ïlieumc £ciitsri)c (ftmrant Longkankerrapport haalde weinig uit Als het zo doorgaat, wordt er straks MINDER gebouwd Ook prijsverhoging hacl zo goed als geen invloed Alleen Frankrijk houdt de boycot nog vol NATIONALE RESERVE MET PETITIE NAAR IR. STAF JASPÉ-TAPIJT BULTHUIS VRIJDAG 10 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 059 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58938 Directie: F. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRIST ELIJ K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Achtendertigste jaargang No 10952 „Stantvastfcfi h iteHma "mynbertioUgljetispoct Moderne Jules Verne ZIE PAGINA 5 (Van een onzer redacteuren) TV"AAR THANS IS GEBLEKEN heeft de publikatie van het z.g. long- i" kankerrapport bijna geen invloed gehad op het tabaksverbruik. Ook van een verschuiving van de sigaret naar pijp of sigaar is zo goed als geen sprake. De korte tijd geleden ingevoerde prijsverhogingen hebben evenmin een noemenswaardige invloed gehad. Dit blijkt uit onderzoekingen van het Centraal bureau voor de statistiek en van het Economisch instituut voor de middenstand. Geheel betrouwbare con clusies zijn overigens niet te trekken, daar een aantal niet te berekenen factoren een rol speelt. Het Economisch instituut heeft de beschikking over de indexcijfers de omzet in de eerste drie maanden van dit jaar. Deze zijn respectieve lijk voor januari, februari en maart: 106, 107 en 114 (vorig jaar: 97. 93 en 111). Hieruit blijkt alleen, dat er van een omzetstijging in geld sprake is. deels als gevolg van de prijsver hogingen Hierbij moet men er rekening mee houden, dat de Paasdagen (die vooral op de verkoop van sigaren invloed hebben) dit jaar in april vielen. Bovendien heeft een rol gespeeld, dat in februari wat meer tegen oude prijzen is gekocht. Een enquête heeft uitgewezen, dat de meeste winkeliers maar weinig of niets hebben gemerkt van de publikatie van het rap port van de Gezondheidsraad over het verband tussen roken en longkanker. Van enige reactie was echter wel sprake. De indexcijfers voor sigaretten afzon derlijk hadden het volgende verloop: ja nuari 111 (1956: 101), februari 117 (94). maart 121 (115). Die voor sigaren: 107 (96). 104 (98). 114 (113). Voor sigaren is er in maart dus praktisch geen verandering geweest. Hierbij geldt echter in het bij- ionder, dat vorig jaar de paasinkopen in maart zijn gevallen daar Paasfeest op 1 en 2 april viel. Kleine verschuiving Bij vliegramp in Spanje 34 doden 1 Bij een vliegramp in Spanje zijn gisteravond 34 personen om het le ven gekomen. Vlak voor de landing op het vliegveld Barajas te Madrid stortte een tweemotorige Bristol neer op een boerderij, nadat hij tij dens de naderingsvlucht over de kop was geslagen. Het wrak ging 500 meter van de landingsbaan in vlam men op. Het Spaanse verkeersvliegtuig had der- tig passagiers aan boord en een beman ning van vier koppen. De piloot, Antonio Canete. was de bestuurder van een Bris tol, die vier jaar geleden neerstortte. Hij bracht het er toen levend af, maar 23 andere inzittenden kwamen om. Een maand geleden was Canete weer gaan 8en NOODLANDING Beter liep het gisteren af met de bemanning van een Amerikaans vier motorig tankvliegtuig, dat op de At lantische Oceaan. 200 mijl ten zuid westen van de Azoren, een noodlan ding op ruwe zee moest uitvoeren. De zeven militaire inzittenden zagen kans, heelhuids op een reddingsvlot te klimmen. Hun SOS-seinen werden door de kust wacht" direct opgevangen en enkele uren later waren zij veilig aan boord van een I Noorse tanker, die de mannen naar Gi- braltar zal brengen. Een van hen heeft een hoofdwond. Vaderlandsliefde ,Met grote dankbaarheid' heeft George Humphrey, Ame rica's minister van financiën, 120 dollar aanvaard, die hem door een zekere mejuffrouw Sheila Martin waren toege zonden, om de Amerikaanse nationale schuld te verminde ren. Deze schuld bedraagt on geveer 274 miljard dollar. Zweedse televisie voorgetrokken Achter de gordijnen tijdens een galadiner Vier grote Zweedse filmmaatschappijen hebben geprotesteerd tegen de regeling, dat slechts twee televisiecameras ver borgen achter de gordijnen aanwezig mogen zijn bij een galadiner in het ko ninklijk paleis ter gelegenheid van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard op 21 mei. Zij vinden het niet billijk, dat de tele visie het monopolie krijgt, deze belang rijke gebeurtenis uit te zenden. Over deze kwestie zal nog verder worden on derhandeld Hoewel Rojas Pinllla reeds als presi dent van Columbia is herkozen, worden in Bogota en andere grote plaatsen nog steeds massale betogingen gehouden. Ook gisteren zouden weer verschillende per sonen om het leven zijn gekomen. gegeven banderolles. Men geeft steeds jaarcijfers waarbij men regelmatig maand opschuift en daardoor tot recente jaargemiddelden komt. Het voordeel hier van is, dat seizoensinvloeden niet to' merkwaardige doch onjuiste conclusies kunnen leiden. Een nadeel is echter, dat bepaalde ongebruikelijke invloeden welijks merkbaar zijn. Uit de cijfers blijkt overigens, dat de sigarettenomzet iet^ teruggelopen, evenals die van sigaren tabak, waarbij ook in dit geval rekening moet worden gehouden met de Paasdagen De cijfers van maart 1955februari 1956 omvatten deze wel, die van april 1955— maart 1956 (de meest recente dus) niet. Desondanks blijkt een toeneming van de verkoop van cigarillo's. zodat men met enige voorzichtigheid de conclusie kan trekken, dat althans een aantal siga rettenrokers het eens over een andere boeg heeft gegooid. Dit laatste geeft reden voor enige ver bazing. Men zou immers mogen verwach ten dat de Nederlandse sigarettehfabrl- kanten. in navolging van hun Amerikaan se collega's, de gemiddelde nicotine- en teergehalten zouden publiceren, zodat het publiek althans enigszins kan weten waaraan het toe is. Algemeen wordt immers aangenomen dat zeker de teer als kankerverwekkend kan worden beschouwd, wat het van tekenis maakt dat men als men beslist sigaretten wil roken; andere baksprodukten bevatten minder teer een bewuste keus maakt. Het Amerikaanse onderzoek kwam wat de filters betreft tot dezelfde conclusies als dat van de Neder landse consumentenbond: ze halen weinig uit. Het roken van lange (z.g. king size) sigaretten heeft wel zin, mits men ze niet verder oprookt dan normale sigaretten, zodat men dus een aanzienlijk langere „peuk" over houdt. Deze filtert namelijk in niet geringe mate. Een opname deze week gemaakt van de evacuatie van het Engelse leger uit Duinkerken, nu zeventien jaar geleden. On mogelijk? Neen, toch niet. Deze tragedie is namelijk heropgevoerd op de Camber sands bij het stadje Rye in het Engelse graafschap Sussex. De (zeer realistische) opnamen zijn bestemd voor de film „Dunkirk". Niet minder dan vierduizend soldaten en vele burgers werkten mee. Kan aalverbruikers capitu leren Omstreeks vandaag zou de elf-mil joenste Nederlander worden geboekt. Hoewel niet nauwkeurig is vast te stellen wie deze elf-miljoenste Neder lander is en op welke dag dit gebeurt, toch is het moment vart overschrij ding van het miljoen wel te benade ren. De tien-miljoenste inwoner werd genoteerd in de loop van 1949, dit is dus ongeveer acht jaar geleden. Hoezeer de bevolkingstoeneming is versneld, blijkt wel uit het feit dat nadat in 1850 de drie-miljoenste in woner was gepasseerd, het pas 1880 werd voor het vierde ifiiljoen werd geteld. TJET VERKEER door het Suez- A-l kanaal zal spoedig op grote schaal worden hervat. Het commu niqué dat de vereniging van gebrui kers van het Suezkanaal gisteren heeft uitgegeven, heeft hiervoor de weg vrijgemaakt. Hierin wordt ge- dat de landen de reders vrij laten weer gebruik te maken van het Suezkanaal, maar de vereniging verklaart uitdrukkelijk, dat de Egyp tische voorstellen betreffende beheer n exploitatie onvoldoende zijn. In de vergadering van de vereniging in kanaalgebruikers heeft de meerder heid te kennen gegeven, dat zij niet bij machte waren de scheepvaartmaatschap pijen in hun land te beletten van het ka naal gebruik te maken. Alleen Frankrijk heeft doen weten, dat het onder de huidige omstandigheden het onmogelijk acht het advies aan de reders geen gebruik te maken van het Suezka naal, op te heffen. In Parijs verwacht men dan ook, dat de Franse scheepvaart haar boycot van het Suezkanaal zal voortzetten. Het standpunt van de Franse regering zal door de reders waarsohijnlijk nauw keurig worden geëerbiedigd, omdat zij van de regering machtiging moeten hebben om te beschikken over buitenlandse geld middelen voor betaling van de doorvaart- Commentaren Er zat niets anders op, zo luidde het commentaar in Washington, dan de onbe vredigende feiten te aanvaarden en te berusten in de Egyptische voorwaarden. De landen die aan de boycot hadden mee gedaan. waren reeds in een nadelige posi tie gekomen. Op het Britse ministerie van buiten landse zaken is verklaard, dat het com muniqué van de vereniging het varen door het kanaal niet aanbeveelt. Het ad vies van de Britse regering het kanaal te m(jden is nog steeds van kracht. Het is mogelijk, dat de regering binnenkort een ander advies zal geven. Maar wanneer is niet zeker, gezien de vrij negatieve uit spraak in het communiqué der kanaal gebruikers. Duidelijk is evenwel, dat geen enkele Britse regering de eigen scheep vaart in een ongunstige concurrentiepo sitie kan plaatsen. Koffer met 20.000 handtekeningen SERGEANT J. van Domselaar van de Nationale reserve is vanmid dag met een koffer naar Den Haag getogen om aan minister Staf een petitie aan te bieden, die is onder tekend door bijna 20.000 Nederlan ders. Onder hen zijn hoge functionarissen, predikanten, geestelijken en burgemees ters. Al deze mensen laten via deze Drle- bergense vrijwilliger weten, dat zij hoogst verontrust zijn door het ministeriële be sluit, de Nationale reserve op te heffen. Vooral de motivering van de minister voor defensie, als zou het instituut van de Nationale reserve onvoldoende leven in het Nederlandse volk, heeft veel kiwaad bloed gezet Sergeant Van Domselaar vindt, dat niet de les wordt getrokken uit de wrange er varing, die de vrije wereld heeft opge daan met de opstand in Hongarije. Hij die het initiatief tot het opstellen van de petitie heeft genomen vindt hjet jammer, dat 12.000 gezagsgetrouwe va derlanders aan de dijk worden gezet, alsof zij een misgreep hebben gedaan, in plaats van dat zij de bereidheid hebben getoond, vanaf 1948 het land vrijwillig te dienen. Volgens de sergeant zullen de vrijwil ligers weigeren zich aan te sluiten btj het korps luchtwachtdienst of de reserve- politie omdat zij zich verdedigers achten van huis en haard en bestrijders van de vijfde kolonne. De ondertekenaars van de petitie ach ten het onjuist de buitengewoon dienst plichtigen in tijd van nood wel onge oefend op te roepen, terwijl de goedwil- lenden onder hen niet de gelegenheid hebben gekregen, zich in vredestijd vrij* willig te oefenen. Zij zijn niet overtuigd van het argu ment, dat de Nationale reserve niet in het volk leeft, daar volgens hen voor dit in stituut nooit op enigerlei wijze doelge richte of stimulerende propaganda i6 ge- Ondernemers waarschuwen overheid: I (Van een onzer verslaggevers) GELUKKIG begint het inzicht te groeien, dat zonder de inscha keling van de particuliere bouw ondernemer het niet zal gelukken de woningnood te overwinnen, om dat gemeenten of semi-overheids- lichamen geen woningproduktie kunnen handhaven, die voldoet aan de behoefte. Deze woorden sprak vandaag de heer D. J. Beuker, voor zitter van de Nederlandse bond van bouwondernemers, welke bond in het Kurhaus te Scheveningen het 25-jarig bestaan vierde. Alleen een goede en snelle woningbouw is volgens spr. gewaarborgd Indien over heid en particulier bedrijfsleven hand in hand gaan en in samenwerking de belan gen van een gezonde volkshuisvesting bevorderen. Het overheidsbeleid dient gericht te zijn op het herstel van de normale ver houdingen, te weten: woningbouw en wo- nlngcxploitatie in beginsel behorend tot de taak van het bedrijfsleven, voortko mend uit het particulier initiatief. De taak van woningbouwvereniging en ge meente moet een aanvullende blijven cd wel slechts daar, waar het particulier initiatief in gebreke blijft. Huurbeleid Sprekend over het huurbeleid zei de heer Beuker, dat dit beleid geen sluitpos' van de Nederlandse economische politie!» mag worden, evenmin als de huur eer sluitpost op het budget van de Neder landse staatsburger mag zijn. Het heel de regering tot nu toe aan een duidelijl beleid voor de toekomst ontbroken. MeD dient evenwel te beseffen, dat verder uitstel wel eens kan betekenen het be rokkenen- van een onherstelbare schade aan de volkshuisvesting en een duurzame onderwaardering van het woongerief. De voorstellen tot huurverhoging met 25 pc! hebben mijn volledige instemming, maar een huurblokkering zonder enige rechts grond kan door ons niet worden geac cepteerd. aldus de heer Beuker Dat de bouw van huurwoningen voor de middengroepen thans meer en mee» achterwege blijft, is een gevolg van on voldoende subsidie, zei de voorzitter. Ecd subsidieverhoging voor eljte in de parti culiere sector gebouwde huurwoning 1» meer dan ooit noodzakelijk, wil er in de toekomst nog woningbouw voor de middengroepen plaats vinden. De heer Beuker deed de suggestie om voor de categorie woningen een jaarlijkse huur- toeslag te verstrekken. Sprekende over de kapitaalvoorzio- ning betoogde de heer Beuker dat de miljoenen, die door het bedrijfsleven voor de woningbouw beschikbaar worden gesteld, niet ten behoeve van de particuliere bouw, maar voor een belangrijk deel voor de overheids- bouw worden gebruikt. Wanneer dat zo doorgaat, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat in 1958 aanmer kelijk minder woningen dan in 1956 en 1957 zullen worden gebouwd, zo waarschuwde de voorzitter ten slotte Hij deed mededeling van het voorne men van de bond om in een erecode de verplichtingen vast te leggen van de bouwondernemers ten opzichte van de kopers van haar woningen, om hier de kopers de nodige waarborgen te verstrekken en tevens de malafide elementen geen kans te geven door onoirbare praktijken de stand van de bouwondernemers te schaden. Hiaat Op deze jubileumvergadering voerde ook de directeur-generaal van de volks huisvesting en bouwnijverheid, ir. H. M. Buskens, het woord. Hij toonde aan, dat de huidige niet te bevredigen behoefte aan woningen en gebouwen voor een groot deel spruit uit de vooroorlogse cri sisjaren. Sprekende over de gezinnen met een inkomen tussen de 6000 en de 12.000. zag spreker een hiaat ontstaan in te huurschaal. Het is de groep waarvoor de Volgens hen zullen overal in het land onmiddellijk na opheffing van de Natio nale reserve weerbaarheidskorpsen v den opgericht, wat een verspilling goedwillende krachten zou betekenen De petitie eindigt met het verzoek de minister van defensie, zodanige maat regelen te nemen, dat het voortbestaan van de Nationale reserve en haar verde re uitbouw als volwaardig oorlogsonder deel van de Koninklijke Landmacht blijft gewaarborgd. Twee jongens in Ede door trein gegrepen Op de spoorwegovergang te E d e zijn gisteravond twee jongens door een elektri sche trein op de lijn Utrecht—Arnhem ge grepen en op slag gedood. Het zijn de 17- jarigc J. Tamis en de 9-jarige E. Jansen, wonende op de Maandcrbuurtwcg te Ede. De met knipperlichten en belsignaal be veiligde spoorwegovergang ligt in de Maanderbuurtweg. De jongste zat bij zijn vriend achterop de fiets. Zij merkten niet dat twee elektrische treinen gelijktijdig uit tegenovergestelde richting de overweg naderden. Een lieten zij passeren, maar door de andere werden zij gegrepen en vele meters meegesleurd. In Hilversum passeerde de 37-jarige vertegenwoordiger G. van der Post in zijn auto een andere auto op de Geert van der Mesdagweg. Hij kwam op de linker weghelft in botsing met een taxi en over leed ter plaatse. De taxichauffeur kreeg een hersenschudding, enkele passagiers werden licht gewond. In Delft kwam de 58-jarige employé der Spoorwegen M. J. van Bekkum op zijn bromfiets in aanra king met een vrachtauto. Hij overleed in een ziekenhuis aan de opgelopen verwon dingen. Student verdronken in Biesboseh De 21-jarige economisch student C. J. Fossen zoon van de Gereformeerde predikant ds. T. Fossen te Zwijndrecbt- Groote Lindt is gisteren op tragische wijze te Lage Zwaluwe om het leven ge- De jongeman, een natuurliefhebber, zou enkele dagen met een roeiboot in de Bies- bosch verblijven. In de morgenuren schijnt hij in de boot zijn evenwicht te hebben verloren. Hij viel half uit de boot en raakte met hoofd en lichaam in het water. Zijn benen zijn in het scheepje blijven haken en hangend moet de jon gen zijn verdronken. Enkele mensen van rijkswaterstaat ontdekten, dat de jongeman was ver dronken. EISENHOWER VERLAAGT BUITENLANDSE HULP Amerikaanse congresleden deelden gis teren mede, dat president Eisenhower de door de regering aangevraagde 4400 mil joen dollar voor buitenlandse hulp heeft teruggebracht tot 3880 miljoen dollar. Plan-Kroesjtsjef. De Oppers te-Sowj et heeft een commissje van vijftig leden be noemd, onder leiding van Kroesjtsjef, die het plan van de partij-secretaris zal lega liseren. De Franse president René Coty brengt een staatsiebezoek aan Ita lië. In gezelschap van de Ita liaanse president Giovanni, Gron- chi inspecteert hij, bij zijn aan komst in Rome, de in ceremo nieel tenue gestoken erewacht voor het presidentiële paleis. Maandag zal Coty worden ont vangen door de paus. (Advertentie) 100 cm breed 12.90 I In extra zware kwaliteit 19.50 WONINGINRICHTING L- BOTERMARKT 23 VOOR MOEDERDAG Volop NYLONS! MOO|E GEMINDERDE 1 98 NYLONS HAARLEMMERSTRAAT woningwetwoningen niet bestemd zijn en de meeste nieuwgebouwde huurwoningen onbereikbaar zijn. Ir. Buskens vond het gewenst dat voor deze groep een oplossing wordt ge zocht bij voorkeur via de particu liere bouw van huurwoningen met beperkte huren. Hij noemde de bouw van deze woningen een sociaal be lang. HET WEER IN EUKOPA i l ii if IS 3 s s i; e Grenoble Berlijn Frankfort MOnchen ZUrich Genève 'nnjbruck WEERBERICHT Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgen- V. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 10 mei:

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1