C.D.U.-congres heftig in beroering door gerucht Paul Hindemith dirigeerde zijn „Mathis der Maler" Koningin bracht werkbezoek aan eiland Voorne Von Brentano kon geen geruststelling geven Varacommissie is tegen commerciële televisie Si vis pacem para bellum DINSDAG 14 MEI 1957 Internationale Maifestspiele Wiesbaden TN EEN ZON-OVERGOTEN WIESBADEN, waar bloemen, fonteinen en vlaggen het verblijf tot een feest maken, viel vijf dagen geleden meeuw. Op het Taunus-gebergte heeft men de skieën ondergebonden en de maand mei leverde een winters schouwspel. Nu is het weer volop lente en de kuurgasten kunnen genieten van al het schone dat de „Taunus- koningin", zoals Wiesbaden genoemd wordt, te bieden heeft. Zeer veel valt er te genieten in Wiesbaden, om slechts enkele onderdelen te noemen: voor de kuurgasten in de eerste plaats de geneeskrachtige werking van de 27 bronnen en verder de natuur die in dit klimaat tot volle schoonheid kan komen. Niet in de laatste plaats is Wiesbaden interessant om zijn cul tuur-leven in het algemeen en de beroemde Maifestspiele in het bijzonder. De Maifestspiele bezitten tionaal karakter en kunnen in zekere zin vergeleken worden met het Holland festi val. Naast de opvoeringen van het eigen opera-gezelschap van het Hessische Staatstheater vinden hier voorstellingen plaats door de Staats-opera van Belgrado en de Staglone Lirlca Italiana. Deze instel lingen brengen resp. „Don Quichotte" var Massenet „Lucia di Lammermoor" (Doni zetti) en Rigoletto (Verdi). Het Hessische Staatstheater brengt ir dit festival enige opvoeringen van d« opera „Mathis der Maler" van Paul Hin demith. Niet alleen interessant omdat de Ned. Opera dit werk niet op het repertoire heeft, doch zeer zeker omdat Hindemith, een in ons land enigszins miskende com ponist, van deze opvoeringen zelf de lei ding heeft. Een en andei organisatoren van dit festival aanleiding met „Mathis der Maler" feestelijk te openen. Aohter dit „feestelijk" kan men in feite een vraagteken plaatsen want Hindemith kooe als onderwerp voor deze opera het leven van de middeleeuwse schilder Matthias Grünewald, wiens belangrijkste werk is geweest de triptiek van het Isen- heiner altaarstuk. Grünewald, die eigen lijk Mathis Nihart heette, leefde van plm 14551528 en zijn werk inspireerde Hin demith tot het sdhrljven van deze opera. Uit drie instrumentale fragmenten heeft de componist de symphonie „Mathis der Maler" samengesteld n.l. „Engelkonzert", „Grablegung" en „Versuchung des heili gen Antonius". De opera pAUL HINDEMITH, ere-doctor va Columbia-universiteit, is niet alleen componist doch ook orkest- en koordiri gent, violist, altist, pianist, ensemble speler, klarinettist en saxofonist! Geboren in 1895 in Hanau, een plaatsje dichtbij Wiesbaden, wérd hij in zijn land na 1933 niet meer geduld en vertoefde in Turkije, Amerika en Zwitserland, De eerste op voering van „Mathis der Maler" had dan ook plaats in 1938 te Zurich en men moest in Duitsland tot 1947 wachten om Hinde mith te kunnen beluisteren. Reeds waren in het buitenland meer dan 150 kritieken over dit werk geschreven toen de Duitse première kon plaats hebben. Hindemith heeft in compositorisch op- Gerhard Miszke, die in Wtes- baden de titelrol zong in Hinde mith's opera ,^tathis der Maler". zicht zijn eigen weg gevonden en het is interessant aan de hand van zijn verba zingwekkend aantal composities zijn ont wikkelingsgang te volgen. Opvallend Is dat niettegenstaande zijn vasthouden aan de atonale constructie, men toch steeds weer getroffen wordt door klankrijke, melodische en ritmische momenten. In de „Mathis", een kunstenaars-opera, vindt de componist toch de weg naar de tonaliteit door de geest van de muziek rond 1500 en in de koren hoort men melodische poly fonie. Dramatisch gezien geeft dit werk weinig om het tot een repertoirestuk te verheffen en ook muzikaal bezit het hier voor niet de kracht. Met name de laatste twee acten bezit ten weinig spanning en in deze opera is dan ook zeer zeker sprake van een anti climax. Hindemith, die ook zelf de tekst schreef, heeft van Mathis een nobele figuur gemaakt, die na veel strijd en be proeving ten slotte de rust vindt en af stand kan doen van zijn levens-symbolen: palet en penseel (zijn werk), boeken (zijn Hertog van Gloucester naar Nederland De hertog van Gloucester, oom var koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, is gisteren van het vliegveld Moleeworth in Midden-Engeland vertrokken voor een reis van vijf dagen langs oorlogsbegraaf plaatsen van soldaten uit Groot-Brittan nië en het Britse gemenebest in Neder land, België en de Duitse bondsrepu bliek. De hertogin van Gloucester zal zidh donderdag bij de Hertog voegen, wanneer zij de gasten van koningin Ju liana en prins Bernhard zullen zijn op het paleis Soestdijk. De hertog onder neemt deze reis als voorzitter van de commissie voor oorlogsgraven. wetenschap), onderscheidingstekenen (zijn eer) en het haarlint van zijn beminde (zijn liefde). Verder wordt men in deze opera geconfronteerd met de strijd tussen Lutheranen en aanhangers van de Paus en Hindemith brengt ons hier in aanra king met de drie machthebbende factoren uit die tijd n.l. de Kunst, de Staat en de Kerk. In de dramatische scènes weet de com ponist te boeien, de spanning weet hij op te voeren en meerdere malen wordt men juist in deze scènes getroffen door melo dische schoonheid. Daartegenover staan echter ook niet te miskennen inzinkingen en als geheel mist de opera de kracht om de spanning tot het einde vol te houden. Er zijn weinig momenten die een tweede bezoek aan Hindemith's „Mathis" recht vaardigen, tenzij men dieper tot de kern van zijn compositie-kunst wel doordrin- De opvoering F)E OPVOERING door het Hessische Staatstheater zou men redelijk goed kunnen noemen, al wist men met de be schikbare krachten geen internationaal niveau te bereiken. Een vergelijking met de Ned. Opera gaat enigszins mank, omdat hier sprake is van een plaatselijke opera tussen vele andere, terwijl, zoals bekend de Ned. Opera in ons land het monopolie bezit. Hindemith vraagt van de zangers zeer veel, qua vocaliteit en qua dramatiek en het was met name de titelvertolker Gerhard Miszke die de figuur van Mathis de nodige kracht en persoonlijkheid wist te geven. Ook in Wiesbaden mist men helden tenoren, hetgeen tot uiting kwam in de vertolking van de rol van Albrecht van Brandenburg. Niettemin bracht een uit verkocht theater een langdurige hulde aan de uitvoerenden en vanzelfsprekend ontving componist-dirigent Hindemith het grootste aandeel. A. Hager Wera Schlosser als Regina en Gerhard Miszke als Mathis uit Hinde mith's opera „Mathis der Maler", die de componist zelf dirigeerde in Wiesbaden. Witte tanden - frisse adem met COLGATE! V Stopt slechte adem onmiddellijk V Bestrijdt tandbederf de gehele dag V Houdt de tanden weergaloos wit Standaard tube 44 et Familietube 100 ct Éénmaal poetsen met Colgate vernietigt wel 85% der bacteriiiv die mondreuk veroorzaken I/LAGGEND VOORNE heeft vandaag zijn Koningin begroet. Het eiland dat „een schone bloem aan de Noordzee" wordt genoemd, heeft zich getoond zoals het is. Een goed stuk agrarisch grond, ge- deel van Holland, met het oude Den Br iel als dominant rpk aan historie, een royale kuststrookbezocht door dui zenden toeristen. Voorne heeft de Konin gin eigenlijk vooral geconfronteerd met de toekomstsamengevat in de bekende begrippen Delta en Randstad Holland. Zowel notabelen, burgers als landbouwers hebben de Vorstin op dit werkbezoek ge toond. wat zij van deze toekomst denken en verwachten. OOGSTSPEL Ieder stadje en elk dorp heeft de Konin gin doen kennismaken met het eigene de gemeente. In Nieuw-Helvoet ston den landbouwwerktuigen opgesteld op en akkers en werd een oogstspel opgevoerd. Vierpolders stond in het teken (Van onze correspondent) HAMBURG, dinsdagochtend HET ZEVENDE PARTIJCONGRES van de C.D.U. te Hamburg is volkomen overschaduwd door de publikaties in de Frankfurter Zeitung en Die Welt, die wereldkundig maakten dat president Eisen hower zijn vertegenwoordiger in de ontwapeningscommissie, Harold Stassen, heeft opgedragen voorstellen in te dienen, waardoor ongeacht de Duitse hereniging een gedemilitariseerde zone dwars door Europa wordt ontworpen. De C.D.U.-gedelegeerden waren giste ren aan het ontbijt opgeschikt door deze berichten. Minister von Brentano echter stak zijn rede af alsof er niets geschre ven was. Maar de voorzitter van het par tijcongres, Scharnberg, kon zich niet weerhouden in zijn dankwoord aan de minister te spreken over de aandacht, welke deze gericht had op de wereld (Die Welt), wat een onderdrukt gelach ln de zaal teweeg bracht. De onrust steeg en dr. Adenauer was kennelijk geagiteerd en boos. Druk over legde hij met von Brentano, die daarop weer het spreekgestoelte beklom en kort en krachtig zei, dat de gedelegeerden zich voorlopig aan de feiten moesten houden en dat de regering officieel nog niets van de Amerikaanse voorstellen afwist, maar dat de bondgenoten ongetwijfeld niets zouden ondernemen zonder tevoren te overleggen met de bondsrepubliek. Geen ontkenning dus, alleen maar, dat men nog niets wist en de gedelegeerden voelden zich dan ook weinig gerust. Speculaties Intussen hadden de telefonistes het druk. Ze moesten met spoed staatsge- sprekken met de Westdultse ambassade in Washington, met dr. Krekeier en de Amerikaanse ambassade in Bonn, met ambassadeur David Bruce, tot stand brengen. Dr. Adenauer wenste hen per soonlijk te spreken. Wat later werd ccn communiqué uitgegeven waarin de publi katies der bladen „allemaal speculaties" werden genoemd, maar niet tegengespro ken. De gedelegeerden reageerden dui delijk met de gedachte, dat waar rook Is ook wel vuur moet zijn. Men herinnerde zich het non-existentle- „Radford-plan", de vier Edenplanncn en het recente interview van Kroesjtsjef met de hoofdredacteur van de New York Times, waarin Kroesjtsjef gezegd heeft dat de Duitse hereniging en de ontwa pening geen samenhang behoeven te hebben. Koude rillingen En hoewel in Hamburg het zonnetje lekker scheen, de lente lijkt nu echt te zijn gekomen, liepen de C.D.U.-gedele geerden de koude rillingen over de rug. Ze waren ten slotte in Hamburg bijeen gekomen om de buitenlandse politiek van hun partij zowel voor de a.s. verkiezings- ampagne als voor de vier jaar, dat de C.D.U. eventueel weer aan de macht zou zijn, uit te stippelen. De Amerikaanse voorstellen als gepu bliceerd door de Westduitse bladen, zou den de basis wegnemen van hun hele herenigings-, buitenlandse en militaire politiek. Zo ontplofte als het ware midden in het congres een bom, waarvan men vreest, dat er nog een uurwerk inzit, dóe een tweede uitbarsting kan ver oorzaken zo omstreeks de verkiezin gen. Het congres, zo vol vertrouwen be gonnen, wordt nu getekend door ner vositeit en de belangstelling voor de verdere onderwerpen, die nog op het programma staan, is aanmerkelijk verminderd. Verdediger in München: Proces Dietrich- Lippert verjaard De verdediger van de vroegere SS- generaal Sepp Dietrich en kolonel Mi- chaël Lippert heeft gisteren vrijspraak gevraagd voor de belde beklaagden. Hij betoogde, dat beide mannen gehandeld hebben in opdracht van Adolf Hitler en ongetwijfeld zelf terecht zouden zijn ge steld, wanneer zij hadden geweigerd, de order uit te voeren. Naar zijn mening la het misdrijf zo daar al eprake van was verjaard en kunnen de beklaagden hiervoor niet meer worden veroordeeld. Eenmaking na het recht in de Benelux De Beneluxcommlssie voor de eenma king van het recht heeft op 10 en 11 mei te Luxemburg, onder voorzitterschap van de vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. L. A. Nypels, haar werkzaamheden betreffende het verdrag over de rechterlijke bevoegdheid en de tenuitvoerlegging van vonnissen beëin digd. Het ontwerp zal aan de ministers van justitie van de drie Beneluxlanden worden toegezonden. Arrestaties tyj Bangka-tinmUnen. Onder verdenking van corruptie zijn enkele per sonen in hechtenis genomen, o.a. een vroe gere Nederlander. van de jeugd en de Koningin bezichtigde er het Hervormd jeugdclubhuis De In stuif. In Nieuwenhoorn werden onder Ko ninklijke belangstelling op het ln aan bouw zijnde Groene-Kruisgebouw de laatste dakpannen gelegd en zelden zal het pannenbier zo feestelijk zijn geschon ken. In Hellevoetsluis maakte de Voretin een boottocht langs de Deltawerken en luisterde zij naar een uiteenzetting van ir. P. A. v. d. Velde, hoofdingenieur A van de directie Deltawerken-Noord, die iets over het machtige werk. dat hier wordt uitgevoerd, vertelde. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Niestern Scheepsbouw Unie n.v. aan de Industrie haven. In het gemeentehuis Het Prinsen huis, dat in vroeger jaren dienst deed als logement der admiraliteit, werd met plaatseflijke autoriteiten uit gemeente lijke, industriële, kerkelijke, maatschap pelijke en sociale kring de lunch gebruikt. Vanmiddag bezocht de Koningin de ge meenten Nieuw-Helvoet. Rockanje, Brlel- le en Zwartewaal. Kota Baroe in oever van de Nieuwe Waterweg gevaren Het 7307 ton metende motorschip Kota Baroe van de Kon. Rotterdamse Lloyd is gisteravond bij Poortershaven ln de oever de Nieuwe Waterweg gevaren. Het schip had een defect aan de elektrische stuurinrichting en drong vier meter in de wal. Het werd later weer vrijgetrok- ken en voer door naar Antwerpen. Rode Kruiscampagne tegen proeven met kernwapens Het Russische en het Oostduitae Rode Kruis hebben gisteravond een beroep ge daan op de Rode Kruis-organisaties in de gehele wereld, zich bij hen aan te sluiten in een campagne tegen het nemen van proeven met a- en h-bommen. Concurrentie zou in alle opzichten hijzonder schadelijk zijn (Van een onzer verslaggevers) /"COMMERCIËLE TELEVISIE in Nederland ja of neen? heet wat reto- risch het rapport, waarin de door de VARA ingestelde commissie die dit vraagstuk heeft bestudeerd, haar bevindingen heeft neergelegd. Reto risch, want het antwoord op deze vraag luidt uiteraard ontkennend. Men zal, het rapport doorlezende, niet tot de conclusie komen dat de commissie er zioh gemakkelijk van heeft afgemaakt, al kan men hier en daar wel passages aanwijzen, die afbreuk doen aan de objectiviteit. Men 16 dus tegen de invoering van commerciële televisie, dat Is het belang rijkste. Niet alleen verwerpt men de commerciële, zoals die van organisaties als de ONTV en/of TEM te venvachten zou zijn, maar evenmin ia de commissie voorstandster van reclame in da pro gramma's van de NTS. Zij meent dat vóór 1962 het aantal kij kers zo groot zad zijn, dat uit de op brengst van de kijkgelden het Neder land» televisiebested kan worden gefinan cierd, zonder dat het noodzakelijk zal zijn om te zieh naar de reclame ads fi nancieringsmethode. Ontsnapt uit Scheveningen Gedetineerden in R'dam gepakt De Rotterdamse recherche heeft giste ren de 30-jarige meubelmaker A. H. ui' Den Haag en de 28-jarige A. M. uit Heer len gearresteerd in een café bij het Zuid- plein. De mannen waren zes weken ge leden ontsnapt uit de strafgevangenis te Scheveningen en hebben sindsdien ver moedelijk alweer verschillende malen In gebroken. De recherche wist dat de ontsnapten zich geregeld in de Maasstad vertoonden. Gisteren kwam zij erachter dat de man nen zich ophielden in een café'tje in Rot terdam-zuid. Toen de rechercheurs het café binnenstapten zaten de beide nen achter de koffie. De politiem schoven bij aan hetzelfde tafeltje en hoofdinspecteur knikte vriendelijk zei „Nu je begrijpt het zeker wel". De tiwee begrepen het inderdaad en namen het nogal sportief op. „Ober, vier koffie," riep de oudste, maar zo gezellig wilden de politiemannen het toch niet maken t zij i de i bui- op het politiebureau verder te babbelen. De mannen gingen schijnbaar gewillig mee, maar voor de deur ge bruikte de jongste een oude truc o ontsnappen. Hij gooide de rechercheurs ta6 voor de voeten en zette het op lopen. Toen kwam een voor alle ze kerheid opgestelde radiowagen ln actie, iee de vluchteling werd ingesloten. Een waarschuwingsschot deed de ont snapte nog snel een radiowinkel binnen hollen, maar daar greep men hem toch ln zijn kraag, vlak voor de ogen van het verbaasde winkelpersoneel. Een ruit sneuvelde. Goed benut ien hebben hun tijdelijke vrij heid waarschijnlijk goed benut on r bovenop te komen, want zij hadden tas met gloednieuw inbrekeregereed schap bij zich. Bij fouillering werd veel geld gevonden. Toch is hel zo HET INMAKEN VAN EIEREN 933) 1 nyn welen hebben de meef- eieren uitsluitend en alleen geïnteres seerd tijdens de oorlogsjaren, toen eigen belang hen dwong de nodige maatrege- 'Cn |f„nemen' "P'la' het „eitje aan het ontbijt" in de tijd die komen ging nog door een paar anderen kon worden ge volgd. Nu moet ik u eerlijk bekennen, dal ik zelf de inmaak ook niet bijzonder belangwekkend vind. Maar wat zich hierbij afspeelt, is toeh altijd de moeite vocht in het ea geen sprake en boven dien is de temperatuur zodanig, dat dc Lang niet iedereen heeft echter koel ruimten voor eieren nodig en gewapend met de wetenschap, dat geen bacteriën de eieren mogen binnendringen, is dat ook helemaal niet noodzakelijk. (Afge- an het ard. Worden eie. droge lucht blootgesteld, dan verdampt er vocht, dat door de poreuze schaal naar buiten treedt. De plaats van het verdampte vocht moet natuurlijk dooi ingenor dat is in dit geval lucht. Door de el-schaal treedt dus lucht in het ei binnen en deze lucht bevat altijd bacteriën, die op den duur bederf van het ei veroorzaken. Het komt er dus maar op aan, te zor gen dat géén bacteriën door de ei schaal het ei binnendringen, zodat de eieren lange tijd vers, of laten we «eg gen, onbedorven blijven. In het groot is dit te bereiken in koelruimten, waar in de vochtigheid van de lucht 80 pet. bedraagt en een temperatuur van 0 gr C. heerst. Bjj een dergelijke vochtig heidsgraad is van verdamping van het zien van de vraag, dat het inleggen van eieren in ons land op zichzelf helemaal geen probleenï is, omdat gedurende het gehele jaar eieren te krijgen zijn, al moet tegen het eind van het jaar dan ook een wat hogere prijs worden be taald. Het gaat hier dan ook niet om de eigenlijk gebeurt). Eieren kunnen na tuurlijk geconserveerd worden door ze in gesmolten parafine te dompelen, of ze met vaseline in te smeren. En dc andere methoden, heeft n na het verhaal van de vorige keer al begre pen: zout en suiker. Zoals we verteld hebben, worden de eieren in Zutd- Afrika in een suikeroplossing van 50 pet. ingelegd, maar een sterke keuken- zoutoplossing geeft de bacteriën even eens weinig kan«. Meer algemeen bekend is in ons land het inleggen in kalk, waardoor de eie ren getooüd werden met de naam „kalk- cicren". De ongebluste kalk wordt met 4 delen water geblust, waarna de oplossing met zoveel water wordt verdund, dat een dunne kalkmelk ontstaat. Deze wordt over de eieren gegoten (nu ben ik tóch aan een recept bezig!), zodat de vloei stof een handbreedte boven de boven ste laag eieren bestaat. De conserverende werking, die hieraan ten grondslag ligt, is de volgende: de kalkmelk neemt uit de lucht koolzuur op en gaat daardoor over in koolzure kalk, die de lucht afsluit en de bacte riën belet toe te treden. En nu gauw nog ieta over bedorven eieren die een drliceteate schjjnen te Dai b volgende keer. In de haven van Umuiden, aan boord van de Umuiden 99 Cu rasao, werden gisteren de eerste zomerpostzegels verkocht. Ver koopster was de ontwerpster van de zegels, mevrouw Jenny Dalen oord, koper schipper Huib Krab (links), alles onder het wakend oog van de directeur-generaal der PTT, ir. J. D. H. van den Toorn. Surinaamse ex- minister krijgt aelit maanden Het hof van Justitie van Suriname heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen oud-minister Karamat AU. Het bekrach tigde het vonnis van de kantonrechter en veroordeelde beklaagde wegens verduis tering en meineed tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Karamat All was beschuldigd in ver eniging met de heer Iding Soemita, sta tenlid van de Kaum Tani Persatuan Indo nesia, zich wederrechtelijk f 22.500 te heb ben toegeëindlgd, welk bedrag 'n deel zou zijn van de koopsom ad f37.500 door de firma Uneda betaald voor een rijstexport- quotum van de Indonesische vereniging Ahmadiya. De Nederlandse Spaarbankbond zal ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan 6 Juni in de Rivièrahal te Rotterdam ccn Jubileumvergadering houden, waarop prof. dr. P. J. Bouman van Groningen cal spreken over de sociologische bete kenis van het sparen. Optreden van ONTV en TEM, die hun plannen gebaseerd hebben op zendtijden van 15 en 16 uur per week. zal moeten leiden tot oprichting van een tweede, uiterst kostbaar zendernet, meent de commissie. De gevolgen van de concur rentie tussen twee dergelijke zendernet ten zuUen in alle oprichten schadelijk "170RIGE week schreven wij reeds naar aanleiding van de door Kroesjtsjef gepubliceerde economische plannen, dat het Kremlin zijn toekomstige politiek thans duidelijk uitgestippeld heeft en dat het er veel van weg heeft, dat de Sow jetunie niet ernstig meent, wat haar af gevaardigde bij de lopende ontwape- ningsbesprekingen te Londen naar voren brengt. Zelfs getuigen de plannen, dia thans door Kroesjtsjef en de zijnen wor den uitgewerkt, van een intensivering van de direkte en lndirekte voorberei dingen voor een atoomoorlog, die al ge ruime tijd geleden werden getroffen. Intussen wordt da Intimidatiecampagne van Moskou tegen de Europese leden van de Navo begeleid door een zgn. coëxis tentie-offensief. Daarbij trachten de Sow- jetleiders munt te slaan uit hun jongste voorstellen op de Londense ontwape ningsconferentie. Het Kremlin doet het voorkomen, alsof de Sowjetunie alge mene ontwapening voorstaat en zelfs aan elke militaristische propaganda een einde wil maken. TNE werkelijkheid vertoont echter een heel ander beeld. Het terugvallen op de leer van Lenin kenmerkt zich de laat ste tijd weer door een opvallend mili taristische toon. Kras- 'f Verklaarde na ja Zwezda, het or- mlnchl van hrt B"d* leger, commenta rieerde enkele weken geleden Lenins Ideeën over de beslissende factoren ln een oorlog en verklaarde, dat deze ook thans nog als richtsnoer bij de militaire planning moeten gelden. In dit verband schreef het blad, dat Lenin er herhaaldelijk de nadruk op heeft gelegd, dat stoutmoedige en vast beraden aanvallen van de strijdkrachten een beslissende voorwaarde zijn voor de overwinning op het slagveld. Een uit sluitend voor defensieve acties opgeleid leger kan niet op een overwinning in de oorlog rekenen. Aldus luiden de waar schuwingen van Lenin, die thans blijk baar weer opgeld doen. CINDS kort is ook de these van de „rechtvaardige oorlog" weer uit de ideologische ijskast van het Kremlin te voorschijn gehaald. Zo stelde Krasnaja Zwezda onlangs vast, dat alleen de recht vaardige bevrijdingsoorlog de troepen tot de beslissende 6trijd kan bezielen. In plaats van citaten over de mogelijkheid van een „vreedzame coëxistentie" vindt men telkens weer de volgende uitspraak van Lenin aangehaald: „Wie het ons systematisch bedreigende gevaar zou ver geten, een gevaar dat voortduurt zolang het wereldlmperialisroe bestaat, zou onzs arbeidersrepubliek vergeten." Het nauwe verband tussen de militaire organisatie en het economische systeem van de Sowjetunie wordt openlijk toe gegeven. De voorrang voor de zware industrie vloeit voort uit militaire over wegingen. Het Sowjetrussische stelsel maakt het volgens Krasnaja Zwezda mo gelijk, het economische potentieel effi ciënt te gebruiken „voor een succesvolle oorlogvoering ter verdediging van het vaderland en zijn politieke belangen." 'TEN SLOTTE wijzen ook andere ont- wikkelingen in de Sowjetunie op de plannen van de leiders in het Kremlin. Volgens de Neus Zuercher Zeitung ont plooit de DOSAAF (vrijwillige vereni ging tot samenwerking met leger, lucht macht en marine) een grote activiteit. Door inschakeling van de burgerbevol king bij militaire oefeningen draagt ook deze vereniging bij tot de algemene ml- lltarisatie van deeSowjetunie. De grote vraag Is thans, waarom de Sowjetunie zich in versterkte mate gaat voorbereiden op een atoomoorlog. Kroesj tsjef verklaarde tegenover Turner Cat- ledge, de hoofd redacteur van de New York Times, het als een „onbetwistbaar feit" te beschouwen, dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten een aanvals oorlog tegen de Sowjetunie en haar „part ners" overwegen. Voorts beroept men zich op de verklaring van Lenin, dat een uitsluitend voor defensieve acties opge leid leger niet op een overwinning in een oorlog kan rekenen ^OLANG echter niet vaststaat, met welke doeleinden de Sowjetunie be zig is haar oorlogeapparaat uit te brei den, terwijl zij in Londen aandringt op ontwapening, geldt voor het Westen de spreuk: ,.Si vis pacem, para bellum", of „Wilt gij vrede, zo bereidt u ten oor log België en Luxemburg zetten sla-invoer weer stop Met ingang van vandaag hebben België a Luxemburg de invoer van 6la uit Ne derland ötopgezet. De laatste weken ging het goed, want in de eerete week van mei werd niet minder dan 474 ton sla naar België en Luxemburg verzonden. De prijs an de sla op de Nederlandse veilingen a6 de laatste dagen teer vaat Verwacht wordt dat deze week de ala-aanvoer op de Nederlandse veilingen weer zal toa-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5