Gemeenteraad over affaire- Kamsteeg geheel ingelicht &&7m lyhsÊgjjjjh 1 bu t\ 1 *£jê Binnenkort goedkeuring voor bouw van twintig woningen Liturgie: stiefkind van Hollandse Calvinisten VISSERIJGOLFIES NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 Spoedeisende raadsvergadering van Lisse Tweemaal dezelfde grondverkoop leidde tot moeilijkheden |~\E GEMEENTERAAD van Lisse kwam gisteravond in spoedeisende ver- gadering bijeen. In deze vergadering gaf de burgemeester een uit voerige uiteenzetting over grondverkopen, die geleid hebben tot ernstige moeilijkheden door foutieve verkoop aan de fa. Kamsteeg te Oegstgeest. Na de raad van maandag deden de wildste geruchten de ronde in Lisse, niet het minst door ..de langdurige geheime raadsvergadering. Nu werd de gemeente ingelicht over deze geruchtmakende affaire. Uiteindelijk is gebleken dat het gemeentebestuur tweemaal eenzelfde stuk grond ver kocht, wat natuurlijk tot moeilijkheden moest leiden. De Oegstgeester firma gaf indertijd het voornemen te kennen een showroom garage-werkplaats te bouwen rondom het bestaande service-station aan de Gladio len- en Hyaoinlhenstraat. Door een abuis bij de dienst van Openbare Werken, werd een strook grond voor dit doel verkocht, die al eens aan de Coöperatieve veiling HBG verkocht was. De verkochte per celen overlapten elkaar gedeeltelijk. Omdat de firma Kamsteeg de laatste koopster was, stelde deze de gemeente Lisse aansprakelijk voor deze gang van zaken. Een andere oplossing werd geëist. Dat was niet zo gemakkelijk, omdat bij de beschikbare grond veler belang speelt. Tenslotte dadht de gemeente Lisse een oplossing gevonden te hebben door HBG een uitweg naar de Gladiolenstraat aan te bieden, langs de fa. Kamsteeg er kosten van de gemeente. Dit voorstel uit verkeerstechnisch oogpunt bepaald niet fraai, maar men deed dit om he alternatief te ontlopen, namelijk eer flinke schadeloosstelling aan het Oegst geester bedrijf. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kap- teln te Leiden: beneden- en bovenhuis en erf Jan Lievenstraat 9-9a, in bod f 10.200, koper: G. Mol te Leiden voor f 10.200. Huis en erf Klok6teeg 1, in bod f 5.900, koper: P. Moerman te Leiden q.q. voor f 5.901. Hui6 en erf Kaarsemmakerstraat 20, in bod f 700, koper: T. Beeuwkes te Leiden, Beneden- en bovenhuis Voldersgracht 34, in bod: f 3.300, is uit de hand kocht. E.G.K.S. aanvaardt Motie veiligheid in de mijnen In de slotvergadering van het parle ment der E.G.K.S. te Straatsburg is gis- steren vrtf onverwacht een resolutie be handeld en eenstemmig aanvaard die was ingediend door de Nederlander Ne- derhorst (soc.), voorzitter van de missie voor sociale zaken, mede na de commissie voor de veiligheid in de mijnen. Hierin wordt de wens uitgesproken, dat de bijzondere Raad van Ministers zal be sluiten om aan de voorstellen vai conferentie betreffende de veiligheid in de mijnen gevolg te geven. De vergade ring begroet de instelling van een per manent orgaan, op grond van de besluiten van de Raad van Ministers en de Hoge Autoriteit. De vergadering staat er op, dat dit permanent orgaan zo snel moge lijk wordt samengesteld en zal worden uitgerust met de bevoegdheden, die in de voorstellen van de conferentie zijn vervat en die door de Hoge Autoriteit aan de Raad van Ministers zijn i gelegd. De gemeenschappelijke vergadering komt op 24 juni weer bijeen. Raadsleden vragen liet ontslag van wethouder Een lid van de gemeenteraad van Heeze heeft gisteren mede namens drie andere raadsleden, voorgesteld een van de twee wethouders, de heer H. M. J. Eijsermans, te ontslaan. De wethouder wordt beschul digd van aankoop van een schuur der ge meente via een stroman en het van ge meentewege laten opknappen en doen ver voeren van de schuur. Na endge discussie, waarbij de wethouder zich verweerde, werd op voorstel van de burgemeester een commissie van onderzoek, bestaande uit vier raadsleden, ingesteld. Deze commissie zal over 14 dagen rap port uitbrengen aan het gemeentebestuur. Minister Mansholt wil structuurverandering De Nederlandse landbouw moet niet blijven drijven op de steunmaatregelen van de regering en de steun van het Ne derlandse volk. De landbouw moet de hand in eigen boezem steken om mede richting te geven aan het beleid van de regering. Structuurveranderingen in de landbouw kunnen alleen nog maar een goede arbeidsproduktiviteit garanderen, aldus zei gisteren minister Mansholt op een bijeenkomst van Noordhollandse agrariërs. De minister kondigde in zijn rede wettelijke voorschriften voor de ver koop en verpachting van kleine bedrijven «n nieuwe vestigingseisen aan. Het HBG «telde, aldus nog steeds de, burgemeester, voor deze uitweg zulke zware ei6en wat de opleveringstijd betrof vroeg zelfs 1000 gulden per dag in ge val de straat te laat klaar zou zijn!! en wilde verkeersmaatregelen vastleggen, die zelfls buiten de competentie van de gemeente liggen, dat het gemeentebestuur de eisen als onredelijk beschouwde en niet kon inwilüigen. Wending Plotseling deed zich een wending ten goede voor. Het 'bestuur van de Gerefor meerde Ulo-school i^od de gemeente een strook grond aan, grenzend aan het ter rein van Kamsteeg voor de prijs van 1 gulden per 500 vierkante meter. Nu kon de firma Kamsteeg de gewenste bouw grond krijgen en had HBG niets meer te ei6en, omdat de gemeente aan alle ver plichtingen voldeed De burgemeester prees de houding in deze gehele geschiedenis van de firma Kamsteeg, die het uiterste niet gevergd had (men sprak zelfs van een schade van 100.000 gulden). Niet minder waardeerde h(j de houding van het schoolbes Samenvattend zei de burgemeester, dat de firma een brede loyaliteit aan de dag legde. U itweg Maar de zaak was daarmee nog niet afgelopen in de raad. Wethouder Lefeber, tevens president-commissaris van HBG vroeg zich af of er al voor de moeilijk heden sprake geweest was van een weg. De voorzitter bestreed dit ten stel ligste. maar de heer Barnhoorn ver de burgemeester een tweeslachtige hou ding. De voorzitter zei de HBG de uit weg gehad had, ads het niet zulke zware eisen gesteld had. De heer De Vries ci teerde het spreekwoord van het lid op de neus als men het onderste uit de kan wil hebben. De heer Van Leeuwen vroeg wat er nu gedaan wordt om dergelijke fouten in de toekomst te voorkomen. De voor zitter zei dat bestudeerd zal worden hoe men dergelijke dingen voorkomen kan. Ook op de afdeling secretarie is een on derzoek van het bureau van Nederlandse gemeenten nodig. De heer Romijn was blij met de oplos sing. De heer De Vrie6 prees nogmaals de goede houding van de Ulo-school. Bij de rondvraag vroeg de heer Aan- geenbrug, wanneer het huis op de hoek van de Gladiolenstraat-Kanaatetr. wordt' afgebroken. Het wordt nu dubbel gevaar lijk. Meegedeeld werd dat de ontruiming nu niet meer lang op zich zal laten wach- Autotocht bejaarden Dit jaar zullen de ouden van dagen op 12 juni het jaarlijkse uitstapje maken. De tocht zal dit jaar %-ia Hilversum en Harderwijk naar de N.O. Polder gaan. Op de terugreis wordt via Baarn gere den. waarna men omstreeks 6 uur in „De Nachtegaal" hoopt te arriveren waar dan de warme maaltijd wordt gebruikt. Men kan zich. indien, mien 70 jaar is, opgeven bij de firma Tissing, Kanaal straat en voor de Engel bij de heer W. van Dijk. Echter uiterlijk op 25 mei! Gevonden voorwerpen Donkerblauwe portemonnaie met in houd. shawl, twee joppers, jongensjasje, viskist, vulpen, autostep, portemonnaie met inhoud. Evangelisatiesamenkomst Hedenavond wordt in „Contact", het evangelisatiegebouw van de Chr. Geref. Kerk aan de Lisserdijk, een grote sa menkomst gehouden met medewerking van het Leger des Heils te Haarlem. Qok een dubbelmannenkwartet zal medewer king verlenen. Rustoord Het te bouwen Bejaardencentrum zal „Rustoord" heten, een naam, welke door de heer J. C. van Woerden werd inge zonden bij de uitgeschreven prijsvraag en die als bekroning een- boekwerk kreeg. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter H. A. Holl, Veldhorststraat 50. Voorhout De belangstelling voor de jaarvergade ring van de woningbouwvereniging Voor hout was gisteravond bijzonder groot. Voorzitter W. v. d. Ploeg kon ook burge meester Smolders en wethouder Borst welkom heten. Hij zag hierin een bewijs van de goede samenwerking, die er be staat tussen vereniging en gemeentebe- In het afgelopen jaar zijn twee wonin gen meer gebouwd, dan men oorspronke lijk had geraamd en dit aantal Is op de nieuwe plannen nog met drie woningen verhoogd. De voorzitter deelde mee. dat binnen de maand de algehele goedkeuring is te verwachten voor de bouw van twin- A AN DE TAFEL van de calvinisten zit een stevig dogma, een uit de kluiten gewassen kerkrecht en een hele rij flinke beginselen. Het zijn de wettige kinderen het gezin. Maar ergens tussen die bomen van kerels zit een klein tenger isje: de liturgie. Ook zij is een wettig kind. De grote broers vragen echter zo veel van de ouders, dat ze het zusje een beetje vergeten. Eigenlijk heeft niemand het huis der calvinisten in de gaten, dat het kind brandmaaer ts: men is er aan gewend geraakt: 't meisje is nooit een bolleboos geweest en we moeten er maar niet te veel zorg aan besteden, want dan wordt het misschien lastig. Ja, zo gaat het, als een kind vanaf de geboorte liefde en zorg tekort gekomen is. En dat is inderdaad het geval: eeuwenlang werd de liturgie onder de calvinisten verwaar- Verwaarloosd W/"IE zich verdiept in de geschiedenis van de calvinistische eredienst, ont dekt al spoedig, dat in tegenstelling tot de Schotse en Franse calvinisten, de Ne derlandse het eeuwenlang met een door de traditie gesanctioneerde wanorde heb ben gedaan. De liturgische vragen kregen niet de belangstelling, die ze verdienden. Laat het waar zijn, dat elke Nederlandse protestant een amateur-theoloog Is, een liturg is hij stellig niet. Eeuwenlang werd de liturgie veronachtzaamd en het heeft tot 1923 geduurd, eer de Gereformeerde Kerken op synodaal niveau getracht heb ben in haar eredienst enige orde op za ken te stellen; de Nederlandse Hervorm de Kerk ontving eerst in 1955 van haar synode een dienstboek in ontwerp. Allerlei oorzaken zouden te noemen zijn, waarom de kerk, ons aller moeder, slechts een stiefmoederlijk deel van haar aandacht aan de liturgie spendeerde. We enkele: De eerste gereformeer de kerkdiensten in ons land waren hage- preken, samenkomsten in de open lucht, vanzelfsprekend de prediking van het nieuw ontdekte woord en het gebed de kerk onder het kruis de voor naamste elementen waren. Worden gewone diensten mogelijk, dan is het Petrus Dathenus, die de dienst uit maakt. De formullieren, die hij gebruikte in Frankenthal, uitgebreid met enkele liturgische wenken en" uitgegeven met zijn vertaling van de HeideQbergse cate chismus, worden het model voor de ere dienst in de lage landen. We vinden daar in slechts schamele overblijfsels van Cal- vijns eredienst in Straatsburg en van de veel betere liturgie der Hollandse vluch telingenkerk te Londen. Het jammerlijk gevolg is geweest, dat de calvinisten eeuwenlang hebben getobd min of meer geïmproviseerde eredienst. Welke vreemde motieven vaak rol speelden bij het vaststellen van de liturgie, blijkt o.a. uit een besluit van het convent van Wezel, de eerste officieuze synode, in 1568. Daar werd bepaald, dat de tijd vóór de dienst het best gevuld kon worden met schriftlezing orgels waren nog niet! en dan volgt als argument: m de gemoederen door s t r o y- lenst Wel een diepzinnig liturgisch beginsel! Was dit beginsel nóg van kracht, dan hadden we de schriftlezing tegenwoordig helemaal niet meer nodig, want nu beschikken we over pepermunten en kau\ygum om aan het gesnater een eind te maken. In latere eeuwen zijn het piëtis me en puritanisme, bewegin gen, waarvan ook veel goeds valt te zeg gen, oorzaak, dat de liturgische belang stelling tot ver beneden het nulpunt zakt. Ieder gaat doen, wat goed is In zijn ogen. In de bloeitijd, die voor de liturgie stel lig géén bloeitijd was, worden steeds meer elementen van de dienst verschoven tot vóór de aanvang: psalmen, wet des Heeren, schriftlezing, doop- en avond- maalsformulier kwamen aan de orde als voorbereiding op de dienst en werden overgelaten aan voorzangers en voorlezers. De liederen, die zij opgaven stonden in geen enkel verband met de liturgie. In sommige kerken was het de gewoonte de psalmen 1150 van week tot week achter eenvolgens door te zingen. En vraag niet, door ds. G. N. Lammens hoe! Uit de aard der liefde nemen wij aan, dat onze vaders met hun hart ge zongen hebben en dat is ontegenzeglijk het voornaamste: een krijsend koor van krankzinnigen, die kinderlijk geloven, zal onze Heer aangenamer zijn dan een vol maakte uitvoering van kerkmuziek door ongelovigen. Dèn geldt immers het ver wijt: „Dit volk eert Mij met de lippen, maar hun hart is ver van Mij!" Wat In tussen niet betekent, dat de manier, waarop gezongen wordt niet belanrijk is, als ons hart maar zingt. David heeft niet gebeden: „Here, open mijn hart", maar: „Here, open mijn lippen, opdat mijn mond uw lof verkondige" Dat onze vaderen zich weinig bekommerden om mond en lippen, blijkt wel uit het oordeel van hun tijdgenoten. Koelman klaagde, „dat het in Godts ooren niet anders is, dan een gehuyü van Beeren en Wolven; Hij heeft er een grouwel van". Later heeft Josua van Ieperen het over; „de noten onnoodig rekken, in den mond te draayen, te kaauwen, en door ettelijke verlagingen en vérheffingen tusschen de tanden en het gehemelte slangsgewijs heen te slingeren en te dwarrelen, gelijk tot hiertoe de meest algemeene doch be lachelijke gewoonte geweest is." (vg. dr. E. v. d- Schoot, Hervormde eredienst, pag. 96. 97). In de na-reformatorische tijd kwam men In de kerk om een preek te hor en en verder deed men maar zo'n beetje. De liturgie werd schromelijk verwaarloosd en het gevolg is, dat tal van calvinisten, die bun weetje weten als het dogma of kerkrecht betreft, met hun mond vol tanden staan, als gevraagd wordt naar de zin van votum en groet of wanneer de volgorde der li turgische elementen aan de orde wordt gesteld. Hele volksstammen menen, dat de liturgie, zoals die in hun gemeente gestalte heeft aangenomen, op beproefde liturgische beginselen berust en gelijk Is aan die van apostelen en martelaren en daarom ongewijzigd dient te blijven tot in de eeuwen der eeuwen. Men is zo aan het verwaarloosde zusje gewend, dat men niet anders meer wil. Toch zijn er mannen geweest, die het voor het stiefkind opnamen. Aan het eind der vorige en het begin van onze eeuw kwam er namelijk enige kentering. Kentering PR WERD aan het klokketouw getrok- ken om de gemeente te verontrusten over de gang van zaken en het sluimerend liturgisch besef wakker te schrikken. We denken aan mannen als ds. J. A. M. Menslng, dr. Abr. Kuyper, dr. J. H. Gun ning J. H.-zn„ dr. J. W. F. Gobius du Sart, prof. dr. E. F. Kruyf. Op 12 november 1911 leidde ds. J. H. Gerretsen in de Kloos terkerk te 's-Gravenhage voor het eerst een dienst, waarin verschillende lang vergeten liturgische elementen hun plaats herkregen. In de Nederlandse Hervormde Kerk gaven de voorlopers de stoot tot op richting van de Liturgische Kring, die onder leiding van ds. H. W. Creutzberg in 1920 in de Haagse Duinoordkerk in het leven werd geroepen en waarvan prof. dr. G. van der Leeuw jarenlang de bezielende voorzitter is geweest Tal van publicaties, o.a. het tijdschrift „Kerk en Eredienst" hebben we aan deze kring te danken. Interne moeilijkheden zijn hem niet be spaard: enkelen tendeerden zo sterk in de richting van de R.K. Kerk, dat zij in de schoot der Romana terecht kwamen. Het merendeel van de kring bewoog zich echter in een aan de reformatorische con fessies georiënteerde richting en het is ontegenzeglijk daaraan te danken. dat in de na-oorlogse jaren de vernieuwde Hervormde Kerk zélf in liturgische bewe ging kwam en dat haar raad voor kerk en eredienst in 1955 aan de synode een dienstboek in ontwerp kon aanbieden. In de Gereformeerde Kerken was het dr. Abr. Kuyper, die de eerste stoot tot liturgische bezinning gaf. Van 1896 tot 1901 schreef hij Herautartikelen onder de titel „Onze eeredienst", die hij moest af breken door zijn ministerschap, maar in 1911. tijdens een periode van ziekte, kon voltooien. Door Kok te Kampen werden deze artikelen gebundeld en als een lijvig boek onder dezelfde titel uitgegeven. Kuypers wensen zijn zeker niet het eind van alle tegenspraak en ze werden tot op heden in de Gereformeerde Kerken zeker niet èlie gerealiseerd, maar het is duidelijk dat zijn inzichten in de rappor ten inzake de liturgie, die werden uitge bracht op de gereformeerde synodes van 1923. 1933 en 1952 een belangrijke rol heb ben gespeeld. Sinds 12 november 1956 zijn ook de Gereformeerde Kerken een „liturgische beweging" rijk, namelijk de Gereformeerde Werkgroep voor Liturgie, die op die datum werd opgericht In de Vredenberghkerk te Oosterbeek. In de komende jaren zal deze werkgroep, waar in ook de gereformeerde hoogleraren in de ambtelijke vakken een plaats hebben, stellig van zich doen spreken. Zo ziet het er, zowel in de Hervormde Kerk als in de Gereformeerde Kerken In Nederland naar uit, dat het stiefkind ein delijk een waardiger plaats aan de tafel der calvinisten zal ontvangen. Dat het zusje wel eens lastig zal zijn, is niet uit gesloten. Ze is nu eenmaal zo lang ver waarloosd! Of ze overèl welkom zal zijn? De litur gie is een gevoelige aangelegenheid: er zijn tal van kerkgangers, die van theolo gische discussies, synodale acta of pause lijke encyclieken geen enkel benul heb ben, maar die klaar wakker worden, wan- er in de liturgie iets verandert: als bijvoorbeeld een predikant de tien gebo den niet leest, de collecte op de tafel des Heren deponeert of wanneer een r.k. priester weigert te celebreren, als het volk niet communiceert De een springt dan overeind van vreug de, omdat de kerk in haar vormgeving aan de schone dienst des Heren niet blijkt versteend, de ander springt van ergernis zo hoog op, dat hij over eigen kerkmuren heen in een andere, minder voor litur gische vragen geïnteresseerde kerk weer op de begane grond belandt. Er zijn nu eenmaal gemeenteleden, wier enige be ginsel inzake .de liturgie is, dat alles moet blijven, zoals het is en die al krie belig worden bij de vraag, of hun liturgie wei verantwoord is. Maar die vraag is nu eenmaal gesteld In de calvinistische kerken en valt niet meer te omzeilen. (Wordt vervolgd). tig nieuwe woningen. Deze mededeling ontlokte een daverend applaus. Het batig saldo van f 600, dat penning meester J. W. Jansen kon melden, bete kent een unicum voor een bouwvereni ging. De heer L. v. Werkhoven, een spe cialist op woningbouwgebied, werd met algemene stemmen in het bestuur herko zen. In de plaats van de heer W. D. Th. v. Werkhoven, die niet herkiesbaar was, werd de heer A. W. de Groot in de raad van commissarissen benoemd. Na deze huishoudelijke agendapun ten aanvaardde de vergadering ook het bestuursvoorstel tot bonw van twintig woningwetwoningen: een blok van vijf aan de Prinses Beatrixstraat drie blokken van vijf aan de Juliana- iaan. Voorts werd besloten om van de gemeente Voorhout 3500 m2 grond aan te kopen en ten slotte ging de verga dering akkoord met een geldlening. Het bestuursvoorstel om in de negen tien gereedgekomen woningen geisers te laten plaatsen, ondervond evenmin tegen werking. De bewoners van de percelen Julianalaan 2 tot en met 60, die nog geen geiser hebben, zullen in - de gelegenheid worden gesteld deze te verkrijgen. Raadsagenda Voorhout Woensdagavond om acht uur komt de gemeenteraad bijeen voor de behandeling van een agenda, die onder meer de vol gende punten bevat: beschikbaarstelling van f2000 voor verlichting Beatrixstraat medewerking aan het bestuur van d« Christelijke school voor aanschaffing ver duisteringsmateriaal; aankoop 85 m2 grond van de heer B. P. Schulte; verho ging vergoeding vrijwillige brandweer; verhoging van het voorschot aan de wo ningbouwvereniging Voorhout voor de bouw van twintig woningwetwoningen. Jaarvergadering EHBO De belangstelling voor de jaarvergade ring van de plaatselijke EHBO, die gister avond in café De Bonte Koe werd ge houden, was zeer matig. Dit betekent echter niet, dat de vereniging een kwij nend bestaan leidt. In het afgelopen jaar slaagden namelijk zeven cursisten en met de financiën kwam men niet in de knel. Secretaris P. v, d. Berg en mejuffrouw J. de Groot werden in het bestuur her kozen. Nadat dr. A W. Bots een causerie had gehouden over Levensgevaar, werd besloten een nieuwe hulpverbandpost ln te richten bij mevrouw Turnhout, Spoor- laan. Het komende najaar zal misschien een speciale cursus voor gehuwden den gehouden. Met de haringvloot trekt straks ook weer het hospitaal-kerk schip „De Hoop" mee, de „witte engel" van de Noordzee ge naamd. „Verpleegster" van zie len, lichamen en zenders. Foto D. Kruyt ZOETERWOVDE Toneelspel voor ouden van dagen Met een batig saldo van f 190 voor de uitgaanskas van de ouden van dagen zag de chr. toneelvereniging gisteravond haar opvoering van het stuk Zondaar bekrood. Het Patronaatsgebouw was tot de laatste plaats bezet toen s. G. J. van Emibden een inleidend woord sprak en de volle aan dacht vroeg voor de niet eenvoudige strek king van het toneelwerk. Na afloop van het goed opgevoerde spel sprak burgemeester Smeets de spelers toe. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus Wilhelmus Maria, zn van J. P. Mooijman en S. A. Borst; Johannes, zn van J. Hoogervorst en P. G. Kloosterman; Günter, zn van J. W. den Eisen en M. Miczinsky; Clasina Hester Divera, dr van J. M. van der Poel en A. M. Stolwijk; Maria Anna Adriana, dr van L. W. Onderwater en A. Lelieveld. Ondertrouwd: Cornelis Adrianus Visser, 47 jaar te Leimuiden en Maria Johanna van Velsen, 31 jaar. Getrouwd: G. A. Th. Vernooij. Overleden: Wilhelmus Hoogervorst, 77 VOORSCHOTEN Instuifclub vierde vrolijk jaarfeest Jeugdraad en kerkeraad volgen met grote belangstelling het werk van de Instuiföl-ub, zo zei mr. O. Gunning, jeugd- ouderlimg bij de Herv. Gemeente, bij d# opening van het jaarfeest van de club in het gebouw voor Chr. belangen. In de kleine gemeenschap van de instuifclub willen wij iets doen voor elkaar. Daar zoeken wij gezonde ontspanning. Namen* de kerkeraad van de Herv. Gemeente sprak de heer Gunning zijn dank uit voor het vele werk, dat de beide leiders van de club, de heren Van Setere en Smit, hebben verricht. Hierna werd een vrolijk en gevarieerd programma uitgevoerd. Twee meisje*, aangekondigd als De vagebonden, zongen enkele liedjes en The famous negro- players imiteerden nog niet eens on verdienstelijk een jazz-band. Verder werd de avond gevuld met to neelstukjes. Vóór de pauze Zuster Rob bedoes, een vlot gespeelde éénacter over de collegialiteit onder verpleegsters in een ziekenhuis. Na de pauze werd opge voerd Arme rijken. Zondagsdienst De doktersdienst wordt waargenomen door dokter Th. J. Thies, Leidseweg 51, tel. Ï5tf0. Voor de wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum, tel. 2177. Nieuws van en voor Noordwijk Examenuitslagen dr. mr. Van den Berghstichting Op de dr. mr. W. v. d. Berghstichting werden de examens afgenomen voor het einddiploma verplegiingsopleiding en voor het diploma kinderbescherming A van de Ned. federatie van de bond tot kinderbe scherming. Voor het eerste examen slaagden 42 kandidaten: T. Bakker, B. v. d. Beek, C. A. Beunder, D. N. Blok. S. J. Bode, C. J. den Boer, L. G. de Bruyn, S. M. Colijn, A. M."van Donselaar, J. M. van Egdom, A. van Egmond, S. H. Emeis, M. Folkerts, A. B. de Fijter, J. den Harder, A. N. Hei- dema, L. G. Kampink, T. Knoop, E. E. Kralt, H. Kremer, G. J. van der Linde, T. P. Meljers, M. W. Mik, G. van der Plas, G. Ploeger, J. Polderman, A. A. Reynhoudt, G. Rustenburg. M. Schouten, J. Stek, M. G. J. Terink, A. J. Timmerman, J. Ton, J. T. J. Vaartjes, M. ter Veen, C. A. Veenendaal, A. Volkerink, H. v. d. Wey, A. M. Weijers, K. C. Winkelman, C. v. d. Zee, W. Robbertseh. Voor het examen kinderbescherming A slaagden: J. van Bentum, D. N. Klok, L. Vrijdagmarkt gisteren werden ge leverd door drie trawlers en enige kot ters, die samen ongeveer 3200 kisten in de hal zetten. De Vios I had hiervan 835 kisten bij zich, waarvan 100 schelvis, 80 gul en kabeljauw. 80 kool, 475 makreel 60 haring met 40 wijting en 250 kleine kis- haring. Ook de Dirkje loste gisteren wel 740 kisten vis, waarvan 100 schel vis, 90 gul en kabeljauw, 300 makreel, 200 haring en 30 wijting, 20 varia en 110 stuks stijve kabeljauwen. De SCH 55, Noorder- kroon, was er met 750 kisten ln totaal, 15 met kabeljauw en gul, 20 kool, 500 makreel en 140 haring, 75 wijting en 50 stuks stijve kabeljauwen. Voorts losten de WR 25 (300 kisten) en de KW 178 (130 kisten) en de KW 28 met 250 kisten vis. Exportprijzen Voor het buitenland werden de regels kabeljauw afgenomen. Men betaalde de grote kabeljauwen met 68 tot 61 de kleine kwam 42 53. Voor de grote, middel- en zetschol werd van 42 58 de kist gegeven. De grote tongen gingen de grens over tegen 2,80 3,10 en voor de grootmiddel kwam van 2,75 tot 3,20. Kleinmiddel noteerde van 2,60 tot 2,80 en tong I haalde 2,60 tot 2,80 de kilo, tewijl voor de slips van 2,10 tot 2,15 kwam en voor de tarbot van 1,60 tot 1,80 werd betaald. Voor het binnenland De schelvis, de kool en de leng gingen met de haring, wijting en makreel de binnenlandse handel en men betaalde hier voor de diverse schelvissoorten heldsprijzen, die van 20 tot 30 liepen met alleen de braadschelvis eronder: 13 tot 18. Wijting deed 14 tot 16 en leng haalde 41 tot 43 de kist, terwijl de witte kolen 54 tot 55 kwam en voor de zwarte 41 tot 30. Grote en kleine gullenmaatkool noteerde 11 tot 9.50 en de gullen zaten tussen de 32 en de 9. Schol II bracht het tot 37 48. Voor haring betaalde de handel grif 19 als ze mooi was, de mindere kwaliteiten brach ten het niet verder dan tot 12.50 de kist en de makrelen haalden door de bank 14 tot 22. Alleen een paar kisten „bonken" sprongen er uit met 36. Vandaag De zaterdagmarkt kreeg de Thorina op bezoek met 800 kisten in totaal, waarvan 160 schelvis, 120 kabeljauw en gul, 120 wijting en 370 makreel en verder had de Burgemeester Heusdens, VL 27, 800 kls- in totaal, waarvan veel met makreel, terwijl ook de KW 176 zijn 700 kisten loste, die hoofdzakelijk makreel bevatten. De Amsterdam was er met een nog onbe kende vangst. NOORDWIJKERHOVT Aanbesteding Deze week is op het raadhuis aanbesteed het aanbrengen van een gesloten verhar ding op de Brink en een gedeelte van de Schippervaartweg. Hoogste inschrijver was gebr. Van Denscn, Noordwijkerhout 36.250); laagste F. D. Lampert 24.700) Het werk was begroot op 25.760. Benoeming D eheer B. A. Velge, adj.-commies a ter secretarie, is met ingang van 1 Juli in ge lijke functie benoemd te Someren (N.B.) Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van der Lugt, Beukenlaan 30. De Zilk, tel. K 2520—5707. G. de Bruyn, W. van Dop, S. H. Eemeis, L. Geensen (met lof), M. Havenaar, A. J. Holling, E. M. van Hunen, G. H. Ippel, I. de Jonge, A. Knobbe, A. Koedood, M. W. Mik, A. P. v. d. Noll, J. Polderman (met lof), A. Raams, A. A. Reynhoudt, A. de Roos, M. G. J. Terink, J. Timmermans, G. J. Vijn, C. J. v. d. Welde, K. C. Winkel man, H. H. Wolbeek. Velerlei op ouderavond openbare lagere school In „Seinpost" werd de Jaarlijkse ouder avond gehouden van de openbare school, onder leiding van het hoofd der school, de heer G. Marijt. De heer Marijt liet ln zijn openings woord de verschillende schoolgebeurte- nissen de revue passeren. Hij maakte in het bijzonder melding van de prachtige resultaten, die de leerlingen van de hoog ste klassen behaalden bij het, dit jaar zeer lastige, verkeersexamen. De heer W. Rendering, die deze leerlingen had opge leid, mocht hartelijke woorden van waar dering incasseren. Per 1 mei is de heer G. de Meyer, on derwijzer aan de school, naar elders ver trokken. Op 1 juni zal de heer Michela zijn plaats innemen. Gedurende de maand mei zal mevr. Montanus-Schotema In vallen, zodat het onderwijs normaal kan doorgaan. De schookritwisseling zal dit jaar plaats hebben met de school te Eerbeek. Hieraan zullen 59 leerlingen deelnemen. De lagere klassen zuilen een reisje maken naar de Eftellng. Na de pauze hield de heer G. Crama een zeer interessante causerie over het onderwerp: Is telepathie mogelijk? De heer Crama verduidelijkte zijn lezing met en kele frappante experimenten. Zijn eind conclusie was, dat hoe de wetenschap ook over telepathie oordeelt, het buitenzin tuiglijk gedoe op het toneel volslagen humbug is. waarbij men hoogstens be wondering kan hebben voor de dikwijls zeer geperfectioneerde goocheltechnlek van de bedrijvers. SchermwedstrUden Zaterdag 15 juni komt een sabel-équipe van de Racing-club de Paris uit tegen een Nederlands sabelteam bij de jaar lijkse Internationale schermwedstrtjden van Parade en Riposte, die in Noord wijk gehouden worden. Doktersdienst De doktersdienst wordt waargenomen door dokter Van Nes, telefoon 2405. 9 Dc sportvisser Maandagavond 8 uur vergadert De Sportvisser in de Beurs. Chr. Vrouwenbond De leden van de Noordwijkse Christerv- Vrouwenbond gaan dinsdag hun jaar lijkse reisje maken. Geslaagd De heer N. van den Berg slaagde voor het diploma machineschrijven. Tafeltennis Dinsdag- en woensdagavond werden in het Juvenaat de wedstrijden gespeeld voor het kampioenschap van Noordwijk. seniorenafdeling tafeltennis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9