CHRISTELIJK Zichzelf zien door ooen van ander Schrik bij hervormden voor puur dolerende partij Puzzel mee Engelse bisschop weigert ondertekening van protest ZENUWRUST blijven neutraal Emigratie 2 Uit de vakpers "j Van onze sociale redactenr PLATTELANDS POST, land- 1 en tuinbouwblad heeft aan dacht besteed aan het vraag stuk, hoe de landbouwbelangen beter onder de aandacht van het Nederlandse volk gebracht kunnen worden. Het blad schrijft, dat wil men in ons volk een stabielere voe dingsbodem kweken, waarop de boerenbelangen over een langere reeks van jaren beter tot hun recht kunnen komen, dan zal daarvoor een systema tische veeljarige activiteit no dig zijn. Een activiteit, welke met enige kans op succes slechts door een op dat terrein deskundige verricht zal kunnen worden. Hiervan zullen echter slechts op de lange duur vruchten geplukt kunnen worden en dan nog vruch ten van weinig spectaculair gehal te. Agrarisch Nederland dient zich te hoeden voor de opvatting, dat een ..public relations officer" een soort wonderdoener zou zijn met wiens aanstelling de moeilijkheden spoedig tot het verleden zouden be horen. Zijn werk zou dan bij voor baat op een teleurstelling uitlopen. Er dient immers niet alleen ge let te worden op wat in eigen kring leeft en voor de eigen kring van belang is, maar er dient bij voortduring rekening mee gehou den te worden hoe dit alles in an dere kring opgevat zal worden. Eerst wanneer mëh dit consekwent wil doorvoeren zal met de beïn vloeding van de openbare mening een succes geboekt worden. Wan neer de boerenorganisaties bij het nemen van een besluit zelf geen rekening houden met de reacties hierop in de openbare mening, dan staat de „public relations officer" voor een onmogelijke taak. De Interne zending zal de eerste jaren het grootste deel van de ac tiviteiten van de functionaris moe ten uitmaken. En het zal ook het moeilijkste deel zijn, want de besturen van het Landbouwschap en de landbouworganisaties zijn hierop in het geheel nog niet in geschoten. Vele bestuursleden zullen waarschijnlijk ook maar moeilijk de noodzaak van een der gelijke koersverandering kunnen den door de bestedingsbeperking onderstreept deze week het vak blad van de Ned Bond van Prot. Be oeps oederenvervoerder: deel te zoeken in het uitstellen van aanbestedingen, acht het blad krachtige pogingen vangrijke te perken Na er nog aan herinnerd te hebben, dat onze staatsschuld in enkele jaren met miljarden ver laagd is, wordt het zorgwekkend genoemd dat een bepaalde be drijfstak tengevolge van over heidsmaatregelen ineen dreigt te schrompelen. DE Christelijke Kruide, nier besteedt aandacht aan het uittreden van de Nederlandse Huishoudraad uit het Consumen ten Contact Orgaan. Het uittreden wordt toegejuicht, omdat de Chr. Kruidenier nooit enig heil heeft verwacht van een bondgenootschap van de Huishoudraad met de Ver bruikscoöperaties en de Consu mentenbond in het C.C.O. Het uit treden wordt een moedig besluit genoemd, omdat de Huishoudraad hiermee in bepaalde kringen aller minst waardering zal oogsten. De Consumentenbond zou ge poogd hebben een front te vormen tegen het bedrijfsleven en met na me tegen het middenstandsbe drijfsleven en deze ontwikkeling zou vooral het verzet in de vrou wenorganisaties hebben versterkt. Nu deze ontwikkeling door het uit treden van de Nederlandse Huis houdraad gestuit is hoopt de Chr. Kruidenier, dat het bedrijfsleven in positieve zin zal meewerken aan iedere aanvaardbare vorm van samenwerking met de huis- vrouwenorganisatie, welke de be hartiging van de consumentenbe langen ten doel heeft. De A.R.P. en de Kerk Moeilijkheden uitvloeisel van zeker kerkisme V r y e Het blad schrijft dat de opdrachten voorde wegenbouwers vergeleken bij dezelfde maanden van het vo rige jaar ongeveer tot de helft zijn teruggebracht. Dit is jammer om dat goede wegen meer dan de meest ideale propaganda de ver keersveiligheid bevorderen. Vele miljoenen werktuigen en machines staan nu ongebruikt weg te roes- Herinnerd wordt aan de verkla ring van prof. Hellema in de Eer ste Kamer, dat in de achter ons ggende zes jaren de stijging van de overheidsuitgaven procentueel belangrijk hoger is geweest dan die van de bevolking. Hoewel het misschien de ge makkelijkste weg is bestedings beperkingen voor een belangrijk Tot onderwijzeres aan de Prinses Bea- trixschool te Woerden: mej. T. Davidse te Den Haag. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool te Dordrecht de heer A. Eoer te Nieuwendyk. Tot onderwijzer aan de prot. chr. ulo school te 's-Hertogenbosch de heer H. Havinga te Arnhem. OPGAVE PUZZEL No. 19 Horizontaal: 1 stamverwant, 8 zang- noot, 9 vo^ woord, 10 klaar, 12 zang stem, 14 geheel de uwe. 15 pook, 11 kledingstuk, 18 dier, 19 tam, 20 insekt, 22 Java: inlandse gemeente, 24 ver laagde toon, 25 poetslap, 26 ry, 21 opdracht. 28 plaat glas. Virticaal: 2 verbrande rest, 3 hees ter. 4 aanslibbing, 5 binnen, 6 hoofd deksel, 7 versiersel, 11 zangnoot 13 •eeds, 14 dashond. 16 varkenhok. 17 dier, 19 maat, 21 herkauwend dier. 22 razend. 23 functie. 25 gezet, 26 zangnoot. OPLOSSING PUZZEL No. 18 Horizontaal: 1 uithuizig, 6 ka, 7 ma, 9 kit. 11 zeeman. 13 rek. 14 Ada. 16 in, 18 klem, 19 gat. 21 1.1.. 22 re, 23 abuis. 25 nul. 26 stip. Verticaal: 1 uitzuigen. 2 hommel, 3 ik. 4 zak. 5 gat. 8 aak. 10 ieder, 12 er. 14 al, 15 amen. 17 na, 18 klix tal. 21 lus. 24 si. De Engelse H-bomproeven Mgrs. B. Ellis, bisschop van Nottingham, heeft geweigerd een protest tegen de Britse proeven met atoombommen te ondertekenen. Als reden voor zijn weigering gaf hij op, dat een Westen zonder verde diging voor het communisme een uitnodiging betekent nog meer staten in slavernij te brengen. ..Wanneer andere landen hun proeven niet staken, staat dit, naar het mij voorkomt, gelijk met een unilaterale ontwapening. En dit principe is niet juist. Ieder land heeft het recht en de plicht het volk tegen onrechtmatige agressie te verdedigen. Wij willen niet, dat Engeland een ander Hongarije wordt", aldus verklaarde de bisschop. een christelijke (Van een onzer redacteuren) DE Gereformeerde Bond in de Ned. Hervormde Kerk koerst naar de A.R.P. en niet naar de G.H.U. of S.G.P., maar dan mo gen wij toch ook wel vragen dat deze partij ons niet ziet als bas taardkinderen, die nog net mogen meelopen, zo zeide gisteren prof dr. S. van der Linden op een con ferentie voor predikanten, die gisteren in Utrecht werd georga niseerd door de A.R. Partij. De af stand tussen Hervormden en Ge reformeerden leek hem onover brugbaar groot. En daarom vroeg hij zich af (hoe droevig dit ook zou zijn) of het niet beter is, een aparte Hervormde formatie in de A.R.P. op te richten. Prof. v.d. Linden vreesde dat an ders de zuigkracht van de S.G.P. op de Gereformeerde Bond te groot zou worden Trouwens de redevoering van de heren Berghuis en Bruins Slot over de samenwerking met de K.V.P vond deze hoogleraar koren op de mo len van de S.G.P. Staan wij zoveel dichter bij de rooms-katholieken („met hun drieste Mariaverering'") dan bij de socialisten? Prof. Van der Linden vond de Mariavereniging ook humanis tisch en evenals het humanisme van ve le socialisten wordt het aangediend in een vrome bekleding. De honderd predikanten van verschil- lende kerkformaties hebben zeer vrucht-1 dragend over belangrijke vraagstukken gediscussieerd. Prof. Van der Linden zei dat de Hervormd gereformeerden voorstander zijn van een christelijke po litiek. maar bij vele hervormden be staat er nu eenmaal een schrik-voor een puur dolerende partij. Prof. Ridderbos De aijdere referentprof. dr. Her man Ttfdderbos, begreep 'dat de chris telijke politieke'partijen, na de ver kiezingsnederlaag, steun gaan zoekn. De kerk moet zich hoeden, zo zeide hij, zich te vereenzelvigen met een partij, want zij heeft geen volmacht gekregen op politiek terrein. De Ge reformeerde Kerk wacht dan ook niet op een uitspraak van de Synode. Zij moet er voor oppassen de Kerk van Colijn te blijven of van Zijlstra of Berghuis te worden. De Herv. kerk heeft echter het gevaar door een an dere politieke partij omhelsd te wor den. Prof. Ridderbos vond dat er bij de ingang uan een kerkgebouw geen verkiezingsbord gevonden moet wor den, maar ook is het zo, dat de chris telijke politiek het van de kerk moet hebben. De kerk is de voedingsbodem van de christelijke politiek. Een le vende kerk kan de politiek dan ook niet onverschillig laten. De dominéé op de kansel, behoeft echter niet een bepaalde politieke partij aan te be velen. Wel zal hij moeten wijzen op Prof. Ridderbos vond het van chris telijk nationaal belang om de erfenis van de reformatie te bewaren. De door braak maakt de politiek los van de christelijk nationale gedachte, die aan de reformatie ten grondslag heeft gele gen. Zij jaagt bulten de kerk het cal vinistisch volksdeel uiteen. Discussie Tijdens de discussie over deze refe raten is heel wat losgekomen. Zo was er een Luthers predikant, die vond dat de A.R. Partij vele weerstanden bij orthodox protestantse christenen op roept door al te veel een partij var de gereformeerde gezindte te zijn. En aan de andere kant waren er spre kers, die van mening waren, dat de A.R. Partij het niet moet hebben de middenorthodoxie, maar van de ge reformeerde gezindte. Deze problemen werden uiteraard op deze conferentie niet opgelost. In grote openhartigheid werd er echter gediscus sieerd. Daardoor werd deze conferentie een succes. De ere-voorzitter van de antirevolutionaire partij, dr. Schouten, verwierp tijdens de discussie het denk beeld van prof. Van der Linden om de Hervormden zich apart in de A.R. Par tij te laten organiseren. Dan zouden ook leden van andere kerkformaties dit kun nen gaan doen. Bij de kandidaatstellin gen voor de verkiezingen zal dan ver warring ontstaan. De verdeeldheid zou dan groter worden dan zij nu is, zo zei de dr. Schouten. Een deel van de hui dige moeilijkheden zijn een uitvloeisel van een zeker kerkisme. De A.R. Partij is echter geen kerkelijke, maar eei formatorische partij. Beroepinosuiprk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenhage/Oost als ziekenhuispredikant voor de classis s-Gravenhage)R. A. Flinterman te Goes. CHRIST. GEREF. KERK Bedankt voor Bunschoten en v< Rotterdam-Charlois: M. Vlietstra Eemdijk. EVANG. LUTHERSE KERK BAPTISTEN GEMEENTEN Prof dr. G. Houtzagers overleden Zaterdag il. is in het diaconessen- huis te Arnhem op 68-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden prof. dr. G. Houtzagers, hoogleraar ir de bosbouwkunde aan de Landbouw- 1947 verbonden was aan de Neder landse Heidemaatschappij, de laatste jaren als directeur, stond internatio naal bekend als een expert op het gebied van de bosbouwkunde in jnfi algemeen en van populieren in bijzonder. Hij bekleedde tal van langrijke functies op het gebied vai bosbouwwetenschappen. Prof. Houtzagers werd geboren Kootwiik. Hij studeerde Van 1906 tot 1911 aan de toenmalige hoge land- tuin- en bosbouwschool te Wageningen en promoveerde in 1937 aan de Land bouwhogeschool. waarvan hij tier jaar later benoemd werd tot hoog leraar. Wat is Aaron? Het volk Israël, morrend en on tevreden door de woestijnreis komt in opstand. Tegen het gezag van Mozes, de wereldlijke leider. En tegen het gezag van Aaron, de hogepriester. „Waarom verheft gij u boven de ge- meente des He- ren?" zo werpen EEN zij hun voor de WOORD voeten. En de mannen die dat VOOR zeggen zijn niet VAN- de eerste de bes ten. „Mannen van DAAG naam" worden ze genoemd en van zichzelf zeggen zij dat de Here in hun midden is. Noem het maar gerust een complete kerkstrijd die Korach en de zijnen daar ontkete nen. In zijn verweer raakt Mozes de kern van de zaak: „Gij en uw ge hele aanhang, gij spant samen te gen den Here. Want wat is Aaron dat gij tegen hem zoudt morren?" Aaron is niet anders dan een door God aangestelde en meer dan duidelijk laat God weten, dat Hij deze aanslag op Zijn Hoogste Ge zag niet kan aanvaarden: bijna 15.000 Israëlieten bekopen hun drieste optreden met de dood! Wat is Aaron? Het door God in gestelde gezag. Opstand tegen Gods gezag is een gevaarlijke zaak! Advertentie Zwaarmoedige gedachten.' tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Geref. Mannenbond viert jubileum in Rivièrahal Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Bond van Geref. Mannen- verenigingen in Nederland, dat zoals gemeld op 28 en 29 mei a.s. te Rot terdam zal worden herdacht, 'wordt op dinsdag 28 mei des avonds 8 uur in de Rivièrahal een feestavond belegd, waar o.m. optreedt het Chr. Mannenkoor Vreewijk onder leiding van Feike As- ma en waar een spel zal worden opge voerd onder de titel „Zeven Rotter damse predikanten uit vier eeuwen" van H. J. v.d. Munnik. De regie heeft drs. L. van Reeven, prologen van Anton Langeler en mej. Moret. De avond wordt geopend en gesloten door ds. A. S. Timmer. De jubileumvergadering wordt gehou- Niet enthousiast Wij zijn de laatste.tijd niet zo. enthousiast ge weest over de maan- dagavond-televisieuxt- zendingen van de K.R.O. i Wij zijn het ook na gis- tervond nog niet, al is er een duidelijke neiging tot ver betering te bespeuren. Die verbetering manifesteerde zich het duidelijkst in de filmbe sprekingen, die nu gedaan wor den door Jac. Idszerda, die „Valses nobles et sentimentales" van Ravel' (21.25 uur) In 1911 had er in Parijs een heel merkwaardige gebeurtenis op mu ziekgebied plaats. Onder auspiciën van de „Société musicale indépen- danté" gaf de componist Louis Aubert een pianorecital. Hij zou enkele dansen uitvoeren en de be- der plat praat dan zijn voorganger zoekers, voor het grootste deel r i ook anderszins wel de eigen moesten de componist raden, jchappen heeft om een televisie- Die componist is geraden, hoe zou persoonlijkheid te worden. Zijn het ook anders kunnen. Het was j-* vogelvlucht Maurice Ravel en Aubert speelde de zijn „Valse nobles et sentimentales". Men was enthousiast over de nieu- programma, dat nog een paar richtingen voor-oorlogse Duitse film behan delde, zal voor de kijkers zeer we compositie, ook later bij instructief geweest zijn. openbaar concert. De befaamde Jan Willem Hofstra is een ver ballerina Trouhanova wilde de wal- trouwde figuur geworden. Zijn sen dansen en voor haar orkes- toneelbesprekingen werden zoals treerde Ravel zijn „Valses nobles gebruikelijk sympathiek en des- et sentimentales" om er het ballet kundig gedgan en datzelfde geldt „Adelaide ou le langage des fleurs" «oor het interviewtje met Ank (Adelaide, of de taal van de bloe men) van te maken. De titel zegt al voldoende van deze zeer geniale walsen, die vanavond gespeeld wor- van der Moer. Die politieke poppenkast var Jan Derks lijkt ons te veel ge zocht om het tot een werkelijke den door Theo Bruins, populariteit te kunnen brengen. De eenacter aan het slot, „Ontdek uzelf" werd door de regisseur te veel aangedikt. Misschien dat we daarom zijn naam niet mochten weten. in amusements programma's voor de Nederlandse radio loopt ten einde. Vanavond rydt de Bonte Dinsdagavondtrein van de A.V.R.O. voor het laatst en gaat dan voor goed de remise in. Willy Walden en Piet Muyselaar (Snip en Snap) geven aan de laatste tyd wat stroef lopende trein nog een extra duw om het eind van de reis todh nog glorieus te doen zyn. „Daar zit muziek inal 20 jaar", heet de potpourri, waarin de dames Snip en Snap ook liedjes, die zy de afgelopen 20 jaar voor de microfoon brachten, weer zullen laten horen. Ook de V.A.R.A.-Showboat ver- dwynt. Zaterdagavond vliegt de laatste de ether uit. Maar daarvoor is het voor deze gelegenheid ook een vliegboot geworden. Als extra attractie vliegt de Amerikaanse negerzangeres Fredye Marshall mee. En dat moet het dan zyn voor dit jaar, waarin de radio-oorlog tussen de twee omroepverenigingen zelf voor de buitenstaander misschien wel het meeste amusement opleverde. I. Orkest Dolf van der Lind Dennis Wilson Trio: Autumn only have eyes for you; When 3 Het Boedapester Blaaskwintet speelt vanavond voor de A.V.R.O. werken van Vivaldi. Bartok en Farkas (10.30 uur). der op de volgende dag, ook in de Ri vièrahal, onder leiding van ds. Y. v.d. Zee. Des morgens zal als spreker op treden prof. dr. K. Dijk en des mid dags drs. O. Jager. Burgemeester mr. G. E. van Walsum zal de vergadering toespreken. Feike Asma zal het door de fa. Joh. de Heer ter beschikking ge stelde Thomas elektronisch orgel bespe- 13 „Ieder moet voor zijn eigen geweten uitma ken, wat hij doen mag. Dat hangt af van toe standen en omstandigheden. In het gewone le ven mag je geen mens doodschieten, maar in de oorlog mag het wel. In gewone omstandighe den mag je niet smokkelen, maar in oorlogstijd is alles anders. In oorlogstijd komen alle vredes- maatregelen te vervallen, want dan is het oor log. Dat is heel duidelijk". Cammeraat zwijgt. Volkomen duidelijk is het niet. Hij twijfelt nog. -Het gezichtspunt is zo nieuw en zo vreemd. In de lijn van die redene ring kun je alles. Brouwershof lacht weer zijn geheimzinnig glimlachje. „Snap je 't?'\ vraagt hij. „Ik geloof wel. dat ik het snap". „Ik geloof het niet. Luister eens. Je kent toch dat geval met koning David? Hij en zijn man nen hadden honger en er was geen ander brood dan de heilige toonbroden. Die mocht hij niet eten. En toch nam hij ze. En de priester vond het goed. de priester gaf ze hem zelfs. Zodoen de kwamen David en zijn mannen die dag aan hun dagelijks brood. Dat was een heel ongewo ne manier, maar de toestand was ongewoon. De tegenwoordige toestand is ook ongewoon. Het hangt af van toestanden en omstandigheden. Ons dagelijks brood moeten we hebben. Daar kunnen wij evenmin buiten als koning David" „Dus u bedoelt, als er geen ander brood voor handen is dan smokkelbrood, dan.. „Natuurlijk!" Er is nog iemand binnen gekomen, die zonder het te willen, een gedeelte van het gesprek aan hoort. Het is Dekker, de nieuwe penningmeester, door K. Jonkheid die de honderd gulden komt halen, Brouwershof getekend heeft. Brouwershof laat Cammeraat even los en over handigt het bedrag. Dekke»-, op de terugweg, denkt na over het gehoorde. „Het hangt af van de toestanden en omstandigheden". David heeft de broden niet zelf genomen, de priester gaf ze hem. Dat is beter. Nemen is altijd twijfelachtig. Lenen is beter. Lenen is geen nemen. Even later vertrekt ook Cammeraat. Brouwers hof kijkt hem na. „Dit mannetje moet ik in 't oog houden. Die is misschien wel ergens voor te gebruiken. We zitten nog steeds met die grote partij rubber. Dat zaakje vordert maar heel slecht", overweegt hij. Hij klapt zijn bureau dicht en pakt de krant. Die laat hij de laatste tijd bezorgen aan zijn kan toor. Zijn vrouw behoeft niet alles te lezen- BEHOEDZAME VERKENNINGEN Het zaakje met de rubber vordert helemaal niet. Het is een moeilijk artikel. De uitvoer is verboden, tenzij met consent. Maar dat niet al leen, ook het vervoeren en zelfs het in voorraad hebben, zonder dat de regering het weet, is ver boden. Alle voorraden moeten ter kennis van de regering worden gebracht, maar deze partij is verzwegen. Ze ligt in Amsterdam in 6en klein pakhuis in een stille straat. De waarde bedraagt verscheidene duizenden en zodra ze over de grens is verscheidene tienduizenden. Er zit heel wat geld in. Maar de waarde is intussen meer dan verdubbeld en aan de o kant van de grens zal die waarde minstens ver tienvoudigen. Er moet dus iets gebeuren. De mede-eigenaar woont in Amsterdam, maar die waagt zich niet in het pakhuis in de stille straat. Dat zou gevaarlijk zijn. Brouwershof gaat er een enkele maal heen en hij neemt zich voor, deze week weer te gaan kijken en tegelijk te praten over maatregelen tot verkoop. Daar moet zijn collega voor zorgen. Hij zelf zit te ver weg in zijn provinciestad. Zijn collega is een andere mening toegedaan. Brouwershof schrijft hem een brief, om zijn komst aan te kondigen en ze ontmoeten elkaar op het perron. Daar nemen ze plaats in de twee- deklas-wachtkamer, dat is veilig terrein, daar passeren veel mensen, daar valt men niet op. Maar in de wachtkamer zitten reeds groepjes van twee of drie heren aan kleine tafeltjes stille hoekjes achteraf. Ze praten gedempt en glu ren rond, ze willen niet gezien worden. „We kunnen beter naar mijn huis gaan", zegt de collega. „Er hebben hier te veel ontmoetin gen plaats. Het begint in 't oog te lopen". Ze passeren de controle, ze doen alsof ze el kaar niet kennen, maar ze pakken dezelfde tram. Veilig binnenshuis beginnen ze te overleggen, maar het woord rubber noemen ze niet. ,Het wordt hoog tijd, dat de boel aan de an dere kant komt". tWuidi vexvuigd; Het programma van lichte klas sieken wordt eerder op de avond (vyf over zeven) door deze omroep vereniging geboden. Het .Prome nade Orkest onder leiding van Maurits Sillem laat van Mozart, Beethoven, Schubert en Smetana werken horen, die een grote popu lariteit genieten. B Wie hiermee nog niet tevreden is. kan van half acht tot half negen naar het altijd plezierige K.R.O.- programma „Licht te verteren" luisteren. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws; 7.10 Gewijde muz: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber; 8.15 Gram; 9.00 V d zieken; 9.25 V d vrouw; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 11.25 Gram; 12.05 Instr. Trio; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Vocaal ens; 12.53 Gram en act; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Lichte muz; 13.50 Gram; 14.00 Bondsdag Geref. Vrouwen Ver; 14.45 Gram; 15.30 Interscholair Jeugdtournooi r about you; The r II. Nat ..King" Cole. Frank Sinatra. ..Tennessee" Ernie Ford, Les Paul en Mary Ford, Joe „Fingers" Carr, The Big >ny: Stars fell on Ala- sterrenreligies; 19 00 Nws Filh. ork. en soliste; 20.50 Werk in uit voering. klankb; 21.20 Pianoduo; 21.40 Geestelijke liederen; 22.10 „Het Midden- Oosten, speelbal in de wereldpolitiek", caus; 22.20 Kamermuz; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws. en SOS-bcr; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym; 7.20 De Ontbijtclub; 8.00 Nws; 8.18 De Ontbijtclub: 8.50 V d vrouw VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram; 10.45 Idem; 11.30 Gevar. progr; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 V h eland: 12.38 Orgel en zang; 13.01 coup: Melody c Let's face the IV. George Shearing Quintet i kers olvDennis Farnon: I'll close eyes; A foggy day; Have you met P V. Vic Dickenson Septet: I cover waterfront. VI Sir Charles Thompson Quar TIPS UIT HET BUITENLAND Het Engelse Light Programme (1500 en 247 meter) zendt vanavond van acht tot half negen en van negen tot tien uur het derde Festival van lichte muziek van dit jaar in de Albert Hall In Londen uit. Andre Francis presenteert om twintig over tien voor Parys (1829 meter) „meesters van de moderne jazz". De Symfonie nr. 6 van Karl Amadeus Hartmann is om half twaalf te horen voor Duitsland (309 meter). 13.15 Tentoonstellingsagenda; muz: 13.50 Medische kron; 14 14.30 V d jeugd: 16.00 V d zi 1.18 Dans- 16.30 C-eiianden geologisch bekeken. I. H. de Buisonjé: 18.00 Nws. en TELEVISIE VANAVOND De N.T.S. brengt vanavond de film /oor personen boven de veertien :aar „Ivoorjagers". Hiervoor wordt ie documentaire over de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal .Het gaat om 150 miljoen" vertoond 'rogrammo voor morgen WANNEER het over kwesties als werkgelegenheid en emigratie gaat, is het verstandig, niet alleen te luisteren naar wat de regering hier over te zeggen heeft. Ook de onder nemers hebben er zo hun gedachten over en die blijken op goede gron den wel eens van de inzichten der regering af te wijken. Aandacht verdient stellig hetgeen een van onze grootste en meest ac tieve reders dezer dagen heeft ge zegd bij de tewaterlating van een schip. Deze reder heeft op zijn werven een tekort van niet minder dan drie duizend arbeiders. Niettemin doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat de emigratie niet slechts voortgang vindt, maar bovendien nog door de regering financieel wordt ge steund. ^yAT doet nu deze reder? Hij laat op kosten van zijn bedrijf uit ver re streken geëmigreerden naar ons land terugkeren, let wel: geëmigreer den die eens op kosten van het rijk it ons land zijn vertrokken. Wij geven deze reder geen ongelijk. Het is niet zijn schuld, dat die men sen naar het buitenland zijn vertrok ken. Hij staat voor het feit, dat hij duizenden arbeiders tekort komt. Die arbeiders blijken zich ook te bevin den onder hen, die destijds voor emi gratie gekozen hebben. Hun keuze is destijds wellicht gemakkelijker geval len, omdat ze bij hun vertrek uit ons land financieel werden geholpen. Een vreemde situatie dus en wel 'n staat ons een indruk te geven van de gecompliceerde toestand waarin wij onsmet allerlei zaken bevinden. QNZE bevolking breidt zich snel uit, zozeer dat wij in onze volksge meenschap dezer dagen de elfmil joenste mochten begroeten, zij het ook, dat de gelukkige zelf onbekend is gebleven. Van zijn geboorte is door de directeur van de statistiek en door de minister van sociale zaken aan ons volk mededeling gedaan. Niet, dat 'de geboorte van de elfmiljoenste al leen maar een zaak was voor de statistiek en dat zijn geboorte alleen r de minister van sociale zaken mocht interesseren. Onze bevolkingsaanwas heeft zijn kanten voor al onze departementen. Maar de minister van sociale zaken heeft er wel bijzonder mee te maken. Bevolkingsgroei betekent groei van het aantal dergenen die straks moeten werken. Zal er werk voor hen zijn? In dit licht bezien is de emigratie- politiek van de regering meer een po litiek op lang zicht. Zij wil de kana- naar het buitenland openhouden tegen de tijd, dat in ons land, en ver moedelijk tegelijkertijd over de gehe le wereld, de werkgelegenheid min- ler wordt. Vandaar haar standpunt: le emieratie moet voortgang vinden, ook al komen we op dit ogenblik in eigen land werkers tekort. De voort gang van de emigratie wordt door de regering met financiële steun be vorderd. jYJISSCHIEN is de politiek van de re gering juist. Wij kunnen ons in denken, dat bij een omslag in de werkgelegenheid het buitenland zou kunnen zeggen: toen wij emigranten uit Nederland konden gebruiken, kwamen ze niet; nu we ze niet kun nen gebruiken, willen ze wel komen. Het is echter ook mogelijk, dat het buitenland bij een omslag redeneert: wij moeten de nieuwe situatie op zichzelf bezien en dan gedoogt ons nationale belang geen voortgaande toelating van vreemdelingen. Voor het ogenblik zitten wij in Nederland met gebrek aan werkers. Hoe deze reder in dit gebrek tracht te voorzien, is uit het bovenstaande gebleken. Eens met financiële hulp geëmigreerden laat hij, weer met fi nanciële hulp, terugkeren. Waarmee intussen is aangetoond, dat over de ingewikkelde vragen van werkgelegenheid en emigratie het laatste woord nog niet is gezegd. Friese taal en letterkunde aan Utrechtse universiteit Aan de rijksuniversiteit te Utrecnt is tot bijzonder hoogleraar benoemd vanwege de provinciale onderwijsraad van Friesland om in de faculteit der letteren en wijsbegeerte onderwijs te «even in de Friese taal en letterkunde, dr. P. Gerbenzon. thans wetenschap pelijk ambtenaar eerste klas aan de rijksuniversiteit te Groniiigen- Dr. Gerbenzon werd in 1922 te Leeuwar den geboren. Reeds tijdens »tn Neder lands recht besteedde hij v<-el aan dacht aan het oud Fries. Per januari 1950 werd hii bevorderd t«* weten schappelijk ambtenaar en per 1 april 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klas aan de Groningse univer siteit. In het winterhalfjaar 1949-1950 werkte dr. Gerbenzon zes maanden te Oxford, waar hij op de Bodleian Li brary de oud Friese „Codex Aysema" bestudeerde. In 1952 werkte hij gedu rende vier maanden in Frankrijk, voornamelijk te Parijs, waar hij de oud Friese „Codex Parisiennesis" De- studeerde en materiaal zocht, dat van belang zou kunnen zijn voor de Friese taal- en letterkunde en geschiedenis. De Vereniging van Chr. Geref. predi kanten hoopt haar jaarlijkse vergade ring te houden op woensdag 12 juni a.s. te Apeldoorn Als spreker zal optreden ds W Heerma te Veenendaal met het onderwerp „Onze positie in de Gerefor meerde gezindte".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2