CHRISTELIJK Nieuw aspect van de actie der onderwiizers Puzzel mee Chr. Psychologische Centrale heeft belangrijke taak II Alle negen Hongaarse herv. predikanten weer vrij Ceta-Bever blijven neutraal Waakzaamheid en activiteit Schaadt openbaarheid het prestige? TFR BLIJKT een aspect aan de aalarisactie der onderwyier* te zyn. waarop nog weinig aandacht is gevestigd. Het doet denken aan het verhaal, dat twee kleuters postbode gingen spelen, in de linnenkast een stapel oude liefdesbrieven van hun ouders vonden en die nu by ieder uit de buurt in de bus gingen doen. In het Correspondentieblad De chris telijke onderwijzer schrijft de heer J. W. van Hulst over dat verhaal (wy geven het weer in de meest gebrui kelijke spelling): Dat moeder op 't horen van deze onheilstijding door de grond ging, laat zich gemakkelijk verstaan. De hartsgeheimen, die de geliefden el kaar jaren geleden per brief toe- - har AAN dit verhaal moest ik de laatste weken denken. Want er is thans iets soortgelijks aan de gang, zij 't minder dramatisch. Toch zit, in 't geen nu voorvalt, ook iets van de schending van het Het heeft geen zin te ontkennen, dat we dit zelf ook een beetje in de hand hebben gewerkt. Ik acht het namelijk altijd een persoonlijk geheim, wat mijn sa laris is. En uw salaris is uw ge heim. Maar op 't ogenblik rolt ons geld over de straat. In iedere krant kon Jan-pu bliek lezen, hoeveel we ver dienden en hoeveel we er bij hebben gekregen. Daarmee is toch feitelijk een geheim geschonden. Vooral in kleine gemeenschap pen is dat vaak schadelijk voor de verhoudingen. Vader zit daar breeduit met de krant voor zich. En hij leest aan 't hele gezin voor. wat de meester en de bovenmees ter nu gaan verdienen. Ook de kinderen zitten er met open oren bij. terwijl moeder de nieuwe sa larisregeling van commentaar voorziet. Wellicht is het salaris- vraagstuk morgen wel een onder werp van discussie voor de school jeugd. TN februari kwam er een hoofd van een kleine dorpsschool bij mij. Hij kwam om raad vragen, want er waren moeilijkheden. Toen hij zijn verhaal verteld had, bleken het heel kleine moeilijk heden te zijn, die in hun beteke nis echter vrij groot waren. De verhoudingen op 't dorp waren uitstekend; ook met 't bestuur. Nooit waren er problemen ge- En toch stond 't hoofd van be gin af aan voor een probleem. Het was namelijk de gewoonte, dat hij aan 't eind van de maand bij de penningmeester van 't bestuur op een goede, trouwe man, die zeer veel voor de school had gedaan. Maar van 't geheim had hij geen verstand. Want in de huiskamer, onder de gretige ogen van vrouw en kinde ren. werd maandelijks 't financieel ceremonieel verricht. Dan werd eerst 't geld neergeteld voor de bovenmeester, dan voor de juf frouw, dan voor de meester. En als een van deze drie weer aan een verhoging toe was, dan gaf moeder gul haar commentaar. Goedbedoeld, maar niet altijd even diskreet. Het hoofd der school vond dit iedere maand opnieuw een uiterst pijnlijke situatie, temeer omdat hem al spoedig bleek, dat de kin deren hierover niet zwegen. Ieder voelt, hoe moeilijk het is, om in een dergelijke situatie op zo'n maaier verandering te bren gen, dat niemand zich gekwetst voelt. UIT deze voorbeelden blijkt, hoe weinig respekt onze tijd heeft voor datgene, wat tot het strikt in dividuele leven van de mens be hoort. Want ook het inkomen is iets van ons persoonlijk geheim. Laten wij hopen, dat het publiek en de kinderen! onze sala rissen weer even snel vergeten zijn, als ze zijn gelezen. En wat wellicht 't belangrijkste is: laten wij hopen, dat er nooit meer een situatie ontstaat, die het noodza kelijk maakt om ons inkomen aan Jan-en-alleman bekend te maken. Want daarmee is het prestige van de Nederlandse onderwijzer niet gediend. De heer C. Smeenk neemt afscheid als voorzitter (Van een onzer verslaggevers) SATERDAG heeft de Chr. Psycholo- gische Centrale voor School en Be roep in Utrecht afscheid genomen van haar 76-jarlge voorzitter, de heer C. Smeenk. De heer A. J. Schreuder, die door de vergadering als zijn op volger werd gekozen, herinnerde er aan, dat de heer Smeenk in 1921 al tot de oprichters van de Centrale be hoorde en sinds 1926 als voorzitter in de bres heeft gestaan voor eeu eigen christelijke school- en beroeps keuze-voorlichting. De heer Smeenk in actief man en onder zijn lei ding is het werk van de centrale dan ook enorm gegroeid. In het vervolg zal hij als ere-voorzitter de vergade ringen bijwonen. Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. De Geref. Gemeenten: 114 vakatures De Gereformeerde Gemeenten in on land kampen met een ernstig gebrek aan predikanten. Blijkens hun jaarboek je hadden deze kerken in 1956 in totaal 132 gemeenten met in totaal slechts 18 Kedikanten. Er zijn dus 114 vakatures. Gereformeerde Gemeenten hebben in Rotterdam een eigen theolo- Sische school, doch deze wordt slechts oor 6 studenten bezocht, zodat er geen uitzicht bestaat dat het aantal vakatu res binnen afzienbare tijd sterk zal kun nen worden verminderd. De gemeenten zijn in zielental vorig Nederlander in Pretoria gepromoveerd Aan de universiteit van Pretoria heeft de heer G. van der Tas, een sinds 1937 in Zuid-Afrika wonende Nederlander, de doctorsgraad in de lichamelijke opvoe ding verworven. Met speciaal verlof van de senaat schreef hij zijn proef schrift in het Nederlands: een beschou wing over het fenomeen „bewegen" en de opvoedkundige implicaties daarvan. Promotor was prof. dr. C. K. Oberhol- zer. De voorafgaande graden heeft dr. Va der Taf in 1950 en in 1952 aan de Potschefstroomse universiteit behaald. Sinds 1939 is hij woonachtig bij Hei delberg wa&r hij organist is. OPGAVE PUZZEL No. 18 Horizontaal: 1 weinig thuis, 6 vogel, 7 gezinslid. 9 kolenemmer, 11 varens gezel. 13 veerkracht, 14 gravin van Holland, 16 binnen, 18 vossenval, 19 opening, 21 laatstleden, 22 zangnoot, 23 vergissing, 25 telwoord, 26 punt. Verticaal: 1 fig. uitbuiten, 2 insekt, 3 pers. voornaamwoord, 4 baal, 5 ope ning. 8 vaartuig, 10 elk, 12 bijwoord, 14 reeds, 15 slotwoord, 17 dichtbij, 18 kils. 20 hoeveelheid, 21 strop, 24 zang- noot. OPLOSSING PUZZEL No. 17 Horizontaal: 1 drum, 4 gal, 6 duit, 7 en. uit. 9 proef. 11 A.M., 12 kr„ 13 os. 15 olm, 18 inkt. 20 ka. 21 rij, 22 pré, 23 kaal. 24 exposant. Verticaal: 1 duim, 2 rit. 3 ut, 4 gnoom, 5 laf, 6 dualisme, 7 ex, 9 pro, 10 es. 14 ik, 16 la. 17 tael, 19 trio. 20 krat, 22 pan, 23 ka. Ambtsaanvaarding van prof. Vriezen Dr. Th. Chr. Vriezen, benoemd tot ge- oon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit Utrecht, om onderwijs te geven in de etenschap van het Oude Testament en de geschiedenis van de Israëlletische godsdienst, zal op maandag 20 mei in het groot-auditorium zijn ambt aanvaar den met het uitspreken van een rede. Eredoctoraat voor Joodse geleerde De West-Berlijnse vrije universiteit heeft het eredoctoraal in de wis- en na tuurkunde toegekend aan do 78-jarige dr. Lise Meiiner, tot 1938 de mede werkster van de Duitse Nobel-prijs- dr. Oilo Hahn. Dr. Meitner is in Oostenrijk geboren. Zij had een groot aandeel in de ont dekking -van de mogelijkheid van atoomsplitsing door dr. Hahn. In 1938 weid zij als Jodin door de nazi's ge dwongen. Duitsland te veriaten. Zii begaf zich naar Kopenhagen, waar zii professor Niels Bohr op de hoogte stelde van de resultaten van haar en Hahn's onderzoekingen. Tegenwoordig woont zii in Stockholm. an lier .en der Het laatste nummer van het Berlijnse kerkelijke weekblad Die Kirche is in Oost-Berlyn In beslag genomen, ver moedelijk omdat er een artikel in staat ter gelegenheid van de verjaardag van bisschop Dlbellus van Berlijn- Brandenburg op 15 mei. Het artikel droeg als titel: Een leven ook In dienst van de vrede. Aangezien Dibeiius tegenwoordig een ophitser is, moest men in het vredelievende Oost- Duitsland ter wille van de waarheid wei ingrijpen, nemen wij aan. schap over de uitbreiding van de voor lichtende werkzaamheden van de aange sloten stichtingen. Het is jammer, dat er nog steeds ouders zijn. voor wie dè aan de voor lichting verbonden kosten een bezwaa: Gemeente en provincie ver schaffen vaak een bijdrage, maar he Rijk blijft in dit opzicht erg karig. De particuliere stichtingen ontvangen slechts een subsidie van vier gulden per advies (volgens de heer Smeenk niet veel meer dan een fooi) en dit nog maar alleen wanneer de stichting een financi eel tekort heeft. Het spreekt vanzelf, dat deze laatste de particuliere saties, bedrijven, etc. Dat de heer Smeenk. zoals hij ver klaarde, geen „zinkend schip" verlaat, bleek wel uit het jaarverslag van de Dordrecht nog een chr. bureau den er 100 adviesaanvragen behandeld In het afgelopen jaar brachten de plaatselijke en regionale trureaus ech ter niet minder dan 4841 adviezen uit (in Rotterdam 94 en in Dordrecht 45). De heer Wernsen wees er in het jaar verslag nog eens nadrukkelijk op, dat ln de Staatscommissie Langeveld, die de minister moet inlichten over de beroeps keuzevoorlichting in Nederland en de taak van de Overheid hierbij, de parti culiere voorlichting als zodanig niet is vertegenwoordigd. „Het zal dan ook zaak zijn om, wanneer de commissie haar rapport gereed beeft, dit rapport nauwkeurig te onderzoeken en critisch te beoordelen", aldus de heer Wernsen. Middags hield drs. H. In 't Veld causerie over het klassikale onder zoek, waarbij hij opmerkte, dat men dit onderzoek alleen mag zien als een gro ve selectie-methode, zonder er conse- kwenties aan te verbinden voor de be roepskeuze. Advies mag worden uit gebracht na een combinatie van klassi kaal en individueel onderzoek. BeroepinQswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Wijk bij Heusden: H. Stolk te Scheveningen. ZWINGLI-BOND Na 1961 geen plaats meer voor werkelijk-vrijzinnigen De bond van principieel-vrijzinnige christenen in Nederland (..Zwingli- bond) heeft zaterdag te Zwolle zijn jaar vergadering gehouden. De voorzitter, ds. H. van Lunzen uit Odoorn, besprak in zijn openingsrede de situatie waarin het principieel-vrijzinnige christendom bin nen en buiten de kerk thans verkeert. In het afgelopen jaar, aldus de voor zitter, is wel gebleken dat de hoop om de geldende hervormde kerkorde nog eens veranderd te krygen, zodat per 1 januari 1961 de werkelijk-vrijzinnigen in die kerk zullen kunnen blijven, mi- Die kerkorde zal wel eeuwen blijven gelden. Men wil niet weer verliezen, zeide hij, wat men als nooit gedachte oorlogswinst heeft binnengehaald. Hij beschouwde de strijd tegen de kerkorde nu als afgesloten. Onderivijsbenoemingen Benoemd tot leraar tekenen aan het Gereformeerd Gymnasium te Amster dam: J. Bareman en E. R. Hellendoorn te Amsterdam. Benoemd tot hoofd van de school met de Bijbel, Bergse Rechter Rottekade, Rotterdam: H. Eilander te Noorden. Benoemd tot onderwijzeres Benoemd tot onderwijzer aan de chr. u.l.o. te Balk, Gaasterland: P. Snoek te Baambrugge; aan de dr. Kuyper-mulo te Delft: J. C. Verstelle te Voorburg. EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Als zijn vriend De situatie daar aan de voet van de berg Horeb is moeilijk Mozes heeft het gouden kalf ver brijzeld en de straf is vreselijk geweest: er vielen op die dag ongeveer drieduizend man. Maar nu? God weigert verder „in het midden van het volk op te trekken, daar gij een hard nekkig volk zijt, opdat ik u niet onderweg vertere!" Maar Mozes weigert het volk te laten optrek- ken uit de woes tijn als God niet zelf meegaat. „In dien gij zelf niet meegaat, doe ons van hier niet op trekken. Waaraan zal anders gewe- J ten worden dat ik en uw volk genade in uw ogen gevonden hebben, dan doordat Gij met ons meegaat?" Mozes vecht voor zijn volk. Hoe? Dat staat ergens midden tussen deze „botsing" tussen God en Zijn knecht: „En de Here sprak tot Mozes van aangezicht tot aan gezicht, zoals Iemand spreekt met zijn vriend." De heilige God en de mens Mozes als vrienden. Wie voor Gods aangezicht komt om een zaak te bepleiten zoals Mozes deed, die behoeft niet beangst te zijn. Hij zal kunnen zingen van Gods vriendelijk aangezicht. epidemie heeft zich ook in Mala verspreid. Van de 4000 leerlingen van een school in het zuiden zijn 1200 door de ziekte aangetast De epidemie woedt ook in Hongkong en in Singa- t her go tv en Bisschop Ravasz weer buiten bediening Alle negen In maart gevangen zenomen Hongaarse predikanten van de Hongaarse Gereformeerde (Hervormde) Kerk zijn weer vrijgelaten, zo deelde secretaris-generaal Pradervand van de Gereformeerde Wereldbond (World Presbyterian Alliance) mede bij zijn terugkeer uit Hongarije, waar hij gedurende enkele dagen besprekingen heeft gevoerd met leidende figuren uit de Hervormde Kerk. HÜ heeft ook gesproken met de voorzitter van het staatsbureau voor kerkelijke aangelegenheden, Janos Horvath, voornamelijk over de hulp die buitenlandse hervormde kerken aan de gemeenten In Hongarije willen zenden: In dit bericht lezen wQ niets over de hervormde bisschop Ravasz, die volgens de Boedapester radio nle! langer mag preken en voor de tweede maal zyn bisschoppelijk werk heeft moeten staken, nadat hij het sinds vorige herfst weer htd verricht. De bisschop woont In afzondering In zijn huls buiten Boedapest. COMMENTAAR Matig Verreweg de belang- "V rijkste opmerking, die I 1 toy over het zaterdag- J-avondse televisiepro- oo im» oo' gramma kunnen maken, pele'was die. dat er weer op onverholen wijze reclame werd gemaakt, voor een radio- en televisietoestellenfa- briek en voor een bepaald auto merk. Guus Oster was als leider van de veilig verkeersquiz er debet aan. Men versta ons goed: het gebeurde niet storend en wij kunnen het best hebben. Wij kunnen het alleen niet hebben, dat alle omroepverenigingen commerciële televisie (die eer lijk zo genoemd wordtmet al lerlei schijn-ethische motieven van de hand wijzen. Over de quiz kunnen wij kort zijn: die werd door Guus Oster veel te willekeurig en onzeker geleid om voor de televisie een succes te kunnen zijn. Avro's weekend-show de laatste van het seizoen kwam ditmaal uit hotel Bouwes in Zandvoort. Om der wille van het afscheid waren er flink wat ar- tisten „tegenaangegooid". Mag men de vlotheid en vaart en de beeldwisselingen als verdienste zien. het geheel kwam toch wei nig boven het variétéprogram ma. dat we nv zo langzamerhand van Bussum wel kennen. Uitaezonderd Mies Boumans uitstekende aankondigingen: geen avondje om over naar huis te schrijven. Advertentie Schilder zuinig, snel en strak: GETALAG! PLASTICVERF van 12 „Ja, zeker. De overheid zo te misleiden is grote zonde. Dat is mij altijd geleerd. Wij moe ten de overheid onderdanig zijn. Al die bedrie gerijen en al dat gesmokkel is zonde!" „Bedriegerij en gesmokkel? Hoe kom je daar bij?" ,,Ik hoor het en ik lees het in de krant. Aan een schip, dat op weg was naar het buitenland, had men onder water bussen benzine aan de buitenkant vastgemaakt". „In de oorlog schieten ze elkaar wel dood! Dat is heel wat erger. Dat doen wij niet, dus zeg maar niets". „Wij, zeg je? Wij? Doe jij het dan ook?" „Kind, maak je niet zo druk! Het is mooi, dat de mensen zich zo beijveren, om ons te hel pen aan vet en thee en al die nuttige zaken. Daar hebben we juist gebrek aan. En of het zon de is, moet ieder uitmaken voor zijn eigen ge weten. Jij denkt, dat de wet en de regeringsbe palingen uitmaken wat zonde is. Dat is niet zo. Dat doet ons geweten". „Dat begrijp ik niet". „Kijk eens. Wat zonde is voor de een, is het niet voor de ander. Een koppensneller zal zijn medemens vermoorden zonder gewetenswroe ging. Voor hem is dat geen zonde". „Die man weet niet beter". „Precies. Die koppensneller is overtuigd, dat hij het mag doen.." „Doordat hij niet anders weet. Maar wij we ten, dat we niet mogen smokkelen en de wet ten ontduiken en de overheid bedriegen". „Dat betekent niets In de tachtigjarige oor log wisten onze voorvaderen heel goed, dat het door K. Jonkheid verboden was de bijbel te lezen en hagepreken te houden en samenkomsten te beleggen, waar kinderen werden gedoopt en Avondmaal gevierd. En toch deden ze het. Want hun geweten zei, dat het mocht". Daar zit ze mee. Dat is waar. Maar toch Ze weet niets te antwoorden, ze zit verward in de drogredenen van haar man. Toch voelt ze, dat zijn redenering onjuist en onwaar is. Dezelfde middag stuurt mijnheer Adelsberg zijn boekhouder met een boodschap naar het kantoor van Brouwershof. „Meneer Cammeraat, kom binnen", roept Brouwershof amicaal. Cammeraat heeft zelf ook iets op zijn hart. Hij heeft gehoord, dat mijnheer Brouwershof ook al aan oorlogshandel doet. Zou hij die Van Wel de kennen, die man van de partijtjes koper? Als het gaat, zal hij er eens voorzichtig naar vissen „Hoe gaan de zaken bij mijnheer Adelsberg?' „Stilletjes, heel stilletjes, meneer Brouwershof. „Het is overal stil. Behalve op de slagvelden Maar daar doen ze zaken, waar ik liever bui ten blijf" Hij lacht vriendschappelijk Dit geeft Cammeraat de pioed te antwoorden: „Ik hoor, dat het aan onze grenzen zo stil niet is. Daar is de handel levendig en de omzet be vredigend". Hij spreekt in beursstijl. Brouwershof lacht weer. En nu heel gul. „Zo, zo", zegt hij op een toon van: Ik weet meer. maar ik zeg niets. Na deze geheimzinnige pose vraagt hij resoluut: „En doet meneer Adelsberg daar ook aan?" „Eén keer is hij in de gelegenheid geweest". „Wat was dat voor een gelegenheid?" Hij stelt de vraag met zichtbare gretigheid. „Er kwam iemand by hem, die een partij ko per te koop wist. Hij vroeg mijn patroon, daar vijf duizend gulden in te steken, de winst zou driemaal zo veel bedragen". „Dat koper moest dan over de grens worden gebracht?" „Ja, zeker, meneer". Brouwershof kijkt strak voor zich en denkt na. „Je weet zeker niet, wie dat was?" „Ja, toevallig wel. Hij heet Van Welden". „O, Van Welden, Uit Amsterdam. Dat is een stomme smokkelaar. Hij staat op de zwarte lijst. Met zulke lui kun je geen zaken doen. Wie op de zwarte lijst staat, is getekend. Je weet toch wel? De zwarte lijst van de N.O.T.?" „Jawel, meneer". „Waarom is je patroon daar niet op ingegaan?" „Dat laat zijn geweten niet toe". „Ja, och, het ene geweten is het andere niet. Daar moet ieder vrij in blijven Wij mogen eens anders geweten niet oordelen. Ieder staat of Valt met zijn eigen heer". Dit bijbelwoord trekt Cammeraats aandacht „Wat bedoelt u daar mee?" (Wordt <i rOlgÖ) Philharmonisclies Konzert van Hindemith (23.15 uur) Ter gelegenheid van het gouden jubileum van he.t Berlijn s Filh. Orkest in 1932 schreef Paul Hinde mith op verzoek van dirigent Wil helm Furtwangler een orkestwerk van ongeveer 20 minuten, getiteld: jfhilharmonisches Konzert", een thema met 6 variaties. In dit werk heeft Hindemith aan de verschil lende instrumentengroepen van het orkest de kans gegeven hun kwa liteiten te tonen. Het is een heerlijk klaar thema met scherp gepunteerd ritme, werkelijk „Aus einem Gusz" geschreven. Een jaar voor Hitier Rijkskanselier werd, werd in Ber lijn het grote muziekfeest gevierd van de Berliner Philharmoniker met dit werk van Hindemith. Zes jaren laterin 1938moest Hinde mith Duitsland verlaten en werd zijn muziek verboden als „entartete kunst". De componist dirigeert vanavond zelf het werk en het Berlijns Filh. Orkest speelt het. 9 Het Amerikaanse elektronische ca rillon, dat tijdelijk is opgesteld ln de kerk van de Goede Herder te Was senaar, is vanavond om kwart voor acht (N.C.R.V.) voor het eerst te horen voor de Nederlandse radio. Het wordt bespeeld door Marinus Monnikendam. 9 Lachend tooit de lente, is de titel van een melodische lentefantasie, die vanavond om twintig over acht wordt uitgevoerd door Vrij en Blij onder leiding van Wessel Dekker. 9 Engelse liederen uit The Oxford Book of Carols, gezongen door het Vocaal Ensemble van de N.C.R.V., worden vanavond om half elf door deze omroepvereniging uitgezonden. ProgromtT.a voor morgen T.»°Gram? ïA?' nKR°: 7'°° NWS"' **ws en weerber: lis" Gramf 8.50 V d vrouw; 9.35 Walerst; 9.40 Licht baken. caus; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Schoolradio; 10.50 Gram- 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Als Middacki ork; 12.30 inb meded; 12.33 Instr Octet ïc.oo zonnewijzer. 13.00 Nws en kath nws; 13.20 Ballroomork; 13.45 Gram; 14.00 Schoolradio; 14.20 Klein vrouwen koor: 14.30 V d vrouwen v h platteland: 14.40 Gram: 15.00 Schoolradio: 15.30 Gram; IG.00 V d zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Regeringsultz; Rijksdelen Overzee: WA. Lee winKind en spel ln Suriname; 18.00 Lichte muz: 18 20 Sportpraatj»; 18.30 0.50 Domkoor; 21.25 Pianorecital Mijn zoon doet toelatingsexamen" 22.05 Cello en piano; 22.35 22.45 Avondgebed en liturg kal; N.T.S.-journaals van koninklijk bezoek aan Zweden Een camera-ploeg van de Nederland se Televisiestichting en Telefilm ver trekt dezer dagen naar Stockholm om daar in samenwerking met de Zweedse televisie journaalreportages te maken van het aanstaande bezoek van konin gin Juliana en prins Bernhard aan Zweden. De Nederlandse Televisiestichting zal in de week van 20 tot en met 25 mei aan dit officiële koninklijke be zoek uitvoerig aandacht besteden. In deze periode zal elke dag, uitgezon derd vrijdag 24 mei, na afloop van het gewone programma een extra journaal van ongeveer tien minuten worden uit gezonden. Zaterdag 25 mei volgt, eveneens na afloop van het normale programma, een samenvatting van deze journaal reportages. 145.000 Nederland telt sinds vrijdag 145.000 geregistreerde televisietoestellen. Deze mededeling deed de heer J. W. Rengelink, televisie-secretaris van V.A.R.A., zaterdag in de jaarvergade ring van de verenigingsraad van deze omroepvereniging. Volgens de heer Rengelink zal dit jaar nog de 200.000 worden overschreden. Hij vond een zendtijd van 12 uur per week beslist onvoldoende en pleitte voor een zesde zendavond, de zondagavond. TIPS 12.30 Land- piano's; 13 00 Nws; 13.1 ram; 13.20 Toerwagen Rallve inospel; 18. Sr 18.55 Pari; 1: 19.05 Pro m v New Vork: 23.16 Jnurr calling en Toerwagen Rallye: uit het buitenland 9 Voor het eerst wordt vanavond voor de Engelse radio (464 meter) om kwart over tien de Vioolsonate nr. 2 van de Nederlandse componist Henk Badings uitgevoerd. 9 De opera Faust van Gounod is van avond om negen uur te horen voor Parijs (1829 m) in een relais uit Monte Carlo. 9 Een geheel ander werk van Gounod, de St-Cecilia-Mis, uitgevoerd in een grote bezetting van soli, koor. orkest en orgel, wordt vanavond om elf over tien uitgezonden door België (324 meter). Uit de grote Ostseehalle in Kiel wordt vanavond om acht uur uit gezonden de Negende Symfonie van Beethoven, muziek die uit de duisternis van de vertwijfeling leidt naar het licht en de klaar heid. Zo moet de blind geworden componist het hebben bedoeld. (Duitsland 308 en 189 meter). Het maandagavondprogramma van de KRO-televisie bevat naast de be kende rubrieken als Poppenkast, Open Doekjes en Blik in de Monitor een :en-acter van John Kirkpartrick ge- iteld „Ontdek U zelf'. Hoofdfiguur van dit pretentieloze ilijspelletje is Ellen Dunlop, die na ■nige tijd kostschoolopleiding er niet n geslaagd is vast te stellen tot welk caraktertype ze eigenlijk behoort. Deze kennis meent zij echter onont beerlijk voor het veroveren van het iart van Warren Price en derhalve >oogt ze zichzelf te ontdekken hier- igrammo voor morgen vorige week zaterdag ook prof. Romme gesproken en zijn kijk ge geven op de politieke situatie, waarin we ons bevinden. Prof. Romme bleek, als genoemde heren, gevoelens van onbehagen te hebben. Deze gevoelens zijn, zoals ons uit gezaghebbende socialistische publi caties welbekend is, eveneens het deel van de socialisten. Al deze redevoerin gen en publicaties geven, tezamen en in vereniging, het effect van een tussentijds politiek debat. Het heeft iets van een reprise van het debat na de kabinetsformatie. Maar de parlementaire ervaring sinds de kabinetsformatie is er in verwerkt. De beslissende vraag schijnt: moet het zittende kabinet weg of mag het nog tot de volgende verkiezingen, dus tot 1960, blijven zitten? Wie eigenlijk van oordeel zijn, dat het kabinet weg moet, worden in hun conclusie geremd door de wetenschap, dat er vandaag nauwelijks een alter natief aanwezig is, nauwelijks de mo gelijkheid van een ander kabinet. y O STELDE prof. Romme het zater dag: bij elke beslissing zal men zich moeten afvragen, wat beter Is: voortzetting van de huidige ongezonde en onbehaaglijke situatie of vervan ging daarvan door een situatie, die wel anders maar in wezen ifiet beter is. Men moet, voegde hij er aan toe, bij elke beslissing denken aan de ge volgen. Wanneer men dit aldus formuleert als prof. Romme deed, erkent men, dat het kabinet als zodanig ten overstaan van het parlement een sterke positie inneemt. Het kabinet heeft zijn zicht op 's lands belang. Wijkt het zicht daarop van het parlement af van het zicht van het kabinet, dan trotseert het kabinet het parlement. Is er speel ruimte mogelijk, dan gunt het kabinet die aan het'parlement. Maar het par lement, aldus ook prof. Romme, trekt te weinig met het kabinet de alge mene beleidslijnen mee. QP DEZE WIJZE is de verhouding op dit ogenblik van kabinet en parle ment inderdaad feitelijk juist gesteld. Het zwaartepunt ligt voor wat betreft het regeerbeleid thans, zeerduidelijk bij het kabinet. Dit is geheel overeen komstig de verwachtingen, door ons tijdens en na de langdurige kabinets formatie neergeschreven. Het ligt ge heel in de lijn van de bijzonder grote betekenis, bij de kabinetsformatie toe gekend aan het kabinetsprogram, aan de verdeling van de zetels binnen het kabinet en aan de bezetting van die zetels. Tegenover de sterkte van het kabi net staat het parlement evenredig zwak. Voor een deel ligt dit in de om standigheden. Voor een ander deel moet men zich afvragen, of het niet ook anders kan. Zou het parlement niet in wezen sterker kunnen worden door het ontplooien van eigen initia tieven? Wij denken aan hetgeen prof. Rom me zei over de bezitsvorming, een van de wensen der K.V.P. en stellig niet van haar alleen. Hij verweet de rege ring, dat zij voor dit onderwerp nog geen practische oplossing had weten te vinden. Op dezelfde vergadering werd zaterdag geklaagd over het uit blijven van een behoorlijke voorzie ning voor weduwen en wezen. £)EZE KLACHTEN zijn juist. Maar wij vragen: wat doet het parle ment zelf en wat doen de groepen binnen het parlement? Waarom komt jmen niet met initiatieven? Initiatie ven voor de bezitsvorming? Initiatie ven voor de verzorging van weduwen en wezen? Initiatieven om een ander belangrijk onderwerp te noemen inzake de rechtsvorm van de onder neming? Er ware héél wat meer te Reeds hebben wij het geschreven: crltiek op de uitbreidende staats bemoeiingen is juist, maar de staat breidt zich met name daar uit, waar een vacuum is, waar andere levens verbanden in gebreke zijn gebleven. Waar blijven onze protestantse „brain-trusts"? Zij zouden tegenover de staatsiiitbreiding het nodige tegen wicht kunnen bieden. In plaats daar- blijft het veelal bij op zichzelf daarom niet onjuiste crltiek op de staat. Prof. Romme blijkt van mening, dat en aan de socialistische invloed op het staatsbeleid geen overdreven be tekenis mag toekennen. Wij hebben In gelijke zin geschreven. Maar die In vloed is er onmiskenbaar en die in vloed ligt stellig in de lijn van de geest des tMds Des te noodzakelijker om actief waakzaam zijn De waakzaamheid ordt ons in deze dagen voldoende gepredikt. Maar hoe staal het daar naast met de ontplooiing van de eigen

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2