\M1 n Katwijk actief bij bevrijding van Franse overheersing Alpheuse agent sprong voorop vluchtende auto Muziek en zang bij het Leger des Heils NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 17 MEI 1957 Oud-Katwijk herleeft Met vijand samenwerkende raad bleef gewoon gehandhaafd OP 21 NOVEMBER 1813 was een per bomschuit van Scheveningen uit overgestoken gezantschap in Londen aangekomen, om de erfprins op de hoogte te brengen van de gebeurtenissen in het vaderland. Andere bom men hadden opdracht contact te zoeken met de Engelse vloot, teneinde die te bewegen naar onze kust uit te zeilen. In afwachting van de komst van deze vloot had Graaf van Limburg Stirum, gouverneur van de gewapende macht in Holland, instructies doen uitgaan ook naar Katwijks plaatse lijke overheid om vissersschuiten in gereedheid te houden om bij nade ring van de Engelse vloot zoveel mogelijk de behulpzame hand te kunnen bieden. Zoals u zich wellicht herinnert uit het artikel over de Katwijkse voerlui in de 18de en 19de eeuw werden ook wagens gereed gehouden om op het eerste bevel uit te rijden. Bovendien bevatte het schrijven van Graaf van Limburg Stirum, geadresseerd aan P. W. Boers, secretaris der beide Katwijken en 't Zand. dat ge dateerd was 22 november 1813, orders voor het geval Franse troepen zouden naderen. Dan moesten de klokken wor den gekiept en: ,,al wat wapenen voeren kan moet te hoop lopen en met stokken, pieken, knuppeis, hooivorken en ganzen roeren op dezelven inrukken" onder be vel van de schout. Dus zo ongeveer op de wijze van die roemruchte 21ste april. Tot een opvolgen van deze laatste orders behoefde evenwel in Katwijk niet te worden overgegaan. En jawel, op 28 november was inder daad de Engelse vloot tussen Katwijk en Scheveningen in zicht gekomen. De ge- reedgehouden wagens kwamen goed van pas bij de ontscheping van de Engelse land'ingsdivisies en hun materieel en twee dagen later was de Warrior voor de kust bij Scheveningen verschenen en zette de erfprins weer voet aan wal. Toen werd opnieuw een verzoek ge richt aan de predikanten van de beide Katwijken en 't Zand, gedateerd 9de- cember 1813: „dat op aanstaande Zondag van des avonds zes tot zeven Uuren In de kerke deezer gemeente een dank en bedestond zal plaats hebben. Zo over de gelukkige verandering van zaken in ons Vaderland als om de zegen des Alder- hoógste aftesmeken over de Perzon van onze Vorst en Souverein als voor deselfs Hoog Vorstelyke familie". Te vens zou 's maandags voor de ongelukkige inwoners van de stad Woerden waar de Fransen een bloedbad hadden aan gericht een collecte worden gehouden. Het plaatselijke bestuur bleef even wel hetzelfde als onder het Franse bewind: iets. dat ons. die de bevrij ding van 1945 beleefden, op ziln m'nst moet bevreemden. Alleen de benamingen werden gewijzigd: „ter vermijding van Ergernis en onaange naamheden bij het Publiek". Onder de raden van Katwijk aan Rijn treffen wij voorop Revn Varkevisser en Hendrik Westerbaan. Onder die Katwijk aan Zee Willem Taat (zoon patriot). Huig Kruyt en Gerrit Spaander man. Het doet wel grappig aan, dat de voormalige maire, thans president v; de raad der gemeente Katwijk, zichzelf aanbeveelt voor het blijven vervullen van deze functie op grond van zijn er varing, (tijdens de Franse overheersing), en zijn vele vrije tijd! Voor Katwijk aan Zee beveelt hij als raden aan. naast Huig Kruyt, Maarten ten Kulk en Herma- nus van Staveren uit de oude raad, de bakker Frederik van Roon, aan wie tot vandaag de dag een klein straatje in het zeedorp de herinnering levend houdt 3 4 onder officieren om dezelve afte halen op dat alles Geschikt en ln Rege ling Geschiede. De Katwijkers Zjjn over het Alge meen al vrij Levendig. Dan 3 a 4 Geschikte Militairen zjjn ook Instaat hen ontzag in te boezemen. Dat ik zulks verzoek Is niet dat z|j onwillig zullen zijn, maar slegts om hun on derwegens ondergeschikt te hou- Lek schip In een brief van de commissaris van politie, ressort Den Haag, gedateerd 25 ianuan 18H. was da president van de ge- vracht gevaren werd. Het staatje van Ook ln 1815 blijkt de voormelde In structie betreffende de aan- of afvoer van passagiers nog onverminderd van kracht te zijn; op 15 augustus van dat jaar meldde de burgemeester: „dat heden voor de Kust van deeze Gemeente aan wal is Gekoomen het Bomschip de Jonge Cornelds Gevoert door Schipper de Jong koomende van de Engelsche Kust en gedestineerd om voor de Maas binnen te komen, dan daar hij op zee Lek bekomen heeft zodanig dat hij het niet langer in zee konde houden heeft hij het op de wal gezet. Men is teegenswoordig aan het Lossen van het Vaartuig, de lading be staat in Steenkole, Roodkoper, Glas en Aardewerk." Het schip had vijf passagiers aan boord: „alle Engelsche Hantwerkslieden om te Gaan Werken in de fabriek van de Heer Picard, Aardewerk fabrikeur te Delft", van wie slechts één in het bezit van een paspoort was. Zij werden onder kennis geving aan de Delftse politie naar de prinsestad doorgezonden. Het is uit het voorgaande wel dui delijk, dat in Katwijk nog steeds men had dit immers ook in de Franse tijd gedaan door enkele bommen meenteraad nadrukkelijk verzocht alle reders, boekhouders en eigenaars van schuiten last te geven geen passagiers srvoeren of af te halen, zonder dat de president daarover tevoren was In gelicht, opdat hij in de gelegenheid zou zijn hun passen te controleren. Ongetwij- 31 maart 1815 betreffende de in de gemeente Katwijk aanwezige vaar tuigen vermeldt vier schepen van elk 20 last en 12 kleine van op z'n hoogst 11 a 12 last. „Dezelve behoren alle aan Drooge Vis Koopers, welke er ^TELEVISIEI deskundige voorlichting! O A. ZWART HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN Komende tentoonstelling Kunstenaars zien Leiden Het bestuur van het Leids Kunst Cen trum heeft besloten om geen kunstmarkt te houden, maar in plaats daarvan in de tweede helft van september een tentoon stelling in de Boerhaave-zalen onder het motto „Kunstenaars zien Leiden". Het is de bedoeling, dat de leden deze tentoonstelling werken inzenden, die betrekking hebben op Leiden. September is als tentoonsrtellingsmaand gekozen, dat dit de voor leerlingen van middelbare en uloscholen meest geschikte maand is. Het Kunst Centrum zal met de tekenlera ren van de diverse- scholen nog contact opnemen. Het ligt verder in het dens de tentoonstelling ook aan andere cultuuruitingen aandacht te schenken. Zo worden avonden gehouden onder het mot to „Leiden in de literatuur" en „Leiden in de muziek". Besprekingen hierover zijn reeds gaande. De hertog van Gloucester, de voorzit ter van het Britse oorlogsgravencomité. heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Britse oorlogskerkhoven bij Nijmegen Kleef. Met zijn echtgenote is hij 2 dagen de gast van het Koninklijk gezin. Daarna berichtte de president aan de commissaris van het district: „dat zich een aantal gegoede Ingezetenen dezer Gemeente by ons hebben vervoegd hun verlangen te kennen gevende, om zyne Hoogheid Prins Willem van Oranje, als wettig vorst en Souverein te erkennen en uitteroepen, het geen hede morgen (16 dec. 1813) terwyl wy vergaderd waren, op de plechtigste en hartelykste wyze is geschied, onder het gelui der klokken, en het herhaald geroep Van Leeve de Vorst, Leeve onze Souverein terwyl daar na de nevensgaande Proclamatie is geschied". Helaas hebben we de pro clamatie niet kunnen terugvinden. Toch waren er wel mensen in Katwijk, voor wie de bevrijding minder prettige gevolgen had. We denken daarbij aan mevrouw Didelot geb. Leydecker. klaar blijkelijk de echtgenote van een Franse ambtenaar of officier, die hulsarrest was opgelegd en die in december onder be waking naar Geervliet werd vervoerd waar haar ouders woonden. Een typisch staaltje van de bevrij- dingsroes menen we terug te vinden in een rapportje van de president van de raad'aan de admiraal-com mandant en directeur van de Hol landse Marine te Rotterdam: „dat Geheel in het begin der Jongstleden verandering van zaken eenigte Inge- zeetenen van Scheveningen naar Hier Gekoomen Zijn met twee a drie Ge wapende Lieden welke Zonder my daar van te hebben kennis Gegeeven alles van de Seinpost hebben wegge- haaldt. Vervolgens zyn er weder twee a drie dagen daarna des mor gens heel vroeg andere gekoomen welke de Paal hebben afgezaagt, het Huisje is insgelijks afgebrooken, dit alles is Gebeurd des Nagts of 's mor gens heel vroeg." Toen de burge meester was gaan kijken, vond hij niet anders dan een brok paal. Dienstplicht Eén van de schaduwzijden van de be vrijding was misschien, dat de dienst plicht ook onder het nieuwe bewind al lerminst van de baan was. In februari 1814 ontving de burgemeester van Kat wijk van de commissaris van het dis- i trict Den Haag een lijst van manschap pen voor de Landmilitie, die moesten op komen. Hij zag er een beetje tegenop en daarom nam hij liever het zekere voor het onzekere en schreef terug: „Indien het konde zijn verzoek ik dat UEd mij op morgen zijnde Woensdag konde zenden HAAGSE RECHTBANK Tegen bestuurder, koopman uit Roermond, vier jaar met aftrek geëist Wie op 12 december vorig Jaar op de Evertsenstraat, de Van Galenstraat, de Prins Bernhardlaan of de rijksweg te Alphen aan den Rijn liep bad daar des avonds kwart over acht een vreemd schouwspel kunnen zien. Een auto reed met flinke snelheid langs, op de motor kap een man, die zich zo goed mogelijk vasthield en probeerde de bestuurder het uitzicht te belemmeren. Deze man van de „dodenrit" was de in burger ge klede 29-jarige agent van politie M. Fok ker uit Alphen aan den Rijn De bestuur der van de auto, 'n 28-jarige koopman uit Roermond, hoorde gisteren voor de Haag se rechtbank vier jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen, niet alleen voor poging tot doodslag, maar ook vooi wederspannigheid en oplichting. De der de hoofdpersoon van dit drama was eer 30-jarige vertegenwoordiger uit Roer mond, een zwager van de andere ver dachte. Hij had tijdens de „dodenrit" de bestuurder aanwijzingen gegeven e zou zich ook aan oplichting hebben schul dig gemaakt. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist. De zwagers gingen met coupons stof de 'boer op en vertelden dan in het Duit6 dat zij Duitsers waren die in Amsterdam een modedhouw hadden gehouden. Zij wil den echter in ons land de stoffen van d< hand doen tegen een voordelig prijsj» omdat zij bij terugkomst in Duitsland anders toch invoerrechten moesten be talen. Diverse mensen kochten de 6toffen. Achteraf bleek dat zij zich niet bekocht hoefden te voelen want de stoffen v goed en goedkoop. Dit bleek wel toen de feld een maatregel om te verhinderen, dat zekere Franse autoriteiten het land op olandistiene wijze zouden verlaten. Maar Iaat nu op 27 januari 1814 de broer' van de koning van Frankrijk ln Katwijk aan Zee aankomen. Ver moedelijk dient hierbij te worden ge dacht aan een broer van Lodew(jk XVIII, en wel Karei Filips, Graaf d'Artois, die van 1795 tot 1814 ver blijf hield in Engeland en Schotland en van 1824 tot 1830 het koningschap in Frankrijk zou uitoefenen. HU was klaarblijkelijk met een bomschuit ln Katwijk aangekomen, maar er was verzuimd dit onmiddellijk overeen komstig de genoemde instructies te rapporteren aan de helemaal in Val kenburg wonende president van de gemeenteraad. „De Genoemde Vorst was reeds ver trokken al eer ik het wist, ik hadt anders Getragt zoo veel mij moogelijk was zorg te draagen zijn HoogEdl alle die Achting te doen bewijzen aan zoodanige rang verschuldigd." Aldus de formulering van spijt en excuus van de burgemeester. Waakzaam Natuurlijk heeft hij toen opnieuw last gegeven, dat geen passagiers aanko mende aan of vertrekkende van het Kat wijkse strand de gemeente zouden mo gen verlaten, zonder dat hijzelf de pas sen had gezien. En om dan vooral te laten uitkomen, hoe waakzaam hij nadien is ge worden, voegt de goede man er nog aan toe: „Ik heb reeds een paar nagten langs het Strand laten waken, als pre sumptie (vermoeden) hebbende, dat er alhoewel op een verre afstand van hier, den kant van Schevcning Goedt aan landt was Gebragt, welllgt zouwde dit Geschieden en men Gedagte op Katwyk konde maken, en ik Geloof gronde daar toe te hebben van dit niet te kunnen on derstellen het van hier Geschied, ik Ge loof ook dat zoodanige Presumptie heeft plaats gehad bij den Ontfanger der Con- vooien alhier, dat er naar den kant van Schevening gelost is voldoening Men kan zich de vreugde en voldoening voorstellen, toen hij reeds vier dagen la- r aan de commissaris van het district ■Gravenhage kon melden, dat er vo- ?e middag op het Katwijkse strand pas- giers uit Harwich waren aangekomen, jf ervan waren officieren, krijgsgevan gen geweest in Engeland, en: „een der- zelve een Hollands Zeeofficier, dezelve Ge kleedt in Zijn Uniform, vier der- zelve waren Duitsche officieren alle Po- lletiek (vermoedelijk verbastering van poli, beschaafd) Gekleed, hun distlnatle (bestemming) is Provisioneel) (voorlopig) an hier op Den Haag." De marineofficier heette J. W. van Houwrigh. Verder was door hetzelfde bomscheepje nr. 12 onder Jacob Hendrik Hoek. het gezin van 'n Engelse geweer maker de familie Millner. bestaande uit personen, aan land gezet Ongunstig Bij de bevrijding van Katwijk werden wagens gereed gehou den om op het eerste bevel uit te rijden. Ze kwamen goed van pas bij de ontscheping van Engelse landingsdivisies en hun materieel. hunne waren mede op Zeeland mar(k)ten;Er zijn onder deeze Slegts 2 welke te vragt vaaren/ dan dezelve zijn in dit Jaar reeds Ge- ruimen tijd op de vaart Geweest". Landstorm Ten slotte betekende de bevrijding 1813 ook de oprichting van een s „home-guards", de landstorm. Willem Taat was daarvan in 1814 kapitein der 2de compagnie en aangezien er geruchten in omloop waren, dat half april zijne koninklijke hoogheid een bezoek zou brengen aan de gemeente, verzocht hij de heren officieren: „Zig Egaal t€ klee- den. te weeten blauwe jak met twee Rijen Gladde Knoopen, Staande Kraag, blauwe broek met Laarsen en wit vest 'en drie kante hoed, terwijl de onderscheidings- teekens zyn als voor een Capitein Oranje bant met drie Galons conform het Regelement, en Koperen Degen hangen de in een blauw lakense Draagband" Het moet stellig een kleurrijk schouwspel zijn geweest, toen op die tweede maandag in april de officieren en ondefofficieren een proefexercitie hielden. De getalsterkte van deze landstorm was niet onaanzienlijk, zij omvatte in 1815 64 officieren, onderofficieren korporaals „gewapent met Degens of Sabels", 36 manschappen „met Geweer", 246 manschappen met Pieken en 36( gewapende manschappen. Dit ware zeelieden die meestal afwezig waren wege de visserij. Diploma-uitreiking van de Leidse Golfbrekers Onder grote belangstelling vond don derdagavond in „de Overdekte" het di- plomazwemmen plaats van de Leidse Golfbrekers en als altijd heerste bier prettige sfeer en was er een dankbaar applaus voor de geslaagden. De namen der gelukkigen waren: Meisjes A: Blondje van Cleef, Antoi- atte van Cleef, Tineke van Egmond, Tanja Versteeg, Kitty Leenderts, Lidy Halverhout, Willy v. d. Steen, Corry v Linden, Nelleke Raaphorst, Rita van Diest, Lidy Droogh, Thea v. d. Kamp. Leny Pont, Corry van Stein, Digna van Looy, Ans van Halderen, Marianne Ros- dorff, Lies van Schie, Wilhelmien Rossi, Mary Kroon, Joke Jansen, Cathrien Brandsen, Miek Padberg, Jeannette Wor; tel, Loes Balleur, Henny Hogervorst. Jongens A: Ad van Noort, Wlm Gor dijn, Johnny de Krijger. Sjaak Goddijn, Gerard Goddijn, Hans Thyssen, Hansje Walenkamp, Gerard Will ems, Toon de Wit, Karei van Engelen, Ton de Bruyn, Guus Overdevest, Gijs van Dam, Gusti Zwartjes, Leon van Harteveld, Umberto Spadon, Pim Biegstraten. Meisjes B: Tineke Wijsman, Lidy Kar- reman, Elly Groenewegen, Joke Mulder. Rieneke Starrenburg, Tony Toussaint, Gerda van Beek, Ria Perquin, Helena Veen, Anneke Dubbelaar, José Hettinga. Johanna Nibbering, Corry Os, Willy We ber, Tineke Vriesekoop, Annette Uppen- kamp, Betty Kampheres. Jongens B: Gerjan van Engelen. ITieo Jaspers. Maarten Trippenzee. Gemeentehuis En als men nu nog wil weten, waar dan wel de meeste van de in deze artikelen verwerkte brieven uit de pen vloeiden, dan kunnen we ook dat heel precies aan geven: in 't „Huis der Gemeente". Dit is eigenlijk niet een naam, die helemaal met de werkelijkheid overeenstemt, want het Huis der Gemeente was eigendom C. Varkevisser, de kastelein van De Roskam en bestond uit een bovenétage n deze oude herberg. Varkevisser trok jaarlijks f 525 van. Maar dat kwam dan ook, omdat vuur en licht daarbij waren inbegrepen, terwijl het lokaal ook werd gebruikt voor de vergaderingen van het vredegerecht. W. A. POORT Bejaardentehuis. Op 29 mei zal de mi nister van maatschappelijk werk, mej dr. M. A. M. Klompé. het tehui6 voor bejaarde gerepatrieerden Spathodea, Or Nassaulaan 7 te Zeist, openen. In de zaal van het Leger des Heils aan de Hooigracht werd gisteren een muziek- en zangavond gehouden door het muzikale kwartet van Haarlem centrum ter gelegenheid van het zeventigjarige bestaan van het Leger in Nederland. Medewerking verleende de Leidse zangbrigade. De avond stond onder leiding van kapitein Vons uit Haarlem. 39-jarige brood- en banketbakker G. W. v. d. Helm uit Alphen aan den Rijn als getuige wa6 gehoord. Deze had f 136.85 coupons gekocht. Toen deze zaak aan het draaien ging werden de coupons in beslag genomen en door 't rijksinkoop- bureau onderzocht. Dit schatte de v de op f 170 Niettemin bleef de officier van justitie het oplichting vinden, omdat zij een valse hoedanigheid hadden aangenomen en een vals verhaal over een modeshow hadden verteld, verdachten vonden dit een normaal verkooppraatje. Het verhaal van de Duitsers werd volgens de hoofdda der nog door minstens 60 a 70 andere kooplieden al jarenlang gehanteerd. De officier vond het verwonderlijk, dat een heel land jarenlang met een stand aardverh aal t j e bedrogen kon worden. Veel erger vond de officier echter wat op 12 december gebeurde. Toen hadden de kooplieden bij het huis van de politii man aangebeld. Deze, in burger, deed open en kreeg argwaan, omdat hij Ne derlandse nummerborden op de auto zag Hij vroeg inzage van papieren, maai kreeg die niet te zien. Toen zei hij di politie om assistentie te zullen verzoe^ ken en inderdaad belde hij op. De verdachten wilden intussen de plaat poetsen. De agent, die had ge zegd van de politie te zijn, ging er adhteraan en riep stop. De mannen voldeden niet hieraan, maar reden weg. De agent kon zioh nog net voor op de auto slingeren. Hij hield zich goed vast en belemmerde zo veel mogelijk het uitzicht. Een paar maal remde de auto en werd er plotseling gezwenkt. Na een kilometer hield de chauffeur op eigen initiatief stil. De verdachten ontkenden de bedoeling te hebben gehad doodslag te plegen. Zij zouden de agent niet als van de politie hebben beschouwd, omdat hij in burger was en iedereen zoiets wel kan zeggen. De president maakte een waarderende opmerking over de plichtsbetrachting van de politieman. Een verzoek van de raadsman om de hoofdverdachte, die al bijna zes maanden gedetineerd i6, onmid dellijk in vrijheid te stellen, werd afge wezen. De raadslieden meenden dat het tenlastegelegde niet bewezen was. Uit spraken 30 mei. Wereldbank leent aan Herstelbank De Wereldbank zal samen met an dere banken een lening voor een tegenwaarde van 15 miljoen dollar of f 57 miljoen verstrekken aan de Ne derlandse Herstelbank, waardoor deze meer middelen krijgt om lenin gen te verstrekken aan industrie, handel en verkeer. Hierin wordt voor vijf miljoen dollar of 19 min deelgenomen door de Neder- landsche Handelmij Amsterdamsche Bank, Twentsche Bank, Rotterdamsche Bank. die ook voor anderen handelen, Philadelphia National Bank. Grace Na tional Bank te New York. National Shaw- mut Bank te Boston en Swiss Bank Corp. De aflossing begint november 1959 in zes halfjaarlijkse termijnen. De rente be draagt 5% pet met inbegrip van 1 pet commissie, toe te voegen aan de speciale reserve aan de Wereldbank. Het Ko ninkrijk der Nederlanden garandeert deze lening. In 1949 verstrekte de Wereldbank de Herstelbank eveneens een lening van 15 min dollar, waarvan nog 3% miljoen uitstaat. Amerika verkoopt Stinnes-fondsen Attorney general Herbert Brownell heeft te Washington de verkoop aange kondigd van het regeringsbelang ad 53 pet in de Hugo Stinnes Corp. of New York City. Voor het eerst staat deze open voor vreemdelingen. Biedingen kunnen tot 25 juni geschieden. De eigendommen werden in de oorlog in beslag genomen en omvatten 530.712 aandelen, marktwaar de van 20 miljoen dollar of ƒ76 min. Stinnes Corp. Is een holding company met uitgebreide belangen In Europese dochtermaatschappijen, kolenmijnen, glas- bedrijven, chemische en olieprodukten, en zee- en binnenvaart. FAILLISSEMENTEN «proken: P. B. Zuidema. commissiehan- V. en P. B. Zuidema. Pr. Bernhardkade dam, cur. mr. F. Hamminga; U. H. J. pk, aannemer. Glnnekenweg 106a. Breda. J. H. Hou ben; J. Kort, houthandel. Witte i. Steenwijkerwold 1-391, cur. mr. J. W. Meppel: nalatenschap H. de Wit, koopman, - r. mr. H. Landberg; venn. fa. Handelsonderneming Zuid-Zijperweg 66. Wieringer- S. D. Sluis. Alkmaar: A. Bouw- renweg 85, Bergen, cur. mr. W. erlenglng. verhoor 31/J w.-akkoord gedeponeerd. E.B.U. Weet-«Duitsland had een over- sohot van f 468 miljoen, ln april, Enge land van f 174 miljoen en Frankrijk een tekort van f 411 min. Nieuws van en voor Voorschoten Morgen ivandeJmarsen voor „Pro Juventute" Kapitein De Graaf sprak het openings woord. Daarin merkte hij op. dat het tegenwoordig geen gemakkelijke zaak is, de mensen in het Leger te krijgen; weeksamenkomsten zijn in het gedrang gekomen door daio en televisie. Het kwartet liet zich eerst horen it „Vrij en gelukkig" en „Zonen des ko- nings". De brigade zong hierna onder leiding van kapitein De Graaf „De Vreem deling van Galilee", waarbij de dirigent ook declameerde. Naar aanleiding dit lied gaf kapitein Vons een persoonlijk getuigenis. Hij stelde de vraag, of de aanwezigen Jezus al hadden ontmoet. Vervolgens bracht het kwartet „Overtui gend voorwaarts" ten gehore en Engelse volksmelodieën, waaronder „God bhe king". Heel goed declameerde kapi tein De Graaf met orgelbegeleiding „De wereldvlag". Als laatste nummer voerde het kwartet uit: „De vrede Gods". Raadslid overleden na vergadering Na afloop van een vergadering van dc gemeenteraad van Nijmegen is het raads lid drs. B. E. Troost onderweg naar huis in zijn auto aan een hartaanval overleden Samen met de heer P. J. A. Mulder had drs. Troost zitting voor de K.N P Tijdens de vergadering had de heer Mulder de mededeling gedaan, dat hij was overge gaan naar de K.V.P. en in het vervolg deel >u gaan uitmaken van die raadsfractie Drs. Troost had daarop uitdrukking ge geven aan zijn verontwaardiging en ver bazing, waarbij vertegenwoordigers van de fracties der P.v.d.A., V.V.D., C.H.U. en A.R. zich aansloten. Namens de laatste fracties werd een motie ingediend, n de raad als zijn oordeel uitsprak dat de heer Mulder zijn zetel ter beschik king diende te stellen, opdat hij opgevolgd kon worden door een andere K N.P.-kan- didaat. Maar de raad besloot de behande- an de motie voorlopig uit te stellen Mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers 16 be noemd tot voorzitter van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. Dr. Schrlj- ■er6 heeft in de mldden6tand6sector reeds erschillende functies vervuld. Aan het eind van de avond sprak ka pitein Vons nog een overdenfltingswoord naar aanleiding van Lucas 3 vers 9a: „De bijl ligt reeds aan de wortel van de bo men". Als wij niet door genade op weg zijn naar de hemel, gaan wij naar de ondergang. Wij moeten ons haasten, ter wille van ons leven. Als ons leven geen vrucht draagt, wordt het uitgehouwen. Het is tot ons behoud, dat de bijl nog aan de boom staat. Maar het oordeel ls Het korps Leiden kan op een geslaagde avond terugzien. Op donderdag 23 mei wordt een jeugduitvoering gegeven. In Gouda successen voor kring Gouwe-Rijnstreek Ook de tweede kringwedstrijd in het Spaardersbad te Gouda, bracht weer vele Leidse successen. De uitslagen waren: 25 m rugslag jongens adspiranten: 1. S. Ouwerkerk (LZC) 16.4; 2. M. Prins (LGB) 17.2; 3/4. P. v. d. Kamp (LGB) en A. Póstmus (GZC) 18.2. 25 m rugslag meisjes adspiranten: 1. N. de Mey (LZC) 18.8; 2/3. R. Duffels (SI.stad) en I. Verzuu (LGB) 10.2; 4. C Hoogeboom (LGB) 19.8. vrije slag heren: 1. J. de Haas (de Zijl) 1.05.6; 2. W. Blok (GZC) 1.05.7 3. .N. Geers (GZC) 1.06.2. vrije slag dames: 1. L. Zandvliet (LGB) 32.1; 2. A. Epskamp (LGB) 32.5; 3. J. Heemskerk (LGB) 32.8. schoolslag heren: 1. A. Kapaan (SI.stad) 35.7; 2. K. Pley (LGB) 38.3; 3. H Moolen (de Zijl) 38.8. m schoolslag dames: 1. C. Martijn (de Zijl) 1.34.6; 2. G. Heemskerk (de Zijl) 36.8; 3. S. van Es (Sl.stad) 1.37. Adri Pley (LGB). die als eerste tikte, werd gediskwalificeerd wegens der water zwemmen, dat volgens nieuwe voorschriften verboden is. rugslag heren: 1. J. de Haas (de Zijl) 33.-; 2. A. Kapaan (Sl.stad) 34.4; 3. Ouwerkerk (LZC) 35.2. 0 m rugslag dames: 1. L. Zandvliet /LGB) 38.8; 2. A. de Tombe (Sl.stad) 40.4: 3. G. Mieremet (de Zijl) 40.8. 4>'50 m wisselslag heren: 1. LZC 2.22.1; 2. de Zijl 2.25.-; 3. Sleutelstad 2.27.7. 5 '50 m vrije slag dames: 1. LGB 2.52.6; 2. LZC 2.39.1; 3. de Zijl 2.43.2. 5 50 m vrije slag heren: 1. GZC 2.30.4; 2. LZC 2.39.1; 3. de Zijl 2.42.2. Morgenmiddag zal de wandelspori eniging „De Zwervers" voor de derde J de Duljvcnvoorde-tocht laten star waarvan de opbrengst bestemd is r de vereniging „Pro Juventute". De tocht en de opbrengst beloven een succes irden want reeds meer dan 900 wan delaars maakten gebruik van de voor-In schrijving en morgen zal ongetwijfeld uur tot half vier nog mening tippe laartje in het „Wapen van Voorschoten" ingeschreven worden. Het parcours leidt over de seringen- berg, die thans in volle bloei staat, en als zon haar medewerking blijft verle nen, staat de wandelliefhebbers een kos telijke middag te wachten. Aan de finish wacht hen een serie aan trekkelijke prijzen; prins Bernhard stelde een legpenning beschikbaar voor de beste militaire of semi-militaire groep, de Nieuwe Leidsche Courant zorgde voor de wisselbeker en een Belgische machine fabriek droeg een fraaie zuil bij. Tocht ouden van dagen Het comité „Autotocht ouden van da gen" organiseert ook dit jaar een tocht. Deze 22ste toer zal plaats hebben op don derdag 27 juni. Vertrek 's middags om streeks 1 uur van de Voorstraat. De ge bruikelijke collecte, ter bestrijding van de kosten, wordt gehouden van 3 t.m. 8 juni. De ouden van dagen, die aan deze tocht willen deelnemen, kunnen zich opgeven tot uiterlijk 8 juni. De bewoners van de Rijndijk en de Leidseweg tot de Hofweg bij de heer M. W. Meijer. Rijndijk 68; de overigen bij de heer H. N. Muller, School straat 49. Het comité doet wederom een beroep op de dames en heren autobezitters. Zij. die zich voor dit werk beschikbaar willen stellen, kunnen zich aan bovengenoemde adressen opgeven, gaarne vóór 15 juni. DES-nieuws Centrale verwarming in bejaardenwoningen noodzakelijk In bejaardenwoningen is centrale ver warming noodzakelijk, in gezinswoningen zeer wenselijk. Tot deze conclusie kom! de Nederlandse verwarmingsindustrie ir een aantal pre-adviezen, opgesteld ter ge legenheid van het jubileumcongres op 22 en 23 mei te Enschede. De toepassing van centrale verwarming in volkswoningen mag niet beperkt blij ven tot het hoofdwoonvertrek, doch moei ook in de keuken, in de douche-cel en tenminste ln één slaapkamer betrokken worden. Men wijst erop, dat centrale verwarming de accommodatie van een huis beter tot zijn recht brengt, terwijl de huisvrouw wordt ontlast van kachelstoken en extra stof afnemen. Ir. W. H. van Leeuwen, die 1 juni af treedt als president-directeur van de N.V. Koninklijke Nederland6che Gi6t- en Spi ritusfabriek te Delft, zal 31 mei een af scheidsreceptie houden in het kantoor gebouw. Goud gesloten. Dieven hebben gisteren ;n pakket met goudstaven ter waarde in 200.000 gulden gestolen uit een vrachtwagen van de British European v. d. Mey zijn kampioenschap le klasse klasse dammen van Voorschoten. De stan< is nu: 1. v. d. Mey, 12 ge speeld. 21 punten;2. J. v. Bemmelen 12-16; 3. Oostengo 13-14, 4. B. v. Bemmelen 13-14; 5. Weggen 14-14; 6. Zitman 13-12; 7 OudS- hoorm 12-9; 8. De Bruyn 13-4. In de 2e klasse zijn nog meerdere kans hebbers met de beste papieren voor Th. v. d. Hulst en Knol, elk met 20 punten uit 13 wedstrijden. In de juniorklasse won D. van Biezen van K. v. d. Weden en speelden K. Dek ker en J. v. d. Reyden remise. Volleybal Zaterdagmiddag wordt Ln het nieuwe gymnastieklokaal een volleybaltoernooi gehouden. Van half drie tot 6 uur zijn er wedstrijden van de Leidse bond en avonds 7 uur wedstrijden in de hoofdklasse uit Den Haag, Delft en Leiden. OECSTGEEST Burgerlijke stand GEBOREN: Marcellinus Adrianus Wil helmus Jozef z v W A G van Kesteren en C M L Paardekooper Arjan Frank, z v A F de Jong en A M Zaunbrecher; Jan. z v P C den Ouden en G E de Mooij; Jacob Dirk, z v D Schooneveld en N van Vliet; Monique, d v T Hoekstra en L Roose; Petrus Cornelius Jacobus, z v J L Schol- tes en A J van Vliet. OVERLEDEN: M U Merckx, oud 78 jr. GETROUWD: A H Vink en J A van der Zwaan; A Mandemaker en P van Tod; J A E Niemeijer en N A Jungerius; F Vries en E J M Fortmann; D J Stöver en E H Veen; D P den Os en M Versloot; H Van Rij en W Hoogstraten. ONDERTROUWD: P J J Post 38 Jr. Castricum en C Akersloot, 29 jr. Willem Ravelli wordt 31 mei 65 jaar De vermaarde baszanger Willem Ra velli wordt 31 mei 65 jaar. Er heeft zich nu een comité gevormd om hem uit er kentelijkheid voor wat hij geschonken heeft aan zijn zeer groot auditorium denke aan zijn indrukwekkende ver tolking van de Christus-partij ln de Mat- thëus Passion te huldigen. Wie daaraan wil deelnemen, kan zijn bijdrage storten op giro 162088 ten name van A. C. van der Bom, Lijsterbeslaan 71, Rijswijk (Z.-H.), ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U., 15 mei. - Geslaagd voor kand. psychologie: J. J. van den Berg, M. Livius. Eist (GId.). Dodelijk verongelukt. De achtjarige C. de Nijs werd woensdag te Alkmaar bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en zwaar gewond naar huis ver voerd. waar hij kort daarop overleed. Baconvarkens. Het bestuur van het pro- duktschap voor vee en vlees heeft be sloten, de prijs van baconvarkens Ingaan de maandag met vijf cent per kg te ver. Lult.-generaal Leboutte, ere-vleugel- adjudant van de Belgische koning en P. Nottet. directeur administratie van de Belgische luchtvaart hebben voor bewe zen diensten op het gebied van de ont wikkeling der luchtvaart het diploma van ..skipper of the Flying Dutchman" van de KLM uitgereikt gekregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11