Jliétttwe £dJtsci)c (fourmit OOK HERSTELBANK LUIDT ALARMKLOK Engeland steunt Frankrijl in de Veiligheidsraad „Zachte drang baat niet, wel kracht en dwang" Israël wacht uitspraak af voor 't een schip zendt Protest van hoofdredacteuren tegen arrestatie Lubis BULTHUIS HUURCOMPENSATIE VAN MAXIMAAL 4 GULDEN Strijd tegen communisme en voor de Algerijnen Russische hulp voor Mongolië economisch en militair ill H SOLEX VHUDAG 17 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUatt»a«Ucii k gbtlhvra "myn b«rl ia Ugbtaspael Achtendertigste jaargang No 10958 Verovering met opera en ballet ZIE PAGIISA 5 Overbesteding dreigt economie te ontwrichten T~\E OVERBESTEDING dreigt onze economie te ontwrichten. Het gevaar is zo ernstig, dat men thans conjunctuurpolitieke maatregelen moet nemen, zelfs al remmen zij voorshands de structurele ontwikkeling van onze volkshuishouding, aldus het jaarverslag van de Herstelbank, de Maat schappij tot Financiering van het Nationaal Herstel. Onze economie groeide uit haar kracht. De vraag is hoe het groeitempo te vertragen zonder het groeiproces tot stilstand te brengen. Gezamenlijk hebben de gezins-, pro- duktie- en overheidshuishoudingen meer besteed dan zij hebben voortgebracht. Als men niet ingrijpt, zal de overbeste ding toenemen. Men kan niet als voor heen volstaan met maatregelen op geld- gebied. Zachte drang baat niet, kracht en dwang is nodig. Een geheel van maat regelen op het gebied van belasting en begroting, afstemming van loon- en prijs politiek is nodig. Elk afzonderlijk middel bereikt gauw het hoogtepunt. Op het juiste ogenblik moet een er gelijktijdig een reeks van op elkaar afgestemde maatregelen komen. Woning en voedsel De onevenwichtige verhouding tus: j bouwkosten en huurpeil gewent een groot j deel der bevolking aan huren, welke aan- zienlijk beneden de werkelijke kosten van huurgenot liggen. Zij krijgt daardoor meer middelen voor bevrediging van andere be- hoeften dan maatschappelijk is verant- woord. Eens zal volledige aanpassing moe ten komen. Hoe eerder hoe beter, aldus het verslag. Hetzelfde wordt opgemerkt inzake verbruikersprijzen van belangrijke voedingsmiddelen, waarvoor een aanpas- sing onder veel ongunstiger omstandig^n- I den dan in 1956 wordt gevreesd. In vele belangenorganisaties in het be- I drijfsleven, ook buiten de ondernemin- gen, alsmede in overheidsorganen streeft men naar plannen op lange termijn. Tus- Influenza-epidemie breidt zich uit De influenza blijft voortwoeden in vei schillende delen van zuidoost-Azië. In Sin gapore zouden 200.000 mensen besmet zijn. Talrijke noodklinieken zijn ingericht. Reeds zijn twaalf personen gestorven. In Malakka liggen 35.000 mensen ziek. In Madras is een schip voor anker gegaan met 2000 passagiers uit Singapore. Van hen hebben 211 influenza. Op Formosa neemt de epidemie in het noorden af, maar wordt in het zuiden sterker. Men spreekt van een half miljoen zieken. Uit Manilla wordt gemeld, dat er 100.000 zieken zijn en reeds 33 sterfgeval len. Minister Staf Verdediging havens van Rotterdam en Antwerpen is één De NAVO heeft besloten Rusland dui delijk te maken, dat de landen van het Atlantisch Pact kernwapens zullen ge-| bruiken, als zij worden aangevallen. Dit' zei minister Staf gisteren aan een lunch, die de „American Association in the Ne therlands" in Den Haag, de scheidende ambassadeur van de Verenigde Staten, de heer Freeman Matthews, aanbood. Ook Prins Bemhard was aanwezig. Minister Staf verklaarde, dat de NAVO thans bezig is een strijdmacht te forme ren. die door de lucht midden in vijan delijk gebied kan worden gebracht, om van daaruit de vijand achter zijn front lijn aan te vallen. Men moet er rekening mee houden, dat zowel de verdediging met atoom- als met conventionele wapens niet langer een nationale aangelogcnhcid kan zün. Zo noemde minister Staf het verdedigen van de havens van Rotterdam en Antwerpen één zaak. DODEN ÖPDE WEG Twee broers uit Veenendaal, de 27- Jarige C. S. en de 33-jarige H. S., kwa men gisteravond op de hoofdweg bij Veenendaal om het leven toen hun motor met grote snelheid in een scherpe bocht slipte en onder een zware vracht auto met oplegger schoof. Vannacht is te Sluiskil de 43-jarige A. de V., opzichter bij het aannemings bedrijf Mabuwat te Dordrecht, met zijn auto te water geraakt en verdronken. De 52-jarige ongehuwde landbouwer B H. J. K. uit Eibergen overleed gister avond aan de gevolgen van een hem vorige week op de weg van Haaksbergen naar Enschede overkomen ongeluk met een bromfiets. sen deze organisaties, haar leden en de overheidsorganen groeide een samenspel, dat meer en meer het economisch proces bepaalt. Organisaties van werknemers, werkgevers en anderen trachten haar economische positie te handhaven of te verbeteren. Op den duur gaan zij tegen over de leden een min of meer zelfstan dig bestaan voeren. Zij geven vaste vorm aan nog vage verlangens en willen deze liefst op korte termijn vervuld zien. Door haar macht tengevolge van groot leden tal of sleutelposities staan zij niet zeL den als een nauwelijks verkapte bedrei ging achter eisen aan de overheid. De overheid heeft de taak de plannen dezer organisaties en particuliere ondernemin gen te ordenen naar gelang van haar dringend karakter en deze omsmeden tot één voor de gehele gemeenschap aanvaardbaar plan. Zij is daarin niet geheel vrij, doch gebonden door de be ginselen die bij de meerderheid der be volking leven. Een daarvan is de hand having van de ondernemingsproduktie. en een der voorwaarden dezer handha ving is het kweken van voldoende r ves voor ongunstige jaren. Te sterk gegroeid De omvang van de overheidshuishou- ding is ten opzichte van het nationale inkomen sterk toegenomen. De overheid dient zich bij haar begrotingsbeleid re kenschap te geven van de invloed var haar huishoudplan op de gehele volks huishouding. Haar plan voor eigen huis houding is derhalve één der hoofdbe standdelen van de economische politiek en van haar economisch plan, waarin zij streeft naar harmonisering en coördine ring van de plannen van ondernemers en belangenorganisaties. Zij is daarbij (Voor vervolg zie pagina 5) Prins Bemhard werd gisteren in een bestuursvergadering van het Reactorcentrum Nederland aan de Scheveningseweg in Den Haag als beschermheer geïnstalleerd. Zittend naast de Prins dr. H. M. Hirsch- feld (voorzitter), prof. dr. J. M. W. Milatz en mr. H. K. Mani. Prins Philip en zijn zorgen )R1NS PHILIP v gister de kleine bokshandschoentjes, die de matrozen hun commandant hadden gegeven voor zijn zoontje. „Wij hadden er ook een stel thuis", ver telde de Prins. „We hebben ze aan de kinderen gegeven, maar wisten prins Charles nthousiast te afnemen". De klei» en zjjn zusje prins elkaar nl. wat al t lijf! Gisteravond onthulde prins Philip een tweede zorgwekkende kwestie: hij is bezig een tekst te schrijven voor een televisie-voordracht. Van avond zal hij namelijk iets over de wereldreis vertellen, die hij vorig jaar heeft gemaakt. Hij vindt dit bijzonder moeilijk. „En dat terwijl ik er geen penny voor krijg," zei hij schertsend op een bijeenkomst van schrijvers voor film en tele visie. „U moest eens weten, hoeveel uur ik voor een blank vel papier heb gezeten. Als ik bedenk, hoe vrienden en familieleden zich moe ten voelen tegen de tijd, dat het werk klaar is, dan besef ik, dat hun leven een zware last is geworden. En wanneer ik aan u denk, die er allemaal uw brood mee verdient, welt er een diep medelijden in me op...." Amerika niet enthousiast TN DE VEILIGHEIDSRAAD, die maandagavond om negen uur (Neder- -* landse tijd) bijeenkomt om de kwestie van het Suezkanaal te bespre ken, zal Engeland Frankrijk steunen. Franse en Engelse diplomaten be spreken reeds de tactiek, die tijdens de debatten zal worden gevolgd. „Het enige verschil van inzicht tussen Engeland en Frankrijk", zei premier Macmillan gisteren in het Lagerhuis, „betreft het gebruik van het Suez kanaal in afwachting van een definitieve regeling." Amerikaanse diplomaten stonden echter zeer koel. zo niet afwijzend, tegenover het Franse initiatief. Ook secretaris-generaal Dag Hammerskjöld was niet erg enthou siast. „De Veiligheidsraad is geen inter nationaal gerechtshof. Dat Hof zetelt In Den Haag en is aangewezen voor het op lossen van de geschillen." zo meende Hammarskjöld. Het Franse initiatief heeft in ieder ge val dit resultaat gehad, dat Israël het zenden van een proefschip door het Suez- De politie beschermde gisteren het gebouw van de Britse ambassade in Tokio, toen duizenden demonstranten zich in de straten rondom verzameld hadden om te protesteren tegen de atoomontploffingen op Christmas Island. Er deden zich geen incidenten voor. QVER TWEE JAAR zal een conferentie van deskundigen uit de landen van de Euromarkt een poging doen de ge meenschappelijke landbouwpolitiek vast te leggen. Deze mededeling deed gisteren de Fran se staatssecretaris van buitenlandse za ken. Maurice Faure in een uiteenzetting over de Euromarkt voor het congres van het Internationale persinstituut, te Am sterdam bijeen. Het congres heeft op de laatste dag drie resoluties aangenomen. De eerste werd voorgesteld door de hoofdredacteur van Reuter en bevat een aansporing aan het I.P.I.-bestuur te trachten een algemene (Wordt vervolgd). TAPIJTEN - LOPERS - GORDIJNSTOFFEN I in kleuren en dessins van de laatste „INTERIEUR-MODTE" Ziel onze speciale EXPOSITIE BOTERMARKT 23 VOOR BETERE WONINGINRICHTING De tweede resolutie, ingediend door hoofdredacteuren uit India. Pakistan, Cey lon en de PhilippHnen. protesteert tegen de arrestatie van de Indonesische hoofd redacteur Mochtar Lubis van de Indonesia Raya, die nu al vier maanden vast zit. nder dat hij heeft i I de bul- onder dat een reden da: voor bekendgemaakt is. Deze gevangen houding wordt een „ernstige inbreuk op de persvrijheid" genoemd. De derde resolutie, ingediend door Mar cel Schulte van de Frankfurter Neue Presse, veroordeelt een persvervalsing, die zich in Oost-Duitsland heeft voorgedaan. Daar werd een valse Frankfurter Rund schau uitgegeven, een nabootsing, die in krantenhoofd, opmaak en afmeting ge trouw was, maar waarin de tekst opzet telijk hier en daar was gewijzigd. Op de regering van de Sowjetunle werd een be roep gedaan aan dit soort vervalsingen een halt toe te roepen. Lager Sueztoeslag. Door Londens In stituut van assuradeuren van 2 shilling 4 pence tot 1 shilling 3 pence de 100 pond sterling verlaagd. H-bom ontplofte volgens plan De ontploffing van de eerste Britse waterstofbom boven de Stille Oceaan by Christmas Island is volgens plan ver lopen en dit zal volgens premier Mac millan de positie van Engeland by toe komstige ontwapeningsbesprekingen ver- Maemillan wilde niet antwoorden or de vraag van oppositileider Gaitskell of dé premier de persberichten had gezien, volgens welke de atmosferische storingen in Japan na de Britse proef even zwaar waren en zelfs van langere duur. dan na de Amerikaanse H-bom proef bij Bi kini. Wel zei premier Macmillan, dat vol gens de eerste berichten de hoeveelheid radio-actieve stoffen in het gebied van de proefnemingen vrijwel te verwaarlozen is kanaal zal uitstellen totdat de debatten in de Veiligheidsraad zijn beëindigd en een besluit is genomen. Macmillan overwint Terwijl in kringen van de Verenigde Na ties in New York achter de schermen drukke diplomatieke bedryvigheid ont stond, behaalde premier Macmillan fn liet Lagerhuis een overwinning. Een motie van de Labourparty, waarin de politiek van de regering betreffende het Suezka naal werd veroordeeld, verwierp het La gerhuis met 309 tegen 259 stemmen. Vandaag zou het 20.000 ton metende Ne derlandse passagiersschip Oranje, dat op weg is naar Djakarta, door het Suezka naal varen. Het tolgeld is betaald in Duit se Marken. Met ingang van morgen zal het aantal konvooien door het Suezkanaal. nu ook de Britse sohepen door het kanaal gaan, van twee op drie per dag worden gebracht. Regering neemt beslissing Wordt openbare behandeling van huurwetten weer uitgesteld? (Van onze parlementsredactie) DE LOONCOMPENSATIE voor de huurverhoging zal geschieden in de vorm van een bijslag van 2 procent op de rechtens geldende lonen. Het minimum van deze compensatie zal voor de eerste gemeenteklasse f 3.10, voor de tweede en derde gemeenteklasse f 2.60 en voor de vierde en vijfde gemeenteklasse f 2.10 per week bedragen. Het maximum van de bijslag is f 4.- per week. De compensatie zal niet worden toegekend aan loontrekken- den, die jonger zijn dan 23 jaar, tenzij zij gehuwd of kostwinner zijn. Ook werkende gehuwde vrouwen krijgen geen compensatie uitgekeerd, tenzij zij kostwinster zijn. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ir. Witte heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld, nadat het kabinet zich gisteren over de compensatie had beraden. Het ligt In de bedoeling, aldus minister Witte, dat de minister van sociale zaket en volksgezondheid omtrent een en andei een aanwyzing geeft aan bet College vat Ryksbemiddelaars. Dit zal dan pas na d< aanvaarding van de huurwetten door de Staten-Generaal kunnen geschieden. Met de verwerking in de collectieve arbeids overeenkomsten of loonregelingen z 1 juli 1958 mogen worden begonnen, tenzy de economische omstandigheden dit gewenst zouden maken. De verwerking zal beperkt moeten biyvcn tot opneming in de uurlonen van de thans vastgestelde compensatie, die ruim 2,4 procent va loonsom zal bedragen. Overwogen wordt de mogelijkheid een verlaging van de premie voor de kin derbijslag met 0.3 a 0,4 procent. Hierover zal advies worden gevraagd van de So ciale Verzekeringsraad. De consequenties van de looncompen- satie voor het overheidspersoneel en dt eventuele gevolgen voor de gepensioneer den zullen op korte termijn in het ge organiseerd overleg aan de orde worden Bij de berekening van de benodigde compensatiebedragen i6 uitgegaan v; huurbedragen voor geschoolde arbeiders, die ontleend zijn aan een huurenquête van 1940 en waarvan ook bij vorige huur verhogingen werd uitgegaan. De compen satiebedragen zouden moeten zijn f 2.50 voor de eerste gemeenteklasse, f 2.20 er f 1,90 voor re6p. de tweede en derde ge- meenteklasse, f 1,55 en f 1,40 voor resp. de vierde en vijfde gemeenteklasse. Over deze compensaties moeten echter loon belasting en sociale premies worden be taald. Daartegenover staat een verhoging van de kinderbijslag voor het eerste tweede kind met 2 cent per dag, dus 24 cent per week. Met de hogere lasten ten dele met de kmderbij6lagverhoging voor het eerste en tweede kind rekening houdende, zijn de compensaties vo» komende huurverhoging van 25 procent vastgesteld. Om de afstand tussen de gemeentcklas- scn niet al te groot te maken heeft deze op f 1 tussen de eerste en vyfde gemeenteklasse vastgesteld. Voor de in deling van de gemeenten wordt de inde- SA0EDI-ARA3IË EN IRAK T/" ON ING SAOED van Saoedl-Arabië en koning Feisal van Irak zullen samen werken ter bestryding en verwydering van de „onwettige en verwoestende activiteit van het communisme" in het Midden- Oosten. Verder willen zij alle mogelijke finan ciële en politieke steun aan de Algerijnen verlenen „die dapper 6trijden voor de vrijheid en onafhankelijkheid" en aan alle Arabische landen, die voor hetzelfde doe) vechten". Beide landen zullen van de goe de betrekkingen met de 6jeikdommen aan de Perzische Golf gebruik maken om te voorkomen, dat er, direct of in direct, ruwe olie naar Israël gaat De Iraak6e regering geeft haar volledige steun aan de rechten van Saoedi-Arabië in de Golf van Akaba en de oase Boe- Dit zijn mededelingen van een offi ciële zegsman te Bagdad, die vooruitlo pen op het communiqué, dat morgen ver- strekt zal worden. Koning Saoed, uitge nodigd door koning Hoessein van Jorda nië, zal thans naar Amman vertrekken. Sit-downstaking onder de grond In de Zuidbelgische mijnstreek de Bo- rinage zijn in mijn no. 5 van „Homu et Wasmes" 122 ondergrondse mijnwerkers drie dagen in sit-down staking geweest. Gistermiddag zijn zij naar boven geko men. Bovengronds wordt uit sympathie ook gestaakt, in totaal door 4500 man. De reden voor deze staking is, dat deze mijn door de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S voor sluiting is aanbevolen, omdat er met verlies wordt gewerkt. tairc hulpverlening opgesteld voor de re publiek Mongolië, die zich als een enor me bufferstaat uitstrekt tussen de Sow jetunle en communistisch China. De gehele Mongoose oliewinning, die t nu toe in handen van Rusland was il zonder vergoeding aan Mongolië wor den overgedragen, terwijl „op gemakke lijke voorwaarden" de grote metaalbe drijven worden overgedaan. In de gemeenschappelijke verklaring, die na afloop van besprekingen tussen de legaties uit de beide landen, werd gepu bliceerd, wordt gezegd, dat Rusland zon der vergoeding van kosten verschillende vliegvelden en een aantal vliegtuigen jan Mongolië zal overdragen. Amerikaanse en Britse diplomaten zien Dit is de Convair 880, het toestel, dat volgens de ontwerpers het snelste str aalpassagiersvliegtuig ter werelif voor de midden-afstand wordt. De 880 zal worden voortgestuwd door vier General Electric CJ-805 straal motoren en zal plaats bieden aan 84 tot 109 passagiers. Het vliegtuig zal een maximum snelheid van 950 fcm. per uur kunnen bereike»v- dit laatste als militaire hulp, daar de vliegvelden voor militaire doeleinden worden gebruikt. Mongolië beschouwt zichzelf als een autonoom gebied en heeft zich reeds her haaldelijk aangemeld als onafhankelijk lid van de Verenigde Naties. Nog geen behandeling? De Tweede-Kamercommi66ie die zich bezig houdt met de schriftelijke voorbe reiding van de huurwetten, is gistermid dag, nadat zij kennis had genomen van het besJluit van de regering, nog bijeen geweest. Vandaag zou de commissie met de regering mondeling overleg plegen. Het i6 zeer wel mogelijk, dat dit overleg deze week nog niet kan worden b«- eindigd. In ieder geval moet worden aangeno men, dat de Tweede Kamer met de be handeling van de huurwetten niet woens dag zal kunnen beginnen, zoals in het voornemen lag. Zelfs schynt het twyfel- achtig of volgende week het vooroverleg zover zal zyn gevorderd, dat in die week van openbare behandeling sprake zal kunnen zyn. Reactie CNV-voorzitter Het Christeiyk Nationaal Vakverbond betreurt het zeer, dat de regering het tussenvoorstel van de drie vakcentralen met betrekking tot de huurcompensatie niet heeft aanvaard. Dit verklaarde do heer M. Ruppert, voorzitter van het CNV. Volgens het CNV stond de regering voor een bijzonder moeilijke beslissing. Ten eerste omdat het compensatiepro bleem zelf moeilijk is in verband met do huurverhoging van 25 pet in alle ge meenten, en voorts omdat de regering haar beslissing niet kon 6teunen op het advies van d^ stichting van de arbeid. Volgens het CNV heeft de regering naar een zo billijk mogelijke oplossing ge streefd. Zij is daarin volgens het CNV ten dele wel en ten dele niet geslaagd. Wanneer, aldus het CNV, de beslissing beschouwd wordt uit het oogpunt van da compensatie al6 zodanig, dan zijn de cij fers van de regeringsbeelissing in het al gemeen aanvaardbaar met uitzondering van de gemeenteklasse 2. In die klasse ziten nl. de 6teden die het midden hou den tussen de grote 6teden en de provin cieplaatsen. In die klasse ls de compen satie van f 2.60 volgens het CNV niet, of nauwelijks voldoende. Volgens het CNV ware het juister geweest dat de regering klasse 2 had gecombineerd met gemeente klasse 1 en de compensatie op f 3,10 had gesteld. Aan de regcrlngsbeslissing, gezien uit het oogpunt van het verschil tussen de gemeenteklassen, zyn volgens het CNV belangryke bezwaren verbonden omdat het loonverschll tussen de le en 5e ge- meentcklasse als gevolg van de beslissing, althans tydeiyk, met f 1 vergroot wordt. (Voor vervolg zie pagina 5) HET WEER IN EUROPA sïï AH* las Ia WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Vanavond en vannacht veel bewolking met plaatseiyk wat regen. Morgen opklarin gen maar in de middag ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 18 mei: zon op 4.44 uur, onder 10.33 uur. Maan op maan onder 8 46 Op 21 mei laatste kwartier en op 29

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1