Vier Arabische vorsten door Sowjetcomplot bedreigd Weer drie supertankers besteld bij Verolme ZWITSAL Aku wordt steeds sterker ondanks lager winst Economische politiek is te kortademig Internationale jeugdherberg in Amsterdam geopend Koning Hoessein greep op tijd in Prins Bernhard werd weer commissaris Hoogi ovens De aandeelhoudersvergadering der Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens Staalfabrieken N.V. stelde het dividend ,-vast op 4"/o voor prioriteits- en 16°/o gewone aandelen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden werd herbenoemd tot commissaris, in de plaats van de heren C. J. baron Collot d'Escury, mr. A. J. d'Ailly, J. M. Haga en mr. B Th. W. van Hasselt en ter vervulling van een vacature werden herkozen de heren A. A. van Sandick, mr. G. van Hall, C A. Klaasse, F. A. C. Guépin en ir. K. der Pols. De vergadering van Breedband bepaal de het dividend op 8°/o en herkoos als commissarissen d"e heren J. W. den Akker en G. M. Nederhorst. troffen zei voorberei- bepaaldc personen te vermoor den. aldus het Jordaanse blad. Overleg in Bagdad Koning Saoed van Saoedl-Arabië i6 in middels in Bagdad aangekomen om met koning Fei6al de toestand te bespreken. ER HEEFT EEN INTERNATIONAAL COMPLOT bestaan om de vorsten van Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië en Lybië af te zetten en deze landen onder de heerschappij van het communisme te brengen. Gesteund door de linkse partijen in Jordanië was deze samenzwering, waarvan koning Hoessein een maand geleden in een radiorede reeds melding maakte, georganiseerd door Rusland, Egypte en Syrië, zo schrijft het Jordaanse blad Al Oerdan. Het complot werd voorbereid door de agenten van het internationale communis me in het Midden-Oosten. In oktober '56 ging men over tot de vorming van een politiek-militair comité om het plan uit te voeren. „Achter de schermen gingen de intriges door," schrijft het Jordaanse blad. „Onder de dekmantel van de Ara bische solidariteit hadden Egypte en Sy rië kwaadaardige bedoelingen tegen Jor danië" Het blad vervolgt: „Toen het ogenblik daar was, waarop het complot moest worden uitgevoerd, belegden de Jordaanse generaal-majoor Noewar en Shafik Roesheidat, een lid van de Na- boetei-regering, een bijeenkomst in Da mascus met de Russische ambassadeur in Syrië". Dit gebeurde enkele dagen vóór het ontslag van het kabinet-Naboelsi. De bespreking leverde de steun van Rusland op voor een staatsgreep in Jordanië. En kele dagen voor de gebeurtenissen in Zer- fca (toen gevechten plaats hadden tussen onderdelen van het Jordaanse leger) kwam een Egyptische officier in Amman aan en overhandigde Noewar een enorm groot bedrag al6 beloning voor het laten vermoorden van koning Hoessein. Verijdeld In de eerste week van april werkten Russische agenten een plan uit voor een gewapende interventie in Jordanië door Syrische militaire eenheden. Mig-vlieg tuigen met Syrische kentekenen, maar bestuurd door Russische piloten, zouden de actie ondersteunen. Gelukkig werd het complot verUdcld door het krachtige optreden van koning Hoessein. Toen de samenzwering werd ontdekt, vluchtten de samenzweerders en zochten asiel in dere landen. Daar begonnen zfl een Europeanen eten minder brood Voor de Vereniging van Duitse maal- bedrijven heeft de Nederlandse voorzit- an de internationale vereniging van meelfabrieken, de heer H. J. de Koster, verklaard dat de Europese maalcapaci- te groot is en dat men dit vraag stuk langs organisatorische weg moet oplossen, daar dit in vrije concurrentie tot grote kapitaalvernietiging zou leiden. Hij merkte op, dat in vele landen de molens slechts 4 tot 5 dagen per week kunnen draaien en dat het broodverbruik zelfs iets vermindert in verhouding tot de bevol kingsaanwas, zodat de meelafzet nauw"-' lijks kan worden gehandhaafd. De Duitse ;ter van voedselvoorziening zeide. dat de Duitse capaciteit twee maal zo groot is als de behoefte. De regering heeft daaroip een plan tot inkrimping op gesteld door regeling van prijzen en hoe veelheden en een vrijwillige stilzetting, die 45 miljoen mark zal kosten. Fotowedstrijd van Pro Rege voor militairen De Koninklijke Nederlandse militaire bond „Pro Rege" heeft een fotowedstrijd georganiseerd, waaraan iedere militair kan meedoen. De bedoeling is op deze foto's de betekenis van het militain huis tot uiting te laten komen. Men verwacht, dat koning Hoessein van Jordanië vandaag of morgen ook naar Bagdad zal vliegen om aan het overleg deel te nemen. Het uitgaansverbod is in Jeruzalem op geheven. In de hoofdstad Amman moeten de bewoners nog tussen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens binnen blijven. De 6taat van beleg zal gedurende de komende drie maanden nog blijven gehandhaafd. In Amman zijn gisteren acht personen gearresteerd. Het militaire gerechtshof heeft zijn eerste uitspraak gedaan en een 25-jarige schoenpoetser, die een commu nistisch pamflet had doorgegeven tijdens de politieke moeilijkheden, tot 15 jaar ge- vangen.sstraf veroordeeld. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, zal tezamen met zijn echtgenote 18 mei van Curacao naar Ne derland vertrekken en wordt 19 mei 21 uur 50 op Schiphol verwacht. De heer H. J. de Vries, lid van de raad van ad vies, zal hem vervangen. Op 17 juni zal de heer Van Tilburg via Lissabon naar Paramaribo terugkeren, waar men hem 20 juni verwacht. K.L.M.-twin pioneers voor Nieuw-Guinea Eind mei of begin juni zullen drie voor de KLM bij de Scottish Aviation Ltd. be stelde twin-pioneers worden afgeleverd ten behoeve van de Kroonduif in Neder lands Nieuw-Guinea. Deze hebben met de reserve-onderdelen een waarde van twee en een half miljoen gulden. Het zijn tweemotorige hoogdekkers met nie*.- intrekbaar landingsgestel. Zij zullen eerst van Prestwick naar Schiphol vliegen en daarna in vijftien dagen naar Biak via Lyon, Rome, Athene, Damascus, Basra. Sharjeh, Karatsji, Nieuw-Delhi, Calcut ta. Rangoon, Bangkok. Saigon. Laboean. San Boanga. Davaö. Sorong. Zij zijn gebouwd voor moeilijk toegan kelijk gebied zonder ultra-moderne vlieg velden. Het toestel heeft ten hoogste 3V" meter nodig om op te stijgen of te lan den. De kruissnelheid is tweehonderd kilometer per uur en het vliegbereik ter hoogste 900 km. Het kan 16 passagiers er twee bemanningsleden Kritieke toestand in Indonesië De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft de be handeling van de samenzwering tegen het overgenomen van de militaire com mandant van Groot-Djakarta en zal ver- ag aan de regering uitbrengen. Een regeringsverklaring deelt mee, dat en bij de veiligheidsmaatregelen nauw samenwerkt tussen de regering en de vei ligheidsorganen. In verschillende provin- waren de gebeurtenissen tot een hoogtepunt gekomen. De regering is zich volle bewust van de oorzaken der ontevredenheid en acht het daarom haar ïaamste taak de grondslagen te leg- roor herstel van goede betrekkingen tussen haar en de provincies, doch zij kan geen daden toelaten, welke de een heid van het land bedreigen. Er beston den tekenen van onwettige samenzwerin- ?m de staatsbouw te veranderen, waarbij officieren betrokken waren, al dus de verklaring. De premier heeft aangedrongen op spoe dige behandeling van de processen tegen enkele vooraanstaande figuren, die door de veiligheidsdienst zijn aangehouden op grond van corruptie. nieuwe Indonesische kabinet zal 17 i het parlement de regeringsverkla ring afleggen en een vertrouwensvotum vragen. Volgens de premier zal het parle- in elk geval het laatste woord heb ben. De premier heeft zijn reis naar Ce lebes opnieuw uitgesteld De vroegere vice-president Hatta is naar Padang in Midden-Sumatra vertrokken daar het congres van coöperaties bij te ïen. Hij zal enige dagen in Midden- Sumatra blijven. De Belgische minister-president, Van Acker, heeft meegedeeld, dat de huidige iter van buitenlandse handel, La- rock, minister Spaak zal opvolgen als lister van buitenlandse zaken. MAANSVERDUISTERING Emig runten terug uit Australië (Van een onzer verslaggevers) DRIE SUPERTANKS van 47.000 dipt elk zijn door de Standard Oil Company (New Jersey) bij Ve- rolme's Verenigde scheepswerven te Rotterdam besteld. De werf had reeds een order van een supertanker voor de rederij Esso-Nederland, welk schipeveneens van 47.000 ton, reeds in aanbouw is. Van deze vier tankers zal er dus één onder Nederlandse vlag varen, twee zijn bestemd voor de Panamese dochteronder neming van Standard, de Panama Trans port Corporation. De bestemming van het vierde schip is nog niet zeker. De bouw van het viertal zal binnen zes jaar ge reed moeten zijn. Verolme deed zaterdagmiddag weer van zich spreken door de spectaculaire stapelloop van de Jacob Verolme, de nieuwe erts-olietanker (26.500 ton). Dank zij speciale rem-installaties lukte het dit bijna 200 meter lange schip vlot in het nauwelijks 240 meter brede vaarwater neer te laten. Mevrouw A. V. Verolme- Weegink, echtgenote van de heer C. Verolme van de Nederlandse Erts-Tan- kermaatschappij, verrichtte deze tewater lating, waarbij ook minister van ver- i waterstaat, J. Algera, Scheepsbouwer Verolme kantte zich in zijn toespraak tegen het huidige emigra- tiebeleid. „Waarom wordt het emigreren bevorderd terwijl wij om mensen zit- l te springen", zo vroeg hij. Op de nieuwe werf, die 27 juni te Rozenburg ■ordt geopend, kunnen 3000 werknemers 'orden geplaatst, maar Verolme kan tot u toe slechts over een derde van dit aan tal beschikken. „Ik laat zelfs mensen uit Australië te- ugkomen", aldus deze scheepsbouwer, die ,-erklaarde reeds vele reacties van gecmi- greerden die terug willen komen te heb ben ontvangen. De werf heeft een dikke orderportefeuille die tot in de één en een kwart miljoen beloopt. De totale waarde deze reserveringen op zijn werven bedraagt niet minder dan een miljard. ran ruim 95 pet. voor de export is bestemd. Vliegtuigongeluk. Dicht bij Hannover zaterdag een tweemotorig sportvlieg- tuig neergestort. De piloot en drie pas sagiers kwamen om het leven. KINDERSHAMPOO „Prikt" niet in de ogen! In voer beper kin gen uien, tomaten, rapen Ierland staakt op 1 juni de invoer van uien, een maand eerder dan vorig jaar. Tot februari bleef de Invoer verboden. Daarna werd 1300 ton uit Nederland ver zonden. Vrij veel uien uit Egypte komen op de Ierse markt. Noorwegen staakt op 15 mei de vrije in voer van tomaten. Daarna zijn speciale vergunningen nodig. De laatste tijd gin gen geregeld zendingen uit Nederland naar Noorwegen. Na 15 mei zal dit niet of zeer beperkt mogelijk zijn. Op 15 mei eindigt eveneens de vrije invoer va Vanavond is het totale maans verduistering. Als het weer mee werkt, zal de maan om twaalf minuten over half negen in de half schaduw van de aarde schuiven en om kwart voor tien in de werke lijke schaduw. Om acht minuten over elf begint de totale verduis tering, die om één minuut over half twaalf haar dieptepunt be reikt en om tien over twaalf ein digt. Om zeventien minuten over één treedt de maan weer buiten le binnenste schaduwkegel en om tien voor half drie ook uit de half schaduw. De maan wordt niet geheel on zichtbaar, maar blijft als een som- berrood gekleurde bol aan de he mel zichtbaar. De oorzaak daarvan bljjkt uit de tekening: de maan schuift langzaam in de schaduw van de aarde die met zon en maan in één lfln staat. Een deel van het zonlicht passeert de atmosfeer en wordt omgebogen. De dampkring verstrooit de blauwe, violette en ultra-violette delen van het zon licht, terwijl de oranje, rode en infra-rode stralen worden doorge laten en omgebogen. Die rode maan. De in de beschfjm el de -alenbreking Is de oor dat er een donkere kern :haduw is. de kernscha- en lichtere rand, de half- Nieuwe uitbreiding verwacht dank zij cellofaan rTET RESULTAAT der bedrijven van de Algemene Kunstzijde Unie is in J- 1956 met f7.4 miljoen gedaald door verminderde opbrengsten en ce- stegen kosten. De geldomzet ging ruim f 3 miljoen achteruit. Dit is een resultante van verminderde afgezette hoeveelheid bandenrayon tegenover grotere afzet van vrijwel alle andere produkten, doch lagere geld- opbrengsten. De netto-winst daalde tot f 25.2 (v.j. 32.4) miljoen. Deze daling wordt echter verminderd tot 4,1 miljoen als men de bijzondere bate van 5,5 min. uit verkoop effecten 1955 buiten beschouwing laat met de daarover verschuldigde belasting. Kort samengevat zijn de resultaten en de bedrijfstoestand als volgt: 1956 1955 Omzet 206.4 (209,7) min in 179,8 (175.7) min. Bedrijfsresultaat 26,6 34 min. Deelnemingen 11,3 11,6) min. Div. baten en lasten 6,2) min. Totaal resultaat 37,8 51,8) min. Belastingen 12,7 19,4) min Netto winst be- drijfsres. in procen- -an omzet 12,9 16.2) Div. gew. aand. 12 12 */o Agiodiv3 °/o duurz. inv35,8 25,8) min. Afschr. op duurzame produktiemiddelen 24.7 23,1) min. Vorderingen 87,5 74,8) min. Korte schulden 37,6 (53,9) min. Liquid, oversoh. 49,9 20,9) min. Kapitaal 115 (104,7) min. Reserves 206,6 (182,9) min. Schulden en voorz. 117,8 98,7) min. Personeel 10.650 (10.350) Agiores. in reserves begrepen 28 23 min. In 1956 werd aan de agioreserve 4,5 min. uit de nieuwe emissie toegevoegd. De toeneming van het personeel kwam ten goede aan Emmen en Emmercompas- cuum, doch overige fabrieken hadden me' tekort te worstelen, hetgeen het strever naar een gunstige bezetting van het pro- duktieapparaat bemoeilijkte. Buitenlan ders werden in dienst genomen. De loon kosten stegen 12»/« door loonsverhogingen en sociale voorzieningen. In 1957 komt het volle effect der 6°/« loonsverhoging, pre miecompensatie algemene ouderdomswet, compensatie huurverhoging. Veel kosten zijn besteed aan woningvoorziening. De produktie van rayontexbielgarens te Arnhem en Ede bleef vrijwel constant. Door rationalisatie is de produktiecapa- citeit voor volgens continu-procédé ge sponnen garens vergroot. Fabrieken te Arnhem en Kleefse waard voor groot deel geschikt gemaakt voor rayonbandengarer met betere eigenschappen. Derde produk- Torli is hel zo SUIKER GEEFT BACTERIËN DORST 932) Het is algemeen bekend, dat bac- vinden zq zich In een vloeistofrqke Maar goed, dat liet. Het gaat er o ageving niet geving. bederf kan ware v 'oedingsmid- droog be- dkkeling van emeen al op, linder dan 40 De bact als het i het ke wjjze als de schipbreukeling die zich in volle zee bevindt en uitsluitend zee water te drinken krijgt. Maar u zult het al begrepen heb- l de vraag eigenlijk delen niet noodzakelijkerwijs met warm te, uitpersen of al dergelijke methoden gepaard behoeft te gaan. Uitdroging var sommige stoffen kan ook geschieder Wanneer i dat het kuiltje met door het i daarin zout doen, ar uur constateren, ater is gevuld. Di. onttrokken aan de aardappel, die daardooi wat droger is geworden dan hg oc «pronkelyk was. Op vlees doet zich h« zelfde voor: het zout trekt water, min rale stoffen, oplosbare eiwitten e.d. aa niet alleen uit de bovenste laag v; s ramenas (nee, niet bq de bor- ie met bruine suiker werden be en zorgvuldig werden weggezet hele nacht „te trekken". De vol- morgen bleek zich op de bodem t schoteltje, of kommetje, een donkerbruine stroop te hebben verza meld die met een lepeltje moest wor den ingenomen en uitstekend haelp tegen de kwaal waarvoor zy was bedoeld. De bruine suiker had inderdaad een ge deelte van het vocht uit achyven van de knol „getrokken", op precies dezelfde wyze als het zout dit hg de zojuist ge demonstreerde aardappel deed. Suiker heeft, evenals zout, bq het con serveren dus een drogende, eigenlijk een uitdrogende, werking, zodat de bacteriën zich voelen als een dorstige reiziger in rle woestqn. Een peer, vlees, ja zelfs die bac dat estqn- mochter Bevs middel eniën bevatten, don worden men uitgedroogd, ook al be- ben —niet alleen zout, maar ook suiker heeft een dergelijke uitwerking. Wel licht heeft een ouderwetse tante u in uw jeugdjaren wel eens een uitstekend middeltje tegen verkoudheid en droge hoest aangèraden. Dat bestond uit dunne ichtige karakter dragen (al speelt bq de wqnen en likeuren natuurlijk nog een indere factor mee, nl. de alkohol). We komen thans bq de beantwoording van een vraag, die eigenljjk meer op het terrein ligt van iemand die een huis houdelijke rubriek verzorgt, maar die we hierbq nu toch wel kunnen laten aansluiten, t.w. wat er hq de inmaak van eieren gebeurt. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden.) e-eenheid voor rayonvezels in Kleefse waard in gebruik genomen. Produktie van beter gekroesde vezel met succes begon- ten. Te Emmen produktieeapaciteit van inkalon-garens verhoogd. Produktie van Jastisch en' van volumineus enkalon ïeemt toe. Te Emmercompascuum drie lieuwe fabriekshallen gebouwd. Produk- ie van nylon type 66 bandengaren te Ei nen wordt in 1957 vergroot, die van ti lenka-vezel (polyester vezel) geschiedt Emmen en wordt verhoogd, die van aku- lonkorrels stijgt in hoeveelheid en kwa liteit. De prijzen van grond- en hulpstof fen veranderden weinig, die van brand stoffen stegen, terwijl de gevolgen van dc sluiting van het Suezkanaal zich vooral in 1957 zullen doen gevoelen, technische terialen blijven stijgen. De prijzen rayontextielgaren bleven gelijk, die bandenrayon kwamen op lager peil, uit- voerprijzen van rayonvezel daalden. De prijsverlaging van enkalongarens in 1955 deed zich in 1956 ten volle gevoelen. De prijzen van Aku-produkten op de Neder landse markt zijn sinds 1951 niet verhoogd, an rayonvezel, bandenrayon en en kalongarens werden met een derde of verlaagd. De opneming van dingsstukken met 55V» terlenka en ~-ol door het publiek wettigt ontsluiting an andere toepassingsgebieden dan sector wollen kamgarens In speurwerk verricht Aku baanbrekend )erk. Een overeenkomst is gesloten me Spencer Chemical C ote Kansas City In zake akulonkorrels, met ldustex Ltd. te Port Elisabeth inzake bandanrayon. Voor viscoerayon voor banden, vezel, en tex- tielgaren zijn nieuwe concurrentiemoge lijkheden geopend. In de polyamidesectoi zijn belangrijke verbeteringen en vergro ven verscheidenheid verkregen. De produktie van technische garens uan nylon type 66 (enka-nylon) is voorbereid. De proefapparatuur voor spinnen van terlenka-garen is in bedrijf genomen en wordt uitgebreid. Grote aandacht wordt besteed aan nieuwe produkten. kwaliteits verbetering en uitbreiding van bestaande produktenrationalisatie en sOnering bin- en en buiten Nederland. De produktie van cellofaan wordt voor bereid te Breda, waarvan men een flinke omzetvermeerdering verwacht. De wereldproduktie van textiel steeg. Tegenover herstel in Frankrijk. Italië en Door een erehaag van verpleeg sters begaf prinses Beatrix zich zaterdag naar het Rode Kruis-zie- kenhuis, waarmee Zierikzee', voor al dank zij de Zweedse offervaar digheid, is verrijkt. APELDOORN KRIJGT EEN HANDELSVAKSCHOOL Er bestaan plannen om in Apeldoorn een vierjarige regionale christelijke de tailhandelsvakschool te stichten. Het be stuur van de Apeldoornse christelijke mid denstandsvereniging heeft zich namelijk tot het college van B. en W. gewend met het verzoek een verklaring te willen af- n, dat het stichten en instand hou- van een dergelijke school in Apel doorn nodig is. MAANDAG 13 MEI 1957 Nieuwe uniformen voor Zierikzeese zusters De verpleegsters ln het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis te Zierikzee hebben za terdagmiddag bij de opening door prin ses Beatrix voor een primeur gezorgd. Zij waren tot ieders verrassing in het nieuwe verpleegstersschort, het model Désiréé, gekleed cn droegen het gelijknamige mo del sluier. Dank zij activiteiten van een Haags atelier van verpleegstersuniformen, dat in drie dagen tijds 240 schorten en sluiers maakte en afleverde, is het pas geopende Rode-Kruisziekenhuis de eer ste ziekenlnrichting, waar de verplegen- den in het Désirée-schort zijn gekleed. De japon zal wel niet voor september verschijnen. Het model is onlangs goed gekeurd door de verpleegstersfederatle zo deelde ons de directeur van het be drijf, de heer Jac. de Nie, mede. Clir. handelsreizigers vragen meer vakantie (Van een onzer verslaggevers) De leden van de Ned. Ver. van Chr. Handelsreizigers en -agenten hadden op hun zaterdag te Utrecht gehouden jaarver gadering de oude. gezellige toon weer te ruggevonden. Aan de gehele sfeer was dui delijk merkbaar, dat dc dreiging van een gedwongen fusie met dc handelsreizigers- groep in de Ned. Chr. Beambtenbond nu definitief van de baan Is. Dc voorzitter, de heer A. Graafland, wees in zijn openingswoord echter wel met grote nadruk op de noodzaak van een fe deratieve samenwerking met deze groep. Samenwerking met deze broeders van het zelfde huis is christelijke plicht. Bovendien dwingen zowel principiële als praktische redenen ons om bi) het C.N.V. aangesloten te blijven. En dat is alleen na aanvaarding van een federatieve samenwerking moge lijk. zo zei hij. Het ging de N.C.H.V. heel goed in het afgelopen jaar. Het ledental steeg van 675 tot 839, vooral dank zij de met élan ge houden propagandawedstrijd. De winnaars van deze ledenwerf-actie werden op deie bijeenkomst met ere genoemd. Eerste was het bejaarde lid D. Ramaker (Bennekom), die niet minder dan 19 nieuwe leden wist te winnen. De heren G. de Jong en K. Goos (Den Haag) en A. de Jong (Rotter dam), bezetten resp. de tweede, derde en vierde plaats. Eén wens werd op de vergadering nog met grote klem naar voren ge bracht: de vertegenwoordigers moeten hun drukke en gejaagde bestaan door een behoorlijke vakantie kunnen on derbreken. Een voorstel van Dor drecht om te ijveren voor een vakan tie van drie weken (12 aaneengesloten dagen en 6 snipperdagen) werd dan ook door het bestuur overgenomen. De secretaris, de heer W. van Wijn gaarden (Rotterdam) werd enige tijd ge leden door het bestuur tot bezoldigd be stuurder benoemd, welke benoeming hij ook aanvaardde. Later kwam hij echter op deze beslissing terug. Tal van afgevaar digden verzochten het bestüur, Indien enigszins mogelijk, de heer Van Wijngaar den te bewegen alsnog op zijn besluit te rug te komen. 's Middags sprak dr. C. Gilhuis (Den Haag) over de Chr. vakbeweging. Conclusie van dr. A. Vondeling Ook in tie P.v.d.A. is afstand tussen de maatschappelijke groepen groot (Van een onzer verslaggevers) Op tal van punten z(Jn er sinds 1951 reinig of geen vorderingen gemaakt. Zo België stond een inzinking in de Verenig de Staten. De wereldhandel van rayon weefsels (waarbij Japan een belangrijke rol speelt), steeg ten koste van katoenen weefsels. De produktie van kunstmatige garens en vezels steeg tot 2600 (2500)mln. kg. die van rayontextielgarens bleef het zelfde. De rayonvezelproduktie steeg 8'/». vooral in Japan, doch ook in Duitsland en Italië. Akulon profiteerde van de uitbrei ding van produktie en verwerking van plastics. V erivachtingen De snelle kostenstijgingen blf Aku kon niet gheel worden goedgemaakt. In 1957 moet men met een soortgelijke gang van zaken rekenen. Men verwacht geen klei nere afzet en meent, dat prijsverlagingen zullen worden goedgemaakt door stijging van andere produkten. De belangstelling is gericht op verhoging van produktlviteit en vermijding van niet beslist noodzakelij ke uitgaven. Men hoopt de stijging der loonkosten door produktlviteit goed te maken. Produktie en verkoopprogramma worden verbreed. Het valt aan te nemen, dat de Investe ringen in 1957 ongeveer 30 miljoen zul len bedragen. GELDGEBREK BELEMMERT UITBOUW TNE INTERNATIONALE jeugdherberg „Stadsdoelen" te Amsterdam is -L' zaterdagmiddag na een jarenlange verbouwing geworden tot een van Europa's modernste officieel heropend, terwijl de orgeldeskundige mr. R. de Waard, geheel in stijl, jeugdliedjes van de Zuiderkerkstoren beierde. „Hiermee heeft Amsterdam gezorgd voor de Internationale jeugd en nu hoop ik, dat de nationale jeugd ook op iets dergelijks kan rekenen." zei de voorzitter van de Nederlandse Jeugdherbergencen trale, drs. J. van Dis, in zijn openings toespraak. Hij doelde hiermee op de ja renlange onderhandelingen tussen het gemeentebestuur en de N.J.H.C. om te komen tot de stichting van een jeugd herberg in het Amsterdamse Bos. De heer Van Dis wees er nog op, dat. hoewel de vakantiebesteding van j de Jeugd steeds verbetert, het Neder landse hotelwezen voor een groot deel nog op voor-oorlogse maatstaven stoelt en nog maar zeer ten dele aan het sociaal toerisme is aangepast. Dat maakt het N.J.H.C.-werk van zo'n enorme betekenis, „maar", zo besloot hij, .ons ontbreekt nog steeds voldoen de geld voor een verantwoorde uit bouw van ons werk". Deplorabel Amsterdams wethouder van onderwij! mr. A. de Roos, zeide de indruk te heb ben, dat het met de besprekingen ove een tweede jeugdherberg de go-de kan opgaat, hoewel naar z(jn mening de ge meentelijke financiën nog nimmer ln zo deplorabele staat hebben verkeerd als juist nu. Het is een doolhof, waaruit nog niemand een uitweg ziet. Tenslotte droeg drs. Van Dis de Jeugd herberg over aan de voorzitter van hel plaatselijk bestuur, de heer J. de Jong. en aan de ouders, de heer Van Ommeren. is b.v. het politieke klimaat bar ongezond gebleken voor de uit een oogpunt van verbetering van de bezitsverhoudingen ge wenste overgang van eigendom aan de ge meenschap. Dit zeide zaterdag dr. A. Von deling, lid van de Tweede Kamer, op de conferentie die de Dr. Wlardi Beekman- stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partq van de Arbeid, in Amsterdam hield. Teleurstellend noemde de heer Vonde ling het in zijn pre-advies over de naoor logse economische ontwikkeling, dat mi nister Van de Kieft, die in 1952 met een vrij schone lei kon beginnen, geen gele genheid heeft kunnen vinden 'n program te ontwikkelen. Hij zeide voorts, dat in Nederland 'n te kortademige economische en financiële politiek wordt gevoerd. Hij hoopte daarom, dat minister Hofstra met een meer j arenbudget en -plan komt De heer W. Hessel, co-referent, meende dat te veel voedsel wordt gegeven aan de gedachte, dat de huidige bestedingsbe perking voorkomen had kunnen worden door een socialistische planpolitlek. „De betalingsbalans hebben wij ook niet in de hand", meende spreker. De heer J. M. den Uyl, die een pre-ad vies uitbracht over de sociologische as pecten van de naoorlogse ontwikkeling, constateerde dat er veel Is verbeterd, maar dat er nog lang geen volledige emanci patie is. Er is nog een grote ongelijkheid in de bezitsverhoudingen cn ontwikke lingskansen. HU bepleitte daarom een fundamentele hervorming van de bezits verhoudingen en een verbetering van ons ondcrwUsstclsel, onder meer door langere opleidingen. Co-refeTent dr. W. Drees Jr., directeur van de Rijksbegroting, zag weinig heil in langere opleidingen. Zijns inziens zouden juist kortere opleidingen het onderwijs meer toegankelijk maken. In tegenstelling tot de heren Vondeling en Den Uyl kon de heer Drees de verkoop van een aantal KLM-aandeletn uit staatsbezit niet als een ramp beschouwen, daar de KLM in feite een Internationale maatschappij is. Bij de discussie over het pre-advies van de heer Den Uyl werd er van verschillen de zijden op gewezen, dat niet alleen ln de Nederlandse samenleving de afstand tussen de verschillende maatschappelijke groepen nog zeer hoog is, maar ook in de Partij van de Arbeid zelf. „Onze partij verintellectualiseert", zo werd door ver schillende eonferentie-gamgers opgemerkt. .De arbeiders komein er in de lel-diing nau welijks meer aan te pas. Zij durven zich, vanwege de vele intellectuelen die ze om zich heen zien. nauwelijks meer aan kader werk te wagen." De heer J. de Kadt ten slotte behandelde (met dr. C. J. Dippel en dr. J. G. Tant als co-referenten) de culturele aspecten van de naoorlogse ontwikkeling. Prof. mr. G. van den Bergh, president-curator van de Wiardl Beckmanstichting, had do leiding van de bUeenkomst. die o.m. werd bUge- woond door minister Mansholt en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. Van Rh (ju.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7