Tropische planten groeien tussen nieuwe woonwijken Samenwerking prot. partijen op agenda van A.R. partij Otydecta Uitbrander was van orchideeënkwekerij DONDERDAG 16 MEI 1957 Rijswijkse handelskweker jubileert (Van een onzer verslaggevers) f-POEN KEES DE JONG uit Rijswijk in 1930 op een goede dag met een koffer vol orchideeën uit België thuis kwam, kon hij een geduchte uitbrander van zijn vader in ontvangst nemen. Wat moest de Rijswijkse handelskweker B.D. de Jong i n de crisisjaren met zo'n bloem beginnen? Maar de orchideeën lagen er nu eenmaal en aangezien je in die jaren alles te gelde moest maken, wilde je het hoofd boven water houden, begon de verkoop ende fa. B. D. de Jong Zonen werd de eerste cn is thans nog een der grootste orchideeënhandelskwekers in Nederland. Zo'n kwajongen toch, die Kees. Zo'n kwajongen. Dat zei men ook in het begin van deze eeuw van de thans ruim 76-jarige heer B. D. de Jong. Hij werkte toen bij zijn vader op de boom kwekerij in Loosduinen, waar thans de begraafplaats Nieuw Eykenduynen is. doch voelde zicih meer tot bloemen dan tot bomen aangetrokken. Van zijn zak geld begon hij bloemen te kweken. Het ging goed en in 1907 kon hij, door zijn toen al enigezins gevestigde reputatie, zijn gespaarde zaïkcentjes en 250 van zijn vader ontvangen harde guldens een eigen zaak beginnen. Tot 1913 bleef die in Loosduinen gevestigd; toen werd de zich al snel uitbreidende kwekerij naar de Van Vredenburohweg in Rijswijk over geplaatst, waar zij thans nog gevestigd i6. Op 22 mei gaat de vlag in top en wordt het halve-eeuwfeest gevierd, èn van de handelskwekerij èn van het hu welijk van de heer en mevrouw De Jong. Er is reden tot feestvieren, niet alleen omdat de cultuur en bedrijf hier harmo nisch zyn samengevlochten, maar ook omdat sinds kort het voortbestaan van de kwekerij tussen de al bestaande hui zenblokken van nieuw Den Haag cn de snel naderbij komende huizenblokken van nieuw Rijswijk is verzekerd. Het uitbrei dingsplan van Rijswijk moest ervoor worden gewijzigd, maar men deed dit graag, omdat de aanwezigheid van een dergelijk uniek bedrijf temidden van on eindig lijkende woonwijken van groot be lang werd geacht. Eén plant: f7000 De kwekerij legt zich hoofdzake lijk toe op vier soorten planten: or chideeën, azalia's, bougainvillea's en sansevieria's. Dit is een economisch gunstig patroon, omdat daardoor de verkoop zomer en winter door moge lijk blijft en de handel niet op één kaart wordt gezet. En met trots vertelt de heer Frits de Jong, zoon van de oprichter, dat nog nimmer één bloem behoefde te worden weggegooid. Ook niet die luxe orchideeën uit 1930, waarvoor een markt moest worden gezocht èn werd gevonden. Dat was niet eenvoudig, want de or- chideeëfikweker6 in België wensten zo als traditie bleek te zijn hun hele pro- duiktie aan één handelaar te verkopen. Dies werden de orchideeën iedere week van maandag tot en met woensdag in alle delen van het land verkocht en wat er dan over was, ging donderdagmorgen vroeg per KLM naar de wekelijkse bloe menmarkt in Londen. Het ging niet slecht met de orchideeën en in 1935 lach te de heer De Jong om de uitbrander aan zijn zoon: hij kocht zélf planten, ging zelf „scheuren" en zaaien en had spoe dig een hele collectie. Eenvoudig gezegd. Er zijn ongeveer 15.000 soorten orchi deeën, doch 20 tot 30 soorten zijn lonend te kweken. Daarvoor moet men „er winst in zien", want de kweek van zaad tot bloem duurt zes jaar. Blijkt de bloem zwak of niet mooi te zijn, dan is daar aan zes jaar arbeid verspild. Geen der, dat een goede orchidee-moeder plant, waarvan „gescheurd" kan worden, ■een waarde heeft van 4000.- tot 7000,- Vorstelijke bruids boeketten Eii kweker De Jong heeft goede plan- in! De orchideeën voor het bruidsboe ket van koningin Juliana kwamen uit U n kassen en toen onlangs de keize- in van Perzië huwde, werd het bruids boeket vervaardigd van Rüswjjkse bloe- gekweekt door De Jong. In de prijs couranten van orchideeën, ongeacht of :c in het Engels, Frans, Duits of Spaans :(jn gedrukt en die naar vele delen der vereld worden verzonden komt de oer- Nederlandse naam „Clasina de Wit-orchi- voor, genoemd naar mevrouw De Thans worden in de Rijswijkse han delskwekerij elf soorten orchideeën in se variaties van kleur, vorm en grootte gekweekt en geëxporteerd vooral Duitsland, Zweden, Zwitserland en België. Van september tot februari wor den deze bloemen gesneden De hoofdsnij decemiber; dan staan in een be trekkelijk klein kasje 15.900 bloemen in volle bloei. Dan ook ziet men wat de bloem waard is, en dat ziet men onmo gelijk aan het groen van de nog niet bloeiende plant. De prij6 van een voor verkoop bestemde plant? Tien tot hon derdvijftig gulden. ucyuiai eveu kan is de fimu ui> ten toonstellingen present. In Keulen werd haar inzending dezer dagen nog bekroond t een gouden en een zilveren medaille, recies wat we dachten." aldus de heer D. de Jong, die kort geleden zijn zoon Deny in Canada nog op diens kwekerij De heer B. D. de Jong jr. bij het keuren van enkele orchideeën in een van de kassen in het bedrijf van zijn vader, waarin ook hij werkzaam is. Aan de Van Vredenburchweg in Rijswijk, vlak bij de spoorlijn Den HaagDelft, staan de kas sen van de handelskwekerij B. D. de Jong Zonen. Het be staan van de kwekerij is ver zekerd, ondanks het feit, dat staande op de brug, waaronder deze foto is genomen, de hui zenblokken van Nieuw-pen Haag zijn te zien en achter de kassen de huizenblokken van Nieuw-Rijswijk in aanbouw zijn Gaan er van de Rijswijkse kwekerij veel bloemen en planten naar het buitenland, er worden er ook wel geïmporteerd, recht streeks uit de rimboe, van Ambon en Zuid-Amerika en nog niet zo lang geleden nog een hele partij uit het Himalaya- Export lea's >er 30 procent van alle bloen 'ëxporteerd orchideeën en a bougainvdl lea's de En Bakkers willen de parallellisatie te lijf Op het jaarlijkse congres van de Ne derlandse katholieke bakkerspatroonsbond In Maastricht gehouden, is veel aandacht geschonken aan twee voorstellen betref fende parallellisatie. De afdeling Rotter dam wilde sterk stelling nemen tegen hei streven naar parallellisatie, waarin de mo gelijkheid aanwezig is. dat brood en an dere bakkerijprodukten voortaan ook in kruidenierszaken worden verkocht. De af deling beschouwt dit als een uitholling 'an de vestigingswet Met de afdeling >ok het hoofdbestuur van oordeel dat de broodverkoop uitsluitend bi drijf moet blijven. De afdeling Breda ging weerstandsfonds onder de Nederland- bakkers op te richten, teneinde de pa rallellisatie te keren en een tegenmaat regel te nemen in de vorm van verkoop ;an kruidenierswaren door bakkers. Het /oorstel vond wel bijval in de vergade- •ing. maar de voorzitter wees erop. dat lit voorstel geen redelijke kans van uit voering heeft. Niettemin zal het hoofd- jestuur deze zaak ernstig bestuderen. Militair gedood met handgranaat Bij een militaire oefening op de Elspeter he.de in de gemeente Ermelo. waarbij o.m halfscherpe aanvalshandgranaten werden gistermiddag de negentien jarige dpi. huzaar H. B. J. Raben uit Di- het leven gekomen. Hij behoorde tot het 101ste B-eskadron uit de leger plaats 't Harde. De genezing van de burgemeester van Amsterdam, mr. G van Hall. zal geruime tijd duren. Zoals men weet. heeft hij enkele dagen geleden een maagbloeding gehad. Zijn toestand, die zich eerst ernstig redelijk worder geacht, hoewel er een kleine terugslag is gew Navo-luchtmaamjialk naar Nederland De bevelhebber van de maritieme lucht strijdkrachten van het kanaalcommando van de N A.V.O., air-marshall sir Bryan Reynolds., zal morgen een kort bezoek brengen aan de commandant zeemacht Nederland, schout-bij-nacht G. B For- tuyn. die bevelhebber is van de zeestrijd- krachten in het Beneluxgebied van het kanaalcommando van de N A V O- Geen maximumprijs voor kolen De kolenprijzen zijn in de periode 1956 -'57 binnen de E.G K.S. meer gestegen an in het jaar daarvoor, doch minder an in dc gebieden buiten de gemeen- chap. Dit heeft de voorzitter van de Hoge Autoriteit medegedeeld aan het par lement der E.G.K.S., dat bijeen is in het uis van Europa te Straatsburg. De Hoge Autoriteit denkt er niet aan aximumprijzen vast te stellen, daar deze op te hoog niveau zouden moeten worden vastgesteld, wil men de kolenmijnen laten renderen en de noodzakelijke gen doen. ededeling werd gis de Amsterdamse gemeentel door de loco-burgemeester, v A. de Roos. niddai heeft bezocht. „Pracht land." zegt de eigenaar van de jubilerende firma. „Ik wou dat ik er was. Je zet maar een neer en begint en je moet al heel verdienen voor je belasting betaalt." Daaruit spreekt de ondernemingslust, di{ hij in de afgelopen halve eeuw zo ruim schoots heeft getoond te bezitten. Hij wae de eerste Nederlandse kweker van Ame rikaanse anjers Toen hij niet meer d« enige was. is hij er mee gestopt Maar aniers of geen anjers: op 22 mei is het gouden jubileum, dat onder meer van 4 tot 6 uur met een receptie in „Huis te Lande" in Rijs wijk wordt gevierd. Mét bloemen! De heer en mevrouw De Jong, die gelijktijdig met het gouden jubileum van het bedrijf hun gou den huwelijksfeest vieren. Naar mevrouw De Jong is de over de gehele wereld bekende „Clasina de Wit-orchidee" genoemd. Hier staat het gouden bruidspaar in 'n kas met de tropische boubain- villea's. Prinselirke tweeling J o Jean en Margaretlia De prinselijke tweeling in Luxemburg zijn Jean en Margaretha genoemd. De jongen Jean Felix Marie Guilleaume naar zijn vader en het meisje Margaretha Antonia Marie Felicitee naar haar oud tante. de oudste zuster van wijlen konin gin Ast het JONGEREN WENSEN OPENHARTIG GESPREK Berghuis en Tilanus spraken op één vergadering (Van een onzer verslaggevers) T) EGINT VAN UTRECHT DE VICTORIE? Niet de victorie van fusie -L* tussen C.H.U. en A R.P., maar van de daad van het onderlinge gesprek, viaarin men elkaar leert herkennen? Het begin is op hoog niveau gekomen, nu de C.H.-jongerengroep en de C.H.-studentenwerkgroep in Utrecht erin zijn geslaagd de beide voorzitters van A.R.P. en C.H.U. te laten spreken over: „Mogelijkheden en moeilijkheden van een protestants-christelijke volkspartij". Zeer veel belangstellenden waren daarvoor deze week het gebouw voor kunsten en wetenschappen gekomen. Niet alleen uit Utrecht, maar ook uit plaatsen als Velp, Amsterdam. N(jkerk, Leiden, Haarlem en Den Haag. Ligt daar in een waarborg dat het Utrechtse CHJG initiatief navolging zal vinden? TELEURSTELLING Dr. W. P. Berghuis, die het eerst het woord kreeg, was zich er van bewust dat deze avond een „pikant karakter" droeg. Hij herinnerde aan de circulaire, die het Centraal comité na de bevrijding liet uit gaan en waarin gesteld werd, dat ge streefd zou worden naar een prot. chr. partij. Dit besluit is door de ARP nooit herroepen, dit denkbeeld is blijven leven in de partij. Dr. Berghuis verklaarde te begrijpen, dat er in de situatie van de CHU na de oorlog argumenten genoeg lagen om voorzichtig te zijn t.a.v. een fusie. De mislukking van het streven naar eenheid blijft voor ons echter een teleur stelling, aldus de voorzitter der ARP. We weten loten te zjjn van een stam, zo betoogde dr. Berghuis. De omstandig heden hebben er toe geleid dat we uit een zijn gegaan. Een zodanig uiteengaan blijkt een moeilijk te herstellen Iets, maar met de gebrokenheid mogen we nimmer vrede hebben. Hier ligt een stuk schuld. Het behoud van de georganiseerde prot. chr. invloed is in het geding. Beseffen we dat gevaar en waarom is wel eenheid mogelijk in sociale en radio-organisaties' Buitenlanders kunnen maar niet begrij pen waar de verschillen liggen. OP AGENDA De moeilijkheden voor een partij achtte dr. Berghuis momenteel groter dan de mogelijkheden. Deze laatste wérden ech- Tucli is liet zo GEHEIMSCHRIFTEN EN GEHEIME INKT de ontvanger van de brief behoeft niet -V /Af» anders te doen. dan hel papier zó lang J boven een kleine vlam Ie houden tol V het geschrevene donkerbruin of zwart te j p| f voorschijn treedt. De salpeter werkl. f\I zoals aovele andere stoffen, de verkoling 'P j van het papier in de hand. Met kalium Nr J soortgelijke effecten worden inkten moeien op een «ndere wijze, bij\ •n liet geschrevene kan op dc inet chemische middelen, zichtbaar wor Üze zichtbaar worden gemaaki Jen gemaakt. Schrijft de afzender bijv •heime" inkten die door oploi met oplossingen van loodaretaat, nikkel 10% zwavelzuur of van 2 gran mlfaat. kopervitriool, zilvernitraat, dan stallen van kohaltchloride oV kan de ontvanger het onzirhthare srhrif' .net natriumsulfide of swavellever out wikkelen (waarhij lijj uiteraard wel de nodige voorzichtigheid dient te betrach ten, want het ontwijkende zwavelwater- stofgas ruikt niet alleen hoogst kwalijk, maar is bovendien giftig). Het grappigst zou het zijn. indien de afzender voor zijn onzichtbare inkt een geconcentreerde oplossing van looizuur of een extract van galnoten zou gebrui ken, want bij het ontwikkelen met eeD oplossing van ijzerchloride ontstaat dan doodgewone inkt van ijzergalluszuur. Het wordt wat moeilijker om een ge- mschrift zichtbaar te maken, wanneer ontvanger de hiervoor gebruikte op- lingen niet kent. Dan kunnen, behalve ng en bevorhtiging. vaak met jodiu worder ■an ge wend. omdat jodium met het beschre vene vaak chemische verbindingen aan gaat. Anders kan het document met ultraviolette stralen bekeken worden, waardoor teksten, die met vruchten- of uienxap, azijn, melk e.d. geschreven zijn, duidelijk zichtbaar worden. Momenteel is de cryptografie uiteraard wat ingewik kelder dan in de tijd toen met dergelijke •overinkten werd gewerkt. Daarover een volgende, keer. (Nadruk verboden) ter niet groter door de activiteit va Christelijke volkspartij. Hierdoor den de brokken slechts vermeerderd, al dus de voorzitter. De kwestie van samenwerking staat niet op de agenda van de ARP. Dr. Berg huis meende dat zulks onjuist wa hij zegde dan ook toe dit punt wel onder werp te maken van officiële bespreking. Er zal een situatie geschapen dienen te worden, waarin begrip en waardering be vorderd worden. Reëel is nu, beider op treden zo te doen zijn, dat de zaak var de mogelijke eenheid zoveel als het kan wordt gediend. Tot zijn leedwezen constateerde dr. Berghuis, dat het helaas zo is, dat be paalde CH-mensen menen zich te promitteren door contact met ARP. Dit mog toch onder ons niet mogelijk zijn. Dr. Berghuis had er begrip voor, dat de CH de AR vaak eigengereid noemden, mensen die het altijd beter weten. Eer voortdurend zelfonderzoek hierbij is no dig. Stijl en sfeer zijn inderdaad niet ge lijk en het verschil in aanpak is vaak zeer wezenlijk. Ook theologische achtergron den spelen mee ,maar dr. Berghuis niet billijken, dat deze zozeer belangrijk zouden zijn, dat zij onoverkomelijke be zwaren vormen tegen samengaan op poli tiek terrein. Vergeten we niet, dat CHU en ARP beide interkerkelijk zijn. Waneer we voldoende onder de indruk zijn van de grote taak, die we als refor matorische christenen hebben in deze moderne wereld, dan ligt de weg tot el kander wellicht beter open. Geen plato nische, doch een reëele houding ten aan zien van de eenheid is gewenst. Met open oog voor de werkelijkheid mogen we niet nalaten te bouwen aan het beeld van een Christelijke volkspartij. UNIEKARAKTER De heer H. W. Tilanus begon met te stellen, wat zijns inziens een „partij" is. Naar democratische opvatting is dit een organisatie van vrije mensen, die met be trekking tot staatkundige vragen gelijk of ongeveer gelijk denken en samen pro beren invloed uit te oefenen op politiek Deze eenheid kan tweeërlei gefundeerd worden: in beginsel en belang. De diep gang van AR- en CH-beginsel is: erken ning van Gods souvereiniteit over ge heel het leven en de erkenning van de bijbel als Gods Woord. Niet alleen voor de enkeling, maar ook voor de organisatie. De heer Tilanus schetste de ontwikke ling van de CHU, voortgekomen uit de vrij antirevolutionairen, de Friesch Chr. hlstorischen en de CH kiezersbond. Voor al de laatste twee waren sterk nationaal ingesteld en droegen een krachtig her vormd accent. In tegenstelling tot Kuypers aanpak was men niet voor strakke orga nisatie. Bovendien, aldus de heer Tilanus, had het optreden van Kuyper met de doleantie het Hervormde sentiment ge prikkeld. THEOLOGISEREND Het Nederlandse volk theologiseert graag. Dat heeft niet alleen kerkelijk, doch ook politiek invloed. Denk aan het Geref. Politiek Verbond cn de Staatkun dig geref. party. De heer Tilanus betreur de. dat deze theologische gevoeligheid steeds nieuwe stromingen doet ontstaan. Ideaal zou zijn één belijdende prot. chris telijke party. Want in de kcrkeiyke ver schillen ligt de ondergrond van de poli tieke verdeeldheid. De AR achtte de CH voorzitter te veel rechtlijnig, partijdig en antithetisch, ter wijl zij een sterke neiging vertonen zich zelf als de helen en de anderen als de halven te beschouwen. Op zijn rondgang langs de CH kiesverenigingen na de be vrijding had de heer Tilanus sterk ge voeld, dat men zelfstandig wilde blijven. Samengaan zou z.i. zeker electorale ver liezen brengen. Zyn conclusie was dan ook: heel dicht by elkaar, zo mogetyk naast elkaar, maar In eigen organisatie. Verblijdefid achtte de heor Tilanus, evenals de heer Berghuis, het enthou siasme van de jongeren, die overigens bij de discussie aandrongen op een snellere aanpak van dc zaak der eenheid. Beide voorzitters verklaarden de indrukken, hier opgedaan, nader op zich in te laten JEUGD ZELF De voorzitter, de heer A. J. van Duist accentueerde in zijn openingswoord, dat CHJG en CHSW met deze bijeenkomst slechts het gesprek wilden openen. Onder de jongeren heerst een verlangen naar eenheid onder de prot. christenen, kerke lijk en beslist ook politiek. Dit is echter R R U M aNO*4 Speciaal behandelde en ge selecteerde Merinos anti reuma woL De „Rn op de ombond is uw garantie voor kwaliteit! niet de stimulans tot een doldrieste een heidsbeweging. Wie denkt, dat de jonge ren enthousiast over de grote moeiiyk- heden heen zouden lopen, vergist zich deerlijk. De eenheid zo deze al ver wezenlijkt wordt kan slechts na een redelijke tijd van voorbereiding tot stand komen. Een fusie zou onverantwoord zyn zon der dat beide partners werketyk tot een ontmoeting en een herkenning van elkaar gekomen zgn. Zijn we daartoe echt bereid, open en eeriyk met elkaar te spreken over wat in de historie gegroeid respec- tieveiyk vergroeid is? Het is de taak van de Christelijke par tijen de ontdekkingsreis tot elkaar fee beginnen. Daarna, na een werkelijke ont moeting. zullen zij ook de moed dienen op te brengen ja of wellicht ook nee te zeggen. Onder krachtige instemming van de vergadering betoogde de heer Van Duist, dat vanuit de jongerenorganisatie* en stuk goedgefundeerde eigen oordeela- orming moet komen. We dragen onze denkbeelden zo weinig concreet uit. Maar aanvaar dende de verantwoordelijkheid voor heden en toekomst dient de jongere generatie duidelijk te verklanken wat er in haar leeft aan eigen ge dachten. Daar hebben de partijen recht op en zijn zij bij gebaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5