jm Waarom reed Mercedes zo langzaam in Zand voort? K.V.P. LAAT ZICH NIET IN COMPROMISSEN DRINGEN KWATTA Domper op spaarvreugde waardevermindering Tien jaren strijd tegen de natuurvernieling Boete op straat voor de verkeerszondaars 4 Vrij gunstige markt, maar met beperkte koerswinsten 9 ZATERDAG 11 MEI 1957 Snelheidsrace sloot Tulpenrally af (Van speciale verslaggever) ZANDVOORT. De Negende Internationale Tulpenrally is besloten met de laatste klassementsproef een snelheidswedstrijd op het circuit van Zandvoort en de organisatoren zijn in hun rekenkamer gekropen om de uitslag definitief gereed te maken. Is Hans Kreisel eerste? Heeft Hans Tak zijn achterstand ingehaald? Dat zijn zo twee vragen, die men zich deze dag nog stelt. Maar de uitslag, vanmiddag in Noordwijk, zou aan deze twijfel pas een einde maken. Er is echter een andere vraag, en het antwoord daarop zal wel nooit gegeven worden. Dat is de vraag, waarom de vijf Mercedessen 300 SL, die samen met de wagen van Hans Tak de laatste race op Zandvoort reden, zo ongeïnteresseerd het circuit hebben rondgeslenterd. Reden die Mercedessen expres zo langzaam? Was het hun zoveel waard, dat een merkgenoot ondanks het feit, dat hij een con current is won? De kwestie zit namelijk zo. In de rally hebben zowel Hans Kreisel als Hans Tak geen enkel strafpunt opgelopen. Beiden hebben in alle speciale proeven (Solitude Schains-land. Ballon d'Alsace en Berch- tesgaden) de kortste tijd in hun klasse gemaakt, zodat zij beiden met een gelijk aantal punten (55) in Noordwijk arriv den. De slotproef in Zandvoort geeft iedere klassewinnaar nog eens 20 punten aan iedere tweede 16. derde 12. vierde I en vijfde 4 punten en als de beide Han zen de snelste rijders van hun klasse bleven ook op Zandvoort, zouden zij nog gelijk staan, namelijk met 0 strafpunten en 75 winstpunten. Dan zou een andere factor gaan beslissen: de procentuele voorsprong op nummer twee in de klasse En dat was vóór Zandvoort voor Hans Kreisel 17 punten (nummer twee in zijn klasse. C. Kalkman had 38 winstpunten) en voor Hans Tak 12 punten twee in die klasse. Riess op Mercedes 300 SL, had 43 punten). En dan was Hans Kreisel als uit de strijd gekomen. Maar het geval was niet ondenkbaar, dat Riess in Hans Taks klasse niet tweede zou worden, bijvoorbeeld Marheinecke, die maé punten had. Dan was Taks voorsprong nè Zandvoort 41,5 punten op twee en Kreisels voorsprong 21 punten op nummer twee geworden en dan had de uitslag er wel heel wat anders uit- Daarom Er was ook een andere mogelijkheid, namelijk dat men als maatstaf zou ne men een gebruikelijke gang van zaken de voorsprong van ieder der Hansen op de drie best geplaatsten in hun klasse. In dat geval behield Hans Kreisel zeker zijn voorsprong op Tak. Behalve ij één geval, en d de andere Mercedessen het Hans Tak in de slotrace nu eens niet lastig zouden maken, maar hem de kans gaven, heel eind van hen weg te lopen. De laatste race kwam. zes Mercedessen 300 SL plaatsten zich met een Jaguar XK 140 en een Ford Thunderbird startlijn. Iedereen ging er eens vi ten: dit zoi^vuurwerk worden. Maar het werd géén vuurwerk vijf Mercedessei draaiden kalmpjes in file het circuit rond en lieten Hans Tak een voorsprong krij gen, die zich elke ronde met seconden tegelijk vergrootteHans Tak kreeg een grotere voorsprong en maakte zo eer kans, Kreisel te verslaan. Was het spor tiviteit van de Mercedes-rijders, die za gen, zélf toch geen enkele kans te ma ken. zelfs al reden ze Tak in de slotrace voorbij? Was het afgesproken werk? Of was het.een „verzoek" van Mercedes, van wie verschillende rijders steun had den ontvangen voor deze rallyNie mand kan het met zekerheid zeggen, en we zijn geneigd, het op sportiviteit te houden. Verering Eén ding viel ons (onaangenaam) op. Hans Kreisel, die moedig heeft gereden in het kleine, oersnelle Dauphinetje, is een uiterst beminnelijk en bescheidei Twee Nederlanders gediskwalificeerd Volkomen onverwacht werd. bij het sluiten van deze editie, nog be kend, dat het technisch onderzoek naar de wagens, die een goede plaats in het algemeen klassement bezetten, heeft uitgewezen, dat 2 DKW's niet beantwoorden aan de eisen die in de klasse „normale serie toerwagens" worden gesteld. Het waren de wagens van Jan Flinterman en De Vries. Door hun diskwalificatie ziet het klassement er (voorlopig) nu zo uit: 1. Kreisler-Ten Hope (Dauphine) 75 pnt; 2. Tak-NiemöUer (Merce des) 75 pnt.; 3. Koks-Gorris (Por sche) 74 pnt.; 4. Carstedt, Zweden (Ford) 72 pnt.; 5. Jetten jr.-Korte (Goggomobil) 69 pnt Vragen over werk voor K.V.P. Het lid van de Tweede Kamer, G. Rit meester (lib.), heeft de minister van bin nenlandse zaken nadere informatie ge vraagd over het werk van de Rijkscen trale voor mechanische administratie voor de K.V.P. Zijn laatste vraag luidt: Is de minister bereid toe te zeggen, dat deze arbeid wordt stopgezet en dat in den ver volge dergelijke opdrachten niet meer zul len worden aangenomen. J. M. Hoogstraten, directeur van een vleeswarenfabriek in Deventer, is bevor derd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. mens en Hans Kreisel kwam nuchter en rustig aan de start en reed een keu rige, spannende race met een opgefokte Simca vlak achter z(jn broek, waarmee h(j alle moeite had, zich dat ding van het l(jf te houden. Hans Kreisel ver dween na dc race gauw achter de pits en ging gewoon tussen „de mensen" op de tribune zitten. En dan vragen we ons af. waarom Hans Tak met zijn Mercedes na de (tamme) race óók niet achter de pits verdween, maar glimlachend kwam poseren voor de volle tribune en zich door de verzamelde persfotografen, welwillend leunend uit de klapdeur van zijn puissant dure automo biel in alle standen liet fotograferen.. Geef ons dan meer Kreisell Bezetten Kreisel en Tak in het voor lopige klassement de eerste en de tweede plaats, op de derde plaats zit Koks met éen Porsche, op de vierde Carstedt met een grote Ford, op de vijfde Fllnterman met zijn DKW en op de zesde plaats een Goggomobil met Jetten jr. aan het stuur! Als iemand een compliment ver dient voor doorzetten, volhouden en op schieten. is het zeker dezer uiterst jonge koetsier op deze zo kleine bok De Tulpenrally is weer voorbij en de balans toont aan dat naast 26 uitvallers en één dodelijk ongeluk (een Engelse deelnemer reed in Duitsland een Volks wagentje aan. waarvan de bestuurder later overleed) een gewone man in een niet zo dure auto deze rally nog kan winnen. En dat is voor de Tulpenrally in een internationaal milieu, waar de meeste rally's een „fabrleks-onderonsje" zijn geweest, een heel groot compliment Prof. Romme zinspeelt op beëindiging van medewerking aan kabinet „De Katholieke partij gaat haar eigen koers. Zij past ervoor zonder dringende redenen ons land in een crisis te storten, maar zij past er evenzeer voor zich te laten dringen in politieke compromissen, die zóver van een gezonde synthese afliggen, dat zij als politiek gescharrel ge kwalificeerd zouden kunnen wor den". Dit zeide vanmorgen de voor zitter van de K.V.P. mr. H. W. van Doorn op de partijraadsvergadering, die in Utrecht is gehouden. Ook gaf hij uiting aan de bevreemding in zijn partij over de weigering van de regering redelijke bezuinigingen aan te brengen. Als tweede ernstige grief noem de hij de wijze waarop de regering ver schillende sociale verlangens (met name naar een snelle hulp voor weduwen en wezen ennaar een verhoging van de kin derbijslag voor de grotere gezinnen) ont loopt of minstens naast zich neer legt. Profr mr. C. P. NI. Romme, voorzitter van de r.k. Tweede-Kamerfractie, hield eveneens een rede. Deze merkte onder meer op, dat het ernstige overweging ver dient de medewerking der K.V.P. aan het kabinet te beëindigen als dit „in zijn intern beraad niet tijdig tot oplossingen zal weten te komen, zodat het bij de normale duur van de lopende parlemen taire periode toch niets wordt." Dit achtte hi| aanbeveling verdienen boven een „ongewijzigd voortglijden naar 1960". Het interne kabinetsberaad zou moeten gaan over de kwestie van de bezitsvor ming, daar de verschuiving van de in komensverhoudingen ten gunste van de „kleine man" op den duur onhoudbaar is.- als die niet gepaard gaat met de om vorming van een deel van het inkomen tot kapitaal, tot duurzaam in binnen- of buitenland aan te wenden bezit Uitvoerig stond prof. Romme stil bij de opmerkingen van de heren Oud, Tila- nus en Berghuis over de mogelijkheden tot vervanging van het huidige kabinet. Er is, zo zeide hij, vandaag geen alterna tief van een meerderheidskabinet voor handen. Dit kan overigens niet leiden tot het laten voortbestaan van het huidige kabinet tot elke prijs. De derde spreker op de vergadering was de heer C. F. Kleisterlee, lid van de Tweede Kamer, over het rapport van de Gezinsraad over de huisvesting van jon ge gezinnen. Hij zeide onder meer, dat op het terrein van onderwijs en ziekenhuis wezen kan worden volstaan met nood gebouwen, opdat er meer bouwcapaciteit voor de woningbouw beschikbaar komt Ten slotte gaf hij als zijn mening te ken nen, dat er snel iets behoort te worden gedaan aan de hoge huurprijzen, die reeds oplopen tot 22 gulden per week. Mr. P. A. Blaisse, eveneens Kamerlid, had het over het Euromarktverdrag. HU noemde de politieke voordelen voor Ne derland evident. Hij wees er tevens op, dat alleen op een billijke grondslag voor alle deelnemende partijen een vrijhandels zone kan worden verwezeniykt, hoewel deze op zichzelf geen voorwaarde behoeft te z(jn voor de Europese economische ge meenschap. Doe mee aan de K^RTATTA -Limerickwedstrgd... en... win GRATIS zo'n leuk KwattS-soldaatje als popje... de grote attractie voor uw kinderen Ter kennismaking stelt Kwatta 1.000 Kwatta soldaatjes als popje beschikbaar voor de 1.000 beste inzenders van deze Limerick-wedstrijd. Doe mee... en bedenk dc 5e regel voor on derstaande Limerick Een pientere jongen uit Laren Wou K watta-soldaatjes vergaren Hij had het begrepen Op Kwatta Repen Zend dc Limerick met 5 wikkels van nieuwe Kwatta Manoeuvre Repen vóór 24 mei a.s. aan Kwatta, Breda. Op de envelop links boven ver melden: Kwatta-Soidaat. Dui delijk Uw naam en adres opgeven. Een jury beoordeelt alle inzendingen. Het Kwatta-soldaatjc is een bijzonder mooi beweegbaar popje van plastic in prachtige kleuren. Exclusief. Geestig. Buigbaar in alle standen. Iets geheel nicuwsvoor Nederland. 7 is weer (Dóór onze economische medewerker.) TN HET BEGIN van deze week verscheen het jaarverslag van de Neder- landse Spaarbankbond over 1956, waaruit nog eens duidelijk bleek dat ondanks de toeneming van het aantal spaarbankboekjes het afgelopen jaar voor de spaarbanken lang niet zo succesrijk was als 1955. De terugslag voltrok zich in de laatste vier maanden, toen er meer terugbetaald dan in gelegd werd: de gebeurtenissen rondom het Suezkanaal en in Hongarije worden als oorzaken van de ontsparing genoemd. i zijn thans vier maanden verdei het tij blijkt nog steeds niet gekeerd te zijn, hoewel de rust in Hongarije zij het met de gepantseerde vuist is terug gekeerd en het Suezkanaal voor de liefhebbers is open gesteld. Volgens de volledige cijfers van het Centraal bureau voor de Statistiek over het 1ste kwartaal van dit jaar is er bij de rijkspostspaarbank toen voor 32 mil- ioen gespaard; in het eerste kwartaal van was dif echter aanzienlijk meer: 83 oen. Bij de algemene spaarbanken lie- die cijfers even sterk uiteen: 23 mll- ioen in 1957 en 71 miljoen in 1956, waar bij wij dan nog willen onderstrepen dat het in maart al ontsparing was wat de klok sloeg. Het komt ons voor dat het in april va hetzelfde laken een pak is, want een aai tal spaarbanken hebben reeds grote: uitbetalingen daii inlagen gemeld (Rijks postspaarbank, spaarbanken van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Groningen naar een aantal voorbeelden te ge- Geen wagen, maar winnen! Als U MAÏZENA DURYEA ge bruikt (a er van „wagen" geen sprake. U bent dan altijd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Bij gebruik hiervan z\jn mislukkingen bij voor baat uitgesloten. „Natuur en jeugd" viert tweede lustrum De vaste commissie van justitie der Tweede Kamer heeft de vraag behandeld of men de politie-ambte- naren bevoegdheid moet geven om' de verkeerszondaars op straat een boete te laten betalen. Dit geschiedde bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wetboeken van strafrecht en strafvordering. Als principiële bezwaren werden gevoerd doorbreking van de taakverdeling tussen politie en justitie en te weinig variatiemogelijkheid in de boeten naar gelang van persoonlijke omstandigheden. Als een praktisch bezwaar noemde men, dat het Nederlands publiek de politieman als tegenstander ziet en dat het daarom niet geschikt is hem tot een soort rechter en tevens uitvoerder der straffen te ma ken. Ook betreurt men het, dat er dan te veel schrijfwerk op straat ver moet worden en men acht het een belangrijk principieel en praktisch be- r, dat er geen controle op de politie beambte is. Ten slotte vraagt men zich af of nu niet de politie overbelast wordt plaats van de parketten. Hiertegen wordt aangevoerd, dat de scheiding van politie en justitie geen ijzeren wet is maar een richtsnoer, v van de overheid als het nodig is, wel kan afwijken. Dat de boeten wat star zijn. acht men onvermijdelijk en voor de overigens geringe bedragen geen bezwaar, terwijl voor de verhouding tot de bur gerij veel afhangt van het optreden der politie zelf. Het -schrijfwerk noemt r zeer gering, daar de politde slechts kwitantie heeft in te vullen. Wat de c trole betreft, hangt alles af van het trouwen in de bevoegde politieman men verwijst tevens naar een voorstel van mr. Ch. J. Enschede om de aanwijzing der bevoegde ambtenaren niet. zoals gesteld, te doen geschieden bij alge maatregel van bestuur, maar op grond van die maatregel door het openbaar mi nisterie van personen uit de bevoegd ver klaarde rangen. Ten slotte betoogt men, dat het hier gaat om een bescheiden proef. Verscheidene leden dringen aan op een aanvankelijk grote terughoudendheid bij de toepassing N\mmi /js~ Z© boeiend is nu PANORAMA j\ LS DE JEUGD het mooie van de natuur leert zien, zal zij niet zoveel meer vernielen," aldus rede neerde de heer C. H. Voor hoeve uit Voorburg tien jaar ge leden. Het verdroot hem, dat jaar lijks in ons land voor een waarde van 40 miljoen gulden in de natuur wordt verwoest. Samen met de heer Ch. G. Sluyter en mr. H. Luyk uit Voorburg richtte hjj in 1947 de Stichting „Natuur en Jeugd" op en zo begon de strijd tegen de baldadig heid van de jeugd in de natuur. In het begin van haar bestaan zat de stichting praktisch zonder financiën In 1953 werd een comité van aanbeveling opgericht onder voorzitterschap burgemeester van Rotterdam. Ongeveer recteuren van bedrijven i dit comité zitting en bleken bereid tot financiële steun. Dat was nodig, want diverse plaatsen waren al jeugdnatuur- wachten opgericht. De leden hiervan anderen op te wekken de natuur gerept te bewaren. Thans bij het tienjarig bestaan zijn er 40 afdelingen met meer dan 50.000 leden. Er worden excursies ge maakt. werkzaamheden in plantsoenen verricht en wedstrijden gehouden, betrek king hebbende op de natuur. Tal van ge geven subsidie en dit jadr heeft ook het rijk voor de eerste keer een be drag ter beschikking gesteld. „Natuur en jeugd" beschikt thans over enkele films, die op scholen zijn of worden vertoond. De Initiatiefnemer, de heer Voorhoeve is directeur van het uitvoerend comité, terwijl van het stichtingsbestuur mr 'J. H. Klattè, secretaris-generaal van het mi nisterie van sociale zaken, voorzitter is. Ook het buitenland begint zich voor dit werk te interesseren. Reeds Is een internationaal comité onder voorzitter schap van Robert Joffet, chef van de Parijse plantsoenendienst, opgericht. Ver tegenwoordigers van de Skandinavische landen, Engefland en Nederland maken er Nu kunnen er voor het slechte spaarre- sultaat van april vermoedelijk wel ver klaringen worden gevonden (gebruikelijke voorjaarsaankopen alsmede het feit ,dat de beide Paasdagen In deze maand vie len) maar dit kan toch niet verdoezelen dat ook de daaraan vooraf gaande maan den slechter zijn geweest dan een jaar geleden. Wat kunnen daarom de oorzaken van die blijvende spaaronlust zijn? Het is moeilijk een afdoend antwoord te geven, want dat zou alleen- mogelijk zijn als alle spaarders stuk voor stuk on dervraagd zouden worden. En dan is het nog de vraag of zij geheel openhartig den antwoorden (wij weten natuurlijk ook wel dat het moderne steekproefonderzoek ons een eind in de goede richting brengt!). Rente Een factor die meespeelt, zal vermoede lijk wel zijn, dat de spaarrente maar de helft bedraagt van de rente die tegen woordig op een obligatie Is te maken. Hier zitten de spaarbanken inderdaad voor een groot probleem. Een forse ver- noglng van haar rente is een onmoge lijkheid, omdat zij zelf haar geld nog gro tendeels hebben zitten in 3 en 3%D/«-le- En een kleine verhoging zet weinig zoden aan de dijk. Dit zouden wU in elk geval concluderen uit de kleine verhoging by de spaarbank van Den Haag op 1 Jan. il. van 2.4 tot 2,7'/i. Dit heeft nameiyk niet kunnen verhinderen dat de ontsparing in april veel groter was dan in Amsterdam, waar de rente van 2,4'/» werd gehand haafd. Een andere factor kan de nog altijd be staande onrust in de wereld zijn waar door menigeen het gevoel kan bekruipen, dat het toch maar veiliger is het geld In huis te houden om het altijd bij de hand te hebben. Waarde Toch geloven wij niet, dat dit ge voel een belangrijke rol speelt. Eer der oefent de voortdurende, zij het langzame prijsverhoging invloed uit. Want die betekent dat de gulden regelmatig aan waarde verliest. Alle propaganda voor sparen en dit geldt in feite ook voor het sluiten van een levensverzekering moet uiteindelijk dood lopen op het feit dat bij voortgaande prijsstijging de nu weggebrachte 100 over een jaar een kleinere koopkracht zal hebben, laat staan over 5 of tien jaar. De in flatie is dan ook de doodsvijand van de spaarlust. Nog anders gezegd: er is geen betere propaganda voor de bezitsvorming dan waardevast geld. Lapmiddelen Maar de spaarbanken hebben, dit nu juist niet in haar macht Het enige wat overblijft en zij zijn daar zeer actief in is steeds weer nieuwe vormen te bedenken om te sparen. De overheid kan de spaarbanken in zoverre nog helpen dat zij door belastingverlichting het sparen aanmoedigt, vooral voor jeugdigen. Men broedt hier overigens ai geruime tijd over a wij hopen dus binnenkort te zien wat r voor eieren tevoorschijn zijn gekomen. Gezien dit alles zullen de spaarbank directies wel proberen hun kruit droog te houden, dus om zoveel mogelijk liquide te blijven ten einde aan verdere opvragin gen het hoofd te kunnen bieden. Dit wil dus zeggen dat zij geen of weinig geld op lange termijn zullen vastzetten maar zoveel mogelijk op korte termijn geld zul len uitlenen. Emissie 'sHeeren Loo Aannemerscombinatie voor Deltaplan De vereniging tot opvoeding en verple ging van geesteszwakke kinderen 's Hee- ren Loo te Utrecht, opent 20 mei bij de Zuidhollandse Bank. Ingsyersen Co., Van Lissa en Kann. Handels- en Effecten- bank de inschrijving op 1 miljoen 5 obligaties van 1000 en 500 tegen 99 Storting 17 juni. Officiële notering wordt gevraagd. Aflossing a pari in 28 jaarlijkse termijnen van 36 000 en 2 van 32.000. voor het eerst 15 december 1959. Ver vroegde aflossing niet vóór 15 december 1967. De Vereniging begon haar werk in 1891 en neemt een belangrijke plaats in in de rij der gestichten. Het doel is be vordering van Christelijke verzorging, naar het Woord van God. van geestes zwakke kinderen, alsmede de duurzame verzorging van minderjarigen, ook al val len dezen niet onder het begrip geestes zwakke kinderen. De lening dient voor de bouw van twee paviljoens met 72 plaatsen te Enrielo, om te voorzien ln de behoefte aan verpleeggelegenheid. en een der ge bouwen zal dienen als observatiegelegen heid om de behandeling door moderne methoden een wetenschappelijker funde ring te geven. De bouw werd reeds in oktober begonnen en moet eind 1957 ge reed komen. De kosten zyn ruim een miljoen. Ten overstaan van notaris M. W. Treur niet te Haarlem is gisteren de oprich tingsakte gepasseerd van de N.V. Haring vliet met ƒ4 miljoen geplaatst kapitaal en deelneming van de grote aannemings maatschappijen N.V. P. C. Zanen te Haar lem, N.V. Oosterwijk te Rotterdam, fir ma R. Boltje en Zn. te Zwolle en N.V. Reef te Oldenzaal, die tezamen de eerste fase van het Deltaplan uitvoeren, name lijk de bouwput in het Haringvliet, welke aangenomen is voor 18 miljoen. Voor zitter van de raad van bestuur is ir. J. F. R. van de Wall, oud-hoofdingenieur directeur van de Zuiderzeewerken. BEURSBAROMETERS De ONDERTOON bleef deze week ter beurze vrij gunstig, maar de koerswinsten waren beperkt. De dividendaankondiging van Handels- veren. „Amsterdam" maakte een gunstige indruk. De stroom van stock dividenden wordt tot dusver goed opgenomen. Woningbouw deel s uit Het teruglopen van de besparingen heeft overigens vooral als dit proces voortduurt ook een nadeel voor economie. Juist in een tyd dat er dan ooit behoefte Is aan meer kapitaal voor uitbreiding van ons produktie-app: raat en onze woningbouw. Nu is het een feit dat de particuliere bedrijven hiervoor ln eerste plaats zelf proberen te zorgen door winstinhoudin gen, terwijl, als hun dit in onvoldoende mate gelukt, een beroep op de beleggers wordt gedaan door het uitgeven van delen of obligaties. Met andere woorden, zij komen toch niet bij de spaarbanken te recht. De middelen van de spaarbanken vloeien dan ook voornamciyk naar d« •c en lagere overheid of worden ge it voor hypotheken. Maar naar mate aarbanken voor dit doel minder geld cn aanbieden, zullen anderen dit gat moeten opvullen. Gaat dit niet, zoals ln de huidige tyd, omdat de overheid e< lage rente wil geven, dan willen lagere besparingen uiteindeiyk zeggen, dat dc lagere overheid niet genoeg geld kan aan- ekken, hetgeen ook de woningbouw eer extra ln de klem zet. Hoe wij ook draaien of keren, teruglo pende besparingen betekenen altijd dat de ontwikkeling van onze economie wordt geremd. Het opzoeken van de werkelijke oorzaken van de dalende- spaarlust is daarom erg belangrijk. In het jaarverslag van de Nederlandsche Handel-Mij, dat deze week verscheen, werd de iHnger gelegd bij het voor ons land wel centrale punt, n.l. de noodzaak ener verhoging der produktiviteit in het 'bedrijfsleven. Ook de organisaties werkgevers en werknemers hebben ge wezen op de wenselijkheid van een groting der prod uk tie per werknemer. In deze boodschap aan het bedrijfsleven werd opgemerkt, dat ons volk niet onge straft verteren kan datgene wat men niet verdiend heeft. En de voorzitter het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft in de jongste ledenvergadering de waarschuwing laten horen inzake het dalende stijgingspercentage der arbeids- produktiviteit en de voortdurende stijging der lonen aan de andere kant. Het is wel duidelijk, dat men algemeen beseft, dat de oplossing van het overbe- stedingsvraagstuk in ons land op langere termijn moet worden gezocht in de rich ting van verhoging der produktie, welke een gezond middel is om de scheefgetrok ken positie van de betalingsbalans recht te trekken. Op welke wijze kan het beoogde doel worden bereikt? Naar het ons voorkomt, is het voor alles nodig om de kostprijs van ons nationaal produkt in bedwang te houden. Willen met succes op de in- Finanrieel blijven concurr overzicht dan dienen we de stij ging van de kosten een rem aan te leggen. Dat is zeker nood zakelijk, als het schema der z.g. Euro- markt verwerkelijkt zal worden. Daarnaast zal al het mogelijke moeten worden gedaan om het bedrijfsleven in de gelegenheid te stellen de investeringen voor vernieuwing, modernisering en breiding ten behoeve van een verhoging der produktiviteit te effectueren. Meer produktie Een grote moeilijkheid daarbij is echter de financiering van zulk een investerings program. De problemen daarvan heeft het jongste verslag der Ned. Bank duidelijk belicht. En het verslag van de Ned. Han del-Mij wijst erop, dat „de overheid uit de haar ter beschikking komende midde len pleegt te putten voor doeleinden, die wel nuttig zijn, maar waarbO de bevorde ring van de toekomstige welvaart ln het algemeen niet het leidende beginsel pleegt te zijn. Wordt de kapitaalvorming niet ge richt op vergroting van de produktie. dan zal de werkelijke betekenis van de jongste uitbreidingen der sociale voorzieningen ijdel blijken. Ook deze zullen hun basis moeten vinden in de vergroting van de toekomstige produktie". Nu, blijkens de ZETHAMETAn.V. VLAARDINGEN jongste berichten, ons volk een grootte heeft gekregen van 11 miljoen, is het goed te overwegen hoe noodzakelijk het is de werkgelegenheid in de toekomst met alle middelen te verzekeren, daar de komende generaties zullen moeten steunen op het werk der vaderen. Het jaarverslag der Konlnklijke-Shell heeft deze week geen aanleiding gegeven tot een verdere koersverheffing. Men vond de Inhoud van het verslag indruk wekkend en constateerde, dat de Konink lijke- haar plaats onder de Internationale olieconcerns uitstekend weet te handha ven. Voorts, dat hier sprake is van een lucratief bedrijf met een netto-winst van f 19.50 per aandeel, waarvan slechts f 5 per aandeel wordt uitgekeerd. De verhou ding koers: winst bedraagt 9%:1, welke gunstig is bij vergelijking met diverse Amerikaanse olieconcerns. De vooruitzichten van het bedryf zyn gunstig en men verwacht ter beurze, dat binnenkort over het le kwartaal 1957 uit stekende cyfers zullen worden gepubll- Men neemt aan, dat behoeften aan nieuwe middelen voor de voortgaande in vesteringen voorlopig niet ter beurze be hoeven te worden gedekt, daar de Kon. Shell in Amerika geldleningen heeft kun nen afsluiten, welke de financiering ver- De aand. Koninklijke sloten de week af op omstreeks f 186, dus 930''». De overige Internationale aandelen bleven ook be perkt in de koersfluctuaties. Het rayon fonds, dat wel meer een afwijkend ver loop heeft, steeg deze week van 191 tot 195% In de rubriek der cultuurwaarden heer ste een mildere toon tengevolge van het dividendvooretel der Handelsveren. „Am sterdam", waarover wij vorige week nog konden berichten. De koers der aand. H.V.A. liep op tot 109'/», maar later trad een lichte teruggang ln, zodat de week op 106% 'U werd besloten. Ook de andere cultuuraandelen waren iets beter gestemd, maar Ver. Deli moest per saldo toch nog enig terrein prijs geven. Van de in Indo nesië werkzame banken viel de vaste hou ding van aand. Nat Handelsbank op. Ver moedelijk zal het jaarverslag dezer bank instelling, evenals dat van de Ned. Han del Mij, niet onbevredigend zijn. Vorig jaar werd er 8dividend uitgekeerd. Koers nu 108% na HO'/o. De cert. Ned. Handel Mij liepen onder Invloed van het jaarverslag op tot 173% °/o. De dividendaankondiging van Inter- natio.n.l. Tl», vormde een meevaller voor de beurs. We hebben de indruk, dat het jaarverslag van deze internationaal ge oriënteerde handelsonderneming dien overeenkomstig zal zijn. Deze aandelen liepen op tot 97% Een prachtig verslag bracht de N.V. Wm. H. Müller Co, dat aanleiding gaf tot een koersstijging van 373 tot 390°/o. De beschikbare winst steeg in het afgelopen jaar van f 25 miljoen tot f 39.6 miljoen, waarvan f 19 miljoen in het bedrijf wordt gehouden. Zowel de scheepvaart, de myn- bouw als de ertsafdeling boekten gunstige resultaten en Müller kan beschouwd wor den als een zware binnenvetter. De scheepvaartwaarden moesten deze week enig terrein prijsgeven tengevolge van de voortdurende daling op de mark ten der wilde vrachten. Hoewel onze UJn- reders daarmede niet zoveel te maken hebben,, terwijl onze wilde vrachtvaar ders zich voor een zeer belangrijk deel op lange termijn met charters gedekt hebben op gunstige vrachttarieven, konden de leidende scheepvaartaandelen het koers- peil niet handhaven. Holland-Amerika Lijn liep terug van 171% tot 1674/., Van Ommeren van 285 tot 281°/.. De stockdivi denden Stoomv. Mij „Oostzee" bewogen zich rondom f 140, wat overeenkomt met 280°/o voor de aandelen. Hier drukt het aanbod van stocks onmiskenbaar de koers De claims van Nievelt Goudriaan Co, welke onderneming het aandelen kapitaal ten behoeve van de aanbouw ver dubbelt, stelden zich op f57.70, zodat een nieuw certificaat uitkomt op circa 208V». Lege schatkist Op de staatsfondsenmarkt bleef de stemming lusteloos. Biykens dc laatste weekstaat der Ned. Bank heeft het Ryk, vanwege de lege schatkist, by de Ned. Bank voorschotten opgenomen, waartoe tot f150 miljoen vergunning bestaat. Monetair gezien is deze wijze van finan ciering niet zonder bedenking. Maar de versnelde invordering der belastingen, waarover wy vorige week reeds spraken, zal de nodige aanvulling der schatkist moeten geven. Inzake de ontwikkeling der rentevoet hier te lande, is het oordeel van mr. Van Leeuwen, het Kamerlid, Interes sant. Hy meent n.l. dat by een Europese integratie een vryer kapitaalverkeer zal leiden tot egalisatie van het renl-pell, het welk yrywel overal hoger ligt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9