2. Daagt de vrijheid Eerste bedrijfschap in de metaalsector restart BEIJRSBAROMETERi Koninklijke zo hoog Kamercommissie is doof voor argumenten van minister bijna tien maal als in 1932 ZATERDAG 18 MET 1957 p^wt^rptt/^i at stille diet at uur staat in rUAl U vt r\.-Li Europas zuidwesthoek Door T Knegt pORTUGAL IS EEN EEN-PARTIJSTAAT. Alle politieke en ook andere T organisaties zijn verboden. Geen vereniging kan gevormd worden, geen bestuur gekozen, dan met toestemming van de regering. Geen organisatie kan zelfstandig zijn afgevaardigden aanwijzen naar buitenlandse congres sen. Mocht er eens iemand worden aangewezen die het regime minder wel gevallig is: na een min of meer stille wenk zal deze snel worden afgevoerd. Politieke partijen in onze zin van het woord bestaan er dus niet. Toch is er een uitzondering: het is de royalisten, voorstanders van de in 1910 verjaagde dynastie, geoorloofd zich te organiseren en ook een blad uit te geven, dé „Causa Monarchia" Men zou echter vergeefs hopen, als men van deze groep succesvolle weerstand tegen de dictatuur verwachtte. Voor het grootste deel zijn de monarchisten, overwegend behorend tot de goed gesitueerden, trouwe aanhangers van het regime. Op zijn beurt laat de dictator deze mensen graag hun royalistische hobby. Een kleine groep onder de monarchis ten keert zich echter tegen Salazar; met een monarchie de jure, in feite beheerst door Salazar of zijn opvolger uit de rijen van de „Union National" zullen zij niet tevreden zijn; zij eisen een monarchie in de absolute zin. zoals wijlen de Action Frangaise in Frankrijk die voorstond De democratie heeft van deze groep dus geen heil te verwachten. Ten slotte moet een verdwijnend kleine minderheid van de royalisten voorstander zijn van een constitutionele monarchie in democratische zin. Het is echter wel duidelijk dat in het volk als geheel de monarchistische idee niet meer leeft. Het leger no. 1 Wanneer we nu zien naar de andere krachten die op het Portugese politieke toneel een rol zouden kunnen spelen, dan komt allereerst het leger in aanmerking. De geschiedenis, en vooral de recente historie .bewijst duidelijk dat men een heersende groep met zijn landsknechten niet uit het zadel kan werpen, tenzij er io de groep zelf een algehele kentering of ten minste een scheuring optreedt, of ten zij de gewapende macht zich althans ten dele achter de partij van de omwenteling plaatst. Het was het leger, dat ook in elke Portugese revolutie de beslissende rol speelde, het leger ook, dat Salazar en de zijnen aan de macht hielp. Sinds dien is uiteraard een groot aantal van de leidende posten aan vrienden van het re gime gegeven, die zich wel tienmaal zul len bedenken, alvorens ze hun lucratieve baantjes in gevaar zullen brengen Toch moet volgens enkele waarnemers, die tientallen jaren ervaring in dit land hebben, het officierskorps als geheel ge nomen onkreukbaar zijn, vrij van cor ruptie, die bv. in Spaanse legerkringen ëchering en inslag is. In sommige kringen van het leger zou men zelfs last hebben van een kwaad geweten, omdat ze dit re gime aan de maoht geholpen hebben. Invloed R.K. kerk Ten slotte de kerk. Reed6 op grond van liet- fert, dat het Rooms-Katholicisme in" wezen autoritair iè van aard. op grond bovendien van het feit. dat de Portugese dictatuur zich katholiek noemt en een concordaat sloot met de Heilige Stoel, waarbij de „trouwe en traditioneel har monieuze relaties" tussen de samenwer kende partijen alle nadruk kregen, mag de kerk een steun voor dit regime worden In tegenstelling tot de toestand onder de republiek die alle kerkelijke invloed van de scholen weerde. i6 nu alle gods dienstonderwijs aan de R.K. geestelijk heid opgedragen. Ouders die vrijstelling van dit onderwijs wensen, moeten bij hun aanvrage niet de Portugese wet. maar het betreffende artikel van het concor daat citeren, waarbij deze vrijstelling mo gelijk wordt gemaakt. De enige wijze waarop de kerk althans haar uiterlijke greep op dit volk kan be houden is via de fascistische autoritaire 6taati zou deze bezwijken, dan zou de verwereldlijking die in alle lagen van de bevolking is doorgedrongen, in heel haar schrikwekkende omvang duidelijk aan de dag treden. Men kan zich afvragen of het wel billijk is dit regime, waarvan toch vele personen deel uitmaken, die zich trouwe zonen der moederkerk noemen en die door haar ook als zodanig worden beschouwd, zonder meer fascistisch te noemen. Alles billijkt echter deze term: de politie-staat; het extreme nationalisme, de uitbuiting van bepaalde klassen ten koste van de heersende groep; ten slotte zekere kenmerken van rassenstrijd: een journa list die tijdens de oorlog schreef dat dr. Salazar waarschijnlijk „Joods bloed" in de aderen heeft, werd voor deze simpele op merking drie maanden gevangen gehou den: officieren van het Portugese leger is verboden te huwen met vrouwen van Afrikaanse of gemengde afstamming, per sonen die afkomstig zijn uit de koloniën (na buitenlandse druk sedert enkele jaren weer: overzeese provincies) kunnen geen staatsambten in het moederland meer ver vullen, ook niet wanneer zij geheel blank zijn. Wij staan dus nog voor de vraag of er in deze 6taat die we rustig fascistisch kunnen noemen democratische tegen krachten werken die misschien op den duur de vrijheid zullen doen dagen. Op deze vraag werd juist enkele dagen geleden een merkwaardig antwoord ge geven. Merkwaardig niet alleen door zijn Inhoud, maar ook door de vorm Als een doodgewoon nieuwsbericht verscheen na melijk in de als altijd vooraf gecensu reerde dagbladen de mededeling dat onder leiding van prof. dr. Antonio Ser gio een comité is gevormd met een twee ledig doel: le het volk voor te lichten over de in november a s. te houden verkiezin gen en ten tweede de regering te vragen bij de verkiezingen eerlijkheid te betrach ten. Naast de voorzitter maken een reeks dergaan. Ik heb mjjn leven gewjjd aan de opvoeding van mün volk. Het gaat er om, langzaam maar zeker een elite te kweken, die er niet op uit is om te heer sen, maar die het volk wil helpen zich zelf te regeren". De kleine grijze man met het fijnbesne- den gelaat tegenover me zei het rustig en vastbesloten. Gelooft u. zo vroeg ik, dat de Portugezen en Latijnse volken in het algemeen minder geschikt zijn voor de democratie en door hun karakter en tem perament voorbestemd om min of meer dictatoriaal te worden geregeerd? Op de bres Het antwoord van de geleerde, die zelf geen belijdend christen is. vormt dunkt mij. een van de belangrijkste stellingen die in de politiek denkbaar zijn „In het karakter van de volken die men Latijns noemtlipt niets fundamenteels dat de democratische bestuursvorm voor anderen deel uit van het comité, dat in Lissabon is gevestigd en dat ook In steden als Oporto en andere provincieplaatsen navolging heeft gevonden. Vermeld werden de namen van ver schillende professoren, advocaten en han delslieden van oorsprong liberaal of socia listisch gezind, en het bericht eindigde met de mededeling van de plaats en de tijd waarop men nadere mfdedelingen over het werk van het comité kon ver krijgen. Ik heb mij daarop gehaast in ver binding te komen met prof. dr. Antonio Sergio, de voorzitter van he comité die mij ontving en inlichtte over het streven van hem en de zijnen. In ze kere zin had hij het daarbij gemakkelijk. Deze filosoof, geschiedkundige en auteur, zoals verschillenden mij verzekerden, is thuis in dé «sociale wetenschappen als mis schien maar enkele Portugezen zijn. Hij behoefde slechts te citeren uit Zijn ge schriften van de laatste jaren, om een duidelijk beeld te geven van de toestand van zijn land en van zijn politieke visie. Het is wonderlijk, maar waar. dat het regime dat een tiental werken van deze veelbesproken geleerde verbood, (hem en kele malen met de gevangenis liet kennis maken en twee keer in verbanning deed gaan), hem sinds eind 1953 weer toe stond te publiceren Toch gemeden Toch is het geen wonder dat, hoewel de publikaties nu reeds drie en een half jaar ongestoord voortgang vinden, velen naar veiliger vinden bij de "heer Ser gio uit de buurt te blijven. Men kan nooit De Portugese volksvrouvl draagt vrij wel alles in grote tenen manden op het hoofd. weten hoe lang het duurt, structureel 16 niets aan het regime veranderd en som migen spreken van een technische ma noeuvre, om goede sier te maken tegen over het buitenland- Ten slotte staat men weer op hét punt de vorsten van een democratisch land te ontvangen! (k heb de heer Sergio gevraagd wat h(J met z(jn actie denkt te bereiken, en uit z(jn antwoord bleek, dat deze ruim 70- jarige. die men niet meer dan vijftig geeft, niet alleen een groot idealist is, maar tevens realist. „Ik koester niet de hoop directe resultaten te bereiken, maar men moet iets doen en niet werkeloos blijven uit angst voor represailles. Zelf ben ik bereid alle mogelijke verdrukking t« Het leger speelt in de Portugese poli tiek een grote rolHet hielp Salazar en de zijnen aan de macht en alles wordt gedaan om die macht te hand haven. Op deze foto cadetten op mars door Lissabon. in zelfbestuur die de Noordelijke volken reeds eeuwenlang ontvingen onder in vloed van het protestantisme. Het autori tair karakter van de Rooms-Katholieke Kerk is ook in politiek opzicht een nega- Onbevreesd zet prof. Sergio zich in .oor zijn ideaal: door redelijke overtui gingskracht de publieke opinie te vormen en vooral de jeugd rijp te maken voor de dag van de vrijheid. In de publikaties waarin hij het huidige regime al6 fascis tisch en plutocratisch brandmerkt, maakt hij vooral gebruik van. officiële docu menten; kamerverslagen! congresversla gen van de Eenheidspartij, rapporten van het bureau voor de statistiek, pastorale brieven van bisschoppen etc Enige tolerantie Zeker Is wel, dat externe invloeden een rol spelen Portugals lidmaatschap van het Atlantisch Pact en de Verenigde Na ties stellen nu eenmaal zekere eisen. Toch moeten ook interne invloeden een rol öpelen. Sommigen menen, dat de ouder wordende dictator, door de praktijk ge leerd, tot een gematigde overtuiging ge komen is- misschien schuilt er in de gro tere tolerantie het begin van een erken ning van het failliet van het regime. Het failliet: bezegeld door officiële keu ringsrapporten, die aantonen dat de ge zondheidstoestand van de miliciens steeds slechter wordt, bewezen door een spreker in de nationale vergadering die openlijk constateert dat de „nationale" syndicaten instrumenten zijn van de werkgevers, die met behulp van de staatsmacht de arbei ders kunnen voorschrijven wat ze w Arbeiders die beroofd zijn van het sta kingsrecht; die per dag 20 a 30 escudos verdienen (3 a gulden) bij een middeld prijsniveau dat zeker even hoog is als het Nederlandse prijspeil; arbeiders die bij werkloosheid, invaliditeit of ouder dom volstrekt nergens op kunnen rekenen. Officiële cijfers wijzen uit, dat de voe dingstoestand van het volk slechter is dan ten tijde van de republiek; de koopkracht van de arbeiders en. grote groepen mid denstanders is kleiner dan voor de dicta- Voor de laatste groep is typerend het geval van een bankbeambte, die 2700 escu dos verdient per maand en die voor huis huur alleen reeds 1000 escudos moet af- Armoe op het land Het ergst is de toestand van pachte: en landarbeiders. In een herderlijk schrij ven spreekt de bisschop van Beja hun beklagenswaardige toestand Letterlijk zegt de kerkvorst, dat de dities waaronder de armen leven jaar op jaar slechter worden. Ondertussen de grootgrondbezitters 2533, soms zelfs 50 procent van de grondopbrimgst als pachtsom. Hier geen prijsbeheersing, zo- als bij de lonen voor de industrie-arbei ders. De pachter is praktisch rechteloos elk jaar kan hij volkomen willekeurig van zijn land worden gezet Ondertussen hoopt het bezit zich op bij weinigen; de tussenhandel maakt enorme winsten; de belastingcurve vertoont weinig stijging. Invaliden en kinderen lijden honger, al dus weer leterlijk de bisschop van Beja. De kosten van een „voedselpakket" van :alorieen Dedroegec in 1938 1.40 escu- in 1948 3,50 escudos en in 1950 3,80 es cudos, aldus een officiële statistiek, en dat terwijl de lonen weinig, van sommige groepen zelfs geen stijging vertoonden. Hel is alles slechts een Kieine greep uit net materiaal dat prof. Sergio in zijn „Antoligia Sociologica" heeft verzameld. Ik vroeg hem wat de regering op deze feiten te zeggen heeft en welk alternatief hijzelf ziet van de huidige economische en sociale politiek. Regering zwijgt „De regering zwijgt in alle talen", aldu6 prof. Sergio, „want het eerst nodige is het volk te verlossen van de parasieten Ver lossen van het grootgrondbezit, van de woekeraars, van de irrationele tussenhan del tussen de agrarische producent en de consument liggen bv. 4 of 5 tussen schakels en vooral verlossen van de corporatieve bureaucratie. Het grootste deel van ons volk is voor zijn economische activiteit aangewezen op land- en bos bouw, veeteelt en visvangst. Met hout, wijn en vi6 kunnen we op de wereldmarkt concurreren. Onze rege ring wil nu eerst een industrie gaan op bouwen. maar het i6 wel zeker dat haar produkten voorlopig in het buitenland zeer weinig kans maken. En wie zal ze in het binnenland kunnen afnemen als hei volk geen koopkracht heeft? De rijken richten zich op de consumptie van luxe-goederen, voor de produkter de moderne massa-industrie bestaat dus geen markt tenzij het vqlk van de pluto cratie wordt vrijgemaakt, het recht krijgt van de staat onafhankelijke coöperaties voor produktie. consumptie en krediet te stichten en zodoende zal kunnen beschik ken over een grotere koopkracht" Geheim communisme Ten slotte vroeg ik prof. Sergio naar de positie van het communisme in dit land. Bestaat er indien er grotere vrijheid zou komen van die zijde geen groot gevaar? Er bestaat inderdaad een geheime com munistische partij, maar volgens mijn zegsman overdrijft de regering haar tekenis sterk om de eigen dictatuur te rechtvaardigen „Het grootste deel van ons volk bestaat uit agrariërs en aanverwante groepen", aldus prof. Sergio en deze. gericht als z(jn op het kleine bezit »yn volstrekt anti communistisch, het industrie-proletarii is in omvang nog zeer beperkt, en c daar zou partijvorming het communis] niet ten goede komen. Menige jonge m die zich nu met een zeker romantisme by een communistische cc) heeft aangesloten behoort wat zijn ideeën betreft in de de mocratische rijen. VRUCHTENI 3NADE gezonde koele dronk Brandweermannen gewond in chemische fabriek In de kelderverdieping van een der ge bouwen van de chemische fabriek Aagru- nol aan het Winschoterdiep te Groningen heeft gisteren een hardnekkige brand ge woed. die met veel rookontwikkeling ge paard ging. Het vuur was ontstaan ii etherkluis. De Groninger brandweer werkte met zuurstofrookmaskers er dens de blussingswerkzaamheden werden drie brandweerlieden gewond. Twee hun ner kregen een steekvlam in het gelaat, een derde werd vrij ernstig aan de hand gewond. Nog deze maand 150.000 televisietoestellen Evenals in januari zijn ook in april meer nieuwe televisietoestellen dan radio's geregistreerd n.l. 9226 tegen 8375. Naar het zich laat aanzien zal het totaal aantal aangegeven televisietoestellen, dat op 1 mei 142.740 bedroeg, nog deze maand de 150.000 overschrijden. Het aantal geregistreerde radio-ont vangtoestellen kwam in april op 2.281.572 (1 april 1957: 2.273.197). De op 1 april ingegane tariefsverhoging bij de draadomroep blijkt slechts van zeer geringe invloed op het aantal aangeslo tenen. Het totaal aantal draadomroep abonnees daalde slechts van 544.003 op 1 april tot 540.106 op 1 mei. Voorzitter van S.E.R.: Bij p.b.o. zijn verordeningen niet het belangrijkst H' GRIJPT RUSLAND IN POLEN IN? Parijs. Julij 18)0. Alle heeft in de Franse ontevreden jonge n werklieden, studente en is begonnen in di en bochtig zijn. bat Tevergeefs heeft de gepoogd de jeugdige - euvele daden te weei van de gouve z landen Hollandsche Socii drongen zeer verontrustende tijdingen tot Uw correspondent door. Al deze berichten werden nochtans overtroffen door wat wij uil Polen vernamen. Daar zou de bevolking als écn man de wapenen tegen Rusland en de Czaar hebben opgenomen Maar de ge welddadigheid waarmee de Czaar de op stand terneer slaat zou weergaloos wreed ring kwam. Anderhalve Eeuw Levensverzekering HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 TVTOG ONGEBROKEN is tot dusver de stijgingskracht der aandelen Koninklijke Petroleum gebleken. Deze week werd 50 punten aan het koersniveau toegevoegd, zodat volgens de oude notering deze aandelen thans in de buurt van de 1000% noteren. „Het kan verkeren" deze spreekwijzi ts ongetwijfeld van toepasing op het koersverloop van hel hoofdfonds. In 1952 noteerden Olies 2*5in 1950 zelfs 249".. daarna kwam de bjjna onafgebroken stij ging. welke tot dusver heeft voortgeduurd Als we verder teruggaan in de buersge- schiedenis, dan vinden we in 1932 dieptepunt van 103*1* genoteerd nt bjjna het tienvoudige. Een koers, welke die van tegenwoordig ongeveer evenaart vinden we in 1920. toen 1014*1werd ge haald. De unieke stijgkracht. welke Ko ninklijke Olie de laatste jaren aan de dag heeft gelegd, is hoofdzakelijk veroorzaakt door de Amerikaanse belangstelling, u bij het feit, dat een officiële notering Royal Dutch op de New Yorkse beurs werd verkregen, niet zonder betekenis is ge weest. Men zegt wel eens. dat met ef fecten alleen verliezen zijn te boeken Natuurlijk is dat onjuist en het koersver loop van de aandelen Koninklijke Olie ii er een der bewijzen van. De handel in aand. Koninklijke stak deze week af tegen de rest van de m die per saldo weinig gedaan heeft. Cultures Er was enige belangstelling op te mer ken voor cultuurwaarden, vermoedelijk vanwege het feit, dat Financieel de S™™bsb M» tanker heeft gekocht overzicht voor exploitatie. Het is wel tekenend, dat ?en tabaksmaatschappij, welke haar werk terrein altijd in Indonesië heeft gehad, nu kapitaal gaat investeren in het tankerbe- drijf, dus de rederij min of meer gaat be oefenen, Anderen zijn reeds voorgegaan, want het is bekend, dat de N.I.S.U. zich geïnteresseerd heeft bij Nederlandse be drijven als Van Nelle, terwijl de Veren. DeM in de Amerikaanse olie-industrie een belang heeft verworven. De Handels veren ..Amsterdam" heeft een grote sui- Getreuzel met Geneesmiddelenwet (Van onze parlementsredactie) Ondanks de protesten van minister Suurhoff blUft de Tweede-Kamercom missie, die belast is met de schriftelijke voorbereiding van het wetsontwerp op de geneesmiddelenvoorziening, van mc- t de tUd t openbat behandc- ngcdiendc •eds in wetsontwerp nog niet r(jp vestigingsrcgelingen voor de drogisten en voor het levensraiddelenhedryf nog niet tot stand z(jn gekomen. De meerderheid van de commissie is niet va-n de tegenargumenten van de minderheid en van de minister overtuigd. Daarom, zo blijkt uit een brief van de commissie aan de Kamervoorzitter, zal voorlopig geen eindverslag worden uit gebracht Het spijt de commissie, dat dit enige vertraging In de behandeling van het wetsontwerp tot gevolg zal hebben. Het wil haar echter voorkomen, dat In het licht van de geschiedenis dezer materie en in het licht van de praktijk van de Ne derlandse geneesmiddelenvoorziening en seneesmiddelenexport deze vertraging moeilijk tragisch kan worden genoemd. Naar het oordeel van de commissie valt het ongerief van de vertraging in het niet bij het risico, dat de poging om tot een moderne wet op de geneesnv-Me,en- voorziening te komen, opnieuw zou stranden. De commissie heeft de indruk op grond van literatuur en van onpartijdige adviezen dat regeling van de drogls- 'enfunctle in de geneesmiddelenvoorzie ning in het kader van de volksgezond heidsbescherming niet op bezwaren hoeft Gaarne initiaticf-t u de c >rstellci De minderheid van de mening, dat een spoedige openbare be handeling van het wetsontwerp ook ln het belane van de drogisten ls. want sedert de Indiening van het ontwerp nu meer dan vijf laar geleden ver keren de drogisten wat betreft de ver koop van geneesmiddelen in een toe stand van onzekerheid over hun toekom stige poeitie. Bij verder uitstel van de openbare behandïling zullen ook ernsti ge moeilijkhedet ln de handel van ge neesmiddelen met het buitenland niet achterwege blijven. Een zeer belangrijk argument van de minderheid der commissie tegen de op vatting van de meerderheid is van staats rechtelijke aard. Door het niet tijdig uitbrengen van een eindverslag wordt, aldus de minderheid, aan regering en Kamer h»t recht onthouden om io het openbaar hun opvattingen kenbaar te (Van onze sociale redacteur) EERSTE publiekrechtelijke bedrijfsorgaan in de metaalsector ■melijk het bedrijfschap voor de edelmetaalnijverheid, is gisteren officieel gaan draaien. In het gebouw van de Sociaal-economische raad in Den Haag had de eerste openbare vergadering plaats van het bedrijfschap, waarbij o.m. redevoeringen werden uitgesproken door de voorzitter van de Sociaal-economische raad, prof. dr. F. de Vries en de voorzitter van het bedrijfschap, mr. S. A. C. Begeer. Prof. De Vries gebruikte deze aange legenheid om. zeer duidelijk naar voren te brengen, dat de opzet van een n b.-orgaan stellig niet bestaat in het produceren van een aantal verorde ningen en liefst zoveel mogelijk. P.b.o.-organen zijn nodig, omdat een individualistische opbouw van het soci aal-economische leven een goede afloop van het economisch proces niet waar- Een tweede factor is de integratie van de grote groep werknemer® en hun toe genomen besef van verantwoordelijkheid voor de gang van zaken. Het geven van bindende voorschriften van verordeningen, hoe belangrUk ook. Is op zichzelf genomen niet als de kern van de nieuwe organisatievorm te be schouwen. Zij is daarvan veel meer een uitvloeisel- Essentieel is, dat de groep bedryfsge- noten, dus zowel werkgevers als werk nemers, zich als zodanig kan manifeste ren en de gelegenheid krygt In onderlin ge samenwerking het belang van de be drijfstak te behartigen. De voorzitter, mr. Begeer, vertelde in zijn rede al iets over de werkplannen van het bedrijfschap. Gedacht wordt aan het aan de orde stellen van de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden, de vak opleiding. het leerlingenstelsel. de leve- rings- en betaiingscondities en de model- lenbescherming. Het bedrijfschap omvat niet alleen d® edelmetaalindustrie, maar ook de am bachtelijke bedrüven. de fabrikant, maar ook de reparateur. De voorzitter betreurde het. dat van werknemerszijde alleen vakbondsmensen en geen vafcmensen in het bestuur zitting hebben. Om de kosten van het bedrijf schap te drukken is besloten geen pre sentiegelden of reis- en verblijfkosten uit te betalen. Mr. Begeer sprak er zijn teleurstelling over uit. dat de regering aan de Tweede Kamer een verhoging van het weeldeta- rief van 15 tot 18 pet. heeft voorgesteld. Drs. J. J. Walvis, die namens de mi nister van economische zaken en de staatssecretaris van binnenlandse zaken, bezitsvorming en p.b.o., het woord voer de, vroeg in verband met dc voorgeno men verhoging van de weeldebelasting, aandacht voor dc mociiykhcden waarmee de regering bü de bestedingsbeperking heeft te maken. kerplantage in Ethiopië gevestigd, ter- wül de Amsterdam Rubber in Afrika werkzaam is. Het is tengevolge van de ongunstige en anti-westerse verhoudingen in Indonesië, dat de Nederlandse bedrij ven zich genoodzaakt zien haar activi teiten naar elders te verleggen. Oud-vice- president Hatta is een man, die het ver keerde van de huidige politiek der Indo nesische regering scherp ziet, want hi. en anderen erkennen, dat de opbouw var het land niet zonder buitenlands kapi taal mogelijk is. Maar men heeft het bui tenlands kapitaal „kopschuw" gemaakt en om het aan te trekken ls het nodig kerheid te scheppen ten aanzien van ongestoorde bedrijfsuitoefening. Ver. Deli stegen deze week van 93 tot 98"/», Handelsveren. „Amsterdam" kwam Het jaarverslag van de Amsterdam Rub ber had weinig invloed op de koersont wikkeling, maar maakte geen onbevredi gende indruk op de beurs. Deze cultuur maatschappij heeft buiten Indonesië eer vermogen van meer dan 50*/». De belan gen in Tanganyika (Afrika) bestaan uit sisal en cacao en moeten nog verder tot ontwikkeling worden gebracht. Scheepvaartwaarden hebben deze week slechts in geringe mate gefluctueerd. Het aangekondigd dividend van de Kon. Java China Paketvaart is hoger dan het vorig jaar. nl. 12?£*/» (v.j. II*/»). maar aan gezien 5'/» in stock wordt uitgekeerd, be staat de vrees voor aanbod en het gevolg was deze week een lichte reactie voi Het jaarverslag van Phs. Van Ommeren was. gelijk verwacht werd, van een stekende kwaliteit De beschikbare winst steeg van 53 miljoen tot 71 miljoen en de winstuitkering aan de aandeelhou ders zal 16*/» bedragen. Tengevolge van de sterke daling der tankvrachtenmarkt. na de heropening het Suezkanaal. heeft het mooie ver eeen uitwerking op de koers der cert. Van Ommeren gehad. De overige scheepvaart- aandelen als Holland Amerika Scheepvaart Unie waren deze week der iets beter gestemd In de rubriek der binnenlandse indus trie-aandelen bleef de handel beperkt e de koersverschillen waren niet groot. Het jaarverslag van de Rotterdamsche Droog dok viel niet mee, ondanks het feit. dat de werf volop van werk Is voorzien exploitatiesaldo daalde van 22.4 miljoen tot f 21,2 miljoen De directie deelde i het verslag mede. dat de maatschappii zich beperkingen heeft moeten opleggen bij het boeken van opdrachten. In het bij sonder voor nieuwe schepen, omdat er °cn tekort aan arbeiders is. Vele buiten- 'andse relaties moesten worden teleurge steld. daar geen enkele aanvrage nieuwe schepen uit Europa en Amerika in behandeling kon worden genomen. Het is wel byzonder betreurenswaardig, dat op deze wijze veel werk en veel verdien sten voor ons land verloren gaan. In het jaarverslag van Zwavelzuur Ketjen werd medegedeeld, dat men In 1956 enige te leurstellingen heeft geboekt met als voor naamste oorzaak de verschuiving in de vraag naar aardolieprodukten. Gelijk men zal weten, weten Ketjen katalytische kraakinstallaties voor de olieindustrie en men is afhankelijk van de bedrijfspolitiek der internationale olieconcerns. De slui ting van het Suezkanaal had eveneens een minder gunstige invloed op het bedrijf De aandelenkoers van Ketjen kwam deze week wat lager te liggen. De indexcyfers inzake de gemiddelde -tagproduktle voor de Ned. industrie wa iver het eerste kwartaal van het lo pend jaar niet onbevredigend. Het alge- indexcyfer beliep in jan., feb. en t resp. 125, 127 en 126 tegenover in Selwyn Lloyd beter naar de achtergrond Het politieke leven van de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, hangt aan een zijden draadje. Zelfs Maemillan, die toch aan zijn zijde zou moeten staan, schijnt zich van hem te distanciëren. De liberale News Chronicle merkt op, dat Maemillan deed alsof hij niets zag toen Selwyn Lloyd na het uit spreken van zijn rede in het Lagerhuis weer ging zitten. Waarnemers wijzen er echter op, dat Maemillan zijn minister van buitenlandse zaken moeilijk kan la ten vallen, daar zij dezelfde politiek voe ren. Men denkt, dat Selwyn Lloyd, wan neer het ogenblik gunstig is, eerder van portefeuille zal wisselen en zo op de achtergrond schuift. Van Labourzijde maakt men duidelijk, dat Selwyn Lloyd slechts een instrument is in handen der conservatieven. dezelfde periode van het vorig jaat 115. in 123. De produktie ontwikkelt zich dus rustig en vooral de chemische in dustrie, de metaalnyverheld en de pa pierfabrieken toonden een goede voor uitgang. Staatsfondsen Op de staatsfondsenmarkt bleef de stem ming weinig opgewekt. Volgens de laatste bankstaat heeft het Rijk bij de Ned. Bank totaal 41 miljoen opgenomen, waar uit blijkt, dat de situatie van 's Rijks ehatkist nog niet erg bevredigend is. Tekenend voor de moeilijke positie van de gemeentelijke financiën is het be- -icht, dat de gemeente Eindhoven is over gegaan tot het openstellen van de gele genheid om in te schrijven op het groot boek der Eindhovense gemeenteschuld. Terugbetaling kan op zijn vroegst na twee aren geschieden, terwyi de rente tussen le 4 en 4%*/» bedraagt. Ten slotte delen wij nog mede, dat de isnd. K.L.M deze week verder gestegen zijn, nl tot 130* Deze stukken zijn ter :e ingedeeld by de z.g. actieve aan delen. maar het wordt hoe langer hoe duidelijk, dat de handel zienderogen kleiner wordt. Een groot fonds wordt het nationale luchtvaartbedrijf voorlopig hier

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5