CftRISTFUJK Vragen, vragen zonder tal l 1 Grote belangstelling voor promotie van ds. Soedarmo NEUROTONIC Puzzel mee Exqmffi Het Deltaplan en de mensen RU ROL Wij blijven neutraal KANTTEKENING Geen sprake van ..even regelen" Het Protestants Centrum (III) JN Friesland staat een groot boerenbedrijf te koop aange- boden. Geen uan de zoons wilde het vaderlijke bedrijf voortzetten of er waren geen zoons, maar in ieder geval: op die boerderij zal de oude familienaam niet meer klinken en in het college van kerkvoogden komt een vreemde op het familiekussen. Maar als de nieuwe boer komt blijkt hij rooms te zijn. Dat ii niet toevallig: er is een instan tie die door aankoop van be drijven bevordert dat er in het (in naam) protestantse noorden meelevende roomse gemeen schappen komen. Want zoals de baas is, is de knecht en binnen niet al te lange tijd is ergens een kerk gebouwd. Eén van de verenigingen die in het Protestantse Convent sa menwerken Christelijk Hulp betoon houdt zich bezig met het verstrekken van financiële medewerking aan protestantse boeren bij hun vestiging. En daardoor kan al wat gedaan worden, incidenteel. Maar ook hier is strategie nodig. Van veel wijder belang dan een hypo theek hier en een lening daar (op soepele maar zakelijke voorwaarden )is de vraag naar het waarom van deze infiltratie in de agrarische en de midden stand. Welke bewegingen heb ben hier invloed? ER ZIJN andere vragen. Waarom bij voorbeeld is er in Zeeuws- Vlaanderen een terueeang in het percentage protestanten? Omdat er niet voldoende school- en oplei dingsmogelijkheden zijn. Men trekt daarvoor weg en na die studie keert men niet terug. Zo mag men ook het ontstaan van het bis dom Rotterdam gedeeltelijk ver klaren uit de geweldige migratie uit Brabant naar de Maasstad en Randstad. Maar vooraf moet men de vraag beantwoorden: wat is evangelisch verantwoord? Hoe moeten de kerken hierin tewerk gaan en hoe kan dat interkerke lijk? Een belangrijke kwestie is: tot hoever mag de actie gaan? Is het schriftuurlijk rooms-katholie- ken brodeloos te maken door een protestantse concurrent zich te laten vestigen, terwijl er maar voor één bedrijf plaats is? Gesteld, dat het mogelijk is er gens protestantse bedrijven te stichten, moet er dan niet veel meer contact zijn met de kringen op agrarisch en middenstandsge- bied? En dan Is er nog het pro bleem van de financiering. Vra gen. vragen zonder tal. En al die vragen zijn weer lege plekken op de stafkaart van het protestantis- ER IS een onverbrekelijk ver band tussen geld en geest. Deze uitdrukking is niet gekozen om de fraaie combinatie. Maar zij wil ongeveer aanduiden, dat met gel delijke steun alleen geen enkel ge vaar kan worden gekeerd. Een polder is niet protestants, omdat er alleen mensen in het bestuur zitten, die ook nog in die kerk komen. Maar het evangelisch ka rakter van een gemeenschap blijkt hieruit, dat boer en dokter gaan zien, dat ze als protestant in de samenleving iets te beteke nen hebben. Wanneer een boerde rij protestants" blijft zonder dat, dan had zij evengoed in an dere handen kunnen overgaan, want dan is zij toch voor het evangelisch christendom verloren. vragen van de diaspora en van de infiltratie), wordt op het Pro testants Centrum hard gewerkt. Er zijn er natuurlijk véél meer. Enkele daarvan willen wij nog aanduiden. Intussen is al duidelijk ge worden, dat het onmogelijk is, de zaak van het protestantisme in ons land „even" te regelen. Wie niet terdege weet wat hij gaat doen en waar en waarom, moet op de smalle weg tussen negativisme en onverschillig heid wel uitglijden. Hij kan ook blijuen staan en alleen maar ,Jn de wereld en niet van de wereld uw ZENUWEN wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden Westelijke synode Geref. Gemeenten tegen televisie westen der Gereformeerde Gemeenten gesproken over de handeling in de praktijk met gemeenteleden die tele visie hebben. De synode was blijkens het in De Saambinder opgenomen slag eenparig overtuigd van het grote gevaar der televisie. Zij besloot, dat de ambtsdragers de verplichting hebben hier met ernstig ambtelijk - ""agga^B te treden. (Van een onzer redacteuren) AAN de Vrije Universiteit is gisteren gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid Ra den ds. Soedarmo, benoemd hoog leraar aan de Theologische Hoge school te Djakarta. In aanmer king genomen, dat de promoven dus niet aan een Nederlandse kerk verbonden is en dat er dus geen belangstelling van zijn mee levende gemeenteleden kon zijn, was de Woestduinkerk goed ge vuld. En kwalitatief gezien kon zelfs van een uitzonderlijk goed bezochte promotie gesproken worden. Ds. Soedarmo promoveerde op een studie over de grondgedachten van de Duitse theoloog Gogarten. getiteld: ..In de wereld en niet van de we reld". Aan dit proefschrift heeft de toekomstige dogmaticus van Djakarta's hogeschool enkele interessante stel lingen toegevoegd. We noemen: Het streven blijve, om de huwelijks bevestiging des zondags plaats te doen vinden. Er worde in de Gereformeerde ker ken meer voorlichting gegeven over het feit, dat de Wereldraad kerken géén superkerk is. De eerste opponent, ds. W. Fijn Draat. gereformeerd predikant de geestelijke verzorging van Oosterse studenten, besprak de stelling de promovendus zijn voorkeur uit sprak voor de vervanging van de Tien geboden door de zgn. samenvatting Enerzijds duchtte de opponent te nau we aansluiting aan westerse gewoon ten, waardoor het eigen leven jonge kerken de vrijheid zou missen; anderzijds en dit voor ons vader land zou deze vervanging bete kenen een vervallen van een stukje genadeverkondigihg, dat ondanks de Datheense verbastering van Calvijns liturgische richtlijnen is blijven staan: de aanhef, die spreekt van leiding. Prof. dr. J. H. Bavin ck besprak elementen uit de oude Javaanse, mys tiek, die niet zonder meer voor-chris telijk genoemd kan worden: er ziin bijv. via de Islam woorden en gedach ten uit het evangelie vanJohannes ingedrongen. De emeritus prof. dr. F. W. Groshei de liet zich tot openbare oppositie ver leiden door een stelling waarin ds. Soedarmo voor 2 Tim. 3:16 de Sta tenvertaling boven de Nieuwe prefe reerde. Dit is de bekende tekst: „alle de Schrift is van God ingegeven enz. Prof. Grosheide verdedigde de Nieuwe Vertaling van deze tekst Nadat prof. dr. D. Nauta geoppo neerd had over de „Twee-regimen- tenleer" van Luther, trachtte een Duitse theoloog het woord te ver krijgen. Hij had echter niet het ge bruikelijke overleg met de rector- magnificus gepleegd. Gelukkig liet de pedel zijn „hora" juist horen, voor dat de situatie pijnlijk werd. In een hartelijke toespraak heeft de promotor, dr. G. C. Berkouwer zijn toekomstige collega gelukgewenst. De plechtigheid verkreeg een bij zonder accent door de aanwezigheid van prof. .dr. Chrisfoph Barth. hoog leraar te Djakarta, een zoon van de grote Bazelse theoloog. Onder de aanwezigen waren voorts prof. dr. W. J. Kooiman, hoogleraar aan de Universiteit der stad Amster dam. dr. Jansen Schoonhoven, rector van de Oegstgeester Zendingshoge school, prof. dr. H. Bergsma, uit Kampen, en dr. J. Blauw, se cretaris van de Nederlandse Zen dingsraad en vele anderen uit zendingskringen. Behalve de theo logische faculteit schreden in de stoet e de litterarische hoogleraren dr. U. Zuiderma en dr. L. Onvlee en de jurist dr. Sj. Gerbrandy. Vele leden en oud-leden der Oratorische Vereni ging Demosthenes woonden deze pro motie van één hunner bii: verschil lende in Nederland vertoevende Indo- toonden hun belangstelling. ONDEWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot leraar Nederlands chr. h.b.s. en m.m.s. Rebel te Den Helder prin«><! I eventueel meereizen Bcno.mJ tót hoofd v,n de PrlM«. der eMen Maar Manjkeschool te Delft. G. R. van den „„„.niiVhaiA ia Beek aldaar. Benoemd tot onderwijzeres aan de school met de Bijbel te Wierden: mej. G. Niezink aldaar: aan de school met de Bijbel te Hellendoorn: mej. G. Jr" beek te Oldemarkt; aan de chr. school te Rozenburg (tijd.): mej. A. Akkerman te Emmen. Benoemd tot onderwijzer aan de school met de Bijbel te Hindelopen: J. W. Atsma te Burumr aan de school met de Bijbel te Aalsmeer: E. Winters te Hui zen: aan de Groen van Prinstererschool te Ede: A. Stolk te Ermelo. i Ten aanzien van het hospitaal-kerk- P sch'P De Ho°P sprak de synode uit, dat waaiwijK. j. f. geen principjeel bezwaar kleeft aan een i-p— predikant aer gemeenten, mam ecu praktische I moeilijkheid is het toch al grote predi kantentekort. Een voor dit doel aange zocht predikant zal dit met zijn kerke- raad moeten regelen. De bezwaren van de classis Dor drecht tegen het standpunt der generale synode inzake de algemene ouderdoms voorziening werden door de particuliere synode niet gedeeld. DAG Bopk VAN Dl-, Wielewaal-reeks. Geïllustreerde Jeugdboeken. Uitgeverij Ploegsma. Amsterdam. Van deze reeks ontvingen wij de num mers 17—20. De titels der boeken zijn: Lauri. een jongen uit de bergen, door Annie Winkler—Vonk; De lichtcirkel, ro man voor meisjes door Wijmie Fijn van Draat; De Maaier waakt, door C E. Pothast-Gimberg; De beer en de mensen, door Reiner Zimnik. Aan de uitvoering van deze jeugdboeken is gro te zorg besteed. Vooral ook aan de il lustraties. Met de Maaier wordt bedoeld het beeld dat in de Wieringermeer staat. Dit verhaal vestigt de aandacht op het taai en onverzettelijk werk van de pio niers. die hier geploeterd hebben en in 't begin zich veel ontberingen moesten getroosten. Verder willen wij de dacht vestigen op ,,De beer en de r sen", verteld en geïllustreerd door jonge Zwitser, een boek, waarvan jong en oud ongetwijfeld zullen genieten. Ds. Joh. de Bres 70 jaar Ds. Joh. de Bres. emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. zal zaterdag 25 mei de leeftijd der sterken bereiken. Ds. De Bres werd in 1887 in Dordrecht geboren. Hij bezocht het Dordtse gym nasium en studeerde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. In 1910 liet het pro vinciaal kerkbestuur van Noordholland hem toe tot de evangeliebediening. In datzelfde jaar deed ds. De Bres zijn trede bij de hervormde gemeente Bleskensgraaf In 1914 ging hij naar Annaland. welke standplaats hij in 1926 •isselde met Bruchem en Kerkwijk. 329 vertrok ds. De Bres naar St. Maartensdijk: hij diende deze gemeen te tot aan zijn emeritaat in 1953. Ds. De Bres is thans woonachtig in Heesbeen bij Heusden. Hij behoort tot de Gere formeerde Bond. EEN WOORD VOOR VAN DAAG IJw God is de God der goden „En dat door onze Godzalige wandel onze naasten ook voor Christus gewonnen worden!" zo staat het in de Cathechismus als eender antwoorden op de vraag waarom wij goede werken moeten doen. En eerlijk gezegd is dat voor velen een heel moeilijk punt. Als het gaat om „het praten", het uit eenzetten van de christelijke leer en al onze princi pes, dan kunnen we het een heel eind brengen. Maar „onze Godzalige wandel" Groninger kerkdagen! welk verschil is er tussen onze levenshandel endie van onze naas ten die aan God noch geboc doen?" Alleen dit, dat wij morgen naar de kerk gaan? Als dat het enige verschil is, dan is de kans dat wij onze naasten ook voor Christus winnen niet groot! He< Woord dat ons zondags gepredikt wordt, moet elke dag van de week vruchten dragen' Daniël bracht het zover dat Ne- bukadnezar belijden moest: „Uw God is de God der goden en de Heer der koningen!" Omdat uit Daniels doen en laten bleek dat hij „een vriend van God" was. Christen-van-nu, wie van uw naas ten hebt ge tot die belijdenis ge bracht? Heroe pin q snerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leidschendam: H. J. van Duinen te Willemstad. Tweetal te Hardenberg (vak.-J. van Reeven): J. van Tuinen te Schettens en G. de Valk te Wierum. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Aangenomen naar Vrouwenpolder: kand. M. van Beveren te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Delft: M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam-West. Rond Pinksteren zullen te Groningen ide „Kerkdagen Groningen 1957" worden gehouden, waar bijzondere aandacht wordt geschonken aan vragen uit het maatschappelijk leven. Zo zal er op woensdag 5 juni 's avonds in het Con certhuis te Groningen een bijeenkomst voor het bedrijfsleven over het thema „Het mens-zijn in het moderne bedrijfs leven". waarover gesproken zal worden door ir. J. Dorsman en dr. J. C. C. Rupp. En op 6 juni is er een bijeenkomst over het maatschappelijk werk: referenten zijn hier mr. J. Cramer, commissaris der Koningin in Drenthe en mejuffrouw M. Kamphuis, directrice van de Groninger School voor maatschappelijk werk. Het onderwerp van deze avond is: „De mens in de knel". Ook tijdens de toogdag op Tweede Pinksterdag in het Stadspark zullen door een forum, samengesteld uit verschillende sociale groepen vragen dienaangaande aan de orde worden ge steld. Verplegendën Vanavond begint op de Pietersberg bij Oosterbeek een zesdaagse inter nationale conferentie van pro testants-christelijke verplegenden. 152 deelnemers uit 17 landen be zinnen zich daar op alles wat samenhangt met hun beroep als bij uitstek geestelijke roeping. De jaarlijkse Kerk en Israël-dag wordt op 3 juli te Wassenaar ge houden. Sprekers zijn dr. K. H E Gravemeijer, ds. J. H. Grolle (Israël als knecht des Heren in de Bijbel), prof. dr. Th. C. Vriezen (Hoe ziet Israël de wereld thans?) ds. F. J. C. Bredschneider uit Velp (Wat blijft de roeping van Israël?). Ned« goed Burc tisch de T~)AT DE UITVOERING van het Deltaplan het „gelaat" van zuid- j west Nederland ingrijpend zal ver anderen, is een stelling, waarvan de juistheid reeds nu, nog voordat de grote werken zijn begonnen, door nie- j mand in twijfel wordt getrokken, In j Kge niet mindere mate mag men er van I Voe: •ertuigd zijn, dat dit Deltaplan voori «ids sommige groepen der bevolking zeer i nadelige gevolgen met zich zal bren-het gen. De grote vraag, die op een du ide- de 1 lijk antwoord wacht, is, of en, zo ja, aan' op welke wijze deze mensen zullen Vl worden schadeloosgesteld. Waarbij men niet vóór alles behoeft te denken j w£ geldelijke schadevergoedingen of der: tegemoetkomingen. voo zonder meer te begrijpen, dat d zich van velen, die Aveten, dat hun emI bestaan is gemoeid met de realisering jjP®' van het Deltaplan, een zekere onrust niet te spreken van ongerust- ma: heid heeft meester gemaakt In het ker bijzonder denken wij daarbij aan de r vissers, aan de oesterkwekers van He1 Yerseke zowel als aan de garnalen- vissers van Stpllendam, om maar twee categorieën te noemen. Wat zal er in straks met hen en met hun bedrijven bij gaan gebeuren? Zijn er oplossingen OITI mogelijk, die de veiligheid hoek- steen van het Deltaplan tot het menselijk maximale opvoeren en te gelijk het voortbestaan van bepaalde bedrijfstakken, misschien op een ge- heel andere wijze, verzekeren dan wel n niet al te zeer aantasten? QNGETWIJFELD zal hier en daar een aanvaardbaar compromis te HORIZONTAAL: 1. Tevreden; 6. Vis- ooort; 7. Maat- 8. Stad in de oudheid: 9. Inentstof; 10. Voorzetsel; 12. Vaas; 13. Eg. godheid; 14. Schrijflijn; 16. Pers. VERTICAAL: 1. Smerig: 2. Zangnoot;i 3. Zuidvrucht; 4. Telwoord; 5. Zonder enige afwijking; 7. Plantengeslacht; 8 Deel van het etmaal: 9. Sukkel; 11. Kweekgras; 12. Specerij; 15. Tweege vecht; 18. Pers. voornaamwoord; 19. Landbodw gereedschap. COMMENTAAR Geslaagd Enkele spannende mo- fógggggI menten daargelaten, is ZLZiSZ I het verhaal van de eerste vlucht van Ame rika naar Europa over- de At lantische Oceaan maar weinig opwindend. Het is dan ook een hele opgave om van de beroem- Symfonie III van Beethoven (19.15 uur) Er is al heel wat gefantaseerd rond Beethoven's Derde Symfonie, die van de maker de bijnaam ,Eroi- kreeg. Vermoedelijk heeft de de uitzending verveelt. Maar Louis Povel als auteur en Wil lem Tollenaar als regisseur zijn toenmalig Frame gezant nen, graaf Bernadotte, Beethoven r het eerst °P het idee gebracht een nmlome op Napoleon zchrrj- ven. Napoleon stond toen m de Europese aandacht en Beethoven r x - was een groot democraat. Toen napoleon zich tot keizer had laten uitroepen, was dat zo'n teleurstel- t. ling voor Beethoven, dat hij het hjks te maken. Vooral titelblad van zijn symfonie met op- de monoloog^ van dracht aan Napoleon vernietigde en het werk voorzag van het opschrift „Sinfonia eroica". Na de heroïsche tekening in het eerste deel, volgt er een dodenmars, vervuld van die pe rouw. Het volgende Scherzo is een fantastisch stuk, soms leutig, mysterieus Tot slot een Al- Draaibare poppen kast voor kinder televisie De Rotterdamse Nelly Roeters zal vandaag tussen vüf uur eri half zes in het A.V.R.O. kindertelevisie-pro gramma haar draaibare poppenkiosk laten zien. Deze poppenkast staat op wieltjes en heeft vijf zijden. Elke zijde heeft een apart decor, dat een aparte functie heeft in het verhaal, dat wordt uitgebeeld. Nelly Roeters, die reeds succes heeft geboekt met haar bijzondere poppenkast met ex tra grote poppen, werkt in de uit zending van vandaag samen met de 10.30 Theologisc Mastklim en tuinder; 12.30 Land- en tuinb.med; Gram; 12.45 Wordt uw vakantie een is?, caus. 13.00 Nws; 13.15 Goedzo-toer- 13.35 Gram; 14.05 Schoolradio; 11.30 als Lindbergh, die daar in de ongemakkelijke kabine, met als enige troost een zaklantaarn, boven de grote oceaan vocht tegen de slaap, was knap en verwekte de nodige spanning. Deze monoloog, werd afgewisseld Bijbellezing; 16.30 Kam 17.00 V d kleuters; 17-30 G-am: 17.40 Bet rlngsuitz; Jan God.erie: OPLOSSING PUZZEL NO. 22 HORIZONTAAL: 1. Kapok: 5. Vee; 8. Oorveeg: 10. Fa; 12. Moor; 13. dL.15. M.O.; 17. Sein; 19. Raap; 20. Plagen; 22. Aas; 23. Wee; 24. Da; 25. Twee; 26. Erf. VERTICAAL: 1. Kaf; 2. Po; 3. Oom; 4. Krom; 5. Ver; 6. Ee; 7. Ega; 9. Voorn; 11. Adelaar; 14. Lias; 16. Gage; 17. Spade: 18. n.g.; 21. Erwet; 23. Weg. van de vlucht, waardoor het geheel wat ingewikkeld aan deed. maar het spel niet saai werd. Verder gaven enkele fijne menselijke trekjes een aparte bekoring aan het verhaal. Af gezien van de wat rommelige inleiding heeft de K.R.O. gister avond voor een uurtje radio gezorgd, dat voldoening gaf. flitsen van de voorbereiding legro molto, met een bewogen dra- j- j Mg' matiek. Het Brabants Orkest speelt het werk vanavond o.l.v. Hein Jor- dans. Een programma van Rhyihm en Blues wordt vanavond om twin tig voor zeven gepresenteerd door Guus Jansen en Ton Kool. In deze K.R.O.-uitzending zijn ver der opnamen te horen van Tony Scott met begeleiding van de j Wessel Ilcken-Combo. Morgenavond zal Godfried Bo- mans niet mijmeren tussen ernst en humor, maar zal hij vanwege zijn vijftigste uitzending op va derlandse wijze toegesproken wor den door Simon Carmiggelt, mr. E. Elias, Henri Knap en Annie M. G. Schmidt. Programmo voor morgen 18.00 Orgelconc; 18.30 18.40 Engelse les; 19.00 Nws en er; 19.10 Kamermuz; 19.30 Volk en caus: 19.45 Houtblazersens: 20.00 trant: 20.20 De leegte, hoorsp; 21.20 21.35 Vraaggesprek; 21.45 Orgel- Gram: 8.50 V d Voor de oude dag. wijding. VARA: 10. VARA: 7.00 Nws; n; 8.00 Nws; 8.18 ouw; VPRO: 10.00 10.55 Lichte azersens: 11.40 Voordr; enade-ork; 12.30 Land- en tulnb .33 V h platteland; 13.00 Nws; sstig: 16.30 Koe 17.25 Huidgenezing Puistjes verdrogen door Purol-poeder 17 De lucht in het lokaal is grijs van rook, de stemming vervelend, de atmosfeer beklemd, al les is grauw. Allen haasten zich weg. Ze zijn on rustig. Wat zal het worden? Leven ze op een vul kaan, die ieder ogenblik kan openbarsten? Gauw naar huis! Gauw naar huis gaat ook de teleurgestelde se cretaris Dekker. Hij is kribbig en bitter. Hij denkt lelijke dingen en hij broedt op voornemens, die hij toch niet ten uitvoer durft brengen. Ontevreden komt hij thuis. Zijn vrouw ziet het dadelijk. Toch vraagt ze: „Het is verschrikkelijk. Zulkeze slijkt „Slecht. Niet toegestaan". „Toch wel iets?" „Nee, niets". „Het is verschrikkelijk. Zulke...." ze slikt haar woorden in. Maar de teleurstelling is groot. Ze heeft vandaag al overwogen, wat het eerst en het meest nodig is en gekocht zal worden, als er iets extra komt. En nu komt er niets. Dat zou zo erg niet zijn, als iedereen getroffen was. Maar er zijn lui, die in het geld zwemmen en bij wie de zorg de deur voorbij gaat, terwijl ze bij haar al lang binnen trad. En die boeren met hun miljoenen op de spaarbank. Dat stond in al le kranten! Het is haar ongeluk, dat ze dit alles weet. Ge lukkig zijn de mensen, die niets weten. Zij heb ben wel zorg. maar geen ergernis. Zorg en ergernis zijn er ook bij anderen. Bij Cammeraat, die er slechter aan toe is dan Dek ker. Dekker heeft bijverdiensten van polder en barones, maar Cammeraat heeft alleen zijn boek- houderssalarisje. Hy hoort, dat alle zakenlui oor- logshandel drijven. Waarom doet zijn patroon, do. K. Jo ikheid mijnheer Adelsberg, dat ook niet? Zijn geweten? Volgens de theorie van meneer Brouwershof is een geweten toch heel iets anders, dan hij altijd heeft gedacht. Het hangt af van toestanden en omstandigheden. Zelfs Koning David heeft die theorie toegepast. Brouwershof is een bekwame drogredenaar. Hij bedriegt zichzelf even goed als anderen, want het is nu zo ver met hem, dat hij zijn drogrede nen zelf gelooft. Wat zou hem nog weerhouden? Die rubber moet weg. Hij zal die boekhouder van Adelsberg aanklampen, die meneer Cammeraat. Brouwershof weet in welke straat Cammeraat woont, maar hij gaat niet naar zijn huis. In het middaguur loopt hij in de Hoofdstraat, waar Cam meraat waarschijnlijk passeren zal, en hij heeft geluk. Schijnbaar toevallig komt hij hem tegen. Hij groet en loopt verder. Zodra Cammeraat eon paar passen voorbij is, keert Brouwershof zich om. alsof hem plotseling iets te binnen schiet en roept: „Meneer Cammeraat!" De geroepene keert terug en vraagt: „Roept u mij, meneer Brouwershof?" ..Ja, ik moet u een ogenblikje spreken. Een paar informaties zou ik graag hebben. Wanneer kan dat? Vanavond? Kom even bij me op kan toor. Daar wacht ik u dan". „Dat is goed, meneer Brouwershof". „Afgesproken. Dus tot vanavond na kantoor tijd". Hij doet alsof hij haast heeft. Ook Cammeraat loopt verder. Wat kan dat we zen? Waarover wil meneer Brouwershof hem spreken? Na kantoortijd gaat Cammeraat er heen. Hij voelt zich een beetje beklemd. Waarom eigen lijk Meneer Brouwershof zal hem niet bijten en hij is er zelf bij. Hij wordt vriendelijk ontvangen. „Ik was al bang, dat hij het vergeten zou. Ga zitten. Een sigaar?" Ze steken op. De sigaren zijn goed, ondanks de duurte. „Zeg, èhjij bent afkomstig uit Den Haag? Al je familie woont daar geloof ik?" „Ja meneer, ik ben Hagenaar". Dat zegt hij graag, want daar is hij trots op. „Zo, zo, je ben afkomstig uit een ambtenaars familie, heb ik gehoord en je hebt dus veel keh- nissen in de ambtenaarswereld". „O ja, meneer, heel veel". „Ik hoor ook, dat er ambtenaars zijn, die er soms een centje bij verdienen". „Hoe zo, meneer? Waarmee?" „In de handel, Wel niet rechtstreeks, door zelf zaken te doen, maar door hulpdiensten". „Daar heb ik nooit van gehoord. Wel heb ik een kennis, die werkzaam is aan het departe ment van handel. Die heeft het goed. De duurte schijnt hem weinig te hinderen". Brouwershof overweegt wat hij zal doen, der „aan of niet. Maar hij wil spijkers met kop pen slaan, dus hij waagt het. (Wordt vervolgd; i Strijkkwartet; 19.35 Act: Openbaar Kunstbe :et: 19 Landb rubr: Ikkeline in Ned< role-vereni gingen; lappelijke 35t0Sopr' i pia- Gcref. Kerkdienst; 11.30 Gram; 11.45 Sopr. en orgel. KRO: 12.15 Gram; 12.20 Apolo gie; 12.40 Lichte muz; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws; 13.10 Radio dansconcours; 13.45 Boekbespr; 14.00 Ka lander, caus: 15.45 Muz. c. pers. IKOR 15.00 Viool en c 17.00 Jeügddiens 8.30 Weer c k van de partij, caus; 21.25 Verschrikking. hoorsp;22.15 rk. en sol; 22.45 Avondgebed il; 23.00 Nws; 23.15—24.00 II. 298 m. VARA: 8.00 Nws; nber: 8.18 V h plattelar 10.00 Geestelijk wuj. Amus. muz. 10.40 met en zonder omslag; 11.05 Gitaarspel; 11.20 Cabaret. AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.30 Sportspïegel; 12.35 Even afrekenen. He ren!; 12.45 Jeugdens; 13.00 Nws; 13.05 Meded. of gram; 13.10 V d strijdkrach ten; 14.00 Boekbespr; 14.20 Hockevwedstr. Duitsland—Nederland; 16.00 Dansmuz; 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram: 17.30 V d Jeugd: 17.50 Nws. en sportuitsl; 18.05 Sportjourn. VPRO: 18.30 Korte kerk dienst. IKOR: 19.00 Kerkdienst v.d.jeugd; 19.30 Radiozondagsblad. AVRO: 20.00 Nws: 20.05 Radio Bridge drive: 20.10 Amus. muz; 20.35 De gouden vlinder, hoorsp; 21.15 Gram; 21.25 Voordr: 22.05 Gram; 22.30 Hersengym; 22.50 Journ; 23.00 Nws; 23.15 Radio Bridge drive; 23.25—23.55 Maandae Gewijd< >rd voor Sportuitsl; 8.25 Gri 402 m. NCRV: nuz: 7.30 Gram: dag: 8.00 Nw: TIPS uit hei buitenland De opera Wilhelm Tell van Rossini wordt vanavond door Engeland (464 meter) uitgezonden. Le Sacre du Printemps van Strawinsky is morgenavond o.a. te horen in een gala-concert, dat door de Franse omroep '484 meter) van half negen tot half elf wordt uitgezonden. Een sober relaas van een nachte tijk gebeuren in een Amsterdams logement tijdens de paasdrukte is opgetekend door Dirk Eduard Biehl ?n wordt vanavond onder de titel ,,De zevende hemel" op het scherm lebracht. Behalve in een filmver- zoekprogramma en het programma van Tom Manders „Teug in de kei iers van Saint Germain des Prés" is er vanavond nog een rechtstreek se reportage van de finale van het Vapolitaans Zangfestival te zien in een uitzending van de Eurovisie. ^roaromrr.o voor moroen MAANDAG avro: 20.30 Televizier; or U. TV-film; 20.55 n; 9.00 Vd zieken 9.30 Gram; 9.35 vinden zijn. Maar er zullen ook ge vallen zijn, waarin het nationale be lang zodanig prevaleert, dat andere belangen daarvoor moeten wijken. Het zal dan in de allereerste plaats zaak zijn, steeds voor ogen te houden, dat het gaat om mensen, om gemeen schappen, die niet alleen zuiver mate rieel gezien in onze nationale econo mie een rol van betekenis vervullen, die vooral door haar in de loop der historie gegroeide structuur een vaak geheel eigen karakter bezitten. Velen in het Deltagebied, die voelen, dat zij „op de schopstoel" zitten, zien met vrees in het hart de toekomst te gemoet. Zij denken aan de Zuiderzee- steunwet en zijn er beslist niet gerust op, dat ook zij straks niet de hand zullen moeten ophouden. Nu geloven wij, dat een herhaling in dat „drama" zich niet zal voor doen. Van overheidszijde is al meer malen te verstaan gegeven, dat naar andersoortige oplossingen zal worden gestreefd. Artikel 8 van het ontwerp Deltawet wijst ook duidelijk in die richting, maar de moeilijkheid is, dat niemand nog iets concreet weet. Wel vraagt men zich af, hoe de interpretatie van genoemd artikel zal zijn. Met name de behandeling in de Staten-Generaal zal op deze vraag een antwoord moeten geven. Het gaat in artikel 8 over schade loosstelling voor de visserij en aan verwante bedrijven. Dat is erg breed, maar nog meer vaag. Zal maar eens een voorbeeld te noe men in een plaats, waar de vissers vloot straks verdwijnt, niet alleen de vissersbevolking op enigerlei wijze worden schadeloosgesteld, maar ook de plaatselijke middenstand, die staat of valt met de visserij? zaken, dr. Veldkamp, is dit probleem in studie. De huidige middenstands wetgeving voorziet niet in gevallen als deze. De moeilijkheid is bovendien, dat tot heden geen enkel midden- standsbedrijf, dat door wijzigingen de structuur van een gemeente en streek (denk slechts aan in grijpende wegomleggingen) de omzet ten zag teruglopen, bij de overheid kon aankloppen om schadevergoeding. Er dan altijd sprake van een recht matige overheidsdaad. Toch ligt naar onze mening de kwestie hier anders. Het gaat n.l. niet om incidentele gevallen, maar om ganse bevolkingsgroepen. De overheid als hoedster van het algemeen belang, als handhaafster der gerechtigheid, zal zich niet kunnen en mogen ont trekken aan haar morele plicht ten opzichte van wat wij in dit verband zouden willen aanduiden als „de zwakken". In deze zin n.l., dat de in verdrukking komende bevolkings groepen juist door overheidsdaden in haar bestaan worden bedreigd. Met veel belangstelling zien wij de memorie van antwoord op het voor lopige verslag der Tweede Kamer in zake het ontwerp Deltawet tegemoet. Zij blijft zeer lang uit, maar het zou ons niet verwonderen, dat o.a. het treffen van wettelijke voorzieningen in kwesties als de hierboven genoemde, die zeer ingewikkeld en veelomvattend zijn, zoveel tijd van voorbereiding Woensdag houdt de Bond van ver enigingen voor christelijk kleuter onderwijs zijn jaarvergadering te Utrecht. Na de huishoudelijke zaken spreekt de heer T. M. Gilhuis over „De christelijke kleuterschool: de normale."

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2