BRIGADIER CROK - Voor (eventueel) warme dagen Een bril maakt anders, niet lelijk! Sportmensen moeten gewoon eten, niets bijzonders! KOOK UW MAAL IN COCKTAIL-DRESS ORDE EN REGEL ZATERDAG 18 MEI 1957. ik moedig vanuit sterke overtuiging Medemens in nood heeft liefde, maar ook kracht nodig Amsterdam baadt in een zee van zonlicht en het gedreun van de pneumatische boren over stemt het grotestadslawaai van het verkeer. Brigadier CrOk staat voor het raam van haar kamer, vanwaar ze een prachtig uitzicht heeft op het Damrak, het Victoriahotel, het stationsplein, het stationZe ziet nog een gedeelte van het IJ en het bedrijvig gedoe bij de rondvaartbootjes. Ze zegt, uit de grond van haar hart: „Wat is Amsterdam toch prachtig heel onderzoekend kijken, deze offi cier van het Leger des Heils, als haar i een vraag gesteld wordt die ze niet di rect van enig wezenlijk nut acht. In het Leger draaien ze er niet omheen, ze gaan meteen op het doel af. Als we zeggen, dat het te onzer eigen oriënte ring is. omdat sommige zaken van het Leger ons nog wezensvreemd zijn, knikt ze bedachtzaam en formuleert haar ant woord heel zorgvuldig. Het Leger des Heils bestaat in Neder- i land zeventig jaar en er is dus aanlei ding te over eens te praten met een vrouw, die in het Leger haar sporen verdiend heeft. Brigadier Crok heeft dat ongetwijfeld. Zij is zevenentwintig jaar officier en is nu hoofd van het vrou- wenmaatschappelijk werk. Dat omvat het toezicht op en het besturen en coör dineren van vele en velerlei taken, die verricht worden in tehuizen voor vrou wen en meisjes en in kindertehuizen Middel leven met zich brengt, anders zouden die tehuizen eenvoudig niet kunnen bestaan. Maar voor het Leger des Heils komt er nog „dat andere" bij, dat brigadier Crok zo uitdrukt: alle arbeid heeft een godsdienstige achtergrond, en ook het maatschappelijk werk van het Leger geen doel. maar middel. Middel om mens in aanraking te brengen met de vernieuwende kracht van het woord God. vasthoudt", zegt ze: „het gevoel van te mogen meewerken in een team is veel en veel sterker dan die gege neerdheid. Wij zijn niet te bele- zienswijze. Wat men ons ook toevoegt, wij hebben die ene zekerheid en die is ons genoeg. Wat komt het er dan op aan. Gelukkig geeft het uniform ons in veel gevallen een introductie, waar anderen geen entree hebben. Onze voorgangers hebben door hun ongelooflijke geloofs kracht een grote goodwill opgebouwd." Beslotenheid Die beslotenheid van het Leger des Heils, die eenheid naar binnen én het gesloten front naar buiten zorgt voor de beschermende laag, waardoor geen spel- deprikker. van stekelige opmerkingen, noch de sabelhouwen van grove beledi gingen kunnen doordringen. Er is het vei lige besef, dat zo er toch een lichte ontmoediging ontstaat door teleurstellen de ervaringen van buitenaf, het Leger met zijn beschuttende kracht toch ster ker blijkt te zijn. Liefde en kracht geven aan de mens die hulp nodig heeft.... In het sobere strakke kantoortje worden de zaken die brigadier Crok behartigt, nuch ter en zakelijk besproken. Zakelijk heid, die gedragen wordt door de liefde tot de medemens. Maar briga dier Crok zal niet zo volslagen ge absorbeerd worden door haar werk, dat de zakelijkheid het wint van haar verlangen om van iets moois te ge nieten. Daarom kan ze ook, als ze een tijdlang voor haar raam naar het bedrijvige gewoel van de stad en de mensen heeft gekeken, uit de grond van haar hart zeggen dat Am sterdam zo prachtig is. tQaatSpaans toe in overhemden „Wij proberen de mensen te beïn- Geen enkel overhemd is zo maar een overhemd wat dacht u dan? vloeden", zegt brigadier Crok met Er worden zelfs congressen voor belegd; één ervan is juist afgelopen en haar zachte stem. „De mens heeft g had plaats op het eiland Marstrand bij Göteborg in Zweden. De mode rn a- „rwiifr nm Tich in het ontwikkeling van het herenoverhemd is daar behandeld, er zijn statistie- Gods kracht nodig om zich in het i geraad»leegd en er en ernsüg gepraat QVer de kleuren< die leven staande te houden, v de overhemden het volgend jaar in de zomer zullen (mogen) hébben. Booth heeft dat geweten, toen hij zich pe invioecj van Spanje begint zich op de herenmode af te tekenen. in Engeland tot de verpauperde Er zullen dan ook sportieve mannenhemden in Spaanse stijl geïntroduceerd mensen richtte, tot hen, die van de 1 worden in 15 westerse landen. En de kleuren? Goya rood, Greco blauw, kerk vervr^md waren." Het zou kunnen gebeuren, dat we binnenkort echt warme dagen krijgen, dus waarom dan wach ten tot de officiële zomerdatum, om recepten te geven van koele en verfrissende dranken? Knipt u dit stukje maar uit, en bewaar het, desnoods in een enveloppe waarop u met grote letters schrijft: Voor als het warm is! Citroenmelk maakt u als volgt: u doet 'i liter melk in een kom, roert er vyf lepels basterdsuiker door en dan klopt u met behnlp van een vork (geen stalen vork gebruikenhet sap van twee ci troenen er druppelsgewijze door, tot een gelijkmatig mengsel is verkregen. Op dezelfde manier kunt u sinaasappel- melk maken, maar dan heeft u op liter melk het sap van drie sinaasappelen nodig en 3 a 4 lepels basterdsuiker. Denkt u erom, dat deze beide dranken direct voor het gebruik gemaakt moeten worden. Het wordt er niet lekkerder op als het blijft staan. Peren-gembermelk wordt gemaakt van een halve liter melk, ruim 2 dl sap of moes van gestoofde peren, 1 eetlepel gemberjam of -stroop. Dit is al heel een voudig te maken: het perenmoes en de gemberjam of -stroop met de melk onder voortdurend roeren mengen en meteen presenteren. -g- Ten slotte een bananendrank. Daarvoor heeft u nodig: liter melk, 3 bananen, Yj citroen, 2 eetlepels basterdsuiker. De bananen worden met een vork fijnge wreven en met het citroensap tot een gelijkmatig mengsel geklopt. Voeg de suiker toe en roer er beetje voor beetje de koude melk door. Deze drank moet door en door koud zijn als u hem presenteert. Als u een koelkast heeft, is de zaak al erg eenvoudig, maar bent u niet zo gelukkig, doe dan het volgende: giet de drank in een kan en wikkel daar omheen een vochtige doek. Wat denkt u daarvan Een dame vroeg raad aan een plaat selijke bloemist over een plekje in haar tuin, waar niets wilde groeien. „Wat denkt u er van?" vroeg ze. „het is een plaats, die weinig regen krijgt door overhangende struiken, die 's middags in de felle zon ligt en waarvan de bo dem uit leem bestaat." „Mevrouw", zei de bloemist, „wat denkt u van een mooie vlaggestok?" dwarrelde tuóóen de planten^, Tussen de bloeiende bloemen en struiken, in de kassen met de exotische planten uit tropische streken, heeft de mode gedwarreld. De jubilerende Rotterdamse diergaarde kreeg bezoek, ijverig bezoek, van een paar leerlingen van de academie van beeldende kunsten. Die leerlingen van de mode-afdeling organiseerden een eigen show en voor het plaatje waren ze naar de tuin en de exotische plan ten getogen. En zo stond daar, tussen palmen en varens, omlijst door de glazen koepel en wanden, een meisje in een zandkleurig wollen pakje met een heel glad rokje en een aansluitend jasje: gro te stofknopen en een even afstaande kraag. Tegen een achtergrond van klim planten en reusachtige bladeren kreeg het „jurk- je-met-het-rimpeleffect- op-de-strook-onderaan" óók iets mysterieus. Hollandse heesters vorm den de omlijsting voor een qomplet in bruin-witte pied-de-poule: een glad, mouwloos jurkje met een aardige halsverwerking, waarbij een aansluitend jasje hoorde met drie kwart mouwen en een geestige ceintuur-sluiting. Sportmensen, die intensief voor wed strijd trainen, krijgen in veel geval- ;en lijstje van hun trainer, waar op precies staat aangegeven, wat ze wél en niet mogen doen; ze krijgen i nauwkeurige dagindeling, waaraan zich te houden hebben om in een zo goed mogelijke conditie te blijven. Precies is uitgekiend wat ze per dag moeten eten om de weerstand van het lichahm op peil te houden Zo zal het niet bij alle sportbeoefenaars gaan. maar het is, wat hun voeding betreft, toch wel nu tig eens kennis te nemen van de brochure „Voeding bij Sport", geschreven door dokter A. C. van Swol en uitgegeven door het voorlichtingsbureau voor de voeding, Koninginnegracht 42. Den Haag. In dit brochure'tje namelijk schrijft dok ter Van Swol onomwonden, dat het niet waar is, dat er een bijzonder soort voedsel zou bestaan, waardoor de ath- ieet tot grote prestaties zou komen. Hij voegt er aan toe dat er geen we zenlijk onderscheid bestaat tussen de voeding van de normale werkende mens en van de sportsman. Dat wil zeggen, dat de voeding van de gezonde volwassene dagelijks moet be vatten: ruim 2 liter melk, 1 1 2 plak ken kaas. groenten en vruchten, ten minste één aardappel, vlees of vis of peulvruchten, ei, zoal niet iedere dag, dan toch zeker enkele keren per week, boter of margarine, naast wit brood ook bruin brood. Het gewicht van de athleet is het punt waar alle controle om draait. Emoties, nervositeit, opwinding remmen de spijsvertering. Hiermee moet tijdens training en wedstrijden rekening ge houden worden. Suikeraanvulhng is niet nodig, tenzij „marathon"-presta- ties geleverd worden. Het goed ge trainde lichaam moet en kan aanvul len uit zijn eigen reserves. Niet alleen sportmensen zelf. maar hun moeders en vrouwen zullen dergelijke tips, waarvan het boekje volstaat, veel profijt kunnen hebben. En overigens, ook al traint men niel voor wedstrijden, maar beoefent men de sport puur voor zijn plezier, dan nóg is zo'n handzaam boekje met tips voor een gezonde levenswijze aanbe velenswaard. Omdat er nog altijd vrouwen rondlopen die lie. ver het puntje van haar tong zouden willen afbij ten dan toegeven, dat ze eigenlijk nodig een bril zouden moeten dragen, heeft de Federatie van Ne derlandse opticienorgani saties een verstandig plan gemaakt. Het is misschien een plan, dat bij velen niet direkt zóveel weerklank zal vinden, maar tóch. Er wordt nl. in Am sterdam een internatio naal congres van opti ciens gehouden, en wel van 11 tot en met 16 juni. Op de eerste dag zal een concours plaats hebben om de titel „Miss Holland in Eyeglasses", hetgeen zoveel zeggen wil als „Juffrouw Hol- land met bril". Dames van 20 tot 40 jaar kunnen er aan mee doen. Ze moeten dan vóór 20 mei a.s. een aanmeldings- brief met foto zenden aan het secretariaat van het Intern. Optisch Con gres, Honthorststraat 12, Amsterdam-Zuid. Finalistes zullen dan t.z.t. worden uitgenodigd op dinsdag 11 juni 's mor gens aanwezig te zijn in Hotel „Krasnapolsky" in Amsterdam. Een Ameri kaanse optische industrie loofde drie prijzen uit: f 200,— plus drie brilmon turen (voor de afstand, om te lezen en tegen de zon), f 100,plus een „optisch" geschenk en f 50,even eens met een „optisch" ge schenk. In de loop van de week zullen op een avond de prijswinnaressen in het Kurhaus in Den Haag bij eenkomen om te kijken naar een modeshow. De bedoeling van dh alles is duidelijk. De organisa toren willen aantonen, dat een bril niet lelijk maakt maar „anders". Er zijn al leraardigste monturen te krijgen, die het gezicht iets pittigs kunnen geven. Tegen deze achtergrond staat ook het werk in de inrichtingen. „Wij willen de - meisjes waardige en nuttige leden van de samenleving maken", zegt brigadier Crok. „Wij willen ze leren, op een ge zonde manier zich een weg te banen door het leven. Natuurlijk is daar een rijpingsproces voor nodig. Bij de kinde ren pogen wij dat proces op gang te brengen." Het blauwe, wat snitloze uniform van het Leger des Heils geeft brigadier Crok iets zakelijks, maar haar stem en haar gebaren zijn er mee in tegenspraak. Toch behoort het uniform bij haar, zoals ook dat waardige kapsel bij haar behoort. Men zou zich brigadier Crok moeilijk anders kunnen voorstellen. Het uniform geeft haar iets van de moedige en flin ke door-zetster, die ze vroeger geweest moet zijn en die ze nog is. P -ifc' a.' -H| "V "Vv r t f i Moedig Want het is toch wel een kwestie van heel moedig en heel verbeten dóórgaan ook al zal ze dat zelf misschien niet eens willen erkennen als men hoort dat het jonge theologische studentje, dat nog nooit met het Leger in aanraking was geweest, door het lezen van Selma Lagerlöf's „De voerman" zich tot deze groepering aangetrokken voelde en er heel wat voor over had om in de gele deren opgenomen te worden Ze kreeg haar kadetten-opleiding in Londen en het directe, op-het-doel-afgaande sys teem dat haar daar werd bijgebracht, paste ze na haar terugkeer in Nederland ook toe. Moedig want er is moed voor nodig om als jong meisje midden op de Coolsingel in Rotterdam te ge tuigen van de Heer, die zij liefheeft. ,£oms kwamen er wel eens mensen om me heen staan om te luisteren, soms ook niet. Dan liep ik maar weer door." Zoiets te durven, en dan helemaal in je eentje. „Is er," vragen wij aarzelènd „voor zoiets niet een lichtelijk gevoel van.van gêne. van schaamte te over winnen?" Brigadier Crok knikt. „Als je dit maar QNLANGS, bij de opening van het Neurose-sana torium in Halteren merkte dr. P. J. Piebenga (hoofd inspecteur voor de geeste groot deel in de hand doet er' niet toe. Mij zijn ook appelen achter je kiezen, of zo slecht vóórgaat zullen de Moeders gelegd"* Moeders bekend, die rustig je haalt wat patattes frites kinderen heus wel volgen. De cel waaruit or menleving wordt opgebouwd piano-speien het gezin. Daarom hebben kwartiertje. haar tijd vergeten, zodat de kinderen tussen de schooltij den zichzelf maar van een han en een snap moeten voor zien. Gewild artistiek-non- chalant-doenerig veront schuldigen deze vrouwen zich ,£>e neurose neemt dermate toe, dat wij waarlijk van Over de grote waarde, die een probleem mogen spre- kan liggen in ogenblikken Vt>.< ken. Het is dringend nood- stilte hadden wij het de vori- zakelijk, zich te bezinnen *e week- op de oplossing van dit Maar beseffen we wel de vraagstuk". grote waarde van orde en re gel in ons leven? Als wij on- Dat de neurose schrikba- ze kinderen daaraan van rend toeneemt, daarvan ge- jongsaf gewennen geven wij toch bovi tuigen de uitpuilende hun daarmee een paar sublie- blijven staan wachtkamers bij zenuwspe- 'TJLj® kn??.,en A?0' ciolisten eii psychiaters. Wu ,„t (m ons hierin in Zijn kunnen de schuld schuiven schepping voor' De vasce op de oorlog, op de gespan- joop dei hemellichamen, de nen internationale verhou- wisseling der seizoenen, van dingen, op de vlucht der de dag en de nacht. Overal techniek en we kunnen deze kunnen wij die volmaakte or- toenemende neurose zonder d€ van God ,n opmerken. meer aanvaarden als iets. Deze waarden van orde en dat nu eenmaal bij onze tijd regel zien wij helaas óók :n behoort. Wij kennen dat de gezinnen steeds meer tc- mensen-type wel, dat met loor gaan. Onlangs hoorde ik werk blijven een schouderophalen fata- yan een Moeder, die r"c listisch verzucht: „Ach, wat tweejarig kindje, nu doe je eraan, t i.«« een- maal zo om dan over te eens om drie 0f vjer Ul gaan tot de orde van de dag naar het uitkwam „_..T het kind slaap had. Als het den. Wij moeten r^O N levenshouding moet Moeder op dat moment ren daaraan v; paar cröquetten uit de En orde. heid schept óók rust. Wy 0„Waarom doen wij niet nét huisvrouwen zullen toch alle- Anstens als de buren die zondags niet maa! wel eens ondervonden Vrouwen die, eten, omdat ze óók geen trek hebben, hoe i op- hebben?", vroeg haar on-opge- ruimde kamer gaan zitten broodjeswinkel. gemaakt. gaan winkelen, jongen aan zijn Moeder. lig huis ons kan maken. Al leen al door het tegenaan kij- zulke ken Wat kan er daarentegen netjes opgeruimde als kamer, waaraan de „finishing ap een pre- touch" als: bloemen, een i de maal- schoon kleedje enz. niet ont- tijden. Zo'n vaste regel in on- breekt, 'n weldadige rust uit- gezinnen schept méér rust gaan De invloed Moeders, geeft fratsen niet toe! En beklaagt u er niet uw man gesteld dan met een: „ach, je moet dan wij zo oppervlakkig zou- omgeving, ook van de dode dat dooie werk den vermoeden. Wij moeten materie op onze psyche r _.i kunnen dan ook ijselijke kinderen eisen, dat zij op tijd aan tafel zijn. Kinderen, dié jongsaf gewend zijn aan Overpeinzingen van Margaritha de vaste tijden voor 't eten, voor koffie- en theedrinken, naar bed gaan enz., zullen zich later veel gemakkelijker óók"af*BMaa"r kunnen voegen in de maat- ook ai. maar gphappij .p kgrk en jn staat_ deze maanden. waar toch ook alles volgens "nr ovorn een vaste orde moet verlo- speelde, hoefde het niet ,,'t Is dringend noodzake- bed. Velen houden er lijk, dat wij ons op de oplos- vaste etenstijden meer c sing van dit vraagstuk bezin- Moeder kookt het eten nen", zei dr Piebenga. En ik neer het haar uitkomt. En of geen vraag mij af: heeft God de de familie nu de ene keer therapie voor deze geestelij- half zes en de andere keer ke overspannenheid niet voor zeve. kleine rustpauze v kopje koffie of voor inkijken van een gezellig tijd schrift moet er óók af. handhaaf als 't u blieft alle bezigheden uw vaste tij- n baby af Pen. wennen. Dit is niet alleen voor hun lichamelijk welzijn nodig, maar méér nog wij niet onderschatten. Aan orde en regel kan een mens zich nooit straffeloos en geheel onttrekken. Zelfs een zwerver niet. Wellicht wanen velen zich vrij, als zij zich daaraan niet storen, maar in feite zijn zij gebonden aan de rusteloze impulsen van 't eigen hart. Een slordig le ven is een rusteloos en on vruchtbaar bestaan. Daarom Moeders: laten in onze gezinnen alle dingen or delijk en in gezegende regel maat gebeuren Dit komt de rustige sfeer huis. die onze kinderen in zij t.neinde de chaos te leen •oorkomen. UÜl.. In gezinnen waar alles te hooi en te gras hun psychisch evenwicht. Ook believen gebeurt, wordt onder onze jongeren i sterke stroming van: hebt, eet je niet i voedingsbodem individualisme als je maag 's avonds om elf Ieder gaat immers z'n gang, uur rammelt, steek je dan precies zoals het hem of tafel gaat. dat wat brood en gebakken aard- haar uitkomt? Als Moeder of eindrap- heel erg behoeven, al tar ten goede. Zullen deze zenuwslopende examen- en overgangsweken ons best doen, zelf innerlijk rustig te zijn"* Onze kinderen in liefde op te vangen en ons met een vriendelijk gezicht te geven aan het minder prettige baantje van „overho ren"? Sterkte Moeders! MARGARITHA Hoe het allemaal precies zit tja, dat zal een eenvoudige huisvrouw u waarschijnlijk ook niet kunnen uitleggen. Maar het heeft te maken met micro golven en electronisch koken en het bespaart een massa tijd. Op de foto rechts ziet u het apparaat, dat voorlopig niet in de handel is, maar in Amerika alleen maar werd gemaakt en gedemonstreerd, omdat het zo aardig is. In de linkerhelft van het apparaat wordt het van te voren geprepareerde voedsel in schaaltjes gezet en dan wordt het gekoeld, want die linkerhelft is de koelkast. Helemaal links ziet u een serie rechthoekige knoppen, waarop de naam staat van het soort voedsel dat in die koelkast kan staan. Als u nu trek hebt in, laten we zeggen, gestoomde rijst met kip en doperwtjes (we noemen maar iets) dan drukt u op de knoppen met die namen. De schaaltjes verlaten langs electronische weg de koelkast en be landen in de rechterhelft van het apparaat, waar ze, natuurlijk ook electro nisch, gekookt worden. In minder dan een half uur is alles gekookt en voor consumptie ge schikt. De maaltijden van een heel gezin voor één week kunnen in die koelkast staan! En als gezellig etentje heeft, wel, dan be steedt u alle zorg en aan dacht aan de tafel en aan uw uiterlijk en de electronische oven doet de rest. En in cock- tail-dress opent u aan de ach terzijde de oven, en ziedaar, uw dinertje! Jammer, nogmaals, dat 't maar een grapje is. Of niet zo héél erg jammer? De auto matisering van de huishoudens is zó'n teer puntMaar de Amerikanen vinden dat zo'n apparaat, als het in de handel kwam, de rol van de huisvrouw niet uitschakelt. Het is name lijk ook nog een gave om de juiste combinaties te kiezen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17