ïlicuiuc £ditsd)e Gfourmit LUCHTCONTROLE BOVEN EUROPA Plan van F.S. dat ook Nederland raakt Duitse hereniging dan geen voorwaarde meer ISRAËL WIL PROEFSCHIP DOOR KANAAL ZENDEN Pers kan internationaal begrip bevorderen Deense Bank waarschuwt tegen stijgende import Polio-inenting: dit najaar DRIE PRIKKEN PER KIND Internat, pers schaamt zich Oud-KML opgeroepen in opstandig Celebes DINSDAG 14 MEI 1957 BUREAUS: Stee ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang No 10955 W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken sStant«a«ttct) Is gbebleoen "«go bert ia legbeospott Maifestspiele in Wiesbaden ZIE PAGINA 5 HAROLD STASSEN, de Amerikaanse afgevaardigde in de ontwape ningscommissie van de Verenigde Naties, heeft naar aanleiding van de suggesties van de Russische afgevaardigde Zorin voorgesteld dw door Europa en in het Verre Oosten zones in te stellen voor weder zijdse luchtverkenning. binnen de inspectiezone vallen. In het Verre Oosten zou Rutland behalve het Amerikaanse deel van Alaska ook het westelijke deel van de VS. mogen controleren. In de werkkamer van het Witte Huis te Washington ontving president Eisenhower gisteren de Amerikaanse evangelist Billy Graham, die thans in New York bezig is aan de grootste evangelisatiecampagne uit de geschiedenis. Billy Graham verklaarde dat hij met de president vooral gesproken heeft over het morele verval, dat de grootste bedrei ging is van de Verenigde Staten. Engeland en V.S.: einde Suezboycot JSRAcL IS VAN plan binnenkort, bij wijze van proef, een koopvaardijschip, onder Israëlische vlag, door het Suez- naal te zenden. Nu verschillende landen de boycot hebben opgeheven en de Ver eniging van Kanaalgebruikers haar over leg heeft beëindigd, „menen wij de vrij heid te kunnen nemen, ook onze schepen door het kanaal te zenden", aldus Israëlische woordvoerder. Wanneer het proefschip iets in de weg wordt gelegd, zal dat worden beschouwd als een oorlogsdaad. In Parijs worden be- 1 sprekingen gevoerd met de Franse lege ring, die het kanaal blijft boycotten. Inmiddels heeft de Engelse pren Macmillan in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regering de reders niet langer kan adviseren, geen gebruik van het Suez- kanaal te maken. Acht conservatieve Lagerhuisleden hebben zich uit protest tegen deze beslissing losgemaakt van hun fractie. Na het „slappe politieke beleid" van de regering, zullen zij zioh niet meer houden aan de richtlijnen van de conser vatieve leiders. Macmillan deelde mee, dat er op naam van de Nationale Bank van Egypte een nieuwe transferabele rekening bij de Bank van Engeland is geopend. De be staande rekening van Egypte bij de Bank van Engeland, zal geblokkeerd blijven. Over deze blokkering en alle financiële vorderingen, die Engeland nog op Egypte heeft zullen 23 mei in Rome tussen Enge land en Egypte besprekingen beginnen. In de loop van de week zal in het Lager huis nog een debat worden gehouden over alle vraagstukken, die in verband staan met het Suezkanaal. De acht rebellerende conservatieve afgevaardigden hebben reeds verklaard tijdens dit debat de rege ring niet te steunen, maar zich van stem ming-te onthouden. Ook Noorwegen Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren de reders meegedeeld, dat het geen bezwaar heeft tegen de vaart van Amerikaanse schepen door het Suezkanaal. op voorwaarde, dat de tolgelden onder protest betaald wor den. Ook de Noorse reders hebben van de regering blanco volmacht gekregen door het kanaal te gaan. Het was gisteren de drukste dag in het Suezkanaal sedert de opening op 8 maart. I In totaalpasseerden er 27 schepen. Een van deze schepen was het 5922 ton meten de Britse schip Okiensfjord op weg van Rotterdam naar Basra. Twee Russische schepen zijn in Port Said blijven liggen, omdat de kanaalgelden niet betaald kon den worden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is voor het weekeinde geen intrekking te verwachten van het advies der Neder landse regering, de schepen nog geen ge bruik van het Suezkanaal te laten maken De regering wenst niet vooruit te lopen op de regeling van de betaling der ka naalgelden. De onderhandelingen over deze regeling zijn zaterdag in Kairo be gonnen. Spionage-proces in Egypte Doodstraf geëist tegen Britten De openbare aanklager in Egypte heeft gisteren de doodstraf geëist tegen James Swinburn en Alexander Reynolds, de twee Britten, die worden beschuldigd van spionage. Reynolds wordt bij verstek be recht. Ook tegen zes Egyptenaren eiste de openbare aanklager de doodstraf Tegen de overige verdachten eiste hij „de awarst mogelijke straffen". De zone In Europa strekt zich uit de Noordpool tot de 45-ste breedtegraad en tussen vijf graden oosterlengte en tig graden oosterlengte. Dit omvat I seriand, Duitsland, de helft van N e land en België, een deel van Oost- Frankrijk, Noord-Italië, Oostenrijk, het noordelijk deel van Zuid-Slavië, de landi van Oost-Europa met uitzondering vi Bulgarije, Albanië en Zuid-Roemenië i een deel van West-Rusland. Ook de Scan dinavische landen en Finland vallen bin nen deze zone. In Nederland er Belgic volgt de voorgestelde zonegrem ongeveer van noord naar zuid de lijn HoornAmsterdamGorinchemTui houtNamen naar de Franse plaats In het Verre Oosten zou het verken- ningsgebied Alaska en een even stuk van Russisch Siberië omvatten. Zo wel het gebied in Europa als dat in het Verre Oosten zouden uit de lucht en op de grond mogen worden geïnspecteerd volgens de vooretellen, die Eisenhower in zijn plan voor de luchtverkenning heeft uiteengezet. Zorin zou in antwoord op de suggesties van Stassen, naar van be trouwbare zijde in Washington wordt imen, weer een tegenvoorstel heb ben gedaan. Wat Europa betreft zou de zone iets naar het westen moeten worden ver schoven, zodat ook een deel van En geland, het grootste deel van Frank rijk en geheel Nederland en België Op bijzonder hartelijke wijze hebben gistermiddag Hare Majesteit de Koningin en de Prins het bestuur van het Internationale Persinstituut, alsmede de leden van het Nederlandse comité van het I.P.I. met hun dames op paleis Soestdijk ontvangen. Het I.P.I., een internationale or ganisatie van hoofdredacteuren, houdt deze week een belangrijk con gres te Amsterdam. Koningin en Prins toonden een levendige belang stelling voor dit congres. Tot de gasten van Koningin en Prins, af komstig onder meer uit India, Finland, Japan, België, Verenigde Sta ten, Duitsland, Frankrijk en Engeland, behoorden onze hoofdredacteur en mevrouw Diemer. De gasten werden door dr. mr. M. Rooy aan het Koninklijk paar voorgesteld. Heftige reacties Het bericht van de Amerikaanse stellen, gisteren door gezaghebbende Westduitse bladen gekleurd weergegi heeft in West-Duitsland en vooral op het CDU-congres heftige reacties veroor zaakt. (Zie het verslag op pagina 5). Amerikaanse functionarissen hebbel zich echter gehaast te verklaren, dat de Amerikaanse voorstellen niet betekenen, dat Washington overweegt troepen terug te trekken of te ontwapenen. De sugges ties zijn gedaan om te zien of zjj een basis kunnen vormen voor latere onderhande lingen. De Russische afgevaardigde Zorin deed. zoals bekend, 30 april voorstellen voor het instellen van zones voor wederzijdse luchtverkenning, waarbij enerzijds Oost- Siberië en anderzijds Alaska en het wes telijk deel van Amerika betrokken zou den zijn. De Amerikaanse regering zou deze voorstellen niet kunnen aanvaarden, lar evenwel verheugd zijn over de be dheid van de Russen om in te gaan op het plan van Eisenhower voor weder zijdse luchtverkenning. Talrijke protesten na de ramp in Mille Miglia Na de ramp bjj de autorennen in Mille Miglia is in Italië van verschillende kan- geprotesteerd tegen het houden van wedstrijden op de openbare weg. De regering zal het probleem bestuderen, rennen om de internationale trofee Sardinië, die op 26 mei zouden wor den gehouden, zjjn afgelast. Een aantal afgevaardigden en senato- •n heeft verklaard, een wet te zullen voorstellen met een verbod tot het hou- van autowedstrijden op de openbare Familieleden van de toeschouwers, die ij de ramp om het leven kwamen, heb- ;n in een telegram een dringend beroep op de Italiaanse regering gedaan, de wedstrijden bij Mille Miglia te verbieden. Prirn Bernhard tot hoofdredacteuren: NAUWERE betrekkingen tussen de landen van de westelijke we reld en het tot elkaar brengen de volken van Azië en Afrika onder ling en met de westelijke wereld, kunnen door de pers in grote mate bevorderd worden. Dit zei vanmiddag prins Bernhard ien rede, die hij hield voor het cong •an het Internationaal persinstituut, welk :ongres te Amsterdam wordt gehouden waaraan ongeveer 200 hoofdredacteu- en uit de hele wereld deelnemen. D« ♦rins pleitte in z(jn rede voor een beter internationaal begrip en gaf een uiteen zetting over de jaarlijkse Bilderberg- lonferenties, die ook die verbetering ten doel hebben. Prins Bernhard noemde het van grootste belang dat het Internationaal persinstituut streeft naar het scheppen een beter internationaal begrip ti de leden der redacties door hen één organisatie tezamen te brengen, die him gelegenheid biedt op beroepsndveau elkaar te ontmoeten voor uitwisseling meningen en hen op de hoogte te houden door publ-ikaties en onderzoek door het instituut. De Prins roemde de reeds bereikte resultaten en wenste d« hoofdredacteuren daarmee geluk. Spre kend over de presvrijheid wees hij op het vraagstuk van arbeidsconflicten in het krantenbedrljf. Het niet-verschijn-n van een blad door Argument in stembusstrijd van vandaag (Van een onzer redacteuren) Nog dit jaar zal men beginnen met een massale inenting tegen kinderver lamming. Men heeft in eerste instantie uitgekozen de jaarklasse 1955, die in de naaste toekomst het meest bedreigd wordt geacht door poliomyelitis. Dit heeft dr. J. Wester, voorzitter van de Gezondheidsraad, op een pers conferentie in Den Haag 'gisteren officieel medegedeeld. De eerste twee inentingen zullen in de herfst worden gegeven, waarna de slotinjectie in het voorjaar van 1958 zal volgen, zodat voor het polioseizoen 1958 althans een grote groep Nederlandse kinderen (circa 220.000 behoren er tot de iaarklasse 1955) in hoge mate (60 tot 75 pet) immuun kan worden geacht. Op dezelfde bijeenkomst als waar op dr. Wester zijn mededelingen deed, vertelde de directeur van het Rijks instituut voor volksgezondheid, prof. dr. R. Gispen, een en ander over de bereiding van het benodigde Salk- vaccin in Nederland. Dank zij het ge lukkige feit, dat in Bilthoven een la boratorium is vrijgekomen, zal men tot een Nederlandse produktie kun nen komen. Voorlopig zal men echter in het buiten land kopen, opdat de vaccinatie niet lan ter behoeft te wachten dan strikt nood zakelijk is. Het vaccin zal gratis ter be schikking komen, hoewel dit het rijk stelt voor een uitgave van 7.50 per kind Daarbij komen nog de kosten ing. de willige basis op de ouders verhaald zullen worden Men blijft echter vrij dit bedrag, minder of niets te betalen. Organisatie Dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, gaf een overzicht van de organisatie der vaccinatie. Hij wees er op. dat de uitvoering in handen komt van de georganiseerde gezondheidszorg, onder de stimulerende en coördinerende leiding van de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid, dus dat ze voor namelijk zal geschieden door de gemeen telijke geneeskundige dienst en de kruis verenigingen. De landelijke organisaties, in overleg met welke de plannen zijn voorbereid, te weten de Koninklijke Nederlandse maat schappij tot bevordering der geneeskun de, de Nationale kruisorganisaties en de Vereniging van Nederlandse gemeenten, hebben reeds een begin gemaakt met het effenen van de weg voor de vaccinatie-or ganisatie. Los hiervan is, zoals men weet, ln Leeu warden een actie gaande, die een andere groep kinderen omvat dan die door de ale vaccinatie wordt bestreken. Dank z(j de goede organisatorische opzet zal nen nok van de resultaten van deze min f meer particuliere actie kunnen profi eren, daar in overeenstemming met de nspeclie volksgezondheid is besloten uit- oerig te rapporteren. de noodzaak van dingsbeperking voo siticpartjjen hebbci iddelljjk een drastische beste rgehouden. De oppo- deze waarschuwing repen en dat kan de regerende socialisten vandaag veel stemmen kosten. De socialistische regering is de laatste maanden herhaaldelijk door de oppositie aangevallen wegens haar grote uitgaven Nu blijkt, dat Denemarkens deviezen reserves in een jaar tijds met 260 miljoen kronen geslonken zijn en dat het bedrijfs leven in het buitenland schulden van ge lijke grootte heeft gemaakt. De nationale bank verwacht, dat de toestand verder achteruit zal gaan, aangezien de import op ontstellende wijze toeneemt. Er zijn in Denemarken veel weife lende kiezers en het is heel goed denkbaar, dat dezen nu tegen de so cialisten zullen stemmen, nu de na tionale bank de regering verantwoor delijk heeft gesteld voor 's lands fi nanciële moeilijkheden. De oppositie bladen hebben dit argument ln hun edities van gisteravond volledig uit gebuit. POLI O M Y E LI TIS {kinderverlamming} staking is tevens een belemmering van de persvrijheid, vond de Prins. Het pu bliek heeft er recht op. te weten wat er gaande is in de wereld. Daarom dienen er in deze tak van bedrijf geen stakingen of uitsluitingen voor te komen, zo zei hij. Opleiding Prins Bernhard deed een beroep op de pers als geheel, steeds weer te contro leren of de manier van verslaggeving en het leveren van commentaar op verschei dene kwesties voldoende positief is en een voldoend opbouwend karakter heeft. In aansluiting hierop vroeg de Prins zich af, of het wellicht .niet nodig is meer te doen voor de opleiding van dit moeilijke beroep. Hij was van mening dat een nauwere samenwerking tussen de univer siteiten en de toekomstige journalist noodzakelijk is. De Prins besloot zijn toe spraak met de wens dat het Internatio naal persinstituut kracht en wijsheid mag onvangen om iets voor het welzijn van de mensheid te bereiken. Over koningskwestie In dit mooie en vredige land, waar w(J thans bijeen zijn, zullen wij, de pers van de gehele vrije wereld, ons moeten rehabiliteren voor de tekortkomingen in het ge drag van enkelen onzer, die zich hebben binnengedrongen in het particuliere leven van de hoogste vertegenwoordigers van het Hol landse volk", zo sprak vanochtend de voorzitter van het internationale persinstituut, de Oostenrijker Os car Pollak, die in het Carlton ho tel te Amsterdam de driedaagse bijeenkomst opende van dit insti tuut. „U weet allen over wie ik het heb," vervolgde hi). Oscar Pollak, hoofdredacteur van de Arbeiter Zeitung uit We nen, ging in zijn openingswoord uitvoerig in op de doelen van het I.P.I. Eén daarvan is het op de bres staan voor de persvrijheid. Daar over sprekend zei de voorzitter het te betreuren, dat o.a. in Indo nesië de persvrijheid samen met andere democratische vrijheden en instellingen „bijna is afgeschaft". Een delegatie van het Interna tionaal persinstituut is gister avond op paleis Soestdijk door het Koninklijk paar ontvangen. De vorsten van het Midden- Oosten staan weer in de be langstelling van heel de wereld. Koning Feisal van Irak rechts) en zijn gast, koning Saoed van Saoedi-Arabië, in de konink lijke tent op het vliegveld van Bagdad. Koning Saoed bracht een staatsbezoek aan Irak. y DODEN OP DE WEG De tweejarige Tjilkje de Jong is gister middag te Amsterdam, toen zij ln de Philips Veenbooms tra at op de rij weg speelde, door een wegrijdende vrachtauto overreden. Bij aankomst ln een ziekenhuis was zij reeds overleden. Op de Waaldijk onder de gemeente Beu- n i n g e n verloor de bestuurder van een militaire jeep gistermiddag bij een uit wijkmanoeuvre de macht over het stuur en botste tegen een ijzeren paal. De chauffeur, de 21-jarige H. Stom uit Am- serdam, overleed ter plaatse. Op de Zui derzeestraat te Oostendorp (gem. Doornspijk) werd gistermiddag de 71-ja- rige W. Beijeman bij het oversteken door een auto gegrepen. In een ziekenhuis te Zwolle overleed hij. Te Zwolle over leed ook de 72-jarige J. Teijen, die vrij dagavond op zijn fiets door een auto was aangereden te Zwollerkerspel en zwaar gewond was opgenomen in een zieken huis. Kind in rioolput gestikt In Nijverdal is gistermiddag het ander half jaar oude jongetje van de familie Knapen in een rioolput gevallen en gestikt. De vader miste op een gegeven moment het kind, dat even tevoren nog in de tuin had gespeeld en ging het zoeken. Hij vond de kleine voorover lig gend in het putje. Het kind moet zelf het rooster, dat op het putje lag, heb ben weggetrokken. HET WEEP IN EUROPA .v II 11 x d zzw^ wzw De militaire leiders van het opstandige Celebes hebben besloten leden van het voormalige Koninklijk Nederlands-Indi sche Leger op te roepen om het kader rmen van de weermacht op Celebes, krachtens een besluit van de beweging inheid in verscheidenheid" of Bhln- neka Tunggal Ika (De Indonesische wa penspreuk), die zondag te Makassar een congres hield. Tevens hechtte het congres zijn goed keuring aan de maatregelen van de mili taire commandant Ventje Sumual, die im na zijn afscheidsproclamatie van 2 maart, en zijn algemeen strijdprogram- Voorts eiste het congree dat de zonen Celebes en de oudgedienden alsmede de onafhankelijkheidstrljdere zullen wor den ingelijfd bij her leger voor de ver dediging van het land in het algemeen Oost-Indonesië in het bijzonder- Stren ge maatregelen werden geëist tegen sa menzweringen van vreemdelingen en corruptie. Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met morgen over dag plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. On- gevaar dezelfde temperatu ren als vandaag. (Opge maakt om 11.15 uur). WOENSDAG 15 MEI Zon op 5.49 uur, onder 20.29 uur; maan op 22.16 uur. onder 5.53 uur. Op 21 mei laatste kwartier, op 29 mei nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1