k Jlietiuie £eiJisrt|e (tfltruranl Duitsland zal nooit meer een wereldmacht worden Bestaan te danken aan verenigde vrije wereld Dodenrace Mille Miglia eist dertien levens Vier Britten staan kalm voor hun rechters PRINSES PER HELIKOPTER NAAR ZEELAND Kadar: weinig liefhebbers voor mijn functie... Hze MAANDAG 13 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10954 Directie; F. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stontvattld) fe «bebleoea tnya bert In Ugljeospoet Vier vorsten bedreigd ZIE PAGINA 7 Minister von Brentano op parti jcongres Algerijnen moorden boerderij uit Twaalfduizend Franse militairen en burgers, onder wie 8000 mohammedanen, *Un sinds 1954 Sn Algerije gedood, heeft de Franse kolonel Noel Massignac ver klaard. Het geregelde rebellenleger be staat volgens hem thans uit ongeveer 22.000 man en beschikt over 12.000 wapens. Maandelijks zouden, in hoofdzaak uit Tu nesië en Marokko, ongeveer 1500 wapens AlgerUe binnengesmokkeld worden. In het afgelopen weekend zijn weer tientallen doden in Algerije gevallen, zo wel van Algerijnse als van Franse zijde. In Mascara werden vier Europeanen doodgeschoten; een boerengezin van vijf personen en de vier soldaten, die de wacht hielden bij een hoeve bij Setif, werden vermoord. De autoriteiten vrezen, dat in Europese kringen getracht za! worden represailles te nemen. Verder werden 25 Franse militairen gedood en 47 Algerijnen. Kapitein D. J. Lap van de Maatschappij Nederland, die zaterdag met pensioen is gegaan, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. T~\E WESTDUITSE bondsrepubliek van vandaag en het herenigd LJ Duitsland van morgen zijn geen grote mogendheden en nog minder wereldmachten en zullen dit ook nooit zijn. Zij behoren nooit de eer zucht te koesteren dit te worden. Dit zeide vanmorgen de Westduitse minister van buitenlandse zaken dr. H. von Bretano op het zevende partijcongres van de C.D.U. te Hamburg. Hij legde er de nadruk op, dat West-Duitsland afhankelijk is van de westelijke bondgenootschap pen, wil het kunnen blijven voortbestaan. „Wij hebben ons leven ons bestaan uitsluitend te danken aan het feit, dat de vrije wereld zich verenigd heeft", zeide de minister. Fel reageerde dr. von Brentano op de bewering van de socialistische op positie, dat de Westduitse deelneming aan het Atlantische bondgenootschap de vooruitzichten cp een overeen stemming met Rusland tot regeling van de Duitse kwastie had geschaad. ,Als de regering-Adenauer geen lid was geworden van de N.A.V.O., zou zij een misdaad hebben begaan tegen Herinnering aan Le Mans-1955 Nederlander Göttgens ook slachtoffer JJERTIEN DODEN z(jn zondag gevallen in de jaarlijkse Italiaanse monster autorace, de Mille Miglia. Kort nadat de Italiaan Picro Taruffi na ruim tien uur jakkeren met een gemiddelde snelheid van meer dan 152 km per uur langs boch tige openbare wegen door dorpen jes het 1600 km lange parcours als win naar had beëindigd, kwam aan de finish de onheilstijding binnen over het veron gelukken van de 28-jarige Spaanse miljo nair markies Alfonso de Portoga en zijn Amerikaanse metgezel Eddy Nelson. Op 60 kilometer van de finish was by een snelheid van meer dan 200 km een band van hun Ferrari 4200 cc gesprongen, waar na de wagen van de weg raakte en negen toeschouwers doodde. Er waren verder zes zwaar en vyf lichtgewonden. Terwijl de politie nog bezig was, de doden en gewonden te tellen, kwam uil Florence het bericht van een nieuw on geluk: de Nederlandse coureur Josef Göttgens uit Vaals was met zijn Triumph op de natte weg geslipt en tegen een om heining gereden. Göttgens werd met een schedelbasisfractuur naar een ziekenhuis gebracht, waar hij enkele uren later over leed zonder tot bewustzijn te zijn geko- Daarna slingerde de onbestuurbare wa gen naar de linkerkant van de weg, waar nog zes toeschouwers werden geraakt Even later lag het wrak naast een afge knapte telegraafpaal omgekeerd in een greppel. Aanstormende deelnemers belem merden de eerste hulp. Duizenden Italiaanse soldaten waren als extra bewakers langs de route van de autorace Brescia—RomeBrescia "opge steld. In de race van 1956 zijn drie cou reurs en drie toeschouwers gedood en over een periode van vijf jaar bedraagt het aantal slachtoffers van deze doden race ongeveer 25. Vandaar, dat de Italiaanse regering on der druk van de publieke opinie, ditmaal bijzonder strenge veiligheidsmaatregelen had getroffen. Het aantal inschrijvingen was van 600 in 1956 teruggebracht tot 350 De bochten waren beschermd met balen Band sprong Iets voor vieren, nadat sommige verslaggevers al naar hun bladen had den geseind, dat dodelijke ongeluk ken waren uitgebleven, sprong de band van de Ferrari, die in derde po sitie reed. De Spaanse markies had gestopt aan de controle te Mantua en reed vervolgens op topsnelheid ver der om te trachten op zijn concurren ten in te lopen. Met een vaart van waarschijnlijk veel meer dan 200 kilometer reed hij op het midden van de weg, toen het publiek een .geweldige knal hoorde. Stukken band sprongen in het rond. De Ferrari zwenkte en sprong om hoog tegen een muurtje, drie toe schouwers verpletterend. Er was weinig meer te redden. De lijken van De Portago en zijn metgezel lagen bekneld onder het wrak van de rode wa- >d-,gen. Het bleek, dat onder de toeschouwers vier slachtoffers waren uit één gezin: twee broers gedood, de vader en een der de zoon zwaar gewond. Uit een ander ge zin werden'eveneens twee broers gedood. Bovendien verongelukte een verkeers agent met zijn motor bij Reggio Emelia Alfonso de Portago nam ln 1952, legen de zin van zijn ouders, voor het eerst deel aan autoraces. In 1955 trok hij de aan dacht van Ferrari, die hem in zijn fa- bneksploeg opnam. In dat jaar won hij de grote prijs van Oporto, de Tour de France, de beker van de Salon de Paris en de grote prijs van Rome. De markies was ook een liefhebber van de gevaarlijke bobsleesport, omdat hij van snelheid en strijd hield en er 's winters geen grote autoraces zijn. In 1956 nam hij op dit nummer deel aan de Olympische winterspelen. Ook de paardenrennen had den grote aantrekkingskracht op hem: tweemaal nam hij deel aan de Britse Grand National Steeple Chase, die als ge- voor paard en ruiter bekend staat. De omgekomen Amerikaan was een bekend bobsleeër. Collectieve moord getwyfcld zal er nu opnieuw een heftige actie tegen de Mille Miglia ont ketend worden. Vorig jaar werd in het Italiaanse parlement een verbod geëist. Een van de afgevaardigden zei toen in het debat: „Dit is niet langer een sport, een georganiseerde collectieve d". Ook de bisschop van Mantua heeft zich onmiddcliyk na het ongeluk deze geest uitgesproken. het Duitse volk en de wereld", was zijn antwoord. Hij waarschuwde tegen het gevaar, dat Duitsland weer geïsoleerd raakt, zoals na de eerste wereldoorlog. Hij drong aan op verwerping van de recente Russische toenaderingspogingen om te komen tot een nieuw „verdrag van Rapallo". „Duitsland tekende het oorspronkelijke verdrag van Rapallo om uit een „dui velskring van isolement" te geraken, maar wie gelooft dat zulks thans gunstig zou werken, sluit de ogen voor de reali teit" Rechtstreeks keerde hij zich tegen de socialisten en hun verkiezingspropaganda met de woorden: „Het is onbetekenend gepraat indien men het over de zegenin gen van de vrijheid heeft zonder klaar te staan om verzet te bieden tegen hen, die ons ervan willen beroven." Eigen verantwoorde- lijkheid De Duitsers zelf zullen in de eerste plaats de verantwoordelUkheid voor hef welzijn van het volk dienen te dragen, betoogde hu. Het is onzinnig te verwach ten, dat anderen dat deel zullen dragen, dat ons zelf te zwaar op dc maag ligt. Over het uitrusten van Duitse strijd krachten met atoomwapens zeide von Brentano. dat het oneerlijk is te betogen uitsluitend omdat de verkiezingen op handen zijn. dat de regering of het par lement maatregelen kan nemen die het Duitse volk en het Duitse volk alleen, kunnen vrijwaren van de gevaren van atoomramp. Ieder, die over morele gevoelens beschikt heeft het ernstige ver langen om het verkeerd gebruik van de atoomkracht weg te nemen door middel een eerlijke en doeltreffende ontwa peningsovereenkomst. Buitenlandse gasten Behalve de 481 gedelegeerden uit de bondsrepubliek wordt het congres bijge woond door vele buitenlandse gasten. Uit Nederland waren gekomen: dr. W P. Berghuis en de heer W. R. van der Sluis namens de A.R.P. en dr. K. Hahn e heer H. W. van Doorn namens de K.V.P. Uit Frankrijk de oud-minister van buitenlandse zaken Robert Schuman en uit Italië de secretaris-generaal van Je christendemocratische partij Fanfani. Woensdagochtend zal dr. Adenauer zijn redevoering, die tot titel heeft „de beslis sing van het jaar", Mrden. Spionageproces in Kairo TTET SPIONAGEPROCES in Kairo. waarbü vier Engelsen z«n betrokken, is gisteren begonnen. De Britten waren volkomen kalm toen z« voor de drie rechters en de president van het hof stonden. Twee van hen, James Swinbui directeur van het Arabische nieuwsagei schap cn James Zarb, lopen de kans I dood veroordeeld te worden. Met hen staan elf Egyptenaren en e Joegoslaaf terecht. Deze laatste twaalf zeiden allen onschuldig te zijn. Twee hen, een Egyptische marine-kapitein zijn zoon verklaarden, dat Swinbum voor inlichtingen betaalde, maar dat zij hem nooit meer verteld hadden dan in de kranten stond en dat zij geen geld hadden aangenomen. Wel hadden Swinburn gezegd, dat Egypte militair materieel van Rusland had ontvangen Op de vraag of hij schuldig of onschul dig was, antwoordde Swinburn: „Sinds ik in augustus gearresteerd ben. heb ik mijr advocaat maar driemaal gezien. Aange zien ik niets weet over de zaak. laat lk mijn verdediging aan hem over" De rechter Latlf overhandigde hem vervolgens een document, naar hij zeide de bekentenis van Swinburn, er werd echter niets over de inhoud bekendge maakt. Swinburn bekeek het nauwkeurig zei toen: „Het is juist." Ook de Brit Zarb. van Malta afkom stig, handelde zo. De beklaagde Pittuck zeide: „Ik ben volkomen onschuldig" en Stanley, die een pijp rookte, ontkende bovendien ooit een verklaring te hebben afgelegd. Ook Moskou over atoomgevaar Ook Radio Moskou heeft nu gewaar schuwd tegen het gevaar van kernproe- zonder dat hierbij direct politieke argumenten naar voren werden gebracht Een commentator zei. dat over enkele ren een begin zal worden gemaakt met nassavernietiging' als deze proeven blij- ;n voortduren. De commentator legde de nadruk op de verschrikkelijke gevaren van strontium :n van de vrijkomende produkten bij de explosie van de H-bom en verklaarde rder, dat de wereld naar de afgrond gaat als er niet spoedig een akkoord over het tijdelijk of definitief staken van de kernproeven tot stand komt. „Protestschip'1 De plaatselijke raad tegen atoom- en waterstofbommen in de Japanse stad i zal een „protest-schip" sturen het zeegebied bij Christmas- eiland waar binnenkort de Britse kern proeven zullen worden gehouden. Onder de acht koppen tellende bemanning van het 200 ton metende vaartuig zullen zich fotogrpfpn en oceanografische experts be vinden. Men wil de films van deze rei' overal ter wereld laten vertonen. De Britten worden door een Egypt advocaat verdedigd, terwijl een En advocaat en Zwitserse -professor Jean Lachenat voor de Britse regering als waarnemers het proces bijwonen. Een kapitein van de geheime politie verklaarde, dat de gangen van de vier Britten reeds van 1953 af werden nagegaan. Men was echter tot arres tatie overgegaan, omdat de moeilijk heden rond het Suezkanaal gerezen waren, daar het optreden van de Brit ten toen de veiligheid van Egypte in gevaar bracht. Kritiek op discipline in Russisch leger „Orders en besluiten van militaire com mandanten mogen niet op bijeenkomsten van particulieren worden gekritiseerd. Men zal streng moeten optreden tegen hen. die trachten bevelen en besluiten van de commandanten te ondermijnen". Deze orde die gisteren werd gepubli ceerd in twee legerbladen, is de kern van maatregelen, die zijn opgesteld door het Centrale comité van de Russische com munistische partij, om een eind te maken aan „zelfgenoegzaamheid, gebrek aan dicipline en slechte organisatie" van de strijdkrachten. Nederlands schip door het Suezkanaal Onder de 23 schepen, die zondag door het Suezkanaal zijn gevaren, bevindt zich de 6293 ton metende Heemskerk die uit Dairen was vertrokken. De door de Ne derlandse regering gecharterde Heems kerk betaalde de kanaalrechten in gul dens. Atoomduikboot. Amerika zal donder dag zijn derde atoomonderzeeër, de „Ska te", te water laten. Het schip is kleiner, dan de beide eerder gebouwde atoom duikboten. de Nautilus en de Seawolf- Zweedse hulp (f 2 min.) resulteerde in ziekenhuis van Zierikzee (Van een onzer redacteuren) fVIERIKZEE was zaterdag in feesttooi. Er was in het stadje, zo zwaar &-1 geschonden door het geweld van het water op die verschrikkelijke eerste februari van 1953, maar nu weer een heel eind op weg naar een algeheel herstel, bijna geen huis zonder vlag. Duizenden met oranje ge tooide bewoners van heel Schouwen-Duiveland waren aan het begin van de middag naar het sportveld even buiten de wallen gestroomd om op enthousiaste wijze prinses Beatrix te verwelkomen, die daar met een helikopter zou arriveren voor de officiële opening van het Zweeds Rode Kruis-ziekenhuis, gelegen aan de Koning Gustav Adolfweg en de Emil Sandströmweg. „We hebben een prachtige tocht gehad." zei de Prinses, toen zij de Sikorsky S 51 van squadron 8 van de Marineluchtvaart dienst en gevlogen door sergeant-maji vlieger D. Zijlstra precies op het vastge stelde tijdstip verliet in gezelschap haar particulier secretaresse, mej. m: Meurs. Zeelands commissaris der Ko ningin, jhr. m. A. F. C. de Casembroot, en de burgemeester van Zierikzee F. Th. Dijckmeester, waren de eersten, die haar begroetten. Voordat in een open auto een glorie- tocht begon door de oude straten van he' stadje, verbleef prinses Beatrix dit gekleed was in een lichtblauw deux-pièce en die een blauw hoedje droeg enige tijd bij de 400 Hongaren, die zich, Hon gaarse vlaggetjes in de hand, aan de rand van het sportterrein hadden opgesteld Een eenvoudig, maar sierlijk schildje kreeg de Prinses als aandenken. Na de tocht door de stad, waarbij de landelijke ruiters van het eiland waardig decorum vormden, was de ruime De Prinses met haar secretaresse bij aankomst per helikopter in Zierikzee, waar zij het nieuwe ziekenhuis zou openen. Matroos W. van Noort genoot de eer de Prinses behulpzaam te mogen zyn bij het uitstappen. Hongaarse parlement stelt vlag vast \E Hongaarse vlag zal voortaan noch de rode ster noch het Kossuth-embleem n de witte baan vertonen, maar alleen ood-wit-groen gestreept zyn. Dit heeft e nationale vergadering zaterd g beslo- Premier Kadai sprak het parlement toe en zeide tekenen van oppositie te zullen verwelkomen Hij was volkomen zeker, dat enkele afgevaardigden wel iemand anders op zijn plaats als minister-presi dent zouden willen zien, maar voegde er aan toe: „Mag ik er dan aan herinneren, dat er bepaald geen grote liefhebberij is voor mijn huidige functie sinds novem ber?' De nationale vergadering besloot mei algemene stemmen aan het verzoek van oremier Kadar te voldoen en nog twee iaar te blijven zitten n 1 tot IJ mei verkiezingen zul- hal van het ziekenhuis de plaats, waar vele hartelijke en goede woorden werden gesproken. Zodra de Prinses was gearri veerd na te zijn begroet door (o.a.) mi nister J. G. Suurhoff, de Zweedse ambas sadeur, de heer S. W. Dahlman en de ge- neesheer-directeur, dr. H. Ezendam zong de Zierikszeese oratoriumvereniging het Wilhelmus. De heer P. Bolt, arts, voorzitter van de raid van bestuur van de Stichting Rode kruisziclccnhuis Schou wenDuiveland, sprak een welkomst woord, waarna de heer Sandström, de president van het Zweedse Rode Kruis en ook president van de Liga van Rode kruisverenigingen, die de buitenlandse hulp na de stormramp coördineerde, het ziekenhuis, waarvoor het Zweedse Rode Kruis twee van de in totaal drieeneenhalf miljoen gulden schonk, een monument van internationale solidariteit en samen werking noemde. Hij overhandigde een oorkonde aan de voorzitter van het Ne derlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken, die dankte voor dit mooie ziekenhuis. „Wy willen voor alles God danken. Die de harten der mensen tot deze hulp heeft gevormd en Die gemaakt heeft, dat nu het resultaat gezien mag worden", aldus baron Van Tuyll, die vervolgens op zyn beurt het ziekenhuis door dc overhandi ging van een akte overdroeg aan burge meester Dijckmeester in zgn kwaliteit van voorzitter van het dageiyks bestuur. Het grote moment Toen kwam het grote moment vo. Rode Kruishelpster Petronella van Werf en de gediplomeerde verpleegster Kate Ollree, die vlak bij de Prinses den. „Mag ik u beiden verzoeken de Zweedse en de Nederlandse vlag te sen?" zo vroeg prinses Beatrix haar heldere stem. Vlug gingen zij door de hal naar buiten en enkele minuten later kon de Prinses constateren, dat de beide vlaggen voor het gebouw wapperden. Toen klonken de woorden: Hierbij i klaar ik het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis officieel voor geopend". Nauwe lijks waren deze woorden verklonken, of opnieuw zette de Zierikzeese orato vereniging ln. nu het Zweedse volkslied „Du gamla, du fria". Veel jong leven99 Een leuk moment was het bezoek var prinses Beatrix aan kamer veertien, waai de eerste baby, die dinsdag in het zieken huis werd geboren. Marja Meijerson, ih haar wiegje lag te slapen. Tijdens de lunch werden vele geschen ken aangeboden of toegezegd. >n vijf uur kwam voor de opge togen eilanders het einde aan deze blijde middag: prinses Beatrix nam weer plaats de helikopter, die. nagewuifd door de duizenden, weldra uit het gezicht was •erdwenen. Man werd bedreigd Vrouw stierf voor televisietoestel De vrouw van het Britse parlements lid Jack Jones is in haar huls overleden, terwijl ze keek naar een televisieprogram- waarin haar man betrokken raakte :en rel. Jones had een heftig twist gesprek met een vakbondsleider. Het onderwerp was de grote staking in de staalindustrie. Toen Jones door het publiek in de stu- .0 werd uitgejouwd, vprioor zijn vrouw het bewustzijn. Haar gezondheidstoe stand was reeds enkele maanden slecht. Zes kinderen om het leven gekomen Zes kinderen zijn dezer dagen veronge lukt. In Deventer kwam de negen jarige Arie Klein Boonschate om het leven toen hij in een door hemzelf met enkele vriendjes gegraven tunnel in een zand bak kroop. De tunnel stortte in en Arie stikte. In Veenendaal trok het tien maan den oude zoontje van de familie Van de Heuvel een gevulde theepot over zich heen. Met ernstige brandwonden bracht men het kind naar het ziekenhuis, waar het overleed. In Rotterdam verdronken gisteren twee zesjarige jongetjes. De eerste. Rob bie Lotte, raakte in het Mallegat en over leed kort nadat hij op het droge was ge bracht. De tweede, Henkje van Rhee, raakte bij Katendrecht te water. Zijn tweelingbroertje waarschuwde zijn ouders waarna men direct aan het dreggen ging. Tot nu toe echter zonder resulaat. Tussen Amsterdam en Utrecht ge beurde een ongeluk waarbij de 13-jarige Mathilde Wiegers uit Amsterdam om het het leven kwam. De door haar vader be stuurde motor met zijspan (ook haar moe der en tienjarige zusje Marianne, die resp. licht en zwaar gewond werden) bot ste tegen een auto, waardoor Mathilde zo ernstig werd gewond dat zy vrijwel direct overleed. In Oude Wetering ten slotte raak te de driejarige Gerda Klein in een sloot achter de ouderlijke woning, waarna het kind verdronk. Dit ongeluk gebeurde dlX/UH-HM Zes doden op de weg Het verkeer heeft het afgelopen week einde verschillende slachtoffers geëist In S i 11 a r d overleed de 36-jarige mevrouw Schumans, moeder van zeven kinderen, nadat zij uit de door haar man bestuurde auto was gevallen toen zy trachtte haar mantel die tussen het portier was geklemd los te maken door het portier te openen. In 's Hertogenbosch raakte za terdagmiddag bij een autobotsing een der wagens in de Zuid-Willemsvaart. De be stuurder, de 76-jarige J. P. Willemier uit Den Dungen, wist zich te bevrijden doch leed korte tijd later aan zijn ver wondingen. De 39-jarige W. J. Noordman uit Groote broek overleed in het ziekenhuis ta Purmerend nadat hij zaterdagmiddag bij 'atergang met zyn scooter tegen :n groentekar was gereden. In Rotterdam overleed de 53-jariga W. C. van den Burgh die met zijn brom fiets in het Kralingsebos in botsing wat gekomen met een auto. Een «indere bromfietser, dg 26-jariga H. uit Wijmbritseradeel, kwam in l e v e r w ij k om het leven nadat hij door en slippende auto was geraakt. In Duitsland verongelukte zondag de 31-jarige mejuffrouw M. Dierik utt Koewacht (Zld), toen de auto waarin zij langs Koblenz reed in botsing kwam. Griepepidemie. In zuidoost Azië heerst ;n enorme griepepidemie. Op Malakka zijn 1200 scholieren door de ziekte aan getast, terwijl in Singapore cn Hongkong dan zeshonderd scholen zijn ge- f 349,50 Zeer aantrekkeiyke krediet-service Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN HET WEER IN EUROPA IJ C i E ,g 12 oS iz Ie V. Ill h IW. bew. ZO 3 O 2 ZO 4 windstil 4 0 7 1 6 3 Luxembui zw. bew ZZW 7 9 3 Bordeaux nevel ZW 4 9 7 11 14 12 3 l-rankfort licht bew WZW 2 90 4 ZW nevel OZO 1 ?0 ~9 Locarno h>onbcw Z 2 10 9 Home zw bew windstil 12 0 Mallorca milt windstil 11 - WEERBERICHT Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking. Morgen geen buien van be tekenis meer. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Vil Iets hogere middagtempera- turen. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 14 mei: Zon op 5 50 uur, onder 20.27 uur. Maan op 21.18 uur. onder 5.09 uur. Op 21 mei laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1