ïlieuwe geihsctfe GTourant Zwarte Ruiter laat zich in Rotterdam grijpen Portugal Over VITRAGE en GORDIJNSTOFFEN Koningin trapte op de Jkrachtfiets" bij Philips Mollet ten strijde in de Nationale Vergadering Veroordeling van Egypte niet Frankrijks doel Mysterieuze boei brengt marine in opschudding VOOR EXTRA LASTEN GEEN COMPENSATIE Kleine jongen zat 24 uur in een 7 meter diepe put Zaic.KUAG 18 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE.MCR Chef-red.; H. W. 3. EN'SERINE CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken _$t(int»astith Is ahtblfoea "tn\|n hert lü tcgjjenspoct Achtendertigste jaargang Mo Ï09o9 stille dictatuur staat ZIE PAGINA 5 WIJ KOMEN GRUIJTERS HALEN levend in handen'' bleek alleen maar snoeverij TTANS GRUIJTERS, alias de Zwarte Ruiter, is gisteravond in Rotterdam gearresteerd. De politie trof hem aan op het door tipgevers genoemde adres in de Orchideestraat, waar de voortvluchtige gevangene uit Scheve- ningen onderdak had gevonden bij de genaturaliseerde Pool B. en zijn echtgenote. De Zwarte Ruiter, bijna onherkenbaar vermomd doordat hij zijn haar rood had geverfd en een bril met brede randen droeg, gaf zich snel gewonnen, toen hij merkte, dat de Rotterdamse recherche afdoende maatregelen had genomen: het huis was door veertien man omsingeld. Hoofdinspecteur J. W. J. Moerman de aan nadat twee rechercheurs op het dak hadden postgevat. Een vrouw deed open en de hoofdinspecteur zei: „WU ko tnen Gruijters halen". Tegelijk zagen di politiemannen boven aan de trap twei voeten verdwijnen. Zij liepen hem na maar de Zwarte Ruiter kwam al naar be neden en zei: „Jullie hebt het sportief gedaan. Het is uit." Enmet een vage glimlach wijzend op zijn rode haar: heb de de Rooie Ruiter". In de huiskamer, van waaruit de een maand geleden uit Scheveningen vluchte Gruijters de wijk nam naar b< lag een in papier gewikkelde stengun met zestien patronen. De Zwarte Ruiter schijnt wel het plan te hebben gehad, zich tot het uiterste te verdedigen, maar zijn gast- Advertentie gesproken De mooiste sortering vindt u bij a PL HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174' - 179 HERENSTRAAT 9 Midza-bonnen voor onze cliënten MAN VERBRAND IN RIOOL Bij een brand in een riool onder et woning te Kethel (onder Schiedam) is gisteren de 60-jarige W. Burgerhout uit Schiedam om het leven gekomen. Ten huize van de familie K. aan de Schiedamseweg te Kethel zou de heer Burgerhout het riool nakijken, dat ver stopt was. Hij moest hiervoor eerst een gat maken in een tussenmuur. Daarna kroop hij door dit gat heen en stak een kaars aan. Vermoedelijk doordat er zich rioolgassen onder de grond bevonden of doordat de man de elektrische leiding geraakte, ontstond er brand. Niemand heeft hiervan echter iets gemerkt. De be woners van het huis bespeurden na enige tijd een sterke brandlucht en gingen naar beneden om poolshoogte te nemen. Zij merkten dat de man zich niet meer kon bevrijden en waarschuwden de brandweer. Deze brak de muur open. Toen men de man bevrijd had, gaf hij geen tekenen van leven meer. Zijn gezicht en zijn lin kerarm waren deerlijk verbrand. Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 Aanslag op prefect vrouw werd gedood Helse machine verborgen in sigarenkistje Mevrouw Trémeaud, de vrouw van de prefect van het Franse departement Bas- Rhin te Straatsburg, is gisteren op slag gedood, toen zjj een pakje openmaakte, bestemd voor haar man. Het pakje werd een paar dagen geleden bij de familie Trémeaud bezorgd en was afkomstig uit Parijs. Aangezien haar man niet thuis was, maakte mevrouw Tré meaud het gisteren open. Het bevatte een sigarenkistje, met als inhoud een helse machine. De Franse politie rechercheurs van de Parijse surêté zijn onmiddellijk naar Straatsburg gevlogen maakte bekend, dat zij op slag moet zijn gedood, toen ze de deksel van het kistje opende. De da ders zijn vermoedelijk Algerijnse extre misten. De heer Trémeaud is van 1952 tot 1955 prefect van Algiers geweest. vrouw moet hem van ben afgebracht. De 31-jarige Gruijters maakte een ver moeide indruk en zag er verwaarloosd uit. Hij droeg een vuil overhemd zonder das. De overval van de Rotterdamse politic kwam voor hem als een volkomen ver rassing om de buurt niet in opschudding te brengen, reden de rechercheurs in ge wone personenauto's naar het stille hui: in Hillegersbcrg en het is zeker mede hieraan te danken, dat de arrestatie der een vechtpartij met mogelijk ernstige gevolgen is verlopen. Op de arrestant werd slechts een alarmpistool gevondei In de auto naar het hoofdbureau va politie wilde de geboeide arrestant niets zeggen, behalve dan dat hij gistermorgen per auto uit Utrecht naar Rotterdam gekomen. Ook het echtpaar B. werd m genomen. Het bleek, dat Gruijters met in dc gevangenis kennis had gemaakt. Eerst Utrecht Men weet, dat de Zwarte Ruiter nacht van zaterdag 13 op zondag 14 april na een uitstekende voorbereiding uit de penitentiaire inrichting van de strafge vangenis te Scheveningen is ontvlucht. Nadien moet hjj zich vrjjwel voortdu rend in Utrecht hebben schuilgehoudi aan de Zwedcr van Zuylenweg in het noorden van de stad. De Utrechtse politie was hem al enkele dagen op het spoor nadat Gruijters bij voetbalwedstrijd was gesignaleerd. De commissaris der recherche te Utrecht, de heer Roosmalen heeft zich vanaf dat mo ment persoonlijk met deze opsporing be ziggehouden. Dit was verre van gemakkelijk, want hoewel verschillende inlichtingen de po naar de omgeving van de schuilplaats leidden, kon men het juiste adres maar iet te weten komen. Ruzie gekregen Totdat de Zwarte Ruiter donderdag avond hooglopende ruzie kreeg met de an dere bewoners van het huis, waarin hij een vriendin vertoefde. Tipgevers verschaften de politie het juiste adres en ten besloot in te grijpen. Gistermorgen om 9 uur stond hoofd- tmmissaris Roosmalen met een inspec- ur en vjjf agenten op de stoep, maar de jgel was gevlogen. Met veel geluk en eer met hulp van tipgevers, kwam men achter, dat de Zwarte Ruiter in Rot terdam moest zjjn. De haastig opgebelde Rotterdamse poli tie stelde haar Utrechtse collega's echter teleur, want de opgegeven straat is tijdens de oorlog weggebombardeerd. Even later kwam in de Maasstad weer een telefoontje de Utrechtse politie binnen, ditmaal met het goede adres, compleet met naam an de bewoner. Wekenlang heeft het gehele Nederlandse recherche-apparaat naar de Zwarte Rui ter gezocht. Men was het spoor bijster ge raakt nadat rechercheurs hadden uitge zocht, dat Gruijters in Mierlo-Höut zijn vrouw had bezocht om kleren en geld te halen en vervolgens naar zijn broer in Valkenswaard was gegaan, die hem had aangeraden, zijn toevlucht ergens anders te zoeken omdat de politie natuurlijk eerst bij familie zou komen kijken. In zijn cel heeft men na de ontsnapping een briefje van de Zwarte Ruiter gevon den. dat als volgt eindigde: „Levend of dood. jullie zien me niet terug." De tijd zal leren of Gruijters hierin ge lijk krijgt, want nadat hij gisteravond nog naar het Huis yan Bewaring aan de Noord- singel was overgebracht „Daar zit hij veiliger* dan op het hoofdbureau," zei hoofdinspecteur Moerman ons wachtte men op een beslissing van hogerhand om de Zwarte Ruiter verder op transport te stellen, misschien naar Scheveningen of anders naar Breda of Den Bosch. bewoners van het Utrechtse huis, waar Hans Gruijters ongeveer vijf weken heeft gewoond, zijn gear resteerd, evenals zijn vrienddn. De politie neemt aan, dat zij geweten hebben, wie zich bij hen verborgen hield. Enige minuten over zes zijn de Konin- _in en prins Bernhard, na hun werkbe zoek aan de Philips gloeilampenfabriek te Eindhoven, gisteravond met de eigen Da kota van het plaatselijke vliegveld weer naar Soesterberg vertrokken. Het toestel werd door de Prins zelf bestuurd. Over het bezoek zelf schreven we gis teren al. Koningin Juliana had echter nog verschillende verrassingen, buiten het of ficiële programma om, in petto. Zo nam zij spontaan plaats op de „krachtflets" tijdens het bezoek aan het Philips ge zondheidscentrum. Zij mat daarbij haar krachten met de ergometer, een als rijwiel uitgevoerd meetapparaat voor de fysieke kracht van de mens. Eerst werd de fiets, die de in druk geeft een rit tegen een helling te maken, op 80 Watt ingesteld. De Konin gin was daarmee echter niet tevreden er wilde er meer uithalen. Zij fietste toer vlot 100 Watt bij elkaar, een prestatie, die jhr. mr. W. Röell, haar waarnemend particulier secretaris, tevoren met moeite en pijn had gehaald. Later, bij de demonstratie van de kleu rentelevisie, vertelde ir. P. S. F. Otten, voorzitter van het presidium van de raad van beheer, dat de kleurentelevisie toepassing in het openbaar voorlopig veel te duur is. Het systeem moet eerst nog vereenvoudigd worden, wil het vck massa financieel bereikbaar zijn. Dinsdag valt de beslissing DE FRANSE Nationale Vergade ring is gisteren het debat be gonnen over het door de regering in gediende bezuinigingsplan van 2.5 miljard gulden ter financiering van de campagne in Algerije en de ge volgen van de Suezcrisis. Dit debat betekent voor premier Mollet en zijn regering de hardste strijd, die zij ooit hebben moeten voeren. De eindstemming zal vermoedelijk dinsdag plaats hebben, een dag na het debat in de Veiligheidsraad over het Suezkanaal Van de resultaten van dit debat in de Veiligheidsraad kan het ook afhangen of de regering zich zat weten te handhaven. Mollet wil zijn bezuini gingsmaatregelen er door hebben voor president Coty op 27 mei voor een offi ciéél bezoek naar de Verenigde Staten Een motie van de conservatieven, om het debat uit te stellet), werd verworpen met 287 tegen 195 stemmen. De minister van financiën, Paul Rama- dier, zei in het debat: „Ik heb nimmer gepoogd de toestand gunstiger voor tc stellen dan hij in werkelijkheid Is. Onze uitgaven zijn in de afgelopen maanden gestegen in hoofdzaak als gevolg van de door de Nationale Vergadering goedge keurde nationale politiek. Thans moeten wjj moedige maatregelen nemen". De socialistische afgevaardigde Marcel David diende een motie in. waarin de Nationale Vergadering wordt uitgeno digd in te stemmen met de door de rege ring voorgestelde bezuinigingsmaatre- Het debat is gisteren reeds twee keer onderbroken, om de afgevaardigden ge legenheid te geven zich nader te bera den. Vannacht om kwart over één werd de vergadering verdaagd. De Cuneratoren te Rhenen, die jaren lang voor het publiek gesloten is ge weest, zal in juni, Juli en augustus wéér beklommen kunnen worden op iedere donderdag te 11 en 15 uur. De Prins kijkt in Eindhoven naar een televisietoestel dat een beeld geeft van het bezoek van de Sheik contra regering Tien cloden in Koeweit Tien Arabieren zijn deze week in Koe weit gedood en veertig zwaar gewond toen een strijd ontbrandde tussen de door de sheik bevoorrechte familie Almalik en troepen van de regering. De familie Al malik woonde met toestemming van de sheik in een regeringsgebouw, doch een rechtbank gaf opdracht dit binnen veer tien dagen te ontruimen. De familie ver schanste zich in het gebouw, dat na het verstrijken van de termijn door rege ringstroepen met de grond gelijk werd ge maakt, terwijl de Almallks zich met ma chinegeweren tot het uiterste verdedig- Het doel van Frankrijk ln de ring van de Veiligheidsraad, maandag, is niet een veroordeling van Egypte, maar het openen van nieuwe onderhandelingen tussen Kairo cn de gebruikers van het kanaal. Deze onderhandelingen, zo is door het Franse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld, zouden moeten over een definitieve status van het kanaal in overeenstemming met de be kende zes beginselen. _t is zelfs niet onmogelijk, dat Frank rijk de Egyptische voorwaarden al6 voor lopige maatregelen zal goedkeuren, als het resultaat van de bijeenkomst van de Proefschip In Kairo is voor het eerst officieel commentaar geleverd op het plan van Israël een proefschip door het Suezka naal te zenden. De minister van voor lichting Abdel Kader Hatem zei, dat Egypte op grond van de Conventie van 1888 het recht heeft zijn eigen gebied en dus ook het Suezkanaal te verdedigen Geen macht ter wereld zal Egypte be letten van dit recht gebruik te maken werd er aan toegevoegd. ln de fabriekshal van Philips te Eindhoven, waar tréksteen en grammofoonnaalden worden ver vaardigd, bekijkt H.M. de Konin gin een en ander door de micro- Ruim honderd doden in Algerije Bij een schietpartij dn Algiers zijn gis teren 26 mohammedanen gedood en elf gewond. Het gevecht ontstond, doordat bij een aanslag een Franse parachutist werd doodgeschoten en een andere ern stig gewond. Om een gevecht ln het Bou Zegza-ge- bergte, vijftig kilometer ten zuidoosten van Algiers ,zïjn volgens Franse autori teiten zeventig opstandelingen gesneu veld. De Fransen verfloren vijf man. Duikboot gezonken „Niets te zien meldt Nederl. onderzeeboot jager ROODWITTE BOEI gesignaleerd op 110 mijl noord-noord-west van Terschelling. Heeft flikkerlicht en er komt rook uit". Deze radio boodschap van de Deense trawler Mary North heeft gisteravond grote opschudding veroorzaakt onder de marine-autoriteiten, vooal toen de Deense trawler kort na het eerste bericht seinde: „Vermoedelijk is de boei afkomstig van een gezonken duikboot. Wij kunnen kloppen in de machine kamer horen en houden ons gereed." Woordvoerders van de Nederlandse, de Britse en de Amerikaanse marine deelden mee, dat geen onderzeeër wordt vermist. Een zegsman van de Amerikaanse ma rine in Londen verklaarde bovendien, dat hi] uit de beschrijving van de Deen niet kan afleiden, wat voor soort boei is waar genomen. Zij lijkt hem te klein voor hel noodsignaal van een duikboot. De Westeuropese onderzeeërs gebrui ken geen boeien van deze soort; de boei is wit van boven, heeft een rode ring is voor de rest zwart. Vit vliegtuig Britse luchtvaartautoriteiten dachten aanvankelijk een oplossing te hebben ge vonden: de boei zal gewoon een baken zijn, dat men uit een vliegtuig heeft la ten vallen, voor het berekenen va oceaanstromen. Later moest dit bericht echter worden ingetrokken, omdat geen enkel Westeuropees vliegtuig voor proe ven in dit gebied is geweest. De Engelse mijnenveger Bramble heeft bevel gekregen full speed naar de plaats omen, die door de Deen is aangege- De Mary North heeft haar reis in middels voortgezet. Tegen middernacht seinde ze, dat het licht was uitgegaan en men nu toch niets meer kon doen. Drie honderd meter noord-noord-oost van de boei heeft de kapitein een leeg, rood-wit geschilderd, olievat overboord laten zet ten. Op de plaats van de boei is 't water, volgens echopeilingen van de Mary North, 25 vadem (ongeveer 45 meter) diep. Ook de Nederlandse marine neeml tief aan het onderzoek deel. Even na mid dernacht vertrok de onderzeeboot] ager Utrecht naar het aangegeven gebied (dicht bij de Doggersbank). Om half vijf van morgen, seinde de Utrecht, in de buurt de boei te zijn gearriveerd. Ruim lur later meldde Jiet schip, nog steeds op zoek te zijn. Naar aanleiding: van de laatste berichten in de Nederlandse onderzeebootjager, maakte de Britse admiraliteit bekend, sterk in twijfel te trekken, of de boei Brief aan gemeentebesturen f 20 a f 25 miljoen op de ge meentelijke uitgaven voor de gewone dienst ingevolge de bestedingsbeper king, zal worden bereikt door het percentage der algemene uitkering uit het gemeentefonds in 1957 op 145 te handhaven, ondanks hogere lasten als gevolg vain getroffen of nog te treffen salarismaatregelen. Dit schrijven de ministers van bin nenlandse zaken, bezitsvorming publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en van financiën aan de gemeente besturen. In deze brief herinneren de ministers aan de bestedingsnota, waarin het ge meentelijk aandeel in de bestedingsbe perking wordt gesteld op genoemde 2( a 25 miljoen voor de gewone dienst en 75 miljoen wat betreft de kapitaalsuit- Als gevolg van laatstgenoemde bezui niging verwacht de regering mede onder druk van de huidige financierings moeilijkheden. een verschuiving naar d« toekomst van minder urgente gemeente lijke werken en aanschaffingen. De gemeenten staan dit jaar voor extra uitgaven van in totaal naar schatting rond 30 miljoen als gevolg van de op 1 ja nuari ingegane loonsverhoging van 5,( pet, de komende huurcompensatie en d< a.s. verhoging van de salarissen van d< hogere ambtenaren. Hier staat tegenover, dat de gemeen telijke inkomsten uit de belastinguitke ring sterk is gestegen t.o.v. vorig jaar, :odat kan worden aangenomen, dat bij ïand'having van het percentage der al gemene uitkering op 145 de beoogde be perking op de gewone dienst globaal zal worden bereikt. De regering is daarom plan. dit laatste langs wettelijke weg te regelen. Lanwenoing van de ln de loop van dit r te verwachten na-uitkering van >ct over 1955 uit het gemeentefonds ir het opvangen van de salarisverho- WEER INVAL IN WONING VAN H AARLEMSE ARTS Voor de tweede maal binnen 24 uur heeft de Haarlemse politie een inval ge in de woning van de Haarlemse arts V. De politie trof ln het huls vijf personen aan, die per taxi van het In stituut uit Rotterdam waren gekomen aren niet behandeld, omdat de arts eerst een advies van zijn rechtskundige :te af te wachten. De patiënten zijn per taxi naar Rotterdam teruggegaan- gingen zal slechts worden toegestaan aan gemeenten, voor wie geen enkele moge lijkheid bestaat, deze extra uitgaven op andere wjjze te dekken. Wat betreft de belastinguitkering wordt ln de circulaire de aandacht gevestigd op de in de bcstedingsnota aangekondigde maatregelen tot reservering in het ge meentefonds van de grotere opbrengst der middelen, zowel voor de algemene uit kering als voor de belastinguitkering, als gevolg van de voorgenomen belastingver hogingen. Deze maatregel zal ten ge volge hebben, dat het percentage der be lastinguitkering voor 1957 gehandhaafd blijft op het reeds in oktober 1956 bekend gemaakte percentage van 132. wel afkomstig is van een onderzeeër. Men moet aannemen, dat dc boei tóch afkom stig is van een vliegtuig" aldus een zegs man van de Britse admiraliteit. Later op de dag meldde de Utrecht con tact te hebben gehad met een voorwerp onder water. Waarschijnlijk is dit echter een oud wrak. Wanneer men dit deel van de Noordzee afzoekt, zullen de onderwa- ter-luisterapparaben al gauw reageren, door de vele wrakken, die er liggen. De Deense trawler Mary North is op weg naar Rotterdam. Landarbeiders in Po-delta ageren Vijftien miljoen schade Tachtigduizend landarbeiders In de Po- delta zijn een krachtige actie begonnen om van de boeren betere lonen los te krijgen. Daarbij worden hooivoorraden verbrand, waterputten vergiftigd, land bouwwerktuigen en bevloeiingswerken vernietigd en vruchtbomen omgehakt. Men schat dat er reeds voor vijftien mil joen gulden schade is aangebracht. Achthonderd boeren zijn bezweken voor de eisen der landarbeiders en hebben hun contracten met betere arbeidsvoorwaar den aangeboden. Zodra een nieuw ar beidscontract getekend is geven de ar beiders hun actie op. Ontwerp huurwet niet voor augustus klaar De voorzitter van de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de regering van •deel is. dat de totstandkoming van do wetsontwerpen wijziging van dc huurwet, regeling ter bevordering van de reserve- ii gelden voor verbetering van wo ningen (wetgrootboek woningverbetering) fiscale Voorzieningen in verband met de reservering van gelden voor verbete ring van woningen niet voor 1 augustus 1957 zal zijn te verwezenlijken. Het eindverslag van de wetsontwerpen zal namelijk niet voor vrijdag 24 mei ge drukt en rondgedeeld kunnen zijn, ter wijl voorts enige ministers tengevolge n voor woensdag 29 mei vastgestel- bezwaarlijk uit te stellen benelux- conferentie die dag de vergadering der kamer niet kunnen bijwonen en er op donderdag 30 mei (hemelvaartsdag) niet wordt vergaderd. De behandeling van de wetsontwerpen in de Tweede Kamer zal op dinsdag 4 juni 's middags te 13.00 uur aanvangen. Amerikaanse regering heeft de militaire junta in Colombia als voor lopige regering erkend, deelt het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington mee. EN KLEINE JONGEN van zeven jaar heeft een etmaal lang dui zenden in angst en hoop doen leven. Het is Benjamin Hooper jr., die naast zijn ouderlijk huis in Manorville in de staat New York, in een schacht van zeven meter diepte en slechts dertig centimeter doorsnee viel. In het begin huilde en schreeutude Benjamin, maar langzamerhand ver stomden de geluiden, terwijl de red ders koortsachtig trachtten het kind bereiken. Er werd een tweede pul gegraven en van daar een tunnel naar de plek waar de jongen moest zitten. Gisteravond, 23^ uur nadat Benjamin verdwenen was, kroop Sam Woodson door de tunnel en zag de jongen. Hij zegt van dat ogenblik „Ik was de gelukkigste man op aarde, toen ik zijn blauwe ogen zag". Toen de jongen te voorschijn kwam, schreeuwde zijn vader: „Hij leeft"! en rende zijn huis in om zijn vrouw het won der te vertellen. De toeschouwers bij de redding omhelsden elkaar van vreugde en de artsen dienden de jongen onmiddel lijk zuurstof toe. Even later reed de ambulancewagen met Benjamin en zijn overgelukkige ouders met loeiende sirenes naar het ziekenhuis, waar Benjamin van zijn afschuwelijk avontuur, naar men hoopt, spoedig bij zal komen. Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: dan buien, afgewis seld door opklaringen. Ma tige tot krachtige wind tus- zuid en west. Over het algemeen lagere temperatu- (Opgemaakt om 11.15 De Bilt ve Zondag 1 ander 20.35 ander 9.50 i ZON EN MAAN mei: Zon op 4.43 uur, zon uur; Maan op 0.17 uur. maan ur. Maandag 20 mei: Zon op r, zon onder 20.36 uur; Maan op r. maan onder 10.55 uur. Dinsdag laatste kwartier, op 29 mei volls

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1