Leidse kunstenaars maken naam in Australië Duizenden namen deel aan de St. Jorismarsen in Oegstgeest Herdenking van mei 1940 in Groene of Willibrorclkerk Gevestigde en vertrokken personen Agenda voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 13 MEI 1957 Leidenaars als emigranten Baarden van gebroeders Otto aanleiding tot succes (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart.) /~)P DE BEFAAMDE PAASTENTOONSTELLING, die door een half mil- joen Australiërs werd bezocht, zochten velen speciaal naar Peter Otto. Men had hem op de televisie aan het werk gezien en nu wilde men de Leide- naar in levende lijve aanschouwen. Ze kwamen overal vandaan over afstan den van honderden kilometers: uit Brisbane en Adelaide. Ja, de familie Otto heeft naam gemaakt in Australië. Reeds lang voor de Paastentoonstelling genoten de „Otto-brothers" bekendheid als „woodcarvers and sculptors". Hun houtsnijwerken prijken in tal van kerken en in vele Australische woningen staan hun beeldhouwstukken. Peter en Frans hebben bijzondere vermaardheid gekre gen. Niet alleen doordat zij iets buitenge woons presteren, maar ook door hun baard Reclame Toen. nu ongeveer twee jaar geleden, de heer Otto met zijn beide zoons voor het laatst over de Breestraat wandelde en Feestavond van P.V. Den Burcht In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd zaterdag een grote feestavond ge houden, ter gelegenheid van het feit dat de personeelsvereniging van N.V. Van Oranenburgh en Heringa's Sajetfabriek een jaar bestaat. De secretaris, de heer J. H. Boom, verwelkomde in een korte toespraak de aanwezigen, in het bijzonder de directie en de vertegenwoordigers van verscheidene zusterverenigingen. Het programma werd geopend door „De twee Vinjé's, accordeonisten die met vaardigheid enkele liedjes ten gehore brachten. Ook Jopie Wennex, cabaretière en het zang-duo Nel de Vries-Gerard Koolhaas (met muzikale begeleiding van mevrouw Van der Kaay) oogstten succes met hun voordrachten. Jack Tini goochelde ver schillende voorwerpen overal vandaan en liet vele aanwezigen verbaasd genieten van de drankjes die hij te voorschijn had getoverd. In de pauze werden twee jubilarissen met hun dames voor het voetlioht geroe pen en door de heer Boom toegesproken. Geschenken en bloemen ontbraken ook hier niet. „De twee Bells" traden op met de con certina, een muziekinstrument dat wel licht het best te vergelijken is bij een harmonica. Met luid applaus werd ten slotte „Trio Coranto" beloond, dat een geslaagd nummertje muzikale clownerie op het toneel bracht. De conférencier Bernard Barends smeedde de program mapunten met een vrolijk praatje aan een, terwijl de algehele leiding van deze avond in handen was van Tommy Steen- Scliaaksimultaanstrijd in „Endegeest" De vier bekende Leidse schakers A. Barkema, E. Ketting, W. H. v. d. Nat en W. F. Schüss speelden zaterdagmiddag een grote sohaaksimultaan-wedstrijd in de ontspanningszaal yan „Endegeest". Een vijftigtal tegenstanders, doktoren, personeel en patiënten van de psychiatri sche inrichtingen „Maasoord" te Portu- gaal, St. Joris te Delft, Rozenburg te Den Haag en „Endegeest" te Oegstgeest, gaven flink partij. Na ongeveer 2'A uur spelen was het re sultaat voor de simultaanspelers: 7 ver loren, 4 remise en de rest gewonnen par tijen. Relatief behaalde St. Joris te Delft met OA punt het beste resultaat. Met een kort woord van dank aan alle medewerkenden besloot de heer J. Beek man, hoofd van de eeon. en adm. dienst deze zeer geslaagde middag. naar Australië vertrok, was de aandacht van de Australische journalisten bij de aankomst in Sydney al meteen op hen ge vestigd. Die drie mannen met baarden moesten natuurlijk op een plaatje. Dat betekende reclame, hetgeen voor een stenaarsfamilie van niet te onderschatten betekenis is. De gebroeders Otto hadden overigens door publikaties in tijdschriften, door filmopnamen en radio-interviews al de nodige aandacht op zich gevestigd. Daar door kregen zij aardig wat opdrachten. Mevrouw Otto was in het begin niet zo erg voor de emigratie. Ze was in Leiden geboren en getogen en de Sleutelstad lag haar na aan het hart. Maar in Australië woonden de kinderen en kleinkinderen, er waren nieuwe mogelijkheden, het klimaat laat niets te wensen over en dus De jongens hadden Intussen druk werk. Ze kregen opdrachten van de Church of England, er waren orders voor het bouwen van een altaar, mls- banken en wat al niet meer. Verkenning Peter, die in Leiden in de Hugo de Vriesstraat woonde, was als eerste van het gezin Australië gaan verkennen. Met de beeldhouwerij wilde het aanvankelijk niet vlotten en dus werkte hij als lood gieter, timmerman en bouwvakarbeider. Toen hij eenmaal een huis had, kwamen vrouw en kinderen over, later Frans, die inmiddels met een Nieuw-Zeelandse is getrouwd, en tenslotte vader en moeder. Het werk van de Leidse kunstenaars kwam in het film-wereldnieuws, de radio bracht een praatje en de drie televisie stations in Sydney verzorgden samen met Peter een paar uitzendingen. De heer Grai Gauld, chef van de Australische immigratiedienst, ver telde mij, dat Otto van de afdeling „New-Australians" de belangrijkste Volksdansbal van L.J.A. In het kader van het tienjarig be staan hield de Leidse Jeugdactie za terdagavond. in het gymnasium aan de Fruinlaan een volksdansbal. Het aantal deelnemers dat zich had op gegevenbedroeg honderdtachtig, een bewijs dat de belangstelling voor het volksdansen onder de jeugd niet ge ring is. Wèl gaven veel meer meisjes blijk van hun interesse dan jongens. Het volksdansen wordt in ons land wei nig beoefend. Bijna niemand kende dan ook de dansen die onder leiding van dr. D. de Klerk werden voorgedanst door de volksdansgroep „Oud Poelgeest". Het bleek niet zo moeilijk te zijn als het leek. Na enige minuten oefenen presteerden de deelnemers het, de dansen zelf uit te Na drie nummers werd even tijd ge geven om uit te blazen en te kijken naar wat ingewikkelder dansen die door de groep „Oud Poelgeest" werden gede monstreerd. Men had zich niet bepaald tot de Amerikaanse die wij in ons land het beste kennen; er was een keur van dansen uit alle landen uitgezocht. Aan het eind van de avond werden de nummers die het meest in de smaak waren gevallen op verzoek herhaald. Het T.I.G. speelde Boemerang is moeilijkeen goed stuk te vinden Van hoe groot belang de keuze van een stuk is, werd ons zaterdagavond weer eens duidelijk bij de opvoering die T.I.G. gaf van „Boemerang", een stuk, geschreven door R. Feenstra. Een goed geschreven stuk waarborgt niet altijd een goede opvoering, maar het geeft wel gelegenheid tot be hoorlijk spel. Een slecht geschreven stuk geeft dit niet en alleen gerouti neerde spelers kunnen er soms nog iets van maken. Het stuk vann Feenstra rammelt aan alle kanten. Van een behoorlijke opbouw is geen sprake, een doorlopende dialoog is er niet. Als een gesprek goed en wel op dreef is, wordt er weer een ander onder werp aangesneden. Bovendien, en dat is voor amateurs het meest funest, zijn de meeste personen geen levende wezens, maar door de schrijver geconstrueerde poppen. De kern van het verhaal is niet zo mal. De familie Ten Strake is in een dorp gaan wonen, omdat mijnheer Ten Strake als za. kenman zijn schaapjes op het droge heeft en nu rust zoekt. Het dorp, een gemeen schap, samengebonden en samengehouden door de baron, reageert fel op de komst van de nieuwelingen, die als indringers worden beschouwd. Dit leidt tot botsin gen. De schrijver maakt het echter veel te mooi en daardoor zeer onwaarschijn lijk en ongeloofwaardig. Bovendien zó in gewikkeld, dat hij er slechts met kunst en vliegwerk kan uitkomen. Meneer de baron heeft gestudeerd in dezelfde tijd toen ook Bella, de schoon dochter van de familie Ten Strake stu deerde. Op een avond zijn er toen rare dingen gebeurd, met als gevolg dat Bella In de cel van het politiebureau wakker werd. Baron Van Brakel is nadien ge trouwd. en nu vindt dan mevrouw de ba rones plotseling Bella over wie haar onbe nullige man nog telkens spreekt, in het dorp terug. Er komen dreigbrieven, er wordt met cyaankali gewerkt en al dat fraais meer. Er komen nog 'veel meer mensen bij te pas, maar alles komt prach tig voor elkaar. Ook vloeien er veel tra nen van narigheid en berouw, maar aan het slot is iedereen met iedereen ver- Geen mensen Tegen alle moeilijkheden of misschien moeten we schrijven dwaasheden was T.I.G. niet opgewassen. Natuurlijk niet. De twee meest gewone mensen, de za kenman Jan ten Strake en de makelaar Drevel, kregen dan ook de beste ver tolking, van J. W. Slieker en J. A Bo- denstoff. De andere speelsters en spelers konden van Feenstra's poppen geen men sen maken. Het bleef onnatuurlijk. Hoe wel wij dat niet kwalijk kunnen nemen, omdat de schrijver grotendeels hiervoor verantwoordelijk is, is het toch ook zó. dat T.I.G. vrijwillig dit stuk gekozen heeft. Heus, wij onderschatten de moei lijkheden die er zijn bij het zoeken van stukken niet. maar zijn er nu heus geen betere? Dat wil er bij ons ook niet in. Komt, T.I.G.-ers, gaat eens goed zoeken voor het volgend seizoen. A. C. Bouwman exposant was. In zijn stand met houtsnijwerk bezig, verzamelde Pe ter drommen toeschouwers om zich heen. Beeldhouwwerk is in Australië nog vrij zeldzaam. De laatste tijd wordt weliswaar met wat meer kunstzin gebouwd, maar men is toch nog niet gewend voor versiering be hoorlijke bedragen uit te trekken. Koopkrachtig De Royal Eastern Show heeft in Austra lië een zekere standing. Uit wijde omtrek en dat wil in dit land iets zeggen komen honderdduizenden naar Sydney. De exposanten krijgen te maken met een koopkrachtig publiek. Schatrijke farmers uit het achterland komen hun veestapel aanvullen en besteden met vrouw en kin deren ook voor andere goederen em kapitalen. De „woodcarvers" Otto maken het goed in Australië. En wat eveneens belangrijk is: zij vertegenwoordigen Nederland op waardige wijze. Vijftig jaar getrouwd De heer D. Haverkorn en mevr. Haver- korn-Blomjous, Verlengde Bloemistenlaan 45, zijn dezer dagen hun gouden bruids dagen ingegaan en hopen 27 mei de dag te herdenken, dat zij een halve eeuw ge leden in het huwelijksbootje stapten. Het huwelijk werd gezegend met vier kinderen, van wie er nu nog drie in levèn zijn. Tezamen met de veertien kleinkinde- is het gezelschap groot genoeg om een vreugdevolle bruiloft te vieren. De heer Haverkorn, die tot voor enkele iren nog als typograaf werkzaam was, heeft jarenlang een actieve rol gespeeld het organdsatieleven van de r.k. ar il—18 MEI Echte ZEISS-IKON CAMERAS met Zeiss-lenzen, voor speciale prijzen. Nettar 6x6 vanaf 68. CONTINA I Lens Novicar 3,5 van 183.— voor 156.— CONTINA II Lens Novicar 3,5 met ingebouwde belich tingsmeter van ƒ255.voor ƒ217. CONTINA JI met Novicar 2,8 Prontor SVS sluiter, inge bouwde belichtingsmeter, van 308.voor 260. Foto Ciné Jait WaCf&Cag. Breestraat 123, t.o. Stadhuis, tel. 21851 Haarlemmerstr. 102, naast Bata, BURGERLIJKE STAND Geboren: Lode wijk Leendert Johannes, zn v D J van Erkel en W A van der Weij- den; Adrianus Jan Jasper zn v J H Cee- len en M Vijf vinkei; Nicolette dr Schraa en J W Vogel; Agatha dr Groenendijk en C Schlagwein; Petrus Albertus Martinus zn v P W J van dei Linden en L E Verhagen; Gijsbert Teunis Charles zn v W Luijendijk en A M Els- hout; Johannes Wilhelmus Louis zn A Reterink en A L F M Schellart. Gehuwd: C T Verschure en A Visser; P Selier en N van der Horst. Overleden: J Beekman 90 jr wed. J Bronsgeest; F H Chrispijn 72 jr; A Nieuwenburg 57 jr; J C van der Burg 67 jr wed v G J Haring; J Verhagen 45 jr. Spreekbeurt Morgenavond om 8 uur zal in het Her vormd wijkgebouw Centrum aan de Hooglandse Kerkgracht voor de afdeling van de Geref. bond spreken ds. C. J. F. Lamens van Kamerik. Deelneming van burgergroepen ligt niet in de bedoeling Zaterdagmiddag kwamen uit de wijde omtrek ongeveer 4000 padvinders en padvindsters bij Het Witte Huis te Oegstgeest samen, om onder ideaal wandelweer deel te nemen aan de St. Jorismarsen. Dit jaar was het de elfde keer, dat de heer Chr. v. d. Horst het padvinders-wandelfestijn had georganiseerd. oubaas A. Beckes, een kort welkomst woord. Hij wees erop, dat het niet in de bedoeling ligt, de deelneming voor bur gergroepen open te stellen, omdat de St. Jorismarsen geheel in padvinderssfeer blijven. Als bijzonderheid ver meldde hij, dal er dit jaar een greep van uit het district Haar- meewandelen. Dit voorbeeld ver dient navolging. Nadat hij alle deelnemers :ces had toegewenst, klonk uit de duizendenden kelen het „Hoort, zegt het voort". Om kwart voor drie werd het startsein gegeven en onder begeleiding vele padvindersbands konden de tip pelaars hun marsen beginnen. De welpen en kabouters liepen binnen de grenzen van Oegstgeest hun VA km. De deelnemers aan de 15 km marsen lie pen door Rijnsburg naar de Nieuwe Zee weg in Katwijk, waar zij langs de Rijn- tond de terugtocht maakten. Degenen, die deelnamen aan de 20 km ioesten tot Katwijk aan Zee wandelen, aar zij over de Boulevard de Rijnmond bereikten om van daar over Rijnsburg op het punt van uitgang terug te keren. Op tal van plaatsen zaten juryleden de prestaties van de groepen te beoordelen. De E.H.B.O.-ers en de Rode Kruis-help- iters, die belangeloos hun medewerking verleenden, hebben het niet bijzonder druk gehad. Na afloop van de marsen 'erden prijzen uitgereikt aan de groepen, die de beste indruk hadden gemaakt. UITSLAGEN VA km: 1. Tjarda Horde Hillegom, 2. Kring Vuurvliegjes Alphen aan den Rijn,1 St. Theresia-kring Sassenheim, 4. Horde Duinzwervers Haarlem. 5. Bestevaer Hor de Katwijk aan Zee. 15 km: 1. Dauwtrappers Leiden, 2. Pool ster-vendel Heemstede, 3. Spaarnegeuzen ,Ons Toneel" deed liet met „Drijfzand" In het Antonius-clubhuis heeft de to neelvereniging „Ons Toneel" een stuk op gevoerd, dat wel een beetje te hoog ge grepen was. Desondanks werd er vrij be hoorlijk gespeeld. Het toneelstuk „Drijfzand" speelt in de wildernis van Australië. Een groep blan ken is beaig in een geïsoleerd gebied een kopermijn te exploiteren. Een jonge we duwe, de dochter van de directeur der iderneming, wordt het liefdesobject van twee mannen. Het gegeven is niet bepaald origineel. De schrijvers Fontenel en Fer- ket hebben er echter enkele verrassende elementen in verwerkt. ene minnaar is 'n halfbloed, bij wie de materiële belangen een hartig woord- meespreken; de ander is een stoere werker, maar hij houdt er onnozele ideeën op na. Door de verhouding met de stiefmoeder wordt de toestand in de ouderlijke woning ondraaglijk. Het meisje moet daarom, op aanraden van haar va- Ier, maar zo gauw mogelijk trouwen. Zij sympathiseert met de halfbloed, maar deinst terug voor zijn voorwaarden. Ten slotte verbindt ze zich. ten einde raad. met zijn lompe concurrent. Het spreekt vanzelf, dat de toestand issen de beide heren cn de dame ge spannen wordt. Via vele en vaak onwaar schijnlijke kronkels voert het spel dan sar een „happy end" De rol van de beminde dochter werd door Lotte Rijnbeek niet onverdienstelijk gespeeld. De beide heren hadden wel eens ikke momenten, evenals Wim Roden- Al met al kan 'ourg, die de vader van het meisje speelde, geroépen worden 20 km: 1. Spaarnegeuzen Heemstede. Speciale prijzen: VA km wisselbeker van het Nationale Hoofdkwartier en wim pel, Tjarda Horde Hillegom; 15 km: Wim pel, Poolster-vendel Heemstede; 20 km: Vaantje, Spaarnegeuzen Heemstede; 15/20 km: Wisselbeker van het gemeentebestuur van Oegstgeest, Spaarnegeuzen Heem stede; bandprijs: N.P.G.-band uit Haar- valkenburg KINDEREN EERDEN GESNEUVELDEN Zaterdagmorgen hebben meer dan 200 schoolkinderen de jaarlijkse tocht ge maakt naar de militaire begraafplaats, om daar met bloemen de mannen te eren, die ook voor deze kinderen de vrijheid gediend hebben. Zwijgend liepen de kinderen langs het gezamenlijke graf en toen vier kinderen de krans der burgerij bij het plaatsten, was het graf bedekt kleurrijke bloemenschat. In tegenstelling met andere ja er geen toespraak gehouden en n de indruk, dat deze zwijgende demon stratie meer indruk op de jeugd maakte, dan woorden plegen te doen. Collecte-opbrengsten De E.H.B.O.-collecte, die de afgelopen week werd gehouden, heeft het mooie bedrag van f 263,83 opgebracht. De collecte voor Sonnevanck en Zon negloren bracht f 63.60 in de bussen. Opening bedrijfsgebouw De Zuid-Hollandse Loonbedrijven zul len 18 mei om 4 uur het nieuwe bedrijfs gebouw officieel in gebruik nemen, noordwukerhout Opbrengst De collecte voor Sonnevanck en Zon negloren heeft 151 opgebracht. Oegstgeest In de samenkomst ter herdenking de gevallenen van mei 1940, die gister middag in de Groene of Willibrordkerk gehouden werd, sprak de heer N. van Weizen, voorzitter van de Oranjevereni ging, een kort openingswoord. Wij willen met onze gedachten een ogenblik blijven staan bij hen die in deze ongelijke strijd het leven voor het vaderland lieten, al dus spr De meidagen van 1940 6taan altijd nog scherp in onze herinnering, scherper zelfs dan 5 mei 1945. Hij be groette de tientallen nabestaanden van de gevallenen, burgemeester H. L. du Boeuff en echtgenote, de dames en heren van het Oorlogsgravencomité en in het bijzonder de spreker ds. G. van Duinen uit Wassenaar. Na de Schriftlezing uit Exodus 2 3 3 zong Hetty Barnard Estoppey begeleiding van Gijs Reyns. hobo en Hans Boelee, orgel: Jesu, Joy of Man's Desi ring. Hierna volgde de toespraak van ds. Van Duinen, die als titel had „Wat ons staande hield. Naar aanleiding van het gelezen Schrift gedeelte merkte hij op, dat het een don kere tijd was voor het v^k van Israël. De hand van Farao lag zwaar op dit volk. Hij vergeleek Seyss Inquart bij Farao. In de nood van hun leven hebben veel men sen, die het bidden verleerd hadden, de In de week van 2 tot en met 8 mei Te Leiden vestigden zich: A. Kluivers en fam., bedrijfsleider, Lijs- rstraat 24; H. H. van Eer en fam, ob servator, Dahliastraat 22a; W. W. Dolstra fam, Fagelstraat 6; G. Jongbloed- Keijl en fam, drogiste. Noordeinde 39; J van der Vegt en fam., gerant, Stations- eg 79; G. P. Hoogbruin-Grimmelik- 'nuijsen en fam., Montgomerystraat 31; H. Bouwknegt en fam. onderwijzer ULO, De Sitterlaan 38; C. M. van Stigt-var Hoogt en fam.. Prinsenstraat 98; H. M. Bleiji-van der Meer en fam.. Levendaal 160; Th. M. M van Steijn en fam., chauf- Maredijk 13; E. A. T. 't Ha fam., constructeur, Hoge Morsweg 31; D. A. M. Habioh-KJooster, Beschuitsteeg 1 L. Rogier, machinist, Oude Vest 33d; M A. Willenborg, Noordeinde 50; M. W. Ber nard, kantoorbediende. Hoge Rijndijk 204 L. J. Arens-Repko, steno-typiste. De Sit terlaan 112; A. van Voorthuijzen-de Jong, Molensteeg 2; J. Minnaard, automonteur, Appelstraat 8; C. van Elleswijk, metaal- gloeier, Oosterstraat 4; M. J. Rijsbergen, kinderverzorgster, Pasteurstraat 28a; W. Vodegel-van der Plaat, verpleegster, Val- dezstraat 5; J. Burger, Papengracht 4; in Tuyn-Rletra, limonadefabrikante, Nieuwe Rijn 59; G. M. Ursone, Breestraat 121a; W. E. Doorn-Blok, Lage Morsweg M. Scheurwater-Hoogstraten, typiste, Noordeinde 9; J. H. Erkelens, goud- en zilversmid. Morsweg 65; F. de Vries, ass. personeelschef, Rijnsburgerwag 140; W. F. Scheepe, Rijnsburgerweg 144; I. Beurze, broodbakker, Nic. Beetsstraat 22; A. J. N. Franke, stucadoor, Boshuizerkade 108; L. H. T. Bianebi, Wasstraat 5; A. van Steen bergen. Voorstraat 43; A. F. Goeman, automonteur, Haarlemmerstraat 70; P. de Lange. Fr. v. Eedenlaan 41; J. A. M Knaap-van der Wal, Zonneveldstraat 7 J. D. Reerink, De Laat de Kanterstr. 30a Maandag De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur-Fo tografen-Vereniging, kleurendia's van T. Tieleman over Noord-Afrika. Het Gulden Vlies. 8 uur: afd. Leiden en omstreken Ned. Rode Kruis, algemene ledenvergadering. Logegebouw, Steenschuur 6, 8 uur: „De Natuurvriend", ledenvergadering. Oegstgeest: Het witte Huis, 8 uur: speeltuinvereniging „Oegstgeest", leden vergadering. Examen-uitslagen r.-k. vakschool le deel N XII: de dames E v d Akker, Voorburg; A Bokma, Leiden; T de Bue- ger, Breda; R Crone, Den Helder; J. Daa- men, Kekerdom; D Giesen, Middenmeer; E Heemskerk, Hillegom; M Heerspink. Hoensbroek; H Holt, Haarlem; I van Loos broek, Zaandam; W Majoor, Oldenzaal; G van Rijn, Ter Aar; V Stockmann, Arn hem; A van Vianen, Leiden; T Voor huis, Tubbergen; H Witteveen, Leeuwar- le en 2e deel N XII: de dames R Braak man, Leiden; Y Dreier, Brunssum (L); M Janssen, Rotterdam; M Sauter, Beek (L); Zuster Theodorine, Den Haag; T de Wit, Leiden. 2e deel N XII: de dames A v d Drift, Oegstgeest; J Jansen, Leeuwarden; I Ver munt, Roosendaal; A de Vroomen, Lisse. Pedagogisch getuigschrift: de dames R Braakman, Leiden; Y Dreier, Brunssum (L); A v d Drift, Oegstgeest; J Jansen. Leeuwarden; M Janssen, Rotterdam; Zuster Theodorine. Den Haag. Feestavond Leidse C.J.M. 1 \'s Ter afsluiting van het winterwerk hiel den de plaatselijke CJMV'6 zaterdag een feestavond in het wijkgebouw Levendaal. De 6efctievoorzitter, de heer G. D. van der Plas heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de provinciale secretaris, de heer D. Koerselman, en jeugdouder- ling Van der Ven. De heer Koerselman hield een causerie over het werk van de CJMV in zomer en winter. Speciaal wijdde hij aandacht aan de mogelijkheden van het CJMV-werk in de zomer. Voor de pauze was er samen zang onder leiding van R. Verhoeven en „Ontmoeting" voerde het stuk „Een huis vol inbrekers" op. Bepaald succesvol was dit laatste niet, daar de spelers te weinig accentueerden en de souffleuse in de jam mer genoeg rommelige zaal duidelijk te horen was. Men heeft meer plezier be leefd aan het mastklimmen, ofschoon het traditionele hoedje en de ham ontbraken deze avond niet Dinsdag Levendaal 1, 2.30 en 8 uur: Leidse com missie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting, huishoudelijke voorlichting. Stadhuisplein, 8.30 uur v.m.: vertrek excursie naar het Gooi, voor K. en O. Doelenkazerne, 8 uur: opvoering van tc neelstuk „Er komt een vriend vanavond' Station Leiden, 9.05 uur: afdeling Leiden en omstreken Tuinbouw en Plantkunde, excursie naar Aalsmeer. Gymnastieklokaal Stadhouderslaan- school, 8 uur: ouderavond Zuiderpark- Voorschoten: kantoor Boerenleen bank, 8 uur: algemene ledenvergadering. Woensdag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden C.B.P.B., mej. A. Moleman te Aalsmeer over „Zo'n plattelandse heeft een streepje voor". Rehoboth, 8 uur: PolitieKe jongei Contactraad Leiden, contactavond met Oostduitse studenten. Schouwburg, 8 uur: toneelvereniging „De Sleutelspelers", opvoering van „Geld Antonius-clubhuis, 3 uur: dies natalis „Sanctus Augustinus", opvoering van „Het mes der barmhartigheid". Overdekte. 8.30 uur: afdeling Leiden Ned. Invalidenbond en R.K. Invaliden- bond, diplomazwemmen minder-validen. Ambachtsschool, 3 uur: 40-jarig jubi leum van de heer C. Brilman, directeur der school. Oegstgeest: gemeentehuis 7.30 raadsvergadering. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406. de Zuider apotheek. Lammenschansweg 4, telefoon 23553 en de apotheek te Olgstgeest, Wil- helminapark 8. tel. 26274. Tentoonstellingen Prentenkabinet Leidse universiteit, 13 mei tot 15 juni van 2 tot 5 uur: „Vier gra fici". Heropening van zaak Zaterdagmiddag heeft de heer H. R. Troost zijn geheel gemoderniseerde win kel Haven 14 geopend. Velen lieten van hun belangstelling blijken, zowel per soonlijk als met bloemen. Volksdansfeest in Leiden Op Hemelvaartsdag wordt door de volksdansgroep Nieuw-Holland in de grote zaal van Den Burcht een volksdansfeest gehouden. Van 's middags twee uur af kan door iedereen worden gedanst en 's avonds treedt een Indonesische dans groep op. B. Bloem. Steenstraat 18; J. de Graaf, 11 verpleegster. Fagelstraat 38; K. Remmel- zwaal. huishoudster, Fagelstraat 38; D. Joubert, Rapenburg 131; G. Cerasuolo. fa brieksarbeider, Soembastraat 63; J. Schou ten, evangelist, Plantsoen 55; C. Neijn- dorff-van Dobschütz, Wasstraat 5; T. J. Circkens, onderhoudsmonteur. Galgewater 9; T. C. van den Berg, Boerhaavelaan 7; D. Binnekamp, adm. ambt.. Anna Pau- lownastraat la; A. R. Strijk, mag bed.; Anna van Burenhof 64; A. C. Bekker, maatschappelijk werk. Paviljoenshof 18; A. A. de Ruiter, steno-typiste, v. d. Bran- delerkade 3; K. H. Lim, Buys Ballotstr. 19; A. J. Oudshoorn, kantoorbediende, C. Huygenslaan 49; E. M. G. Pluijmert, men- senddckylerares, Rijnsburgerweg 5; J. M. Miedema, R.K. priester, J. de Wittstr. 14; H. J. Teijen, arts. Gerecht 10; L. M. E. Fasotte, kantoorbediende. Levendaal 171; H. Oranje, röntgenlab., Cobetstraat 10; S. Kamstra, onderwijzeres, Paviljoenshof 10 G. C. de Haas-van der Poel. Schoolstraat 16; L. de Korte, Nieuwe Rijn 64a M. Caniels, 11. verpleegster, Boerhaave laan 2; P. M. Diepstraten. J. de Wittstraat 48; K. van Preyss, De Sitterlaan C. Taets van Amerongen, Morsweg 10a; E N. ter Beest, Lombokstraat 53; U. van Dam, Rapenburg 131; E. C. Wagenmakers, verpleeghulp. Rijnsburgerweg 10; B. J H. Sloos-Puist. Burggravenlaan 229; A. P. Hovenier, verpl., Rijnsburgerweg 10; M. Groenendaal. mil. KM.. Juliana- straat 59; C. Wolfslag-van Heuzen, Vei- ingkade 35; Th. L. M. de Rooij, mil. K.M. Noordeinde 2a; J. Slingerland, Witte Sin gel 53; M. Wisse, Zoeterwoudse Singel 93. Uit Leiden vertrokken: C. M. Borghuis-Jansons en fam, v. d. S. Bakh.laan 25. Utrecht; F. Grasslin en fam., Herenstraat 37a. Arnhem; F. Engel en W. Rozenstraat 57, 's-Gravenhage; Audier en fam.. Witte Singel 66. Oegstgeest; L. H. Tio en fam.. Paviljoens- hof 18, Rotterdam; J. M. C. Schenck- Ebbinge Wubben en fam., J. de Wittstr. 9, Soest; F. M. Bresser en fam., Haarlem merstraat 242, Bussum; A. van Ooij fam., Breestraat 39, Oegstgeest; S. H. der Wal en fam., Hoge Rijndijk 61, Zwijn- drecht; H. v. d. Linden-van Til en fam Haagweg 54. Arnhem; W. Kikkert en fam.. .Toubertstraat 4a, Rijswijk Z.-H.; A. M. Speulman en fam., Rijnsburgerweg 140. Hazerswoude; A. C. Hekker en fam., Hoogl. Kerkgrt. 11, Hazerswoude; A. de Jong en fam., Hernegracht 58; Putten Gld.; M. Klooster-Florie en fam, Lo- rentzikade 74, Zedst; M. T. E. Albers Suringarstraat 4, Veldhoven; F. n Makkelenberg en fam., De Sitter- 33, Oegstgeest; L. Hofman Leeuwkenstr. 15, Ver. Staten v. N.-Ame- rika; J. H. Peters en fam.. v. Oldenb. 42. Stolwijk; G. A. J. Strieding, M. Treub- laan 53; Gouda; W. A. van Dijk. W. Ro- 13, Haarlem; B. Ahrens, de Ge- nestetstr. 72. Amsterdam; S. Onvlee, Soem bastraat 53, 's-Gravenhage; G. C. van den Bergh, Kastanjekade 2, Vtlsen; J. Kollen, Ketel'boeterstg. 12; Heemstede; J. de Vries, de L. de Kanterstr. 12, Breda; C. v. d. Bosch, Wasstraat 2d. Eindhoven; A. P. Kühr, Lammenschansweg 76, Bussum; J. Rupke. Bilderdijkstr. 1, Reeuwijk; M. H. Wetering-Geuke, Toussaintkade 15, Geleen; J. Roos, Weidehof 28. Ves. Staten N.-Amerika; A. H. Visser-Bosman. Rijnsburgerweg 104, België; R. M. Roos. Herengracht 54. Heerlen; A. Gorthuis, Sophiastraat 18, 's-Gravenhage; G. H. de Jong, Herengracht 58, Rotterdam; M. C. A. F. Kok, Paul Krugerstr. 25a, De Bilt; 'U.); P. H. Zonneveld, le Binnenv. grt. Sa. Rotterdam; M. M. Ketelaar, Mezen- straat 2, Arnhem; M. Nauta. Mezenstraat 2. Zeist; M. T. P. Fellinger, Mezenstraat 2, Arnhem; H. M. J. van Schendel, Rijns- burgersingel 8. Voorburg; A. Vogel, a.b. Schelpkade 35, 's-Gravenhage; M. C. Lugt. Herengracht 58, Putten Gld.; H. A. C. de Jong, Herengracht 58, Putten Gld.; K. Th. de Jong, Herengracht 58. Putten Gld.; van Tol. Voorstraat 49, Zweden; J. v. Nat, Noordeinde 39, Geldrop: M. J. v. Kempen. J. v. Houtkade 24a, Raalte; H. Smit, Hartmanstraat 6, Oegstgeest; J. Baan, Cobetstraat 10, Loon op Zand; J. C. Been, de M. v. Streefkerkstr. 57. Rot terdam; G. H. Holtslag. Wasstraat 12. Oegstgeest; I. de Leede. Tib. Siegenb.str 26, Wassenaar; C. H. Verhoeff, de M. v. Streek.str. 57, Rotterdam; J. C. Baan-van der Werff, De Sitterlaan 41, Loon op Zand; M. C. Brussee, Lindestraat 6. Bloe- mendaal; A. Dijks, Lindestraat 8. Wester- bork; A. van Vianen, W. Rozenstr. 55. Reeuwijk; J. M. M. Julicher, Witte Singel 30, Swalmen; G. de Vogel, Da Costastraat •Gravenhage; Y. Wobben-Heidbuurt, Lage Morsweg 85, Tietjerkdeel; E. Dick- hoff, Rijnsburgerweg 22, 's-Gravenhage; J. M. Janse, Rijnsburgerweg 10, Kortgene; W. A. N. Linders, Rijnsburgenyeg 18, Til burg; H. van de Beek, Rijnsburgerweg 10. Frankrijk; J. S. de With, Oude Vest 108b. Noordwijk; M. C. Massaro-Welling, Oude Rijn 52, 's-Gravenhage; M. J. Bergwerff. Middelweg 38, Vlaardingen; H. Bekman. Alexanderstraat 36. Nijmegen; A. J. Len- ting. Amaliastraat 34, 's-Gravenhage. weg naar God teruggevonden. Deze weg is dan de enige richting, die wij nog uit kunnen. Soms gaat dit zelfs tegen wil en dank. Het gebed van het volk van Israël werd op wonderlijke wijze verhoord. Geen legeroverste zou hen helpen, maar Mozes. Men moet leren om de tijden en gelegenheden te subordineren onder Gods tijden. De Israëlieten waren door het vuur van de beproeving gegaan, zo ook wij in de oorlogsjaren. God tekent altijd met vuur. Wij moeten deze middag echter meer dan gedenken. Er moet ook kracht voor morgen zijn, vooral in deze tijd van drei ging. Wij mogen er dan aan denken, dat God zelf voor ons door het vuur is ge gaan. Hij deed dit door het zenden van Zijn Zoon. En zolang God Zijn geld nog in onze failliete boedel wil steken, zo lang zal de wereld niet ophouden te be staan. Wij kunnen dus gedenken met een reusachtig perspectief. Wij gedenken met dankbaarheid, want Gods genade is De bijeenkomst in het kerkgebouw werd gesloten met het zingen van het Engelse en het Nederlandse volkslied. Hierna begaven de vele aanwezigen zich naar de graven. Burgemeester Du Boeuff legde een krans op de graven van de Hollandse militairen. Op die van de geallieerde militairen werd een krans ge legd door een deputatie van de Kon. Ma rine. Zaterdagmongen hadden de school kinderen reeds bloemen gelegd. Herdenking bij De Haagse Schouw Bij het monument aan de Haagse Schouw, waar in de meidagen van 1940 hevig gevochten werd; kwamen zaterdag middag, op uitnodiging van de herden kingscommissie van het voormalige 2e Depot Infanterie, oud-strijders bijeen. Na de begroeting in het restaurant „De Haagse Schouw", ging men naar het mo- Nadat de Harmonie van Valkenburg een toepasselijke melodie had gespeeld, legden twee oud-strijdere een kran6. Deze korte plechtigheid, waarbij als genodig den ojn. aanwezig waren de voorzitter en de secretaris van de Oranjevereniging van Oegstgeest, werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Het was goed, dat de Rijkspolitie het verkeer op deze drukke autoweg voor enkele minuten had stilgelegd. rijnsburg Rijnsburgse ernstig gewond op rijksweg Zaterdagmiddag heeft bij de afrit van de Lage Morsweg naar de rijksweg Den HaagAmsterdam een ernstige aanrij ding plaats gehad, waarbij de motorrijder G. van W. uit Den Haag en zijn duo- passagiere, mej. A. C. K. uit Rijnsburg, ernstig werden gewond. De motorrijder kwam in botsing met een auto, bestuurd door S.V. uit Den Haag. Deze kwam van de Lage Morsweg en wilde de rijksweg oprijden. De motor rijder merkte te laat op, dat de auto zijn weg blokkeerde en botste in volle vaart daartegenop. De motor werd totaal ver nield. De heer Van W. en mej. K. wer den naar het Academisch Ziekenhuis ver- Overzicht van Flora De bloemkwekers hebben hun winst van Moederdag alvast te pakken! De bloemen waren nl. mede i,v.m. deze feestdag zeer gevraagd en zowel woens dag en donderdag als vrijdag maakte men uitstekende prijzen. Woensdag veil de men op Flora voor ruim f 89.000 en hoewel de prijzen vrijdag door de enorm grote aanvoer iets lager waren, eerst om twee uur stond de veilingklok stil kan men toch wel aannemen, dat de om zet op deze dag wel rond een ton heeft bedragen. Goede kwaliteit Montgomery ging de laatste dagen van de hand voor f 0.70—0.80 per bos en in deze koers lagen ook Cor- dell Hull, Nizza, Campfire, Princess Eli zabeth, Orange Favorite, Elmus en Paris. Rijnland draaide voor f 0.600.70 en als men mooie Golden Harvest had aan te bieden, dan stond de wijzer van de vei lingklok stil op f 0.60 en f 0.65. Lathy rus was vooral vrijdag fantastisch duur. Er zijn nog partijen verkocht voor f 1.35 per bosje. Trouwens: zware Anemonen waren ook zeer gewild. De duurste waren f 8 20 per 100. De gladiolen worden tot nu toe vertegenwoordigd door de be kende vroege rode Allard Pierson. waar voor men de kleinigheid van f 0.44 per stuk neertelde. Pyrethrums uit het wa renhuis brachten goede prijzen op: Red King rond f 7.50 per 100 en Eileen May Robinson van f 8 tot f 10 per 100. Witte margrieten noteerden van f 1.20—1.80. iris Wedgwood van f 0.90 tot f 1.05 per bos en iris imperator van f 1.201.40 per bo6. Eremurus i6 er ook weer. Men betaalde er f 1.05 per 6tuk voor. Lilium Regale bracht van f 0.20 tot f 0.25 per kelk op. Weldra een markt in Sassenheim G.S. hebben het raadsbesluit om tot instelling van een markt voor kleinhan delswaren over te gaan goedgekeurd. B. W. streven ernaar de markt zo spoe dig mogelijk open te stellen. Als weke lijkse marktdag is de donderdag vastge steld. GEMEENTE LEIDEN Officiële puhlikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Rijndijkstraat met ingang van heden voor de duur der aldaar plaatsvindende be- stratingswerken is gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen» rij en trekdieren en vee in beide richtingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3