Woensdag ligt weer de vloot aan de vleet! Op hoop van zegen naar de Noord Bij kuiper Pronk worden vele vaten gemaakt Katwijk is gereed zijn gasten te ontvangen REMINGTON FOUR-MOST SHAVER DE LANDBOUWER Echtpaar v. d. Rhee-Haasnoot vijftig jaar gehuwd T7IËUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 18 MEI 1957 T^EN NIEUW GETAAND nettengordijn, dat met zijn tweehonderd kilo- ■LJ meter lengte zou kunnen reiken van Amsterdam tot Brussel en dan bovendien nog dertien meter hoog is, hangt volgende week woensdag middag tussen de zes- en zevenenvijftigste breedtegraad in de Noordzee. De helft van de Nederlandse drijfnetvloot zal de vleet hebben geschoten als de schipper het aloude „De Here voorziet het" heeft gesproken. De joontjes, de vlotten in de reep en de blazen zullen met de vleet, die de eerste week slechts zestig van de honderdentien netten zal tellen, over boord zijn gegaan. De loggers liggen aan hun vleet voor anker en terwijl het grootste deel van de bemanning nog even de kooi opzoekt, leunt de uitkijk uit het raampje op de brug. Rondom liggen de loggers aan de vleet. De reep schavielt in het kluisgat, wanneer de logger op de lichte deining meerijdt. Donderdagmorgen vroeg, wanneer het nog duister is boven zee, zullen de werklichten aan dek aanflitsen en wordt het daar tussen Dene marken en Schotland op de Noordzee een in het spitsuur bij avond ge lijkende grote stad. „Haaaaleeee"! De vleet met zijn zestig netten kan bovenkomen. De zware bruine vleet, die de zilveren buit aan haring zal moeten bovenbrengen en die in deze uren de befaamde haringkoorts zal doen wijken. Zit ze er in of heeft de haring verstek laten aan in deze eerste nacht. En al melden zich dan slechts een drieduizend malse maatjes, er zal gezwoegd worden aan dek om die haring te kaken, te zouten en in de kant jes te stapelen. In Nederland wordt er op gewacht en de schipper heeft het de jager van de combinatie al meegedeeld. Het zijn er drie. Zullen we een peilinkje nemen? De jagerij moet beginnen! met die haven van Katwijk. Er is nog nooit veel schot ingekomen en vooral nu, in tijden met bestedingsbeperkingen, begint men wel eens te wanhopen in het Katwijkse. 't Wordt in de kleine haven bovendien te druk om er alle loggers heen te halen en voor de reis klaar te maken. De diepgang belemmert al vele schepen naar Katwijk te komen, maar de groeiende industrie bij Katwijk trekt ook kleine vrachtvaarders naar de haven en maakt de beschikbare ruimte kleiner De schepen zijn er nu echter klaar voor. In drie weken tljds kwamen de negen loggers van de „Kennemerland", die met .de vleet naar zee gaan de KW 80, 81 en 82 blijven trawlen gereed. De motor ging uit elkaar, er werd roest gebikt, er werd geschilderd ten slotte kwam de vleet, bolderden de blazen aan boord, werd de reep op geschoten en werden zon zeshonderd tonnen honderd vol zout in het geladen. Een vloot van honderd en drie loggers uit Scheveningen, uit Vlaardingen, Kat wijk en IJmuiden met ruim zestienhon derd man aan boord zal dan weer in ze< zijn. In de visserijhavens is het gedaan met het graaien, al moeten er dan nog wat loggers voor de tweede ploeg gereed ge maakt en al is de koorts nog niet geweken en lopen de gesprekken nog steeds de nieuwe teelt. Maar de meeste graai- schuurlonen bij de rederij zijn weer vangen door het garantieloon en de per centages, die op de vloot gelden. De schrijfmachines op de rederijkantoren ratelen de correspondentie en orders uit de laatste weken weg. Want wekenlang heeft ook Katwijk weer het graaien beleefd het klaar maken van de haringdrijfnetvloot en he' omschakelen van de trawlvisserij op de vleetvisserij \oor een klein aantal schepen. T OOP MAAR eens binnen in zo'n week bij de visserijmaatschappij „Kenne merland" aan de Katwijkse Tramstraat, waar directeur T. H. Meijering u onder alle drukke bezigheden welkom heet in het kleine rederijkantoor. Walschippei Teun v. d. Plas zal u vervolgens meeslepen van zolder lot zolder, van het erf naar de taanderij, naar de opslagplaats, de breeltjes aaneenrijen en de witte, teer vervulde, zeildoekse blazen aa: zolder hangen. En achter V. d. Plas jaagt dan steeds wel een van de mannen, die de vloot klaar maken. Een bonnetje uitschrij ven. Nog drie zakken stro erbij. Morgen ochtend om zeven uur de netten, de blees- jes en de tonnen voor de 51? Akkoord, morgen de schuit voor de 41. Om zeven - s het P® iigenc t directeur Meijering verwachtingen waren gunstig, vooral door het uit de vaart nemen van zes Katwijkse loggers in de greep van het saneringsplan. De KW 40 had zaterdag nog vier man nodig en schipper Kloes wist ook nog een loggerschipper, die zes man zocht. En dat voor de eerste ploeg, het wil toch wel wat zeggen Maar naar zee komen de eerste 38 schepen, daar waren ze in Katwijk ^an overtuigd. Op de trawllogger zijn in de afgelopen maanden ook wel Katwijkers overgestapt, maar al te veel zijn naar deze tak van visserij niet afgemonsterd. De eerste drie maanden van het jaar om de Noord trekken de Katwijker niet de meesten waren die maanden op het land en verschenen deze week weer bij de waterschout om te monsteren. De bioe- mentijd is om. De visserij, de haring al die maanden hèt gesprek in de schuur en op het land trok weer. '"POT AUGUSTUS zullen de loggers van Katwijk in combinatie varen om de haring van de laatste nacht zo snel en zo vers mogelijk aan land te krijgen. Reder Meijering wil daarbij nog wel eens tim meren op de lage billijke prijs voor een harinkje. Er is nog een klein voorraadje in de koelhuizen, maar wanneer aan het wagentje geen f 0.2Ü voor een oude haring werd gevraagd, was ook die partij snel geruimd geweest. Vijf cent kost de haring bij aanvoer in Katwijk^ Waarom de prijs dan maandenlang tegen de 35 cent moer. zitten is de heer Meijering onduidelijk Er zal een stabiele, lage prijs nodig zijn. HET EIGEN HUIS IS EEN HEERLIJK BEZIT I Als U daarvoor bouwplannen koestert, kunt u ze direct al uitvoeren! Want elke gespaarde gulden van de Raiffeisenbank draagt een steentje bij tot Katwijks groei in woningtal, waarmede ook U de woning nood kunt bestrijden. RAIFFEISEN - BANK uit de schuur van de rederij. Een motorschuit bracht de hele uitrusting in ruk van Katwijk naar IJmuiden en de loggers, die in Katwijk overwinterden of klaarmaakten kregen de boerenwagen voorgereden. Duizenden netten zijn er door de han en van de aohtentwintig boetsters op de zolder van de Kennemeriand gegaan. Er rap gewerkt, want er hadden heel t meer meidjes in het witte schort op de zolder kunnen zitten om de gaten losgeschoten mazen in het net op te zoeken en te dichten- De groep van hoofdvrouw de weduwe L. Vooys is nog de grootste van Katwijk. Vroeger, éen paar jaartjes terug zelfs, waren het er veertig, die hier samen de netten herstelden, die hier zongen en de koffie RUSSEN DE 56 EN 57 zal de vleet ook dit jaar voor de eerste keer geschoten worden. Deze oude schippers weten van andere tijden, toen men het hogerop zocht voor de haring. Begin mei ging de vloot in zee en werd tot over de 58 en tegen de 60 aan gestoomd. Ge moet bij hen het oor eens te luisteren leggen. Zij weten ook van tijden, toen de visserman en zijn gezin moesten rondkomen van honderd vijfentwintig guldens van een hele haring teelt. Daar werden zes reizen met de bomschuit voor gemaakt. Een besomming van de bom van 9200 voor de gehele haringteelt was in de jaren tussen 1890 en 1900 een rijkdom. „Je wor rijk man", zeiden ze dan in het dorp. Op het strand maakten de bommen zich elk jaar klaar ir de haringvangst. Zestig waren het omstreeks 1885, later liep het aantal op tot 67; negen tot tien man aan boord bp de grootste en een paar man op de kleine schuitjes. Sommige, ongeveer 36 voet lang en zo'n ding kostte ongeveer 100 voor edere voet lengte borgen 150 kantjes haring. Er werden zes rgizen mee ge maakt ln een seizoen en de besomming f 5000 Daar hield de matroos dan van over. Grotere bommen voerden bijna 500 kantjes aan. Vierhonderdvijfen- ichtlg kantjes op een keer, die nog geen f 1000 opbrachten.... Twee gulden per kantje haring. a Er werd ver om de Noord gevist. Tot bij Lerwick, waar de bommen naar toe waaiden en weer vandaan dreven. Soms duurden de reizen dert-en. veertien weken ten er pas zestig tonnen in het i as geen drinkwater meer aan boord, de voeding bestond uit erwten, bo grauwe erwten, bonen, pannekoek haring. En dan aten deze mensen volop kaak. dat was 't beste. Na een week of was ook de vettigheid aan boord op. Men kreeg honderd pond spek mee daar moest men het al die tijd mee doen- Na zo'n reis gingen we weer in 'oor 400 kantjes in acht weken en weer: om in een storm de* gehele vleet te verliezen. Vijfenzestig netten. steld na overleg tussen de reders en de werknemersorganisaties. Ze zijn tevreden In Katwijk over de behaalde resultaten. Eindelijk wordt er dan in de drijfnetvis serij na augustus per maand afgerekend en b'ovendien wordt de voedingslijst gelijk in die op de IJmulder trawlervloot. Er wordt op het erf nog wat gesproken zer de CAO, die er dringend moet komen Dor de grote trawlloggers er is iets onderweg en intusen wordt in de taanderij en de kuiperij van de „Kenne merland" voortgejaagd. Met het tanen de netten heeft Willem van de Plas paar weken onder hoogspanning ge werkt Wie heeft dat niet gedaan in Kat wijk. Honderdentwintig netten gingen tegelijk in de ketels van 's avonds zes ure morgens zeven. Drie kisten caout chouc per vleet, rekent hij u voor. De haspels kraken onder de vracht van de tdronken. Er zijn heel jonge meisjes iar de sajetfabrieken ln Leiden gegaan de gehuwde vrouwen voelen er niet •el meer voor om er bij te verdienen. De belasting, meneer. De belasting' vraagt dan zoveel- Meer dan twintig kilometer net moest de afgelopen drie maanden- door de handen van deze groep om de negen schepen grote vloot op Buisjesdag van de vleet te kunnen voorzien. Er was veel werk, de oude netten moesten klaar, na dat die in het wantveld bij het duin gedroogd van de vorige teelt, jl/TET WALSCHIPPER Teun v. d. Plas L trekt ge verder door deze machtige schuur, waar het zonlicht op een enkele plek in het stof bij de netten en de tou- speelt. Bergen bruin want liggen daar. De Schotse netten, die voor de drijf- vleet dienen en tot half november worden meegenomen ter visserij op de Noordzee. En daar, in gindse hoek, de standaard- a en Hollandse netten, die straks moeten naar de kant van Dieppe, met de zinkvleet wordt gevist. Want de haring zit daar dieper en daar kan die vleet bijkomen. Hogerop in de schuur treft ge de oudgedienden van de Kenne- merlandvloot. Oude ervaren schippers, die daar nu het touwwerk voor de vleet n orde brengen. Zij splitsen en knopen netten, die uit de taanderij op de boeren wagen wordt geleid. Vandaar gaat de vleet naar het duin om te drogen. En intussen rijden de wagens het erf op, die bij de reders-handelar-en de lege vaten van het vorige seizoen hebben opgehaald. De tonnen worden gereinigd en in de kleine kuiperij van het bedrijf zetten de drie mannen er vaart achter De dissel wordt op de vaten gejaagd. Ze moeten klaaT voor de nieuwe teelt om. eerst misschien zout en later de haring te be vatten. De spulletjes zullen in orde zijn, wan eer de vleet in de woensdagmiddag wordt geschoten. De Hollandse Nieuwe kan bovenkomen, wat Katwijk betreft Men la er klaar voor. KATWIJK Goed-Zo Op de laatste „Goed-Zo"-avond van de N.C.R.V., donderdag 23 mei, zullen de secretaresse en de penningmeester van het Katwijkse „Goed-Zo"-comité. mevr. W. A. Wouda-Wagtendonk en de heer D. Goedhart, in Hilversum het in Katwijk verzamelde bedrag overhandigen. KATWIJK AAN ZEE Lange rij geslaagden voor de scheepvaart Bij de door de rijkscommissie van d« stuurliedenexamens te 's-Gravenhage af genomen examens voor stuurlieden bij de zeevisserij zijn geslaagd voor het eerste gedeelte van dit examen: Nic. var Plas Hzn, stuurman van de KW 163; Maarten van Duijvenbode, stuurman de KW 41; Teun de Jong, stuurman de KW 48; Jacob de Vreugd van de KW 50; Piet Ouwehand Tzn van de VL 78; Jan Zuijderduyn Azn; van de IJM 283 en Andr. Ouwehand Pzn, schip onbekend. Voor het tweede gedeelte van dit exa men, recht gevend om voor schipper op te treden, zijn geslaagd: Jacob van Duyn Jzn, sohipper van de KW 67; Arie Nijgh Azn stuurman van de KW 25; Willem van Duyn stuurman van de KW 67. Voor het aanvullend examen van stuur man bij de verre visserij rijn geslaagd: Huig Messemaker Kzn, stuurman van de KW 2 en Corn. Zwaan van de VL 78. Bij de te 's-Gravenhage vanwege de afd. kusttelegrafie der P.T.T. gehouden examens voor radiotelefonisten zijn ge slaagd: Joh. Groen Janzn, schipper van de KW 50; Jan Groen Jzn, schipper van de KW 170; Jb Remmelzwaal. stuurman van de KW 29; Jb Jonker, stuurman van de KW 20 en Jb van Beelen van de VL. 78. Bij de door de rijkscommissie voor de machinistenexamens te 's-Gravenhage en aan de visserijschool afgenomen examens voor motordrijver bij de zeevisserij zijn geslaagd: Cornells van Beelen Wzn. mo tordrijver van de KW 155, Willem van Dijk, in militaire dienst; Jacob Haasnoot Czn, 1ste motordrijver van de KW 37; Hui- bert Messemaker Hzn, 1ste motordrijver van de VL 79; Dirk van der Plas, 1ste motordrijver van de KW 130; Leendert van der Plas Lzn, stuurman van de KW 165; Cornells van der Plas, 1ste motor drijver van de KW 67; Johannes van der Boon, late motordrijver van de KW 15; Marinus Ouwehand, schip onbekend; Maarten Kuyt, walmotorist van de KW 125 en KW 124; Plet Couprie, 1ste motor- drijver van de KW 78. Alle geslaagden zijn in Katwijk woonachtig. Voor het laatstgenoemde examen slaag den verder nog Joh. Barnhoorn, 2de mo tordrijver van de KW 151, wonende te Noordwijk aan Zee en J. Lamboo van de VL 182, wonende te Wassenaar. Alle geslaagden werden opgeleid aan de visserijschool in Katwijk. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt voorzover het de patiënten betreft van de huisartsen Visser, Lodder, Cleveringa, Borleffs en Hagen waargenomen door dokter K. Slag molen. Zeeweg 23. Voor zover het patiënten betreft van de artsen J. Bergman en H. M. Hueting 'ordt de zondagsdienst waargenomen door dokter E. E. van der Laan, Rapenburg 1, Rijnsburg telefoon 2810. Hoott en laag Zondag: hoog water 6.45 en 19.11 uur; laag \ëater 2 24 en 14.45 uur. Maandag: hoog water 7.28 en 19.55 uur; laag water 3.05 en 15.27 uur. Autotocht Naar wij vernemen zal de autotocht voor ouden van dagen dinsdag 4 juni plaats hebben. Haastig handwerk in Katwijk aan Zee wonen vriendelijke men- men die soms ook nog een vriende lijk beroep uitoefenen. Zoals de ge broeders Arie, Adrie en Jacob Pronk die gezamenlijk een van de grootste kuiperijen in Nederland drijven. Zij doen dat op een manier die men den meer aantreft: met een grote liefde voor het vak en een rotsvast vertrouwen in het eerlijke degelijke handwerk. Zij leerden dat van vader Pronk die omstreeks de eeuwwisseling zijn zoo het bedrijf opnam en dat hij daarbij geen fout gemaakt heeft wordt wel bewezen door het feit dat er thans aan de Zuid straat een florerend bedrijf staal w. men een groot gedeelte van de gehela vatenproduktie voor zich opeist. Toch werken er maar negen mens» deze onderneming, waar de geur vai hout de bezoekers ogenblikkelijk duidelijk maakt dat men hier in een bedrijf is dat nauw aan de zee is verbonden. Negen mensen dus, die van aanpakken weten. Nieuwe V.V.V.-gids uitgekomen EEN KORTE BECIJFERING brengt aan het licht, dat Katwijk de ko mende zomer ongeveer dertigduizend betalende gasten zal ontvangen, die voor het grootste deel een tijdelijk onderdak zullen vinden bij de hon derden leden van de plaatselijke V.V.V. In de nieuwe V.V.V.-gids, die dezer dagen is uitgekomen, staan zesduizend bedden'genoteerd en dan is nog niet eens rekening gehouden met de vele honderden vakantiegangers, die hun tenten in de zuidduinen zullen opslaan. Deze enkele cijfers Qaten de ontwikke- ng zien, die Katwijk vooral na de oorlog heeft doorgemaakt. Gedurende de komende maanden zal men aan het strand keur van vreemde talen kunnen be luisteren, waarbij het Duits waarschijnlijk de boventoon zal voeren, maar ook het deftige Engels, het trekkerige Ameri kaans, het warme Frans en het koele Noors gaan een hartig woordje mee spreken. De stroom van vreemdelingen wordt jaarlijks groter. En dit komt vooral, door dat Katwijk zijn oude sfeer heeft weten bewaren. Het strand is oud als de ge hele kuststrook van Nederland, maar ach ter dit strand hebben andere badplaatsen conglomeraat van hotels opgetrokken. Katwijk heeft echter de vertrouwde sfeer oude vissersplaats weten te bewarën tegelijkertijd een comfort geschapen, dat de verwende badgast tevreden stelt. Na de oorlog was Katwijk als badplaats bijna weggevaagd, maar onmiddellijk na de bevrijding begon men aan de weder opbouw. Met trots wijzen de Katwijkers op hun meer dan twee kilometer lange boulevard Zoals overal] in ons land breidde de be volking van Katwijk zich na de oorlog sterk uit en deze aanwas is ook het vreemdelingenverkeer ten goede geko- Want bijna iedere Katwijker wordt i«n de zomermaanden de drager van het gastvrijheidsideaal, al zorgt de klinkende munt dan ook, dat het beoefenen van deze deugd bijzonder aantrekkelijk wordt. Het gehele boeiende verhaal van imers-KatwIJk treedt uit het 6oms sta tistische V.V.V.-boekje naar voren. Kat wijk is veranderd en het aloude vissers plaatsje van enkele decennia terug is langzamerhand verdrongen door de eisen deze nieuwe tijd. Maar verdreven is het oude Katwijk' niet en de typische sfeer, die de kern van oude vissersplaats op het geheel drukt, doet Katwijk als vakantie-oord uitblinken tussen de andere plaatsen aan de Nederlandse kust. En niet alleen vinden duizenden werkers ln Katwijk Jaarlijks een ge zonde en gezellige vakantie, zU bren gen hun vrije tijd ook veilig door. Want het geringe aantal ongelukken, dat in zee bij Katwijk gebeurt, is een compliment aan de vrijwillige red dingbrigade. De nieuwe V.V.V.-gids biedt dit jaar een attente bijzonderheid. In de talen, die het meest in het zomerse Katwijk worden gesproken, zijn tal van wenken voor vakantiegangers opgenomen. Katwijk is dus gereed zijn gasten te ontvangen. Het prachtige weer lokt al velen naar het strand en honderden heb ben reeds kamers besproken om straks enkele weken de zorgen van alledag ln de zilte sfeer van deze zo karakteristieke badplaats te vergeten. De zondagsdienst voor de tandartsen wordt morgen waargenomen door dokter Mast, Boulevard 100, telefoon 2537. U kunt nu voor slechts 59.75 'n echte Remington hebben. H. BEDEKER - D. en H. Kappei Voorstraat 73 Telefoon 2584 KATWIJK AAN ZEE Onze apparaten zijn all risk verzekerd (Advertentie) een fijn s!uk«e kaas? Probeert het dan i De ouderen zowel als de jongens die bij wijze van uitzondering nu eens niet in de eerst,e plaats naar het loonzakje kijken, maar die al grotendeels tevreden zijn wan neer zij een belangrijke order op tijd en goed hebben afgeleverd. Bij Pronk houdt men zich in de eerste plaats bezig met het repareren van de be schadigde vaten die met de loggers mee moeten. Vroeger werd namelijk bij elk kantje haring gratis een ton geleverd, maar tegenwoordig rust er op de vaten een statiegeld dat niet gering is en daar om loont het de moeite de tonnen waarbij de duigen of de bodem kapot is voor repa ratie naar Pronk te sturen, die op een dergelijke manie^ ongeveer vijfenveertig- duizend vaten per jaar de poort in en uit ziet gaan. De reparatie vergt dus het grootste gedeelte van het werk van Pronk en zijn mannen en zij gaan daarbij uit van twee oer-degelijke principes: het werk moet goed gebeuren, waarbij men dus vrijwel alles met de hand doet. en bovendien wil men zo wei nig mogelijk nog bruikbaar materiaal weggooien. „Alles is nog ergens voor te gebruiken," zegt Arie Pronk en hij bewijst het onmiddellijk door een oud stuk hout door middel van een van de weinige mechanische appa raten in het bedrijf om te toveren in een nog uitstekend bruikbaar bodempje. Het Is dus een oud en gedegen hand werk dat men daar in de Zuidstraat be oefent ln een tempo dat voor negentig percent van de handwerkslieden in Neder land als een voorbeeld gesteld kan wor den. Elke man maakt namelijk zestien vaten per dag. zestien maal worden dus achttien duigen naast elkaar in het be slag gezet, zestien maal gaat een vat de oven in en zestien maal ook wordt een ton met de hand afgewerkt. Uiteraard werkt men zo tegen het begin van het haringseizoen op volle kracht om dat de vraag straks weer de gehele voor raad zal opeisen. Immers ondanks het feit dat vele rederijen tegenwoordig over eigen kuiperijen beschikken krijgt Pronk toch dagelijks telefoontjes binnen van schip pers die nog even een paar honderd kant- jes willen hebben. Elk schip heeft name lijk ongeveer zevenhonderd vaten aan boord, terwijl er altijd weer zevenhonderd leveren. Kuipers aan het werk. tonnen gereed moeten staan wanneer da loggers binnenkomen. Bovendien verzorgt Pronk ook de vaten voer het vervoer van haring uit de hallen naar de koelhuizen, een karwei dat in de eerste plaats bijzonder gehaast en vervol gens met degelijk materiaal moet plaat» hebben. Overigens is met het repareren van de kapotte vaten het werk van Pronk niet afgelopen. Integendeel. Men ver vaardigt ook tegenwoordig nog hon derden kleinere vaten, kwartkantjes, twaalf jes, zestientjes en vierentwin- tigjes die naar de restaurants en de betere winkels verhuizen om de eer ste Hollandse nieuwe in een bijzon der aantrekkelijk omhulsel te koop aan te bieden. Natuurlijk was vroeger het kuipersvak uitgebreider vooral wanneer men bedenkt dat men toen ook de augurken, de boter, de bloemkool en de stroop ln vaatjes be waarde. Toch is een dergelijk gebruik nog niet geheel uitgestorven, want enige tijd geleden kwam bij Pronk de aanvrage voor een partij azijnvaatjes binnen. Arie Pronk heeft toen ogenblikkelijk „ja" gezegd en is met zijn knechten aan het werk geslagen. Dagenlang. Toen hat af was hebben zij de vaatjes op een rij gezet, ze hebben elkaar eens aangekeken en ze zijn tevreden naar huis gegaan. Het werk was afgelopen, de klant kon zijn hechte eiken tonnetjes krijgen. Maar thuis, in zijn eigen pasgekochte huis, heeft Arie Pronk zich aan het rekenen gezet en toen kwam hij tot de ontdekking dat de winst per vaatje, gezien het materiaal en het arbeidsloon, wel bijzonder gering was. Maar toch neemt hij een dergelijke order ook de volgende keer weer aan. Hij kan het niet laten, evenmin als zijn knechten die vroeger direct van de schoolbanken naar de kuiperij holden om mee te helpen en die later zelf in enkele jaren tijds volleerde kuipers werden. Verder maakt men ln Katwijk de breel- sen voor de drijfnetvisserij zowel als voor de sier, want Arie Pronk heeft in zijn huiskamer twee rooktafels staan die hij eigenhandig uit dergelijke kolossale dob bers heeft vervaardigd. In zijn vrije tijd omdat een mens toch iets te doen moet hebben naast het gemeenteraadslidschap en de vele andere functies in het open bare leven en bij de kerk. Overigens staat in de kamer van Arie Pronk e<fm asbakje, gemaakt naar het voor beeld van oen oude waskuip. Een van de duigen wijkt een weinig. Dat bakje heeft Arie Pronk niet ge- Omdat hij zo iet» niet zou dürven af- Katwijk Oud-schoolhoofd en toegewijd verenigingsman in Kativijk De heer en mevrouw C. van der Rhee-Haasnoot hopen donderdag 23 mei de dag te gedenkendat zij 50 jaren geleden in de echt werden verbonden. Beide echtelieden genieten ondanks hun reeds hoge leeftijd nog een zeer goede gezondheid. De heer C. van der Rhee zelf is 75 jaar en zijn echtge note 73. De heer Van der Rhee Is een zeer be kende figuur in Katwijk, 't Is eigenlijk zo dat iedereen hem kent, maar de heer Van der Rhee kent wederkerig ook ieder een. Wellicht komt dit. omdat hij Jaren lang hoofd geweest is van de Hervorm de school ln de Voorstraat. Niet alleen als oud-schoolhoofd is de bruidegom een bekende persoonlijkheid maar ook bulten het onderwijs bekleed de hij in de loop der jaren vele functies Zo was hij onder meer één der oprichten- van de Boerenleenbank, nu Coöp Raif feisenbank. en was 46 ja Op kerkelijk terrein was hij al min een onbekende. Zo kennen we hem als notabel en ala medewerker van het Instituut vrijwillige bijdragen heeft hij 35 jaren lang zijn krachten gegeven. Vele verenigingen en commissie* heeft de bruidegom gediend; waarvan we dan nog willen noemen de commlsaia van schooltoezicht op het l.o. We zijn er van overtuigd, dat het de heer en mevr Van der Rhee. met hun 5 elders wonende kinderen en 9 klein kinderen. l .-r zeker niet aan belangstel ling zal ontbreken. Niet in het minst op dinsdag 21 mei, wanneer het bruidspaar tussen half vier en half zes en van half acht tot half tien receptie houdt in hun woning aan de Zeeweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7