde met een liedje en een praatje de pro grammapunten aan elkaar. hoofdinspecteur een toewgding voor het werk. die slechts gevraagd kan worden, wanneer men zelf grote prestaties ver richt. Mr. J. D. Ph. van Batenburg, die als eerste het woord nam in zyn functie van tgdelgk plaatsvervanger van de scheidende hoofdinspecteur, tekende de heer Dibbits Rienstra als een autoriteit, wiens belangstelling ook buiten het dienstvak bleek door bestuursfuncties in verschillende sociale organisaties. Als ambtenaar wist spr. het byzon der te waarderen, dat de heer Dibbits Rnenstra begrip kon opbrengen voor een ondergeschikte, die een eigen me ning had, ook al kwam deze niet over een met zyn eigen inzicht. Als eerste van alle sprekers prees de heer Van Batenburg de belangstelling van de scheidende hoofdinspecteur voor de persoonlgke belangen van zyn personeel. Een gesprek met „de baas" zo sprak de heer Van Batenburg had niet zel den huiselgke moeilijkheden nader tot een oplossing gebracht. Spr. gewaagde ook dankbaar van de invloed van mevr. Dibbits Rienstra op het werk van haar man. Namens het personeelfonds bood hij een elektrische kachel aan en een foto-album, dat een beeld geeft van de Leidse diensttgd. Medeleven De heer T. J. Vo6 sprak namens het administratieve personeel. Hg had on dervonden. dat zgn scheidende chef veel eiste, maar ook veel teruggaf. Vooral voor hun persoonlijke moeilijkheden wisten de leden van de Leidse inspectie altgd een medelevend gehoor te vinden by hun chef. Chef-dienstgeleider P. van Splunder dankte voor de prettige samenwerking en meende, dat de plaats van de heer Dibbets Rienstra moeilijk op dezelfde wgze door een opvolger zal kunnen wor den ingenomen. Ook hoofdassistent K. Breedijk gewaag de van de vaderlijke belangstelling, die de heer Dibbits Rienstra voor zyn amb tenaren ten toon had gespreid, hetgeen eveneens de inhoud was van de afscheids woorden, die de oudste ambtenaar van de „actieve dienst", de heer H. A. An dreas, dienstgeleider te Noordwijk, sprak. Nadat de beide ontvangers uit het ambtsgebied de heren J. v. d. Putte uit Noordwgk en P. Westerhof te Hille- gom waarderend over de jaren van samenwerking hadde ngesproken. nam als laatste spreker de heer J. G. Hagens. oud-inspecteur Leiden, het woord. Deze herinnerde aan zgn twaalf-jarige samen werking, die tot vriendschap heeft ge leid. Als er een ding is zo sprak de heer Hagens dat by alle vorige spre kers duidelgk tot uiting is gekomen, dan is het wel, dat het personeelsbeleid door de heer Dibbits Rienstra op buitengemeen goede wyze is gevoerd. Als slotspreker nam de heer Dibbits Rienstra zelf het woord. Het had hem verkwikt, dat er gesproken was van hart tot hart. Zijn functie als chef bleef hy tot de laatste ogenblikken getrouw, want aan het slot van zyn toespraak wees hg de jonge ambtenaren op de kunst van het luisteren, die bg de belas tingbetalers een sfeer van vertrouwen kan kweken. Vergeet nooit zo rtn- digde de heer Dibbits Rienstra dat ge als ambtenaar een dienende func tie hebt. Ge hebt de de eer op te hou den van een dienstvak, dat in Neder land voor 100 betrouwbaar geldt. Na het afsluiten van het officiële ge deelte bleef men nog enige tyd in gezel lige sfeer büeen. Jaarverslag Leidsche Spaarbank TN HET JAARVERSLAG van de Leidsche Spaarbank vindt de Internationale spanning van eind 1956 haar weerslag. Toen In Hongarye de opstand uitbrak en ondom het Suezkanaal wereldoorlog lummer drie dreigde, daalden de inzetten n stegen de opvragingen van spaargcl den zodanig, dat het eindcyfer een ont paring van een miljoen gulden méér Het :ien dan In het jaar daarvoor. In tegenstelling tot deze tendens werd :r in het begin van 1956 niet noemens- vaardig méér gespaard dan In 1955. hoe wel de loonsverhoging van zes procent dit onwaarschijniyk had gemaakt. Hier- valt dus te constateren, dat de loons verhoging over het algemeen is besteed »n consumptie-uitbreiding. Het jaarverslag vertelt verder, dat het bijkantoor van de bank in'Oegst geest zich in een stygende belangstel ling mag verheugen en dat binnenkort te Leiden het eerste stadsbgkantoor zal worden geopend in het uitbrei dingsplan zuidwest. Ondanks de teruggang van het laatste kwartaal en ondanks de vyhoogde ren tevoet wordt de exploitatierekening af gesloten met een voordelig saldo van 110.279,77. De algemene onkosten bedroe gen 0.511'/* van het gemiddelde inleggers tegoed vorig jaar 0.452"*. Het totaal-aantal geboekte posten steeg van 179.000 in 1955 tot 188.000 in 1956. Het resultaat van deze boekingen was een in leg van 13,8 miljoen (In 1955 12.8 mil joen) en terugbetaling tot 12.6 miljoen (in 1955 10,4 miljoen). Het aantal spaar ders steeg van 6.039 tot 6.313. De 4.800 uit gegeven spaarbusjes 400 meer dan in 1955 werden in totaal 7.000 maal gele digd, hetgeen een bedrag van 157 000 op de spaarbank bracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3