Prof. dr. Zuidema sprak Leids Arjos-district voor Leidse studenten luisteren naar prof. dr. Brandt Deelnemers voerden opdrachten met enthousiasme uit 2 zakjes HONIG'S groentesoep Leids initiatief leidt tot sportevenement Leger des Heils (70 jaar) kan niet op verleden gaan teren Mr. Schokking dijkgraaf van Rijnland NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 9 MEI 1957 Gezag en geweld Alleen het Goddelijke gezag is geen geweld, maar maakt vrij TN EEN UITVOERIG, historisch betoog heeft gisteravond de bekende •*- hoogleraar dr. S. U. Zuidema voor het district Leiden van de Arjos de opkomst van het socialisme en communisme behandeld en hierbij voor de praktijk nuttige wenken gegeven. Onder het motto „Als geweld gezag wordt" werd de gang van het communisme uit het liberale denken van Karl Marx tot de Russische aanval in Hongarije op klare wijze behandeld en het anti-revolutionaire beginsel van de souvereiniteit in eigen kring als Christelijke grondslag benadrukt. Het was In een geheel bezette zaal var het gebouw Steensdhuur 6, dat de dis- eigen werkgever is; dat behoort tot het trictsvoorzitter van de Arjos, de heer wezen van de mens zelf. Brouwer, na schriftlezing uit de brief van Judas verzocht het naar 1 anti-revolutionaire volkslied te zingen, namelijk Psalm 89 8 en 9. In zijn openingswoord wees hij op de aanstaande wintercampagne, die zal zijn. omdat in 1958 de gemeenteraads verkiezingen wachten. Prof. Zuidema zei direct van steken door het motto van zijn toespraak regelrecht op het communisme van deze tijd te zien toegepast. Dit stelsel bedoelde in eerste aanleg alles te worden, behalvi gezag. De oorsprong van het commumsmi moet gezocht worden in het begin van di vorige eeuw. Toen kwam de idee van he socialisme op, omdat men er gewoon vai uitging, dat het Christendom had afge daan. Het was bezig als historisch i schijnsel af te sterven en men ging het Christelijke tijdperk in. Het tegendeel is wel gebleken, maar ruim 100 jaar later dus na de tweede wereldoorlog beweert men dit weer. Over een eeuw za wel weer iemand zijn, die over h den van het na-ohristelijke tijdperk gaat schrijven. Dat hangt naast Gods welbe hagen, zo benadrukte dr. Zuidema, medi van ons af, of dit dan geschreven kan worden. W eder geboorte Het vroege socialisme greep terug op renaissance en humanisme. De verkerke- lijkte sacramentsgenade werd door velen niet meer aanvaard. In politiek opzicht zei men in het begin van de vorige i en het humanistisch verbond zegt dit nu nog dat men in en door eigen kracht wedergeboren moet worden. De socialis ten beweerden en zij hebben dit stand punt nog niet laten varen dat de i zijn eigen lot radicaal zelf in handen heeft. Elke verbinding met het christelijke denken is dan zoek en het is de geeste lijke vader van Karl Marx geweest, de theoloog Feuerbach, die het Godsgeloof al iets merkwaardigs noemde, omdat het de* mens precies andersom de dingen laat zien, dan het in werkelijkheid moet. Het KANTOORMACHINES t>Bmmeni£ Haarlem rriérstraat 184 Telef 21400 Voorlaatste bijeenkomst V.O.L.A.-bouwlieden werden voorgelicht TN DE KLEINE stadszaal heeft de Ver eniging van oud-leerlingen van de ambachtsschool, de V.O.L.A., gisteravond haar voorlaatste bijeenkomst in dit sei zoen gehouden. Voor deze avond had men de N.V. „Nederlandse Fusé Ccramique- mtj" uit Breda gevraagd, om speciaal de bouwlieden der vereniging voorlichting te komen geven. De voorzitter, de heer J. P. Zwanen burg, verwelkomde de aanwezigen en verklaarde, dat er een commissie in het leven is geroepen om de viering van het 30-jarig bestaan der V.O.L.A. te organi seren. Als vertegenwoordiger van de Bredase Mij vertelde de heer H. G. Smeenk aan de hand van dia's 'over het produkt, dat zijn fabriek vervaardigt, namelijk de fusé-betonnen dakconstruc ties. Spreker typeerde deze constructie: als: „kruikvormige elementen op een ver- rolbare houten formeel in specie ge legd". Op ruim 650 gebouwen in ons land kan men dit soort daken vinden. Ruim acht jaar werkt men nu in Ne derland met dit produkt. Het is geïntro duceerd uit Frankrijk, waar een architect door de sterke natuurlijke bouw van de bamboestengels op het idee kwam, dit ook in de bouwwereld toe te passen. Overigens was deze gedachte niet nieuw. Want in het jaar 600 gebruikte men in Ravenna reeds deze methode om grote gewelven te bouwen. Het fusé-beton heeft, aldus spreker vele voordelen: h:t isoleert zeer goed, het is volkomen brand vrij en men kan overkappingen maken van 25 meter, zonder dat er zuilen bij nodig zijn. In de dertiger j. doen Feuerbachs geschriften opgeld het is daardoor dat Marx atheïstisch hu manist wordt. Marx heeft aanvankelijk niet gepiekerd over het lot van de ar beiders. Prof. Zuidema rekende af met de fabel in verschillende boeken van schrijvers uit de kring van de party van de arbeid, die zeggen dat Marx zo sociaal bewogen was. Integendeel, zyn denken was zuiver liberaal. Maar Marx was ook een prakticus en zijn gedachten gingen direct uit naar de toepassing van deze ideeën in de samen- Arbeidsverhoudingen Dan pas komt hij tot de ontdekking, dat er arbeidsverhoudingen in de maat schappij zijn, die op gezag steunen. Zo zijn er heren en knechten, vorsten en on derdanen, priesters en kerkgangers, pre dikanten en gelovigen. Marx erkende in 1844 dat het Godsgeloof alleen oorsprong vindt in de sociale verhoudingen en daar om nog een produkt van slimme socia listen is. Dan is Marx pas de vader van het communisme en socialisme geworden. Hij gaat van een heilstaat dromen, die de mensen zelf bouwen; de vrijheid van elk wordt dan voorwaarde en bron voor de vrijheid van iedereen: werken, arbeiden in solidariteit en verder het paradijs op aarde. De natuur wordt dan een tuin. waarin de mens naar zijn eigen wil leven Als na de wereldrevolutie zo profe teerde Marx de laatste gezagsdrager verdwenen is, dan is de heilstaat er di reet nog niet, want met de kapitalisten u dan de kapitalistische geest nog niet ver dwenen. Dan moeten er wapenen gevon den worden en is het noodzakelijk da: de overheid zetbaas van de* heersende klasse wordt. Er zal een proletarische be weging moeten zijn, die toeslaat waa nodig is. Zwaardmacht Uitvoerig besprak prof. Zuidema gang van zaken in het Russische com nisme. Het programma van beginselen zegt, dat er geen enkel gezag mag bes Later komt men tot de erkenning, dat een overgangstijdperk gezag noodzakelijk maakt, uiteraard zo wordt er gauw bij gezegd om de arbeider te bescher men. Tot het tijdperk komt dat het ge weer vervangen zal worden door de spa de. Maar nu is het zo geworden, dat het gezag weliswaar tussentijds geweld is geworden- De geweld-hebbers daar doen er niets voor om zich van de zwaard macht te ontdoen. Dit deed radicale anar chisten in Frankrijk verzuchten, dat d« wereldrevolutie over gedaan moet wor den. maar dan van Parijs uit. Het socialisme dacht in 1914 eer wereldoorlog te voorkomen, zo be toogde prof. Zuidema en dat is op een fiasco uitgelopen. Arbeiders stre den tegen arbeiders. Lenin gaf de schuld aan de vakbondleiders en meende dat alleen de politiek- georganiseerde weet wat het eigen lijke proletariaat is. Stalin perfectioneerde dit systeem, door te zeggen dat het belang van de arbeiders eiste, dat Rusland sterk stond. Vandaar dat het staatsbelang gediend wordt niet het arbeidersbelang. Zo beleefde de echte communist de recente inval in Hon garije ook. De Russische machten kwa- hier werkelijk als een „leger des Heils". Het resultaat van dit geweld dat ge- ag werd is de Gepeoe, de concentratie kampen met een permanente bezetting an vUf millioen mensen en een wereld, aarin de nacht niet meer heilig en di dag niet meer veilig is. Daarom is hei antirevolutionaire beginsel over de sou initeit in eigen kring zo byzondei juist, want alleen het Goddelijke gezag i; geen geweld, maar maakt de mens wer- kelUk vry. Revolutie in Oost-Europa "\7"OOR de afdeling Leiden studentenvereniging voor Wereld rechtsorde heeft prof. dr. G. D. J. Brandt gesproken over enige aspecten oktober-revolutie in Oost-Europa. De hoogleraar herinnerde eraan, dat hoewel naar de zin van^le Russen de po gingen tot verandering in Polen veel te gingen. Gomulka toch de ommekeer vaste hand wiet te leiden. Dat de Russen hun bedreiging tegen Warschau niet hebben uitgevoerd, is misschien t danken aan de situatie in de Sowjetuni- zel-f. Ook meent men, dat de Russen e jorkeur aan gegeven hebben, de zaak niet op de spits te drijven en westerse interventie te voorkomen. Bovendien kan Polen zich niet afscheiden van het Sow- jetblok, omdat Duitsland een even ge vaarlijke buur is. Aan de verschillende reacties kan men zien, dat de landen ach het IJzeren Gordijn lang niet alle maal hetzelfde zijn. In Hongarije was de schok van de de stalinisatie groter dan waar ook. De voos heid van het regime werd zeer duidelijk. De Hongaren zijn door hun geschiedenis meer op het westen georiënteerd dan de andere Oo6teuropese volken. Moskou n deze reactie geweldig geschrokken. Het barbaarse weerstaan van de opstand leek prof. Brandt een zeer primitieve vorm van zelfverdediging. Deze hoek steen kon in het regime onmogelijk ge mist worden. Tito de Ned.[droom van een neutraal midden-europees rijk. evenals die van een mogelijk opvol gen van Stalin, heeft hij voorlopig opge geven, maar hij volgt nauwkeurig alles wat zich in het Kremlin afspeelt. Op het ogenblik is het daar niet rustig. Juist nu bespreekt de Opperste Sowjet het decentralisatieplan van Kroesjtsjef. Zal hij zich kunnen handhaven, al6 zijn poging tot een opleving van initiatief en verantwoordelijkheid in de lagere regio nen mislukt? Er is zeer veel oppositie- tegen het plan; men is bang voor ver-| antwoordelijkheid. Moederdagtaart voor mevr. Van Kinschot Aan de eerste burgeres van Lei den, mevrouw J. M. van Kinschot- Dorhout Mees is vanmorgen door de afdeling Leiden van de Nederlandse Banketbakkersvereniging een moe derdagtaart aangeboden. B.B.-blokploegenwedstrijd den voor blokploegcn. Deze wedslrüden, die plaats vonden op het terrein van het voormalige militaire hospitaal, komen steeds meer in de belangstelling, en ge zien het enthousiasme waarmee de deel nemers de verschillende opdrachten uit voerden kan men terugzien op een zeer geslaagde oefening. De opkomst was groter dan ooit te voren, terwijl tevens gezegd kan worden dat de geoefendheid van de ploegen zeer is vooruitgegaan. Vele autoriteiten, waar onder de rijksinspecteur voor de B.B. in Zuid-Holland, woonden een deel van de wedstrijden bij. In de wedstrijden waren verschillen de moeilijkheden verwerkt. Behalve een kleine brand, een grote brand cn een olie- brand, die zo snel mogelijk geblust moes ten worden, waren er verschillende ter reinmoeilijkheden te overwinnen. Binnen 25 minuten moesten de ploegen hun op dracht vervuld hebben. Een vasie jury bestaande uit vijf personen beoordeelde de verschillende prestaties. Vanavond en morgenavond zuilen de eindwedstrijden plaats hebben tussen de zeven winnende ploegen uit de wijkwed- strijden. Ook deze wedstrijden worden op het terrein aan de Morsweg gehouden. De uitslagen luiden: Wijk I: ploeg van blokhoofd Kuiper; wijk II: ploeg van blok hoofd Berkemeier; wijk III: ploeg van blok hoofd De Nie; wijk IV: ploeg van blok hoofd Van Duren; wijk V: ploeg van blok hoofd Bekkering; wijk VI: ploeg van blokhoofd Scheffers; wijk VII: ploeg van blokhoofd Eggink. De Sowjetunie heeft tqd nodig om haar economie te versterken: vandaar ook het vredesoffensief. Een derge- lyke adempauze zou ook het westen ten goede komen, hoewel het gevaar bestaat, dat wjj dan onmiddeliyk weer inslapen. Er moet tijd komen om een consequente politiek uit te stippelen. Dat is de taak van het westen ten opzichte van alle bewegingen in het oosten. Aldus prof. Brandt. Dor 75 cent Ballet in de Burcht School Swinkels-Hendrichs danste een sprookje IN DE BURCHT lieten de leerlingen van gisteravond zien wat zij onder leiding t balletschool Swinkels-Hendrichs n mevrouw Swinkels-Hendrichs hadden geleerd. In het afgelopen jaar werd hard gewerkt om op de leer lingenavond goed voor de dag te komen. De leidster schreef zelf een sprookj- en maakte hierbij de choreografie op mu ziek van o.a. Hellmesberger, Liszt, Pon- chielli, Schubert, Schumann, Siep, Strauss, Lortzing e-n Luigini. De decors waren afkomstig van het atelier van de ballet school, evenals de kostuums. Het sprookje „De Hereniging" vertelt van de bruiloft van Julia, de dochter van de arme houtvester en van Gustaaf. de zoon van een rijke veeboer. Als het feest zijn hoogtepunt heeft bereikt verschijnt plotseling temidden van de gasten i beeldschoon meisje. De bruidegom is onder de indruk van haar schoonheid charme, dat hij met haar wegvlucht zijn bruid. De lieve Ju-li-a is baar cn gaat in het bos op zoek haar trouweloze bruidegom. Gustaaf is intussen toch niet gelukkig met zijn nieuwe geliefde. Na •in hij Julia terugziet gaat hij ook op zoek naar haér. Hij vraagt aan de bloe- n of zij het meisje niet gezien hebben hij krijgt ten antwoord dat ze bij de boskabouter woont. Hun weerzien wordt met vreugde gevierd. Op 25 mei Viro houdt algemene ledenvergadering in Leiden Op de jaarlijkse algemene ledenverga dering van de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde „VIRO", die op 25 mei te Leiden wordt gehouden, zal staatsraad mr. A. M. Joekes statutair aftreden als landelijk voorzitter van deze vereniging. Als kandidaat voor het voorzitterschap wordt door het hoofdbestuur van de VIRO voorgedragen prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam en lid van de Neder landse delegatie naar de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties. Prof. De Gaay Fortman is bereid gevonden, de: kandidatuur te aanvaarden. Op de ledenvergadering zal tevens ee voorstel aan de orde komen tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement. Het voorstel voorziet in de In stelling van een hoofdbestuur van beperk te omvang met daarnaast een represen tatief curatorium, dat onder de naam van Raad van Bijstand de feitelijke taak van het huidige hoofdbestuur zou overnemen. Aan de thans zittende leden van hel hoofdbestuur zal de keuze worden gela- of zij zitting wensen te nemen in het hoofdbestuur dan wel of zij deel wensen uit te maken van de nieuwe Raad van Bijstand. Aan het einde van de lunch om 13.15 uur zal het woord worden gevoerd door Z.Exc. drs. E. H- van der Beugel, staatssecreta ris van buitenlandse zaken, over „De on derhandelingspositie van Nederland". In dit sprookje waren boerendansen, walsen, dansen van bloemen en elfjes verwerkt. De wat oudere leerlingen dansten het verstrijken van de morgen, de middag en de avond. Zij deden dit goed. Ook het visioen van de bruidegom werd plastisch goed uitgebeeld. De hoofd rollen werden gedanst door Wies Delpna- do als de bruidegom Gustaaf, Jeannette Hermans als de bruid Julia en Anneke v. d. Wetering als het beeldschone meisje Anita. In haar welkomstwoord had mevrouw Swinkels-Hendrichs een woord van dank gesproken tot mevr. Van de Wetering, die haar bij het voorbereiden van de avond terzijde had gestaan. Zij overhandigde mevr. Van de Wetering een boeket bloe men. Zelf werd zij met bloemen vereerd door haar leerlingen. Politiemannen uit negen landen ontmoeten elkaar in Leiden IN 1947 NAM DE TOENMALIGE voorzitter van de Leidse Politie-Sport- vereniging, de heer M. F. Frank, het initiatief om in Leiden een zeven- landen-sporttoernooi te organiseren en thans, na tien jaar, is dit idee uitge groeid tot een grootse sportmanifestatie, waaraan twaalf landen deelnemen. De „Union Sportive des Polices d'Europe", die al spoedig de leiding nam van de uitbottende organisatie, heeft toernooien door geheel Europa ge organiseerd, eerst voetbal- en schermwedstrijden, in de loop der jaren uit gebreid met zwemmen, schieten en atletiek. Tien jaren na de geboorte komt het toernooi weer naar Leiden, waar van 24 tot en met 29 juni a.s. 180 politiemannen uit België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, zullen strijden om de grote voetbal-wisselbeker, die vijf jaren geleden door Engeland werd gewonnen. Dit jaar zullen alleen voetbalwedstrij den gehouden worden; de overige sport uitingen zijn over andere jaren verdeeld. Uit vele deelnemende landen is al be richt ontvangen, dat daar ingewikkelde selectiewedstrijden worden gehoude ook de Nederlandse politie laat zich op dit punt niet onbetuigd. n apart probleem vormde voo organisatoren de huisvesting der deel- »re. In het stijlvolle kasteel Oud- Poelgeest en in de comfortabele Zending hogeschool te Oegstgeest zal men de bui tenlanders en de Nederlandse sportagen- tn een genoeglijk verblijf bereiden. Hoge belangstelling De sportieve politiemannen hebben de afgelopen jaren zoveel bekendheid 6ympathie"geoogst, dat van het ere-comité dat de organisatie in Leiden mede op zich heeft genomen, prins Bemhard voorzitter is geworden, Ambassadeui gezanten van de landen, die politici afvaardigen, hebben zitting in he mité genomen en de eervolle lijst wordt gecompleteerd door de ministers van nenlandse zaken, P.B.O. en justitie, onder De oorlog maakt mensen tot wolven Sempre Avanti"-toneel met stuk van Arthur Miller hadden. Er werd goed geld verdiend. In oorlogstijd kan men met het fabriceren van vliegtuigonderdelen goede zaken maken. De orders stromen de fabriek binnen, de produktie gaat omhoog, de winst wordt al maar groter. Jammer van de oorlog, ja, maar niets aan te doen Miller is in de uitwerking behoor lijk goed geslaagd. Hier en daar dreigt hij wel >eens op zijpaadjes te recht te komen, maar over het al gemeen houdt hij goed koers. De figuren van Chris Keiler, de zoon, en Ann, zijn duidelijk getekend als vertegenwoordigers van de jonge generatie, die zich verzet tegen de dienst van de god van het geld. Ook in de opvoering die het toneel gezelschap van „Sempre Avanti" onder regie van H. v. d. Broek van dit stuk gaf, kregen zij de beste tekening. H. H. P. van Oosterom en mevr. T. Duk—Kok speelden deze rollen heel goed. Ontdaan van valse gevoeligheid speelden ze so ber en toch met gevoel. Hard en toch met warmte. H. v. d. Broek, die de rol van Joe Keller speelde, had een heel andere speelstijl. Naar onze smaak zat er te veel ornamentiek aan. Bij meer soberheid had deze figuur aan kracht en geloofwaardigheid gewonnen. Dat neemt niet weg dat de slotscène van het twee de bedrijf tussen vader en zoon uitste kend was, maar dramatisch krachtiger was de scène daarvoor tussen George (goed gespeeld door Herm. Blom), Chris Toen op een dag dreigde het mis te gaan. Er werd een fout gemaakt. De on derdelen moeten weg. Eenenveertig vliegtuigen storten neer. Joe draait er uit, maar de compagnon krijgt de schuld en gaat de gevangenis in. De Keilers hebben twee zoons. Beiden zijn de oor log ingegaan. De ene wordt als vermist opgegeven, de ander komt terug en wi' dan trouwen met het meisje van zijr broer. Dat geeft enige strubbeling, wan' mevrouw Keiler gelooft dat haar ver miste zoon zal terugkomen. De moeilijk heden worden nog groter door de om standigheid. dat het meisje Ann de dochter van de compagnon is. Wanneer plotseling George, de broer van Ann. verschijnt om haar bij de Keilers weg te halen, worden er harde noten gekraakt, verwijten vliegen over en weer, maa waarheid komt aan het licht en een lossing is mogelijk, al is die dan niet voor allen even prettig. De schrijver Arthur Miller heeft in dit stuk de mensen en dan in de eerste is de Amerikanen, willen confron- i met dit bepaalde aspect van de oorlog, dat die voor vele menden finan cieel bekeken een goed zaakje is. Dan men kinderen in het leger hebben, geld vergoedt alles en ook hier kunnen '.eggen, dat de ene mens voor de re mens een wolf wordt. Herdenking in LEIDEN „Optrekken in gehoorzaamheid, geloof en dienstbaarheid'' IN DE ZAAL VAN HET Leger des Heils aan de Hooigracht avond het zeventig-jarig bestaan van het Leger i gister- Nederland herdacht. De bijzondere samenkomst stond onder leiding van de plaatselijke bevel voerende officier, sr.-kapitein A. de Graaf. Nadat mevrouw De Graaf psalm 103 had gelezen en lied 249 uit de bundel van het Leger was ge zongen, sprak de kapitein over „Hoe begon het?" richtingen en 13 reclasserings bureaus. Het korps Leiden telt 182 soldaten. Verder zijn hier een aan tal muzikanten, een zangbrigade, een gezinsbond, een jeugdkorps, een jeugdband, padvindersgroepen en een zondagsschool. Na de kapitein sprak de oudste Leger des Heils-soldaat in Leiden, de 82-jarige heer Vermond. Deze haalde herinneringen op aan het begin van het werk van het Leger in de Sleutelstad. Het begon in een lokaliteit van de firma H. M. Biesot aan de Van der Werffstraat. Men stond ook aan beschimping bloot. De politie heeft toen meermalen moeten ingrijpen. Later kreeg men een toegang aan de Haarlem merstraat. De Legerzaal kwam nadien aan de Lammermarkt Sergeant-majoor mevrouw Stolte-Kol- derman gaf een persoonlijk getuigenis, dat eindigde met de woorden: „Strijdt de goe de strijd des geloofs". Zij hoopte, dat de jongeren bereid zullen zijn, straks de plaatsen der ouderen in te nemen. was een Engels zeeman, die regelma- an Harwich naar Hoek van Holland Hij wilde kennis maken met de Ne derlanders en met hun geaardheid er voelde veel sympathie voor ons volk. Op zijn verlofdagen kwam hij in zijn vader land in aanraking met de nog jonge Sal- n Army. Op zekere dag had hij de beslissing voor zijn leven genomen; hij wist zijn plaats in de Salvation Army. Na enige tijd stelde hij zich kandidaat en be hoorde hij tot die mannen en vrouwen a opleiding kwamen voor de interna tionale kweekschool in Londen. De stichter van het Leger Williém Booth, besloot, in Nederland met het werk te be ginnen. Een zekere familie Schoch stelde haar evangelisatielokaal beschikbaar voor de eerste samenkomst van het Leger in de hoofdstad, waar toen drie officieren tegen woordig waren. Op zondag 8 mei 1887 werd de eerste samenkomst gehouden. Vele officieren zijn daaruit voortgekomen In de eerste week van juni verscheen in Nederland de eerste Strijdkreet. Stand En hoe is het nu vandaag? Over heel het land is het Leger verspreid. In 1957 werken er 639 officieren en 228 employé's voor de administratie. Voorts zijn er 114 korpsen en 35 bui tenposten, 36 maatschappelijke in- Voort Mevrouw Hartevelt, die de leidster van het jeugdwerk is. sprak over de jeugd, die Christus moet worden gewonnen. ior Stofregen sprak namens de gezins bond. Aan het eind van de avond verzorg- •.-kapitein De Graaf nog een herden kingswoord aan de hand van Exodus 14 s 15: „Zeg de kinderen Israëls, dat zij irttrekken". [ij zei onder meer, dat het Leger geen oude grijsaard is, maar nog springlevend is. Hoewel het verleden mooi, schoon en goed was, kan het Leger daar niet op teren. In het Leger draagt men geen sie raden. Wij hebben van God de opdracht gekregen, voort te trekken. Wij zijn in hfct heden en moeten daar rekening mee hou den. De taak is: optrekken in het geloof. En de God van het heden is ook Die van de toekomst. De sr.-kapitein zei, dat men ook moet optrekken in gehoorzaamheid en dienstbaarheid. 17oor vervolg stadsnieuws Zie pagina 7 Leidse u.l.o. maakt goede beurt De U.l.o.-school van de Pieterskerk- straat kan met genoegen haar ploeg be zien, die zij enkele maanden geleden naar de VARA-studio afvaardigde om daar deel te nemen aan de hersengymnastiek voor scholen. De eerste en de tweede ron de heeft deze ploeg bestaande uit Jan Gerritsen, Ria Maraelis, Piet v. d. Toorn en Bert Trap zonder aarzelen gewon nen en thans staat zij voor de derde uit zending, hetgeen wil zeggen, dat de Pie- terskerkstraat-U.l.o. tot de acht beste .scholen behoort. Vrijdagmiddag van vijf uur tot half zes zal deze ploeg de eer van de school weer voor de microfoon verdedigen en ter morele steun zal het schoolbandje „The Leytown Stars" inspirerende muziek brengen. Mevr. A. Burgerhout—Stavleu gaf ge stalte aan de figuur van mevrouw Kei ler en deed dit zeer lofwaardig, 't Is een beetje een schemerig mens. maar ze werd aanvaardbaar op de planken gezet. De kleinere rollen waren voldoende bezet, maar bij deze speelsters en spe- mag nog wel eens de nodige aan dacht besteed worden aan goed duide lijk, gearticuleerd spreken. Nog een pluimpje voor Hansje Luit, wiens optre den in de rol van Jolinny, getuigde van gepaste vrijmoedigheid. Wanneer we let ten op de zware eisen, die dit stuk aan e spelers stelt, dan moeten we onze •aardering uitspreken voor wat de le en van Sempre Avanti gisteravond ge geven hebben. A. C. Bouwman. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Van Slingelandtlaan met ingang van he- voor de duur der aldaar plaatsvin dende werkzaamheden is gesloten ver klaard voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Haagse politierechter BU de politie Tien gulden of vijf dagen eiste de offi- ier van justitie bij de Haagse politierech- ?r tegen 'n wagenwasser te Leiden. Deze had op 22 december van het vorige jaar kleine jongen een klap gegeven, om dat deze tegen een pasgeverfde schuur staan schoppen. Eerst had de echtge- van verdachte de jongen gewaar schuwd, maar deze gaf hieraan geen ge hoor. Hij had verdachte uitgedaagd door te zeggen: ,,U durft toch niet te slaan, mijn vader is bij de politie." De man had daarop de jongen een klap gegeven en dat mag tegenwoordig niet. De politierechter veroordeelde de man tot 5 boete of twee dagen. voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H van Kinschot te Leiden. Ook op ander gebied hebben de politie mannen koninklijke belangstelling ge oogst. koningin Juliana, prin6 Bernhard en prinses Beatrix hebben ereprijzen in de vorm van een gouden, zilveren en bronzen plaquette beschikbaar gesteld voor de eerste, tweede en derde prij6- Daar een lid van het koninklUk Huis eerst met zfo'n 18de jaar plaquettcn met beeltenis pleegt uit te geven, zal de pla quette van prinses Beatrix een van de eerste zyn, die zij beschikbaar stelt. Het'programma, dat wij hieronder af drukken. zal maandagavond 24 juni ge opend worden met een sportparade. die alle Leidse sportverenigingen de politie mannen zullen aanbieden. De optocht zal door de gehele stad trekken en voor het stadhuis zal de burgemeester, in gezel schap van genodigden en politiemannen, de parade afnemen. Daarna zullen de vaandels van de verenigingen de politie mannen, die allen in hun landelijk politie- uniform zullen verschijnen, begeleiden naar het terrein aan de Zoeterwoudse- 6ingel. waar een vlaggenparade wordt gehouden, terwijl het Leidse Politie-Mu- ziekgezelschap de volksliederen der ver tegenwoordigde landen zal spelen, zul len de negen vlaggen gehesen worden. Na afloop van deze plechtigheid geeft een Deense turnploeg een demonstratie. De openingsavond zal worden besloten met een ontvangst van de gasten door burge meester en gemeentebestuur op het 6tad- Programma Het programma Is als volgt samenge steld: Dinsdag, 25 juni, (terrein Leidse Hout): 17.45 uur Duitsland—België; 18.55 uur ZwedenOostenrijk; 20.05 uur Frankrijk Nederland. Woensdag 26 juni (terrein U.V.S. aan de Wassenaaiseweg): 17.45 uur België—Noorwegen; 18.55 uur Nederland—Denemarken; 20.05 uur Oos tenrijk—Zwitserland. Donderdag 27 juni (terrein LFC aan de Boshulzerkade): 17.45 uur ZwedenZwitserland; 18 55 u. FrankrijkDenemarken; 20.05 uur Duits land—Noorwegen. Op vrijdag 28 en zaterdag 29 juni wordt gespeeld om de le tot en met de 3e resp. om de 4e tot en met de 6e plaats, op het terrein U.V.S. aan de WassenaarSeweg, vrijdag 28 en zaterdag 29 juni op het terrein Leidse Hout Zoals bekend heeft mr. J. Slagtcr, dijkgraaf van het hoogheemraad schap Rijnland, per 1 mei op zijn verzoek eervol ontslag verkregen. Voor zijn opvolger is door de ver gadering van hoofdingelanden een drietal opgesteld: 1. mr. F. M. A. Schokking, oud-burgemeester van Den Haag, 2. jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burgemeester van War mond, 3. H. L. du Bocuff, burge meester van Oegstgeest. Bij een dergelijke benoeming maakt 4e vergadering der hoofdingelanden een kandidatenlijst op, die via Gedeputeerde Staten bü de Kroon komt. ar men ons vanmorgen van de zijde het hoogheemraadschap Rijnland meedeelde, kan de benoeming eerst over drie tot vier maanden worden verwacht. Merkwaardig ongeluk op Hoge Rijndijk Gistermiddag omstreeks vijf uur ge beurde op de Singelbrug by het Utrechtse een merkwaardig ongeluk. Er reden daar twee fietsers, de heer links cn in dame rechts, naast elkaar. Toen een achtwagen passeerde, werd de heer door een haak van de laadbak van de wa- /an zijn fiets getrokken. Hij wist zich de laadbak vast te grijpen en reed een eindje met de auto mee. De chauf feur van de wagen merkte dit gelukkig. De fiets van de man was echter tegen do dame gereden, waardoor zij viel en lichto verwondingen opliep. De man had ook verwondingen opgelopen. Zijn fiets werd vernield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3