Fel debat in de Kamer over het processieverbod QfyutecUi Gillette Rocket L 4-5Q Jan Sluyters, zoeker naar zinnelijke schoonheid Mogen Amerikanen wèl wat aan Nederlanders niet is toegestaan? Voetgangers moeten intensief worden voorgelicht P.B.O.-organen mogen cle consument niet vergeten Gillet te Minister Struycken verwonderd over „zoveel drukte" OUDSTE WEG VAN NEDERLAND s DONDERDAG 9 MEI 1<MT Vriendschapsverdrag met U.S. aanleiding tot TAE BEHANDELING van het verdrag van vriendschap, handel en scheep- ■*-' vaart met de Verenigde Staten van Amerika is gisteren in de Tweede Kamer uitgelopen op een groot debat over de vraag of de Amerikanen wel volledige processievrijheid in ons land krijgen, terwijl die vrijheid er voor de rooms-katholieke landgenoten niet is. Het was een juridisch debat, waaraan vier fractievoorzitters deelnamen en waarvan men moet zeggen, dat de kwestie door de k.v.p.-fractie en door prof. Oud zeer werd over trokken, omdat zij juridische spitsvondigheid belangrijker achtten dan de duidelijke bedoeling van dit verdrag. Zou dit punt er niet zijn geweest, het verdrag zou in een uur tijds kunnen zijr aangenomen. Van de zijde van alle frac ties, behalve uiteraard van de onvriende lijke communistische fractie, was men voor dit vriendschapsverdrag, ook al heeft men bedenkingen tegen de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten: De structieve fracties waren het eens staatssecretaris Van der Beugel dat het lidmaatschap van de Ver. Staten van de Navo fundamenteel is voor onze verhou ding tot deze machtige bondgenoot. Het waren dan ook de heren De Kadt (soc.) en Beernink (c.h.), die niet inzagcr waarom het debat over dit vriendschaps verdrag nu de gelegenheid was om eer uitvoerige discussie over de processie- vrflheid te ontketenen. En inderdaad de heer Blaisse (kath. v.) overtrok dit punt en oppositieleider Oud (lib.) deed dappei In onze grondwet staat dat „alle open bare godsdienstoefeningen binnen gebou wen en besloten plaatsen wordt toegela ten, behoudens de nodige maatregelen tei verzekering der openbare orde en rust Onder dezelfde bepaling blijft de openbare godsdienstoefening buiten gebouwen besloten plaatsen geoorloofd, waar thans naar de wetten en reglementen toegelaten". Dit laatste etamt uit een 1 paling van 1848 toen is afgesproken dat processies alleen nog maar gehouden kun nen worden in die plaatsen waar dit R "fUMANO** Kans op kouvatten! Brei heerlijk warm ondergoed van Neveda Reumanon, de ideale anti-reuma wol met de „R" op de omhand 1848 het geval is. In het algemeen komt dit er op neer dat de processievrijheid al leen bestaat beneden de Moerdijk. Deoe regeling van ruim honderd jaar is nog steeds van kracht, hoewel het vraagstuk der processievrijheid in onze parlemen taire geschiedenis nog steeds een bran dend probleem i>. Nu zegt het vriendschapsverdrag „dat het onderdanen van de ene partij binnen het grondgebied van de andere partij ge oorloofd zal zijn zowel besloten als open bare godsdienstoefeningen te houden". Kijk, zo redeneerde nu de heer Blaisse (kath. v.): in dit vriendschapsverdrag is een absoluut récht op processie. De grond wet kent die vrijheid van processie slechts op beperkt terrein, vnl. beneden de Moerdijk. Aan de Amerikanen wordt dus toegestaan wat aan de Nederlanders is verboden. En de aap kwam uit de mouw toen de heer Blaisse zeide dat deze gang van zaken voor onze regering een prikkel moet zijn om ook in ons land tot werkelijke goedsdienstvrijheid te komen Daarvoor was voor hem alle reden, want een internationaal verdrag prevaleert nu eenmaal boven de nationale wetgeving ook boven onze grondwet. Het was de heer Bruins Slot (a.r.), die er in een voortreffelijke speech op wees, dat het standpunt van de K.V.P.-fractie allerminst houdbaar was. In de eerste plaats is het volkomen duidelijk dat dit verdrag aan Amerikanen dezelfde ree wil verschaffen als aan Nederlanders. De bedoeling van de overeenkomst laat dus geen plaats voor twijfel. Maar bovendien zijn ook de Amerikanen in ons land. bij het houden van godsdienstoefeningen, ge bonden aan de openbare orde. Het Neder landse begrip „openbare orde" op dit punt is ook volkomen duidelijk. Daarvoor is een algemene regel gesteld, die in 1848 van kracht is geworden. Men heeft die regel juist gemaakt om de openbare orde te kunnen handhaven. De socialistische .afgevaardigde, de heer De Kadt. was het daar volkomen mee De K.V.P.-fractie haalt zaken bij el kaar, die niet bij elkaar horen, zo zeide hij. Als de regering werkelijk iets wilde doen op het punt van de processievrijheid, zou zij dat niet binnensmokkelen in internationaal verdrag, maar dan zou en voorstel doen om de grondwet te wijzigen. En de heer Beernink (c.h.) voeg de daaraan toe, dat het verdrag ook over handelsreizigers spreekt, zodat men met het zelfde recht kan spreken over de rechtspositie van de handelsreiziger. Deze standpunten waren natuurlijk een belangrijke steun voor staatssecretaris Van der Beugel, die deze karwei van mi nister Luns moest overnemen, omdat er een vergadering van de ministerraad was. De staatssecretaris gaf toe dat de tekst van het verdrag misschien niet helder was, maar dat de bedoeling zeker wel duidelijk was. Het heeft nooit in de be doeling van de regering gelegen on Amerikanen op het gebied van de gods dienstoefening te bevoordelen. Zeker de regering nimmer van plan geweest over de processievrijheid een principiële beslissing te nemen in afwijking va grondwet. Ja maar, zo antwoordde de heer Blaisse (kath. v.), het gaat niet om de bedoeling van de wet, maar om de tekst verdrag. Wat de regering denkt delijk, maar hoe zal de rechterlijke macht hierover t.z.t. oordelen? Dat was het punt. waarop ook prof. Oud hamerde. Naar zijn mening was de uitleg van de heer Blaisse juist. Maar zowel de liberale oppositie leider als de K.V.P.-fractie is toch be reid om over deze bezwaren heen te stap pen. begrijpend, dat men een vriend schapsverdrag met de Ver. Staten gemakkelijk kan afstemmen. De heer Burger (soc.) was het ditmaal meer eens met de heer Bruins Slot dan met prof. Oud. Naar aanleiding opmerking Aran prof. Oud heeft de a.r.-frac- tievoorzitter nog eens uitvoerig betoogd dat de regeling van het processievraag- stuk een regeling was van de openbare orde. Daarbij kon hij o.a. herinneren de Aprilbeweging. Prof. Oud stond op het standpunt dat een verdrag, dat afwijkt van de grondwet, met 2'3 meerderheid moet worden aange nomen. De K.V.P.-fractie was het daarmee natuurlijk roerend eens. Staatssecretaris Van der Beugel zeide, dat als de regering van oordeel was dat dit verdrag strijdig met onze hoogste wet zou zijn zij dit kenbaar zou hebben gemaakt. Als het verdrag met minder dan 2/3 tal stemmen zou worden aangenomen mag de regering het niet ratificeren. De heer De Kadt (soc.) heeft aan dit debat een einde willen maken door een motie in te dienen, die bedoelt uit te spreken ,dat het verdrag met gewone meerderheid van stemmen kan worden aanvaard, omdat het niet in strijd is met de grondwet. Prof. Romme vond deze motie een juridische slag in de lucht. Het zal een Amerikaan een zorg zijn hoe de Tweede Kamer dit verdrag uitlegt. Hij heeft alleen maar te maken met de inhoud van het verdrag. In deze interessante juridische debat ten is de Kamer blijven steken. Dinsdag a.s. zal staatssecretaris v. d. Beugel pliceren en dan komt de motie in stem ming. Voor deze motie zijn in ieder geval de P.v.d.A., A.R. en C.H.. De S.G.P.-frac- tie liet bij monde van de heer Van Dis verklaren het niet juist dit verdrag op tweeër! AA-orden uitgelegd. De regering heeft tot taak het verdrag te Avijzigen in stemming met de grondwet, zodat uitbreiding van de processievrijheid geen sprake kan zijn. vinden dat Mr. Bloemarts voor politie-verkeersleergang tu o DE NIEUWE voet.gangersbepalingen, die 1 mei van kracht zijn geworden, betekenen nog lang geen reden tot hoera-roepen. Nog steeds is de situatie voor de voetganger niet te duidelijk, en aangezien te vrezen is, dat hij er te veel van verwacht, zal hij intensief moeten worden voorgelicht. Dit vormde de kern uit het betoog, dat mr. F. P. E. Bloemarts, vice-president van de Rotterdamse rechtbank en voor zitter van de verkccrskamer van de Maas stad, gisteren tc Utrecht hield op dc tweede A'erkeersgang voor de politic, die door de A.N.W.B. Avas georganiseerd. Mr. -Bloemarts gaf een overzicht de mogelijkheden, kende voetgangi zal kunnen worden geplaatst. Men heeft de (nog maar weinig talrijke) door knipperbollen bebakende beschermde oversteekplaatsen, er zijn de kruispunten met verkeerslichten, eventueel met apar te voetgangerslichten, er zijn de zebra oversteekplaatsen, die de voetganger .genlijk geen bescherming bieden. Dat doen de normale verkeerslichten wèl, de voetganger wordt rechteloos, zo dra die verkeerslichten zijn gedoofd ,Er dient met spoed en met alle be schikbare krachten tot de voorlichting i het publiek te worden overgegaan." besloot mr. Bloemarts. Niet overschatten In zijn begroetingsAvoord had de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. al gezegd, dat de nieuwe voetgangersbepalingcn zeker niet mogen worden overschat. Het aan tal slachtoffers onder de voetgangers, die normaal op oversteekplaatsen oversteken, is al heel gering en de nieuwe regeling Avaakt niet voor degenen, die onnadenkend ergens anders oversteken, evenmin als voor ouden van dagen en kinderen. Het is te betreuren, zo zeide de heer Brief van staatssecretaris DE staatssecretaris van binnen landse zaken, bezitsvorming en P.B.O. heeft aan de besturen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa ties een brief geschreven, waarin hij aandacht vraagt voor het voor schrift, dat bij het voorbereiden van verordeningen en besluiten rekening moet worden gehouden met de be langen van de consumenten en an dere groepen die niet zijn aangeslo ten bij een publiekrechtelijk orgaan. Over bepaalde onderwerpen mogen geen regelingen worden vastgesteld dan na advies van een commissie. Avaarin ook derden-belanghebbenden zitting hebben. De S E R. heeft er reeds op gewezen, dat publikatie van de ontwerp-verorde- ningen de besturen niet ontheft van de plicht het belang van de consumenten in het oog te houden en zich omtrent de belangen van derden te verstaan met de belanghebbenden of hun organisaties. In zijn brief schrijft de staatssecretaris nu, dat het gewenst is deze beginselen in de naaste toekomst een concreter vorm en tastbaarder toepassing te geven. Het is daarom wenselijk vertegenwoor digers van consumenten zitting advic gepleegd iet overleg worden maatregelen Avaarbij lang hebben. In het slot van zijn brief dringt de staatssecretaris nog aan op het zoveel mogelijk openbaar vergaderen. De pu blieke verantwoordelijkheid eist, dat een leder in de gelegenheid Avordt gesteld zich over het financieel beleid een oor deel te vormen. Het bestuur van het produklsehap zui vel. dat gisteren bijeenkwam., was be reid aan deze aanwijzing gevolg te ge ven. Na enige discussie werd besloten dc brief eerst intern tc behandelen in de voorbereidingscommissie. Boost, dat niet voor elke zebra-over steekplaats de bepaling is ingevoerd, dat het verkeer daar de grootste op lettendheid moet betrachten in de zelfde geest als de bepaling dit voor schrijft bij het voorbijrijden van stil staande trams De heer Boost AvaarechuAvde voorts tegen de neiging, die er bij sommige in stanties schijnt te bestaan, de aanpassing van de grootte der politiekorpsen bij de toegenomen intensiteit van het verkeer te verwaarlozen. Aan deze uitbreiding schij nen hier en daar zelfs remmen te zijn aangelegd. De heer Boost zei dit met nadruk: „De overheid dient ervan doordrongen te zijn, tferdrievoudiging van het ver keer sinds 1938 en de verschijning van 650.000 bromfietsers op de weg een sterke uitbreiding van het politie-apparaat ^r- at personeel als Avat mate riaal betreft Mr. Bredius, substituut-officier van justitie bij de rechtbank van Utrecht, die over ervaring met de voorrangsbepalingen sprak, sprak uit, dat bromfietsen van een herkenningsteken moeten worden i deze zowel van fietsen lichte motorrijwielen te on derscheiden. Er kan dan duidelijk worden onderscheiden, tot welk soort verkeer zij bij het verlenen van •rang gerekend moeten worden. Een nieuwe lente een nieuwe Dat frisse voorjaarsgevoel krijgt U als U zich scheen met eeo nieuwe Gillette. Doe Uw oude apparaat weg. Neem een Gillette Rocket, waarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheert de baard er werkelijk volkomen ait en U bent de gehele dag goed geschoren, tot 's avonds toe. voor super - snel scheren „Wij regeren niet per circulaire" (Van onze parlementsredactie) DE EERSTE KAMER heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming de begroting van binnenlandse zaken aangenomen. Volgende week dinsdag behandelt zij de afdelingen p.b.o. en bezitsvorming en verder de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Het debat over de begroting van binnenlandse zaken is min of meer als een nachtkaars uit gegaan. Minister Struycken las zijn antwoord in een ijltempo voor en een gedesinteresseerde Senaat zag, met het oog op het „vergevorderde" uur, af van repliek. In zijn betoog %'roeg de minister zich af, waarom zoveel drukte is gemaakt over de circulaire (van 14 januari) aan gemeen ten en gedeputeerde staten inzake de be stedingsbeperking. Hij begreep dc angst voor het ontstaan van een ambtenaren- staat. voor het „regeren per circulaire" maar men dient toch te bedenken, dat het verschijnsel van de circulaire samenhangt met de gecompliceerdheid van onze samenleving. De circulaire van 14 januari bevatte slechts een verzoek om medewerking aan latregelen. die beogen aan de ontstane financiële moeilijkheden het hoofd te bie den. Dit kan men toch moeilijk „regeren circulaire" noemen. Verder is het bepaald niet de bedoeling van de regering geweest de indruk te wekken, dat de hui dige financiële moeilijkheden te wijten zijn aan het financiële beleid var gemeenten- De beAvindsman was er niet zo zeker van, dat de bestedingsbeperking der ge meenten veel meer zal bedragen dan de geprojecteerde 75 miljoen. Sprekend over Avijzigingen van meentegrenzen e.d. deelde de minister mee, dat er wetsvoorstellen in de maak zijn tot gemeentelijke herindeling van Schouwen en Duiveland en Walcheren, Bij de dood van een kunstenaar HET WAS ONGEVEER 1910 dat een hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, prof. Carel Dake, zich in een dagblad uitte over een toen 29-jarige schilder: Jan Sluyters. Prof. Dake schreef o.m.: „Jan Sluyters sluit zich met zijn gemakkelijk talent zonder moeite bij de Franse kunst-decadentie aan", terwijl hij er verder op liet volgen dat alles wat Sluyters maakte „van begin tot eind blague was". En daarmee kon Jan Sluyters het dan wel doen. Het was een hooggeleerd oordeel en dat wordt door de goe-gemeente altijd voor waarheid aan genomen. vond hij de voedingsbodem kunst. Het resultaat? Intrekking Natuurlijk stond prof. Dake niet alleen. - waren nog meer kunst-autoriteiten di dit oordeel ondersteunden. En die autori teiten hadden al geweigerd Jan Sluyters het nog resterende bedrag van de Prix de Rome. die hij in 1904 had gewonnen, uit te betalen. SteQt u zich voor, een win naar' van de Prix de Rome met zulke schilderkunst. Deze prijs, die een het mekka van de schilderkunst mogelijk maakte, moest toch zeker werk opleveren dat door de Oudheid was inspireerd. Jan Sluyters heeft die gemaakt, hij heeft in Rome oude n ters gekopieerd, hij is ook in Spanje ge weest en ten slotte kwam hij in Parijs terecht. VeeJ meer dan die hele oudheid in Rome. interesseerde hem het Parijs van die tijd: Toulouse Lautrec, Montmartre, het mondaine en tevens zo door en door artistieke Parijs. En dan kon hij uren n uren blijven kijken naar de werken an Manet. Renoir en Degas, naar dat onderlijke impressionisme. Welk een kleur, welk een klank, Avelk een sfeer, Avelk een zinnelijk beleven. Ja, hier vond Sluyters de atmosfeer voor zijn Averk, hier de Rome, daar het Averk van Sluyters niet meer op de weg lag van de academische kunsten. Maar Sluyters laat zich niet binnen het denk- weggetje van enkele kunst-autoriteiten dwingen, hij houdt niet van dat acade misme, dat de kunstevolutie in de weg stond. Hij heeft de kunst ontdekt e gaat mee experimenteren, hij gaat met de impressionisten, hij gaat mee Vincent van Gogh, hij gaat mee met het kubisme. „Bonjour, heren juryleden de Prix de Rome. Dan ga ik op eigen ge legenheid naar Parijs' Ontwikkeling weest om zich binnen de geijkte paden te houden. Hij wilde volledig alle moder nistische kunststromingen meemaken, hij wilde de nieuwe uitingsmogelijkheden »-en met zijn eigen penseel en zijn eigen palet Per slot van rekening was hij Brabander, in 's-Hertogenbosch geboren. ;n Brabantse bravoure heeft hij wel Avat al te opzichtig gedaan, maar is dat niet een eigenschap van de gehele jeugd? Wie echter bezat er in die tijd schilderspassie als Jan Sluyters, Avie zozeer handwerksman als hij en wie ide naast die bravoure ook zulk een ;me gevoelslyriek? Het leven en de kunst gingen Jan Sluyters aan. niet de theorie. En toen hij uit Parijs terugkeerde ond hij gehoor bij de jongeren; de auto riteiten bekeken hem als een afgezant de kunst-academie, van de hel van Parijs. Lang heeft het nog geduurd voor hij algemeen erkenning vond, voor men besefte dat Sluyters een der toonaange vende figuren was. Toonaangevend omdat hij een nieUAve richting propageerde of misschien uit- Toonaangevend omdat Jan Sluy- zich niet stoorde aan de kleur, die de dingen in werkelijkheid hadden. Toon- Toi ll I:s het zo 929) De oudste «egen in Nederland waren een viertal Romeinse heirbanen die op de bekende Peutinger kaart ston den aangegeven. Aangezien we die Romeinse wegenkaart destgds al eens besproken hebbei noch r t de loop De Bilt, v eren zult, uit met Gallië los; telde lodder rangen door de vel- ink, r Gerr streek bondei Deze oudste geplaveide wegen, die misschien ontstaan zgn doordat nóg oudere wegen door de inlandse bevol king in de gewenste richting waren ge- 1 nd, bestaan helai daar sschie stukje worden onderzoekers kunnen concluderen dal de weg op de bewuste plaats gelopen heeft, maar de wegen als zodanig zjjn De oudste authentiek bekende weg loopt van Utrecht naar De Bilt. Deze weg stamt uit de 14de eeuw en alhoewel het wegdek sedertdien aanzienlijk ge wijzigd is en de weg zelf verbreding heeft ondergaan, sluiten al deze ver anderingen toch het feit niet uit, dat dit nog steeds dezelfde weg is, waarlangs 600 jaar geleden de boeren uit De Bill naar de stad Utrecht liepen, of reden. Ook de weg van Rotterdam naar Kra lingen kan zich in een hoge ouderdom - wagenwielen werden in sommige landen zo breed, dat in Engeland bgv. een wet werd uitgevaardigd, waarin de maximale A-elgbreedte op 45 cm werd geateld. Denkt u zich eens in, een wiel ter breedte van bijna >/4 De Ijzeren banden die om de wielen lagen, maakte het verkeer op de slechte buitenwegen hoogst gevaarlijk, want door de diepe kuilen die A-oorgangers in het wegdek hadden geploegd, braken rekkende egelm of de rütuiger voor Kralingen ep een voordeeltje voor De Bilt. Dat in de middeleeuwen de ongepla veide wegen op het land herhaaldelijk van ligging veranderden, behoeft trkeer erbazc aarder werd. Het is dus zeer begrgpelgk dat de mgewoeldt rgpaden op meer of minder tgelmatige tijden werden verlaten en at de reizigers er liever naast reden. 'Nadruk verboden) aangevend omdat hij niet meer de werke- lijkheid maar de emotie schilderde? Zeker, in dit alles is Jan Sluyters toon aangevend geweest. Maar Avat hem eigen lijk tot zijn grote belangrijkheid bracht was het Avegen openen van een verdere ontwikkeling van de kunst, een kunst die zich vrij moet kunnen uiten in vorm en kleur en sfeer. Jan Sluyters heeft <üe vrijheid ont dekt aan de hand van zijn experimen ten in de diverse richtingen, maar hij is niet bij het experiment blijA'en staan, het was slechts een middel tot voltooiing van zijn veelzijdig picturaal kunnen. Sensualisme ïy/TAAR ALS IK nu Jan Sluyters de zoeker naar de zinnelijke schoonheid noem. is er dan niet in deze uitspraak enige aansluiting met -wat prof. Dake in het begin van deze eeuw over Jan Sluyters schreef? Is er dan in deze uit spraak ook niet een wijzer naar een be paalde decadentie? Nadrukkelijk wil ik me van die uitspraak van prof. Dake distantiëren: de Franse kunst van toen vertoonde geen tekenen van verval maar van ontwikkeling. En de kunst van Jan Sluyters was hier helemaal op gebouAvd. Jan Sluyters zag verder dan zijn beoor delaars. En wie dat doet wordt altijd voor decadent aangezien: zo Bach, zo Rembrandt zo Sluyters. Een zoeker naar zinnelijke schoonheid was Jan Sluyters omdat hij zo intens kon genieten van de schoonheid van het menselijke lichaam, van het landschap, het bloemstuk, van het stilleven. Hij snoof als het ware de geuren der bloe- in zich op, hij kon teder-gehurkt zijn bij een klein bloot kindje op een vacht, hij kon in kleuren juichen als hij de kleine Jantje midden tussen de keu kenrommel zag staan, hij hoorde muziek en zinnelijke geAvaarwording, hij kon heilig gefascineerd worden door het har de leven der in traditie verstarde Stap horster boeren, hij wist de vrijheid in de besloten kring van het eigen gezin eerlijk spontaan te verbeelden, intens genoot hij ton slotte picturaal, psychologisch waardoor het aantal kleine gemeenten op die eilanden zal verminderen. Mr. Struycken bestreed voorts de mening A^n ds. Smits (s.g.), dat de film keuringscommissie met twee maten zou meten en Avel films, die kAvetsend zijn voor rooms-katholieken zou verbieden, maar films, die kwetsend zijn voor recht zinnig protestanten, zou toestaan. Er be staat volgens de minister verschil tussen ergenisgevende en kAvetsende films. Het is misschien een subtiel onderscheid, maar de filmkeuringscommissie, die haar bij zonder moeilijke taak naar beste Aveten vervult, moet er mee Averken. De minister heeft het verzoek om de gezuiArerde ambtenaren (F221-ers) in de gelegenheid te stellen revisie te krijgen van het vonnis der zuiveringsinstanties van de hand gewezen. Een dergelijke her ziening zou ook praktisch niet meer uit voerbaar zijn. Aan het slot van zijn betoog heeft de minister nog meegedeeld, dat de vaststel ling van z.g. leeftijdsionen voor de lagere ambtenaren in vergevorderde staat van voorbereiding is. Minister Struycken over B.B. (Van onze parlementsredactie) Een totale beveiliging tegen een aanval met atoombommen is niet mogelijk, maar Avel kunnen zodanige maatregelen geno men worden, dat de bevolking een aanval zal overleven, zo verklaarde de minister binnenlandse zaken mr. Struycken gistermiddag tijdens de behandeling van zijn begroting door de Eerste Kamer. H(j deelde mee, dat over de vraag welke maatregelen zullen worden genomen en op welke wfjze dc bevolking moet wor den voorgelicht over de gevolgen van een a toom bomaanval en over de gevaren der radio-activiteit overleg wordt gevoerd met de betreffende commissie uit de Tweede Kamer en met het dagelijks be stuur van de B.B. Een Arerduisteringsbesluit is thans vrij- Avel gereed. Er is nog interdepartemen taal overleg gaande, maar de minis ter verwachtte, dat het voorschrift spoe dig in het staatsblad zal komen. De dienst Bescherming Bevolking moet Avorden aangepast aan de ontAvikkeling der moderne aanvalsmiddelen. Dit zal in de komende jaren geschieden. Tot 1960 is voor de B B. een totaal bedrag \'an 100 tot 120 miljoen uitgetrokken. Dit is verhoudihgsgewijze een groot bedrag, waarmee in ieder geval het meest nood zakelijke kan worden verwezenlijkt, zo zei de minister. Vijf jaar geëist voor moord op baby De officier van justitie bij de Leeu warder rechtbank heeft gisteren in een zitting met gesloten deuren tegen de 52- jarige mevrouw N. B.-v. d. H. te Hauler- wijik vijf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist ter zake van moord op de baby haar ongehuwde dochter in oktober. Tegen de 47sjarige Fokke R. te Hauler- wijk werd voor het begraven van het lijkje eA^neens vijf jaar met aftrek met daarna ter beschikking 6telling van de re-gering geëist. Nederlandse en Westduitse onderdanen hebben in het vervolg geen visum meer nodig voor Marokko. Jan Sluyters niet als schilder maar als grootvader en niet als schilder maar als bouwer met blokken, zijn kleinzoon de eerste beginselen van de architectuur bijbrengend. Deze foto werd ge maakt bij de 70ste verjaardag van Jan Sluyters. erotisch bij het vrouwelijk naakt. Sluy ters was een sensualistisch kunstenaar, maar van een gezond sensualisme. De zintuigelijke ervaring was basis voor zijn werk en die zintuigelijke ervaringen heeft hij altijd sensitief, dynamisch en colorls- tisch ondergaan. Zijn portretten zijn ont dekkingen van het model bij zichzelf. Zo ook zijn zelfportretten: ongeflatteerd, eerlijk, sarcastisch soms. Jan Sluyters is gisteren overleden, maar zijn werk leeft en blijft leven, omdat het eerlijk is en geschapen door een sterke persoonlijkheid. Geen kunst-decadentie, maar kunst-elevatie. CORN. BASOSKI.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5