C. Brilman veertig jaar aan Leidse ambachtsschool Agenda voor Leiden Geldmakende grootvader liet zijn goede hart spreken Geforceerde mars over 8 km in stromende regen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 16 MEI 1937 Verstand, karakter, wilskracht Jeugdig enthousiasme sluit hij hem rustig oordeel niet uit /^OVERWELDIGEND GROOT was de belangstelling, die zich gistermiddag in de ambachtsschool aan de Haagweg concentreerde op het jubi leum van de directeur van deze technische school, de heer C. Brilman, die herdacht dat hij hier veertig jaar geleden zijn loophaan als leraar begon. Een grote rij van sprekers belichtte de kwaliteiten van de heer Brilman, zowel in dienst van het nijverheidsonderwijs in het algemeen als ten bate van de Leidse school. Daarbij werd de nadruk gelegd op zijn bescheiden heid, zijn bezonken oordeel en zijn jeugdig enthousiasme. De voorzitter van het bestuur der bachtsschool, ir. J. J. G. van Hoek, merkte onder meer op, dat het bestuur in bijzon dere mate gesteld is op de persoon de heer Brilman en op de wijze, w: hij in het nijverheidsonderwijs zijn plichi deed en nieuwe wegen aangaf en insloeg Deze plaats bij dit onderwijs heeft hij te danken aan zijn verstand, zijn karakter en zijn wilskracht. De heer Van Hoek me moreerde in dit verband ook de bezielen de leiding van de vroegere directeur, de heer Kuijntjes, die, na diens overlijden, door de heer Brilman werd opgevolgd. Namens het bestuur bood de heer Hoek de jubilerende directeur een staande siga renaansteker aan De heer Brilman heeft het technisch onderwijs in geweldige omvang zien nemen. Dat zei wethouder Van Schaik namens het gemeentebestuur. Het is ook innerlijk sterk veranderd. Bij deze inwendige verandering Is de heer Bril man in belangrijke mate betrokken ge weest. Hij is daarbij zijn weg gegaan ir bescheidenheid en bereidheid. In Leiden en in het land heeft zijn naam een goede klank. (De wethouder wees speciaal op de symbiose, die de heer Brilman in menwerking met de heren Van Leeuwen en Wilterdink van 't voort gezet lager onderwijs ter hand nam. Zonder deze symbiose zouden tal rijke jongens zonder technische scho ling het leven zijn ingegaan. Spreker beschouwde de symbiose als een be wijs van de soliditeit en de e wichtigheid van het werk van de heer Brilman. Namens het personeel voerde de heer H. J. Heidemann het woord. Hij noemde de heer Brilman een pret tig en goed collega. Het is hem gelukt, atmosfeer in de school te houden zoals deze altijd is geweest. De heer Heidemann onderscheidde in het werk van de heer Brilman een jeugdig enthousiasme vernieuwing en verbetering van het derwijs. Aangeboden werden een pri kijker en boeken. De heer Ph. Hennequin sprak als i zitter van de commissie-Faber en als in specteur van het nijverheidsonderwijs. In de commiSie-Faber groeide niet alleen waardering maar vooral vriendschap. Naast jeugdig vuur had de heer Henne quin bij de heer Brilman een objectief oordeel ontmoet; door zijn bereidheid om zijn eigen mening ter zijde te leggen voor de betere mening van een ander is hij bij uitstek geschikt om samen te werken. De oud-inspecteur van het nijverheids onderwijs de heer G. J. Faber prees de aanleg, de vakkennis en de bedrevenheid van de jubilerende directeur. Zijn idealis me had in wijde kring invloed. In de exa mencommissie was hij de juiste persoon om leiding te geven aan de subcommissie, die de examenopgaven ontwierp. De heer Faber verklaarde, in hoge mate gebruik te hebben gemaakt van de grote ervaring van de Leidse ambachtsschooldirecteur. BEZONKEN OORDEEL Als vertegenwoordiger van de afdeling Leiden van de bond van leraren en lera ressen bij het nijverheidsonderwijs voer de de heer F. de Vries het woord. De be tekenis van de afdeling is wel toegeno men, getuige de toeneming van het leden tal van 3 (aanvankelijk) tot over de 100 (nu). In deze afdeling neemt de heer Bril- KANTOOR BENODIGDHEDEN t>emmemE Haarlemmerstraat 169 man een bijzondere plaats in, door zijn grote deskundigheid en bezonken oordeel De heer De Vries bood een boek aan met reisherinneringen aan Oostenrijk, een ge schenk dat de heer Brilman, die zijn va kantiereizen allerminst tot de grenzen van ons eigen land beperkt, wel apart zal waarderen. Het was begrijpelijk, dat de leer lingen op deze middag zich niet on betuigd wilden laten. Bij zijn bin nenkomst schreed de directeur met zijn naaste familie reeds door een erehaag van in werkkleding gestoken jongens en in de hulddgingsbijeen- Komst vertolkte de leerling J. ten Donkelaar hun gevoelens. Boeken en bloemen werden aangeboden. Een vertegenwoordiger van de kern groep van onderwijsvernieuwing en het coördinatie-orgaan van de studiecommis sies merkte op, dat als de heer Brilman wat zegit, er naar hem wordt geluisterd Dat komt mede door zijn grote ervaring, zijn rustig oordeel en zijn grote belang stelling voor vernieuwing van het nijver heidsonderwijs. GROOT GEZAG Namens het hoofdbestuur van de Ned. bond van leerkrachten bij het nijverheids onderwijs verklaarde de heer G. N Meurs. dat de heer Brilman in deze kring wordt beschouwd als een man van groot gezag, die op grond van zijn jarenlange ervaring zeer verstandige dingen ten behoeve van het organisatieleven kan zeggen. Ook de heer J. G. J. Verheij van Wijk, sprekend uit naam van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, wees op de schitte rende staat van dienst van de jubilerende directeur. Zijn plichtsbetrachting en vol harding dienen algemeen te worden ge waardeerd. Deze spreker vestigde de aan dacht der aanwezigen op het belang van vakbekwame arbeidskrachten voor de wel vaart in het land. Namens het hoofdbestuur van de Maat schappij bood hij de heer Brilman de erepenning aan. Nog vele aanwezigen hebben hierna het woord gevoerd. Onder hen waren de heren J. Posthuma namens de bond van directies bij het nijverheidsonderwijs, J. P. Zwanenburg namens de Vereniging van oud-leerlingen van de Leidse am bachtsschool en D. de Hart namens de vereniging „Blijft Fit". Zij allen spraken hun waardering uit zowel voor het alge mene werk van de heer Brilman voor nijverheidsonderwijs en school als voor zijn aandacht voor de organisaties die zij vertegenwoordigden. De heer Brilman zelf sprak ten slotte een uitvoerig dankwoord. Hij dankte voor de vriendschap en de zeer vele blijken (in woorden en geschenken) van waardering. Na afloop maakten allen van de gelegen heid gebruik hem persoonlijk geluk te Clir. plattelandsvrouwen over wellevendheid Voor de afdeling Leiden en omstreken van de Christelijke Boerinnen- en Platte- landsvrouwenbond sprak gisteravond in Rehoboth mej. A. Moleman te Aalsmeer over het motto „Zo'n plattelandse heeft Spreekster betoogde, dat de vroui het platteland zich voor kunst int> Seert, voor allerlei nieuwe snufjes op huishoudelijk gebied en zeker ook de vooruitgang van het boerenbedrijf openstaat, maar om de wellevendheid bekommert men zich minder, me mej. Moleman. Weliswaar gaat innerlijke beschaving voor alles, maar de uiterlijke vormen z onmisbaar in de samenleving. Het lea van goede boeken en belangstelling vt de cultuur zijn nog geen waarborgen v wellevendheid; er is zelfkritiek nodig zelfbeheersing. Onze volksaard i6 niet zo soepel; op het platteland i6 de mens dikwijls stug er stroef in de omgang. Toch, zo meendt spreekster, ging de fleur van menig hu welijk verloren, omdat de kleine dage lijkse attenties werden nagelaten. Zij wees op het gezin, dat de leerschool voor het verkrijgen van goede omgangs vormen. Voor haar, die erin slaagt de kinderen een voorbeeld te geven, zal mer kunnen zeggen dat zij een streepje vooi heeft op andere vrouwen. Ambon-avond in Leiden De Ambon-avond in de Jacobazaal var Den Burcht wordt niet vanavond maai volgende week donderdag 23 mei gehou- Vier grafici Kunst en handwerk presenteren zich in het Prentenkabinet der universiteit exposeren, zijn in Leiden géén onbekenden: Harry Disberg, M. C. Escher, Wout van Heusden en Harry van Kruiningen. Misschien is het waar, dat zij min of meer toevallig bij elkaar geko men zijn, in ieder geval hebben zij een zeer sterke band: hun volkomen toewij ding aan de grafische kunst, die hen een volkomen uitingsmogelijk heid is. In de expositiezaal vinden we Kruiningen, Disberg en Escher bijee de gang van het prentenkabinet hangt het werk van Van Kruiningen en Heusden. Van Heusden heeft met Escher en Disberg de liefde voor het vlak gemeen, met Van Kruiningen een zekere gevoe ligheid, die echter bij de laatste beslist emotioneel is en bij Van Heusden bepaald Ir. Van Hoek biedt de jubilerende directeur van de Leidse ambachts school namens het bestuur der school een staande sigarenaansteker aan. Foto N. van der Horst Donderdag Gebouw Leger des Heils, 8 uur: muziek uitvoering van kwartet van Haarlem Cen trum. ter gelegenheid van 70-jarig be Nieuwe sportcomplexen Kikkerpolder ;n Montgomerystraat. 7 uur n.m.: sport- itichting Leiden, excursie. Zomerzorg, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging van ex.-pol. gevangenen uit de Bezettingstijd, afscheid van Oostduitse itudenten. Lei cis Jeugdparlement ontmoette de Oostduitse studenten dertig AAN DE VOORAVOND van hun vertrek hebben de studenten uit. Oost-Duitsland, die na hun vlucht naar hel Westen enkele weken de gast zijn geweest van de Leidse Ex- pogé, een ontmoeting gehad met het Leidse Jeugdparlement. Gisteravond heette de heer W. Bakker, die de studenten op hun tochten door Nederland een trouwe gids is geweest, de politieke jonge ren in „Rehoboth" welkom en gaf ruim baan aan een vraaggesprek, dat zich via zijn voorzitterstafel al spoedig in alle hevigheid ontwik kelde. Desgevraagd waren de Nederlandse jongeren van mening, dat de hereniging van Oost- en West-Duitsland een zeer acuut probleem is, zonder de oplossing waarvan een goed functionerend verenigd Europa niet wel denkbaar is. Over de samenwerking van de jon geren uit de verschillende landen on derling zeiden de Nederlanders, dat samenwerking tussen Duitse en Neder landse jongeren geen kwestie van op portuniteit is, maar dat dit als de logische consequentie werd gezien van het streven naar cén Europa. De slot zin: „WH zijn allen Europeanen", ont lokte aan Duitse zijde een geestdriftig applaus uit. Het debat, dat enkele uren duurde, leerde de Nederlanders wel, dat de Duit sers en vooral deze groep Duitsers, die de wereldgebeurtenissen dikwijls op zo schrijnende wijze aan zich voorbij hebben zien gaan, politiek beter geschoold zijn Terwijl Albert Vogel zich gereed maak te om het tweede gedeelte van de avond met enkele declamaties te vullen, vertelde de heer Bakker ons over het bezoek van deze Duitsers. Nergens in Nederland was enige wanklank vernomen. Op 10 mei is de groep aanwezig geweest bij de jaar lijkse herdenking van de Expogé te Bloe- mendaal. Zij waren daar als Duitsers, die hebben gestreden tegen de bolsjewistische dictatuur geïntroduceerd en de vele oor logsweduwen, die daar aan een maaltijd bijeen waren, hadden hen met een harte lijk applaus ontvangen. De Oost-Duitse studenten zelf waren ook vol lof over de wijze, waarop zij in Nederland ontvangen zijn en spraken van het begrip dat hier bij hen gegroeid is voor een volk, dat jarenlang voor zijn eigen vrijheid gevochten heeft. Hedenavond zal in café Zomerzorg de afscheidsavond, waarbij vele autoriteiten aanwezig zullen zijn, worden gehouden. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert Stem des Volks". Langegracht 70, 7.30 uur: i elektriciteitsfabriek, v O. :rdag Stationsplein, 1.45 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, vertrek met tram naar Katwijkse water leidingduinen. Spanjaardsbrug, 2 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging, vertrek voor fietstocht door de polders. Schuttersveld en omgeving, omstreeks 3 uur: grote B.B.-oefening. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneelsvereniging ELMI. Oegstgeest: kasteel Oud Poelgeest, zesde oecumenische juristenconferentie, „Vraagt de moderne wereldsituatie een ander volkenrecht?", dr. Mohsen Ameli uit Iran over „De bijdrage van Aziatische kant". Foyer gehoorzaal, 8 uur: toneelgroep Euripides, gezellige avond. Zondag Oegstgeest: kasteel Oud Poelgeest, zesde oecumenische juristenconferentie, „Vraagt de moderne wereldsituatie ander volkenrecht?", mr S. C Graaf Randwijck over „Evangelie en internatio naal ethos", zondagmiddag: „De bijdrage van Evanston 1954" (bespreking in groe pen naar aanleiding van het rapport der sectie 4 van de bijeenkomst van de We reldraad van Kerken) en „De bijdrage de jongste geschiedenis" door prof. A. J. P. Tammes te Amsterdam. dichterlijk. Alle vie hen wel abstract waarneembare vorn Het bekendst z tezamen kan oemen, hoewel de een rol speelt, veronderstellen wij is Escher met zijn wiskundig uitge- knobbelde „Spielereien": balkenconstruc- ties, wonderbouwsels, vissen, amfi bieën en vogels, alles in elkaar passend als een legpuzzel en ondanks of juist dóór de meetkundige wetmatigheid van een obsederende kracht, als nachtmerrie! Zelfs zijn (precieze) v gave van de natuur, zoals een plas op de weg, een in het water weerspiegelende boom, heeft die obsederende kracht. Het werk van Harry Disberg zouden we kunnen bepalen door het een soort geestelijk impressionisme te noemen. Het zijn indrukken van: een stier, de zonde, het vrijheidsbeeld, een bokser, een straal jagerpiloot, een atoomgeleerde e.d. „Kin derlijk eenvoudig!" roept de leek uit. Maar het is alles van een raffinement, dat eenvoud suggereert! Van Kruiningen is evenals Disberg behalve graficus ook schilder. H maakt in hoofdzaak kleurenlitho's, di sterk emotioneel geladen zijn: metamor foses (Odivius), het zonnelied van Achnaton en bibliofiele uitgaven zoals „De opstand van het grauw", „Gilgamesj" en „Halewijn". Wout van Heusden is dan de dichter in dit gezelschap. Ook bij hem speelt de kleur een rol, zij het een ondergeschikte. De titels van zijn werk spreken boek delen: „Fusillade du poète', „Gestalte" „Fragment van mijn schip", „Voorge- Alles bijeen een interessante tentoon stelling, die waard is door vele kunstlief hebbers te worden bezocht. Waarbij wij de velen, die een ets of een litho nog niet als volwaardige wandversiering zien, voorèl zouden willen aansporen om te gaan kijken. C. TH. WILBERT-REISBERMAN. E.1I.B. O.-examens Bij de examens voor de Katholieke Nationale bond voor E.H.B.O., afdeling Leiden, slaagden de dame6 Th. Cuyk, R. Breeburg, A. Tisöen, M. Conradi, W. Stoop, M. Monod de Froideville, C. de Vrind, M. van Teylingen C. v. Teylingen, H. de Heide, G. Albswoude, R. Krekelaar van Maris-Pont, alsmede de heren N. Alberts, W. van den Berg, A. van Dorp, M. Kerkvliet, J. Kettenis, H. P. E. van Donsel en L. de Groot; af gewezen 2 kandidaten. De cursisten wa- opgeleid door dokter Jansen en dok ter Sanders nam het examen af. Door hebben wij nu onze drooi in, mijnheer. 't Beste te brengen in shag. Wij zijn trots op onze 3 smaken: American-Virginia Halfzwaar. „De Sleutelspelers" gaven een uitvoering op behoorlijk peil VEERTIG JAAR LANG heeft grootvader Eliot, als graveur met hart ei ziel gewerkt aan het vervaardigen van bankbiljetten. Toen de rijks munt hem pensioneerde, zette hij dit werk als liefhebberij en vrijetijd- besteding voort in de kelder van het huis van zijn zoon, een eerzaam hoofd van een school. Ja, och, eerzaam is grootvader ook wel. Hij is geen valse munter. Hij maakt de bankbiljetten technisch keurig, maar met zulke afwijkingen, dat men met het blote oog het verschil met de echte kan Hij maakt ze niet met de bedoeling om ze uit te geven. Tenminste niet grote bedragen. Grootvader Eliot heeft een goed en medelijdend hart. Hij zou graag de mensen, die het arm hebben een beetje willen helpen met zijn geld U begrijpt niet waarom dat niet mag. Zijn zoon verbiedt het hem en daarom doet hij het niet, totdat een avond komen er twee mannen, zeggen slechts het welzijn en het geluk van hun naaste te willen bevor- 1. Grootvader trapt er in. Hij geeft hun geld en vanaf dat ogenbjik begint ellende en narigheid. Het hele huis staat op zijn kop en tenslotte zitten ze iet z'n allen en nog een paar men- m, die net aanbelden als gevange en in de huiskamer, onder toezicht van In van de boeven met een wakend oog i een revolver. Alles loopt goed af. Behalve de boe- en, die grootvaders geld in omloop had den gebracht, komt er niemand in de gevangenis. Grootvader belooft beterschap, maar zijn spullen worden toch in beslag ge- theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider apotheek. Lammenschansweg 4. telefoon 23553 en de apotheek te Oegstgeest, Wil- helminapark 8. tel. 26274. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit, 13 mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra- Spreekbeurt Morgenavond om acht uur spreekt in het wijkgebouw Rehoboth ds. J. A. Smink uit Den Haag. Enthousiasme van Leidse Nat. Reservisten (Van een onzer verslaggevers) "VJ*OG IS DE Nationale Reserve niet helemaal dood verklaard. Maar lang ■L wachten met de definitieve ter zieleverklaring zal minister Staf wel niet meer, tenzij de volksvertegenwoordiging hem nog een stok tussen de benen steekt, maar daarop durven zelfs de meest verstokte aanhangers van het instituut Nationale Reserve niet meer hopen. Waar de schuld voor de beweerde ondoelmatigheid der Reserve ligt? Wie zal die precies aan duiden? Maar misschien zou zijne excellentie meer licht in deze duistere zaak kunnen doen opgaan, als hij die schuld wat minder in de geringe animo der reservisten en wat meer in de gebrekkige leiding der figuren aan de top zou zooken. Hoe de Nationale Reserve ondanks is vorige week en gisteravond dan ook alles wat over het niet leven daarvan de bevolking is gezegd, tóch velen lief is. die erbij dienen, is gisteravond in Leiden nog eens duidelijk bewezen. Van het militaire terrein aan de Morssingel startten kort na half acht tien reservisten geforceerde mars over acht ki lometer. Ze waren nog geen vijf minuten het hek uit of het begon te regenen, hard regenen en droog is het niet Onder leiding van sergeant-sportin- structeur M. A. van den Bovenkamp ze vorig jaar september begonnen training van twee uur per week i het bewijs van militaire Lichamelijke 'aardigheid. Ze zouden na een training de 100 m binnen 16 seconden moeten kun- lopen, 100 meter met een man op de nek moeten lopen binnen 40 seconden, dc handgranaat 32 meter ver moeten wer pen, 3.60 m moeten verspringen, 7.50 m touwklimmen, een veldloop van 2 km moeten maken binnen 10 minuten slotte een geforceerde mars moe ten kunnen maken over 8 km binnen 58 minuten. Het enthousiasme was groot en het vaardigheidsbewijs voldaan. Langs Morsweg, Haagweg. Grote Vink, Haagsche Schouw en Hoge Morsweg lie pen ze. In de stroihende regen. Het ge weer op de schouder. En ze „fiksten" het. Allemaal. J. Tege laar, H. Bloemzaat, A. Kruit, sergeant P J. van der Pot, allen uit Leiden en M J. Rusman uit Hillegom. Al de genoemden legden niet de zwemproef af. De punten verdeling in deze groep was Tegelaar 104. Bloemzaat 114, Kruit 101. Van der Pot Rusman 124 punten. En dan verder zij, die de zwemproef Wel aflegden. J. Schalkers (147 pnt.); J. Brouwer (144); B B. Jagel (137) en P. W. Goddijn. allen uit Leiden en G. J. van Beek uit Hille gom (147). Acht kilometer geforceerde in de regen en dan te bedenken dat het legeronderdeel, waarbij men vrijwillig dient al sinds jaren misschien over paar weken met één pennestreek „van de kaart" wordt geveegd. Gebrek aan en thousiasme bij de vrijwilligers van de Nationale Reserve? Komaan! Men zal de gebreken wellicht beter in de hogere iferen van balk en ster kunnen zoeken. „De Sleutelspelers", de toneelvereniging van de S.L.F., voerden dit stuk „Geld te geef" gisteravond op. De schrijvers Walter Black en William Mendrek zijn vol goede bedoelingen en aardige ideeën aan het werk gegaan, maar in het taferelen tellende eerste bedrijf hebben zij zo goed als al hun kruid verschoten. De zaak is dan praktisch helemaal be keken. Het eind staat dan voor ieder vast en men kan alleen meer of min der nieuwsgierig zijn naar de paden, waarlangs de schrijvers zullen gaan om bij het eind te komen. Het eerste be drijf is vlot geschreven, met vaart en aardige vondsten. Het tweede en derde bedrijf missen dit voor een groot ge deelte. In het derde bedrijf wordt er zoveel bij gehaald wat helemaal niets met de zaak te maken heeft, dat de vaart er hele maal uit gaat en het een moeizaam ge- rek naar het eind wordt. Men heeft niettegenstaande deze handi cap toch een opvoering gegeven, die op een behoorlijk peil stond. De regisseur, de heer C. Hakkert, heeft zijn speelsters en spelers meer bezieling kunnen geven, dan de schrijver zijn mensen in het stuk. De dames M. E. Staats-Janzen en S. Crama-Leppers speelden vlot en na tuurlijk hun rollen van moeder en doch ter. Grootvader Eliot kreeg een uitsteken de vertolking door de heer A. van Eg- mond. Hij zei zijn tekst goed en ook in de uitbeelding was hij als oude man aanvaardbaar. Vader Eliot en Junior Eliot mochten ook niet mopperen over de wij ze waarop C. H. H. Staats en W. var Zanten hen op het toneel zetten. De andere medewerkenden waren vooi het merendeel wel te aanvaarden in hun uitbeelding, maar toch soms te stijf in hun houding en in hun spreken. Dat kan bij velen soepeler worden en bij enkelen moet er nog een betere en duidelijker gearticuleerde uitspraak komen. Tot slot was er een hartelijk applaus en voor de dames waren er ook nog bloemen. A. C. bouwman. Duivenhouders bespraken het komend seizoen De Fondclub Ledden en omstreken hield woensdagavond in De Kleine Burcht een ledenvergadering ter bespreking van het komende vliegseizoen. Na een welkomst woord van voorzitter J. A. Otten, gingen enkele agendapunten vlot onder de hamer door. Als rekenaar werd de heer Gayke- benoemd, met als voorwaarde de eigen snelheid te laten vervallen en passen aan het systeem L.C.C. Vervol gens besloot men de vlucht Dax voor één te doen vervallen en zich meer op Sint Vincent toe te leggen, met extra Wegens het vertrek van de heer Pas- schier werd de heer H. C. van Leeuwen tot secretaris gekozen en de heer P. van der Drift tot penningmeester. Commissa rissen werden de heren W. B. Terbeek en Als nieuwe leden werden gekozen de heren J. Duindam en J. Duivenvoorden te Noordwijkerhout. Haagse politierechter Jongen voor bruiloft weggehaald Nadat de officier van justitie een maand gevangenisstraf had geëist veroordeelde de Haagse politierechter een 57-jarige mevrouw uit Lelden tot veertien da gen gevangenisstraf. Deze reeds eerder veroordeelde verdachte was met haar man uit de ouderlijke macht ontzet. Een 13-jarige zoon stond onder voogdijschap van een inrichting in Leiderdorp en was ondergebracht bij een pleeggezin in Gramsbergen. Toen de ouders het 35-jarig huwelijksfeest gingen vieren wilden zij de kinderen-bijeen hebben. De vrouw ging in Leiderdorp vragen of haar zoon uit Gramsbergen mocht overkomen voor deze gebeurtenis. Dit mocht niet. Toen zou zij haar dochter, die uit Arnhem was overgekomen, ertoe hebben aangezet de zoon toch te halen. „Alles wat er van komt is voor mijn rekening", had ze gezegd. De dochter toog met tegenzin en met haar verloofde naar Gramsbergen .waar zij zich voordeed als juffrouw Mol of Pol van de Leider- dorpse inrichting, die de jongen kwam halen. Zij kreeg de jongen inderdaad mee en in het holst van de nacht arriveerde men per bromfiets in Leiden. Ook na de bruiloft ging de jongen nog niet direct terug. „Als u altijd goed voor uw kinderen had gezorgd, was u de ouderlijke macht niet ontzegd. Bij de bruiloft konden de kinderen niet gemist worden, maar an ders kon u ze wei missen. Het welzijn van uw kinderen is bij u in gevaar", aldus de politierechter. De officier van justitie releveerde, dat de verhouding moeder kind soms aspecten van affectie kan heb ben die het beoordelen mild doen zijn, maar hier is het een andere zaak. Boven dien heeft de moeder haar dochter de kastanjes uit het vuur laten halen. De dochter, die ook terecht stond, zei, ■gen^iaar zin te hebben gehandeld. Zij erd veroordeeld tot f 30 boete of tien dagen en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie Jaar proeftijd. Boete en voorwaardelijk Omdat hij een polshorloge had wegge- >men op 7 maart, moest een Leidse fabrieksarbeider zich verantwoorden bij de politierechter. Hij gaf het tenlaste- gelegde toe. De verdachte kwam wel va ker bij de familie en toen hij op de be wuste avond een touwtje door de brie venbus zag had hij de deur opengetrok- »n was hij naar binnen gegaan. Hij merkte dat er niemand thuis was, en had ?n lade van het dressoir het horloge weggehaald. weet zelf niet, waarom lk het mee genomen heb", zei hij; hij vroeg een voor- delijke straf. De verdachte, die een behoorlijk salaris verdient, was al twee maal veroordeeld, voor diefstal en op lichting. Overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld tot f 35 boete of een week •n maand voorwaardelijke gevange nisstraf met drie Jaar proeftijd. Gebeden in India en Veers beiaardconcert voor mr. Hugenholtz De voorzitter van de wereldfederatie tot bescherming van dieren, dr. mr. W. Hugenholtz, heeft bericht ontvangen uit India, dat het bestuur en de staf van de landelijke Indiase vereniging tot bescher ming van dieren, die 300.000 leden telt. een gemeenschappelijk gebed voor hem in de tempel van Bihar heeft opgezon den. Dit gebed werd uitgesproken ter gelegenheid van de vijfenvijftigste ver jaardag van mr. Hugenholtz, die hij de zer dagen in Veere vierde. Ook in Veere ontving mr. Hugenholtz, omdat het volgens Zeeuwse opvatting een half-kroonjaar was, veel blijken van lardering. In deze stad. welks stads advocaat hij is, begon het speciale bei aardconcert op het oude stadhuis met de heilwens: Lang zal hij leven! De ge hele avond was de stadhuistoren in floodlight gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3