Josip Broz Titp van partisanenleider tot dictator Strateeg, die grote mogendheden in verlegenheid bracht J ZATERDAG 18 MEI 1957 BRIEVEN AAN DE Nieuwe Cei teefje (ffourant Gelijk de kwikkolom in een thermometer, zo reageert deze kolom op het weer, zij het te gengesteld. Het aantal aanvragen voor boeken stijgt als het weer kouder wordt en het daalt wan neer De Bilt van mooi en mild verhaaltDe lente lokt de lezers naar buiten! De nieuwe lente iaat echter ook een nieuw geluid horen. Uit Tönsburg in Noorwegen be reikte ons een brief van twee Noorse meisjes, Grete Thoresen en Astrid Lervold, die ons ver zochten haar verzoek te publi ceren voor briefwisseling met Hollandse jongeren, in het En gels. „Wij zijn meisjes-studen ten" schrijven zij, „en wij zou den graag met leeftijdgenoten in uw land willen corresponderen. Onze liefhebberijen zijn sport, wat daar over geschreven wordt, en postzegels-verzamelen. Wilt u onze adressen afdrukken?". Natuurlijk. Grete woont Mark- veien 22b in Tönsburg en Astrid Vestfoldgaten 13 aldaar. Schrij ven wy, jongere lezers? DANK J. C. van Hartingsveld, G. A. Brederolaan 11, Maassluis, betuigt zyn dank aan diegenen die hem de titel opgaven van het boek, waarin les de hoofdfiguur is. Het was „Door de Branding" van ds. J. Sme- lik. En in dit ene bedankje tegelijk elle andere lezers en lezeressen, die geholpen hebben. WEDEROM En dan nu de lezers-door-weer- en-wind. Mevr. J. C. Siliakus, Wijhestraat 147, Den Haag, rust niet voor ijj in het bezit is van het boek „En het leven gaat verder" van mevr. M. de Moor-Ringnalda, waarom zij reeds eerder vroeg. AMI FRANCAIS A. Smit, Ligusterstraat 54, Den Haag, heeft de volgende Franse boeken op zyn verlanglijstje; alle maal van de schrijver Erckmann Chatrian; Ami Fritz, Deux Frères, Histoire d'un sous-maitre, Maison forestière, Mademoiselle Thcrèsc. OMGORD C. de Haan, Koekoekstraat 57, Gouda, wil graag overnemen (welke clausule natuurlijk stil zwijgend in alle verzoekjes gezien moet worden) „De lendenen om gord" en „Bijbels Dagboek" van ds. J. J. Knap, uitg. Kok in Kampen. CHESTERTON helpen?, verzoekt EENZAAM Mej. M. P. Pra gmaii, Boshuis willen liebbei Frithjof E. Bye. Het W. J. van Heuvel ten slotte, wonende Van Luytenburgstraat 40, Voorburg, vraagt dc architecten schare om het jaarlijks verschijnen de periodiek Visie, uitgave 1957, dat de huisvesting tot onderwerp In een klein boerderijtje nabij het dorpje Kuuirovac in Noord Kroatië, niet ver van Zagreb werd op 25 mei 1892 een jongen ge boren. Vader Broz, een Kroatische boer noem de zijn jonge zoon Josip. Hij noch zijn Slo veense vrouw konden toen vermoeden, dat Josip Broz een halve eeuw later vele grote mogendheden voor moeilijkheden zou plaatsen en het reeds vele eeuwen bestaande probleem van de grenzen in het uitgestrekte gebied langs de Adriatische kust zou oplossen. Veel onderwijs heeft Josip niet ge noten. Hij werkte al jong als smids jongen en in 1913 werd hij op 21- jarige leeftijd sol daat in het Oosten rijkse leger. In de eerste wereld oorlog vocht hij tegen de Russen, werd door hen ge vangen genomen en verbleef twee jaar in gevangen schap. In Rusland maakte hij de oktoberrevolutie in 1917 mee. waar na hij vurig com munist werd. Na drie jaar vrijwillig Moskou te zyn gebleven, keerde hij 1920 ""N Zoals alle dictators liet ook Tito zich graag fotograferen als de grote kindervriend. Toen zijn speciale trein ergens in Joegoslavië stilstond mocht klein lanbieden. Zagreb terug, hij als mechanicus ging werken. Hij werd ook communistisch propagandist en bleef dit zelfs, toen de Communistische Partij wegens de loyale houding werd verboden. Zijn illegale acti viteit bracht hem weinig rust; meer malen moest hij vluchten, doch wist steeds te ontkomen. In 1928 werd hij secretaris van de afd. Zagreb van de Communistische Partij. Deze benoeming werd hem noodlottig. Hij werd gearresteerd en tot 5 jaar veroordeeld in een tijd. toen Joegoslavië ruim 35.000 politieke gevangenen telde. In 1934 dook Josip Broz in het hoofdkwartier van de Communis- in Wenen op; hij werd lid van Politbureau en als zodanig de hii partijopdrachten uit Moskou uit. Zo was hij tijdens de Spaanse burgeroorlog in Parijs, waar h'i een actief aandeel had in de werving van vrijwilligers tegen Franco. Zijn benoeming tot secre taris van de Joegoslavische Com munistische Partij liet niet lang op zich wachten. Die kwam in 1937 en kort daarna reeds leidde hij eer. grote zuivering, waardoor hij de machtigste man in de Commu nistische Partij van het land werd. Koning Paul van Joegoslavië de federale staat na de eerste wereldoorlog gevormd door Ser vië. Kroatië, Slavonië. Bosnië, Herzegovina. Montenegro en Ma cedonië slöot in het voorjaar van 1Ö41 een verdrag met Von Ribbentrop. waardoor Joego Sla- vië deelgenoot werd van de as Rome-Berlijn Drie dagen daarna waren de Joego Slaven in op- Het was de 28ste revolutie in 150 jaar! Dit was een kolfje naar de hand van de Duitsers: zij trok ken op 6 april 1941 Joegoslavië binnen. Elf dagen hield het leger tegen de Duitse overmacht stand. Toen volgde de bezetting, waarin Duitsland zou ervaren een krach tige illegale actie tegenover zich te vinden Er ontstonden twee par- tisanengroepen en van een ervan werd Josip Broz. die de schuil naam Tito aannam, leider. De andere partisanengroep stond onder leiding van Mihajlovic, die als minister van Oorlog werd er kend door de in Londen gevormdë en in Kairo zetelende regering in ballingschap. Tito kreeg evenwel Ttvee dictators, die het de wereld nogal eens lastig maken: Josip Broz Tito aan hoord van zijn schip Galeb met Gamel Abdel Nasser van Egypte. Tito was toen op bezoek bij Nasser op de t Eens zou deze Josip Broz de Partisanen leider Tito worden, de organisator van het verzet tegen de Duitse bezetter in de Tweede Wereldoorlog en de strateeg naar wiens gunst zowel Geallieerden al» Asinogendheden zou den dingen. Voor het echter zover zou zijn, zou hij ontberingen moeten doorstaan, in gevange nissen moeten zuchten en een leven van een opgejaagde moeten lijden vasthouden aan de terugkeer van Peter als koning van Joegoslavië. Na de oorlog zou het volk dan moeten bepalen, hoe de regering moest worden gevormd. Tito ging hiermede akkoord, temeer omdat koning Peter, om Tito gunstig te stemmen, officieel verklaarde, dat deze de enige Joegoslavische ver zetsleider was. In september 1944 vertrok Tito evenwel buiten me deweten van Engeland en Amerika naar Moskou en dit is het begin geweest van de verkoeling tussen het Westen en Tito. Nog voor dat de oorlog ten einde was op 7 maart 1945 vormde Tito een voorlopige Joegoslavische rege ring zonder zich om de afspraak met het Westen te bekomme ren. Hij werd president en minis ter van defensie. En passant sloot hij bovendien een vriendscnaps- verdrag met Moskou af. Toen de tweede wereldoorlog ten einde was. werd Tito wel als partisanenleider erkend, maar het moest nog blijken of hij ook als legaal regeringshoofd op voldoen de steun kon rekenen. Met Mos kou waren er geen moeilijkheden, doch met Amerika en Engeland was het anders. De economische toestand van het land was boven dien uitermate slecht. Moskou was niet in staat tot daadwerkelijke hulp; de westelijke geallieerden verkeerden wel in die omstandig heden. Zou Tito zich weten te handhaver, onder deze omstan digheden? India dank zij zijn organisatietalenten en zijn onmiskenbare kwaliteiten als partisanenleider de Joego Sla vische partisanen achter zich ten koste van de sterkte van de groe pen van Mihajlo vic. Hierdoor bracht hij vele grote mogendhe den in ongelegen- In de eerste plaats de Duitsers, wier bezettings troepen zeven maal een offen sief tegen Tito hebben onderno men, steeds zonder succes. Tito komt de eer toe gedu rende de oorlog 22 Duitse divisies in Zuid Slavië aan het werk te heb ben gehouden. Toen de Duitsers voor de laatste maal einde 1943 het hoofdkwartier van Tito in Drvar in Bosnië tracht ten te vernietigen, werden zij met zo veel verliezen te ruggeslagen, dat het hoofdkwartier nauwelijks be dreigd is gei- weest. Weliswaar en dat moet ook gezegd worden wierp Tito duizenden jongens van 14 tot 18 jaar in de strijd, waarvan velen sneuvelden. De wijze echter, waarop in moeilijke omstandighe den vele gewonden door de parti sanen op hun terugtocht werden meegenomen, mag evenmin on vermeld blijven Slachtoffer Rusland Niet alleen de Duitsers, ook de Geallieerden werden door Tito in verlegenheid gebracht. Het eerste slachtoffer was de Sowjetunie. Tegen de wil van Moskou riep hij twee maanden na de capitulatie van Italië op 29 november 1943 de inmiddels gevormde Anti Fas cistische Raad voor de Nationale Bevrijding van Joegoslavië bijeen. Uit dit orgaan werd op zijn in stigatie een permanent wetgevend en uitvoerend lichaam van 76 le den en een ministerraad gevormd. Zelf werd hij president van de ministerraad. De Sowjet Unie zag dit voortvarend optreden van de partisanenleider met lede ogen en Op hun historische conferentie in Teheran, einde 1943, kwamen Churchill, Roosevelt en Stalin evenwel tot de slotsom, dat Tito's partisanengroep de enige was, die tegen de Duitsers streed en der halve militaire steun verdiende Dit was in feite voor de partisa nen van Tito's tegenstander Mi hajlovic, vooral toen begin 1944 Tito in plaats van Mihajlovic mi litaire steun ontving. Gesterkt door deze morele en militaire bij stand wist Tito zijn positie te ver sterken. waarbij hij ook als stra teeg kwaliteiten bleek te bezitten Ook het Westen Doch ook Londen en Washing ton zijn door Tito in een moeilijk parket gekomen De Joegoslavi sche leider verplaatste in het voor jaar van 1944 zijn hoofdkwartier naar Vis, het meest zuidwestelij ke Adriatische eiland. De Londen- se regering deed toen twee din gen: zij liet Tito per Engels vlieg tuig naar zijn nieuwe standplaats reizen en verklaarde te willen Grenzenprobleem Bovendien diende zich het reeds vele eeuwen bestaande probleem van de grenzen tussen de diverse staten weer aan. De Kroaten Tito was zelf Kroaat.' hadden reeds te kennen gegeven nooit meer in een Joegoslavië te willen terugkeren, dat door Belgrado werd geregeerd. Tito heeft deze moeilijkheden niet onderschat. Dat moeilijkheden trad de ..gekozen" regering op: Joegoslavië was een der acht satellietstaten van Rus land geworden. Zuiveringsprocessen Wel moest Tito vele zuiverings processen voeren, speciaal gericht tegen de kerk. Honderden protes tantse, R.K. en Mohammedaanse geestelijken werden wegens colla boratie gevangen gezet; kerken, kerkelijke instellingen en scholen werden gesloten en razzia's op kerkgangers waren geen uitzonde ring. Tito wist echter de krachten te mobiliseren om de moeilijkhe den te overwinnen en zijn popula riteit bij het volk was dan ook vol doende gevestigd, toen zich begin 1948 een gebeurtenis voordeed die niemand had voorzien. De superieure houding van Rus sische deskundigen in Joegoslavië en de minachting van Moskou voor de vrijheidsstrijd der Joego- slaven hadden prikkelend gewerkt op Tito en de zijnen, die in febru ari 1948 een overeenkomst weiger den te tekenen, dat Rusland zou worden gekend in de buitenlandse politiek van het land Molotof schreef boze brieven, doch Tito antwoordde het beginsel van na tionale zelfstandigheid te willen handhaven. Partijleiders in ande re communistische landen werden door Rusland overtuigd van de misstap van Tito en de term ti- toïsme ontstond inmiddels was Tito in moeilijkheden gekomen, omdat de economie van zijn land op Rusland was afgestemd en geen betrekkingen met de Sowjet Unie werden onderhouden Wederom «chter wist Tito te zegevieren: het gelukte hem na melijk westerse economische hulp te verkrijgen zonder dat dit voor het binnenlandse bestuur conse quenties behoefde te hebben. Zijn vriend Djilas moest het volk er van gaan overtuigen, dat een zelf standig Joego Slavië boven alles te verkiezen was. Deze schreef populaire brochures en artikelen, die grif werden gelezen Djilas ging enkele jaren geleden echter te ver. Ook binnenlandse toestan den stelde hij aan de kaak, waar op de dictator zelf ingreep: in januari 1954 werd Djilas eens Tito's boezemvriend gearres teerd en veroordeeld. Tito wist zich evenwel te handhaven en hoe wel de Franse onderzoeker Jules Moch in 1953 tot de conclusie kwam. dat slechts de helft of iets meer achter Tito staat, heeft deze het heft stevig in handen vraag stel: Zal er op den duur voor al die mensen wel genoeg te eten zijn? De bevolkingscurve vertoont sinds 1650 een sterke stijging en zonder dat wij nu op de oorzaken van dat verschijnsel ingaan laat het zich toch aanzien, dat daaraan voorlopig geen einde zal komen eer het tegendeel schijnt het ge val. Gaat de voedselproduktie op ook steeds verder (door prof. dr. L. W. Kuilman) Het is niet voor de eerste maal van mijn leven, dat een deze wereld grafische voorstelling over het verloop van de wereld- £™hdaf?9tb000 mensen'w bevolking door de eeuwen heen op mijn tafel wordt gelegd. Toch moet ik u eerlijk bekennen, dat ik er mijn ogen weer niet van af kan houden. Ik weet het: Die grafiek is niet volgende"gëneratiês"bïjr voorbaat helemaal foutloos en bovendien een klein tikkëltje suggestief, verzekerd zijn misschien wel te suggestief. Maar cfear gaat het niet om: de knik bij het jaar 1650 blijft in de lijn, ook al breng ik de verbeteringen aan en ook al ga ik iets meer objectief te werden ge boren; was daarop gerekend? Wie igert, deze vragen onder ogen het oordeel 1 Ik hoop. dat de lezer de ernst van dit vraagstuk nu voldoende beseft om mij nog enkele getal len te vergeven. Op het eerste werk. De lijn, die eerst gedurende duizenden jaren vrijwel gezicht heeft het er de schijn horizontaal liep en daarna maar heel geleidelijk steeg, ^de vorfselprMukt« vertoont omstreeks 1650 een scherpe knik. De geleidelijke kan houden. Wanneer wij dc le- stijging van het aantal mensen op deze wereld wordt dan J™T9i^|10e;Pr1°0do"Siiie„Vb'Sir?e1 door een snelle stijging vervangen. En in de grafiek, die voor die voor het jaar 1955-56 104. Dus r heeft bereikt ook mij ligt, staat naast het stuk van de lijn tussen 1650 en 1950 Reen adh ter uitgang^ in het Engels: De moderne „revolutie" en: De „bevolkings explosie". e schatting woonden 1950 woonden in Europa 541 mil- woord moet korl Toen niet en nu ook niet. Een Por tugees heeft daar enkele jaren ge- V„„ '«S™ °;?e.r auspiciën van da Ver bonden Met andere erugde Naties een boekje geschre- vonden; Met andere VM onder d<- ti,c]: Geosraphy of hunger... Aardrijkskunde van de dé'mensheid! Euro- dien de schade van de oorlog ge heel ingehaald. Alleen maar: kreeg iedereen op deze wereld in 1939-40 genoeg te eten? Het ant- Naar beste schatting woonden 1950 woonden in Europa 541 mil- woord moet kortweg luiden: Neen! er in het jaar 1650 ongeveer 545 joen mensen, terwijl in de overige miljoen mensen op de wereld. Om delen van de wereld, met name in twee redenen verdient dit getal on- Noord-Amerika, nog een 200 mil- ze aandacht In de eerste plaats joen mensen van Europesen bloe- om het verleden, want 650 jaar de werden gevo: eerder, zo omstreeks het jaar 1000 woorden: in 1950 waren er. alweer naar beste schat- miljoen Europeanen ting 275 miljoen mensen op de aar- derde deel de. Anders gezegd: In 650 jaar was pa in de moderne tijd! Ja maa het aantal bewoners van onze pla- als in de komend^ eeuwen n' hetzelfde met Azië gebeurt het staat t verdubbeld. Maar in de twee- Getallen om stil van te worden de plaats moeten wij op dat getal Het aantal 545 miljoen letten, omdat het na steeg in de laatste 1650 maar twee eeuwen duurde, 330 miljoen tot 1320 totdat de volgende verdubbeling wil zeggen: in 1650 een feit was: in 1850 bedroeg het het mensdom va aantal zielen op dit ondermaanse de. in 1950 nog 1194 miljoen. En om nu maar kort centsgewijze dus te gaan: in 1950 woonden er 2400 miljoen mensen op de wereld; ditmaal dus een ver dubbeling in slechts 100 jaar Niemand maakt zich dus aan ongeoorloofde voorspellingen schuldig, wanneer hij het aan tal aardbewoners voor het jaar 2000 op 4800 miljoen, zeg op 5 miljard zielen schat. Getallen om stil van te worden en om eens even heel diep over na te den ken! Er zijn natuurlijk al tijd mensen, die dat niet willen en die zeggen: Daar maakten on ze voorouders zich niet druk om en daar moeten wij ons ook maar' niet te druk om maken. Sommi gen beweren zelfs, dat wij, dat doende, ons bezorgd maken menen ons te moeten wijzi het woord van den Here Jezus: Weest in geen ding bezorgd! Ja wel maar wie zo spreken, we- ook wel, dat het verbod Aardrijkskunde van de honger. Er zijn tegen die studie nogal wat be zwaren ingebracht en dat niet geheel van ten onrechte. Maar dat neemt in dat geen enkel opzicht weg, dat in dit van boekje verschrikkelijke dingen te Aziatischen bloe- lezen stonden over het tekort aan 55 pet. Per- voedsel in vele delen van de we- i achteruit- reld. Er moet meer, véél meer voedsel worden geprodu ceerd en wij mogen wel heel dankbaar zijn, dat de Voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, die zijn zetel in Rome heeft, dit probleem in groot ver band en met brede visie aan- Het getal 104, dat wij noemden, is uiter- 1 gemiddelde. Wan- gang. Ja maar, nóg eens: Wanneer neer de moderne tijd zich nu ook eens ii van Azië meester maakt? Dat het H„r he,io„ hlHW gauw kan gaan, heeft de wereld aan Europa kunnen zien! :orgd te zijn nog niet betekent, dat hij tenslotte is geaccepteerd, dankt hij eensdeels aan zijn dictatoriaal optreden, maar ook aan de door hem gevonden oplossing van het grenzenprobleem. dat ook volgens deskundigen buiten Joegoslavië be wondering afdwingt en kans heeft op een lange levensduur. Eerst moes' Tito echter de macht verkrijgen om die oplossing af te kondigen. Daartoe heeft hij zuiver communistische methoden toegepast. Wel nam hij in augus tus 1945 in de voorlopige nationa le regering ook leden van de voor oorlogse volksvertegenwoordiging en de vooroorlogse partijen op, doch de communisten hadden met zijn s'eun de meerderheid weten te verkrijgen en besloten de communistische beginselen te ver wezenlijken. Protesten bleven niet uit, vooral niet toen particuliere industrieën werden genationali seerd, het grondbezit boven 35 ha ook van kerken, werd onteigend. Democratische partijen en de RK. kerk eisten democratische proce dures. Drie ministers verzonden felle brieven, waarin zij ontslag namen. Niets hielp. Op 11 novem ber 1945 werden algemene verkie zingen gehouden en toen bleek duidelijk dat in het Joegoslavië van Tito de democratie ver te zoe ken was Intimidatie en verval singen brachten het volksfront 85 procent der stemmen op. waardoor de volksvertegenwoordiging ge heel pro-communistisch werd. Ti to had zijn zin Zijn grote werkstuk werd aan vaard en afgekondigd: de zes oor spronkelijke republieken, elk met een hoofdstad werden verenigd in de Federatie Volksrepubliek Joe goslavië. Voor nationale benoe mingen kondei: personen uit elk van de zes gebiedsdelen in aan merking komen, waarbij naar kwaliteiten zou worden gekeken Zo werden hoge militaire posten toevertrouwd aan Montenegrijnen, omdat zij goede soldaten zijn; voor economische topfuncties kwa men vooral Slovenen, die een goe de zakelijke inslag hebben, in aanmerking. Op 31 januari 1946 ging de voor lopige regering heen en zonder Tito blijkt een verwoed foto amateur te z\jn. Toen hij bij zijn bezoek aan het oude Luxor in Egypte met zijn vrouw Jovanka werd gefotografeerd stond hij waarmee hij plaatjes in drie mogen zorgen. Integendeel Dat i: Het is dan ook in het minst geen bezorgdheid, wanneer ik nog even had "om bij die getallen blijf Van de 545 mUnheei miljoen wereldbewoners woonden dankbaa er in het jaar 1650 ongeveer 100 gent eer miljoen in Europa; dat wil zeggen: want eei de Europeanen maakten toen 18 pet. van de mensheid ui Als ik daar in over zit te pebi- n, zie ik mezelf opeens weer aan op de receptie, die de resi- ZIJ dent in ons goede oude Indië tel- op ken jare op Koninginnedag gaf, op het zogenaamde „Openbaar Ge hoor". Dan kwam onze oude re gent namens de bevolking de ge lukwensen aanbieden met de ver jaardag van Hare Majesteit de Ko ningin. Het was bij zo'n gelegen- de dag van morgen niet held, dat die regent sprak: „Mijn heer de Resident het goed jaar. Want de landman kon /aaien en oogsten en het veld Ie- t de bevolking nodig wanneer der bezien, blijkt, dat de voedsel produktie van Noord-Amerika, het jaar 1939-1940 weer op 100 gesteld, in 1955-56 per hoofd van de bevol king 121 bedroeg, van West-Euro pa 109, maar van Zuid-Amerika 94, van het Verre Oosten 92 en van Oceanië 93. Deze landen zijn er dus. wat de voedselproduktie be treft, niet op vooruitgegaan in tegendeel: ze gingen achteruit. En dat ondanks alle inspanning en plan ning. Die is niet gering geweest ingewijden weten dat. Maar het kan ook blijken uit het feit, dat de totale voedselproduktie in het Ver- Oosten (China niet meegere- 1955-56 119 bedroeg. 1939-40 wijs e verstandig woord, mag dankbaar zijn, wanneer hij en zijn volk voldoende te eten hebben en wanneer iedere maag op zijn tijd behoorlijk Op de foto boven dit artikel uitstekend gesymboliseerd. Het tn de Londense metropool. En het binnenhalen van de oogst. I heeft prof. Kuilman de zo klei tullen zij eten?" aan de orde gi ieder hehoo hieronder dan een rus imende en belangrijke steld. Het is een probl itil te t c< ker mate voor Azië me ophopingen riaal. dat geldt in ti Daarom" weer op 100 stelt. In andere Wui- zijn wij don betekent dit dus. dat de voed selproduktie de aanwas van de be volking in deze landen niet heeft kunnen bijhouden. Wil iemand in dit verband een absoluut getal ho ren, hier is het: in het mensenpak- i» ^uis' dat India heet. moesten de „ordt gevuld. Dat geldt bewoners het. gemiddeld genomen. Europa (al vergeten wij het met 1850 calorieën doen. In de Ver- - - enigde Staten ligt dit getal boven 3000 en dan is de kwaliteit van de calorieën daar heel wat beter dan in India! Wanneer wij ons nu nog eens I_... voor ogen stellen, dat de bevol- ik hier de k'ng van onze wereld in dc komen de halve eeuw, voorzover wij dat nu kunnen nagaan, zal verdubbe len. wordt de slotsom duidelijk, waartoe onlangs een Amerikaans schrijver kwam: Dat. wil alle ach terstand worden ingehaald, de voedselproduktie omstreeks het jaar 2000 twee cn een half maal groter zal moeten zijn dan op het ogenblik het geval is. En, als u n wilt: Ovi r zal Metwaar? cijfers om bang van te worden. Maar ook al wordt ge dat niet, dan nog zult u moeten toestemmen, dat de zorg voor het dagelijks brood in de komende de cennia wel eens hoe langer hoe groter afmetingen zou kunnen aan nemen en allerlei problemen, die wij nu van het allerhoogste be lang achten, in de schaduw zou kunnen drukken. Het is nodig, dat te zeggen want de gewone man, ook de gewone man in ons goed ge voede Nederland, denkt over deze dingen maar weinig na en dat moet er eerlijkheidshalve aan worden toegevoegd! wordt over deze dingen ook weinig tot naden ken geprikkeld. En toch: Wie de bede om het dagelijks brood met ernst bidt, kan zich van dat wereldvoedsel probleem niet afmaken. Al was het alleen maar omdat het voor lege of maar half gevulde magen slecht spreken is over een Hei land. die kwam om een wereld te verlossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15