Ga ook eens terrasje zitten op zo n Parijs in orth State Grote stappen, kleine fooien: dat zijn Nederlanders... HAlNlEEÈUW TOEWIJDING AAN ZORGENKINDEREN IN ERMELO 19 Nieuwe lijn in oud patroon Raad midden- en kleinbedrijf kan thans gaan draaien Regering en Kamer teleurgesteld over luchtvaartverdrag met V.S. 5 ZATERDAG 11 MEI 1957 In de stad der vreemdelingen (Van een correspondent.) TV/"E WAREN in een klein restaurant op de Avenue de Clichy in Mont- martre gaan eten. „Chez Paul" staat er met verweerde letters boven de ingang. Op de grond ligt zand en op de tafeltjes ligt geen kleed. Maar je éet er feestelijk voor een schappelijke prijs, op een plezierig terras, waar je heerlijk in de voorjaarszon kunt zitten kijken naar alle vreemde mensen, die langs komen. Toen ik er gisteren een malse tournedos bestelde, zat er ook een eenzame heer. Hü had heel kort blond haar, droeg een leren vest, een lichtgroene gabardine broek en sandalen. Iedereen zag dus onmiddellijk, dat hij een buitenlander was. Hij zat daar maar stil aan zijn tafeltje waarop niets stond en wachtte. ^euse vertelde me, dat hij ge-I Dit is Parijs op de Place de l'Etoile komen was om te eten, dat ze hem de komen twaalf avenues uit, zodat op spijskaart getoond had, maar dat hij daar dit drukke punt een „ster" is ont- geen woord van kon lezen. Daar* hij bo- staan. Napoleon liet er de Are de vendien geen letter Frans sprak en zij al-Triomphe bouwen ter ere van zijn léén maar Frans, bleek het vereiste con- eigen tact onmogelijk. Hij zag geen kans ie Maar ook hij kwam aan bod Ik kreeg medelijden met hem, doch het is ook in Parijs erg onbeleefd, je te be moeien met iemand, die je niet kent en die je niets vraagt. En dus viel er weinig te doen. Bovendien kon het wel een Fin zijn en dan zou ook ik met de mond vol tanden staan. Ik vroeg me nu alleen af, waar hij eigenlijk op zat te wachten. Eindelijk begreep is het. Hij zat aan dachtig te kijken naar de verschillende schotels, die de dieneter naar haar klan ten bracht. En ik begreep, dat hij net zo lang zou blijven zitten, tot hij de spij zen ontdekt had, die hij wilde hebben. Dan zou hij ze aan kunnen wijzen, waar door de taal- en eetmoeilijkheden waren opgelost. Het duurde echter vrij lang, voordat er eindelijk iemand een zwezerik met champignons be stelde. Maar toen hij deze schotel zag, veerde hij overeind, stak er bijna zijn vinger in en vertelde in een volkomen onbegrijpelijke taal iets, waaruit bleek, dat hij dit ook wenste te eten. Hij ging vervolgens een fles wijn uitzoe ken en zat een paar minuten la ter heel gelukkig te schransen. Zo ziet u dus, dat je al6 toerist in Parijs de vreemdste zaken kunt meemaken. Want ondanks het feit, dat er jaarlijks meer dan één miljoen buitenlanders .naar De sociale afdeling van ons consu laat krijgt ook regelmatig bezoek van gestrande Nederlanders. Ze bezitten geen franc meer, kunnen geen kaar tje meer voor de thuisreis kopen en willen toch gaarne terug. Zij waren op een goede voorjaarsdag met een paar tientjes op zak naar de Franse hoofdstad gegaan, gaven die tientjes daar ras uit en „of de consul nu maar hun terugreis wil betalen. In de lentemaanden komen er zo honderden platzak in de Rue de Constantine. Men gaat daar van het begrijpelijke standpunt uit, dat hij die heen gelift is, ook maar terug moet gaan liften. Al schiet men ook wel vaak het geld voor de thuisreis Maar dit moet tot de laatste cent worden terugbetaald. En dan heb je voorts het onrustbarend grote aantal jongemannen, dat plotseling, in een opstandige bui, besloot voor het Vreemdelingenlegioen te gaan tekenen. Daar worden ze reeds op hun achttiende jaar met open armen ontvangen, ondanks het feit, dat zulke jongens dan de Franse hoofdstad komen, spreekt men in de eenvoudige hotels en in de kleine restaurants ten hoogste vijf woorden En gels. Men rekent er dus op, dat die vreem delingen wel Frans hebben geleerd. Het grote voordeel voor ons Nederlanders is, dat wij wat het eten betreft, heel wat Franse woorden gebruiken: een omelet blijft een omelette, een tournedos een tournedos, een soep een soupe, een sla Nonchalante landgenoten Toch kunnen ook w(j Nederlanders er wonderlijke dingen beleven. Zo zijn er heel wat landgenoten, die vrolijk in Pa rijs aankomen, een hotel zoeken, hun kof fer daar neerzetten en heerlijk gaan fla neren. Maar ze vergeten vaak te noteren, in welk hotel zc ccn kamer buurden. Met als gevolg, dat zc die niet meer terug kunnen vinden. Zo ontpoppen zieh weke lijks heel wat domoren, die zich ten einde raad tot onze ambassade wenden. En de Parüse politie ziet dan meestal wel kans, hen weer bij hun k ffers terug te brengen. sen opvallende manier. Flanerend tussen de Madeleine en de Opéra kan men ter stond zeggen: ..Dat is een Amerikaan, een Duitser, een Engelsman". En wij Nederlanders vallen op, omdat we gemiddeld een kop groter zijn dan de Fransen, omdat wc zeker degelijk, maar eentoniger en minder elegant gekleed zijn, omdat we heel grote stappen nemen, bang zijn voor knoflook en kleine fooien geven... De Amerikaan pik je er uit door hun hemden. Ik weet niet, of ze dat in New York ook doen, maar langs de Seine vin den zij het heerlijk om in de wildste ge vallen rond te slenteren, lief6t nog zo, dat ze over hun broek hangen: kanarie gele jakken, met felgroene ornamenten. De heren willen ook wel weten, dat ze over heel wat dollars beschikken. Ze gaan eten in de dure bars waar nooit één Parij- zenaar een voet zet, ze bestellen cognac voor het eten hetgeen een zonde i6 ze vragen om geroosterde kip met ananas, maar ondanks dit alles voelen zij zich hier als God in Frankrijk, zodat velen niets lie ver willen dan in Parijs blijven. Er is hier dan ook een vrij grote kolonie van ge strande Amerikanen, die vaak al jaren in Montparnasse of in Saint-Germain-des- Prés wonen, maar die nooit verfransen Verraderlijke accenten De Engelsen vallen op door hun tweed pakken, nun uitermate discrete optreden en hun sympathieke pogingen, zoveel mo gelijk Frans te spreken. Ook daar. waar men best Engels verstaat. Zij komen vaak met de duurste auto's, maar gaan met chauffeur en al picnicken, vlak langs de weg. Er zijn streken in Frankrijk, zoals de Kanaalkust, waar meer Engelsen dan Fransen zijn. En die Britten, wier keuken nu niet universeel geroemd' kan worden blijken de Franse wijnen deksels goed te kennen. Wi6t u overigens, dat de grootste cognachuizen in Frankrijk door Engelsen worden geleid? De Duitsers worden ook hiei langzamerhand wel geaccep teerd. Men ontvangt hen nog niet met open armen, maar aan gezien zij erg hun best doen om hun verleden te doen vergeten, worden ze toch nergens meer weggekeken. Het liefst willen zij niet tonen, dat zij Duitsers zijn. Daarom gebeurt het, dat zij, zelfs met elkaar, Frans spreken. Het woordje „ja" valt hen nooit uit de mond. Maar geen Frans man vergist zich. Het groene hoedje, de wat militair-achtige regenjas en hun accent, dat van iedere z een s maakt (ze zeggen sje in plaats van zje) dragen er toe bij dat zij zich onmiddellijk verraden. Maar ze gedragen zich netjes, geven veel geld uit en smijten met forse fooien. Vlamingen komen er niet zoveel naar Parijs, maar wel heel wat Walen. Hun ideaal i6 voor Fransman gehouden te wor den. Zodra ze echter „septante" in plaat6 an soixantedix" zeggen, zijn ze verloren. Het nachtleven in Parijs, waar heel de wereld ondeugend knipogend over praat, leeft bij de gratie van de vreemdelingen. Fransen komen weinig in deze peperdure instellingen, waar men zich bij een fles champagne vaak uitermate kan zitten ver velen. Het is veel amusanter, naar één van de „musiohall6" te gaan, die sinds kort plotseling in het middelpunt van de Nederlandse wet nog niet volwassen zijn.; belangstelling staan. Het Olympia Theater Gelukkig slaagt onze ambassade er nogal en Alhambra voeren dit voorjaar een ge- eens in deze heethoofden nog vóór Mar-, vecht op leven en dood wie met de beste. Seille uit dit zo romantisch lijkende legerduurste vedette komt. Alhambra begon los te krijgen. met Chevalier en met Zizi Jeanmaire, Dit is óók één van de oorzaken, waar om men het paspoort tussen Nederland en Frankrijk nog niet heeft afgeschaft. De Nederlandse politie voelt daar weinig voor, aangezien dan het aantal avon tuurlijke jongens en meisjes, dat maar op de bonnefooi naar Frankrijk gaat, nog veel groter zou worden. Kolonie der gestranden Waarom gaan die buitenlanders zo graag naar Parijs en veel minder naar Londen of Bonn? Ik geloof, dat dat komt. omdat je je als vreemdeling in de Franse hoofd stad onmiddellijk thuis kunt voelen. Maar al voelen zij zich hier dan ook thuis, toch gedragen de verschillende nationaliteiten zich allemaal op hun eigen, voor de Fran- Stralende feestdag Dit teas uw aapjeskoetsier - in de twintiger jaren Voor een „piek" maakte u een ritje en voor een „knaak" was u een avond gezellig uit. Nu kost dat alles heus wel een paar dubbeltjes meer! Troost u! Steek - net als toen - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, maar toch blijft North State in kwaliteit en prijs nog steeds uw allerbeste koopl Maar de grootste trekpleister Parijs is niet de Folies Bergère, niet de Eiffeltoren, maar het Louvre. Daar gaan anderhalf miljoen mensen per jaar heen om de Venus van Milo en de Mona Lisa in „levenden lijve" te aanschouwen. Daarna komt het won derlijke Musée Grêvin, het wassen beeldenspel, waar ge Edith Piaf, Mendès-France, De Gaulle en ook onze Koningin levensgroot en vaak bedriegelijk goed nagemaakt kunt aanschouwen. voor Groot-Emaus (Van een onzer verslageefsters) "yOOR HERMAN ROERINK uit Almelo is het gisteren een mooie dag geweest. Groot-Emaus in Ermelo bestond vijftig jaar en dat gouden jubileum heeft Her man Roerink van a tot z meegemaakt. Ne genendertig jaar geleden was hij uit Er melo weggegaan eri nu, na al die j: kwam deze oud-pupil nog éens een kijkje nemen. Hij had voor de directeur, de heer E. Fijn van Draat, een grote doos si- meegenomen en de driehonderd kinderen, die op het ogenblik in Groot- Emaus zijn, kregen allemaal een sinaas- ippel en een zakje snoep van hem. Het was er wél veel veranderd, vond hij in dat vond zuster Magda Verschoor ook. Zij behoorde tot de garde van oud-ver pleegsters en ze was de eerste zuster die gediplomeerd werd in Groot-Emaus in 1908. Ze vertelde er van in een zelfge maakt gedicht, dat ze giisteren voorlas op de herdenkingsbijeenkomst. En verder ndelde ze langs de paviljoens en ze verbaasde zich over alle veranderingen: ïr waren veel meer gebouwen, er was sen zwembad, een mooie nieuwe school.... Maar er was ook het feestelijke weer den met veel oude bekenden, even feeste- ijk als trouwens die hele dag was. Want ;1 moest het echte jubileum van deze In- -ichting tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen eigenlijk al in lart gevierd worden, men was van het ndpunt uitgegaan dat het in de eerste plaats een feest voor de kinderen was en die kunnen het allerbeste pret maken in de open lucht. En dat hebben ze gedaan; ze hebben spannende spelletjes gespeeld op het sportterrein: zaklopen en touwtrekken en hinderniswedstrijden.' 's Middags deden de zusters een leuke matrozendans en een vlaggenparade, en de groteren zorgden voor een sportdemonstratde waarbij zul ke frappante staaltjes van kracht en be hendigheid werden vertoond, dat de ge nodigden af en toe paf zaten! De voorzitter van het bestuur, prof. dr. G. Oh. Aalders. kon op de herdenkdngs- samenkomst veel hartelijk meelevenden met het wel en wee van Groot-Emaus welkom heten. Er waren nog zeer vele sprekers meer. voornamelijk uit kringen van het kinder beschermingswezen. die hun waardering voor het werk dat in Groot-Emaus ver richt wordt, naar voren brachten. een industriële maar ook een politieke en sociale verandering teweegbrengen, waar door duizenden bureaucraten met hun ge zinnen uit het machtscentrum in Moskou zullen verdwijnen. En de regionale centra zullen een grote mate van administratie ve autonomie ontvangen. Deze reorgani satie moet de macht beperken van de in dustriële imperia, welke door bijria ale ministeries opgebouwd zijn als staten bin nen de Staat. Meestal voerde men in de Sovjetunie een onderlinge concurrentiestrijd om de schaarse arbeidskrachten en altijd trachtte men het eigen imperium op te bouwen ten koste van de andere en dan nog wel op zeer verkwistende wijze. Kroesjtsjef zelf heeft voorbeelden van dit laatste gegeven: Leningrad produceert jaarlijks 360.000 ton aan ijzeren en stalen gietstukken. waarvan 250.000 ton door de plaatselijke fabrieken gebruikt wordt. Desondanks heeft de stad oen ..invoer" uit andere gebieden van 40.000 ton en een ..uitvoer" van 110.000 ton giet- Kroesjtsjefs verklaring van deze weinig economische bedrijfsvoering is. dat de planning tekortkomingen vertoont en in ieder ministerie afzonderlijk ontworpen wordt, zonder dat rekening wordt gehou den met de andere pro jecten in de Sowjet- uitxicht unie. Volgens de Man chester Guardian is de werkelijke reden echter, dat een fabriek naast het afgewerkte produkt wel ge dwongen is, eigen gietstukken te produ ceren, omdat men er nooit op kan ver trouwen. dat de naburige gieterij deze binnen de gevraagde tijd en in de jui6te aantallen levert. Een ander voorbeefld: een fabriek ln Kief, die ressorteert onder het ministerie van machinebouw voor wegen en con structiewerken, vervaardigt behalve ma chines voor de wegenbouw ook gietstuk ken, die gezonden moeten worden naar fabrieken van hetzelfde ministerie in Le ningrad. dat immers reeds meer dan ge noeg heeft, in de Oeral, Tasjkent enz. Verklaarde J Quality since 1873 de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers! Manufactured for the Successors to Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville, Ky. U.S.A. Rook niet in bos en hei, zelfs geen North State S.E.R. VERLEENDE ZIJN GOEDKEURING Prijsafspraken van bedrijfschap bier zullen slechts voor tivee jaar gelden (Van onze sociale redacteur) J^E SOCIAAL Economische Raad heeft gemakkelijk gebruikgemaakt gisteren in openbare zitting zijn goed keuring gehecht aan de instelling van de Raad voor midden- en kleinbedrijf- Op korte termijn zal de raad nu officieel in functie kunnen treden. De thans nog of ficieuze samenstelling van de raad zal in de op 15 mei te houden besloten vergade ring verheven worden tot een officiële samenstelling en dan zal ook dr. J. P- l van der Wilde, voormalig secretaris van de Chr. middenstandsbond, die zulk een .belangrijk aandeel beeft gehad in de voorbereiding van de Raad voor het mid den- en kleinbedrijf, als secretaris van de raad officieel in functie treden. Hoogstwaarschijnlijk zal in deze be sloten vergadering ook de voorzitter van de raad worden gekozen, en wel uit een voordracht van de Kafch. Ned. midden standsbond. Behalve aan de instelling van de raad hechtte de S.E.R. gisteren ook zijn goed keuring aan de instelling van een bedrijf schap voor de bierhandel cn de industrie van koolzuurhoudende alcoholvrije dran ken. In het ontwerp werd echter nog een belangrijke wijziging aangebracht op ini tiatief van prof. mr. W. C. L. van der Grinten. Deze diende namelijk een amen dement in, waarin verzocht werd prUzen- rëgelingen van het bedrijfschap slechts een geldigheidsduur van twee jaar te Hij W96 van mening, dat bij het ont breken van een tijdslimiet de prijzen ge makkelijk aan verstarring zouden gaan lijden en bovendien een wijziging van de regeling zou vereisen. De enige uitweg zou zijn vernietiging van de regeling door de overheid, wat prof. Van der Grinten e<?hter een minder aangename overheids inmenging achlte. Prof. mr F. de Vries, de SER-voorzitter. was tegen het amendement, omdat ver ordeningen van bedrijfschappen als regel niet aan termijnen gebonden behoren te worden Men zou een precedent scheppen. bij elke enigermate belangrijke irdening in de toekomst maar al te (Advi Meisje geeft lialve maandloon voor Zweedse nachtegaal ntic) Op een zekere avond kwam een onbekend meisje aan de kassa van het wereldbe roemde circus Barnum and Bailey. Zij nam een plaats van drie dollar en vertel de terloops aan de kassière dat het haar halve maand lóón was. Maar zij wou persé Jenny Lind de Zweedse Nachte gaal horen. Heel toevallig kwam dit Jenny Lind ter ore Zij liet het meisje opzoeken en hij haar brengen en gaf haar 20 dollar! Dit is slechts één van de vele ■rassende gebeurtenissen, zoals die telkens weer terugkomen in het roman tische leven van beroemde circusartiesten. Lees over beroemde clown® als Bianus en Auriol. leef mee met circussen als Strass- burger. Rasteili. Ringling Bros. Barnum land Bailey. Al lezende trekt dit alles aan u voorbij in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze penteke ningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circusken- ners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleve- rancier of rechtstreek® bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter- a'ihum". Postbus 47 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt 'i gratis voor rijkebote-merken. U vindt •o'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag kunnen worden. Van andere zijde werd nog aange voerd, dat men dan eigenlijk ook een tijdsbeperking zou wensen voor socia le en loonvoorwaarden en voort$ voor verkoop6-, leverings- -en betalings voorwaarden. Ten aanzien van het laatste argument deed prof. De Vries de geruststellende mededeling, dat de organisatiecommissie van de S.E.R. bereid is deze kwestie t.z.t. wat be treft de sociale voorwaarden afzon derlijk aan de orde te stellen. Het amendement-Van der Grinten werd daarna met 22 tegen 15 6temmen aan genomen. Nog dit jaar nieuwe belastingwetten (Van c i parlementsredactie) Minister Hofstra streeft er met kracht naar de ontwerpen voor nieuwe wetten op de inkomstenbelasting, de loonbelas- ting, de vermogensbelasting, de vennoot schapsbelasting en de dividendbelasting nog in de loop van dit parlementair* tingsjaar en in ieder geval in de loop van dit jaar in te dienen; Daarbij zullen dan de verschillende wensen, die de laatste jaren in de Staten- Generaal naar voren zijn gebracht, sprake komen. Een herziening van het ta rief van de loon- en inkomstenbelasting voor de ongehuwden die ook na« mening van de minister hoge prioriteit verdient zou weliswaar onafhankelijk van de totstandkoming van genoemde wetten kunnen geschieden, maar op een moment, dat tot een belangrijke verzwa ring van lasten moet worden overgegaan, acht de bewindsman een verlichting van lasten voor de ongehuwden bezwaarlijk te verwezenlijken, vooral nu dit zou moi ten worden gecompenseerd door een vei dere verzwaring van de druk op de g( zinnen Overigens acht de minister de mening van 'n aantal senatoren, als zouden met het ..vrijgezellentarief" bevolking' politieke doeleinden worden nagestreefd, moeilijk in ernst staande te houden. Aantal leerlingen VHMO met 10 pet. gestegen Uit de zo juist verschenen publikatie Statistiek van het voorbereidend hoger middelbaar onderwijs, 1956/'57 blijkt, dat de 411 scholen voor dag-V.H.M.O. op 15 september 1956 119.747 leerlingen (1955: 108.845) telden, een stijging van het aan tal leerlingen met 10°/». Het aantal voor de eerste maal toegelaten leerlingen steeg van 28.127 tot 30.526. het aantal geslaag den voor de eindexamens van 9 938 tot 10.522. Het percentage onbevoegd gegeven we kelijkse lessen ism toe van 16,5 bot 18.8 Dit percentage erd bij vrijwel .alle vak ken ongustiger. Haarden en kachels mogen iets in prijs worden verhoogd Tussen het ministeVie van economische zaken en vertegenwoordigers van de haarden- en kachelindustrie is overleg gepleegd over de prijzen van haarde* en kachels voor vaste brandstoffen. Als ge volg van een stijging van de prijzen van grondstoffen heeft de minister van eco nomische zaken zich kunnen verenigen een prijsverhoging ten opzichte van de prijs van 1 november 1956. Deze ver hoging zal de publieksprijzen gemiddeld met ongeveer pet kunnen doen stij gen. Uitdrukkelijk is gesteld, dat het iede re fabrikant vrij moet staan de verhoging niet of slechts gedeeltelijk toe te passen en dat bij een daling van de grondstoffen- prijzen deze prijsverhoging geheel of ge deeltelijk ongedaan moet worden De prijsstop haarden en kachels, die op 28 december 1956 werd afgekondigd, zal met ingang van heden worden inge- Minister Struycken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de grens tussi de provincies Gelderland en Noordbi bant en tussen enkele gemeenten, d aan weerszijden van die grens liggen. De bedoeling van het wetsontwerp is de pro vinciegrens geheel de nieuwe loop de Maas te doen volgen. itukken maken, hun produkten naar hun •igen fabrieken in weer heel andere de en van de Sowjetunie. Door het overbo- lige vervoer stijgt de prijs van de artike- en met 20%. Maar ieder ministerie wilde ui eenmaal zelf de benodigde half afge werkte produkten vervaardigen omdat zij isten dat de andere ministeries zich daar et om zouden bekommeren. De voorstellen van Kroesjtsjef betref fende reorganisatie van de industrie be ogen weliswaar het opheffen van ministe- en het oprichten van plaatselijke in dustriële organisaties in de plaats daar aan, maar zij zullen genoemde problemen »e rder verergeren dan oplossen. Het Rus sische gezegde: „Het Staatsplan is wet" blijft even waar voor het nieuwe stel sel als voor het oude. Tot dusverre werd het staatsplan tot in de kleinste details ontworpen door het Centrale planbureau, het Gosplan. Daar- bestudeerde ieder ministerie zijn eigen sectie ervan en gaf diverse produktie-op- dradhten aan zijn talrijke onderdelen, die op hun beurt de fabrieken voorschreven, at ze moesten doen. In de toekomst zullen er in ieder be langrijk industriegebied economische ra den worden gevormd, die alle fabrieken mijnen, hoe verschillend hun produk- tie ook moge zijn, onder zich zullen heb ben. Deze bedrijven worden samenge voegd in administratieve eenheden, over- komstig het soort 'werk, dat ze doen en stellen hun eigen produktieplan op, dat via de vele administratieve trappen ten slotte toch weer door het Gosplan goedge keurd moet worden. Inderdaad zal dit stelsel de lange trans porten door de Sowjetunie onnodig ma ken, maar zoals ieder ministerie alles in eigen fabrieken wilde vervaardigen zal iedere economische raad dat ook willen doen, omdat die niet vertrouwen kan op de raden in andere districten. "PtE INDUSTRIE wordt weliswaar plaat- selijk georganiseerd, maar blijft even streng ondergesohikt aan het Gosplan. wat het programma betreft als tot dusver de ministeries waren. Deze laatsten zullen het grootste deel van hun personeel naar de economische raden zenden, terwijl de ministers zelf worden opgenomen in het Gosplan. Deze overplaatsing van miljoe nen bureaucraten zal ongetwijfeld veel ontevredenheid wekken bij een bevol kingsdeel, dat totnogtoe het Sowjetsys- teem zeer trouw is geweest, omdat het er grote belangen bij had. Eis blijft: luchtlijn Amsterdam-Los Angeles (Van onze parlementsredactie) De regering en de Tweede Kamer z(j: het er geheel over eens, dat de houding van de Verenigde Staten bij de onder handelingen over een NederlandsAme rikaans Luchtvaartverdrag ons land reden geeft tot ernstige teleurstelling. De Ka mer geeft aan deze teleurstelling uiting In haar verslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag. Dit vc is gisteren verschenen, tegelijk me door de ministers Luns. Algcra en ders ondertekende nota naar aanleiding van het verslag. Men is in de Kamer algemeen van deel, dat de V.S. oen restrictieve lucht- vaartpolitiek volgen (kennelijk onder de druk van bepaalde belangengroepen) die in strijd is met de altijd door Amerika verkondigde beginselen van vrijheid en li beralisering van de handelsbetrekkingen. Als een geheel onjuiste gedachtengang wijst de Kamer het door Amerika naar voren gebrachte beginsel van „evenwich tige verdeling van economische voorde len". dat dan uitsluitend betrekking zou hebben op de voordelen uit het luchtver keer. krachtig van de hand. Men moet de economische betrekkingen tussen twee 'anden in hun geheel beschouwen. Doet men dit voor de verhouding tussen Ne derland cn de V.S.. dan zal ongetwiifeld blijken, dat de voordelen meer aan de zijde van Amerika dan aan die van ons land zijn. Zo beliep de Nederlandse in voer van goederen uit de Verenigde Sta- j ten in 1956 1975 miljoen, terwijl Nederland in hetzelfde jaar slechts voor 671 miljoen naar de Verenigde Staten uitvoerde. De meeste teleurstelling heeft wel ge wekt: het niet inwilligen van de Neder, landse wens om een lijn AmsterdamLoa Angeles te openen. De mogelijkheid tot ver. derc onderhandelingen over dit punt blijft. Mén vertrouwt in d* Kamer, dat de rege ring niet zal nalaten hiervan op het gun stigste ogenblik gebruik te maken. In het verslag stelt men voorts de vraag, of het juist is dat de Amerikaanse pers vrijwel unaniem tegen het sluiten van een over eenkomst in verzet is gekomen en of hier bij de advertcnticpolitick van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen niet ccn beslissende rol heeft gespeeld. In de nota deelt de regering in antwoord op deze vraag mee, dat de Amerikaanse pers betrekkelijk weinig commentaar heeft gegeven op de gesloten overeen komst. Of de advcrtentiepolitiek een rol gespeeld heeft zogt de regering niet te kunnen beoordelen. De teneur van het verslag der Kamer icht de regering overigens geheel ln over eenstemming met haar visie op de gang /an zaken. Zij zal o m. alles in het werk dellen om te trachten, dat aan de Ne derlandse eis: een luchtlijn Amsterdam Los Aogelcs. zal worden voldaan. t Advertentie) Pracht handen Tubc^ci Hamea-Gelei

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5